Rotavírusy - hnačkové ochorenie ohrozujúce hlavne deti

ROTAVÍRUSY - HNAČKOVÉ OCHORENIE OHROZUJÚCE HLAVNE DETI

Bolesť bruška a hnačka u svojho dieťaťa musí riešiť snáď každá mamička. Hnačkám totiž patrí 2. miesto medzi najčastejšími infekčnými chorobami detí. Môžu ich spôsobiť baktérie ako salmonely alebo kampylobaktery. Hnačkové ochorenie ale dokážu vyvolať aj vírusy, napríklad rotavírusy, črevné adenovírusy, sapovírusy alebo norovírusy. Obzvlášť rotavírusové infekcie môžu mať závažný priebeh vyžadujúci hospitalizáciu v nemocnici. Ako sa prejavujú rotavírusy a ako sa dá ochoreniu predchádzať sa dozviete v našom článku.

 • Deti a mamičky
 • Trávenie
 • Choroby

5 minút čítania


Čo sú rotavírusy Čo sú rotavírusy

Rotavírus je vírus, ktorý napáda bunky vo vnútri črevá, ktoré sa starajú o vstrebávanie živín z potravy. Medzi vírusovými hnačkami je priebeh tých rotavírusových spravidla najzávažnejší. Zároveň sú rotavírusové infekcie z vírusových hnačiek tie najčastejšie.

Nebezpečné sú pre malé deti, u ktorých môžu byť príčinou závažnej dehydratácie, ktorá vedie k hospitalizácii. Najrizikovejšia je nákaza u detí od 3 mesiacov do 3 rokov. Najčastejšie potom dochádza k infekcii rotavírusmi u detí vo veku 2–5 rokov. Predpokladá sa, že väčšina detí nejakú rotavírusovú hnačku prekoná.

To ale neznamená, že by nemohlo dôjsť k nákaze rotavírusmi u dospelých. Naopak, rotavírusovou hnačkou sa môžu ľahko nakaziť aj dospelí ľudia, ktorí toto ochorenie nikdy neprekonali, alebo ľudia s oslabenou imunitou. Ťažší priebeh majú aj rotavírusové hnačky u starých ľudí a to ako kvôli oslabenej imunite, tak aj preto, že postupne vyhasína imunita proti rotavírusom získaná v detstve.

Novorodenci a rotavírusy
Nedávno narodené bábätká a najmenšie dojčatá sú tak krehké a zraniteľné. Právom vás teda môže zaraziť, že najmenšie bábätká do 3 mesiacov nepatria medzi tie, ktoré rotavírusová infekcia najviac ohrozuje. Novorodenci a veľmi malé deti zhruba do 3 mesiacov totiž pred rotavírusmi čiastočne chránia protilátky, ktoré získavajú od matky cez placentu a potom počas dojčenia.

Nákaza rotavírusmi Nákaza rotavírusmi

Rotavírusy sa šíria tzv. fekálno-orálnou cestou alebo zanesením vírusov zo stolice zle umytými rukami alebo cez kontaminované predmety do úst. Rotavírusovú hnačku preto počítame medzi chorobami špinavých rúk. Na vznik nákazy stačí iba 10 rotavírusových častíc, čo je veľmi málo, a preto sú rotavírusy tak extrémne nákazlivé. Napríklad ak si dieťa po toalete zle umyje ruky, môžu rotavírusy prilnúť na hračkách a predmetoch, ktorých sa dotklo, aj niekoľko dní a stať sa zdrojom nákazy.

Pri nákaze rotavírusmi inkubačná doba trvá 1–3 dni. Príznaky ochorenia trvajú spravidla 3–8 dní. Doba, kedy sa prejavujú príznaky rotavírusového ochorenia, nie je rovnaká s tým, ako dlho je dieťa infekčné na rotavírusy. Nákazu totiž môže chorý šíriť aj 2 dni pred jej prvými prejavmi a v stolici sa rotavírusové častice môžu nachádzať ešte viac ako 10 dní po odznení hnačiek.

Najväčší počet rotavírusových hnačiek u detí sa objavuje v zimnom období a na prelome zimy a jari. Neexistuje jednoduchý spôsob, ako spoznať rotavírusy a odlíšiť ich od iných pôvodcov hnačkových ochorení. Pri podozrení na rotavírusovú nákazu musí lekár nechať vykonať špeciálne vyšetrenie na rotavírusy zo vzorky stolice, ktoré nákazu potvrdia.

Riziká rotavírusovej infekcie Riziká rotavírusovej infekcie

V dôsledku hnačky u detí alebo dospelých môže vzniknúť dehydratácia. U detí k dehydratácii dochádza rýchlejšie a môže byť veľmi nebezpečná. Vďaka dobrej lekárskej starostlivosti a možnosti intravenózneho podania roztokov deťom v nemocnici už ale spravidla ani najťažšie prípady rotavírusových hnačiek nekončia smrťou.

Podľa čoho poznáte, že je dieťa dehydrované? Pozrite sa bežné príznaky dehydratácie u detí:

 • popraskané pery a suchá koža,
 • dieťa málo močí,
 • silný smäd,
 • zapadnuté oči, pri plači dieťa málo slzí,
 • prepadnutá fontanela u bábätiek,
 • úbytok na váhe,
 • búšenie srdca, nízky tlak krvi,
 • zmeny v správaní – dieťa môže byť podráždené alebo aj apatické.

Rotavírusy narúšajú vstrebávanie lakózy v črevách. Počas ochorenia a ešte 14 dní po skončení príznakov je preto vhodné držať bezlaktózovú diétu. Tento stav je našťastie dočasný.

Rotavírusová infekcia niekedy stojí na pozadí ďalších komplikácií, ako  napríklad zápal žalúdka spojený s žalúdočnými problémami, nechutenstvom a zvracaním. 

rotavirus

Príznaky rotavírusového ochorenia Príznaky rotavírusového ochorenia

Prejavy rotavírusovej infekcie sú najťažšie u ľudí, ktorí sa s týmto ochorením stretávajú prvýkrát. Následné infekcie rotavírusmi príznaky majú buď miernejšie alebo prebiehajú asymptomaticky (bez príznakov). Pri 1. infekcii rotavírusmi sa objavujú tieto príznaky:

 • Zvracanie
  Zvracanie pri rotavírusovej infekcii je veľmi časté a spravidla sa objaví ešte pred hnačkou. Spoločne s hnačkou a horúčkou prispieva k dehydratácii.
 • Hnačka
  Pri infekcii rotavírusmi vznikajú silné, vodnaté hnačky.
 • Bolesť brucha
  Hnačky sprevádza plynatosť a bolesti brucha.
 • Zvýšená teplota
  Zvýšená teplota alebo horúčka sú prejavy zápalu, ktorý prebieha v črevách v dôsledku infekcie rotavírusmi.
 • Vyčerpanie
  Silná únava a vyčerpanie vzniká ako následok ostatných príznakov ochorenia.

Kedy vyhľadať lekára Kedy vyhľadať lekára

Hnačkové ochorenia nepodceňujte a radšej vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa objavia tieto príznaky:

 • Horúčku sa nedarí zraziť dlhšie ako 24 hodín.
 • Chorý nie je schopný prijímať nápoje.
 • Pozorujete známky dehydratácie.
 • Hnačky trvajú dlhšie ako 3 dni u dospelých alebo 1 deň u detí a starých ľudí, v prípade menších detí navštívte lekára ihneď.
 • V stolici je prímes krvi alebo hlienu.
 • Objavia sa silné bolesti brucha.

Liečba rotavírusovej infekcie Liečba rotavírusovej infekcie

Rovnako ako pri mnohých ďalších vírusových ochoreniach, ani na rotavírusovú infekciu nemáme lieky. Pri ochorení rotavírusom liečba spočíva v zmierňovaní príznakov ochorenia a podpore fungovania organizmu a a imunity.

Rehydratačné roztoky

Vodu a minerálne látky, ktoré telo stráca v dôsledku hnačky, vracania alebo potenia pri zvýšenej teplote, je nutné doplniť. Do pitného režimu je možné zaradiť čaje a minerálky. Veľmi účinné proti dehydratácii organizmu sú rehydratačné roztoky. Rehydratačný roztok okrem vody poskytuje telu vhodný pomer minerálov a navyše aj energiu najčastejšie vo forme glukózy.

Protiobiká

Pri rotavírusových hnačkách sa vždy odporúča podávať probiotiká. Probiotické baktérie pomáhajú obnoviť zdravú črevnú mikroflóru a prispievajú aj k podpore imunitného systému. Môžu preto prispieť k skráteniu hnačky pri rotavírusovej nákaze.

Lieky na hnačku

Z liekov na hnačku pri rotavírusovej črevnej chrípke okrem probiotík môžete použiť aj črevné adsorbencia. Ide o prípravky, ktoré na seba dokážu viazať škodlivé látky a toxíny. Klasickými liekmi z tejto skupiny sú aktívne uhlie (Carbosorb) alebo diosmektit (Smecta), s tanátem želatiny (Tasectan) alebo hydrogélom kyseliny metylkremičitej (Enterosgel).

Diéta pri rotavírusovej hnačke Diéta pri rotavírusovej hnačke

Zásadnú úlohu hrá pri infekcii rotavírusmi diéta. Záleží na zložení jedálnička aj na tom, kedy jesť. Vyberajte ľahko stráviteľné potraviny, ktoré rozdeľte do viac malých jedál počas dňa. Vyhýbajte sa tučným jedlám a dočasne obmedzte aj mliečne produkty.

Výživa dojčiat pri rotavírusovej infekcii

Pokiaľ má rotavírusová hnačka malé dojčené dieťa, je aj naďalej vhodné v dojčení pokračovať. Stratené tekutiny navyše dopĺňajte ryžovým odvarom. Od 6 mesiacov je vhodný aj mrkvový odvar. Pokiaľ dieťa nie je dojčené, dočasne prejdite na mliečnu výživu malých detí bez laktózy. Obvykle je označovaná prívlastkom Lactose free.

Očkovanie proti rotavírusom Očkovanie proti rotavírusom

Komplikáciám spojeným so silnými rotavírusovými hnačkami u malých detí sa dá predísť za pomoci očkovania. Očkovanie proti rotavírusom je u nás dobrovoľné. Očkujú sa malé deti od 6. týždňa života. Ak sa vám pri slove vakcína vybaví injekčná striekačka, tak pri očkovaní na rotavírusy žiadnu neuvidíte. Vakcína sa totiž podáva ústami a to v 2 alebo 3 dávkach podľa typu zvolenej vakcíny.

Rotavírusová vakcína chráni dieťa pred závažným priebehom ochorenia. V niektorých krajinách, ako sú Nemecko, Belgicko, Rakúsko alebo Fínsko, sú medzi povinné očkovania rotavírusy zahrnuté.

Autor : Petra Večeřová

Lieky na hnačkuAktívne uhlie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  19. 10. 2020

  Aké probiotikum je vhodné pri hnačkách?

  Kolonoskopické vyšetrenie u mňa je v poriadku, hnačky pretrvávajú. Snažím sa dietne stravovať. Ktoré vhodné probiotikum by ste mi odporučili?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na hnačky sú vhodné probiotiká BIOPRON Forte cps 60.  Biopron Forte vám poskytuje 10 miliárd CFU v dennej dávke, je doplnok pre vašu črevnú mikrobiotu narušenú hnačkou a správnu podporu pri zmene stravy. Dospelí a deti od 3 rokov 1–2 kapsuly denne s jedlom, užiť vcelku a zapiť.

   

  Ak Vaše problémy budú pretrvávať, bolo by vhodné urobiť testy na intoleranciu laktózy a lepku. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  11. 07. 2022

  Hnačka u malého dieťaťa

  Dobrý deň, moja ročná dcéra ( rok aj 10 dní) dostala pred týždňom horúčky, ťážko dýchala, kašlala, následne jej bola zistená laryngitída. Lekárka jej dala prednison čipky, fenistil, kalciový sirup a solmucol. V súčasnosti jej dávam už len kalciový sirup 3 krát denne 2,5ml a solmucol 3 krát denne 2,5ml. Už cca 3 dni má hnáčku, ale nebolí ju bruško. Dnes už mala hnačku 6 krát, úplne vodovú a nechce nič jesť. Len občasne vypije trochu mlieka, je na UM. Tekutín príjma dosť, dehydrovaná nie je. Čo jej môžem dať na zastavenie hnačky? Ďakujem

  Dobrý deň,

  ďakujem za otázku.

  U ročného dieťaťa sa na zastavenie hnačky môže použiť TASECTAN KIDS 250 mg, prášok pre deti, ktorý je určený na obnovenie fyziologickej funkcie črevnej steny. U detí do troch rokov sa užíva 1 vrecko každých 6 hodín až kým príznaky nevymiznú. Taktiež je vhodné užiť probiotiká, v tomto prípade je ideálny BIOGAIA ProTectis Plus prášok, ktorý sa používa pri akútnej hnačke u dojčiat a malých detí.

  S pozdravom a prianím príjemného dňa

  Mgr. Jana Blusková, PhD. 

  šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

  Na otázku odpovedal Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.