Všetko, čo potrebujete vedieť o ADHD

VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O ADHD

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je celosvetovo  používaná skratka pre neurovývojovú poruchu, charakterizovanú hyperaktivitou, impulzívnosťou a nepozornosťou s nepriaznivým dopadom na každodenné fungovanie alebo vývoj.

Začiatky ADHD sa objavujú zvýšenou hyperaktivitou už v skorom detskom veku, ku ktorému sa v školskom veku pridruží už závažný deficit pozornosti.  U polovici prípadov ADHD dochádza k spontánnemu ústupu okolo 12. roku života,  polovica prípadov má problémy s touto diagnózou aj v dospelosti, čo sa  môže nepriaznivo odraziť nielen vo vzťahovej rovine ale aj v profesnom živote. 

 

  • Deti a mamičky
  • Choroby

11 minút čítania


Aká je príčina ADHD ? Aká je príčina ADHD?

ADHD je najčastejšou poruchou psychického vývinu v detskom veku, objavuje sa počas prvých 7 rokov.  Má chronický priebeh,  zvyčajne pretrváva od detstva do dospievania. Neliečená prechádza do dospelosti vo viac ako 50%. ADHD je vrodená, preto sa jej prejavy objavujú už v detskom vekuPrevalencia ADHD na Slovensku sa pohybuje nad 10-12%. Presná príčina ADHD  nie je úplne známa, podľa názorov vedcov ide o komplexnú kombináciu genetických, neurologických a enviromentálnych faktorov.

Medzi najčastejšie kľúčové faktory, ktoré sa spájajú so vznikom ADHD patria:

  • Genetické faktory –  existuje vysoká pravdepodobnosť, že ak jeden z rodičov má diagnistikovanú poruchu ADHD, môže u svojich potomkov spôsobiť genetickú náchylnosť k tejto poruche, prítomnosť špecifických génov sama o sebe nevedie k ochoreniu. Častejšie sa dedí po mužskej línii. 
  • Faktory prostredia – prenesená infekcia počas tehotenstva, problémy v prenatálnom období a nízka popôrodná hmotnosť pod 1500g, expozícia škodlivých látok v čase, keď sa mozog vyvíja (tabakový dym, alkohol, drogy, benzodiazepíny), nedostatok výživy alebo stres počas tehotenstva alebo v ranom veku môžu tiež ovplyvniť vznik ADHD.

  • Poškodenie centrálneho nervového systému – ťažké poranenie mozgu alebo poškodenie centrálneho nervového systému. 

  • Neurologické faktory –  odchýlky v štruktúre a funkcii mozgu.
  • Nerovnováha transmiterov – nerovnováha neurotransmiterov dopamínu a noradrenalínu, ktoré regulujú pozornosť, pamäť, hyperaktivitu a impulzivitu môže byť kľúčová v rozvoji ADHD.
  • Vplyv životného prostredia – znečistenie vody a vzduchu a vplyv škodlivých látok  je predmetom ďalšch vedeckých výskumov. 

Prevalencia ADHD sa v mnohých krajinách pohybuje okolo 5%, častejšie sú postihnutí chlapci (pomer pohlavia je 2-5:1).

ADHD - obrázok


Príznaky ADHD Príznaky ADHD

Ako sa prejavuje ADHD? Medzi najčastejšie prejavy ADHD patrí  nedostatok pozornosti, hyperaktivita, impulzívnosť, výkyvy nálad, problémy s koncentráciou alebo interakciami s inými ľuďmi.

 Príznaky ADHD možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. 

1. Nepozornosť dieťaťa

  • ťažkosti s udržaním trvalej pozornosti pri úlohách alebo herných aktivitách,
  • časté chyby z nepozornosti pri detailoch v školských úlohách alebo iných činnostiach,
  • ťažkosti s organizovaním a plánovaním úloh a činností,
  • ťažkosti s udržaním pozornosti, pocit, že osoba nepočúva, aj keď sa hovorí priamo jej,
  • neriadenie sa inštrukciami, pritom nejde o to, aby im nerozumel,
  • vyhýbanie sa alebo neochota zapojiť sa do úloh, ktoré si vyžadujú sustredené mentálne úsilie,
  • častá strata vecí, hračiek, športových potrieb potrebných pre úlohy a činnosti,
  • ľahké rozptýlenie nesúvisiacimi podnetmi,
  • zábudlivosť v každodenných činnostiach a pri denných rutinných aktivitách.

2. Hyperaktivita - impulzivita

  • tŕpnutie alebo  hranie sa s rukami alebo nohami, hojdanie na stoličke,
  • neschopnosť zostať sedieť v situáciách, keď sa to očakáva, opúšťa svoje miesto,
  • nadmerné behanie alebo lezenie v nevhodných situáciách,
  • ťažkosti pri zapájaní sa do činností, ktoré vyžadujú ticho a sústredenie,
  • prehnané rozprávanie,
  • ťažkosti pri čakaní, kým príde rad na neho, odpoveď vyhrkne skôr, než je dokončená otázka
  • prerušovanie ostatných, vynucovanie si pozornosti, 
  • impulzívne rozhodovanie, ktoré môže viesť k nehodám alebo problémom.

Na potvrdenie diagnózy ADHD je potrebné, aby boli príznaky prítomné v dvoch prostrediach. Nestačí, aby malo dieťa problémy len v domácom prostredí, musí rovnaké prejavy vykazovať aj v inom prostredí, najčastejšie v škole.

Pokiaľ v klinickom obraze prevažuje nepozornosť, hovoríme o nepozornom subtype, pokiaľ prevažuje hyperaktivita s impulzivitou, hovoríme o hyperkineticko-impulzívnom subtype. Kombinovaný subtyp zahrňuje symptómy z oboch kategórií v rovnakej miere, žiadne symptómy nie sú v prevahe.

Ako sa prejavuje ADHD u detí a dospelých? Ako sa prejavuje ADHD u detí a dospelých?

  • Deti

Hyperaktívne prejavy ADHD (neustála potreba rýchlo meniť činnosť, skákať do reči a neschopnosťou pokojne  sedieť) sa s pribúdajúcim vekom zmierňujú, do popredia sa dostávajú poruchy pozornosti. Tie sa odrazia v slabých  školských výsledkoch a celkovom horšom zvládaní základnej školy. V porovnaní s ostatnými deťmi bývajú  tieto deti častejšie  zranené či už z nepozornosti alebo impulzivity.

  • Adolescenti

U adolescentov môžeme pozorovať problémy so socializáciou, častejšie sa objavujú problémy s rodičmi, súrodencami a spolužiakmi. Nedokážu verbálne vyjadriť svoje pocity a myšlienky, mávajú problémy s verbálnou pamäťou, ktoré im zabránia získať vyššie vzdelanie a lepšie plátenú prácu. Ich sebahodnota je príliš nízka. 

  • Dospelí

V dospelom veku sa ADHD spája skôr s poruchami pozornosti ako je zabúdanie, zhoršená schopnosť vnímať a počúvať okolie, problém dokončiť prácu a plánovať si  denný režim. U dospelých pacientov s ADHD sa častejšie vyskytujú rozvody, partnerské nezhody a rozchody, ale aj antisociálna (neberiaca ohľad na svoje okolie) porucha osobnosti, zvýšená miera fajčenia, užívania návykových látok a alkokholu, agresivita a zvýšená kriminalita. 

Diagnostika ADHD Diagnostika ADHD

Diagnózu ADHD stanovuje psychiater alebo detský psychiaterDiagnostika  zahŕňa komplexné pedopsychiatrické vyšetrenie a vyžaduje starostlivé zhromaždenie informácií. 

Diagnostický postup pozostáva z viacerých krokov :

1. Hodnotenie symptómov - ADHD sa  diagnostikuje na základe overenia klinických prejavov s ADHD diagnostickým manuálom - na potvrdenie diagnózy je potrebná prítomnosť najmenej 6 znakov v kategórii Nepozornosť, poprípade 6 znakov v kategórii Hyperaktivita-Impulzivita. Prejavy by mali trvať najmenej 6 mesiacov a majú negatívny dopad na normálne fungovanie. 

2. Psychologický prieskum - psychológ zhromažďuje informácie z rôznych zdrojov o symptómoch, prejavoch a životných situáciách (škola, rodina, domáce prostredie). Posúdenie správania sa pacienta vo viacerých prostrediach môže pomôcť  psychológovi získať lepší pohľad na to, ako symptómy ovplyvňujú denný život pacienta. 

3. Psychologické vyšetrenie - vyhodnotí kvalitu pracovného výkonu a jeho nedostatky, zhodnotí nerovnomernosť vo vývoji kognitívnych funkcií,  pedagogicko-psychologické vyšetrenie zasa zhodnotí špecifické poruchy učenia.

4. Vylúčenie iných možných príčin - Je dôležité vylúčiť iné možné príčiny symptómov, ktoré by mohli imitovať alebo spôsobovať podobné prejavy ako ADHD.

Stanovenie diagnózy u dospievajúcich a dospelých vyžaduje, aby mal jedinec presvedčivé príznaky ochorenia pred 12. rokom života. 

Veľkým problémom je množstvo komorbidít, ktoré sa objavujú spoločne s ADHD a ktoré sa vekom zvyšujú. Medzi typické komorbidné diagnózy patria : porucha opozičného vzdoru, porucha správania, učenia, nočné prebúdzanie, poruchy spánku a prijímania potravy v menšej miere sa vyskytujú úzkostné, afektívne a tikové poruchy. 

 ADHD u malých detí môže maskovať celkový obraz a oneskoriť diagnózu detského autizmu o 2,9 roka, takže u detí s prvotnou diagnózou  ADHD je autizmus stanovený až po 6. roku života. Aj preto je dôležité, aby diagnostiku vykonávali skúsení profesionáli, ako sú lekári, psychológovia alebo psychiatrickí odborníci so skúsenosťami v oblasti ADHD.

​Liečba ADHD ​Liečba ADHD

Najúčinnejšou liečbou na prejavy ADHD je farmakoterapia - podávajú sa centrálne pôsobiace sympatomimetiká s účinnou látkou metylfenidát ako liek 1. voľby (účinný asi v 75% prípadov) a  atomoxetín ako liek 2. voľby pre tých, ktorí neodpovedali na liečby metylfenidátom. Pomáhajú zlepšiť pozornosť a zároveň znižujú rozptýlene. 

Dôležitou súčaťou komplexného liečebného plánu je aj behaviorálna terapia -psychoterapia, ktorá zahrňuje edukáciu rodičov s objasnením optimálneho rodičovského  prístupu k dieťaťu a samotnú prácu s dieťaťom, hľadanie príčin jeho konkretného problémového správania a zároveň aj  spôsobov k zmene správania (režim dňa, tréning systematickosti a zodpovednosti). Nácvik nového správania sa vykonáva pomocou pochvaly a odmien. Behaviorálna terapia pomáha pacientom naučiť sa manažovať svoje chovanie a emócie.

Pre niektorých jedincov s ADHD sú prospešné aj kognitívne tréningy na zlepšenie pamäti, pozornosti a iných kognitívnych schopností. Medzi spôsoby liečby s nedokázanou účinnosťou patria  aj diéty s vylúčením niektorých zložiek potravy (potravinové prídavky, obmedzenie cukru). 

Liečba môže zlepšiť kvalitu života dieťaťa a rodiny, naopak neliečenie ADHD môže mať negatívny sociálny dopad ako je prepustenie zo zamestnania, zvýšená krmininalita, včasné tehotenstvo a drogová závislosť. 

 

Ako zmierniť prejavy ADHD pomocou výživových doplnkov?   ADHD a výživové doplnky

Aj keď farmakoterapia  je najdôležitejšou súčasťou celého liečebného postupu, rodičia hľadajú aj ďalšie možnosti, ako svojmu dieťaťu pomôcť zvládnuť prejavy ADHD. 

Aké možnosti dnešný trh ponúka?

1. Podávanie omega-3 a 6 mastných kyselín - predovšetkým omega 3-mastné kyseliny  - kyselina dokozahexaénová (DHA) a kyselina eikozapentaénová (EPA) môžu mať priaznivý vplyv na symptómy ako je nedostatok pozornosti a hyperaktivita. Ich výhodou je priaznivý vplyv na zdravie srdca a mozgu, takže ich užívanie môže byť prospešné aj v iných ohľadoch. 

2. Výživový doplnok Concentrix® bol vyvinutý špeciálne pre zvýšenie koncentrácie u detí d 4 rokov a dospelých. Pomáha pri ľahkých formách hyperaktivity a poruchách sústredenia. Zlepšuje pozornosť a správanie počas 12 hodín, zároveň zabezpečuje stabilnú hladinu metylfenidátu počas celého dňa. Je určený pre deti, ktoré  majú v škole problémy s učením, vykazujú známky hyperaktivity, impulzivity, agresivity,  nemôžu sa sústrediť na úlohy, učenie a ďalšie činnosti, majú diagnostikovanú ADHD alebo iné, neurovývojové poruchy a  majú problémy s rečou (oneskorenie, chyby reči). 

3. Karnozín EXTRA  prispieva k multifunkčnej ochrane buniek pred voľnými radikálmi a vplyvom žiarenia. Prispieva k zlepšeniu koncentrácie, logického myslenia a pamäte a zároveň k zníženiu agresivity a hyperaktivity. Má významne pozitívny efekt u autistických ochorení. Obsahuje kombináciu 6 jedinečných účinných látok (L-karnozín, L-karnitín, vitamín E, koenzým Q10, extrakt z čučoriedok a plodov vínnej révy), ktoré pôsobia synergicky. Silný antioxidant Karnozín EXTRA uvoľňuje účinnú látku cca 8 -12 hodín.

Aké sú ďalšie možnosti pomôcť deťom s ADHD? Ďalšie možnosti pomoci

  • Aromaterapia

Liečbu ADHD môžete podporiť pomocou aromaterapie. K zvládnutiu hyperaktivity a poruchy pozornosti môžu byť nápomocné kvalitné esenciálne oleje (v tomto prípade však nepoužívajte vonné oleje). 

Na prejavy hyperaktivity môžete použiť jednoduché esenciálne oleje ako je levanduľa, vetiver, harmanček rímsky, mäta, okotea a cédrové drevo. Poruchy pozornosti sa dokážu zmierniť esenciálnymi olejmi ako je vetiver, levanduľa, cédrové drevo, kardamon, mäta a kadidlo.

Aplikácia esenciálnych olejov ako je vetiver, cedrové drevo a levanduľa inhaláciou 2x denne  by mala dosiahnuť klinicky významných výsledkov u prejavov ADHD v priebehu 60 dní. Vedci predpokladajú. že esenciálne oleje zmierňujú prejavy ADHD pomocou stimulácie limbického systému mozgu. 

Ako použiť esenciálne oleje? 

  • inhalácia vzduchom pomocou aromadifúzera 2 – 5x denne po dobu 30 minút až 30 dní, potom prerušiť na 5 dní, po 5 dní znovu opakovať, pokiaľ je to potrebné. 
  • inhalácia dlaňami - 2 – 3kvapky vmasírovať do dlaní, dlaňami prikryť nos a inhalovať podľa potreby 
  •  aplikácia esenciálnych olejov na pokožku (riediť v nosnom oleji v pomere 1:1) – najčastejšie sa  aplikuje na chodidlá  (2 – 4 kvapky esenciálneho oleja  na prsty a brušká prstov na nohách, aj  na  chodidlá večer pred spaním), ale môže sa aplikovať aj na krk a vršok hlavy.  V prípade objavenia alergickej reakcie esenciálny olej nepoužívajte. 
  • Terapia Cesta

Ide o celosvetovo uznávanú liečebnú metódu, ktorá sa využíva vo viac ako 40 krajinách sveta. Vychádza z výskumov o bunkovej pamäti. Pomáha naštartovať uzdravujúci proces tela aj duše. Veľký dôraz kladie aj na prácu s mysľou, učí rozpoznávať a trvalo odstraňovať nezdravé, často podvedomé vzorce správania, ktoré nás negatívne ovplyvňujú. Pomáha prebudiť deťom a dospelým ich skutočný potenciál.

Cesta pre deti je inšpirujúca liečebná metóda, ktorú je  možné využiť k pomoci deťom. Je určená pre deti od 5 do 12 rokov. Proces je vedený na podprahovej úrovni vnímania dieťaťa a upravený vo forme rozprávky. Pomáha  deťom  nájsť stratenú sebadôveru, odstrániť ich emocionálne bloky aj fyzické problémy, oslobodiť ich od traumatických zážitkov a nechať vyniknúť ich prirodzeným schopnostiam. Viac o tejto metóde sa dočítate v knihe Cesta pre rodičov a deti  od autorky Brandon Bays. 

A čo dodať na záver? A čo dodať na záver?

Vychovávavať  dieťa s diagnostikovanou ADHD može byť pre rodičov veľká výzva.  Frustrácia, únava a nervozita  vás môže  sprevádzať na dennej báze, čo je pochopiteľné.  Nezabúdajte však na to, že vaše dieťa je veľmi citlivé na hodnotenie svojej osoby a preto  potrebuje naozaj vedieť, že je vami milované a prijaté také aké je.  Nedávajte vašmu dieťatku nálepku ADHD, ktorá ho bude sprevádzať celý život. Rovnako aj kritický pohľad na jeho osobu v jeho prítomnosti, môže v ňom pošliapať aj zvyšky sebahodnoty, ktoré v sebe ešte má. Pocit, že je zlé a neschopné  jeho sebadôvere a sebahodnote naozaj nepomôže. Naopak vaš láskavý postoj, trpezlivosť, pokoj  a vašu  podporu dieťa určite ocení.  Každé dieťa chce byť chcené, ocenené a mať dostatok priateľov okolo seba.  Buďte mu tou najlepšou oporou,  akou dokážete byť. 

Detský fond Slovenskej republiky v rámci projektu Zdravé vzťahy poskytuje bezplatné poradenstvo rodinám i samotným deťom s ADHD. Včas poskytnutá pomoc môže výrazne zlepšiť kvalitu života dieťaťa i celej rodiny. Podrobnejšie informácie a kontakty nájdu záujemcovia na webovej stránke DF SR: www.dfsr.sk.

ZDROJE

  • Medŕická,H., Kunčíková,M. ,Novák,V. : ADHD, Neurológia pre prax, 2007, 4 : 212-214 dostupné z: https://www.solen.sk/sk/casopisy/neurologia-pre-prax/adhd
  • Stárková, L.: ADHD ve světle sočasné pszchiatrie aklinické praxe, Pediatrie pro praxi, 2016, 17(1), 16-21 Dostupné z:https://www.solen.cz/artkey/ped-201601-0004_ADHD_ve_svetle_soucasne_psychiatrie_a_klinicke_praxe.php
  • Šuba, J.: Nové možnosti liečby ADHD na Slovensku: Psychiatria pre prax, 2009, 10(3)16-21;dostupné z:https://www.solen.sk/storage/file/article/5d80b9901e09f0363b02d74498c289dd.pdf
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ESPRICO 60 kapsúl

  • Zľava 15 %

Skladom v e‑shope

16,99 € 14,44 €

CONCENTRIX 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

29,69 €

CARNOMED Karnozín extra 120 kapsúl

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

40,39 €

ADELLE DAVIS Omega 3 z morských rias junior 50 ml

  • ADELLE DAVIS + darček

Skladom v e‑shope

15,39 €

LIVSANE Omega-3 plus vitamín E 60 kapsúl

  • LIVSANE 3+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

10,99 €

EQUAZEN tekutá forma, vanilková príchuť 200 ml

Skladom v e‑shope

16,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Stres a spánok
    17. 02. 2021

    Ktoré prípravky sú vhodné pri nespavosti?

    Nespavosť dlhodobá - akú hom. liečbu zakúpiť?

    Dlhodoba nespavosť - po 2 hod. zobudenie a nespavosť, často užívanie Hypnogene 1/4 tabletky v noci a ďalší spánok ešte 3 hodiny, ďakujem .
    Zopár rokov nočné budenie asi po 2 - 3 hod. spánku, potom nespavosť - riešil som to 1/4 tabl. Hypnogene, bol som i v spánkovom štúdiu, výsledok slabé apnoe, pri zaspávaní sa prebudím na pocit dusenia, akú liečbu doporúčujete?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Dávkovanie 1/4 tbl Hypnogenu je málo. Na dosiahnutie účinku je potrebné užiť  1 tabletu. U starších alebo oslabených pacientov sa odporúča denná dávka 1/2 tablety (5 mg).  Liek sa užíva bezprostredne pred oddychom alebo pred spaním a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny.  Pravdepodobne preto, že Hypnogen patrí medzi návykové lieky,  Ste nechceli  zbytočne užívať odporúčané dávky. Len možno to bol dôvod, prečo liečba nezabrala. 

     V ponuke našej e-shopovej lekárne máme viacero prípravkov na spanie. Kompletnú ponuku nájdete TU.  Možno bude potrebné vyskúšať viacero prípravkov, kt. Vám pomôžu s Vašou nespavosťou, kým si nájdete ten, kt. Vám najviac vyhovuje.  Uvedené prípravky nie sú návykové a môžu sa používať dlhodobo. Veľmi dobré zloženie má prípravok  BARNY'S Hypnox forte plus 20 tablietTEREZIA Spánok a relax 60 kapsúlADVANCE Modin 60 kapsúlADVANCE Calmin 60 kapsúl a ďalšie. 

    Alternatívou môže byť užívanie SÉDATIF PC tbl 60 - tradične používaný pri úzkostných stavoch, precitlivenosti, podráždenosti a poruchách spánku. Pocit dusenia môže byť spojený s astmou, kt. sa zvykne prejaviť aj v noci. V tom prípade je vhodné navštíviť lekára - pneumológa, kt. vám  urobí záťažový test na astmu. Dôvodom pocitu dusenia môže byť aj úzkosť, kt. pociťujete na hrudi. V tom prípade je potrebné zistiť príčinu úzkosti. Je dôležité  pri Vašej nespavosti  si položiť otázku : Prečo nemôžem zaspať?  Sú to myšlienky, kt. ma zaťažujú ? Stres? Vek?  Chápem, že je to veľmi ťažké, ale je potrebné zistiť príčinu nespavosti. Vhodné je vždy pred spánkom stíšiť a vyčistiť myseľ.  Veľa užitočných rád nájdete v článku : ČO ROBIŤ, KEĎ NEMÔŽEM SPAŤ? 


    Ak Vám nepomôžu výživové prípravky na podporu spánku, je potrebné požiadať lekára o predpísanie lieku na spanie, kt. je viazané na Rp. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Stres a spánok
    30. 08. 2022

    Ktorý homeopatický liek je najvhodnejší pri nespavosti?

    dobry den,,,prosím ,ktore sú najlepšie na spánok,dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na ukľudnenie a poruchy spánku Vám odporúčam homeopatický liek SÉDATIF PC 90 tabliet.  Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 2 tablety 3x denne. Ak je to potrebné, dávky sa môžu opakovat' častejšie. Pri poruchách spánku je potrebné užiť tablety už počas dňa a večer pred spaním.

     

    Môže sa kombinovať  s  ďalšími monokomponentými homeopatickými liekmi podľa pridružených príznakov :

     

    1. nespavosť z nadmerného používania kávyCOFFEA CRUDA 15CH granule 4 g -  5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

    2. nespavosť v dôsledku zlých správ GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15CH granule 4 g - 5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

    3. nespavosť v dôsledku citového rozrušenia - Ignatia amara 15CH - 5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

    4. nespavosť z prejedania sa a nadmernej konzumácie alkoholuNUX VOMICA 15CH granule 4 g -5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

    5. nespavosť z nadmernej fyzickej záťaže ARNICA Montana granule 4 g (CH9) -5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

    6. nespavosť v dôsledku očakávania radostných udalostí (ak je precitlivenosť na hluk a svetlo)- COFFEA CRUDA 15CH granule 4 g -  5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.