Ako na bolesť vaječníkov

AKO NA BOLESŤ VAJEČNÍKOV

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Bolesť vaječníkov a podbruška rôznej intenzity patrí medzi bolestivé stavy, na ktoré sa ženy sťažujú častejšie. Môže byť spojená jednak s fyziologickými procesmi, ktoré prebiehajú v tele ženy cyklicky, každý mesiac, ale môže upozorniť aj na možné tehotenstvo či chorobné prejavy ako je zápal vaječníkov, cysty až nádory vaječníka (adenokarcinómy).

Kedy je bolesť vaječníkov prirodzená bez potreby jej venovať väčšiu pozornosť, čo dokážeme  urobiť pre naše  vaječníky  a kedy sa  už vyžaduje neodkladné odborné vyšetrenie u gynekológa?

  • Intimita
  • Ženy

8 minút čítania


Vaječníky z pohľadu anatómie Vaječníky z pohľadu anatómie

Vaječníky (ovária) sú párové pohlavné žľazy u žien vo veľkosti slivky, 4cm dlhé a 2cm široké. Spolu s vajíčkovodom a maternicou patria k vnútorným pohlavným orgánom. Sú umiestnené v záhyboch pobrušnice a malej panve. Funkcia vaječníkov spočíva v produkcii vajíčok (ženských pohlavných buniek) a v produkcii ženských pohlavných hormónov estrogénov. Činnosť vaječníkov je cyklická.

Vaječníky pozostávajú z 2 vrstiev – kôry a drene. Dreň obsahuje množstvo ciev, nervov a väziva. V kôrovej vrstve vaječníkov prebieha ovariálny cyklus. V kôre vaječníkov sa už pri narodení dievčatka nachádza asi 700 000 nezrelých vajíčok (folikulov). Ich počet sa postupne zmenšuje, v období puberty sa nachádza asi 300 000. S nástupom puberty dozrievajú v kôre vajíčka vo forme vaječníkových folikulov približne v 28-dňových cykloch, čo nazývame ovariálny (ovulačný) cyklus.

Najčastejšie príčiny bolestí vaječníkov Najčastejšie príčiny bolestí vaječníkov

1. Ovulácia

Bolesť vaječníka môžeme pociťovať práve v strede nášho menštruačného cyklu, zvyčajne na 14.-15. deň, kedy prebieha ovulácia. Pri nej dochádza k uvoľneniu dozretého vajíčka tzv. Graffov folikul na povrch vaječníka, ktorý je následne zachytané vajcovodom, ktorý ho dopraví až do maternice. Počas menštruačného cyklu dochádza k striedaniu aktivity jedného a druhého vaječníka (jeden mesiac dozrieva 1 vajíčko v jednom vaječníku, druhý mesiac v druhom, výnimočne môže dozrieť viac vajíčok).

Táto fáza cyklu je často spojená s miernou bolesťou v podbrušku v dôsledku citlivejšieho aktívneho vaječníka, u ktorého dochádza k prasknutiu a uvolneniu. Mierna bolesť v podbrušku trvá len pár dní, potom sama pominie. Ak pociťuje práve v tomto období bolesť vaječníkov, zbytočne sa neľakajte, s veľkou pravdepodobnosťou súvisí s ovuláciou. Ak bude bolesť vaječníka pretrvávať aj po ovulácii, odporúčame pre istotu návštevu lekára.

2. PMS syndróm

Predmenštruačný syndróm (PMS) je stav, ktorý vníma väčšina citlivých žien pred nástupom menštruácie. Je spojený s emočnými stavmi a fyzickými prejavmi na tele ženy. Súvisí s hormonálnymi zmenami pohlavných hormónov a serotonínu na začiatku menštruačného cyklu. Bolesť vaječníkov pred menštruáciou zvyčajne ustúpi s nástupom menštruácie.

Pri PMS môžete pociťovať zmeny nálad, napätie alebo úzkosť, depresiu, podráždenosť, hnev, nespavosť, zmenu libida alebo plač. Z fyzických symptómov môžete zaregistrovať bolesť v podbrušku, bolesť hlavy, kĺbov alebo svalov, nadúvanie, zadržiavanie vody ale aj zvýšenú citlivosť v prsiach alebo tráviace problémy.

3. Tehotenstvo

Mnoho nastávajúcich matiek môže pocitovať predovšetkým na začiatku tehotenstva miernu bolesť v podbrušku, pripomínajúcu začiatok menštruácie.  Súvisí to však  s uhniezdením vajíčka v maternici. Bolesť podbruška v prvom alebo druhom trimestri tehotenstva súvisí s rozpínaním maternice, väzy, ktoré podporujú maternicu môžu spôsobiť bolesť.

V prípade mimomaternicového tehotenstva je bolesť  vo vaječníkoch a v dolnej časti brucha podstatne silnejšia a vyžaduje návštevu gynekológa. 

4. Zápal vaječníkov

Zápal vaječníkov (ooforitída) patrí medzi časté infekcie ženských pohlavných orgánov, s ktorou sa ženy stretnú aspoň raz za svoj život. Zápal môže postihnúť len jeden vaječník alebo oba vaječníky, často sa zápal šíri z vaječníkov do vajcovodov. Môže ísť o akútnu formu zápalu vaječníkov, alebo chronickú. 

Najčastejšou príčinou zápalu je :

  • bakteriálna infekcia - spôsobená chlamýdiami a gonokokmi (patologickými baktériami kvapavky). Tieto baktérie môžu infikovať krčok maternice, odkiaľ preniknú do vajcovodov až do vaječníkov, kde spôsobujú zápal. Najčastejšie postihuje sexuálne aktívne ženy, ktoré sa môžu nakaziť pri nechránenom pohlavnom styku, Medzi ďalšie baktérie, ktoré spôsobujú zápal vaječnikov, prejavujúcu sa bolesťou sú  streptokoky a stafylokoky. Neliečený zápal vaječníkov môže viesť až k trvalým následkom - neplodnosť.
  • vírusová infekcia (vírus mumpsu).
  • autoimunitná reakcia (v zriedkavých prípadoch) - imunitný systém napadá ovariálne tkanivo, spôsobuje zápal, atrofiu až fibrózu.

Neliečený akútny zápal vaječníkov môže prejsť do chronickej formy, v niektorých prípadoch sa táto chronická forma  môže vyvinúť bez akútnej formy.

5. Cysty na vaječníku

Ovariálne cysty sú vaky, zvyčajne naplnené tekutinou, vo vaječníku alebo na jeho povrchu. Vyskytujú sa pomerne často, ide o bežný náhodný nález u žien v reprodukčnom veku diagnostikovaný pri sonografickom vyšetrení. V prvotných štádiách nie sú prítomné žiadne klinické príznaky a nespôsobujú žene žiadny dyskomfort. Rast cysty do väčších rozmerov (5-8cm) je už spojený aj s bolestivosťou v podbrušku, menštruačnými a tráviacími ťažkosťami.

Cysty sú neškodné, väčšina cýst zmizne bez liečby v priebehu niekoľkých mesiacov. Patria medzi benígne ovariálne nádory, ktoré sa môžu v niektorých prípadoch zvrhnúť na malígne. Aj preto sú pravidelné preventívne prehliadky so sonografickým vyšetrením veĺmi dôležité.

6. Polycystické vaječníky

Polycystické vaječníky alebo Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je bežný zdravotný problém, ktoré postihuje ženy v reprodukčnom veku. Klinicky sa prejavujú zväčšenými vaječníkmi, ktoré obsahuje veľa tekutinou naplnených vačkov - folikulov (s veľkosťou až do 8mm), ktoré obklopujú vajíčka. Aj keď presná príčina syndrómu polycystických vaječníkov nie je známa, predpokladá sa, že súvisí s hormonálnou nerovnováhou - predovšetkým s nadmernou produkciou mužských pohlavných hormónov - androgénov vaječníkmi, naopak produkcia ženských pohlavných hormónov je nižšia ako zvyčajne. Dôsledkom tejto hormonálnej nerovnováhy je absencia ovulácie a poruchy menštruačného cyklu. Polycystické ováriá bývajú  častou príčinou neplodnosti, ktorá sa dá vhodnou hormonálnou liečbou liečiť. Správnou a včasnou liečbou môže byť tehotenstvo viac ako možné.  

7. Nádory vaječníkov

Zhubné nádory vaječníka - adenokarcinómy postihujú ženy v zrelšom veku. Vyznačujú sa  vysokou úmrtnosťou z dôvodu agresívneho rýchleho prerastania do okolia a tvorby metastáz. V počiatočnom štádiu sú bez príznakov a diagnostikujú sa podobne ako cysty náhodne pri sonografickom vyšetrení počas preventívnej gynekologickej prehliadky alebo v čase kedy už žena pociťuje aj pretrvávajúce bolesti vaječníkov. Vtedy je už rakovina vaječníkov v pokročilejšom štádiu.  Niektoré menej časté nádory sa vyznačujú vnútornosekretorickou činnosťou, ktoré môžu spôsobovať v detskom veku predčasné pohlavné dozrievanie, v starobe obnovujú menštruáciu. 

Aké sú príznaky bolestivých vaječníkov Aké sú príznaky bolestivých vaječníkov

Zápal vaječníkov

Ako sa prejavuje zápal vaječníkov? Medzi najčastejšie príznaky, ktoré sprevádzajú akútny zápal vaječníkov patrí predovšetkým bolesť v podbrušku  rôznej intenzity, spočiatku mierna, ktorá sa pri postupujúcom neliečenom zápale  zintenzívňuje.

Ďalšími sprievodnými príznakmi sú : bolesť brucha, krížov  a panvy na oboch stranách, vaginálny výtok nepríjemného zápachu, nevoľnosť až vracanie, bolestivé močenie, celková slabosť, zimnica a/alebo horúčka, silné krvácanie počas menštruačného cyklu, ale aj krvácanie z maternice medzi dvoma cyklami, ostrá bolesť pri pohlavnom styku.

Chronická forma zápalu vaječníkov je spojená s poruchami menštruačného cyklu s bolestivým pocitom v podbrušku počas sexuálneho styku, ale aj celkovými poruchami ako nespavosť, podráždenosť a únava. Chronický zápal vaječníkov môže byť jednou z príčin neplodnosti.

Cysty na vaječníku

Väčšina malých ovariálnych cýst nespôsobuje žiadne príznaky. Ale veľká ovariálna cysta už môže spôsobiť nepríjemné príznaky ako je bolesť panvy, ktorá môže prísť a odísť, tupá alebo ostrá bolesť vaječníkov v podbrušku na ľavej alebo pravej strane, plnosť, tlak a nafuknutie  brucha, poruchy menštruačného cyklu a bolestivosť vaječníkov pri pohlavnom styku.

Polycystické vaječníky

Príznaky a symptómy PCOS sa zvyčajne objavia počas neskoršieho dospievania alebo na začiatku 20.rokov. Môžu zahŕňať: nepravidelnú alebo žiadnu menštruáciu, problémy s otehotnením v dôsledku nepravidelnej ovulácie alebo žiadnej ovulácie, nadmerný rast vlasov (hirzutizmus) zvyčajne na tvári, hrudníku, chrbte alebo zadku, prírastok hmotností, rednutie vlasov až vypadávanie vlasov, problémy so spánkom a mastná pleť alebo akné. PCOS sa spája so zvýšeným rizikom ďalších zdravotných problémov v neskoršom veku ako je cukrovka 2. typu a vysoká hladina cholesterolu.

Nádory vaječníkov 

Počiatočné štádium rakoviny vaječníkov je bez klinických príznakov, v pokročilejšom III. štádiu ochorenia medzi klinické príznaky rakoviny vaječníkov patria: bolesti v podbrušku, tráviace ťažkosti ako je plnosť nafukovanie, nárast obvodu pása, ale aj výraznejšie chudnutie. 

Ako na bolestivé vaječníky ? Ako na bolestivé vaječníky ?

Akútny zápal vaječníkov sa dá zistiť gynekologickým vyšetrením na základe palpačného (bolestivosť pri dotyku podbruška) a ultazvukového vyšetrenia (zväčšenie a opuch). Okrem toho je typické zvýšené CRP a vysoká sedimentácia erytrocytov.  S včasnou diagnózou a správnou liečbou môže byť akútna ooforitída úplne vyliečená. 

 Rozsiahly zápal akútnej formy vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a liečbu v nemocnici. Podávajú sa antibiotiká v injekčnej forme, na zmiernenie bolestí sa podávajú analgetiká. Začínajúci zápal vaječníkov sa lieči antibiotikami v tabletovej forme, penicilinového alebo tetracyklinového typu.

Väčšina ovariálnych cýst nespôsobuje žiadne príznaky a zmiznú samé bez potreby liečby. Väčšina cýst spontánne praskne s vyliatím obsahu tekutiny do malej panvy. Cysty väčších rozmerov je potrebné histologicky kontrolovať, v prípade nutnosti chirurgicky - laparoskopicky odstrániť.

Syndróm polycystických ovárií nie je možné úplne vyliečiť, neexistuje totiž žiadny kauzálny liek na PCOS. Liečba  je zameraná na zmiernenie a zlepšenie  príznakov PCOS. Súčasťou režimových opatrení je zmena životného štýlu, úprava stravyhmotnosti. Dostupné sú aj lieky na liečbu symptómov, ako je nadmerný rast vlasov, nepravidelná menštruácia (predpísanie hormonálnej antikoncepcie) a problémy s plodnosťou. Vhodne zvolenou liečbou sa zníži riziko dlhodobých zdravotných ťažkostí ako je cukrovka 2. typu a KVS problémy spôsobené  vysokou hladinou cholesterolu.

Ak je liečba plodnosti liekmi nedostatočná, odporúča sa jednoduchý chirurgický zákrok nazývaný laparoskopické vŕtanie vaječníkov (LOD), pri ktorom sa za použitia tepla alebo lasera zničí tkanivo vo vaječníkoch, ktoré produkuje androgény.

Nádory vaječníkov sa odstraňujú chirurgicky s následnou onkologickou liečbou. Absolvovanie preventívnych prehliadok a včasná diagnostika nádorov je nesmierne dôležitá. Nájdite si vždy čas na seba a absolvovanie gynekologických preventívnych prehliadok. Včasné odhalenie diagnózy umožňuje včasnú liečbu, ktorá vám môže zachrániť život. 

Podporte vaječníky prírodnou cestou Podporte vaječníky prírodnou cestou

Aj keď správna liečba bolestí vaječníkov závisí od správnej stanovenej diagnózy gynekológom na základe odborného vyšetrenia, správnu činnosť vaječníkov môžete podporiť aj vhodnými voľnopredajnými prípravkami.

1.Bylinné extrakty

Jednotkou v našej internetovej lekárni na poruchy hormonálneho systému, na poruchy menštruačného cyklu,  na rôzne gynekologické problémy (zápaly a vaječníkové cysty)  je medzi ženami obľúbený biorezonančný prípravok ENERGY Gynex 30 ml. Gynex má vďaka komplexu výťažkov z rastlín a informácií silné detoxikačné, antioxidačné a regeneračné účinky.  Okrem bylinných komplexov obsahuje éterické oleje (napr. mätový, anízový a rebríčkový) a informácie z rastlín, olejov a nerastov (napr. malachitu, fluoritu a granátu).  Upravuje menštruačný cyklus, predchádza bolestivej, nepravidelnej či silnej menštruácii a premenštruačnému syndrómu, pomáha pri gynekologických zápaloch, kvasinkových infekciách, má pozitívny vplyv aj na vaječníkové cysty. Celkovo vyrovnáva výkyvy organizmu na psychickej a hormonálnej úrovni, u mužov aj žien. 

Výživový bylinný komplex J.V. KVAPKY Femi 50 ml  obsahuje extrakty nechtíka lekárskeho, alchemilky obyčajnej, pastierskej kapsičky a hluchavky bielej. Pomáha udržiavať normálnu vaginálnu mikroflóru, zdravé pohlavné orgány, napomáha regulovať menštruačný cyklus a má pozitívny vplyv na maternicu. Je určený pre ženy, ktoré majú nepravidelný cyklus, bolestivú menštruáciu, zápal vaječníkov, mykózy, výtoky, kvasinkové infekcie a nedostatočnú činnosť vaječníkov, ktorá môže spôsobovať problémy s otehotnením. 

2. Výživové doplnky s obsahom indol-3 canabinololu

Indol-3 canabinol je prírodný fytoestrogén, nachádzajúci sa najmä v brokolici, kapuste, keli a inej krížokvetej zelenine. Napomáha vyrovnávať hormonálnu nerovnováhu u  žien i mužov, chráni bunky pred negatívnym vplyvom HPV vírusov , prispieva k prevencii a liečbe nádorových ochorení. Priaznivo pôsobí u žien  na cysty v prsníku, na vaječníkoch alebo maternici, myómy, genitálne bradavice, problém s HPV  vírusom, na  celkovú hormonálnu nerovnováhu, u mužov pri  benígnej hyperplázii prostaty, pri rakovine prostaty, hrubého čreva, hrtana a a pľúc. 

Indol-3 canabinol nájdete  vo výživových doplnkoch značky INDONAL alebo INDOL

3. Čajoviny a bylinné čajové zmesi pre ženy

Priaznivo na ženské pohlavné orgány pôsobia aj byliny : alchemilka, myší chvost, rumanček, šalvia a hluchavka. Liečbu zápalov vaječníkov môžete podporiť pitím už  hotových čajových zmesí pre ženy.

​ Kedy je potrebné navštíviť lekára ​ Kedy je potrebné navštíviť lekára

Návštevu lekára neodkladajte, ak :

  • je prítomná nevoľnosť a vracanie,
  • pretrváva silná bolesť v podbrušku
  • je prítomná horúčka.
  • vás trápi zapáchajúci vaginálny výtok,
  • ste tehotná a trápia vás silnejšie bolesti podbruška a ďalšie symptómy, typické pre zápal vaječníkov,
  • ak napriek liečbe nedochádza k zmierneniu príznakov.

Ako predchádzať vzniku zápalov ? Ako predchádzať vzniku zápalov ?

Zápalu vaječníkov môžete predchádzať ak budete dodržiavať zopár užitočných rád :

  • každodenná intímna hygiena (priedušné balvlnené prádlo, používanie jemných prípravkov na intímnu hygienu,
  • stablita v sexuálnom živote - nestriedanie partnerov,
  • pri sexe s novým partnerom sa chráňte, predídete možným zbytočným komplikáciám a prenosným pohlavným chorobám,
  • ak cítite akýkoľvek dyskomfort v intímnej oblasti, preliečte sa vaginálnymi prípravkami,
  • podporujte imunitu,
  • užívajte preventívne probiotiká s obsahom laktobacilov prospešné pre ženy.

Čo nám telo hovorí alebo psychosomatická príčina bolestí Čo nám telo hovorí alebo psychosomatická príčina bolestí

Vedeli ste, že až 85% všetkých chorôb má emocionálny pôvod? Choroby prejavujúce sa neskôr na našom fyzickom tele majú spočiatku pôvod v  emocionálnej rovine, súvisia predovšetkým s potláčaním emócií (neprejavených pocitov), ktoré sme si nechceli alebo nedovolili pocítiť a prejaviť v čase, kedy sa objavili, radšej sme ich v sebe potlačili.

Telo nám pred prepuknutím choroby dáva slabé ale aj jasnejšie signály. Ak tie signály nezachytíme a neurobíme vo svojom živote zmenu, prejavia sa neskôr na našom fyzickom tele ako zdravotný problém, ktorý už musíme riešiť.

Problémy s vaječníkmi zo psychosomatického hladiska súvisia s odmietaním vlastnej ženskosti, ženskej energie  a ženskej podstaty. Ženy sa často stavajú do role obete, nedokážu mužom odpustiť staré rany, ktoré im uštedrili, nevyjadrujú svoje pocity, často sa cítia  neisté, osamelé a nemilované. Chýba im sebaúcta, neveria svojej ženskej vnútornej sile, žijú skôr v presvedčení, že žena musí byť len slabá a vždy na poslednom mieste, až keď sa postará o všetkých okolo seba. Rakovina vaječníkov je často spojená s hlbokým žiaĺom, bolesťou a neodpusteným hnevom, ktoré pôsobia sebadeštrukčne  a doslova zožierajú vaše telo.

Či už so psychosomatickými príčinami chorôb súzniete alebo nie, ale ak patríte k tým ženám, ktoré patologické bolesti vaječníkov pociťujú viac ako ostatné a vyššie uvedené riadky s vami nejako rezonujú (či už pozitívne alebo negatívne), nech je pre Vás bolesť vaječníkov pozvánkou ponoriť sa hlbšie do svojho vnútra s cieľom začať aj vlastný samouzdravný proces v tých najhlbších rovinách. Držím Vám palce na vašej ceste sebapoznania. 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ENERGY Gynex 30 ml

Skladom v e‑shope

18,69 €

J.V. KVAPKY Femi 50 ml

Skladom v e‑shope

7,39 €

INDONAL Woman 90 kapsúl

Skladom v e‑shope

30,89 €

INDOL 3C FORTE For woman 180 kapsúl

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

50,99 €

HANUS Alchemilka žltozelená vňať 30 g

Skladom v e‑shope

1,89 €

JUVAMED Afrodita čaj pre ženy bylinný čaj v nálevových vreckách 30 g

Skladom v e‑shope

2,09 €

HERBEX Ženský čaj 20 x 3g

Skladom v e‑shope

2,29 €

JAMIESON Probiotic complex pre ženy zmes bakteriálnych kultúr - 5 kmeňov 45 kapsúl

Skladom v e‑shope

16,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Intimita
    08. 06. 2020

    Čo je vhodné na cystu na vaječníku?

    Dobrý deň, čo by ste mi poradili na cystu na vaječníku? Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na začiatku by bolo dobré vyšetriť o aký druh cysty sa jedná. Na základe mechanizmu vzniku rozdeľujeme cysty vaječníkov na  retenčné a funkčné. Retenčné cysty vznikajú zadržiavaním sekrétu žliaz. K retenčným cystám patria tzv. dermoidálne cysty,Tieto cysty sú primárne nezhubné . Najčastejšie sa objavujú u dievčat pred dosiahnutím puberty a u mladých žien. Dermoidálne a veľké endometriózne cysty sa odstraňujú operačne.

    Funkčné cysty tvoria väčšinu cýst na vaječníkoch. Môžu vznikať v dôsledku normálnych zmien na vaječníkoch spôsobených hormónmi. Najčastejšími funkčnými cystami sú folikulárne, luteálne cysty  a polycistické ovária. Cysty môžu vznikať v dôsledku endometriózy. Polycystické ovária sa liečia hormonálne, prípadne sa prevádza čiastočné operatívne odstránenie. Funkčné cysty si v zásade nevyžadujú liečbu, pretože často vymiznú spontánne. Liečba je potrebná, ak ide o nemiznúce cysty, sú prítomné komplikácie a silné ťažkosti a pri opätovne sa objavujúcich cystách po prechode.

    Pokiaľ máte funkčnú cystu, ktorá vznikla v dôsledku  pôsobenia hormónov, odporúčam Vám užívať prípravok INDOL WOMAN 250 1x60 ks cps  Obsahuje účinnú látku  Indol-3-carbinol , (ktorá prispieva k vyrovnaniu hladín estrogénov v organizme a likviduje postihnuté bunky v mäkkých tkanivách. ) , granátové jablko a vitamín D3

    Odporúča sa užívať 3 mesiace a následne si urobiť mesačnú prestávku. Potom je možné cyklus užívania zopakovať.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.