Ako liečiť opar na pere

AKO LIEČIŤ OPAR NA PERE

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Opar pier je infekčné ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex typu I. Ide o častú vírusovú infekciu, ktorá potrápi každoročne viacerých z vás.  Sprevádza ho nepríjemný pocit pálenia a svrbenia. Aká je jeho najúčinnejšia liečba a aké sú ďalšie efektívne riešenia pre jeho  liečbu sa dozviete v tomto článku. 

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Čo je opar Čo je opar

Opar pier (Herpes simplex)  je infekčné ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex typu I. Prvotná infekcia vírusom prebieha u väčšiny pacientov bez príznakov, následne sa vírus usídli doživotne v nervových štruktúrach hlavy. Niektorí ľudia majú proti vírusu prirodzené protilátky, u infikovaných jedincov vírus zostáva väčšinou v pokojovej fáze, ale môže dôjsť kedykoľvek k opakovanej recidíve. Frekvencia opakovania je značne individuálna a môže sa opakovať každý mesiac, raz za rok alebo až za 5 rokov. Táto infekcia sa potom prejavuje práve ako opar pery, teda nepríjemné bolestivé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Spúšťači infekcie sú rôzni, väčšinou ale súvisia so znížením odolnosti a imunity organizmu, napr. horúčka, prechladnutie, stresové vypätie, fyzická záťaž, ale aj emocionálne vzrušenie alebo menštruácia.

Fázy vývoja oparov na perách Fázy oparu na perách

Vývoj oparu pier má niekoľko fáz: v prvej fáze dochádza k typickému brneniu, svrbeniu alebo páleniu pery na mieste, kde sa opar následne objaví. V druhej fáze dochádza k začervenaniu miesta a rýchlej tvorbe pľuzgierikov, ktoré sa môžu spájať do väčších. Tretia fáza je charakteristická prasknutím pľuzgierikov a vytvorením infekčného a bolestivého vriedku. Ten sa následne vo štvrtej fáze pomaly zaceľuje, tvorí sa chrasta a rana sa hojí. Keďže sa chrasta nachádza na pere, môže často praskať a krvácať, čo spomaľuje celý proces hojenia. Dôležité je myslieť na to, že človek je nákazlivý po celú dobu infekcie tzn. aj vo fáze chrasty a až do úplného zahojenia oparu.

Liečba oparu je vo väčšine prípadov nekomplikovaná a dá sa zvládnuť svojpomocne pomocou voľnopredajných prípravkov, buď registrovaných liekov na opary, alebo prípravkov na ošetrenie. Z registrovaných liekov  sú najpoužívanejšie krémy alebo gély s obsahom antivirotika. Všetky sú najviac účinné v prvej fáze opare, kedy zabraňujú ďalšiemu výsevu a tvorbe pľuzgierikov a tým skracujú dobu následnej liečby. Pomôcť môžu aj vybrané vitamíny.

Liečba oparov na perách Liečba oparov na perách

 

Vhodné lieky na liečbu oparov na perách

 • aciklovir - najúčinnejší je v prvej fáze oparu, aplikujeme 5 x denne po 4 hodinách (krémy Herpesin, Zovirax, Zovirax Duo - tento je aj s obsahom slabého kortikoidu, ktorý pôsobí proti zápalu)
 • penciklovir - dá sa použiť vo všetkých fázach oparu, aplikujeme počas dňa každé 2 hodiny (krém Vectavir - jeho výhodou je, že je tónovaný a zakryje tak opar)

Lokálne prípravky na ošetrenie bez liečiva

 • náplasti - účinok je založený na fáze vlhkého hojenia a mechanickej izolácii oparu (napr. Compeed Náplasť na opary, Cosmos na opary, FIXAPLAST Herpes náplasť)
 • filmotvorné gély - gél po nanesení na opar vytvorí priehľadný tenký film, pod ktorým sa opar hojí a bráni ďalšej infekcii (napr. Urgo Opary,)
 • hojivé gély -  napr. Hemagel, ktorý sa používa na hojenie rôznych typov rán a popálenín, opäť formou vlhkého hojenia
 • oleje a tinktúry - môžu mať dezinfekčné a antivirotické účinky (napr. Tea tree olej, šalvia, propolis alebo konopný olej Cannaderm

Půst Doplnky stravy pre normálny stav pokožky

 

Medzi výživové doplnky, ktoré priaznivo pôsobia na stav pokožky sú : 

 • aminokyselina L-lyzín - dávkuje sa 500 - 1000 mg pre zníženie výskytu defektov v ústach
 • zinok - dávkuje sa 50 mg denne pre normálny stav pokožky
 • vitamín C - dávkujeme 3 x denne 250 mg pre normálnu funkciu imunitného systému
 • vitamín B2 a vitamín B6- dávkujeme 3 x denne 50 mg B komplexu pri jedle

Všetko na opary

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Koža a pokožka
  30. 11. 2020

  Čo je vhodné na liečbu herpesu ?

  Chcem si pomôcť pri vyliečení herpesu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Liečbu herpesu treba začať čo najskôr- ešte v prodromálnom štádiu, aby liečba bole efektívna. Lokálne sa na liečbu herpesu používa HERPESIN KRÉM crm 2g , Vectavir tónovaný krém na opary 2g alebo Zovirax duo krém s kombináciou už dvoch účinných látok. 

   

  Krémz sa nanášajú  v tenkej vrstve, optimálne už v prodromálnom štádiu, a to na postihnuté miesto a na polcentimetrové okolie zdravej kože. Obvykle sa aplikuje 5x denne približne v 2- 4 hodinových intervaloch (s vynechaním nočnej dávky).
  Liečba má trvať 5 dní. Ak nenastane zlepšenie, je možné v liečbe pokračovať ešte ďalších 5 dní. Ak pretrvávajú príznaky aj po 10 dňoch liečby, je nutné kontaktovať lekára.

   

  Na trhu  sú dostupné aj  prípravky s obsahom konope Cannaderm sérum podporujúci regeneráciu pokožky.  Na liečbu oparov môžete použiť aj  náplasti na opary alebo filmogély. Fungujú na princípe vlhkého hojenia, pretože odvádzajú prebytočnú vlhkosť a vytvárajú vhodné prostredie pre hojenie - Compeed NÁPLASŤ na opary 15ks . Náplasť sa používa pri prvých príznakoch svrbenia a pálenia . Pokračujte v používaní náplastí nepretržite vo dne aj v noci. Náplasť vymieňajte po 8-10 hodinách.

   

  Príčinou oparu je vírus Herpes simplex HSV 1, ktorý sa objavuje predovšetkým na perách. Akonáhle sa vírus dostane raz do tela, zotrváva v tele po celý  život a raz za  čas sa prejaví . Prejavuje sa hlavne v čase, kedy na nás pôsobí vo veľkom  stres, únava alebo znížená imunita. A preto je opodstatnené podporovať imunitu  napr. aj prípravkom JAMIESON Lyzín 1 000 mg so zinkom a vitamínom C 60 tabliet.  Užívajú 1–2 tablety denne s jedlom , zvyčajne  niekoľkých hodín pred alebo po užití iných liekov. 

  Imunitu môžete podporiť aj prípravkom TEREZIA Hliva ustricová s rakytníkovým olejom 100 + 100 kapsúl ZADARMO,   Hliva ustricová je zdrojom zdraviu prospešných látok ako sú hubové polysacharidy, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a D , hubovú vlákninu a mnoho ďalších. Obsiahnutý rakytník má antibakteriálne , antivirotické, protizápalové a  hojivé účinky na sliznice a kožu. Prípravok sa užíva v množstve 1 kapsula 2x denne pred jedlom. Kapsuly sa užívajú v celku alebo sa obsah nasype do jedla alebo do vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

   

   Veľmi dôležité je dopriať si aj dostatok  odpočinku, aby telo malo dostatok energie na regeneráciu. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.