Propolis a jeho využitie

PROPOLIS A JEHO VYUŽITIE

Z diaľky ho prezradí výrazná vôňa po mede a vosku. Tento včelí produkt bol na liečenie používaný už v starovekých kultúrach. Pracovali s ním grécki a rímski myslitelia veľkých mien ako Aristoteles alebo Galén. Dnes jeho účinky skúma a potvrdzuje aj moderná veda. Iste už tušíte, že nemôže byť reč o ničom inom, než o propolise. A pretože propolis má pre zdravie naozaj čo ponúknuť, poďme sa pozrieť, kde sa berie a ako môže vášmu zdraviu prospieť.

  • Imunita
  • Pleť a pokožka

7 minút čítania


Čo je propolis? Čo je propolis?

Pre zoznámenie s propolisom musíme nahliadnuť do včelieho úľa. Včely touto látkou pokrývajú jeho vnútorné priestory, plasty a vypĺňajú trhliny. Pokiaľ sa do úľa dostane škodca, včely ho do propolisu úplne obalia. Vo vlhkom a teplom prostredí úľa sa vďaka nemu nemnožia mikroorganizmy. Propolis tak doslova chráni včelie mesto. Odtiaľ si nesie vo svojom názve polis (znamená mesto v gréčtine). Účinky propolisu vypozoroval aj človek a napríklad v Egypte ho ľudia využívali na liečbu rán už pred naším letopočtom.

Ako propolis vzniká? Včely zbierajú živice z púčikov a kôry stromov. Vďaka enzýmom v slinách včiel a zmiešaním s voskom potom vzniká propolis. Tuhého, tmavého a lepkavého žltohnedého propolisu býva okolo 3 kilogramov v jednom úli.

Čo obsahuje včelí propolis? Čo obsahuje včelí propolis?

Aj keď nám na pomenovanie žltohnedej hmoty pripomínajúcej smolu stromov stačí jedno slovo - propolis, hovoríme v skutočnosti o pestrej zmesi viac ako 180 látok. Zloženie propolisu sa navyše premieňa podľa sezónnych podmienok, lokality i doby zberu. V Európskom miernom pásme najviac živíc, ktoré včely na výrobu propolisu zbierajú, pochádza z topoľov. Veľmi zaujímavé je, že pri porovnaní s propolisom od včelstiev z Brazílie, majú vzorky propolisu porovnateľné dezinfekčné vlastnosti, hoci sa svojim zložením značne líšia.

Hlavné zložky propolisu

Ako bolo vyššie spomenuté, presné zloženie surového propolisu je premenlivé. Uvedený orientačný obsah hlavných zložiek vám ale pomôže urobiť si o propolise vlastnú predstavu.

  • Živicové látky 50 %
  • Vosky 30 %
  • Éterické oleje 10 %
  • Peľ 5 %
  • Iné organické látky a minerály 5 %

Prekvapivo je propolis bohatý na vitamíny a minerály. Obsahuje vo vode rozpustné vitamíny B1, B2, B6 a C. Ďalej obsahuje vitamín E, ktorý patrí medzi tie rozpustné v tukoch. Z minerálov propolis obsahuje vápnik a horčík a stopové prvky ako meď, zinok, železo, mangán alebo kobalt. Medzi iné organické látky, ktoré propolis obsahuje, patria cukry a enzýmy.

Za hlavných nositeľov vplyvu propolisu na zdravie sú považované tzv. fenolické látky a predovšetkým flavonoidy. Fenolické látky sú hlavnou súčasťou propolisových živíc. Ako to už u prírodných látok býva zvykom, zmes látok obsiahnutých v propolise je dohromady účinnejšia ako jeho jednotlivé zložky.

Na čo sa propolis používa? Na čo sa propolis používa?

Vplyv propolisu na ľudské telo je veľmi široký.
Tradične je propolis cenený pre svoje tri hlavné účinky:

  1. Pôsobenie proti mikroorganizmomvčelí propolis
  2. Pôsobenie proti zápalu
  3. Podpora imunity

Využitie propolisu je pestré, rovnako ako množstvo prípravkov, do ktorých je možné propolis zapracovať.

Kožné problémy

Propolis pôsobí proti baktériám, plesniam a tiež vírusom. Vďaka kombinácii s jeho protizápalovým účinkom našiel široké využitie v liečbe kožných ťažkostí. Najbežnejším prípravkom s propolisom je propolisová tinktúra. Vzniká rozpustením propolisu v liehu s obsahom alkoholu okolo 60 %. Po bodnutí hmyzom alebo po odstránení kliešťa môžete miesto na koži dezinfikovať propolisovou tinktúrou alebo kvapkami napríklad Propolis extra PM 5 %.

Blahodarný vplyv propolisu na kožu sa využíva pri ekzémoch, taktiež je možné aplikovať propolis na akné. Masťou s propolisom môžete ošetriť akútne rany, odreniny, popáleniny i omrzliny, pretože podporuje hojenie rán a zároveň tlmí bolesť. Účinky propolisu objavila aj kozmetika. Propolis nájdete v zložení krémov a sér na problematickú pleť a proti starnutiu pleti.

V neposlednom rade sa propolis aplikuje na kurie oká alebo otlaky. Vďaka protivírusovému pôsobeniu sa používa propolis na bradavice.

Ústna dutina

Propolis aplikujte na afty v ústach. S výhodou je možné použiť aj na boľavé kútiky, za ktorými často stojí plesňová infekcia. Pretože ničí herpetické vírusy, je možné použiť propolis na opar. Zriedená propolisová tinktúra sa používa na ústnu hygienu, ale pacienti často vyhľadávajú propolisovú tinktúru na zuby. Propolis totiž lieči zápaly ďasien a paradentózu. Pozor ale pri použití na ďasná nie je vhodné nanášať propolis na zuby, pretože tinktúra môže farbiť.

V neposlednom rade si kloktaním propolisu alebo užívaním vo forme pastiliek alebo spreja uľavíte od škrabania alebo bolesti v krku. Skúste napríklad Müllerove pastilky s propolisom a zázvorom alebo Virde Propolis spray.

Podpora imunity

Okrem vonkajšieho užívania je možné podávať propolis aj vnútorne. Má silný účinok na zvýšenie celkovej odolnosti organizmu. Rýchlo posilňuje imunitu. V prípravkoch na posilnenie imunity býva spoločne s vitamínom C alebo echinaceou.

Domáce tinktúry sa tradične podávali na podporu imunity aj vnútorne. Samotná propolisová tinktúra sa nakvapkala na kocku cukru. Pretože je propolisová tinktúra veľmi silná, užívala sa maximálne 3 týždne a potom sa musela aspoň na týždeň vysadiť. Tinktúry obsahujú vysoké percento alkoholu, na vnútorné užívanie sa preto už neodporúčajú. Užívajte na posilnenie organizmu napríklad kapsule Propolis BIO od výrobcu Blue Step.

Dýchacie cesty

Propolis využijú pacienti, ktorým sa často opakujú respiračné ochorenia. Na zápal priedušiek s miernym priebehom a podporu imunity si môžete vybrať sirup alebo tablety s propolisom. Veľkou výhodou propolisu v dnešnej dobe je aj fakt, že na neho na rozdiel od antibiotík u baktérií nevznikajú rezistencie. Ak liečime mierne respiračné infekcie prípravkami s propolisom, šetríme antibiotiká na tie závažnejšie ochorenia.

Priaznivý vplyv propolisu sa preukázal aj u pacientov s astmou. Propolis u nich zlepšoval celkový stav aj pľúcnu funkciu.

Tráviace ústrojenstvo

Propolis je tiež silný antioxidant a vďaka tejto vlastnosti podporuje regeneráciu pečene. Ďalej je podporným prostriedkom na liečbu zápalu žalúdka a črevnej sliznice. Antibakteriálne vlastnosti propolisu možno využiť aj pre liečbu hemoroidov.

Močové cesty

Zápaly močových ciest patria medzi ochorenia, ktoré sa často vracajú.  Prípravkami s propolisom ako Utipro Plus podporíte vďaka antibakteriálnemu pôsobeniu propolisu liečbu. Zároveň propolis zvyšuje imunitu a tým pomáha, aby sa problémy zbytočne nevracali.

Propolis - treba si dať pozor? Propolis - treba si dať pozor?

Užívanie propolisu je veľmi bezpečné. Vo vedeckých prácach sa uvádza, že k predávkovaniu môže dôjsť až pri podaní 15 g propolisu denne. Z bežných prípravkov preto predávkovanie nehrozí. Pre deti je propolis vhodný už od 3 rokov. Tehotné ženy môžu používať prípravky s propolisom na kožu a tiež prípravky vo forme sprejov a pastiliek s propolisom na bolesť v krku. S vonkajším podaním alebo s použitím propolisu v tehotenstvo na sliznice sú dobré skúsenosti. Doplnkom stravy s propolisom by sa však mali z opatrnosti tehotné ženy vyhnúť.

Alergia na propolis

Rovnako ako u iných včelích produktov je nutné mať na pamäti, že aj propolis môže vyvolať alergickú reakciu. Než budete prvýkrát prípravok s propolisom užívať, je nutné vyskúšať najprv masť alebo tinktúru na predlaktí. Potom sledujte, či sa neobjaví podráždenie alebo začervenanie. Keď bude všetko v poriadku, môžete od ďalšieho dňa prípravok používať.

Pri doplnku stravy s propolisom určeným na užívanie ústami si dajte najprv jednu najnižšiu možnú dávku. Pokiaľ je aj tu všetko v poriadku, bez obáv doplnok od ďalšieho dňa užívajte.

Propolis pro deti?

Áno, ale propolis s označením E.P.I.D. Pri užívaní propolisu musíme byť na pozore, nakoľko alergia na surový propolis sa podľa štúdií vyskytuje v európskej populácii u 1,2-6 % obyvateľov. Riziko alergie na propolis je relatívne vysoké, pretože ide o zmes mnohých látok a každá z nich môže mať menší alebo väčší potenciál vyvolať alergickú reakciu.

Na vysoké riziko alergie pri propolise si posvietili aj výrobcovia. Už od roku 2011 je patentovaný biotechnologický postup na prečistenie propolisu. Propolis je týmto postupom zbavený alergizujúcich látok a peľov a to všetko bez použitia chemických činidiel. Zároveň obsah účinných látok v propolise zostáva nezmenený. Takto prečistený propolis získava prívlastok E.P.I.D. Vďaka svojim vlastnostiam je vhodný pre pacientov so sklonom k ​​alergiám, ľudí s citlivou pokožkou alebo ako propolis pre deti. Nájdete ho napríklad v prípravkoch PREVAPIS.

Doplnky stravy na imunituAntioxidanty

Autor : Petra Večeřová

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

DR.DUDEK Propolisová tinktúra 30 ml

Skladom v e‑shope

5,09 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.