Ako sa zbaviť zhrubnutej kože

AKO SA ZBAVIŤ ZHRUBNUTEJ KOŽE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Hyperkeratóza (zhrubnutá koža) je stav charakteristický zhrubnutím vonkajšej vrstvy kože, známej ako stratum corneum. Toto zhrubnutie nastáva v dôsledku nadmernej tvorby a nahromadenia keratínu (proteínu), ktorý tvorí vrchnú vrstvu kože (epidermu), vlasy a nechty. Výsledkom sú suché, drsné, až šupinaté oblasti na koži. Hyperkeratóza môže postihnúť rôzne časti tela, vrátane chodidiel, kolien, dlaní a lakťov a môže byť spôsobená viacerými faktormi ako sú kožné ochorenia, namáhanie v postihnutej oblasti ale aj ako dôsledok nedostatočnej starostlivosti o kožu. 

  • Pleť a pokožka

7 minút čítania



Aké sú typické prejavy hyperkeratózy? Aké sú typické prejavy hyperkeratózy?

Prejavy hyperkeratózy môžu byť rôzne a môžu sa objaviť na rôznych častiach tela. Závisia od typu hyperkeratózy a konkrétnej oblasti, ktorú hyperkeratóza postihuje. Medzi typické prejavy hyperkeratózy patria:

  • zhrubnutá koža – jedným z hlavných prejavov hyperkeratózy je zhrubnutie kože v postihnutej oblasti, koža je hrubá a stvrdnutá,
  • suchá koža – hyperkeratóza často spôsobuje suchosť kože, postihnutá oblasť býva drsná a často aj svrbí,
  • zmeny vo farbe a textúre kože – postihnutá koža môže mať odlišnú farbu a textúru ako okolitá zdravá koža, objavujú sa suché biele a červené ložiská, pre aktinickú keratózu sú typické hnedé až červené škvrny,
  • zvýšená náchylnosť k poraneniu a popraskaniu – koža postihnutá hyperkeratózou je náchylnejšia k poraneniu, vznik prasklín a trhliniek, najmä ak sa vyskytuje na miestach, ktoré sú vystavené treniu alebo tlaku,
  • bolestivosť alebo nepríjemný pocit pnutia – v závislosti od závažnosti a miesta postihnutia sa môže objaviť bolestivosť alebo pocit pnutia,
  • šupinatenie až olupovanie kože – nadmerná tvorba keratínu môže viesť k vytvoreniu šupinatého povrchu na postihnutej oblasti kože.

Najčastejšie postihnuté oblasti Najčastejšie postihnuté oblasti

Zhrubnutá koža sa môže vyskytovať na rôznych miestach na tele v závislosti od príčiny. Medzi najčastejšie postihnuté oblasti, kde sa  zhrubnutá koža môže  vyskytovať patria:

  • Chodidlá a päty – najviac ohrozené miesto pre vznik zhrubnutej kože, príčinou suchých, popraskaných chodidiel, mozoľov a kurích ok je nevhodná obuv, dlhodobé vystavenie tlaku a treniu na chodidlách, nadváha a nedostatočná starostlivosť.
  • Ruky – zhrubnutá koža na rukách môže byť spôsobená opakovaným umývaním rúk, používaním agresívnych čistiacich prostriedkov, vystavením chemikáliám, alebo výkyvom teplôt (pôsobenie mrazu a chladu), nepriaznivo na kožu  pôsobia aj niektoré povolania, ako je práca v stavebníctve alebo záhradníctve.
  • Lakte a kolená – tieto oblasti patria medzi najviac namáhané miesta, ktorým sa venuje minimálna starostlivosť.
  • Ramená – u niektorých ľudí môže byť zhrubnutá koža v oblasti ramien spôsobená trením od odevu alebo od kabeliek či ťažkých batohov. 

​Aké sú príčiny hyperkeratózy? ​Aké sú príčiny hyperkeratózy?

Príčiny hyperkeratózy môžu byť rôznorodé. 

  1. Mechanické podnety – opakovaný tlak alebo neustále trenie v určitej oblasti kože vedie k nahromadeniu keratínu (nevhodná, zle sediaca obuv, nadmerná chôdza, alebo nadmerná manuálna práca vedie k tvorbe mozoľov a otlakov).
  2. Chemické podnety – niektoré chemikálie (agresívne čistiace prostriedky) alebo lieky môžu spôsobiť hyperkeratózu ako vedľajší nežiadúci účinok.
  3. Genetické faktory - genetická predispozícia niektorých jedincov k nadmernej tvorbe keratínu v koži.
  4. Dermatologické ochorenia - hyperkeratóza ako symptóm viacerých kožných ochorení ako je psoriáza, atopická dermatitída, ichtyóza, keratóza pilaris.
  5. Infekcie kože - niektoré kožné infekcie môžu spustiť hyperkeratózu nadmernou tvorbou keratínu ako súčasť reakcie tela na svoju obranu.
  6. Slnečná expozícia - je hlavným faktorom prispievajúcim k rozvoju hyperkeratózy, rovnako ako koži neprospieva nadmerné pôsobenie chladu a mrazu.
  7. Vek s pribúdajúcim vekom sa rýchlosť bunkového obnovovania kože obvykle spomaľuje, čo môže viesť k akumulácii starších buniek a nadmernej tvorbe keratínu a tým k  zvýšeniu rizika vzniku hyperkeratózy.
  8. Hormonálne zmeny - hormonálne zmeny spojené so starnutím môžu tiež ovplyvniť stav kože. U žien môže menopauza spôsobiť suchosť kože a ďalšie zmeny, ktoré môžu prispieť k hyperkeratóze.
  9. Nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o kožu - nedostatočná hydratácia kože môže spôsobiť suchosť a hrubosť kože, čo môže zvyšovať riziko hyperkeratózy. Pravidelné používanie hydratačných krémov môže pomôcť udržiavať kožu vláčnu. Naopak pri nesprávnej starostlivosti o kožu,  pri používaní nevhodných kozmetických produktov, sa môže hyperkeratóza ľahko objaviť.
  10.  Diabetes - môže tiež spôsobiť zvýšenú tvorbu keratínu a problémy s pokožkou, vrátane hyperkeratózy.
  11.  Nadváha a obezita

Ako na zhrubnutú kožu? Ako na zhrubnutú kožu?

Hyperkeratóza sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, od mierneho zhrubnutia až po vytvorenie hrubých, popraskaných a bolestivých lézií. Liečba hyperkeratózy závisí od jej príčiny a závažnosti. Existuje niekoľko spôsobov, ako je možné zhrubnutú kožu zmierniť a obnoviť jej hladkosť a pružnosť.

Medzi najefektívnejšie metódy liečby a starostlivosti o zhrubnutú kožu patria : 

  • Kauzálna liečba

Kauzálna liečba zameraná na príčinu.  Ak je hyperkeratóza spôsobená kožným ochorením, ako je psoriáza, ekzém,  keratosis pilaris, liečba ochorenia môže zmierniť prejavy hypertokeratózy.

  • Keratolýza pokožky

Používanie keratolytických prípravkov  s obsahom zložiek ako kyselina salicylová, močovina (urea)  alebo laktát amónny má priaznivý vplyv na  zmäkčenie a odstránenie zrohovatenej vrstvy kože.  (Keralan masťFLEXITOL CALLUS Na otlaky a zhrubnutú kožu 56 g, CERAVE Obnovujúci krém na nohy). 

  • Exfoliácia pokožky

Ide o postup odstraňovania odumretých kožných buniek a nadbytočného keratínu pomocou mastí, krémov alebo gélov, ktoré obsahujú exfoliačné kyseliny,  ako je kyselina salicylová alebo glykolová. Pomáhajú odstraňovať odumreté bunky a povrchové vrstvy pokožky, zlepšujú jej textúru a robia ju jemnejšou.  

Na podobnom princípe pôsobia exfoliačné ponožky alebo návleky PARASOFTIN Exfoliačné návleky vegan friendly. V závislosti od rozsahu poškodenia chodidiel prenikajú do zrohovatených vrstiev kože, zmäkčujú ju  a odstraňujú. Obsahujú AHA/BHA kyseliny, ktoré  účinne stimulujú regeneračné a reparačné procesy, pomáhajú odstraňovať hrubé kožné vrstvy a  vďaka komplexu rastlinných výťažkov, urey a alantoínu aj  účinne hydratujú suchú pokožku, podporujú jej regeneráciu a obnovu. Olupovanie odumretého tkaniva známe ako exfoliačný proces začína spravidla medzi 4. a 7. dňom po aplikácii.

  • Hydratácia pokožky

Používanie hydratačných prípravkov na dôkladnú hydratáciu je kľúčové pre udržanie kože hladkej a pružnej. Aplikujú sa pravidelne 1-2x denne, najlepšie ihneď po kúpeli alebo sprchovaní, kedy je koža vlhká. (CERAVE, CODEXIALEXCIPIALPoužívanie vhodných hydratačných prípravkov pomáha zmierniť príznaky hyperkeratózy.

  • Mikrodermabrázia

Mikrodermabrázia je postup, ktorý používa jemné kryštály alebo iné abrazívne materiály k mechanickému odstraňovaniu hornej vrstvy pokožky. Táto metóda sa často vykonáva v salónoch alebo dermoklinikách.

  • Peelingy kože

Peelingy kože pomáhajú dosiahnuť hladšiu a žiarivejšiu  pokožku tým, že odstraňujú odumreté zrohovatené bunky a podporujú obnovu nových buniek. Je dôležité vybrať správny typ peelingu podľa typu pleti. 

  • Soľné kúpele

Pridanie Epsomskej soli  alebo KAWAR soli do kúpeľa prispieva k zvláčneniu a zmäkčeniu pokožky. Po kúpeli nôh môžete použiť pomôcky na odstraňovanie tvrdej kože, ako sú pilníky, rašple, brúsky a pemzy

V prípade, že máte genetickú predispozíciu na hyperkeratózu alebo jej príčinou  je kožné ochorenie, či starostlivosť o zhrubnutú kožu neprináša žiadne viditeľné zlepšenie, návštevu dermatológa neodkladajte. Je dôležité poradiť sa s ním. Navrhne vám vhodnú liečbu alebo správne postupy na zmiernenie prejavov zhrubnutej kože. V niektorých prípadoch je potrebné na kožu aplikovať lokálne kortikosteroidy alebo retinoidy, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a rast keratínu.  Ak je príčinou infekcia, aplikácia antibiotickej alebo antimykotickej masti hyperkeratózu vyrieši.

Preventívne opatrenia  Preventívne opatrenia

Prevencia hyperkeratózy závisí tiež od jej príčiny, ale tieto odporúčania  pomôžu minimalizovať riziká vzniku tejto kožnej poruchy.

  1. Noste vhodnú obuv - nosenie vhodne zvolenej obuvi a používanie návlekov do topánok môže pomôcť znížiť tlak na postihnuté miesta a zabrániť vzniku otlakov a pľuzgierov. 
  2. Zabráňte nadmernému tlaku a treniu - predíďte vzniku mozolov a otlakov používaním ochranných rukavíc a iných ochranných pomôcok.
  3. Uprednostnite vlažnú sprchu  pred horúcim kúpeľom - horúca sprcha alebo kúpeľ pokožku nadmerne vysušujú.
  4. Venujte pokožke každodennú starostlivosť - udržujte kožu dobre hydratovanú pomocou vhodných telových krémov, mastí, balzamov a telových mliek. To pomáha udržať jej pružnosť a zabraňuje jej zhrubnutiu. Nezabúdajte ani na často podceňované miesta - lakte, kolená a členky. Súčasťou efektívnej starostlivosti je aj exfoliácia pokožky, ktorá ju udržiava zdravú a zabraňuje nadmernému rastu keratínu.
  5. Vyhýbajte sa agresívnym prostriedkom - používanie agresívnych čistiacich a kozmetických prostriedkov pokožku dráždí a nadmerne vysušuje, šetrnejšie k pokožke pôsobia ekologické produkty
  6. Dôkladne sa starajte aj o pokožu nôh - vyhnite sa chôdzi naboso na verejných miestach, aby ste predišli infekciám, dbajte na to, aby boli nohy vždy čisté a suché, na zhrubnutú kožu používajte prostriedky na jej odstránenie a pravidelne im doprajte návštevu pedikúry.
  7. Chráňte sa pred slnkom - nadmerná expozícia slnečného žiarenia môže pokožku poškodiť a spôsobiť hrubnutie. Používajte opaľovací krém s vysokým SP a chráňte sa pred priamym slnečným svetlom.
  8. Dodržujte zdravý životný štýl - konzumácia vyváženej stravy bohatej na vitamíny a minerály a dostatočný pitný režim prispieva k udržaniu zdravej pokožky.

Starostlivosť o telo Starostlivosť o ruky a nohy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

KERALAN Masť na odstránenie a zmäkčenie nadmerne zrohovatenej a zhrubnutej kože 50 g

Skladom v e‑shope

11,59 €

WELEDA Skin Food body butter 150 ml

  • WELEDA -5 € zľava

Skladom v e‑shope

13,09 €

CERAVE Obnovujúci krém na nohy 88 ml

  • CERAVE 2+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

9,79 €

MOLICARE Skin krém na ruky 200 ml

Skladom v e‑shope

4,89 €

PARASOFTIN Exfoliačné návleky vegan friendly 1 pár

Skladom v e‑shope

7,69 €

LIVSANE Obojstranná brúska na kožu 1 kus

  • LIVSANE 3+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

5,99 €

CODEXIAL Lipolotio lipofilná emulzia s pumpičkou 400 ml

Skladom v e‑shope

13,69 €

FLEXITOL Balzam na päty 56 g

  • Zľava 11 %

Skladom v e‑shope

4,89 € 4,35 €

HIMALAYA Krém na nohy 75 ml

Skladom v e‑shope

2,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    15. 05. 2020

    Čo je vhodné na suchú pokožku na rukách?

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či by ste mi vedeli poradiť nejaký krém na suché ruky. Neviem či sa jedná o ekzém alebo mám len vysušenú ruku z umývania, ale na pravej ruke na hánkach a kĺboch prstov mám veľmi suchú a drsnú pokožku. Priložila som aj fotky

    Ďakujem za odpoveď,

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Vyskúšajte LIPOBASE REPAIR 30g. Krém je určený na starostlivosť o suchú pokožku, ktorý má nielen rýchle, ale aj dlhotrvajúce účinky. Dodáva pokožke tukové látky. Pomáha udržať kožu mäkkú a pružnú. Používa sa ako ochrana pokožky pri jej nadmernom vysušovaní - práci so saponátmi, vodou, vhodný je tiež v zimnom období.

    V prípade potreby môžete ešte  suché ekzematické miesta   premastiť masťou GENERICA Calcium pantothenicum masť 30g, ktorá sa  používa pri kožných ochoreniach typu: ekzémy, psoriáza a kožné zápaly, 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    14. 05. 2020

    Čo je vhodné na popraskané päty?

    Dobý večer, prosím vás čo by ste mi doporučili na suché a popraskané päty. Veľmi to bolí, chcem byť čím skôr ok. Vďaka.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Doporučujem Vám vyskúšať Compeed Intenzívny KRÉM na noc 75ml.  Používa sa  na zhrubnutú a tvrdú kožu, ošetruje praskliny, hydratuje suchú kožu, je vhodný aj pre diabetikov.

     

    Alternatívou môže byť FLEXITOL BALZAM NA PATY 56gScholl KRÉM NA POPRASKANÉ PÄTY S KERATÍNOM 50ml, alebo FLEXITOL AKTÍVNY GÉL NA PÄTY – NÁVLEK 1x2ks . Bohužiaĺ sú momentálne nedostupná.

     

    Ak sa situácia s Corona vírusom upokojí a prevádzky sa postupne otvoria, doprajte si aj viackrát do roka  návštevu pedikúry, Vaše nohy sa Vám za to poďakujú. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    16. 12. 2020

    Ktorý krém je vhodný na popraskané ruky z chladu?

    Dobrý deň.
    aký krém by ste mi odporučili na popraskané ruky z chladu pre dospelú osobu?
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Vo Vašom prípade je potrebné dostatočne premasťovať pokožku. Môžete použiť CICADERMA PK masť 30 g alebo  GENERICA Erevit sensitive masť 50 g. Jemne votrite primerané množstvo masti do miest s extrémne suchou, drsnou alebo popraskanou pokožkou najmenej 3 x denne alebo podľa potreby, najmä však po každom umytí. Postihnuté miesto môžete potierať aj prípravkom URGO Filmogel Praskliny 3,25 ml. Pomocou špachtličky naneste a rozotrite film tak, aby rovnomerne pokryl ranu. Nechajte zaschnúť niekoľko sekúnd. Aplikáciu opakujte 2-3 razy denne až do úplného zahojenia rany.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Nohy
    09. 05. 2023

    Prasknutá koža medzi prstami na nohe

    Dobrý deň,

    prosím o odporučenie prípravku na ošetrenie
    prasknutej kože medzi prstami na nohe. Uvedený
    zdravotný problém sa opakuje.

    Ďakujem. S pozdravom

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Popraskaná koža medzi prstami môže byť prejavom plesňového ochorenia nôh (tinea pedis),. Odporúčam Vám CANESTEN Krém 1% 20 g, ktorý nsa používa na lokálnu liečbu kožných ochorení spôsobených dermatofytmi, kvasinkami a plesňami. 

    Liek sa nanáša 2-3x denne na postihnuté miesta v tenkej vrstve. Pred použitím je potrebné postihnuté miesta umyť a vysušiť. Zvyčajná dĺžka liečby je pri dermatomykózach 3-4 týždne, Na dosiahnutie kompletného uzdravenia sa musí krém používať najmenej tak dlho, ako je uvedené vyššie, a to aj v prípade vymiznutia príznakov. Ak po 4 týždňoch liečby nenastane zlepšenie, je potrebné ďalšiu liečbu konzultovať s lekárom.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.