RASTOVÝ ŠPURT A RASTOVÉ BOLESTI U DETÍ
Rastie ako z vody! Povzdýchnete si tiež tak, keď sa pozeráte na svoje dieťa alebo vnúčatko? Rýchly rast počas rastových špurtov niekedy dokáže aj rodiča celkom zaskočiť. Pozrite sa spolu s nami na detský rastový špurt, kedy príde a na čo sa pripraviť. Rovnako ako rastový špurt u bábätiek dokážu rodičov väčších detí zaskočiť nočné rastové bolesti. Aj v tomto prípade sa pozrieme na to, ako ich riešiť, prečo vznikajú a ako s rastom súvisia, aby ste obdobie, kedy vám dieťatko rastie pred očami, hladko zvládli!
10 minút čítania
Čo je to rastový špurt u detí?
Malé deti veľmi rýchlo rastú. Obzvlášť v prvom roku života sa dieťatko neuveriteľne premení. Rast ale neprebieha stále rovnakou rýchlosťou. Niekedy je pokoj a potom zrazu dieťa počas pár dní a týždňov ľudovo povedané „vytiahne.“ Práve tieto obdobia rýchleho rastu sa označujú ako rastové špurty a do puberty ich dieťa absolvuje veľa. Veľmi intenzívne prežíva mamička rastové špurty s bábätkom počas prvého roku života, obzvlášť do 6 mesiacov, kedy je bábätko plne dojčené a teda závislé na mamičke.
Rastový špurt u dojčaťa
Rastový špurt môže novopečenú mamičku prekvapiť celkom skoro po pôrode. Prvý špurt sa totiž môže dostaviť už 7.–10. deň po narodení. Ďalšie špurty sa potom môžu objavovať veľmi individuálne. Veľmi často prichádzajú opäť:
- v 2–3 týždňoch veku,
- v 6 týždňoch,
- v 3. a v 4. mesiaci,
- v 6. mesiaci,
- v 9. mesiaci.
Ako sa rastový špurt u bábätka spozná?
- Bábätko sa častejšie dožaduje dojčenia a to pokojne po hodine aj menej.
- Dieťa sa častejšie budí na dojčenie v noci a môže mať horší spánkový rytmus.
- Dojčenie trvá dlhšie.
- Počas špurtu je niekedy nepokojné bábätko pri kŕmení a dokonca sa aj počas dojčenia púšťa prsníka, pokiaľ nedostáva materské mlieko tak rýchlo, ako by si prialo.
Čo robiť, keď sa vaše dieťa dostane do rastového špurtu?
Obzvlášť pre mamičku je špurtovacie obdobie extrémne náročné. Nielenže sa nevyspí, neustále dojčí, ale často ju trápia aj otázky ako: „Mám pre svoje dieťa dosť mlieka? “, „Nie je dieťa choré? “, „Ako dlho to potrvá?“
Dôležité je si v takej chvíli uvedomiť, že obdobia rastových špurtov sú úplne normálne, a zachovať pokoj. Tým, že sa dojča začne častejšie dožadovať kŕmenie a prikladanie k prsníku, prirodzene stimuluje tvorbu materského mlieka. Dojčite ho preto tak často, ako to vyžaduje. Pri dojčení prsia striedajte, aby sa čo najviac podporila tvorba mlieka. Že je dieťa pri rastovom špurte nevrlejšie je normálne a nutne to nesúvisí s tým, že by mu materské mlieko nestačilo alebo ho dostatočne nezasýtilo. Rastový špurt nikdy nie je dôvodom prestať dojčiť! Ak je to nutné, je možné bábätko prikrmovať umelým dojčenským mliekom alebo mliekom odstriekaným do zásoby. Pozor ale, aby dokrmovanie neobmedzovalo frekvenciu dojčenia, čo by sa mohlo negatívne prejaviť znížením produkcie materského mlieka. Pitie z dojčenskej fľaše môže tiež zhoršiť techniku sania bábätka, k variantu dokrmovania preto nepristupujte do pol roka milé deti, nie je ak to skutočne nevyhnutné.
Počas rastu bábätka musia rodičia dať veľký pozor na hlavičku dojčaťa. Kosti lebky novorodenca po pôrode iba začínajú zrastať. Veľká fontanela na hlavičke bábätka sa môže úplne uzavrieť až za dlhšie ako rok. Najmenšie bábätká sú preto náchylné na symetrické alebo asymetrické sploštenie hlavičky pri nerovnomernom polohovaní (plagiocefália), sploštenie tylu pri príliš častom uložení na chrbát (brachycefália) alebo zúženie hlavičky u predčasne narodených detí (skafocefália) či či dolichocefalia. Tieto deformity vznikajú na podklade niekoľkých príčin. Hlavným dôvodom je však práve zlé alebo nedostatočné polohovanie hlavičky bábätka.
Ako predchádzať deformitám lebky? Striedajte polohy, do ktorých bábätko ukladáte. Nutné je meniť strany naklonenia hlavičky pri odpočinku, pri kŕmení aj pri spaní na chrbátiku (spánok na chrbte je odporúčaný z hľadiska zníženia rizika vzniku SIDS). Vhodné je tiež polohovať celú postieľku, dojča sa totiž čoskoro začne prirodzene natáčať za svetlom. Odporúča sa tiež obmedziť dobu, kedy má dieťa hlavičku na tvrdom podklade (napríklad v detskej autosedačke).
Čo pri rastovom špurte potrebuje mamička?
Veľa odpočívajte. Pretože bábätko môže byť večer viac nervózne a v noci sa ono ani vy toľko nevyspíte, požiadajte svoju rodinu a partnera o pomoc s večernými povinnosťami. Počas tohto obdobia tiež sama môžete mať častejšie hlad. Produkcia materského mlieka je veľmi energeticky náročná a jeho zvýšená spotreba je aj u vás spoznať. Rozhodne preto v tomto období nedržte žiadne diéty, počúvajte svoje telo a doprajte si dostatok kvalitnej stravy. Pokiaľ máte pocit, že by vám niektoré minerály alebo živiny mohli chýbať, jedálniček obohatia doplnky stravy pre dojčiace mamičky zostavované na mieru ich potrebám.
Prejsť do kategórie: Vitamíny pri dojčení
Ako dlho bude rastový špurt trvať?
Každé dieťa je iné, a hoci je aj rastový špurt veľmi individuálny, za 2–5 dní obvykle odznie. Ak nervozita u bábätka trvá dlhšie ako týždeň, je vhodné skúsiť zistiť, či nemajú problémy inú príčinu. Mohlo by ísť aj o detské koliky alebo sa v priebehu rastového špurtu niekedy spustí prerezávanie detských zúbkov. Pokiaľ vám ale príčina problémov nie je jasná, poraďte sa s lekárom.
Rastové špurty u väčších detí
Špurty u väčších detí už rodina spravidla neprežíva tak dramaticky. Je to sčasti vďaka tomu, že od pol roka s pokrytím výživových potrieb dieťaťa pomáhajúe detské příkrmy. Dojča teda už nie je úplne závislé na materskom mlieku.
Obdobie rýchleho rastu ale dieťa stretávajú ďalej. Výrazné sú v období okolo 5. roku, a potom ešte v puberte, kedy sa završuje rast spoločne s pohlavným dozrievaním. Rastu v týchto obdobiach predchádza niečo, čo sa dá označiť ako obdobie prirodzenej detskej oblosti (teda vo veku 2–4 roky a následne približne medzi 8–10 rokom). Bacuľaté tvary u detí, ale nemusia znamenať detskú obezitu. Naordinovať dieťaťu diétu pred rastovým špurtom sa môže neblaho premietnuť do nadchádzajúceho obdobia. Či u dieťaťa hmotnosť presahuje normu sa nedá poznať pomocou váhy, pretože práve v závislosti od rastu sa zdravá hmotnosť u dieťaťa premieňa. Existujú preto rastové grafy, v ktorých je možné vhodnú hmotnosť v závislosti od veku, pohlavia a výšky dieťaťa odčítať. Rast dieťaťa aj jeho hmotnosť podľa týchto grafov pravidelne kontroluje lekár pri preventívnych prehliadkach. Pokiaľ sa vám na raste alebo váhe vášho dieťaťa niečo nezdá, radšej sa s lekárom najskôr poraďte, než pristúpite ku konkrétnym opatreniam.
Čo prezradí rastový špurt u väčších detí?
- Dieťaťu sa môžu aj veľmi dramaticky zmeniť chute, ktoré preferuje.
- Dieťa alebo dospievajúci má celkovo väčšiu chuť do jedla.
- Zvyšuje se potreba spánku.
Úloha rodiča v období detského rastu je nezastupiteľná. Procesy spojené s rastom sú pre detské telo veľmi náročné z hľadiska príjmu energie i dostatočného príjmu živín ako sú bielkoviny, minerály (vápnik, horčík, železo) a všetky vitamíny. Práve rodičia teda musia zabezpečiť, aby sa všetky tieto potrebné zložky potravy dostávali na tanier dieťaťa v dostatočnom množstve. Dieťa je nutné viesť k zdravým stravovacím návykom. Vysoko priemyselne spracované potraviny, fast-foody alebo sladkosti sú totiž nutrične chudobné a do detského jedálnička nepatria.
Ako s rastom súvisia rastové bolesti?
Táto otázka je oveľa zákernejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Presne sa totiž nevie, čo rastové bolesti spôsobuje. Zároveň nie je žiadny dôkaz, ktorý by ukazoval, že samotný rast bolí. Pomenovanie rastovej bolesti sa zažil historicky tým, že sa tento typ bolestí objavuje spravidla u detí v období medzi 3 – 12 rokmi, kedy deti naozaj intenzívne rastú.
Ako vyzerá rastová bolesť?
Už vyššie uvádzame, že rastovými bolesťami trpia hlavne deti medzi 3. a 12. rokom. Výskyt rastových bolestí v tomto období má 2 vrcholy, kedy sa objavujú najčastejšie. Prvý je u menších detí medzi 3. a 5. rokom, druhý potom približne medzi 8 a 11 rokmi. Objavovať sa tiež môžu rastové bolesti v puberte, častejšie ale ešte pred ňou. Čo je pre tieto bolesti charakteristické?
- Rastové bolesti sa objavujú večer a hlavne v noci.
- Môžu mať rôznu intenzitu od miernych až po veľmi silné bolesti, ktoré dieťa budí zo spánku..
- Dieťa bolia nohy najčastejšie na prednej strane. Ide teda o bolesť holennej kosti v noci, bolesť spredu stehien, ďalej bolesť na lýtkach a pod kolenami.
- Bolesť je lokalizovaná do svalov, nie do kĺbov.
- Bolesť sa objavuje symetricky – na oboch nohách rovnako.
Obzvlášť menšie deti majú problém rastovú bolesť popísať. Spravidla nedokážu bolesť presne lokalizovať a v 4 alebo 5 rokoch ešte nevedia slovne definovať jej charakter. Hlavne v noci, keď sa dieťa prebudí kvôli bolesti, pôsobí celá situácia veľmi hrôzostrašne. U väčšiny detí ale tieto rastové bolesti našťastie trvajú len pár minút. Existují ale aj výnimky.
Čo vyvoláva rastové bolesti?
Odhady, koľko detí má rastové bolesti, zahŕňajú široké rozmedzie od 3 do skoro 50%. Ich presná príčina nie je známa. Že zrazu deti bolia nožičky v noci spôsobuje pravdepodobne niekoľko okolností naraz.
- Vysoká fyzická záťaž cez deň a následná únava a bolesť nôh u detí je považovaná za jedného z hlavných vinníkov rastových bolestí. Ide o domnienku na základe jednoduchej súvislosti, pretože rastové bolesti najčastejšie prichádzajú po dňoch, keď malo dieťa veľa pohybu.
- Pravdepodobnou možnosťou vzniku bolestí z rastu je aj chybné držanie tela. V období rastu sa detské telo premieňa. Pokiaľ má dieťa zlé pohybové stereotypy napríklad kvôli plochým nohám, môže ísť o faktor spúšťajúci rastovú bolesť.
- Na pozadí vzniku rastovej bolesti stoja pravdepodobne aj psychologické príčiny. Deti, ktoré na tento typ bolestí trpia, majú často znížený prah bolesti. Súčasne deti niekedy opisujú ďalšie symptómy ako bolesť bruška alebo bolesť hlavy, ktorými sa často prejavujú psychosomatické problémy.
- Pri vzniku rastovej bolesti môže byť tiež nedostatok vitamínu D. Deti s rastovými bolesťami môžu mať oslabené kosti ako následok nízkej hladiny tohto vitamínu. Vitamín D je totiž nevyhnutný na ukladanie vápnika.
Prejsť na kategóriu: Vitamíny a minerály pre deti
- Teóriou, ktorou sa ako príčinu rastových bolestí nepodarilo dokázať, je bolesť na podklade nerovnomerného rastu svalov a kostí. Je síce pravda, že v kostnom tkanive najviac reparačných a rastových procesov prebieha v noci, avšak jej samotný rast nie je spojený s bolesťou. Rastové bolesti sa navyše nemusia časovo prekrývať s obdobím rastového špurtu.
- Rastové bolesti boli tiež podozrievané z toho, že ide o prejav syndrómu nepokojných nôh u detí. Ani táto domnienka sa ale nepotvrdila.
Ako zastaviť rastové bolesti
Hoci pôvod rastových bolestí nie je jasný, ako rodič máte niekoľko možností, ako dieťaťu pomôcť, keď sa objavia:
- Jemne dieťaťu nôžky masírujte.
- Nahrievajte boľavé svaly. Poslúžiť vám k tomu môže napríklad obyčajný termofor alebo nahrievací vankúšik. Nenechávajte ich ale dieťaťu cez noc, ak zaspí. Dlhé pôsobenie tepla môže kožu dieťaťa podráždiť alebo aj popáliť!
- Opatrne s dieťaťom boľavé svaly preťahujte.
- Snažte sa dieťa upokojiť a nechajte v jeho izbičke prítmie a ticho, aby dokázalo opäť čo najskôr zaspať.
- Rastová bolesť predsa len môže byť čiastočne psychologický problém. Buďte preto dieťaťu nablízku a skúste ho rozptýliť, aby svoju pozornosť zameralo inam ako k boľavým nôžkam.
Keď dieťa v noci vzbudí rastové bolesti, majú rodičia plné právo byť trochu vydesení. Rastové bolesti ale najčastejšie odznejú rovnako rýchlo, ako sa objavili. Mnohokrát sa preto dieťa upokojí skôr, ako by rodič podal nejaké lieky tlmiace bolesť. Napriek tomu u niektorých detí môžu byť bolesti dlhšie alebo intenzívnejšie. Potom je možné podať detský prípravok na bolesť s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.
Je možné rastovým bolestiam predísť?
Neexistuje nejaký konkrétny spôsob prevencie rastových bolestí. Pokiaľ sa ale opakujú, môžu sa rodičia skúsiť zamerať na pohybové aktivity, ktorým sa ich ratolesť venuje cez deň. V rámci zdravých pohybových návykov veďte deti k pravidelnej fyzickej aktivite. Nie je vhodné naložiť dieťaťu nárazovo vysokú fyzickú záťaž. Počas športových aktivít by sa dieťa malo naučiť robiť krátke pauzy a tiež sa pred a po športe preťahovať. Pre rovnomerný rozvoj tela a sily má mať dieťa pestré zloženie pohybových aktivít. Nehodí sa, aby trénovalo jednostranne jeden druh športu. Okrem zdravého pohybu frekvencia výskytu rastových bolestí môže znížiť večerné kúpanie v teplej vode, ktoré svaly prehreje a uvoľní.
Nesmierne dôležité je u vyvíjajúcich sa detí dbať na dostatočný príjem vápnika a súčasne vitamínu D. Vitamín D totiž riadi ukladanie vápnika do kostí. V období rastu kostí je dopyt tela po vápniku obzvlášť vysoký. U detí starších ako 9 rokov je dokonca denná odporúčaná dávka vápnika vyššia ako u dospelých.
Kedy by sa mal o bolestiach detského pohybového aparátu dozvedieť lekár?
Niekedy sa to zdá až neskutočné, keď dieťa, ktoré v noci plakalo kvôli boľavým nôžkam, vyskočí ráno z postele, ako by sa nič nedialo. U rastových bolestí je toto krátke trvanie ale pravidlom. Aké príznaky by ale už mohli znamenať vážnejší problém?
- bolesti ráno neustupujú,
- bolesť nie je symetrická – teda ide o bolesť jednej nohy u detí, nie oboch zároveň,
- dieťa bolí na nohe konkrétne miesto,
- bolesť sa objavuje v kĺboch,
- bolesti núti dieťa krívať alebo kvôli nim obmedzuje pohyb,
- bolesti sa objavujú často,
- okrem bolesti sa objavujú ďalšie príznaky ako vyrážka, začervenanie, opuch, zvýšená teplota.
V týchto prípadoch navštívte s dieťaťom lekára, ktorý vylúči, že by bolesť nôh vyvolávalo nejaké iné ochorenie. Napríklad bolesť päty u detí môže znamenať rastovú bolesť, ale aj nevhodnú obuv alebo dokonca problémy s pätovou ostrohou. Rovnako bolesť chodidiel u detí, ktorá môže mať zase súvislosť s klenbou chodidla. Pri neobvyklých bolestiach nôh u detí do úvahy prichádzajú aj diagnózy ako zápaly, poranenia a ďalšie neduhy, ktoré lekárske vyšetrenie odhalí.
Autor : Petra Večeřová
Vitamín D Doplnky stravy na kosti
ZDROJE
- Growth Spurts & Baby Growth Spurts. Cleveland Clinic [online]. [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22070-growth-spurts
- HÁLEK, MUDr Jan. Růstové bolesti. Pediatrie pro praxi, 2007, 2: 77-78.
- Growing Pains. Cleveland Clinic [online]. 2021 [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13019-growing-pains
- Growing Pains: Are They Due to Growth Spurts? WebMD [online]. 2023 [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: https://www.webmd.com/children/growing-pains
- PLAGIOCEFALIE [online]. [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: http://plagiocefalie.cz/deformity_lebky-typy_deformit.html
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
SALUS Floradix kindervital fruity 250 ml
Skladom v e‑shope
13,19 €
JAMIESON Vitamín D3 kids 400 IU jahoda 100 tabliet
Skladom v e‑shope
8,99 €
TEREZIA Vitamín D3 baby kvapky 10 ml
Skladom v e‑shope
8,09 €
7,29 €
MOLLER´S Omega 3 rybí olej citrónová príchuť 250 ml
Skladom v e‑shope
14,89 €
BIOMIN Ovovital prírodné calcium 60 kapsúl
Skladom v e‑shope
12,89 €
OSTEOCYNESINE 60 tabliet
Skladom v e‑shope
6,29 €
Súvisiace otázky z poradne
-
05. 10. 2022
Vitamín D pre bábätka
Dobrý deň, mame doma 4 mesačne bábätko, mysleli sme si že mávame koliky avšak zistili sme že bolesť bruska a kŕče má z vitamínu D, vystriedali sme rôzne druhý vitamínov D avšak efekt bol rovnaký. Vedeli by ste nám odporučiť niečo ako náhradu resp. Nejaký vitamín (značku ) ktorý je bez vedľajších účinkov ? Uvažujeme nás rybím olejom.
Ďakujeme za odpoved -
13. 12. 2022
Vitamín D a dieťa
obrý den syn 8 rocny mu bol v marci tohto roku zmerana hladina vit, D , hodnota bola 16, dr odporucil devit forte kvapky 2 , teaz poveal aby sme mu dávali devit v tobolkach 2000, chcem sa spýtat nakolko mal taky deficit D a čítala osm ze ak sa podáva v odporucanych davkach tak sa stale udrzuje len ta hladina, cize ak sa má zvýsit zásoba vit D tak sa má davat nad odporucané mnozstvo, co by ste odporucili,aby sme zvýšili hladinu D. dakujem
-
22. 11. 2023
Vitamín D a Arkodefenses kids
Dobrý deň, je prosím vhodne dopĺňať 5rocnemu dietatu v jesennom obdobi vitamín D, ak užíva Arcodefens kids raz mesačne a denne rybi olej? Ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Rybí olej je vhodný pre deti najskôr od jedného roka. Odporúčam ešte vyskúšať TEREZIA Vitamín D3 baby kvapky 10 ml. Vhodnou altrenatívou pri tráviacich ťažkostiach by mohli byť probiotické kvapky s vit. D - BIOGAIA Protectis s vitaminom D 5 ml. Detské kvapky BioGaia Protectis s vitamínom D obsahujú 10 μg (400IU) vitamínu D3.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77