AKO SA ZBAVIŤ OBHRÝZANIA NECHTOV?
Vedeli ste, že ruky o vás prezradia viac, ako by ste chceli? Len jeden pohľad na ne stačí na to, aby sa zistilo, aký vzťah k sebe máte, akú starostlivosť venujete sebe, svojim rukám a nechtom. Aj vaše nechty vedia rozprávať. Veľmi krátke nechty deformovaného tvaru, poškodené nechtové lôžko a zápaly okolo neho sú jasným dôkazom obhrýzania nechtov, s ktorým sa stretávame nielen u detí a dospievajúcich, ale aj u dospelých. Až 1/3 malých deťoch má potrebu si nechty obhrýzať, v období dospievania ich počet ešte narastá. Obhrýzanie nechtov je zlozvyk, ktorý zvyčajne napovedá o možnom psychologickom probléme, ukrytý niekde v nás, ktorý je potrebný čo najskôr odhaliť.
7 minút čítania
Onychofágia – obhrýzanie nechtov
Obhrýzanie nechtov, tzv. onychofágia patrí medzi neurotické formy správania. Ide o ľahkú neurózu, ktorá je definovaná ako duševná nerovnováha zapríčinená psychickým stresom a vnútorným napätím, ktorá sa navonok prejavuje práve obhrýzaním nechtov. Pri obhrýzaní nechtov ide o nutkavé nevedomé správanie, ktorého cieľom je len zmierniť zvýšené vnútorné napätie a dospieť k psychickej úľave. Človek si postupne vytvorí návyk a obhrýzanie nechtov použije vždy, keď pocíti vnútorné napätie či stres. Návyk postupom času prechádza do každodenného zlozvyku, ktorého je potrebné sa čím skôr zbaviť, najlepšie ešte v detskom veku.
Necht z pohľadu anatómie
Necht je rohovinový derivát kože, pokrývajúci distálnu časť prstov. Nechtová jednotka sa skladá z nechtového matrixu – zárodočného tkaniva a nechtovej platničky, ktorá sa posúva distálnym smerom po nechtovom lôžku. V nechtovom lôžku sú umiestnené cievne kapiláry, preto má ružovkastú farbu. Proximálne a laterálne nechtové valy (koža obklopujúca necht) spoločne s eponychiom (kožička pod lunulou) a hyponychiom (zhrubnutá časť pod voľným okrajom nechtovej platničky na nechte) tvoria ohraničenie nechtu. Ukotvujú nechtovú platničku a chránia necht pred vonkajšími vplyvmi.
Matrix má 2 časti, proximálnu a distálnu, z ktorých vyrastajú dorzálne a ventrálne časti nechtovej platničky. Väčšina matrix je ukrytá pod proximálnym valom a len jej 1/3 je viditeľná na nechtovej platničke ako biely polmesiac, nazývaný lunula unguis (nechtový mesiačik). Veľkosť, tvar alebo vôbec jej prítomnosť je veľmi individuálna. Na palci je značne viditeľná, na niektorých prstoch môže chýbať. Špička nechtov sa nazýva voľný okraj. Nechtová platnička je tvrdý, hladký a mierne vyklenutý zrohovatelý útvar, skladá sa z približne 150 až 200 vrstiev zrohovatelých keratinocytov. Má 3 vrstvy – dorzálnu, intermediálnu a ventrálnu. Za normálnych okolností má platnička hladký povrch a priesvitnú farbu. Akonáhle vyschne nielen zhora, ale aj zdola, stáva sa veľmi krehkou a láme sa.
Úloha nechta: Necht predovševšetkým chráni mäkké tkanivo posledného článku prstov a sprostredkováva informácie z okolia. Bez nechtov sa koža môže zdeformovať a zmizne schopnosť prenosu dotykových informácií.
Zdravý necht má svetloružovú farbu, s hladkým povrchom. Mal by byť dostatočne pevný a pružný. Obhrýzanie nechtov sa týka predovšetkým obhrýzania nechtovej platničky, mäkkých tkanív nechtového lôžka a kožičky okolo nechtu.
Vývoj nechtu začína už v 3. mesiaci vnútromaternicového vývoja. V priebehu ľudského života sa dostane na hrúbku 0,5 až 1mm. Na 3. prste ruky rastú nechty najrýchlejšie (denný prírastok je 0,1mm), naopak najpomalejšie rastú na malíčku. Nechty na palcoch rastú 3 – 4x pomalšie ako na ostatných prstoch. Nechty rastú rýchlejšie u mladších osôb. Na ich tvare, prehľadnosti, lesklosti a pevnosti nechtov sa odráža celkový zdravotný stav človeka. V tradičnej čínskej medicíne sa dokonca vytvoril aj samostatný odbor, posudzujúci stav organizmu práve podľa vzhľadu nechtov.
Aké zmeny na nechtoch spôsobuje ich obhrýzanie?
- Lôžko nechta je krátke.
- Necht je široký, pôsobí dojmom, že prsty sú tučné.
- Nechtová doštička je zapadnutá v nechtovom lôžku a bruško prstov prekrýva okraj nechtov.
- Kožička okolo nechtov je rozstrapkaná, aj od obhryzovania.
- Nechty bývajú väčšinou silné.
- Niekedy sa objavuje na koži okolo nechtov začervenanie – drobné zápalové prejavy alebo bakteriálna infekcia.
- Celkový pohľad na ruky môže vzbudzovať odpor.
Aké sú najčastejšie príčiny obhrýzania nechtov?
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré vedú k obhrýzaniu nechtov patria:
- stres, emocionálne vypätie,
- tendencia k sebapoškodzovaniu,
- pocit nudy,
- frustrácia,
- zvedavosť – potreba vyskúšať niečo nové,
- snaha napodobniť svoje okolie – najčastejšie rodičov,
- ale aj banalita ako je nedostatočná starostlivosť o nechty dieťaťa zo strany rodičov.
Onychogágia je spojená s viacerými psychiatrickými poruchami, akými je obsedantno-kompulzívna porucha, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), separačná úzkostná porucha, opozičná vzdorovitá porucha a Tourettov syndróm, pre ktorého sú typické stereotypné motorické či vokálne tiky.
Aké riziká môže priniesť obhrýzanie nechtov?
Obhrýzanie nie je len estetický problém, ale môže spôsobiť komplikácie ako je:
- Plesňová a bakteriálna infekcia nechtovej platničky (onychomykóza) a okolitej kože pri extrémnom obhrýzaní nechtov, ktorá vedie až k zápalu nechtového lôžka a opuchu prstov.
- Trvalá zmena vzhľadu nechtov - neprirodzene krátke nechty, deformované nechtové lôžko.
- Infekcie žalúdka a hnačky spôsobené prehltnutím škodlivých mikroorganizmov nachádzajúcich sa na povrchu nechta.
- Hnisavé infekcie a afty v ústach.
- Problémy s čeľusťou (bolestivosť temporomandibulárneho kĺbu).
- Problémy so zubami ako je nedokonalé rozmiestnenie predných zubov, ich vyčnievanie, opotrebovanie a rotácia zubov (viditeľná na röntgenových snímkach).
- Zápal ďasien.
- Úzkosť a depresie.
Okrem zdravotných komplikácii môže obhrýzanie nechtov spôsobiť aj ďalšie rozsiahlejšie problémy aj v spoločenskom živote. Celkový vzhľad je dôležitý pre ziskanie určitej pozície v zamestnaní. U obhrýzených nechtoch môže celkový pohľad na ruky vzbudzovať odpor. Človek s obhrýzenými nechtami nemusí vzbudzovať dôveru, nakoľko to môže svedčiť o jeho duševnej labilite, alebo aj o tom, že takýto človek nemusí vedieť riešiť bežne problémy konštruktívne.
Je obhrýzanie nechtov dedičné?
Samotné obhrýzanie nechtov nie je dedičné. Častokrát sa však stáva, že s obhrýzaním nechtov u detí sa stretávame práve v rodinách, v ktorých jeden rodič rovnaký zlozvyk má. Príčinou tohto mechanizmu je len odpozorovaná reakcia a snaha dieťaťa napodobniť svojho rodiča – matku alebo otca. Opakovaním tejto činnosti môže dôjsť k vytvoreniu zlozvyku, ktorý v tomto prípade nemusí mať žiadny psychický podklad. Preto buďte pre dieťa vždy príkladom a vedome kontrolujte, aby ste vaše obhrýzanie nechtov pred dieťaťom eliminovali.
Liečba onychofágie
Liečba onychofágie závisí od závažnosti zlozvyku obhrýzania nechtov. Pri miernej onychofágii nie je potrebná žiadna liečba, stačí dodržiavať odporúčania ako mať vždy krátke a upravené nechty a eliminovať spúšťače, ktoré vedú k obhrýzaniu nechtov.
Skúste si všímať vaše dieťa (v prípade, že zlozvyk obhrýzania je u vašho dieťaťa), alebo buďte pozorný a vnímavý k sebe (ak sa ten problém týka vás), kedy nastáva ten moment potreby vložiť ruky do úst a začať ich obhryzávať. Je to strach, úzkosť, smútok, nervozita, hnev alebo nuda? Následne spoločne pracujte na ich odstránení. Všímajte si, kedy sa dieťa k obhrýzaniu nechtov uchyľuje. Ak je to strach zo škôlky alebo školy, pýtajte sa prečo? Je to strach z učiteľov, alebo šikana zo strany svojich rovesníkov? Alebo dokonca strach zo svojho prísneho otca, ktorého sa dieťa právom bojí? Možno je len vaše dieťa mimoškolskými aktivitami, ktoré ste mu pripravili, preťažené a potrebuje len niektoré zo svojho života vylúčiť.
Niektorým deťom a dospelým pomôže aplikácia lakov proti ohrýzaniu nechtov (URGO Stop obhrýzaniu nechtov 9 ml, FOUR SEASONS Lak proti ohrýzaniu nechtov). Ich nepríjemná horkastá chuť dokáže odradiť od obhrýzania nechtov a preto sú nápomocné pri odnaučení obhrýzania nechtov. Sú vhodné pre deti od 3 rokov. Odporúča sa ich používať nevyhnutný čas až dovtedy, kým nechty nebudú zdravé a silné. Lak sa aplikuje v jemnej vrstve na nechty podľa potreby, kde vytvára priehľadnú vrstvu. Prípravok sa používa rovnako ako klasický lak. Nanášajú sa každý deň na čisté a suché nechty. Na dosiahnutie optimálneho účinku je potrebné aplikovať lak 1x denne, vždy ráno po umytí. To predĺži čas pôsobenia laku.
Ak napriek opatreniam k zlepšeniu nedochádza, nečakajte, že sa to jedného dňa zlepší a dieťa z toho zlozvyku vyrastie. Neváhajte sa obrátiť na odborníka – psychológa ešte v detskom veku, ktorý pomôže dieťaťu sa zlozvyku zbaviť ešte pred bránami už aj tak psychicky náročného obdobia – obdobia puberty. Vzhľadom na to, že obhrýzanie nechtov má psychický podklad, je potrebné aktívne pátrať po príčinách prežívania, ktoré vedú k obhrýzaniu nechtov. Či už je to pocit strachu, hnevu, smútku a stresu, ktoré dieťa vo vnútri prežíva. Ak sa vám to samým nepodarí odhaliť, metódy v psychológii určite ku koreňom problému správne navigujú.
Ako zbaviť detí obhrýzania nechtov?
Zbaviť sa obhrýzania nechtov u detí vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti a láskavosti. Trestať deti za obhrýzanie nechtov je neúčinné a tým pádom aj zbytočné. Nečakajte ani na to, že sa dieťa zlozvyku zbaví zo dňa na deň. Nevytvárajte na dieťa tlak a nekarhajte ho ani vtedy, keď napriek snaženiu sa vo vypätých situáciách k obhrýzaniu nechtov uchýli. Pátrajte radšej po príčine spúšťača obhrýzania nechtov.
- Robte manikúru častejšie. Pravidelné zostrihané nechty nakrátko s vyhladenými okrajmi nevyvolávajú také pokušenie ich obhrýzať ako nechty dlhé.
- Odmeňujte každý malý úspech, ktorý sa dieťaťu v tejto záležitosti podarí. Aj malá odmena môže priniesť veľké zmeny. Verte, že pochvala a pohladenie od rodičov bude pre dieťa tým najväčším darom, pretože mu dávate pocítiť, že je milované a že sa neho nehneváte, aj keď robí niečo, čo sa vám rodičom nepáči.
- Rozprávajte sa o obhrýzaní nechtov otvorene. Poučte dieťa o možných rizikách, ktoré zo sebou obhrýzané nechty prinášajú, či už ide o zápaly, hnisavé ložiská, ale prenos infekcií do úst alebo hlbšie do tráviaceho traktu.
- Spolu pátrajte po príčine, ktorá vedie k obhrýzaniu nechtov. Buďte všímaví k vašim deťom, nepozorovane kontrolujte, kedy sa dieťa k tomuto zlozvyku uchýli (manželská hádka, zvýšený hlas jedného z rodičov, hlasná hudba) a snažte sa tieto kritické momenty eliminovať. Povzbuďte ich, aby aj oni boli k sebe viac pozornejší a všímali si, kedy sa k tomuto zlozvyku uchyľujú.
- Zamestnajte svoje dieťa kreatívnou činnosťou. Verte, že na obhrýzanie nechtov v zápale hry ani len nepomyslí. Spolu tvorte (práca s plastelínou, detské stavebnice. kreslenie).
- Pri sledovaní televízie mu poskytnite antistresovú gumovú loptičku či misku s chrumkavou surovou zeleninou.
- Ak patríte k tým, ktorých pokušenie obhrýzať nechty ani v dospelosti neprešlo a vaše dieťa tento zlozvyk odpozorovalo od vás, dohodnite sa na spoločnom cieli, ako sa obhrýzania zbavíte. Vzájomná podpora váš cieľ urýchli.
- V spoločnosti používajte tajný signál, ktorý si s dieťaťom vopred dohodnete. Aby ste neupozorňovali na jeho zlozvyk v spoločnosti druhých a tým ho neponížili, vyšlite mu tajný signál, vždy keď to bude potrebné.
- V prípade potreby siahnite aj po špeciálnych lakoch na nechty, ktorých horkastá príchuť zníži chuť na obhrýzanie nechtov.
- Ak je príčinou obhrýzania nechtov stres a frustrácia, vsaďte na meditácie a relaxačné cvičenia.
TIP NA ZÁVER: Vaše nechty si zaslúžia dokonalú starostlivosť, ktorá zahŕňa pravidelnú kvalitnú manikúru, hydratáciu nechtového lôžka kvalitnými krémami na ruky a podporu ich zdravia dávkou dôležitých vitamínov a minerálov.
ZDROJE
- WU, MD, B.: Onychophagia, DermNet NZ. [online]. [cit. 2021-04-02], dostupné z: dermnetnz.org.
- Herrea, P.: Manikúra včetně modeláže nehtu pro profesionály, 2014, 316-318
- https://www.union.sk/obhryzanie-nechtov-najcastejsi-zlozvyk-u-deti/
- Stumpfová,A.: Onemocnění a patologie nehtu, Dermatologie pro praxi, 2017, 11(2), 64-70,dostupné z: hhttps://www.solen.cz/pdfs/der/2017/02/04.pdf
- https://www.union.sk/obhryzanie-nechtov-najcastejsi-zlozvyk-u-deti/
- https://mamama.sk/onychofagia-obhryzanie-nechtov-u-deti/
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
URGO Stop obhrýzaniu nechtov 9 ml
Skladom v e‑shope
11,99 €
11,39 €
FOUR SEASONS Lak proti ohrýzaniu nechtov 14 ml
Skladom v e‑shope
3,59 €
A-DERMA Hydratačný krém na ruky a nechty 50 ml
Skladom v e‑shope
9,19 €
8,36 €
DR KONRAD Onysil lak na nechty s kremíkom chitosanom a zinkom 5 ml
Skladom v e‑shope
15,09 €
LIVSANE Podpora pre zdravé vlasy a nechty 60 kapsúl
Skladom v e‑shope
9,79 €
TOUCHBEAUTY 1039 brúska na manikúru a pedikúru 5v1 1 ks
Skladom v e‑shope
24,89 €
19,99 €
Súvisiace otázky z poradne
-
09. 03. 2021
Aký prípravok odporúčate použiť na plesne na nechtoch?
Dobrý den portrebujem radu z nechtami deje sa to iba na palcoch posielam foto Ďakujem
-
15. 02. 2023
Lak na nechty proti ohryzaniu
Dobry den,
poprosim o info je uvedeny lak proti ohryzaniu nechtov Urgo filmogel vhodny pre 3 rocne deti
Dakujem -
22. 01. 2024
necht postihnutý mykózou
Dobry den, chcem sa opytat, co by ste mi odporucali na cervenkasto hnedy necht vid v prilohe. Rano az tak zle nevyzera ale vecer to vyzera zmeneny farebne. Bolest je len obcasna a velmli mierna, sporadicka. Polinail natieram ale nect neodrsta uz vyse mesiaca.
Pritom nechty mi odrstaju dost rychlo. Dakujem. -
01. 03. 2024
Lak na obhrýzanie nechtov v tehotenstve
Dobry den, chcem sa opýtať som 4.mesiaci tehotenstve. Tento lak môžem pouzivat? Neskodi babatku?
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Na základe zaslanej fotografie môžem len potvrdiť, že ide o plesňové ochorenie nechtov. Tak ako Ste si správne vybrali môžete použiť CANESPOR Sada na nechty 1 balenie alebo Canifug-Losung 1 % liq 30ml.
Pri Canespore nanášanie masti a zábal s náplasťou sa musia denne dôkladne opakovať tak dlho, kým nechtové lôžko nie je hladké a žiadne zmäknuté nechtové tkanivo (postihnuté plesňou) sa už nedá odstrániť. Podľa závažnosti infekcie a hrúbky nechtu trvá liečba zvyčajne 7-14 dní. Ak sa neodstránia všetky postihnuté časti nechtu a nechtové lôžko nie je hladké po 7-14 dňoch liečby, je potrebné kontaktovať svojho lekára. Po odstránení nechtu sa má systematicky pokračovať asi 4 týždne v antimykotickej liečbe vhodným liekom.
Ak sa rozhodnete pre Canifug, pred aplikáciou na postihnuté nechty sa musia nechty najprv ostrihať a ich povrch zdrsniť, aby liečivo mohlo dobre preniknúť až k ložisku. Liek sa nastrieka stlačením fľašky rozprašovača priamo na postihnuté miesta na koži a votrie sa do kože. Vzdialenosť pri striekaní má byť 10-30 cm. Ak nie je odporučené inak, liek sa nanáša na postihnuté miesta 2-3x denne. Pri každej aplikácii stačí stlačiť pumpičku 1-2x. Dĺžka liečby je rôzna a závisí od rôznych faktorov, ako je napríklad rozsah a lokalizácia postihnutia. Aby sa dosiahlo úplné vyliečenie, nesmie sa liečba prerušiť po odznení akútnych zápalových príznakov alebo subjektívnych ťažkostí, ale musí sa v nej pokračovať najmenej 4 týždne.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77