Parazity v našom tele - máme sa ich obávať?

PARAZITY V NAŠOM TELE - MÁME SA ICH OBÁVAŤ?

 

Viete, že:

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je črevnými parazitmi infikovaných až 3,5 miliardy ľudí z celého sveta, a to najmä detí? Viac ako 450 miliónov z nich je potom skutočne chorých.

  • Články o zdraví

Toto sú oficiálne štatistiky WHO. Sú to fakty. Parazity žijú medzi nami a v nás. Častokrát o tom ale ani nevieme. Príznaky ako nadúvanie, plynatosť, bolesť brucha, bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalov, hnačka, či naopak zápcha, pálenie záhy, nevoľnosť, rôzne alergie alebo únava sú častými príznaky napadnutia parazitmi. Na druhej strane ich na sebe pozoruje len časť pacientov, väčšina ľudí, napadnutých parazitmi, je, aspoň v počiatočných fázach, častokrát bez príznakov alebo má príznaky mierne. To však neznamená, že by sme mali toto nebezpečenstvo podceniť.

Aké skupiny obyvateľstva sú viac rizikové?

1. Majitelia domácich maznáčikov

Vďaka intenzívnemu kontaktu so psami a mačkami nám hrozí nákaza Toxoplazmou Gondi (z mačky), tá spôsobuje ochorenie s názvom Toxoplazmóza alebo nám hrozí nákaza hlistou (zo psa). Obidva tieto parazity patria medzi najnebezpečnejšie.

 

2. Deti

Na deti, ktoré tak radi objavujú svet a všetko si musia ohmatať, tak parazity číhajú skoro všade, kde sa pohybujú - napríklad na pieskoviskách, kde často, bohužiaľ, vykonávajú potrebu psy a mačky a také pieskoviská sú potom semeniskom hlisty. Alebo aj v detskom kolektíve, kedy v škôlke vďaka kontaktu s inými deťmi je veľmi ľahké sa nakaziť Mrľou detskou.

 

3. Milovníci tepelne neupravených pokrmov

Viete, že celosvetová obľúbenosť japonského sushi a sashimi zapríčinila výrazný nárast prípadov napadnutia parazitmi (napr. Pásomnicou)? V našich zemepisných šírkach je rizikovým pokrmom i obľúbený tatarák.

4. Záhradkári

Prečo práve záhradkári? Dôvod je jasný - pri obrábaní svojich záhradiek prichádzajú oveľa častejšie do kontaktu s hlinou. Vajíčka celého radu parazitov (najčastejšie hlisty) sú schopné prežívať v hline počas veľmi dlhej doby a môžu sa veľmi ľahko dostať napr. za nechty a následne do dutiny ústnej.

zahrada

Ako sa chrániť? Ako sa chrániť?

V dnešnej uponáhľanej dobe ľudia zabudli na rad odporúčaní a rád našich babičiek, ktoré mali osvedčené bylinky, ktoré im pomáhali proti parazitom. Pripomeňme si, že predsa cesnak bol vždy obľúbenou rastlinkou proti mrliam. Alebo sa robili tinktúry z orecha, ktoré parazity vypudzovali z tela. Osvedčených rastliniek a byliniek je viacero. Dnes ale existujú aj jednoduchšie a efektívnejšie riešenia. Účinné látky z týchto storočiami osvedčených bylín a rastlín možno extrahovať a tieto extrakty sú oveľa účinnejšie ako samotné rastlinky.

Všeobecne sa dá povedať, že rovnako ako 2x ročne odčervujeme svojich miláčikov, tak aj my by sme nemali zabudnúť na odčervenie nás samých a tiež aspoň 2x ročne by sme mali užívať prírodné, teda bezpečné, ale zároveň účinné antiparazitiká.

Antiparazitiká pre psov


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.