Čo na nafúknuté brucho

ČO NA NAFÚKNUTÉ BRUCHO

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Nafúknuté brucho vyvoláva nepríjemný pocit, ktorý môžeme pociťovať po konzumácii niektorých jedál, pri rýchlom stravovaní v dôsledku nadmerného prehĺtania vzduchu alebo v dôsledku funkčných porúch. V brušnej oblasti sa hromadia plyny spôsobujúce nafúknutie brucha, pocit plnosti, nepohodlie, bolesť brušnej oblasti a nepríjemné kŕče.

 • Trávenie

5 minút čítania


Aké sú príčiny nafúknutého brucha?

Nafúknuté brucho – aké sú jeho príčiny?

Medzi najčastejšie príčiny nadúvania a teda nafúknutého brucha patria :

 • Stravovacie návyky - konzumácia nadúvajúcich potravín.
 • Plynatosť a nahromadenie plynov - nadmerná tvorba plynov v črevách, ktorá spôsobuje nadúvanie.
 • Nadmerné prehĺtanie vzduchu – vplyvom rýchleho jedenia a pitia či rozprávania počas jedla.
 • Zápcha - môže spôsobiť nahromadenie plynu v črevách a následné nadúvanie.
 • Intolerancia na potraviny - niektoré potraviny obsahujúce laktózu (mliečny cukor) alebo fruktózu (ovocný cukor) môžu spôsobiť nadúvanie u ľudí, ktorí sú na ne citliví alebo intolerantní.
 • Zápal čriev - infekcie alebo zápaly v črevách 
 • Ochorenia tráviaceho traktu - žalúdočné vredy,  syndróm dráždivého čreva alebo Crohnova choroba, celiakia, cirhóza pečene, nedostatočná funkcia žlčníka 
 • Ochorenia pankreasu - pankreatitída (zápal pankreasu), nedostatočná produkcia  tráviacich enzýmov, nádorové ochorenie pankreasu môže spôsobovať  blokádu v pankreatických vývodoch alebo tlak, čo môže viesť k nadúvaniu a k pocitu nafúknutého brucha.
 • Zmena v črevnej flóre - syndróm bakteriálneho prerastania.
 • Cystická fibróza - je  genetické ochorenie, ktoré postihuje aj pankreas, predovšetkým sekréciu pankreatických enzýmov, čo môže viesť k problémom s trávením a k  nadúvaniu.
 • Ochorenia KVS, URO systému - zlyhávanie srdca a  obličiek
 • Nežiadúce účinky liekov: niektoré antibiotiká, psychofarmaká

Faktory ovplyvňujúce nafúknutie brucha a nadúvanie

 Aj keď nadúvanie  postihuje ľudí bez ohľadu na pohlavie, u niektorých skupín ľudí sa vyskytujú častejšie.  

 1. Stravovacie návyky - nadúvanie sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí konzumujú nadúvajúce potraviny alebo konzumujú veľké množstvo jedla naraz.
 2. Syndróm dráždivého čreva - častejšie sa vyskytuje u žien.
 3. Hormonálne zmeny - niektoré ženy môžu v období menštruácie, pred menštruáciou pri PMS alebo v období menopauzy pociťovať zvýšené nadúvanie v dôsledku hormonálnych zmien.
 4. Tehotenstvo - ženy počas tehotenstva môžu trpieť nadúvaním v dôsledku hormonálnych zmien, zvýšenou hladinou progesterónu, ale aj zväšovanim plodu v maternici a jeho tlačením na tráviace orgány. 
 5. Detský vek - predovšetkým tie najmenšie deti často trápi nadúvanie a novorodenecká kolika, ktoré sú spôsobené predovšetkým. nadmerným prehĺtaním vzduchu pri plači,  dojčení alebo ako dôsledok lakózovej intolerancie či alergie na bielkovinu kravského mlieka

Aké sú sprievodné príznaky nadúvania? Aké sú sprievodné príznaky nadúvania?

Medzi sprievodné príznaky, vyskytujúce sa pri nafuknutí brucha patria:

 • nadúvanie,
 • flatulencia (nadmerný odchod črevných plynov),
 • odgrgávanie,
 • pocit plnosti - aj pri malej dávke jedla máte pocit, že je brucho naplnené, opuchnuté alebo roztiahnuté (distenzia brucha),
 • merateľný nárast obvodu brucha
 • nepohodlie alebo bolesť ťažko lokalizovateľná,
 • pocit tlaku alebo stláčania v brušnej oblasti,
 • pálenie žalúdka alebo kyslosť.

Ťažkosti sa zhoršujú väčšinou po jedle, stresom a vo večerných hodinách, k zmierneniu príznakov dochádza v noci, v ležiacej polohe.

Niektoré z potravín, ktoré môžu spôsobiť nafúknutie brucha – napríklad strukoviny, cibuľa, cesnak, ale aj pečivo či sladké nápoje.

Ako na nafúknuté brucho Čo na nafúknuté brucho

Ak sa nafúknuté brucho stáva u vás častým stavom alebo ho sprevádzajú neznesiteľné príznaky, je potrebné navštíviť lekára.  Odstrániť prejavy nadúvania dokáže  len správne stanovená diagnóza, ktorá umožňuje navrhnúť vhodnú liečbu a ďalšie režimové opatrenia. 

Diagnostika nafúknutého brucha zahŕňa viaceré postupy na zistenie príčiny a vyhodnotenie vášho stavu. Základom je dôverný otvorený rozhovor s lekárom ohľadom príznakov, ich frekvencie a vašich stravovacích návykov a palpačné vyšetrenie brušnej oblasti  V prípade podozrenia na alergiu alebo zápal môže vykonať krvné testy, ak je to potrebné, možno budete musieť absolvovať  röntgenové vyšetrenie brušnej oblasti alebo vyšetrenie ultrazvukom. V nevyhnutých prípadoch lekár môže odporučiť endoskopické vyšetrenie, ako je gastroskopia alebo kolonoskopia, na priame zobrazenie stavu tráviaceho traktu.

Liečba nafuknutého brucha Liečba nafúknutého brucha

Farmakoterapia nafúknutého brucha závisí od konkrétnej príčiny, ktorá spôsobuje nadúvanie. Môže byť kauzálna – liečba základnej príčiny alebo sympotomatická, zameraná na zmiernenie symptómov. Symptomatické  lieky poskytnú úľavu iba dočasne, zmierňujú  len príznaky, ale neriešia samotnú príčinu  nadúvania. 

 1. Digestíva a tráviace enzýmy -napomáha tráveniu potravy a tak podporujú trávenie. Používajú sa na liečbu dyspepsie sprevádzanej pocitom plnosti, nadúvaním a sťaženým trávením. (ORENZYM, KREON, PANCREOLAN)
 2. Deflatulenciá sú lieky, ktoré odstraňujú tlak a napätie na základe plynatosti. Znižujú povrchové napätie tekutiny obsiahnutej v žalúdku a tráviacom ústrojenstve. Majú protipenivý účinok. (ESPUMISAN, SAB SIMPLEX)
 3. Antacidá: používajú  sa na neutralizáciu nadbytočnej žalúdočnej kyseliny a zmiernenie príznakov pálenia záhy a kyseliny v žalúdku. Používajú sa pri dyspepsii, spojenej najmä s prekyslením žalúdka, pri pálení záhy.  Zmierňujú príznaky nadúvania, ktorý sa môže vyskytovať  pri gastroezofageálnom refluxe. (MAALOX, TALCID, GAVISCON)
 4. Spasmolytiká  sú lieky, ktoré zmierňujú kŕče a svalové napätie v tráviacom trakte. Môžu byť účinné pri zmierňovaní bolesti a nepohodlia spojeného s plynatosťou pri syndróme dráždivého čreva. (BUSCOPANNO-SPA)
 5. Črevné adsorbenciá  obsahujú aktívne uhlie, ktoré viažu, pohlcujú a odstraňujú plyny a toxické látky z tráviaceho systému. Pomáhajú zmierniť príznaky nadúvania a plynatosti. (CARBODSORB, CARBO MEDICINALIS, CARBOFIT Čárkll aktívne rastlinné uhlie)
 6. Rastlinné lieky s obsahom mäty piepornej a esenciálnych olejov  na liečbu gastrointestinálnych ťažkostí, hlavne miernych kŕčov, plynatosti, pocitu plnosti a bolesti brucha (GASPANPERMISAN, IBEROGAST)
 7. Antibiotiká a protizápalové lieky na liečbu gastroenteritídi, infekcií a zápalov tráviaceho traktu.

Homeopatická liečba nadúvania Homeopatická liečba nadúvania

Základným homeopatickým liekom pri všetkých akútnych poruchách trávenia (vracanie, nadúvanie, nadmerné grganie, pálenie záhy, zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny)  je GASTROCYNESINE 60 tabliet. 

 • Na zmiernenie prejavov výrazného nafukovania v dolnej časti brucha a pomalého trávenia sa môže kombinovať s homeopatickým liekom LYCOPODIUM CLAVATUM 9CH. Užíva sa v dávke 5 granúl ráno a večer. Zmierňuje aj  migrény súvisiace s tráviacimi ťažkosťami a neznášanlivosť cibuľe či cesnaku. 
 • Ak je celé brucho nafuknuté, citlivé na dotyk, často sprevádzané hnačkou, užívajte CHINA RUBRA 9CH 5 granúl ráno a večer.
 • Ak je brucho naduté nad pupkom a nadúvanie začína ráno so zlepšením po odgrgnutí, užívajte CARBO VEGETABILIS 9CH 5 granúl ráno a po každom jedle.
 • Ak vás nafuknuté brucho prekvapí 2 hodiny po jedle a sprevádza ho ospalosť, siahnite po NUX VOMICA 9CH 5 granúl po každom jedle a pred spánkom.
 • Na závažnú plynatosť u osôb, ktoré trpia systematickým nadúvaním počas jedla, spojeným s plynmi bez zápachu a možnou zápchou je určený homeopatický liek KALIUM CARBONICUM 9CH  5 granúl ráno a večer až do úľavy.

Ako zmierniť prejavy nadúvania? Ako ešte zmierniť prejavy nadúvania?

Prinášame vám 12 tipov, ktoré vám pomôžu zmierniť prejavy nadúvania. 

 1. Vychutnávajte si každé sústo pomaly.
 2. Zmenšite porcie jedla na tanieri a upravte životosprávu.
 3. V prípade potvrdenej intolerancii na lakózu majte vždy po ruke prípravok s  obsahom enzýmu laktáza, (LIVSANE Laktázové tablety, GENERICA Laktoleraza).
 4. Obmedzte konzumáciu nadúvajúcich potravín, ktoré vám môžu spôsobiť nafuknuté tvrdé brucho. 
 5. Obmedzte konzumáciu sladkostí a umelých sladidiel .
 6. Zaraďte do jedálnička vlákninu postupne, jej nadmerný príjem náhle môže spôsobiť nadúvanie.
 7. Dodržujte dostatočný pitný režim.
 8. Užívajte probiotiká.
 9. Pravidelne športujte.
 10.  Zvládajte pracovný stres s ľahkosťou - vyskúšajte relaxačné techniky (technika hlbokého dýchania, jóga, meditácia).
 11.  Vyhľadajte pomoc z prírody- niektoré byliny ako sú rasca, koriander, mäta pieporná, fenikel, zázvor, saturejka, alebo bylinkové  čaje na trávenie či výživové prípravky s obsahom rastlinných extraktov pomáhajú zmierniť nadúvanie. 
 12.  Doprajte si masáž brucha jednoduchými technikami, ktoré  môžu pomôcť uvoľniť plyn a zmierniť nepohodlie. Položte si ruky na brucho s kvapkou mätového esenciálneho oleja a vykonajte krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek. Postupne zvyšujte tlak, ale buďte opatrní, aby ste nespôsobili bolesť. Aj jemné hladenie brucha môže pomôcť uvoľniť svaly a podporiť prietok krvi. Pohybujte rukami po bruchu v smere od pupka smerom von.

Pozor na potraviny spôsobujúce nadúvanie Pozor na potraviny spôsobujúce nadúvanie

Niektoré potraviny môžu spôsobovať nadúvanie viac ako iné. Medzi potenciálne nadúvajúcie potraviny patria:

 • strukoviny : fazuľa, hrach, cícer, šošovica a iné strukoviny môžu spôsobovať nadúvanie a plyny
 • kapustovitá zelenina : kapusta,brokolica, karfiol a repa, obsahujú sacharidy, ktoré môžu produkovať viac plynu počas procesu trávenia.
 • cibuľa a cesnak : cibuľa môžu dráždiť tráviaci systém a spôsobovať nadúvanie
 • ovocie : hrozno, jablká, citrusové plody a melóny pre vysoký obsah fruktózy môžu spôsobovať nadúvanie
 • potraviny s vysokým obsahom škrobu : zemiaky, kukurica, cestoviny, chlieb
 • nápoje : perlivé vody a sladené nápoje, sýtené oxidom uhličitým, môžu spôsobovať nadúvanie a plyny
Ako na strukoviny ?  Pred varením  ich namočte na niekoľko hodín alebo cez noc. Vodu opäť zlejte, strukoviny prepláchnite a následne priveďte  do varu. Namočenie pomôže odstrániť niektoré zložky, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie, a tým znížiť tvorbu plynu. Ak nie ste zvyknutí na konzumáciu strukovín, do svojej stravy ich zavádzajte postupne,  začnite s malými porciami a postupne zvyšujte množstvo, nech sa váš tráviaci systém prispôsobí. Uistite sa, aby boli strukoviny dôkladne uvarené. Dlhé varenie môže pomôcť rozložiť zložité sacharidy a zmierniť tvorbu plynu. 

Všetko na nadúvaniePodpora trávenia

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ESPUMISAN L kvapky 30 ml

Skladom v e‑shope

4,39 €

GASPAN 90 mg/50 mg 14 tabliet

Skladom v e‑shope

7,49 €

GASTRITOL Perorálne kvapky 20 ml

Skladom v e‑shope

4,59 €

GASTROCYNESINE 60 tabliet

Skladom v e‑shope

6,69 €

BIOPRON ProEnzymes 10 kapsúl

Skladom v e‑shope

5,89 €

ORENZYM Laktáza 50 tabliet

Skladom v e‑shope

8,39 €

LEROS Dobré trávenie 20 x 1,5g

Skladom v e‑shope

2,79 €

IBEROGAST 100 ml

Nedostupné

21,29 €

REVICOLIN kvasinky Kluyveromyces + PEA 30 kapsúl

Skladom v e‑shope

27,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  11. 01. 2022

  Ktoré lieky proti nadúvaniu sú vhodné pre tehotné?

  Dobrý deň,

  ktorý liek je prosím vhodný a účinný pri ťažkostiach s trávením pre tehotné ženy?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pri tráviacich ťažkostiach Vám odporúčam  GAVISCON Duo efect žuvacie tablety 48 kusov. Používa na liečbu príznakov súvisiacich so žalúdočnou kyselinou pri gastroezofageálnom refluxe, ako je vracanie kyseliny do pažeráka a ústnej dutiny, pálenie záhy a porucha trávenia, ktoré sa môžu vyskytnúť napríklad po jedle alebo počas tehotenstva. Z výživových doplnkov môžete užívať Gatserin pastilky, Gasterin gél alebo Tamsus. Ak Ste otvorená homeopatii, môžete vyskúšať homeopatický liek GASTROCYNESINE 60 tabliet.  Používa sa na symptomatickú liečbu tráviacich ťažkostí: bolesti a ťažoba žalúdka, nafukovanie, pálenie záhy, ospalosť po jedle a gastroezofagálny reflux. Je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 1-2 tablety 1/4 hodiny pred jedlom. V prípade pretrvávania príznakov je nutné dávku zopakovať aj po jedle. Tablety sa nechajú voľne rozpustit' v ústach.

   

  Veľa užíitočných rád pre Vás nájdete v článkoch v sekcii Tehotenstvo

  Prajem Vám bezstarostné tehotenstvo. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  11. 01. 2022

  Ktoré lieky sú vhodné na plynatosť a nadúvanie?

  Dobry den, mam opakovany rtg brucha kde radiolog resp kazdy dr vidi velmi zaplynene hrube crevo a z casti tenke klucky, chcela by som sa opytat, subjektivne mam aj velmi tazkosti s plynatostou, celiakia vylucena, alergia na laktozu detto, co by mi na to mohlo pomoct ? Ta plynatost je strasne neprijemna mam ju stale a espumizan mi vobec na to nezabera. Je nieco bez predpisu co mi na to moze pomoct? Pripadne s predpisom ? Meteospazmyl i normix som uz mala predpisany. Dakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Medzi prípravky vhodné na nadúvanie a plynatosť sú deflatulencia, ku ktorým patrí  EspumisanSab simplex ,probiotiká či eubiotiká - Hylak forte. Ak Vám nepomáhajú deflatulencia na princípe účinnej látky simetikonu, odporúčam vyskúšať liek Gaspan, (obsahuje silice mäty, a rasce s priaznivým efektom proti nadúvaniu)  alebo  GASTRITOL Perorálne kvapky 20 ml. Ak neužívate probiotiká, odporúčam začať ich používať, vyskúšajte  ENERGY Probiosan 90 kapsúl. Probiosan je bioinformačný prípravok obsahujúci sladkovodnú riasu Chlorella pyrenoidosa, účinný probiotický komplex baktérií Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium a inulín. Pôsobí priaznivo predovšetkým na črevá a ich funkciu, podporuje imunitný systém. Užíva sa 

  1 kapsula 1–3x denne. Na začiatok odporúčam 1cps. 3x denne, ak sa Vám prejavy plynatosti znížia, ,môžete znížiť dávku na 1-2cpos. podľa aktuálneho stavu.  Po 3 týždňoch užívania nasleduje 1 týždeň prestávka. Počas užívania prípravku odporúčame zvýšiť príjem tekutín. Ak Ste otvorená homeopatii,  môžete ako podpornú liečbu  použiť homeopatický liek GASTROCYNESINE 60 tabliet ako zákaldný liek.  Užíva v dávke 1-2 tablety 1/4 hodiny pred jedlom. V prípade pretrvávania príznakov je nutné dávku zopakovať aj po jedle. Pri nafukovaní homôžete kombinovať s ďalším homeopatickým monokomponentom - LYCOPODIUM CLAVATUM 9CH granule 4 g. Užíva sa 5 granúl 2x denne. Homeopatiká treba užívať polhodinu pred jedlom. Ak máte doma esenciálny olej Pepermint z Mäty piepornej, môžete ho použiť pri Vašich tráviacich problémoch. Nakvapkajte 1kvapku na ruku a masírujte ňou  brucho v smere hodinových ručičiek. Prinesie vám v krátje dobe úľavu. 

   

  Verím, že čoskoro sa vašich problémoch zbavíte. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  24. 01. 2022

  Ktoré lieky sú vhodné na nadúvanie u 2 týždňového bábätka?

  Dobrý deň, mám 2tyzdnoveho chlapceka a trápi ho nadúvanie. Skúšame Espumisan ale nepomáha. Môžem skúsiť Babycalm?? Žeby sme mu dávali 3 alebo 5 kapiek namiesto 10, keďže je to az od ukončeného 1.mesiaca?
  Za odpoveď ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Babycam by som pre obsah mätového oleja u takého malého dieťatka nepiužvala. Používajte Espumisan alebo Sab simplex /rovnaká účinná látka). Odporúčam pridať aj detské probiotiká - BIOGAIA ProTectis kvapky 10 ml. Je vhodné po každom jedle masírovať bruško v smere hodinových ručičiek s olejom WELEDA Olej na masáž bruška dojčaťa 50 ml

  Viac o tráviacích problémoch našich najmenších sa dočítate v článku - KOLIKY U BÁBÄTKA - AKÉ SÚ PRÍČINY A RIEŠENIA? a TRÁVIACE PROBLÉMY MALÝCH DETÍ.

   

  Prajem Vám skoré vyriešenie problému. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.