Máte nedostatok vitamínu D?

MÁTE NEDOSTATOK VITAMÍNU D?

Matej Kolencik

Matej Kolencik

Deficit vitamínu D je v našich končinách pomerne bežný fenomén. Hlavne s príchodom chladnejších dní, so slabším slnečným svitom, sa môže prejaviť jeho nedostatok. Čo je to vitamín D a prečo je dôležitý? Aké sú príznaky jeho deficitu? Čo robiť, aby sme si upravili hladinu vitamínu D?

 • Články o zdraví
 • Imunita

7 minút čítania


Čo je vitamín D? Čo je vitamín D?

Vitamín D je molekula so steroidnou štruktúrou, ktorá je nevyhnutná pre množstvo procesov prebiehajúcich v našom organizme. Existuje v podstate v dvoch hlavných formách a to vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol), ktorý je dostupný aj vo forme výživových doplnkov. Pod označením D2 rozumieme formu nachádzajúcu sa v niektorých rastlinách a hlavne v hubách a D3 je forma, ktorú vieme prijať zo živočíšnych zdrojov (losos, tuniak, tresčia pečeň, žĺtko...) a zo slnka. Až 90% vitamínu D získavame zo slnka, zvyšných 10% z potravy. Konkrétne UVB zložka slnečného žiarenia premieňa prekurzory vitamínu D v koži na vitamín D3.

Aké množstvo vitamínu D3 je dostatočné pre náš organizmus? Aké množstvo vitamínu D3 je dostatočné pre náš organizmus?

V posledných rokoch sa množstvo vitamínu D potrebného pre normálny chod nášho organizmu prehodnocuje a najnovšie výskumy naznačujú, že je potrebný vo vyšších množstvách ako sú schválené európske štandardy. Väčšina vitamínu D, ktorý naše telo využíva pochádza zo slnka, treba si ale uvedomiť, že v našom klimatickom pásme v období október – apríl slnečné lúče dopadajú na zem pod nízkym uhlom. Tým pádom UVB žiarenie dopadne na našu kožu v malom množstve a naše telo si nevytvorí takmer žiaden vitamín D.

Denná dávka pre dospelého človeka je v rozmedzí 1600 – 2400 IU (medzinárodných jednotiek). Hovoríme ale o udržiavacej dávke, pokiaľ má človek už deficit, tak dávku treba zvýšiť na obmedzené obdobie. O koľko zvýšiť a na ako dlho, závisí od miery nedostatku, veku, prípadne pridružených ochorení.

Vek Optimálny príjem vitamínu D za 24 hodín (IU)
Deti do 1 roku (dojčatá) 400
Deti od 1 roku a adolescenti 600 - 800
Dospelí  2000
Tehotné a dojčiace ženy 1500

Kto najčastejšie trpí hypovitaminózou D? Kto najčastejšie trpí hypovitaminózou D?

V zásade platí, že nedostatok vitamínu D vzniká z dvoch dôvodov:

 • nedostatočný príjem vitamínu D v potrave a/alebo zo slnka
 • nedostatočná absorpcia alebo využitie vitamínu D našim telom

Špecifické skupiny ľudí, ktorí majú na základe konkrétnych biologických alebo environmentálnych faktorov vyššie riziko hypovitaminózy D:

 • starší ľudia: nevystavujú sa slnku a koža tiež stráca prirodzené schopnosti absorbovať
 • vegáni: neprijímajú živočíšnu stravu, ktorá je zdrojom vitamínu D3, ktorý je niekoľkonásobne viac vstrebateľný ako vitamín D2
 • ľudia s tmavou pokožkou: majú viac melanínu, schopnosť prepúšťať UVB je nižšia a tvorí sa menej vitamínu D3
 • ľudia žijúci v oblastiach, kde je menej slnečných dní
 • ľudia, ktorí trávia veľa času v uzavretých priestoroch

Medicínske dôvody hypovitaminózy D:

 1. Ochorenia: Cystická fibróza, Cróhnová choroba a celiakia: Tieto ochorenia často spôsobujú znížené vstrebávanie vitamínu D a jemu podobných látok z potravy a doplnkov výživy cez črevá, hlavne ak sa neliečia. Obezita: Ak má telo body mass index väčší ako 30, adipocyty (tukové bunky) udržujú vitamín D izolovaný a v nižšej miere sa vylučuje do krvného obehu a teda jeho dostupnosť pre telo je tiež nižšia. Odporúča sa preto suplementovať vyššími dávkami vitamínu D. Ochorenia obličiek a pečene: Pri niektorých ochoreniach týchto orgánov môže dôjsť k zníženej produkcii určitých enzýmov. 25-hydroxyláza z pečene a 1-alfa-hydroxyláza z obličiek menia prekurzory vitamínu D na použiteľnú formu pre telo.
 2. Operácie zamerané na stratu hmotnosti: Pri gastrických (žalúdok) a intestinálnych (tenké črevo) bypassoch dochádza k zmenšeniu resp. skráteniu tráviaceho traktu a teda môže dôjsť k zníženej schopnosti tela absorbovať vitamín D a iné nutrienty. Pokiaľ podstúpite takúto operáciu, je vysoko pravdepodobné, že bude potrebné suplementovať vitamín D a iné zložky. Mal by to mať pod kontrolou ošetrujúci lekár.
 3. Lieky: Niektoré medikamenty môžu spôsobiť nedostatočné hladiny vitamínu D. Patria tu laxatíva, steroidy (prednizón),lieky znižujúce cholesterol (cholestyramín, kolestipol), lieky na epilepsiu (fenobarbital a fenytoín), chemoterapeutikum na tuberkulózu (rifampicín), liek na chudnutie (orlistat).

Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D? Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D?

 • Opakujúce sa infekcie: Môžu byť príznakom nedostatku vitamínu D, pretože je nevyhnutný na udržanie vášho imunitného systému v stave pohotovosti. Vitamín D hrá dôležitú úlohu v metabolizme bielych krviniek. Viacerými štúdiami bol potvrdený priamy súvis medzi nedostatkom vitamínu D a prechladnutím či bronchitídou.
 • Únava a problémy so spánkom: Vitamín D je nevyhnutný pre bunkový metabolizmus, ktorý je okrem iného zodpovedný za tvorbu energie na bunkovej úrovni. Hoci je potrebný ďalší výskum, viacero autorov udáva súvis medzi únavou detí aj dospelých a hypovitaminózou D. Je to teda jedna z možností, ktorú treba preveriť ak sa cítite neprimerane unavení.
 • Depresia a úzkosť: Bez vitamínu D môže dochádzať k výkyvu nálad, pretože zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme neurotransmiterov ako je serotonín. Dá sa povedať, že vitamín D stabilizuje náladu.
 • Bolesť kostí a chrbta: Vitamín D udržiava zdravé kosti tým, že pomáha absorbovať vápnik z krvi do kostí. Bez neho a vitamínu K2 by sa nedostal všade tam kde ho potrebujeme. Jeho nedostatok môže spôsobiť bolesť kostí a dolnej časti chrbta.
 • Bolesť svalov: Presný mechanizmus nie je známy, ale bol potvrdený aj súvis medzi chronickou bolesťou svalov a hypovitaminózou D.
 • Zhoršené hojenie rán: Výskumy naznačujú, že vitamín D zvyšuje tvorbu zlúčenín zodpovedných za tvorbu novej kože ako súčasť procesu hojenia rán. Zohráva tiež úlohu v kontrole zápalových procesov. Stabilné hladiny vitamínu D sú obzvlášť dôležité pri ľuďoch s cukrovkou, ktorí často trpia zle hojacimi sa ranami a vredmi.
 • Úbytok kostnej hmoty: Keďže vitamín D je spoluzodpovedný za ukladanie vápnika do kostí, jeho nedostatok má priami súvis s osteoporózou. Pri tomto prejave by mali byť obozretné hlavne ženy po menopauze.
 • Vypadávanie vlasov: Vitamín D je nevyhnutný pre folikulárny cyklus vo vlasoch. Bez dostatočného množstva vitamínu D nové vlasy nevychádzajú z vlasových folikulov. Nízke hladiny vitamínu D sú spájané aj s autoimunitným ochorením alopecia areata, kde ide o vážne stavy vypadávania vlasov.

Ďalej sa nedostatok vitamínu D môže prejavovať aj závratmi, zníženou vytrvalosťou, prejedaním sa a zhoršenou pamäťou.

Spomenuté prejavy môžu a nemusia mať súvis s nedostatkom vitamínu D, ak ale máte niektorý, prípadne viac symptómov, stojí za zváženie kontrola hladiny vitamínu D v krvi. Hodnota by mala byť v rozmedzí 100 – 200 nmol/l.

Vitamín D tablety Vitamín D sprej

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

GENERICA Vitamín D3 400 I.U. kvapky 10 ml

Skladom v e‑shope

6,39 €

JAMIESON Vitamín D3 kids 400 IU jahoda 100 tabliet

Skladom v e‑shope

8,09 €

BIOMIN Vitamín D3 ultra 7000 I.U. 30 kapsúl

 • Biomin 2+1

Skladom v e‑shope

11,69 €

DEVIT Direct 10 000 IU 6 ml

Skladom v e‑shope

13,19 €

LIVSANE Vitamín D3 2000 IU 90 kapsúl

 • Livsane 2+1

Skladom v e‑shope

8,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Vitamíny a minerály
  20. 07. 2020

  Aké je bezpečné dávkovanie vitamínu D3 pri deficite?

  Dobry den.

  Vysledky krvi ukazali hladinu vitaminu D 29 nmol/l. Pan doktor mi odporucil sprej DeVit Direct 10 000 I.U. vitaminu D3 v jednej davke. Prvy mesiac 2x tyzdenne, a potom dlhodobo 1x tyzdenne.
  Ja mam ale pocit, ze sprej sa mi nevstrebava a lepsie mi vyhovuje uzivanie kapsul kazdy den. Mam velmi velke bolesti svalov a slabost v koncatinach.
  Zakupila som si Vitamin D3 v kapsuliach od Generica s obsahom 2000 I.U. v jednej kapsuli.
  Je bezpecne uzivat aj dve kapsule denne, aby som dodrzala tyzdennu davku?
  Za aku dobu sa priemerne doplni deficit vitaminu D?

  Dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Normálna hladina vitamínu D  je v rozmedzí od 30-80 mikrogramov / l  alebo 75-200 nanomol/l , optimálna hladina ( koncentrácia vit. D je najučinnejšia sa pohybuje v rozmedzí od 60-65mikrogramov/l alebo 160-162nanomol/l. V súčasnej dobe má veľa ľudí na Slovensku deficit vitt. D a ich hodnoty sa pohybujú okolo 30mikrogramov /l alebo dokonca okolo 15 mikrogramov/l. 

  Užívanie dennej doručenej dávky, kt. je u prípravku GENERICA Vitamin D3 2000 I.U. cps 1x60 ks je 1  kapsula  denne po jedle  nebude stačiť na vykrytie deficitu vit. D - bude Vám len udržiavať Vašu aktuálnu hodnotu. Ak potrebujete odstrániť Váš deficit, za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-5000IU - u prípravku  Generica Vitamín D3 2 kapsule denne .    Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. 

   

  Ako doplnkovú liečbu Vám odporúčam veľa šťastných  chvíľ strávených vonku  na čerstvom vzduchu. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  02. 10. 2020

  Ktorý je najlepší vitamín D ?

  Dobry den, chcem sa opytat od ktoreho vyrobcu je najlepsi vitamin D. Ktory by ste mi odporucili. Docital som sa, ze je dobry ako prevencia pred ochorenim na covid. Vopred dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Je ťažko na  Vašu otázku odpoveď, nakoĽko každý výrobca si stojí za svojím produktom. 

  Veľmi obľúbeným a dobre predávaným prípravkom je prípravok DEVIT 2000 60 kapsúl v želatínových kapsulich. 1 kapsula obsahuje 50 µg vitamínu D3. Užívajte  1 kapsulu denne po jedle. Pri deficite vitamínu D ( z krvného obrazu) sa za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-5000IU  - teda 2 kapsuly denne.  Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  25. 03. 2021

  Aká dávka vitamínu D by sa mala užívať pri jeho nedostatku?

  Dobrý deň prajem.
  Pri odberné krvných testov mi zistili ze mam nedostatok vitamínu D. Akú dávku by som si mala zakúpiť aby som si to doplnila. Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Normálna hladina vitamínu D je v rozmedzí od 30-80 mikrogramov/l  alebo 75-200 nanomol/l , optimálna hladina ( koncentrácia vit. D je najučinnejšia sa pohybuje v rozmedzí od 60-65mikrogramov/l alebo 160-162nanomol/l. 

  Neuvádzate aká je aktuálna Vaša hladina vitamínu D? Užívanie dennej dávky 1000IU by mohlo stačiť na udržanie vašej  súčasnej hladiny vitamínu D.  Ak potrebujete odstrániť Váš deficit, za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-5000IU (v závislosti od vašej hodnoty).  Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. Odporúčam Vám vašu otázku skonzultovať aj s lekárom, v prípade deficitu Vám môže predpísať vitamín D aj na recept. Z voľnopredajných prípravkom Vám  odporúčam  DEVIT 2000 60 kapsúl 1 kapsulu 2x denne, alebo JAMIESON Vitamín D3 1000 IU 200 + 40 tabliet ZADARMO 3x denne.   Ako doplnkovú liečbu Vám odporúčam veľa šťastných  chvíľ strávených vonku  na čerstvom vzduchu. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  20. 12. 2021

  Ktorý vitamín D je vhodný pri užívaní vyšších dávok?

  Dobry den, mam nizky vitamin D doktorka mi kazala aspon 4000 jednotiek denne, poradite mi ktory by bol dobry? Chcela by som sa opytat aj ci by nebol vhodny vigantol ( viem o nom od anesteziologa ktory mi ho odporucal) doktorka by mi ho predpisala ale pocula som ze je dost chemicky a tazky na zaludok tak som sa chcela poradit najprv s Vami. Dakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  V tomto zimnom období je vhodne užívať dávku v rozpatí 1000 až 4000IU denne. Odporúčam vyskúšať DEVIT 2000 120 kapsúl ( 2 kapsule denne) alebo DEVIT Direct 10 000 IU 6 ml - suspenzia s prírodným MCT olejom v spreji. Obsahuje 10 000 IU vitamínu D3 (0,25 mg) v každej dávke. Obvykle sa užíva  1 vstrek pod jazyk 1x týždenne, ale ak potrebujete dávku 4000IU denne,  užívajte 1x za 3dni  1 vstrek. 

  Môžete si nechať predpísať Vigantol - (približne 40 kvapiek) obsahuje 0,5 mg cholekalciferolu, čo je ekvivalentom 20 000 I.U. vitamínu D. 4kvapky predstavujú dávku 2000IU, 8kvapiek dávku 4000IU. 

  Vitamín D sa užíva po jedle.  

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  15. 02. 2023

  Deficit vitamínu D

  Dobry den, syn 13 rokov(okolo 58 kg) mal zisteny deficit vitamin D, kolko kvapiek devitforte mu mam davat denne /1-2?/, a ako dlho kolko mesiacov? 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam sa spolu s výsledkami testov (ak ste ich nechali urobiť mimo detskej ambulancie) obrátiť sa na lekára. 

   

  Normálna hladina vitamínu D  je v rozmedzí od 30-80 mikrogramov / l  alebo 75-200 nanomol/l , optimálna hladina ( koncentrácia vit. D je najučinnejšia sa pohybuje v rozmedzí od 60-65mikrogramov/l alebo 160-162nanomol/l. V súčasnej dobe má veľa ľudí na Slovensku deficit vitamínu D a ich hodnoty sa pohybujú okolo 30mikrogramov /l alebo dokonca okolo 15 mikrogramov/l. 

  Užívanie dennej doručenej dávky, kt. je u prípravku Devit forte  1 kvapka  (obsahuje  37,50mikrogramov - 1500IU ) denne nebude stačiť na vykrytie deficitu vit. D - bude Vám len udržiavať Vašu aktuálnu hodnotu. Ak potrebujete odstrániť Váš deficit, za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-4000IU - u prípravku Devit forte  by to mali byť 2  kvapky  denne, ktoré je najlepšie nakvapkať  do nápoja - jogurtu, mlieka, polievok a omáčok , v tom prípade sa najlepšie vstrebe.    Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. 

  Viac o vitamíne D sa dočítate v článku ČO JE VITAMÍN D A PREČO JE TAKÝ DÔLEŽITÝ?

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.