Ako sa zbaviť mrlí

AKO SA ZBAVIŤ MRLÍ

Keď niekomu hovoríte, že má mrle, väčšinou komentujete jeho neposednosť a rozpustilosť. Mať naozajstné mrle nie je žiadna sranda. Mrľa detská sa latinsky nazýva Enterobius vermicularis. Pri nákaze mrňou potom hovoríme o chorobe enterobióze. Ako sa mrle šíria, kto sa môže nakaziť a čo robiť, ak sa objavia príznaky ochorenia?

 

 • Deti a mamičky
 • Choroby

5 minút čítania


Čo sú mrle Čo sú mrle

Mrle sú parazity. Mrľa detská je dokonca výhradne ľudský parazit. Neprežije nikde inde ako v ľudskom čreve. Druhá strana mince tohto faktu je, že sa nákaza môže rozšíriť len a iba od iného človeka. Mrľu teda nemôžete chytiť od domácich maznáčikov.

Mrle patria medzi hlísty. Títo „červy“ dorastajú až do dĺžky 1 cm. Pretože sú veľmi tenkí, môže byť ťažké zachytiť mrle v stolici. Nákazu mrlou  prezradia špecifické sprievodné prejavy alebo mikroskopický obraz vajíčok mrle.

Psie a mačacie parazity prenosné na človeka

Mrle u psa alebo mačky nenájdete. Existujú však parazity, ktorými sa od štvornohého miláčika môžete nakaziť. Nebezpečná je často sa vyskytujúca škrkavka. Človek sa infikuje prehltnutím vajíčka škrkavky. Ohrozené sú napríklad deti hrajúce sa na pieskoviskách v prípade znečistenia exkrementmi, riziková je aj konzumácia neumytého ovocia. Ďalším parazitom, ktorého môžete od svojho maznáčika chytiť, je pásomnica. Nezabúdajte preto svojho psíka či mačku pravidelne odčervovať.

Nákaza mrlou detskou

Mrle žijú v ľudskom čreve. V tenkom čreve sa vyvíjajú, v distálnejších častiach sa potom nachádzajú dospelí jedinci. Nakoniec samička mrle kladie vajíčka do okolia vnútorného otvoru. Aktívne sú samičky mrle hlavne v noci a jedna môže naklásť viac ako 10 000 vajíčok! Kladenie vajíčok vyvoláva nepríjemné svrbenie, ktoré predovšetkým deti núti k škrabaniu. Vajíčka priľnuté na prstoch sa potom už ľahko môžu preniesť do úst a infekcia sa opakuje nanovo.

Ako sa mrle šíria?

Enterobióza je klasickou chorobou "špinavých rúk", kedy dochádza k prenosu infekcie mrľami feko-orálnou cestou. Najčastejšie chrbtom ochorie deti predškolského alebo mladšieho školského veku navštevujúce detské kolektívy, pretože nemajú zafixované správne hygienické návyky ako umývanie rúk alebo u nich nie sú odbúrané zlozvyky ako cmúľanie prstov a hryzenie nechtov. Avšak nakaziť mrľami sa môžu aj dospelí.

V noci kladú mrle vajíčka v okolí ritného otvoru. Vajíčka majú mikroskopické rozmery a sú veľmi ľahké. Ľahko priľnú na rukách, za nechtami, na bielizni aj na prachových časticiach. Z rúk vajíčka dieťa môže rozniesť na hračky a iné predmety. Vo vonkajšom prostredí prežijú vajíčka mrle niekoľko hodín aj dní.

Príznaky ochorenia 

Mrle sa nemusia prejavovať nijako nápadne. Obvykle sa hlavne v noci dostaví svrbenie v okolí konečníka. Kvôli škrabaniu sa u dieťaťa s mrľami môže pokožka v jeho okolí poškodiť a zapáliť, čo sa prejaví vyrážkou.  Nepríjemné symptómy navyše narúšajú spánok. Dieťa je preto unavené a nervózne. Môže dochádzať aj k nočnému pomočovaniu.

Mrle – staré známe

Mrle sprevádzajú ľudstvo už od samého začiatku lekárskych vied. Nákazu mrľami opísal Hippokrates, ktorý žil okolo roku 400 pred naším letopočtom, a je považovaný za otca lekárskej vedy. S ním spájame napríklad Hippokratovu prísahu, alebo lekársku prísahu zaväzujúcu k výkonu tohto povolania podľa etických zásad. Už Hippokrates rozdelil dodnes používané 4 základné ľudské temperamenty : melancholik, sangvinik, cholerik a flegmatik.

Diagnostika a liečba mrlí Diagnostika a liečba mrlí

Ako sa dajú mrle preukázať? Vajíčka mrlí môže lekár nájsť pod mikroskopom. Používa sa na to tzv. Grahammova metóda. Ráno pred umytím a pred stolicou sa okolo ritného otvoru nalepí priehľadná páska, ktorá sa potom prelepí na mikroskopické sklíčko. Najčastejšie sa táto metóda využíva u detí. U dospelých je možné odobrať vajíčka mrlí sterom. Vyšetrovať možno aj vzorku stolice.

Ak máte podozrenie na mrle, vydajte sa na vyšetrenie za lekárom. Lekár podľa sprievodných prejavov alebo podľa záchytu vajíčok mrle určí diagnózu a prípadne predpíše antiparazitikum mebendazol viazané na lekársky predpis. Zvyčajne sa podáva jedna dávka lieku a po 2-4 týždňoch sa v prípade mrle liečba opakuje. Liek totiž pôsobí na dospelé mrle, nezabíja vajíčka. Bez opakovaného preliečenia by sa teda infekcia mohla znova opakovať. Spolu s chorým sa spravidla preliečujú aj ostatní členovia domácnosti, pretože mrle sú veľmi nákazlivé.

Medzi babskými radami, čo pomáha na detské mrle, býva často spomínaný cesnak. Jeho účinnosť je ale veľmi sporná.

Mrľa v tehotenstve

Lieky s obsahom mebendazolu na liečbu enterobiózy nie je možné podávať ženám v 1. trimestri tehotenstva. Našťastie mrle nepredstavujú riziko pre vyvíjajúci sa plod. Pri podozrení na infekciu mrle musí žena riešiť situáciu individuálne so svojím lekárom.

Mrľa u dojčiat

Podobne ako u tehotných žien, aj liečba mrlí liekmi s obsahom mebendazolu sa neodporúča u detí do 1 roka. Rovnako u detí do 2 rokov nie sú s jeho podávaním dostatočné skúsenosti. Aj v tomto prípade je preto nutné individuálne posúdenie stavu lekárom.

Čo robiť, aby som mrle nechytil? Čo robiť, aby som mrle nechytil?

Nakladené vajíčka mrlí na vzduchu dozrejú v priebehu niekoľkých málo hodín a stávajú sa veľmi infekčnými. Na prevenciu nákazy alebo prenosu infekcie mrľami od člena domácnosti je nutná dôsledná hygiena a nasledujúce opatrenia:

 • Dôkladné umývanie rúk mydlom
 • Dôsledné omývanie potravín
 • Krátko ostrihané nechty
 • Nepretrepávať periny
 • Pranie posteľnej a spodnej bielizne na vysokú teplotu a ich následné prežehlenie

Nedôslednou hygienou rúk po toalete sa chorý mrľou infikuje neustále dookola. Nakaziť sa môžu ale aj ostatní v jeho okolí, vajíčka totiž priľnú na predmetoch, typicky sa medzi deťmi šíria požičiavaním hračiek. Nutné je doma dezinfikovať plochy, posteľnú bielizeň a odevy. Manipulácia s lôžkovinami by mala byť opatrná, aby sa z nich zárodky "nerozvírili" Vhodné je dostatočne vetrať a rozťahovať závesy, vajíčka mrle totiž rýchlejšie odumierajú na slnečnom svetle a v suchom prostredí. Chorý by sa potom mal ráno osprchovať, pretože ku kladeniu vajíčok dochádza počas noci. Súrodenci by sa rozhodne nemali kúpať spolu vo vani, pretože rovnako týmto spôsobom sa nákaza šíri.

Môže dieťa s mrľami do škôlky?

Mrle sa šíria práve v detských kolektívoch. Pokiaľ sa u dieťaťa mrle preukážu, je nutné kontaktovať škôlku, školu a ďalšie miesta, kde bolo dieťa súčasťou kolektívu. Ostatní rodičia tak budú môcť v prípade prejavov choroby rýchlo reagovať.

Liečba mrle prebieha minimálne v 2 cykloch s odstupom 2-4 týždne. Už po prvom preliečení je infekčnosť výrazne nižšia. Zvyčajne preto dieťa už môže späť medzi rovesníkmi, rozhodnúť o tom však musí ošetrujúci lekár

Neliečenie mrle – aké hrozia komplikácie? Neliečenie mrle – aké hrozia komplikácie?

Infekcia mrle nebýva závažná. Napriek tomu by sa nemala podceňovať, pri podozrení na infekciu mrľami vyhľadajte lekára. Neliečená enterobióza môže viesť k bolestiam brucha. Medzi ďalšie komplikácie patrí úbytok hmotnosti kvôli zhoršenému vstrebávaniu živín. Hlavne u dievčatiek hrozí rozšírenie infekcie do močových ciest a pohlavných orgánov. Najzávažnejšou komplikáciou mrličiek je akútny zápal slepého čreva, vyžadujúci urgentné chirurgické riešenie.

 

Autor : Petra Večeŕová

Dezinfekcia na povrchyDezinfekcia na ruky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

VERMOPHYT 20 kapsúl

Skladom v e‑shope

10,69 €

SALUTEM Parazitex junior sirup 150 ml

Skladom v e‑shope

13,39 €

SALUTEM ParazitEx prípravok proti parazitom 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

26,39 €

VERMOPHYT Sirup 60 ml

Skladom v e‑shope

10,69 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  23. 11. 2021

  Ktorý prípravok je vhodný na mrle u 5 ročného dieťaťa?

  Dobrý deň je vhodný čaj z paliny aj pre 5 ročné dieťa?chcem ho aplikovať ako podporu pri liečbe mrli u dcéry, keďže nimi trpí dlhé roky a lieky typu vermox a zentel neúčinkuje.Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Palina pravá nie je vhodná pre deti. Odporúčam Vám skôr použiť PHYTENEO Vermophyt sirup 60 ml.  Prípravok obsahuje extrakty zo semien tekvice obyčajnej (Cucurbita pepo), z koreňa omanu pravého (Inula helenium), silice saturejky záhradnej (Satureja hortensis), klinčekovca voňavého (Syzygium aromaticum), tymiánu obyčajného (Thymus vulgaris) a semená černušky siatej (Nigella sativa) s priaznivým účinkom na zneškodnenie mrlí. Vajíčka parazitov môžu prežiť až dva týždne na oblečení, posteľnej bielizni alebo iných predmetoch a preto venujte  zvýšenú pozornosť dodržiavanie správnej osobnej hygieny (umývanie rúk apod.) a hygieny v domácnosti (používanie čistej posteľnej bielizne atď.)  Výživový doplnok užívajú deti vo veku 2-5 rokov v dávke 1x denne 3 ml, deti 6-12 rokov 1x denne 6 ml. Užívať po dobu 5 dní, 30 minút pred jedlom. Pretrepať pred každým použitím. Zapiť dostatočným množstvom tekutiny, najlepšie nesladeného čaju alebo vody. Prípravok sa nesmie používať skôr než 10 dní od skončenia posledného užívania.

  Ako doplnkový prostriedok Vám odporúčam PRURIGYNE Vulvárny krém 30 ml. Obsahuje konkrétne aktívne zložky, ktoré zmierňujú svrbenie a posilňujú bariérovú funkciu pokožky vonkajších rodidiel, čím sa minimalizuje riziko podráždenia. U detských  pacientov sa používa na zmiernenie svrbenia a podráždenia vonkajších rodidiel u detí a svrbenie konečníka z dôvodu infekcie mrľou detskou. Krém sa nanáša v tenkej vrstve 3 - 4x denne na postihnuté miesta.

   

  Verím, že problém s mrlami čoskoro zvládnete.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  30. 08. 2022

  Ktorý prípravok je vhodný na mrlu detskú?

  Dobry den,chcela by som sa opytat,co odporucate a prd deti a pre dospelych,ked majú mrlu detsku.Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Z voľnopredajných prípravkoch Vám odporúčam pre deti ( od 2 rokov) PHYTENEO Vermophyt sirup 60 ml, pre dospelých PHYTENEO Vermophyt 20 kapsúl ( vhodné aj pre deti od 5 rokov), ak vedia prehltať kapsule. 

  V prípade potreby je vhodné aspoň telefonicky prekonzultovať s lekárom, kt. môže predpísať liek Vermox na liečbu mrle detskej s minimálnym doplatkom pacienta. 

   

  Viac o parazitoch sa dočítate v článku PARAZITY V NAŠOM TELE - MÁME SA ICH OBÁVAŤ?

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.