Bolesť v ľavom boku

BOLESŤ V ĽAVOM BOKU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Príčina bolesti rôznej intenzity od tupej až po nezvládnuteľnú ostrú bolesť v ľavom boku môže byť rôzna a pôvod má vo viacerých orgánoch brušnej dutiny ako je žalúdok, pankreas, slezina, črevá či obličky. Príčinou bolestí v ľavom boku u žien môže byť aj zapálený vaječník, u mužov pretočenie (torzia) semeníka. 

Bolesť v ľavom boku môžeme pociťovať aj ako pichanie pod rebrami, vzadu, vpredu alebo dole, v podbrušku. Ak je bolesť spôsobená nepríjemným zranením brucha alebo autonehodou, neodkladná pomoc lekára vám môže dokonca zachrániť život.

  • Trávenie

10 minút čítania


Aké sú najčastejšie príčiny bolestí v ľavom boku z pohľadu orgánov ? Aké sú najčastejšie príčiny bolestí v ľavom boku z pohľadu orgánov ?

1. Žalúdok

Bolesti v ľavom boku sú najčastejšie spojené s poruchami sekrécie žalúdka. Predovšetkým ide o  hyperaciditu - prekyslenie žalúdka Ide o zvýšenú kyslosť žalúdočnej šťavy (pri nadmernej tvorbe kyseliny chlorovodíkovej) nad normálnu hodnotu.  Nadmerná koncentrácia žalúdočnej kyseliny v žalúdku  následne dráždi žalúdok, črevo a pažerák, dôsledkom tohto pôsobenia sú vredy žalúdka, pažeráka, dvanástnika a lačníka.  Bolesť najčastejšie pociťujeme v hornej časti žalúdka, ktorá pokračuje nahor za hrudnú kosť a pod rebrá. Často je spájaná aj s pálením záhy a celkovou nevoľnosťou.  Príčinou ochorenia je stres, fajčenie, alkohol, nadužívanie liekov (nesteroidné protizápalové lieky), eradikácia Helicobacter plylori a Zollinegerov-Ellisonov syndróm pri adenóme Langerhansových ostrovčekov, pri ktorom dochádza k zvýšenej produkcii gastrínu, ktorý stimuluje sekréciu HCl v žalúdku.

2. Pankreas

Pankreatitída je časté  zápalové ochorenie pankreasu - podžalúdkovej žľazy (slinivky brušnej)  umiestnenej priečne v ľavom nadbruší. Podžalúdková žľaza produkuje pankreatické šťavy a obsahom tráviacich enzýmov, ktoré sa podieľajú na trávení potravy. V Langerhansových ostrovčekoch pankreasu sa produkujú dôležité hormóny inzulín a glukagón, ktoré sa podieľajú na udržaní optimálnej hladiny cukru v krvi

Zápal pankreasu sa najčastejšie vyskytuje u ľudí so žlčníkovými kameňmi, so zápalom žlčníka,  u alkoholikov a po nadmernej konzumácií ťažko stráviteĺných jedál. Akútna forma zápalu sa obavuje náhle, prejavuje sa sa intenzívnou bolesťou pod ľavým rebrovým oblúkom, vracaním a šokom. Je vyvolaná zvýšenou aktivitou vlastných enzýmov trypsín a lipáza. Chronická pankreatitída s miernejším dlhodobým priebehom vzniká ako následok akútnej pankreatitídy, prejavuje sa nedostatočným trávením v čreve a masívnym odchodom nestrávených tukov stolicou (stearorhea). 

3. Slezina

Bolesť v ľavom boku tesne pod rebrami signalizuje problémy práve v slezine. Ide predovšetkým o zväčšenie sleziny -  splenomegáliu. Slezina je umiestnená v ľavom podrebrí, tesne pod klenbou bránice. Je zároveň súčasťou 2 systémov - KVS a lymfatického systému. Produkuje lymfocyty, ktoré sa dostávajú do krvného obehu, odburáva staré erytrocyty a produkuje protilátky, ktoré sa zúčastňujú imunitnej reakcie organizmu. Napriek týmto dôležitým funkciám nie je pre život nevyhnutne dôležitá a po jej odstránení nie je život pacienta v ohrození. Príčinou bolestí v oblasti sleziny je jej zväčšenie,  zapríčinené infekciou, poškodením sleziny pri úraze, nádorom sleziny, krvnou zrazeninou v žile sleziny alebo leukémiou. Zväčšená slezina už nedokáže plniť svoje významné funkcie čo má za následok ďalšie zdravotné ťažkosti : infekcie, anémie či poruchy zrážanlivosti krvi.

4. Črevá

Bolesť lokalizovaná nižšie v ľavom boku poukazuje na problém v tenkom alebo hrubom čreve. Príčinou bolestí môže byť syndróm dráždivého čreva (skratka IBS – Irritable bowel syndrome) ulcerózna kolitída,  Crohnova choroba, divertikulitída alebo nahromadenie plynov v črevách. Lokalizácia bolestí môže byť na viacerých miestach, podľa toho, ktorá časť čreva je postihnutá.

Divertikullitída hrubého čreva – patrí medzi časté komplikácie divertikulózy hrubého čreva (vydutením v oslabených častiach hrubého čreva). Ide o zápal, ktorý postihuje prevažne ľavú zostupnú časť hrubého čreva. Zápal sprevádzajú bolesti rôznej intenzity (od miernych po silné kŕče), lokalizované najčastejšie v ľavom podbruší. Vyskytuje sa najmä po 40. roku života, častejšie u mužov ako u žien, s pribúdajúcim vekom percento výskytu stúpa. Ak sa zapálená vydutina prederaví, môže dôjsť k vyliatiu obsahu čriev do brušnej dutiny, kde môže spôsobiť peritonitídu - závažný zápal pobrušnice.

Plynatosť (meteorizmus) je stav, pri ktorom dochádza k nadmernému obsahu plynov počas tráviaceho procesu. Nadmerné hromadenie plynov spôsobuje nadmerné nafukovanie brucha. Nejde o ochorenie, ale o príznak spôsobený poruchou trávenia, hĺtavým rýchlym jedením a celkovým zložením jedálnička. Najčastejšou príčinou nafukovania je zvýšená tvorba plynu alebo nedostatočné vstrebávanie. Často sprevádza aj syndróm dráždivého čreva. Častejšie postihuje ženy, predovšetkým ako prejav PMS syndrómu pred prichádzajúcou menštruáciou alebo počas tehotenstva.

5. Prietrž - hernia

Prietrž (hernia) známejšia ľudovým výrazom pruh  vzniká otvorením brušnej steny na určitom mieste, do ktorého sa vytlačí čas obsahu – najčastejšie tenké črevo a pobrušnica. Môže sa vyskytnúť vo všetkých vekových kategóriách, najčastejšie v dojčeneckom a batolivom. Príčinou môže byť vrodená slabosť brušnej steny (plačom dojčiat, dvíhanín ťažkých bremien)  alebo získaná po pôrode, v operačných ranách. 

6. Pásový opar - herpes zoster

Pásový opar – je prevažne ochorenie dospelých, ktoré je charakteristické tvorbou pľuzgierov naplnených tekutinou pozdĺž postihnutého senzitívneho nervu a veľmi intenzívnou nepríjemnou bolesťou v boku. K postihnutiu môže dôjsť na bokoch v oblasti pása, brucha, hrudníka a bedier. Ide o vírusové ochorenie zapríčinené vírusom varicella-zoster. Prenáša sa kvapôčkami alebo jeho aktiváciou v dôsledku zvýšeného stresu alebo pri oslabení imunity u osôb, ktoré prekonali ovčie kiahne v detskom veku.

7. Obličky 

Ostrá kolikovitá bolesť (obličková kolika)  vyžarujúca od rebier do boku a ďalej postupujúca do triesiel  je typická pre obličkové kamene. Ide o bolestivý stav, ktorý vzniká zastavením odtoku moču z horných častí močového traktu z dôvodu zaklienutia obličkového kameňa.  Kolika môže trvať niekoľko minút, ale dokáže potrápiť aj niekoľko dní. Končí odchodom kameňa von, jeho návratom do obličky alebo zakliesnutím. Vyskytuje sa najčastejšie v strednom veku, u mužov častejšie ako u žien. 

8. Vaječníky

Bolesť ľavého vaječníka môžu ženy pocítiť pri fyziologických stavoch ako je menštruácia alebo tehotenstvo. Prevažne väčšinu žien majú príchod menštruácie spojený s PMS syndrómom a menštruačnými kŕčmi (dysmenorea). Mierna bolesť podbruška na začiatku tehotenstva súvisí s uhniezdením vajíčka v maternici, neskôr v I. a II. trimestri je spojená s rozpínaním maternice. Veľmi nebezpečné je mimomaternicové tehotenstvo, pri ktorom dochádza k uhniezdeniu vajíčka ešte pred príchodom do maternice, zvyčajne vo vajcovodoch. Sprevádza ho intenzívna bolesť vo vaječníkoch ( v pravom, ľavom) v dolnej časti brucha. Ak máte podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, odborné vyšetrenie u lekára neodkladajte.

Bolesť vaječníka môže sprevádzať okrem fyziologických stavoch aj závažnejšie patologické stavy ako je zápal vaječníka, endometrióza, cysta, polycystické vaječníky ale aj nádory na vaječníku.

Viac k danej tématike a možnostiach riešenia  sa dočítate v článku ČO POMÁHA NA MENŠTRUAČNÉ BOLESTI  a AKO NA BOLESŤ VAJEČNÍKOV.

9. Semeníky

Bolesti brucha u mužov sa môže objaviť pri torzii semeníkov. Ide o pretočenie semeníka spolu so semenovodom, čo má za následok zníženie prívodu krvi do semeníka.  Najčastejšie sú postihnutí chlapci - tínedžeri  a  mladí muži medzi 20. a 30. rokom žvota. Príčina vzniku torzíí je nejasná, môže sa objaviť spontánne, ale aj po vyššej fyzickej aktivite. 

10. Iné príčiny

Bolesť v boku nemusíte súvisieť len s ochorením niektorého orgánu nachádzajúcom sa v brušnej dutine.  Bolesť môže spôsobiť aj nesprávne držanie tela, problémy s chrbticou alebo  zlomené rebro. Môže sa obajviť aj vtedy, ak to s behaním alebo zvýšenou fyzickou aktivitou naozaj preženieme.  Práve pichavú bolesť v bokoch a kŕče v bruchu  pri behu môžu pociťovať tí, ktorí sa rozhodnú aktívne športovať len raz za čas a vôbec nie sú zvyknutí. Nemusíte sa obávať, takáto bolesť je len dočasná, po skončení behu odoznie. Ak budete športovať pravidelne, výkony zvyšovať postupne  a zároveň sa naučíte pri behu aj správne dýchať, pichavej bolesti sa určite zbavíte. Vaše telo už bude pripravené zvládať vyššiu fyzicú aktivitu a nebude ragovať bolesťou. 

Aké sú najčastejšie príznaky bolestí v ľavom boku? Aké sú najčastejšie príznaky bolestí v ľavom boku?

Medzi najčastejšie príznaky hyperacidity okrem bolestí brucha  krátko po jedle  patria : pálenie záhy, pocit plnosti, žalúdočné kŕče, nevoľnosť, nadúvanie so zvýšenou plynatosťou a grganím. 

Akútna pankreatitída sa prejavuje intenzívnou bolesťou v ľavej a hornej časti brušnej dutiny, vyžarujúcej do chrbta a až medzi lopatky. Sprevádzajú ju ďalšie príznaky ako je vracanie, nadúvanie, čkanie, zvýšená citlivosť v oblasti pankreasu, dokonca  aj horúčka.

Medzi príznaky zväčšenej sleziny patria : bolesť v ľavej časti pod rebrami, vyžarujúca smerom nahor až do ľavého ramena, zintenzívnenie bolestí pri nádychu, tlak v danej oblasti, výrazné zväčšenie sleziny, možnosť jej nahmatania.

Divertikulitída - zápal diverulóz sprevádzajú bolesti rôznej intenzity (od miernych po silné kŕče), lokalizované najčastejšie v ľavom podbruší. Môže byť prítomná aj celková slabosť, nevoĺnosť, zvýšená teplota až horúčka, zvýšená citlivosť brucha na dotyk a stolica s prímesou krvi.

Plynatosť (meteorizmus) sa prejavuje škrkaním v bruchu a odchodom plynov (flatulenciou), ktorú často sprevádzajú kŕče v bruchu, tlak  a bolesť brucha a podbruška. Typickým prejavom je nafúknuté a tvrdé brucho.

Najčastejším príznakom hernie je vydutie alebo hrčka  v postihnutej oblasti, ktorá sa môže zväčšovať, zvyšujúca sa bolesť v mieste vydutia pri smiechu, plaču alebo pri namáhavej fyzickej aktivite, tráviace ťažkosti, pocit plnosti a nafúknutia.

Pásový opar sa prejavuje príznakmi ako pálenie, svrbenie, sčervenanie a nepríjemná bolesť kože v postihnutej oblasti, o 3-4 dni výsev vyrážok a pĺuzgierikov, zvýšenie teploty, bolesť hlavy, malátnosť a celková únava.

Obličková kolika sa prejavuj ostrou bolesťou v oblasti obličky chrbta pod rebrami, triaškou, horúčkou  a vracaním. Bolesť prichádza vo vlnách a môže vyžarovať aj do dolnej časti brucha a slabín. Typické je časté močenie, moč býva zakalený, ružový alebo červený. 

Torzia semeníka sa prejavuje náhlou a veľmi intenzívnou bolesťou mieška, ktorú sprevádza opuch a zvýšená citlivosť na dotyk, bolesť brucha, nevoľnosť, nauzea, horúčka a bolestivé močenie. Postihnutý semeník je umiestnený vyššie ako zvyčajne. 

Untitled design - 2023-01-31T082447.972

Ako na bolesť v ľavom boku? Ako na bolesť v ľavom boku?

Liečba hyperacidity, erozívnych stavoch a peptických vredoch  spočíva v symptomatickej liečbe  antacidami (znižujú žalúdočnú aciditu a znížujú aktivitu pepsínu, majú výrazný aj cytoprotektívny účinok - MAALOX, TALCID )  a inhibítormi protónovej pumpy (znižuje množstvo kyseliny, ktorú produkuje žalúdok-HELICID). 

Liečba akútnej pankreatitídy vyžaduje hospitalizáciu, podávanie antibiotík, analgetík a výživy intravenózne alebo enterálne pomocou sondy. Pri nedostatočnej produkcii enzýmov u chronickej pankreatitídy sa podávajú umelé tráviace enzýmy.

Mierne zväčšenie sleziny si vyžaduje len pravidelné kontroly a sledovanie zdravotného stavu. Výraznejšie zväčšenie sleziny sa už lieči kauzálne – na základe jej primárnej príčiny. Zároveň sa odporúčajú režimové opatrenia – absencia športových aktivít, ktoré y mohli spôsobiť úraz, úprava životného štýlu- zdravá strava, obmedzenie alkoholu. V najnutnejších prípadoch, kedy je liečba nedostatočná sa so splenomegália rieši chirurgickým odstránením sleziny. 

Diverkulitída sprevádzaná silnou bolesťou a krvácajúcou stolicou vyžaduje neodkladnú návštevu lekára, ktorá môže skončiť až hospitalizáciou v nemocnici a následnou operáciou. Ľahší priebeh sa dá zvládnuť užívaním antibiotík a vhodne zvolenou diétou s vysokým obsahom vlákniny. Na začiatku len tekutá strava, neskôr kašovitá strava. Je potrebné vylúčiť alkohol, kávu a dráždivé potraviny a ovocie s obsahom malých zrniečok. Bolesť pomôžu zmierniť aj studené obklady na postihnutú bolestivú oblasť.

Liečba plynatosti spočíva v podávaní liekov proti nadúvaniu (Espumisan, Sab simplex), pitím čajov s karminatívnym účinkom (aníz, fenikel, mäta) a súbežnou liečbou základnej príčiny meteorizmu.

Pupočná hernia vyskytujúca sa u malých detí môže sama zmiznúť do 2 veku života, v prípade, že sa to nestane, je potrebné ju odstraniť chirurgicky, tak ako pri ostatných herniách (slabinové, abdominálne). 

Liečba pásového oparu je symptomatická – podávajú sa antivirotiká lokálne alebo celkovo v tabletovej alebo injekčnej forme, analgetiká na tlmenie bolesti a vitamíny B skupiny (Milgamma N).

Liečba obličkových kameňov patrí do rúk lekára, ktorý sa pomocou liekov pokúsi kamene rozpustiť alebo vykoná chirurgický zákrok, kedy kameň rozdrví a odstráni. K rozpúšťaniu kameňov môžete pomôcť bylinkami, a to čajom z prasličky roľnej, žihľavy alebo liekom Rowatinex. Zmierňuje kŕče a umožňuje rozpad a vylúčenie obličkových/močových kameňov.  Silné kolikovité bolesti sa zmierňujú podávaním spasmolytík (NO-SPA, BUSCOPAN). 

Liečba torzie semeníka vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a neodkladnú operáciu s cieľom vrátiť semeník do pôvodného stavu a tak obnoviť prúdenie krvi. Len vďaka včasnej operácie si môžete semeník zachrániť.  

​ Kedy je potrebné navštíviť lekára ​ Kedy je potrebné navštíviť lekára

Návštevu lekára neodkladajte, ak ostrá bolesť v ľavom boku sprevádzaná :

  • prímesou krvi v stolici,
  • celkovou nevoľnosťou,
  • vracaním, varcaním krvi, 
  • intenzívnym tlakom na hrudníku,
  • kŕčovitými bolesťami brucha, ktoré nejdú utíšiť,
  • horúčkou,
  • zvýšenou citlivosťou a pravidelným pobolievaním v postihnutej časti,
  • vyžarovaním bolestí z ľavého boku až do ľavého ramena,
  • zväčšením brucha,
  • stálou únavou,
  • pravidelným nechutenstvom,
  • chudnutím bez príčiny,
  • a zožltnutím kože a očných bielkov

Ak je bolesť slabšej intenzity, prevažne tupá, ktorá sa nezhoršuje nevyžaduje hneď návštevu lekára. Stačí len je pozorovať, zvyčajne v priebehu pár hodín zmizne.

Ako predchádzať bolestivým prejavom v ľavom boku? Ako predchádzať bolestivým prejavom v ľavom boku?

  • zmenou stravovacích návykov, obmedzením konzumácie ťažkých a tučných jedál, 
  • ak ste milovník strukovín, pred prípravou vždy strukovinu namočte do vody, predíjdete zbytočnému nafukovaniu brucha, 
  • užívaním probiotík,
  • obmedzením fajčenia  a alkoholu,
  • prejavy hyperacidity zmiernite aj  vyvýšením vankúša počas spánku.

Všetko pre obličky a pohlavné orgány

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

HELICID 20 14 kapsúl

Skladom v e‑shope

5,89 €

BIOGEMA Helicobacter pylori test 1 ks

Skladom v e‑shope

5,19 €

MASTICHA Active Apothecary 100 kapsúl

Skladom v e‑shope

35,09 €

LEROS Stomaran 100 g

Skladom v e‑shope

3,39 €

SAB SIMPLEX 30 ml

Nedostupné

5,09 €

LIVSANE Feniklový čaj 20 x 2 g

Nedostupné

2,49 €

LIVSANE Mätový čaj 20 x 1,5 g

Skladom v e‑shope

2,49 €

LIVSANE Studený/horúci zábal 2 ks

Skladom v e‑shope

5,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Detoxikácia a chudnutie
    • Trávenie
    05. 11. 2020

    Ktorý prípravok je vhodný na palenie záhy, plnosť žalúdka a odvodnenie?

    Viete mi niečo doporučiť na pálenie záhy, plnosť žalúdka a odvodnenie?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám rastlinný prípravok IBEROGAST 100 ml , ktorý je určený na liečbu žalúdočno-črevných ochorení, ktoré sa prejavujú prevažne ťažkosťami ako sú bolesti žalúdka a brucha, pálenie záhy, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Užíva sa 20 kvapiek 3x denne. Liek sa užíva krátko pred jedlom alebo s jedlom v malom množstve vody. 

     

    Na odvodnenie prebytočnej vody v tele môžete použiť prípravok FORFEMINA 60 kapsúl. Pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela,  podporuje detoxikáciu organizmu
    a bráni vzniku opuchov dolných končatín. Užíva sa 1 kapsula denne. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    13. 02. 2021

    Ktoré probiotiká sú vhodné pri syndróme dráždivého čreva?

    Dobrý deň mám syndróm dráždivého čreva
    Môžete odporučiť prebiotika

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Viacero výskumov potvrdilo. že pri syndróme dráždivého čreva (skratkou IBS – Irritable bowel syndrome) je vhodné používať probiotiká. Pomáhajú obnoviť bakteriálnu a potláčajú črevné infekcie, podporujú trávenie, produkujú užitočné zložky a normalizujú pohyblivosť čriev. Ako najúčinnejšie sa preukázali  bakteriálne kmene z  bifidobaktérií :  predovšetkým Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum  a  lactobacilov  Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, ktoré sú  účinné pri znižovaní príznakov syndrómu dráždivého čreva. 

    Bbaktérie Lactobacillus acidophilus zmierňujú bolesť na sliznicu čriev. Lactobacillus rhamnosus redukuje črevné kŕče.

    Pri syndróme dráždivého čreva  je vhodné  dlhodobo užívať probiotiká  probiotiká – pri IBS sprevádzaného hnačkou s obsahom probiotických kvasiniek  BIOPRON Forte 30 + 10 kapsúl, pri zápchovej forme IBS s obsahom vlákniny ADVANCE Probio24 60 kapsúlAVITA Probiotiká plus vláknina 60 tabliet, JAMIESON Probiotic 10 miliard 60 kapsúl a  a pri IBS s nafukovaním tráviace enzýmy( BIOPRON ProEnzymes 10 kapsúl.

     

    Ďalším vhodným prípravkom  je BIOPRON IB-Symbio + Enzýmy cps 1x30 ks. - obsahuje  široké spektrum rôznych bakteriálnych druhov. Kombinácia 9 rôznych živých kmeňov umožňuje širšiu kolonizáciu črevného traktu. Okrem toho obsahuje tráviace enzýmy  a fruktooligosacharidy označovaných ako prebiotiká.

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    11. 01. 2022

    Ktoré lieky sú vhodné na plynatosť a nadúvanie?

    Dobry den, mam opakovany rtg brucha kde radiolog resp kazdy dr vidi velmi zaplynene hrube crevo a z casti tenke klucky, chcela by som sa opytat, subjektivne mam aj velmi tazkosti s plynatostou, celiakia vylucena, alergia na laktozu detto, co by mi na to mohlo pomoct ? Ta plynatost je strasne neprijemna mam ju stale a espumizan mi vobec na to nezabera. Je nieco bez predpisu co mi na to moze pomoct? Pripadne s predpisom ? Meteospazmyl i normix som uz mala predpisany. Dakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Medzi prípravky vhodné na nadúvanie a plynatosť sú deflatulencia, ku ktorým patrí  EspumisanSab simplex ,probiotiká či eubiotiká - Hylak forte. Ak Vám nepomáhajú deflatulencia na princípe účinnej látky simetikonu, odporúčam vyskúšať liek Gaspan, (obsahuje silice mäty, a rasce s priaznivým efektom proti nadúvaniu)  alebo  GASTRITOL Perorálne kvapky 20 ml. Ak neužívate probiotiká, odporúčam začať ich používať, vyskúšajte  ENERGY Probiosan 90 kapsúl. Probiosan je bioinformačný prípravok obsahujúci sladkovodnú riasu Chlorella pyrenoidosa, účinný probiotický komplex baktérií Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium a inulín. Pôsobí priaznivo predovšetkým na črevá a ich funkciu, podporuje imunitný systém. Užíva sa 

    1 kapsula 1–3x denne. Na začiatok odporúčam 1cps. 3x denne, ak sa Vám prejavy plynatosti znížia, ,môžete znížiť dávku na 1-2cpos. podľa aktuálneho stavu.  Po 3 týždňoch užívania nasleduje 1 týždeň prestávka. Počas užívania prípravku odporúčame zvýšiť príjem tekutín. Ak Ste otvorená homeopatii,  môžete ako podpornú liečbu  použiť homeopatický liek GASTROCYNESINE 60 tabliet ako zákaldný liek.  Užíva v dávke 1-2 tablety 1/4 hodiny pred jedlom. V prípade pretrvávania príznakov je nutné dávku zopakovať aj po jedle. Pri nafukovaní homôžete kombinovať s ďalším homeopatickým monokomponentom - LYCOPODIUM CLAVATUM 9CH granule 4 g. Užíva sa 5 granúl 2x denne. Homeopatiká treba užívať polhodinu pred jedlom. Ak máte doma esenciálny olej Pepermint z Mäty piepornej, môžete ho použiť pri Vašich tráviacich problémoch. Nakvapkajte 1kvapku na ruku a masírujte ňou  brucho v smere hodinových ručičiek. Prinesie vám v krátje dobe úľavu. 

     

    Verím, že čoskoro sa vašich problémoch zbavíte. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.