Vaginálne mykózy a infekcie – prevencia a liečba

VAGINÁLNE MYKÓZY A INFEKCIE – PREVENCIA A LIEČBA

Nepríjemné pocity svrbenia, podráždenia, suchosti alebo naopak výtok. To všetko môžeme označiť ako vaginálny diskomfort. U žien ide bohužiaľ o častý symptóm a taktiež o varovný príznak. Práve prejavy diskomfortu môžu predchádzať vaginálnym infekciám. Ktoré sú tie najčastejšie, kedy sa dajú riešiť samoliečbou a s čím naopak už musíte za lekárom? A ako týmto intímnym problémom účinne predchádzať?

  • Intimita

10 minút čítania


Príčiny vaginálnych infekcií Príčiny vaginálnych infekcií

Kto môže za vaginálne infekcie? Najčastejšími pôvodcami vaginitíd sú baktérie a plesne (kvasinky). Zatiaľ čo gynekológa najčastejšie vyhľadajú pacientky s bakteriálnou vaginózou, kvasinkovú infekciu sa niekedy snažia spacifikovať samoliečbou. Situácia je ale trošku zložitejšia. Na pozadí rôznych infekcií totiž môže stáť nerovnováha v prirodzenom prostredí a mikroflóre intímnych partií.

Prirodzené vaginálne prostredie a čo ho narušuje

Intímna oblasť u žien a prostredia vo vnútri pošvy je osídlené baktériami. Dôležité miesto tu majú baktérie patriace medzi laktobacily, pretože produkujú kyselinu mliečnu. Vďaka tomu je tu kyslé pH okolo hodnoty 4–4,5. Táto prirodzená rovnováha je ale veľmi krehká. Pokiaľ ubudne týchto “dobrých” baktérií a nahradí ich iné mikroorganizmy, hodnota pH vzrastie. V takomto prostredí sa lepšie darí aj rôznym pôvodcom infekcií. Preto je dôležité sa o rovnováhu intímnej oblasti dobre starať. Čo negatívne ovplyvňuje prirodzené pH intímnych partií?

  • Nedostatočná či nešetrná intímna hygiena

Prípravky na intímnu hygienu majú podporovať prirodzenú rovnováhu a kyslé pH intímnych partií. Klasické mydlá alebo silne parfumované prípravky sú na intímnu hygienu nevhodné. Každá žena by preto mať prípravok priamo určený na intímnu hygienu. Hodiť sa môžu aj intímne obrúsky, ktoré sú napríklad skvelým pomocníkom na udržanie intímneho zdravia žien na dovolenke alebo výletoch do prírody.

  • Menštruácia

Zatiaľ čo niektorým negatívnym vplyvom sa žena vyhnúť môže, inokedy to jednoducho nejde. Pozrime sa napríklad na menštruáciu, hoci ide o prirodzený dej, počas menštruácie môže pH v pošve vzrásť a zvýšiť riziko vaginálnych infekcií. Pokiaľ ale žena dodržiava zásady intímnej hygieny, používa správne menštruačné pomôcky a šetrné kozmetické prípravky, je veľmi nepravdepodobné, že by ju trápili nejaké problémy. Ženy, ktoré vedia, že sú na vznik vaginitíd náchylnejšie, preventívne po menštruácii používajú vaginálny výplach.

  • Tehotenstvo a hormonálna nerovnováha

Nielen hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu sa podpisujú na riziku vaginálneho diskomfortu. Kolísanie hormónov je jedným z dôvodov, prečo sú častejšie vaginálne mykózy v tehotenstve. Zvýšené riziko pre vznik opakujúcich sa vaginálnych infekcií môže patriť aj medzi nežiaduce účinky hormonálnej antikoncepcie.

  • Oslabená imunita alebo lieky, ktoré ju ovplyvňujú (napr. kortikoidy)

Pri zníženej obranyschopnosti môžu vznikať infekcie ľahšie, pretože sa im telo nedokáže dosť efektívne brániť.

  • Antibiotiká a vplyv na vaginálne prostredie

Rovnako ako môže užívanie antibiotík ovplyvňovať črevnú mikroflóru, môže u žien zmeniť aj mikroflóru pošvovú. Ako prevenciu možno v tomto prípade použiť vaginálne probiotikum alebo prípravky na udržanie kyslého pH.

  • Zaparenie v dôsledku nosenia nevhodnej spodnej bielizne

Nepriedušné, syntetické materiály alebo príliš tesná spodná bielizeň môžu prispieť k vzniku optimálneho prostredia pre rast nežiadúcich mikroorganizmov.

  • Stres

Stresová reakcia ovplyvňuje celé telo, oslabená je aj imunita. Neblahý dopad môže teda mať aj na oblasť intímneho zdravia.

  • Nezdravý jedálniček s nadbytkom jednoduchých cukrov

Medzi režimové opatrenia pri opakovaných problémoch patrí aj dodržiavanie diéty, v ktorej je predovšetkým vhodné obmedziť príjem sladkostí a jednoduchých cukrov.

  • Cukrovka

Diabetes mellitus alebo cukrovka je ochorenie, pri ktorom môže dochádzať k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi. Následkom toho je "únik" glukózy do moču, tá sa potom stane potravou pre kvasinky alebo baktérie, čo je dôvodom častejších infekcií a vaginálnych mykóz pri cukrovke.

Vaginálny diskomfort a jeho liečba Vaginálny diskomfort a jeho liečba

Vaginálny diskomfort ešte nutne nemusí znamenať ochorenie. Napriek tomu ide o nepríjemný symptóm, ktorý je vhodné podchytiť včas. Aké má príznaky?

  • pocity svrbenia alebo pálenia,
  • výtok

Hlavne u žien po menopauze môže vaginálny diskomfort vyvolávať suchosť vaginálnej sliznice, ktorá v tomto období býva v dôsledku hormonálnych zmien častejšie. Ako následok kolísania hormónov sa ale vaginálna suchosť objavuje aj u žien tesne pred menštruáciou, častejšia je tiež v období po pôrode a u dojčiacich mamičiek. Od symptómov vaginálnej suchosti pomôžu napríklad hydratačné prípravky na báze kyseliny hyalurónovej. (MUCOGYNE)

Parazitárne a vírusové vaginálne infekcie
Hoci najčastejšie sa ako pôvodcovia intímnych problémov riešia baktérie a kvasinky, ochorenie môžu vyvolávať aj ďalšie mikroorganizmy. Menovať možno napríklad prvoka Trichomonas vaginalis (bičenka pošvové) alebo vírusy. Infekcia herpetickým vírusom spôsobuje výsev genitálneho oparu sprevádzaného boľavými pľuzgierikmi a vaginálnym diskomfortom, niekedy sa objaví aj zvýšená teplota. V každom prípade je genitálna herpetická infekcia dôvodom na návštevu lekára.

VVaginálne mykózy Vaginálne mykózy

Vaginálna mykóza vzniká premnožením kvasiniek vo vaginálnom prostredí. Vo veľkej väčšine prípadov – teda asi 90 % – za ním stojí kvasinka Candida albicans. Kvasinkové infekcie alebo kandidózy sú veľmi častým ženským problémom. Za život sa s nimi stretne až 75 % žien a skoro u polovice z nich sa dokonca objavujú opakované vaginálne problémy.

Typické príznaky vaginálnej mykózy:

  • svrbenie,
  • mierny opuch a začervenanie sliznice,
  • výtok, ktorý má bielu tvarohovitú konzistenciu,
  • bolesť

Liečba vaginálnej mykózy

Kvasinky potláčajú antimykotiká. Patria medzi ne liečivé látky ako: klotrimazol, nystatín a ekonazol.

Na liečbu sa používajú krémy na ošetrenie vonkajších pohlavných orgánov u žien aj u mužov. Krém môže mať aj aplikátor na zavádzanie alebo žena môže použiť vaginálne čapíky. Počas liečby je dôležité dodržiavať návod na použitie v príbalovom letáku u konkrétneho lieku. Nedostatočne zaliečené kvasinkové infekcie sa totiž môžu vracať.

Kedy navštíviť lekára

Napriek tomu, že mnohé lieky na kvasinkovú infekciu zoženiete aj bez receptu, je lepšie podstúpiť lekárske vyšetrenie, ktoré potvrdí pôvodca problémov. Rozhodne sa ihneď vyberte za lekárom v týchto prípadoch:

  • Príznaky kvasinkovej infekcie vás trápia prvýkrát.
  • Ste mladší ako 18 rokov.
  • Ste alebo môžete byť tehotná.
  • Napriek samoliečbe príznaky vaginálnej mykózy pretrvávajú symptómy dlhšie ako 3 dni.
  • Mykózy sa u vás často opakujú.
  • Pozorujete ďalšie netypické príznaky napríklad zvýšenú teplotu alebo horúčku, zapáchajúci výtok či bolesti brucha.

Bakteriálna vaginóza Bakteriálna vaginóza

Paseku dokáže napáchať aj nerovnováha medzi baktériami, ktoré osídľujú vaginálnu sliznicu. Pri premnožení niektorých (gardenelly, mykoplazmy a i.) sa totiž zdvihne pH a ženu môže trápiť vaginálny diskomfort.

Príznaky bakteriálnej vaginózy sa v mnohom nelíšia od prejavov vaginálnej mykózy. Znovu by sa dali volať všetky príznaky vaginálneho diskomfortu vrátane pocitov pálenia a svrbenia, podráždenia a opuchu sliznice, bolestivosť a výtok. Varovným signálom, že pôvodcom ťažkostí je bakteriálna infekcia, býva vzhľad výtoku. Objaviť sa totiž môže výtok sfarbený do žltej alebo šedej farby typicky sprevádzaný výrazným a nepríjemným zápachom.

Na potlačené bakteriálne vaginózy sú obvykle potrebné lieky s obsahom antibiotík. Antibiotiká sa vždy predpisujú na recept. Príznaky preto nepodceňujte a vyhľadajte pomoc u svojho lekára.

Porovnanie vaginálnych ťažkostí kvasinkového a bakteriálneho pôvodu.

 

Vaginálna mykóza

Bakteriálna vaginóza

Príčina ochorenia

zmnoženie kvasiniek

bakteriálna nerovnováha

Typy výtoku

biely hrudkovitý výtok bez výrazného zápachu

šedý vodnatý výtok zapáchajúci po rybine alebo žltý hnisavý výtok

Liečba

antimykotiká

antibiotiká

Prevencia

správna intímna hygiena a udržanie prirodzene kyslého pH a zdravej mikroflóry

správna intímna hygiena a udržanie prirodzene kyslého pH a zdravej mikroflóry


Podporne možno u oboch typov infekcií využiť antisepticky pôsobiace výplachy, krémy alebo čapíky obsahujúce benzydamín alebo zlúčeniny na báze striebra. Tieto prípravky necielia na konkrétnu baktériu alebo kvasinku, ale pôsobia proti širokému spektru mikróbov.

Zmiešaná infekcia

Trápia vás vaginálne ťažkosti, príznaky sú však akoby nečitateľné? Niektoré ukazujú na problémy s kvasinkou, ale objavuje sa aj zápach alebo iné ukazovatele bakteriálnej vaginózy? Možno sa stretávate so zmiešanou infekciou. Môže sa stať, že pri vaginálnej kandidóze spoločne s kvasinkou robia problémy aj nejaké baktérie. Rovnako ako pri bakteriálnej vaginóze aj pri týchto zmiešaných príznakoch vyhľadajte pomoc u svojho gynekológa.

Vaginálna infekcia v tehotenstve Vaginálna infekcia v tehotenstve

Budúce mamičky sa stretávajú s vaginitídami častejšie ako ostatné ženy. Už skôr spomínaný dôvod toho, prečo to tak je, sú hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv na pH a kvalitu hlienu v pošve. Liečba intímnych ťažkostí v období tehotenstva patrí do rúk lekára. V prípade bakteriálnej vaginózy bude potrebné použiť antibiotiká. Antibiotík v tehotenstve sa nemusíte báť, pretože lekár vám predpíše taký prípravok, ktorý je pre budúcu mamičku aj bábätko bezpečný. Riziko by predstavovalo zanedbanie liečby bakteriálnej vaginózy, ktoré môže zapríčiniť predčasný pôrod.

Ani príznaky mykózy v tehotenstve nepodceňujte a navštívte lekára. Niektoré lieky určené na samoliečbu totiž nie sú pre tehotné vhodné. Rovnako tak nie je u tehotných vhodné zavádzanie liekov za použitia aplikátorov.

Kozmetika pre šetrnú intímnu hygienu Kozmetika pre šetrnú intímnu hygienu

  • kozmetické prostriedky na intímnu hygienu majú rešpektovať prirodzenú rovnováhu intímnych partií. Využite preto prípravky GYNELLA Intimate vyrobené v súlade s vašim telom, ktoré vám každodenne prinesú pocit dlhotrvajúcej hygienickej čistoty a sviežosti.

Autor : Petra Večeřová

Lieky na zápal pošvy Intimna hygiena

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

CANESTEN GYN 1 deň mäkká vaginálna kapsula 1 kapsula + aplikátor

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

11,39 € 10,29 €

GYNELLA Intímny umývacia pena 150 ml

Skladom v e‑shope

9,49 €

ENERGY Gynex 30 ml

Skladom v e‑shope

18,89 €

IALUNA 10 čapíkov

Skladom v e‑shope

9,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Intimita
    06. 04. 2021

    Ktorý prípravok je vhodný na vaginálnu mykózu?

    Dobrý večer chcem sa spýtat či je ten krém Canesten na vaginány a či mi pomôže na pleseň vo vagíne

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    CANESTEN Krém 1% 20 g, je krém, ktorý sa používa  pri zápale vonkajších rodidiel u žien (vulvitída) spôsobený predovšetkým rodom Candida. 

    Odporúčam Vám CANESTEN Gyn 6 dní 6 vaginálnych tabliet s aplikátorom alebo  kombináciu krému a vaginálnej tablety - CANESTEN GYN Kombi vaginálna tableta 500 mg + krém 20 g. Vaginálna tableta je určená na jednorazovú liečbu. Vaginálna tableta sa zavádza hlboko do pošvy večer pred spaním. Zavádza sa pomocou aplikátora, najlepšie v polohe na chrbte a s mierne pokrčenými nohami. Ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako 7 dní po použití vaginálnej tablety, je potrebné navštíviť lekára.  Vaginálny krém sa nanáša 2-3x denne na postihnuté miesto. Prúžok dlhý asi 1/2 cm postačuje na veľkosť plochy dlane. Zvyčajná dĺžka liečby je pri kandidovej vulvitíde je 1-2 týždne. Bez konzultácie s lekárom by sa krém nemal používať dlhšie ako 4 týždne.

     

    Na intímnu hygienu Vám odporúčam používať ako doplnkovú liečbu  IDELYN Beliema expert intime gél 200 ml, ktorý zmierňuje pocit svrbenia. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Gynekologické problémy
    19. 07. 2022

    Svrbenie vagíny

    Dobrý deň už asi týždeň mám neustále svrbenie v oblasti vagíny, taktiež je to mierne začervenané. Používala som canesten krém (nezabral) už 4 deň mam čipky nistatin galvex a krém fungicidin ale nevidím žiadne zlepšenie. Viete mi prosím poradiť, ďakujem

    Dobrý deň,

    ďakujem za otázku.

    Začervenanie pošvy je spôsobené zápalom, bolo by potrebné zistiť príčinu. Svrbenie môže mať veľa príčin, väčšinou ide o vaginálnu mykózu alebo bakteriálne ochorenie. Keďže aj Canesten krém aj Nystatin Galvex obsahujú účinné látky patriace do skupiny antimykotík a doteraz sa Vám po nich neuľavilo, dá sa predpokladať, že nejde o mykózu. Bolo by teda potrebné komplexné vyšetrenie u lekára. Môžete ale vyskúšať IDELYN Beliema expert intímny krém, ktorý sa nanáša iba na vonkajšie časti intímnych partií a odstraňuje nepríjemné pocity svrbenia, pálenia, podráždenia a začervenania. Na aplikáciu do pošvy odporúčam LACTOFEEL Vaginálny gél 7 x 5 ml, ktorý obnovuje normálne pH pošvy a zmierňuje pálenie a svrbenie.  

    S pozdravom a prianím príjemného dňa

    Mgr. Jana Blusková, PhD. 

    šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

    Na otázku odpovedal Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.