KINETÓZA – AKO NA NEVOĽNOSŤ PRI CESTOVANÍ
Očakávate blížiacu sa dovolenku s nadšením, alebo vás pri pomyslení na cestovanie skôr trochu zamrazí? Približne 5 % populácie by sa pridalo k 2. možnosti, pretože im kinetóza, čiže choroba z pohybu, spôsobuje nevoľnosť pri cestovaní dopravnými prostriedkami. Prečítajte si, prečo kinetóza vzniká, akým spôsobom jej predchádzať a aké tabletky či lieky na nevoľnosť účinkujú, aby ste sa jej na cestách úspešne vyhli.
7 minút čítania
Prečo cítim pri cestovaní nevoľnosť?
Kinetóza je choroba z pohybu. Puntičkár by ale namietal, že to nie je úplne presné vyjadrenie, keďže na vine totiž nie je samotný pohyb. Jadro cestovnej nevoľnosti tkvie v tom, že mozog mätú informácie, ktoré dostáva o polohe tela. Nevie preto, ako udržať rovnováhu, čo nervovú sústavu podráždi.
Udržiavanie rovnováhy je totiž komplexný a náročný proces. Dôležitú úlohu v ňom zohráva náš zrak a rovnovážne ústrojenstvo vnútorného ucha. Informácie z nich potom mozog spracuje a na ich základe koordinuje rovnováhu tela.
V dopravných prostriedkoch ale zrazu naše oči a rovnovážne ústrojenstvo začnú do mozgu vysielať protichodné signály. Zatiaľ čo v očiach sa krajina mihá okolo alebo sa pohľad naopak fixuje na displej či riadky knihy, telo nečakane pociťuje otrasy a hojdanie vpred, vzad a do bokov.
Kinetóza vás môže dobehnúť v autobuse, aute aj v lietadle. K tomuto zoznamu môžeme pridať aj morskú chorobu, čo nie je nič iné ako kinetóza vznikajúca pri cestovaní loďou. Ale nielen dopravné prostriedky môžu vyvolať nevoľnosť. Podobne sa môže urobiť zle deťom na hojdačkách, tým trochu starším potom napríklad na zábavných atrakciách. Nevoľnosť z pohybu ale môže vzniknúť aj pri jazde na koni.
Nevoľnosť pri cestovaní bola známa už dávno v histórii. Zmienky sa dajú nájsť už v starogréckych a rímskych textoch. Hoci v tom čase boli ľudia, samozrejme, „ušetrení“ nevoľnosti v autobuse alebo lietadle, silným vyvolávačom kinetózy v starých kultúrach bola okrem morskej choroby jazda na ťave. Pomalé rytmické kolísanie vpred a vzad (zodpovedajúce ťavej chôdzi) totiž patrí k najhoršie znášaným spôsobom pohybu z hľadiska cestovnej nevoľnosti. Tento fakt postihol napríklad aj jednotky Napoleonových vojakov pri ťažení v Egypte v rokoch 1798 a 1799. Napoleon tu totiž vymenil kone za ťavy, pretože lepšie znášali miestnu klímu.
Kto najviac trpí cestovnou nevoľnosťou
Problémy pri cestovaní netrápia všetkých v rovnakej miere. Najčastejšie postihujú deti vo veku 2-12 rokov. Neznamená to ale, že by sa kinetóza u dospelých už neobjavovala vôbec. Na nevoľnosť pri cestovaní sú citlivejšie tehotné ženy, ale aj ženy a dievčatá v období menštruácie. Tiež ak trpíte na migrény, dávajte na cestovnú nevoľnosť väčší pozor.
Prejavy cestovnej nevoľnosti
Pre nevoľnosť pri cestovaní je typická nauzea a „podráždený žalúdok“. Pozrime sa ale aj na ďalšie príznaky sprevádzajúce kinetózu:
- bledosť,
- bolesť hlavy,
- zahmlenie pred očami,
- pocit na zvracanie, zvracanie,
- závrate,
- únava
- studený pot,
- a nadmerná tvorba slín.
Zvracanie patrí medzi najnepríjemnejšie príznaky kinetózy. Pozrite sa na tipy, ako ho zvládnuť, do článku: Ako zastaviť zvracanie a čo ho spôsobuje.
Radi so sebou na výlet vezmete svojho štvornohého maznáčika? Nanešťastie ani on nie je imúnny voči cestovnej nevoľnosti. Na cesty autom si ale dokáže navyknúť. Odporúča sa preto brať psa do auta najskôr na kratšie trasy a nechať otvorené okno, aby mal dostatok čerstvého vzduchu. Psíka pred cestou nekŕmte, radšej vezmite žrádlo so sebou. V cieli potom statočného chlpáča pochváľte a poriadne ho odmeňte, aby si výlety autom spájal s pozitívnymi zážitkami.
Psíkom trpiacim kinetózou pred cestou môžete ponúknuť upokojujúce veterinárne doplnky s tiamínom a theanínom alebo CBD kvapky pre psíkov.
Liečba kinetózy – opatrenia proti jej vzniku
Niektoré situácie prejavy kinetózy významne zhoršujú. Čomu sa pri cestovaní vyhnúť a čo vás naopak pred cestovnou nevoľnosťou ochráni? Pozrite sa na naše sedmoro proti cestovnej nevoľnosti:
1. Vyberte si v dopravnom prostriedku správne miesto.
Máte zlú skúsenosť s cestovnou nevoľnosťou? V dopravných prostriedkoch trochu taktizujte a vyberajte si miesta blízko ťažiska dopravného prostriedku. Ako na to prakticky prezrádzajú nasledujúce body:
-
Nevoľnosť v aute
Najbezpečnejšie pre vás bude miesto vpredu. Na zadných sedadlách to "viac hádže" a navyše sa tam priamo ponúka pozerať sa von bočným okienkom, sledovať sedadlo pred sebou alebo (v tom najhoršom prípade) pozerať do mobilu.
-
Nevoľnosť v autobuse
Do istej miery to isté, ako pre nevoľnosť pri cestovaní autom, to isté platí pre cesty autobusom. Samozrejme v úmerne väčšom meradle. Aj tu sa na cestu posaďte čo možno najbližšie k vodičovi.
Na rozvoji nevoľnosti v dopravných prostriedkoch má bezpochyby veľký vplyv psychika. Strach z nauzey a vracania môže nevoľnosť priamo navodzovať. Ale aj to, ako cestu vnímame, má na rozvoj kinetózy zásadný vplyv. Pozoruhodné je, že napríklad u vodičov sa cestovná nevoľnosť vyskytuje extrémne zriedkavo. Veľký podiel na tom môže mať nielen to, že vodič sedí vpredu a musí sledovať cestu pred sebou. Pri riadení totiž sa človek vníma ako „tvorca“ pohybu a predpokladá sa, že preto jeho mozog situáciu vyhodnocuje inak.
-
Nevoľnosť v lietadle
Držať sa vodiča – pardon, pilota – je taktika, ktorá sa vám osvedčí aj v lietadle. V prednej časti kabíny je lietadlo najstabilnejšie. Prípadné turbulencie počas letu sú tu teda najmiernejšie.
-
Morská nemoc
Nevoľnosti na lodi nepovie nikto inak, než morská choroba. Cestovanie loďou patrí medzi najzákernejšie druhy pohybu z hľadiska vzniku kinetóz. Pohupovanie skúsení námorníci dokážu vyrovnávať a "splynúť" s pohybmi lode. Suchozemci na dovolenke pri mori alebo počas cesty urobia lepšie, keď nájdu útočisko v strede lode (ideálne v úrovni hladiny), kde je loď najstabilnejšia.
2. Pozerajte sa na cestu, nie stranou.
Ak trpíte na kinetózu, najlepšie urobíte, keď sa budete pozerať priamo pred seba v smere pohybu. Aj z tohto pohľadu sa vám teda v aute alebo autobuse oplatí sedieť vpredu.
3. Necestujte nalačno ani s plným žalúdkom.
Tučné a ťažké jedlo pred cestou vám rozhodne neurobí dobre. Zle by bol ale aj opačný extrém. Dlhé hladovanie žalúdka na pokoji nepridá.
4. Radšej to zaspite.
Počas cesty zatvorte oči. Prerušíte tým prúd klamlivých informácií, ktoré o pohybe v dopravnom prostriedku posielajú do mozgu vaše oči. Tiež ak sa vám podarí zaspať, len dobre. Do tretice vám pomôže cestovný vankúš, ktorý hlavu fixuje a zmierňuje otrasy.
5. Pustite dovnútra čerstvý vzduch.
Áno, aj takto jednoduchá rada môže byť veľmi účinná. Preto pokiaľ to len trochu ide, otvorte si občas počas cesty okienko a pustite dovnútra čerstvý vzduch.
6. Čo si urobiť zastávku?
Ak na nevoľnosti pri cestovaní trpíte vy alebo niekto z vašich pasažierov, naplánujte si časté zastávky. Pár minút venovaných zdravotnej pauze určite bohato vyváža všetky nepríjemné chvíľky cestovnej nevoľnosti, ktoré si tým ušetríte.
7. Nezabudnite do lekárničky na cesty zbaliť liek proti kinetóze.
Aj keď existuje mnoho opatrení aj skvelých rád, ako kinetózu zvládnuť, citliví jedinci napriek tomu budú potrebovať pred cestou siahnuť po účinnom liečive na kinetózu.
Lieky na nevoľnosť pri cestovaní
Trávenie upokojuje zázvor, preto sa mnoho ľudí na cestu vybaví zázvorovými pastilkami alebo lízankami. Avšak niekedy ani bylinkové doplnky stravy nestačia. Našťastie sú dostupné voľnopredajné lieky na kinetózu:
-
Moxastin
Liečivo moxastín (známy KINEDRYL) účinkuje proti závratu a ako prevencia cestovnej nevoľnosti a pocitu na zvracanie. Kinetózy najčastejšie trápia deti. Práve moxastin možno podávať už deťom od 2 rokov. Využijú ho teda rodičia pre svoje deti, pomáha ale aj dospelým. Užiť sa však musí už hodinu pred začiatkom cesty.
Nežiaducim účinkom moxatínu je ospalosť. Po užití tohto lieku preto rozhodne nesadajte za volant, hoci súčasťou prípravku je aj kofeín, ktorý ospalosť mierni.
-
Dimenhydrinát
Na cestovné nevoľnosti môžete zvoliť aj lieky s dimenhydrinátom. Ide o účinnú látku na prevenciu nevoľnosti v dopravných prostriedkoch. Dimenhydrinát nie je vhodný pre deti, môžu ho užívať až dospievajúci od 15 rokov a dospelí. Ak trpíte na kinetózy, liek si vezmite 15–30 minút pred jazdou.
Dostupná je napríklad verzia žuvacích tabliet, ktorá je pri nevoľnosti vhodnejšia ako klasické tablety, ktoré je nutné prehltnúť. Aj v tomto prípade nie sú lieky vhodné pre vodičov, pretože sa po nich môže objaviť mierna ospalosť.
-
Homeopatický liek COCCULINE
Na prevenciu a liečbu nevoľností spojených s cestovaním v dopravných prostriedkoch (auto, autobus, lietadlo, loď) môžete zvoliť homeopatický liek s názvom COCCULINE. Jeho výhodou je, že nevyvoláva ospalosť. Obvykle sa užíva večer pred cestou a v deň cesty v dávke 2 tablety 3x denne. Pri prvých príznakoch nevoľnosti: 2 tablety každú hodinu až do vymiznutia príznakov. Predlžovať intervaly podávania v závislosti od zlepšenia stavu. Tablety sa nechajú voľne rozpustit' v ústach. U deti do 1 roka je možné podať liek rozpustený v troške vody.
Liečba kinetózy v tehotenstve
Obdobie tehotenstva je pre ženu súčasne obdobím vyššieho rizika vzniku nevoľnosti pri cestovaní. Avšak lieky s účinnými látkami ako moxastín alebo dimenhydrinát nie sú pre tehotné ženy ani následne v období dojčenia vhodné! V tehotenstve preto využite iné vyššie popísané opatrenia proti vzniku kinetózy alebo upokojujúce pôsobenie zázvoru na tráviaci trakt.
Keď pre kinetózu nie je vysvetlenie
Typické príznaky nevoľnosti spojené s kinetózou, sa môžu zriedkavo objaviť aj z iných príčin. Nevoľnosť ako pri cestovaní môže simulovať napríklad zápal vnútorného ucha, kde je uložené rovnovážne ústrojenstvo. Tiež ochorenie mozgu alebo napríklad postihnutie mozgových ciev v dôsledku aterosklerózy spôsobenom vysokou hladinou cholesterolu. Špecifickým prípadom je potom Meniérova choroba.
Niekedy možno úplne nedoceňujeme dôležitosť rovnovážneho ústrojenstva vo vnútornom uchu pre náš život. Pravdou ale je, že jeho porucha nás dokáže úplne vyradiť. Zvládnete si predstaviť, že sa s vami všetko tak hojdá, že nedokážete ani vstať z postele? Takáto zdanlivo ničím nevyvolaná kinetóza sa označuje ako Meniérova choroba. Tlak vo vnútornom uchu pri nej stúpne a rovnovážne ústrojenstvo vyradí z funkcie. Dôvody jej vzniku stále neboli objasnené. Väčšie riziko prepuknutia Meniérovej choroby majú ale napríklad fajčiari alebo ľudia trpiaci aterosklerózou v dôsledku zvýšenej hladiny cholesterolu.
Časté závraty vás ohrozujú nielen pre riziko pádu alebo úrazu, ale môžu znamenať aj závažnejšie zdravotné komplikácie a vyžadovať špecifickú liečbu. Nebojte sa v takýchto prípadoch kontaktovať svojho lekára.
Autor : PharmDr. Matyáš Palan
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
KINEDRYL 10 tabliet
Skladom v e‑shope
4,69 €
COCCULINE 30 tabliet
Skladom v e‑shope
5,49 €
TRAVELPOP Lízanka pri cestovnej nevoľnosti 12 kusov
Skladom v e‑shope
4,99 €
ANTIMETIL 36 ks
Skladom v e‑shope
7,59 €
ALAVIS Calming extra silný pre psy a mačky 30 žuvacích tabliet
Skladom v e‑shope
18,39 €
MÜLLEROVE PASTILKY so zázvorom 24 kusov
Skladom v e‑shope
4,29 €
Súvisiace otázky z poradne
-
03. 06. 2020
Aký je vhodný liek proti nevoľnosti pri cestovaní pre 13 mesačného syna?
Dobry den prajem. Na konci juna budeme musiet absolvovat s detmi cestu autom. Trvanie cesty 3,5-4hodiny. Malemu, v tom case bude mat 13mesiacov, byva v aute nevolno. Starsi, 6 rocny uziva pred cestou kinedryl. Kedze viem, ze liek ne mozne uzivat len po 2rokov veku, pisem Vam pre istotu, ci neexistuje nejaka mimoriadna vynimka, ze by sme ho podali aj mensiemu. Myslim 1/4tabletky. Maly ma 12,5kila. Je to velke babatko. Mohla by mu taka davka uskodit?? Dakujem uz vopred za odpoved, a ak som sa opytala na totalny nezmysel, tak sa uz vopred ospravedlnujeme. S prianim pekneho dna a s vdakou,
-
05. 06. 2023
Alais calming pri strachu z cestovania
Prosím vás, sú tieto žuvacie tablety pre psíkov vhodné aj na cestovanie(psík zle znáša cestovaní autom). Ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
U vášho menšieho syna by som skôr uprednostnila homeopatický liek COCCULINE tbl 30. Tablety sa nechajú voľne rozpustit' v ústach. U detiído 1 roka (dojčatá) je možné podať liek rozpustený v troške vody. Vášmu 13 mesačnému synčekovi v prípade potreby môžete tiež nechať rozpustiť v troške vody a podať mu to.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77