Čo robiť pri bolesti hrdla a ako sa jej zbaviť

ČO ROBIŤ PRI BOLESTI HRDLA A AKO SA JEJ ZBAVIŤ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Bolesť hrdla, nádcha, zvýšená teplota až horúčka, kašeľ rôznej intenzity a bolesť hlavy sú sprievodné príznaky, ktoré sprevádzajú bežné prechladnutia, angínu, alebo ochorenie covid, ktoré  sa objavujú vo zvýšenej miere práve v jesennom sychravom období. Bolesť hrdla je spôsobená jeho zápalom a infekciou patogénmi vírusového a bakteriálneho pôvodu. Ak sú príčinou bolesti hrdla patogény vírusového pôvodu, liečba antibiotikami nie je vhodná. Siahnite po cmúľacích pastilkách alebo ústnych roztokoch či sprejoch, ktoré vám pomôžu hrdlo dezinfikovať a lepšie zvládnuť ťažké chvíle s boľavým a opuchnutým hrdlom.

  • Deti a mamičky
  • Dýchanie
  • Choroby

6 minút čítania


Ktoré ochorenia sú sprevádzané bolesťou v hrdle? Ktoré ochorenia sú sprevádzané bolesťou v hrdle?

  1. Prechladnutie (rinofaryngitída, nazofaryngitída) alebo nádcha -  je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré postihuje predovšetkým nos. Okrem typickej nádchy je prítomná aj bolesť hrdla a kašeľ rôznej intenzity, mierna, nevýrazná bolesť hlavy. Pre prechladnutie je typická mierne zvýšená teplota, najčastejšie však pacient zvýšenú teplotu vôbec nemá.
  2. Angína (tonsilitída), alebo zápal mandlí - je zápalové ochorenie lymfatického tkaniva hltana a krčných mandlí. Názov je odvodený od latinského slova angere (v preklade škrtiť). Postihuje podnebné mandle, nosohltanovú a jazykovú mandlu. Príčinou zápalu je baktériálna, vírusová alebo mykotická infekcia. Najvýraznejším lokálnym príznakom je silná bolesť pri prehĺtaní a v hrdle, zdurenie uzlín a šedobiely povlak, prípadne sa môžu objaviť na mandliach aj hnisavé čapy. Celkovými príznakmi sú malátnosť, únava, nechutenstvo a vysoká horúčka. U malých detí sa často pridruží aj nechutenstvo a zvracanie.
  3. Zápal hltana (faryngitída)- je zápal sliznice hltana, ktorého pôvodcom je najčastejšie vírusová a bakteriálna infekcia. Medzi najčastejšie príznaky faryngitídy patria: škrabanie a/alebo bolesť hrdla, problémy s prehĺtaním, zdurenie lymfatických uzlín, horúčka a zápach z úst. Postihuje predovšetkým deti vo vekovej kategórii od 4 do 7 rokov, u detí a dojčiat do 1 roka sa vyskytuje zriedkavo.
  4. Zápal hrtana (laryngitída) - patrí medzi časté zápalové ochorenie dýchacích ciest, pri ktorom dochádza k opuchu hrtana. Môže byť akútny (do 3 dní) alebo chronický (ak trvá viac ako 3 týždne). Príznaky zápalu sa objavia náhle, predovšetkým v noci. Hlavnými príznakmi sú chrapľavý hlas až úplná strata hlasu (afónia), sipot, suchosť až bolesť v krku, kašeľ, opuch lymfatických uzlín a problémy s dýchaním.
  5. Covidové ochorenia, aj keď pôvodné varianty Covidu-19 sa vyznačovali skôr horúčkou, dráždivým suchým kašľom a dušnosťou. Varianty Omicronu sú charakteristické naopak silnou bolesťou v hrdle, upchatým nosom, kašľom a chrapotom.
  6. Šarlachová angína - je bakteriálne ochorenie, pri ktorom baktérie produkujú toxíny, ktoré okrem typických príznakov angíny (pálenie a silná bolesť v hrdle) spôsobujú červenú šarlachovú vyrážku a tzv. malinový jazyk. Vyskytuje sa predovšetkým v kolektíve detí vo vekovej kategórii 4 - 12 rokov, inkubačná doba ochorenia je 1,5 dňa. Pre skoré uzdravenie je nutné nasadiť liečbu antibiotikami včas.


Ako rozlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu?  
Ako rozlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu?

Bolesť v hrdle je zápalové ochorenie, ktoré je spôsobené patogénmi vírusového a bakteriálneho pôvodu. O tom, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, nám napovedia typické lokálne a celkové signály.

Vírusové ochorenia :

  • Typické škrabanie, pálenie a miernejšia bolesť hrdla.
  • Zvýšená teplota ( nad 37 stupňov), trvajúca približne 3dni.
  • Mierna bolesť svalov a kĺbov.

Bakteriálne ochorenia :

  • Intenzívna bolesť hrdla, obyčajne lokalizovaná na jednej strane, ktorá prichádza náhle.
  • Problémy s prehĺtaním a rozprávaním.
  • Vysoká horúčka (nad 38stupňov), trvajúca viac ako 3dni, spojená aj so zimnicou, bolesť svalov a kĺbov, hlavy.

Ako sa zbaviť bolesti hrdla?

Ako sa zbaviť bolesti hrdla?

Správne zvolená farmakoterapia bolesti hrdla závisí od prítomných príznakov a pôvodcu ochorenia.

V prípade vírusového pôvodcu sú prvou voľbou lokálne pôsobiace symptomatické lieky zo skupiny orálnych antiseptík, ktoré prinášajú rýchlu úľavu, lokálne znecitlivenie a dezinfikujú ústnu dutinu a nesteroidné protizápalové lieky, ktoré pôsobia najmä proti zápalu a opuchu. Ak je na základe príznakov pôvodcom ochorenia bakteriálne infekcia, liečba musí byť konzultovaná s Vašim lekárom, súčasťou kauzálnej liečby v tomto prípade je likvidácia pôvodcu - baktérií. Predpíše Vám preto vhodné antibiotiká na bolesť hrdla. Skombinujte ich s nesteroidnými protizápalovými liekmi na zmiernenie prítomných symptómov.

Čo na bolesť hrdla?
Čo na bolesť hrdla?

1. Pastilky, tablety, dezinfekčné roztoky a spreje na hrdlo s antiseptickým, lokálne znecitlivujúcim účinkom, analgetickým a/alebo protizápalovým účinkom.

  • Antiseptiká (Strepsils, Neo Angin, Jox, ) – obsahujú antiseptické látky cetylpyridín, benzalkóniumchlorid, chlórhexidín, jódovaný povidón, amylmetakrezol, dichlórbenzénmetanol, benzoxóniumchlorid. Používajú sa na symptomatickú liečbu zápalových a infekčných ochorení dutiny ústnej, hltanu a na úľavu od bolesti v krku, zmierňujú škrabanie v hrdle.
  • Antiseptiká s lokálnym anestetikom (Strepsils plus, Orofar) - kombinované lieky, ktoré obsahujú účinné zložky s antiseptickým účinkom, ničia vírusy a baktérie spôsobujúce bolesť hrdla a zápaly ústnej dutiny. Okrem toho obsahujú aj lokálne anestetikum - lidokaín, ktorý zmierňuje bolesť miestnym tlmivým pôsobením na nervové zakončenia v tkanivách. Ak Vás trápi bolesť pri prehĺtaní, včasné nasadenie antiseptika s lokálnym anestetikom je tou správnou voľbou pre vás.
  • Lokálne nesteroidné protizápalové lieky (Strepfen, Orocalm) obsahujú liečivá, ktoré pomáhajú tlmiť lokálne zápal, opuch a stálu bolesť. Sú to najlepšou voľbou v prípade, že vás trápi bolestivé a opuchnuté hrdlo. Môžu sa kombinovať s lokálnymi antiseptikami (Strepsils).

    Kombináciu antiseptika, lokálneho anestetika a protizápalovej látky nájdete v lieku Tantum verde, a Septolete extra.

  • Lokálne pôsobiace antibiotiká - v lekárňach dostupný liek Dorithricín, obsahuje kombináciu 3 liečiv : lokálneho pôsobiaceho antibiotika, antiseptika a anestetika. Používa sa na liečbu zápalu a bolesti hrdla spojenej s bolestivým prehĺtaním a na liečbu zápalu ústnej dutiny, hrtana, hltana a ďasien vyvolaného baktériami u dospelých a detí vo veku od 6 rokov.

2. Hydrogélové pastilky a pastilky s obsahom lišajníka (GENERICA hydro 20 pastiliek, ISLA MEDIC) majú hydratačný a upokojujúci účinok. Obsahujú hydrogelový komplex (kyselina hyaluronová, karbomér a xantová gumu), ktorý vytvára ochranný film na sliznici dutiny ústnej. Môžu byť súčasťou doplnkovej liečby, k zlepšeniu stavu a zmierneniu ochorenia. Cieľom užívania je upokojiť hrdlo a hlasivky, zmierniť chrapot a dráždenie na kašeľ. Striedajú sa s lokálnymi antiseptikami, docielime tak rýchlejšiu úľavu a zvládnutie ťažkostí s Vaším hrdlom.

3. Fytofarmaká (bylinné spreje, bylinné pastilky a bylinné čaje) – bylinky ako napríklad šalvia, repík, harmanček a nechtík, pomáhajú zmierniť podráždenie sliznice dutiny ústnej a nepríjemný pocit bolesti v krku.

4. Homeopatické lieky – na bolesti hrdla prejavujúce sa pálením a bolesťou pri prehĺtaní, pocitom opuchnutého hrdla, prípadne škriabaním v hrdle je vhodný liek Homeogene 9Na úplnú alebo čiastočnú stratu hlasu spôsobenú vírusovou infekciou, vypitím studeného nápoja alebo hlasovým preťažením, ktorú sprevádza aj bolesť hrdla alebo suchý dráždivý kašeľ, sa odporúča podávať homeopatický liek Homeovox.

5. Studený zábal a obklad na hrdlo – známy ako Priessnitzov obklad, ktorý sa skladá z 3 častí. Na boľavé a opuchnuté hrdlo sa priloží látka namočená v studenej vode, ktorá musí priľnúť na pokožku. Na mokrú vrstvu sa priloží suchá nepriedušná vrstva (napr. igelit), na ktorú sa priloží posledná vrstva (šatka, uterák). Obklad sa nechá pôsobiť 2 až 3 hodiny. V prípade potreby môžete zábal zopakovať v priebehu dňa, odstup medzi zábalmi by mali byť aspoň 3 hodiny. Namiesto studenej vody môžete použiť studený bylinkový obklad so šalviou, nechtíkom, repíkom alebo harmančekom.

Ako správne užívať lieky na hrdlo? Ako správne užívať lieky na hrdlo?

Pastilky na hrdlo sa užívajú viackrát denne v pravidelných intervaloch podľa odporúčania výrobcu pri dodržiavania maximálnej dennej dávky. Pastilky sa neodporúčajú užívať tesne pred jedlom alebo počas jedla. Je potrebné ich nechať pomaly rozpustiť v ústach, nemajú sa hrýzť, žuvať ani prehĺtať. Po aplikácii sa odporúča nejesť a nepiť minimálne 30 minút.

V prípade používania roztokov na kloktanie sa používajú neriedené roztoky, ktorými sa kloktá hrdlo minimálne 30 sekúnd, zvyčajne po jedle.  Po aplikácii sa odporúča nejesť a nepiť minimálne 30 minút.

Pred aplikáciou spreja na hrdlo (Jox, TEREZIA Freeangin sprej 25 ml, Tantum verde) je potrebné 1-3x stlačiť tlačidlo rozprašovača, kým sa roztok nasaje do rozprašovača. Koniec aplikátora sa vloží do úst a pri zavretých ústach a zadržanom dychu sa stlačí tlačidlo rozprašovača vpravo i vľavo na oblasť mandlí, resp. sa roztok aplikuje priamo na postihnuté miesto. Roztok sa nevdychuje ani neprehĺta. Po aplikácii sa odporúča nejesť a nepiť minimálne 30 minút.

Čo robiť pri bolesti hrdla u tehotných a dojčiacich žien?  Čo robiť pri bolesti hrdla u tehotných a dojčiacich žien?

Nie všetky bežne dostupné lokálne pôsobiace antiseptické lieky (Strepsils Tentum Verde, Orofar, Neo Angin) môžu užívať tehotné a dojčiace ženy. Dôvodom je, že nie sú k dispozícii žiadne alebo je iba obmedzené množstvo údajov, týkajúcich sa použitia týchto liekov počas gravidity a dojčenia. Preto sa v týchto prípadoch neodporúčajú tieto lieky podávať, prípadne je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý môže zvážiť užívanie počas tehotenstva a dojčenia len po dôkladnom zvážení prínosu liečby a potenciálneho rizika pre dieťa.

Na zmiernenie príznakov ako je bolesť, škrabanie, pálenie hrdla a dráždenie na kašeľ, sú pre tehotné a dojčiace ženy bezpečné a účinné :


Ako sa zbaviť bolesti hrdla u detí? 
Ako sa zbaviť bolesti hrdla u detí?

Na boľavé hrdlo u tých najmenších je vhodné použiť sirupy s lišajníkom, spreje alebo lízatka, u starších detí už môžete aplikovať vhodné pastilky.

Ako na zdravé hrdlo u detí podľa veku? 

   veková kategória      vhodný prípravok   
od 1. roka Junior-angin sirup pre deti, LIVSANE Detský sirup proti kašľu 150 ml, GRIPVIS 1,2 mg/ml sprej do hrdla, TEREZIA Nekašli junior bylinný sirup na kašeľ, STOPKAŠEĽ Medical sirup od 1 roku
od 2. rokov TEREZIA Freeangin sprej 25 ml
od 3. rokov JUNIOR-ANGIN Lízanky pre deti, DR. WEISS Stopkašeľ medical sirup, MÜLLEROVE PASTILKY s islandským lišajníkom a vitamínom, DR. THEISS HerbalSept kids hrdlo, STOPKAŠEĽ Angin-ex sprej na bolesť v krku
od 4. rokov Junior-angin pastilky pre deti, Orofar sprej, Tantum verde roztok, Septolete
od 5. rokov Orofar pastilky, Septofort
od 6. rokov Jox roztok, Drill pastilky, tantum verde pastilky, tantum verde sprej, Septolete extra, Strepsils, Neo-Angin, Dorithricin, OROFORTE menthol, GENERICA hydro 20 pastiliek, ISLA Medic hydro + čerešňa, GeloRevoice pastilky na hrdlo
od 8. rokov Jox sprej
od 12. rokov Strepfen, Strepsils plus (pastilky a sprej)

Bolesť v krkuVšetko pre zdravé hrdlo

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

TANTUM VERDE Sprej 30 ml

Skladom v e‑shope

7,69 €

GELOREVOICE čerešňa mentol 10 pastiliek

Nedostupné

4,49 €

TEREZIA Freeangin sprej 25 ml

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

7,09 € 6,39 €

OROFAR 24 pastiliek

Skladom v e‑shope

7,89 €

HOMEOGENE 9 60 tabliet

Skladom v e‑shope

6,69 €

LIVSANE Pastilky s islandským lišajníkom 40 kusov

Skladom v e‑shope

6,39 €

GENERICA hydro 20 pastiliek

Skladom v e‑shope

7,29 €

HIMALAYA Koflet-H ginger 12 pastiliek na cmúľanie

Nedostupné

3,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Bolesť
    01. 03. 2021

    Aký ústny sprej je vhodný pre 5 ročné dieťa pri bolesti hrdla?

    Môžem sa opýtať či môžu sprej apicold aj deti od 5 rokov

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Apicold ústny sprej má mierne pálivý pocit, ktorý je spôsobený obsahom alkoholu. Odporučila by som skôr pre Vaše dieťa  menej pálivý prípravok TEREZIA Freeangin sprej 25 ml - 2+1 zadarmo  - sprej s rakytníkovým olejom a prírodným extraktom z bylín - obsahuje  extrakt z listov šalvie lekárskej (Salvia officinalis), extrakt z kvetov nechtíka lekárskeho (Calendula officinalis), extrakt z harmančeka pravého (Chamomilla recutita), extrakt z listov mäty piepornej (Mentha piperita). Je vhodný pre deti od 2 rokov. Doplnkovou liečbou môže byť cmúľanie pastiliek ISLA Junior 20 kusov alebo lízaniek JUNIOR-ANGIN Lízanky pre deti 8 kusov ( pre deti od 3 rokov).

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Hrdlo
    08. 02. 2022

    Čo je dobré na bolesť hrdla pre dojčacie ženy?

    Dobrý deň,
    od včera večera má bolí hrdlo, podľa bolesti mi to to pripomína stav, keď som mala v minulosti angínu. Zatiaľ nemám iné ťažkosti.
    Dojčím 23 mesačného synčeka, mohli by ste mi prosím, odporučiť nejaký voľnopredajný liek, ktorý by som mohla zatiaľ užívať aj pri dojčení?
    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Počas dojčenia sa neodporúčajú používať klasické pastilky na cmúľanie typu : Strepisls, Neo Angin, Septolette či Tantum verde.

    Počas dojčenia môžete aplikovať do hrdla sprej Florsalmin alebo TEREZIA Freeangin sprej 25 ml. Okrem toho môžete kloktať hrdlo slanou vodou, čiernym čajom alebo ústnou vodou HERBADENT Bylinná ústna voda 250 ml  koncentrát, ( riedi sa  v pomere1 : 10 ). Na cmúľanie môžete použiť GeloRevoice pastilky na hrdlo 20 kusov alebo DR. WEISS Stopkašeľ medical 24 pastiliek. Po vycmúľaní odporúčm polhodinu nejesť ani nepiť.  Ako podpornú liečbu odporúčam CALCIUM Chloratum teva 100 ml.

    Zvýšte si dávku vitamínov  - predovšetkým vitamín D ( celkovo 2000-4000IU denne, vitamín C. Pre istotu si urobte aj test na Covid najlepšie zo slín SARS-COV-2 rýchly antigénovy test zo slín, práve Omicron sa prejavuje predovšetkým bolesťou hrdla. 

     

    Prajem Vám skoré uzdravenie.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Covid
    22. 04. 2022

    Ktorý liek je vhodný pri bolesti hrdla pri Covide?

    Dobrý deň.Ak beriem stoptusin od kašľu na odporúčanie lekára ale bolí ma hrdlo bude mi stačiť ten stoptusin alebo si mám kúpiť pastilky.Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak Vás bolí hrdlo, je potrebné si kúpiť aj pastilky. Pri Covide odporúčam SEPTOLETE Extra 16 tvrdých pastiliek.  Liek je protizápalový, tlmí bolesť pri lokálnom použití v ústach, antiseptickým účinkom ničí baktérie, kvasinky a vírusy. Liek dezinfikuje ústa a hrdlo a znižuje príznaky zápalu hrdla ako sú bolesť, začervenanie, opuch, teplo a narušenie funkcie. Používa sa na protizápalovú, bolesť tlmiacu a dezinfekčnú (antiseptickú) liečbu: podráždeného hrdla, úst a ďasien.

    Odporúčaná dávka sú 3-4 pastilky denne každých 3-6 hodín. Liek sa môže užívať maximálne 7 dní. Pastilky sa majú nechať pomaly rozpustiť v ústach, nemajú sa hrýzť ani žuvať. Nesmú sa prehĺtať. Po aplikácii nejesť a nepiť  30 minút. Na dosiahnutie optimálneho účinku sa neodporúča užívať liek tesne pred alebo po vyčistení zubov. Pastilky sa nemajú užívať spolu s mliekom, pretože mlieko znižuje antimikrobiálnu účinnosť. 

    Zvyšte dávku vitamínov - predovšetkým C ( aspoň 500mg - nalepšie s postupmným uvoľnovaním, alebo 3x200mg vitamínu C), vitamínu D (2000 -4000IU denne) a zinku ( krátkodobo 7-10 dní 25mg). Ak nemáte doma zakúpené vitamíny, odporúčam Vám prípravok ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl. V akútnom stave môže dospelá osoba užívať  2 kapsuly 2x denne (maximálna dávka 4 kapsuly / deň) s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny.

    Prajem Vám skoré uzdravenie:)

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Hrdlo
    20. 09. 2022

    Ktorý liek je vhodný na bolesť hrdla v tehotenstve?

    Dobrý deň, som 35TT a začínam cítiť hrdlo, môžem si kúpiť tento sprej TEREZIA Freeangin sprej 25 ml - 2+1?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    V prípade potreby môžete prípravok TEREZIA Freeangin sprej 25 ml užívať. Nie sú k dispozícii žiadne poznatky, ktoré by bránili užívaniu prípravku počas tehotenstva a dojčenia. Ako podporný príparvok môžete užívať HERBALMED Medical 20 kusov -  každé 2-3 hodiny nechajte voľne rozpustiť v ústach 1 pastilku. 

     

    Prajem Vám skoré uzdravenie. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.