Chronická bolesť a jej príčiny

CHRONICKÁ BOLESŤ A JEJ PRÍČINY

Bolesť predstavuje ochranný reflex organizmu: „To bolí, daj na to pozor!“ Keď ale prejde bolesť v chronickú, svoj účel stráca. Chronické bolesti devastujú nielen fyzické, ale aj psychické zdravie a sociálny život trpiaceho pacienta. Čo sa považuje za chronickú bolesť, ako a prečo vzniká a ako sa rieši?

  • Pohyb
  • Choroby

10 minút čítania


Čo je chronická bolesť Čo je chronická bolesť

Všeobecne je bolesť definovaná ako nepríjemná zmyslová a emočná skúsenosť napojená na skutočné alebo potenciálne poškodenie tela. Každý jedinec prežíva bolesť odlišným spôsobom, ktorý ovplyvňujú napríklad predchádzajúce skúsenosti bolesti alebo dokonca gény. Za chronickú bolesť je možné považovať takú bolesť, ktorá trvá dlhšie ako 3 mesiace nepretržite alebo sa v tomto intervale často opakovane vracia. Chronické bolesti často pretrvávajú aj potom, čo bola ich pôvodná príčina dávno odstránená, a často majú tendenciu sa časom zhoršovať.

Chronická bolesť sa týka veľkej časti populácie. Odhaduje sa, že chronickou bolesťou v rôznej miere trpí až 20 % európskej populácie, teda každý 5. Európan!

Chronickú bolesť je možné vnímať ako symptóm určitej choroby, často je však chronická bolesť ochorením sama o sebe tzv. syndróm chronickej nenádorovej bolesti. Najčastejšia je chronická bolesť chrbta (často ide o zmiešanú bolesť pohybového aparátu a neuropatickú bolesť chrbta z útlaku nervových koreňov napríklad v dôsledku vyskočenia medzistavcovej platničky, označuje sa ako koreňová bolesť chrbta, koreňový syndróm alebo radikulárny syndróm), za ňou potom chronická bolesť kĺbov, chronická bolesť za krkom a chronická bolesť hlavy.

Prelomová bolesť

V prípade chronických nádorových bolestí môže dochádzať k závažným komplikáciám, ktorými sú prelomové bolesti. Prelomová bolesť je krutý záchvat bolesti, ktorý prichádza aj napriek bežnej liečbe bolesti. Vznik prelomovej bolesti je náhly a jej potlačenie nie je ľahké. Na liečbu prelomovej bolesti sú potrebné silné analgetiká, podávané špeciálnymi liekovými formami alebo systémami, pretože nástup analgetického účinku musí byť extrémne rýchly.

Pridružené problémy pri chronických bolestiach

Dlhodobé bolesti sa skôr či neskôr premietnu do všetkých zložiek pacientovej osobnosti. Negatívne emócie vyvolané prežívaním fyzického utrpenia sa podpíšu na psychickom stave pacienta aj na jeho sociálnych vzťahoch. V nasledujúcich bodoch sú uvedené časté príklady problémov, ktoré sa ku chronickej bolesti pridružujú:

  • negatívne emócie, podráždenosť, stres,
  • neschopnosť sa sústrediť,
  • únava,
  • znížená pracovná výkonnosť,
  • znížený fyzický výkon a mobilita,
  • poruchy spánku,
  • sociálna izolácia,
  • oslabenie imunitného systému
  • depresie, samovražedné myšlienky.
Fantómové bolesti

"Bolí ťa prstík, tak to ho musíme odrezať, aby nebolel." Táto veta, ktorú niekedy oznamujú rodičia svojim ratolestiam, v skutočnosti nemá pravdivý medicínsky základ. Existuje totiž syndróm fantómovej končatiny, keď pacienti po podstúpení amputácie končatiny stále cítia bolesti akoby v chýbajúcej časti tela. Ide o chybnú interpretáciu nervových signálov mozgom, ktorá sa môže objavovať aj roky po zákroku. Bez ohľadu na správne medicínske interpretácie, je zvyčajne rovnako lepšie dieťaťu prstík pofúkať.

Typy chronickej bolesti Typy chronickej bolesti

  1. Nociceptívna bolesť vzniká v dôsledku aktivácie receptorov bolesti pri zápale alebo zranení. Pokiaľ ide o chronickú nociceptívnu bolesť, receptory pre bolesť často vysielajú signály aj v prípade, že zápal alebo poranenia už pominuli.
  2. Neuropatická bolesť sa medzi ostatnými bolesťami vymyká z hľadiska vzniku aj z hľadiska terapie. Neuropatia totiž predstavuje poškodenie nervov, ktoré môže byť následne vnímané mozgom ako bolesť.
  3. Idiopatická bolesť je bolesť bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Charakter chronickej bolesti

Najčastejšie možno chronickú bolesť opísať ako tupú bolesť, ktorá nie je jasne ohraničená a pacient má problém ju presne lokalizovať. Môže ísť o hlbokú telesnú bolesť (somatickú bolesť) aj o útrobnú bolesť (viscerálna bolesť, bolesť vnútorných orgánov). Menej často prechádza do chronicity ostrá bolesť, ale nie je to vylúčené. Ako ostrá a dobre ohraničená sa prejavuje skôr krátkodobá akútna bolesť, ktorá je často popisovaná pacientmi ako intenzívna lokalizovaná bolesť alebo bodavá bolesť. Akútne bolesti spravidla sprevádzajú ďalšie príznaky ako opuch, začervenanie a krvácanie.

Dlhodobá bolesť pod pravým rebrom

Ako typický príklad viscerálnej bolesti môžu poslúžiť neurčité bolesti v pravom podrebrí. Bolesti na pravej strane brucha často upozorňujú na problémy so žlčníkom alebo pečene. Náhla bolesť v spodnej časti brucha vpravo ale môže znamenať aj zápal slepého čreva. Náhle brušné príhody a kolikovité bolesti brucha nie je nikdy dobré podceniť, preto je nutné v takýchto prípadoch vyhľadať lekársku pomoc.

Neuropatická bolesť môže byť popisovaná ako pálenie aj chlad, brnenie a mravčenie alebo až pocit vnímania elektrických výbojov. Bolesť môže chorý vnímať aj ako svrbenie kože alebo tupé bolesti. Pokiaľ sa neuropatické bolesti objavujú na základe nejakého podnetu, často ide o vystreľujúcu bolesť.

Príčiny vzniku chronických bolestí Príčiny vzniku chronických bolestí

Chronická bolesť môže zostať ako nežiadaný následok úrazu alebo degeneratívnych zmien tkanív (typicky napríklad kĺbov).

Neuropatickú bolesť vznikajúcu na podklade poškodenia nervov môže spôsobiť napríklad zápal, toxické poškodenie, útlak nervového vlákna (napríklad syndróm karpálneho tunela) alebo aj poškodenie nervov v centrálnej nervovej sústave po cievnej mozgovej príhode (mŕtvicu) alebo ako následok roztrúsenej sklerózy. Neuropatické bolesti môžu pretrvať aj po prekonaní vírusového herpetického ochorenia ako postherpetické neuralgie. Veľkým problémom je diabetická neuropatia, ktorá sa rozvíja u diabetikov na základe poškodenia nervových buniek oxidačným stresom. Oxidačný stres u pacientov s cukrovkou vyvolávajú opakujúce sa hyperglykémia. Neuropatie môžu postihovať až 50 % pacientov s diabetom a až 20 % diabetikov pociťuje neuropatické bolesti!

Alkoholová neuropatia
V početnosti prípadov sa za diabetickú neuropatiu radí na 2. miesto neuropatia alkoholová. Dlhodobé neurotoxické pôsobenie etanolu u alkoholikov poškodzuje nervy, čo sa začne prejavovať špecifickými defektmi. Patrí medzi ne strata citlivosti predovšetkým na teplo, neuropatické bolesti ako pálenie, mravčenie a pichavá bolesť predovšetkým v horných končatinách, svalové kŕče, poruchy koordinácie, problémy s trávením (inkontinencia, zápcha), sexuálna dysfunkcia alebo vyhasínanie reflexov.

Liečba chronickej bolesti Liečba chronickej bolesti

Nikdy sa nesnažte liečiť chronickú bolesť doma alebo za pomoci babských rád. Liečba chronických bolestí spadá do kompetencií lekára! Chronické bolesti sú naozaj veľký problém, odhalenie ich príčiny často vyžaduje náročné diagnostické testy. Prístup k liečbe musí byť komplexný, a pretože ide o dlhodobú záležitosť, tiež veľmi šetrný.

Farmakoterapia chronickej bolesti

Siahnete pri akútnej, ostrej bolesti po voľnopredajných liekoch na bolesť? Na liečbu chronických bolestí tento postup rozhodne nie je správny. Prečo?

  • Voľnopredajné lieky na bolesť sú vhodné len na krátkodobé podanie, pri dlhodobom podávaní sa môžu rozvinúť aj závažné nežiaduce účinky ako podráždenie žalúdka až rozvoj žalúdočných vredov, chronický zápal obličiek či preťaženie jater!
  • U voľnopredajných nesteroidných analgetík sa nezvyšuje účinok na bolesť, ani keby ste užívali vysoké dávky týchto liekov. Na úľavu od chronickej bolesti sú často potrebné silnejšie analgetiká, než tie dostupné bez receptu. Lekári liečia chronickú bolesť pomocou systému step-up, kedy postupne zvyšujú silu liekov pomocou vhodných kombinácií, až k dostatočnému analgetickému efektu.
  • Prečo nezaberajú lieky na bolesť? Napríklad pri neuropatickej bolesti je odpoveď jednoduchá. Nemôžu zaberať, pretože pravou podstatou neuralgia nie je bolesť, ale ochorenie nervov. Lieky na neuropatickú bolesť je preto nutné hľadať medzi liekmi ovplyvňujúcimi funkciu nervov – antiepileptikami.
  • Na účinnú liečbu chronickej bolesti sú často potrebné nielen analgetiká, ale liečivá z iných terapeutických skupín, ktoré analgetický efekt podporujú tzv. koanalgetiká. Môže ísť napríklad o antidepresíva, kortikosteroidy, lieky na uvoľnenie svalových kŕčov (myorelaxancia a spazmolytiká ) alebo neurotropné vitamíny a ďalšie.
Bolesť ako nežiaduci účinok liekov

Pri bolesti siahneme po liekoch. Niekedy sa ale situácia môže obrátiť a bolesť môže byť naopak nežiaducim účinkom medikácie. Typická je bolesť svalov bez príčiny vyvolaná užívaním vysokých dávok liekov na cholesterol zo skupiny statínov. Bolesť kostí môže sprevádzať liečbu osteoporózy pomocou bisfosfonátov. Objavuje sa aj bolesť hlavy napríklad pri liekoch rozširujúcich cievy či hormonálna terapia.

Fyzikálna terapia chronickej bolesti

Pohyb, cvičenie, fyzioterapia… všetko prináša významný pozitívny efekt v liečbe dlhodobej bolesti svalov a kĺbov. Skúsený fyzioterapeut je schopný nájsť problém, ktorý je často v zlých pohybových stereotypoch a prenáša sa aj do iných častí tela. To, čo sa laikovi zdá ako dlhodobá bolesť kolena, sa potom môže ukázať ako problém s klenbou nohy alebo nevyrovnanosťou v súhre stehenných svalov. Ale správne cvičenie prospieva nielen pri bolestiach pohybového aparátu. Napríklad môže pomôcť aj pri dlhodobej bolesti hlavy. Pri bolestiach sa počas pohybu nechajte viesť skúseným fyzioterapeutom.

fyzioterapie fyzikální terapie bolesti

Fyzikálna liečba bolestí využíva tiež najrôznejšie procedúry využívajúce elektrické (TENS transkutánna elektrická nervová stimulácia) alebo magnetické pole, pôsobenie tepla a chladu alebo lasery.

Bolesť priehlavku bez úrazu

Príčinou chronických bolestí sú v dnešnej dobe často dlhé sedenie a nedostatok fyzickej aktivity. Avšak aj opačný extrém (preťažovanie a pretrénovanie) môžu spôsobiť problémy. Príkladom je vznik námahových zlomenín typických u kostičiek nohy. Pri pre telo nečakanom fyzickom nápore, na ktorý nie je organizmus zvyknutý, opakovanom vykonávaní zlých cvikov alebo v dôsledku nedostatku regenerácie, k týmto námahovým úrazom môže dochádzať.

Bolesť priehlavkov môže spôsobiť aj zlá klenba nohy alebo sa bolesť môže prenášať od vbočeného palca (hallux). Dlhodobé problémy je nutné nechať vyšetriť lekárom.

Psychoterapia bolesti

Psychická bolesť je pravidelnou sprievodkyňou chronickej bolesti. V niektorých prípadoch v riešení chronických bolestí môže byť veľmi nápomocná psychoterapia, ktorá pacientovi pomáha vysporiadať sa so zážitkom bolesti, vyrovnať sa s obavami a strachom, ktoré vyvoláva.

Zdravý životný štýl

Chronické bolesti predstavujú pre organizmus záťaž. O to dôležitejšie je preto dávať telu všetko, čo potrebuje v rámci.zdravého jedálneho lístka aj celkového životného štýlu.

Sociálna podpora

Chronická bolesť roztáča kolotoč nežiaducich vplyvov na život chorého človeka. Samotná bolesť, ale aj jej psychické dopady ho často vedú k stráneniu  sa spoločnosti, strate sociálnych kontaktov a vzťahov. Podpora jeho najbližšieho okolia má zásadný vplyv na jeho kvalitu života. Ako sa dá pomôcť?

  • Buďte empatickí a ponúknite porozumenie. Prosté uistenie, že bolesť svojho blízkeho vidíte a nezľahčujete, je silným výrazom podpory.
  • Buďte ochotní trpiaceho človeka vypočuť bez posudzovania a vnucovania rýchlych riešení.
  • Pokiaľ môžete, ponúknite praktickú pomoc.
  • Povzbudzujte chorého k starostlivosti o seba a dbania na lekárske preventívne kontroly. Ak u svojho blízkeho vidíte nežiaduce dopady na psychické zdravie (depresívne myšlienky, úzkosť), povzbudzujte ho na vyhľadanie odbornej pomoci.

Autor. Petra Večeřová


ZDROJE

  • Chronická bolest. NEURAXPHARM [online]. [cit. 2023-12-29]. Dostupné z: https://www.neuraxpharm.com/cz/poruchy/chronicka-bolest
  • VONDRÁČKOVÁ, Dana, et al. Chronická bolest–patofyziologie a léčba. Neurologie pro praxi, 2004, 6: 337-344.
  • LÉČBA BOLESTI. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře [online]. 2021 [cit. 2023-12-29]. Dostupné z: https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Bolest.pdf
  • Chronická bolest a deprese. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2023-12-29]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/2731-0-Chronicka-bolest-a-deprese.html

Lieky obsahujúce neurotropné vitamíny Masážne pomôcky a prístroje

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

MILGAMMA N 50 kapsúl

Skladom v e‑shope

12,89 €

LIVSANE Diclofenac gél 100 g

  • LIVSANE 3+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

7,99 €

REMYELIN Uridine + PEA micro + vitamíny B,C 30 kapsúl

Skladom v e‑shope

28,49 €

OZONICON 100 g

Skladom v e‑shope

13,79 €

TRUELIFE Relaxgun G6 metal masážna pištoľ 1 ks

  • TRUELIFE + darček
  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

98,90 €

BEURER MG 99 Masážna pištoľ 1 ks

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

79,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    19. 04. 2022

    Aký je rozdiel medzi liekom Milgamma a Milgamma N?

    Poprosím - aký je rozdiel?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    rozdiel medzi liekmi Milgamma a Milgamma N je v zložení. 

    Milgamma  N obsahuje vitamíny B1, B6 a B12 odporúča sa na liečbu poškodenia nervov, bolesti chrbta a zápalov nervov po dobu 6 mesiacov. 

    Liek Milgamma® N cps obsahuje vysokoúčinnú trojkombináciu vitamínov benfotiamín (B1), B6 a B12, ktoré vyživujú poškodené nervy chrbta, pomáhajú liečiť samotnú príčinu bolesti chrbta. Používa sa na liečbu zápalových a bolestivých ochorení nervov ako je diabetická a alkoholová polyneuropatia, migréna, bolestivé postihnutie koreňov periférnych nervov, skalenový syndróm, syndróm rameno-ruka, pásový opar (herpes zoster), obrna (paréza) tvárového nervu. ako aj  pri predĺženej rekonvalescencii (zotavovaní sa) a v geriatrii.  

    1 kapsula lieku Milgamma® N cps obsahuje 40 mg benfotiamínu (B1), 90 mg pyridoxíniumchloridu (B6), 0,25 mg kyanokobalamínu (B12). Tieto vitamíny skupiny B majú priaznivé účinky na metabolické a degeneratívne ochorenia nervov a pohybového systému. Pri vysokom dávkovaní majú analgetické, antineuralgické a regeneračné účinky.

    Milgamma obsahuje vitamíny B1 a B12, neobsahuje vitamín B6.  Je vhodná na pokračovanie v liečbe po 6 mesačnej kúre liekom Milgamma N, pokiaľ lekár nerozhodne inak. 

     Používa sa na ochorenia nervov rôzneho pôvodu, neuropatie a polyneuropatie (diabetická, alkoholová a pod.), neuralgie, neuritídy, pásový opar (herpes zoster), paréza nervi facialis, poškodenie srdcového svalstva následkom nedostatku vitamínu B1, reumatické ťažkosti, bolesť svalov, pri príznakoch nadmerného preťaženia a v rekonvalescencii.

    Ak Vás trápi bolesť chrbta a bolesť Vám vystreľuje, popr. cítite bŕnenie alebo pálenie -  (neuropatia)  odporúčam Vám Milagmmu N  - prinesie Vám úľavu od bolesti, bolesť sa Vám nebude tak často opakovať.  Užíva sa 1 kapsula 3-4x denne, v ľahších prípadoch a ak je odpoveď na liečbu obzvlášť dobrá, stačí užívať 1-2 kapsuly denne. Ak do 28 dní od začiatku užívania neustúpia zdravotné problémy, je potrebné vyhľadať lekára.

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Bolesť
    • Kĺby a svaly
    10. 02. 2023

    Čo je vhodné na bolesť krčnej chrbtice?

    Dobrý deň, prosím Vás mám cca 3 mesiace problém s krčnou chrbticou bolesť mi vystreľuje do pravého ramena a ruky s mravenčením palca na pravej ruke. Čo by ste mi poradili? Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak je bolšsť spojená s vystreľovaním, zvyčajne je spojená so zápalom nervov. Na zmiernenie bolestí Vám odporúčam lokálnu aplikáciu VOLTAREN Forte 2,32 % gél 180 g. Nanáša sa  na postihnuté miesto 2x denne (najlepšie ráno a večer). Poskytuje úľavu od bolesti až do 12 hodín. Ak  sa stav nezlepší do 7 dní alebo sa stav zhorší, je potrebné kontaktovať lekára. 

    Okrem lieku na zmiernenie bolestí Vám odporúčam špeciálnu kombináciu vitamínov B na liečbu neuropatie - MILGAMMA N 100 kapsúl. Užíva sa 1 kapsula 3 – 4x denne. V ľahších prípadoch a ak je odpoveď na liečbu obzvlášť dobrá, stačí užívať 1-2 kapsuly denne.

    Vhodnou alternatívou namiesto Milgammy N  je REMYELIN Uridine + PEA micro + vitamíny B,C 30 kapsúl overený zákazníkmi.  Krátkodobo  môžete užívať 2 kapsuly denne, po zlepšení stavu pokračujte v dávke 1 kaspula denne. Je vhodný pre ľudí s bolesťou v krížoch, neuropatickou bolesťou chrbta, karpálu a pri vyskočenej platničke. 

     

     

    Prajem Vám skoré zotavenie. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Neuropatie
    20. 04. 2023

    Polyneuropatia noh - Neuromultivit vs Biolevox neuro

    Aky je rozdiel ucinku Multineurovit a Biolevox neuro, ktory by bol vhodnejsi na doporucenie, dakujem vopred

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Neuromultivit je zaregistrovaný humánny liek určený na liečbu, BIOLEVOX Neuro 60 tabliet je výživový doplnok, určený na udržanie zdravia nervového systému. Výživové doplnky z legislatívneho hľadiska nemôžu byť  určené na liečbu, preto ich ani nemôžem odporúčať na liečbu. 

     

    Na liečbu polyneuropatie sa odporúča liek Neuromultivit (viazaný na Rp) alebo MILGAMMA N 100 kapsúl. Oba lieky obsahujú kombináciu vitamínu B1, B6 a B12. Používajú sa na liečbu zápalových a bolestivých ochorení nervov ako je diabetická a alkoholová polyneuropatia (poškodenie nervov pri cukrovke a alkoholizme), migréna, bolestivé natiahnutie svalov (muskuloskeletálna bolesť), bolestivé postihnutie koreňov periférnych nervov.

     

    Prípravok BIOLEVOX Neuro 60 tabliet je výživový doplnok, je určený na udržanie zdravia nervovéhoé systému. Čo sa  týka zloženia - obsahuje okrem kombinácie B1,B6 a B12 aj uridín monofosfát a vitamíny B3 a kyselinú listovú. Vhodnou alternatívou s dobrými recenziami je výživový prípravok REMYELIN Uridine + PEA micro + vitamíny B,C 30 kapsúl (obsahuje kombináciu uridínu (UMP), palmitoyletanolamidu (PEA), vitamínov skupiny B (B1, B6, B12), vitamínu C a biologicky aktívneho folátu). 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.