VITILIGO – BIELE PIGMENTOVÉ ŠKVRNY A ICH LIEČBA
Nedokonalosti pleti často môžu zanechať šrámy na psychickej pohode a sebavedomí človeka. Aj takýto popis môžeme vztiahnuť k vitiligu. Vitiligo je ochorenie spojené tvorbou bielych škvŕn na koži, ktoré sa nanešťastie nevyhýbajú ani tvári. Ide o pomerne častý problém týkajúci sa približne 1 % ľudí. Svetlé fľaky na koži môžu mať rôzny rozsah, v niektorých prípadoch vitiligo postihuje aj sliznice alebo vlasové folikuly. Prečo vitiligo vzniká a aké sú možnosti liečby?
7 minút čítania
Čo je vitiligo
Vitiligo je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate pigmentácie kože. Vznikajú tak biele, často symetrické a ostro ohraničené škvrny (makuly). Medzi miesta, kde sa vitiligo objavuje najčastejšie, patria ruky, tvár a šija, okolie lakťov a kolien alebo okolie genitálií. Ide teda prevažne o miesta, kde je obvykle veľké množstvo kožného pigmentu. Pokožka postihnutá vitiligom je biela a tiež obočie, riasy alebo chlpy, ktoré na nej rastú, majú svetlú farbu. Pokiaľ vitiligo zasiahne vlasovú pokožku, budú z nej rastúce pramene vlasov biele. Tento jav sa označuje ako poliosis.
Biele škvrny nesvrbia a nijako pacienta s vitiligom neobmedzujú. Iba asi u 10 – 15 % ľudí vitiligo spontánne vymizne. U väčšiny postihnutých ľudí naopak dochádza k zväčšovaniu a šíreniu depigmentovaných škvŕn. Asi u polovice pacientov s vitiligom dôjde k prejavu ochorenia pred dovŕšením 20. roku veku. Len zriedkavo sa objavuje vitiligo u detí mladších ako 8 rokov.
Prečo vzniká vitiligo
Príčina vzniku vitiliga nie je úplne jasná. Vplyv má celkom iste genetická predispozícia. Ďalej býva vitiligo dávané do súvislosti s niekoľkými možnými pôvodmi choroby:
- Autoimunitné ochorenie
Často sa vitiligo vyskytuje u pacientov s chorobami podmienenými autoimunitnou reakciou, typicky u pacientov s poruchami funkcie štítnej žľazy, ale aj u diabetikov alebo pacientov trpiacich reumatoidnou artritídou, Crohnovou chorobou či alopéciou areatou. Predpokladá sa zánik buniek produkujúcich kožný pigment v dôsledku autoimunitnej reakcie.
- Oxidačné poškodenie
Kvôli chybe v metabolizme melanocytov (buniek produkujúci kožný pigment - melanín) dochádza k vzniku oxidačného stresu a iných toxínov, ktorý tieto bunky ničí.
- Neurogénna príčina
V nervových bunkách vznikajú mediátory, ktoré zapríčinia zánik melanocytov.
Kedy sa prejavuje vitiligo?
Dedičnosť vitiliga je polygénna. Okrem predispozície k jeho vzniku môže hrať veľkú úlohu aj určitý spúšťač ochorení. Výsev vitiliga býva spojený so stresom a veľkou psychickou záťažou. Ďalej tiež celkovým oslabením organizmu v dôsledku ochorenia. Objavenie vitiliga je tiež často spojené s poškodením pokožky, či už mechanickým poranením alebo spálením od slnka. Pre niektorých je tiež spôsobom, ako začína vitiligo, podráždenie pokožky počas tetovania, preto by sa ľudia s týmto problémom mali tetovanie vyhnúť!
Diagnostika vitiliga
Vitiligo postihuje v približne rovnakej miere mužov aj ženy bez ohľadu na odtieň pleti. Diagnózu stanovuje lekár podľa kožných prejavov. Nástrojom na stanovenie diagnózy vitiliga je tiež Woodova lampa. Pod UV svetlom, ktoré táto lampa vyžaruje, sa zdá pokožka postihnutá vitiligom modrastá. Diagnózu možno potvrdiť aj biopsiou kože, v ktorej sa nachádzajú melanocyty len vo veľmi malom počte alebo úplne chýbajú.
Lekár počas zisťovania, či ide skutočne o vitiligo, vylúči iné možné príčiny vzniku kožných škvŕn. Obzvlášť pri výseve vitiliga u dospelých po 20. roku veku je vhodné pátrať, či nie je na pozadí výsevu vitiliga iné ochorenie napríklad už spomínaná porucha funkcie štítnej žľazy. U pacientov s vitiligom sú častejšie problémy so sluchom alebo poškodenie očnej cievovky.
Typy vitiliga
Vitiligo môže udrieť rôznou silou. Podľa rozsahu bielych škvŕn ho možno rozdeliť na niekoľko foriem:
1. Lokalizované vitiligo
Lokalizované vitiligo sa prejavuje len v určitom ohnisku (fokálne vitiligo) alebo na konkrétnom segmente pokožky. Tiež slizničné vitiligo (vitiligo mucosae), ktoré postihuje iba sliznice, je podtypom lokalizovaného vitiliga.
2. Generalizované vitiligo
Generalizované vitiligo je najčastejším typom tohto ochorenia. Biele pigmentové škvrny sa nachádzajú na rôznych miestach po tele. Škvrny vznikajú obvykle symetricky na oboch poloviciach tela.
3. Vitiligo universalis
Univerzálne vitiligo je vlastne rozsiahla forma generalizovaného vitiliga, kedy biele škvrny pokrývajú viac ako 80% pokožky tela.
Liečba vitiliga
Ochorenie vitiligom predstavuje nielen kozmetický problém. Postihnutie kože môže v mnohých prípadoch ovplyvniť psychiku pacienta, predovšetkým pokiaľ postihuje tvár. U vitiliga liečba aj diagnostika patrí do rúk lekára. Lekár musí odlíšiť vitiligo od iných kožných ochorení, na liečbu vitiliga sa potom používajú často silne účinné látky, ktoré nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné. Medzi metódami, ako obnoviť pigment v pleti, nájdeme okrem klasickej farmakoterapie aj fyzikálnu terapiu pomocou svetla alebo chirurgickej metódy. Liečba má byť sprevádzaná zdravým životným štýlom a elimináciou stresu, ktorý môže vitiligo zhoršovať.
Imunosupresívna liečba
Vo vznikajúcich ložiskách vitiliga je možné vyšetriť známky zápalu, po nejakej dobe však zápalové markery v ložiskách nebývajú viditeľné. Pretože navyše jedna z teórií rozvoja vitiliga popisuje vznik bielych škvŕn na koži na základe autoimunitnej reakcie, osvedčili sa aj na liečbu vitiliga prípravky, ktoré imunitu tlmia. Lekár môže na liečbu odporučiť lokálne kortikosteroidy alebo lokálne prípravky s imunosupresívnymi účinnými látkami. Možnou alternatívou je aplikácia látok odvodených od vitamínu D3 na koži.
Škvrny na tvári alebo krku na lokálnu liečbu zodpovedajú najlepšie. To znamená, že k repigmentácii môže dôjsť skoro u polovice pacientov. Efekt lokálnej liečby sa môže zvýšiť pri kombinácii s fototerapiou.
Pri rozsiahlom vitiligu, kde nezaberá iná liečba, je možné podávať kortikosteroidy alebo imunosupresívne liečivá tiež celkovo. Liečba so sebou však prináša aj nežiaduce účinky, preto lekár musí rozhodnúť, či je pre pacienta vhodná.
Fototerapia
Stimulácia pokožky na tvorbu kožného pigmentu melanínu pomocou UV svetla je ďalšou možnosťou liečby vitiliga.
- UVB svetlo (311 nm)
Najbežnejšie je využitie UVB svetla o vlnovej dĺžke 311 nm. UV svetlo pôsobí na pokožku len veľmi krátku dobu od 15 sekúnd po maximálne 10 minút. Terapia sa niekoľkokrát opakuje. Obvykle 2x alebo 3x za týždeň a to obvykle minimálne 10 týždňov.
- UVA v kombinácii so psoralenmi
Využívať možno aj UVA svetlo v kombinácii s látkami, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na žiarenie. Tieto látky sa označujú ako psoraleny a sú aplikované lokálne na pokožku. Pokiaľ liečba nie je dosť účinná, možno pristúpiť k ich celkovému podaniu. Ide o staršiu metódu ošetrenia vitiliga, ktorá máva oproti predchádzajúcej metóde výraznejšie nežiadúce účinky ako svrbenie alebo neznášanlivosť psoralenov.
- Lasery
Na ošetrovanie vitiliga možno použiť aj lasery. Rôzne zariadenia využívajú svetlá s vlnovými dĺžkami 308 alebo 311 nm. Rovnako ako pri využití klasického svetla sa aplikácia musí opakovať. Výhodou laserov je väčšia šetrnosť k okolitej pokožke.
Terapia svetlom má svoje limity. Aj tu sa rovnako ako pri konvenčnej liečbe najčastejšie stratia biele škvrny na tvári alebo končatinách. Maximálny počet ošetrení pokožky by sa nemal prekračovať, aby koža nebola ohrozená potenciálne rizikovými účinkami UV svetla.
Chirurgická liečba vitiliga
Napriek dlhodobej intenzívnej liečbe sa u niektorých pacientov repigmentácia nemusí dostaviť. Týmto ľuďom dáva nádej chirurgická liečba, pri ktorej sa vykoná mikrotransplantácia kožného štepu alebo priamo melanocytov.
Podporné prípravky
Melanocyty produkujúce kožný pigment sú veľmi vnímavé k oxidačnému stresu. Rôzne podporné prostriedky zamerané na vitiligo z radov doplnkov stravy preto obsahujú antioxidanty. Reč môže byť napríklad o mineráloch ako sú selén alebo zinok. Antioxidačné vlastnosti majú tiež vitamín C, vitamín E alebo betakarotén, ktorý sa v tele mení na vitamín A. V niektorých prípravkoch nájdete aj superoxiddismutázu, čo je enzým chrániaci bunky pred oxidačným stresom. Ďalej sa využíva extrakt z ginkgo biloba, ktorý dokáže zlepšovať krvný obeh v pokožke.
Psychologická podpora
Iné kožné eflorescencie ako akné, autoimunitné ochorenie kože, psoriáza, atopický ekzém alebo napríklad pigmentové škvrny na tvári alebo rozsiahle hnedé fľaky na koži ovplyvňujú vzhľad a poťažmo aj sebadôveru a psychiku pacienta. Dôležitá je preto u týchto pacientov rovnako ako u ľudí s vitiligom psychická podpora či už napríklad formou psychoterapie alebo aj formou medikácie, pokiaľ to stav pacienta vyžaduje. Nezabúdajte ani na to, že stres môže byť príčinou rozvoja vitiliga. Dbajte preto na dostatočný spánok, kvalitný odpočinok a zásady správnej psychohygieny.
Vitiligo je síce menej nápadné u ľudí so svetlou pokožkou, postihnúť môže ale všetky bez rozdielu typu pleti. Nie je teda divu, že aj mnohé slávne osobnosti sa s vitiligom stretávali. Známe je, že u Michaela Jacksona vitiligo malo veľký rozsah a viedlo populárneho speváka až k celkovému vybieleniu kože. Celková depigmentácia je metóda, ktorá sa u nás bežne nevyužíva, pretože so sebou môže niesť zdravotné riziká. V dnešnej dobe naopak vystupujú niektoré modelky s vitiligom, ktoré svoje ochorenie prijali a dokázali z neho urobiť prednosť.
Tvárou v tvár viditeľným prejavom vitliga napadá človeka aj otázka, odkiaľ sa inšpirovali napríklad tvorcovia rozprávkových postáv ako je princezná Anna z Ľadového kráľovstva. (Frozen 2013), ktorá má jeden svetlý prameň vlasov alebo napríklad Cruella De Vil zo 101 dalmatíncov, ktorá má bielu polovicu inak čiernych vlasov.
Starostlivosť o pokožku s vitiligom
Jednou z funkcií kožného farbiva melanínu je ochrana pokožky pred slnečným žiarením. Pokožka postihnutá vitiligom je v tomto ohľade veľmi krehká. Pred slnením ju preto chráňte opaľovacím prípravkom s vysokým ochranným faktorom minimálne SPF 30. Rovnako ako u materských znamienok aj pri bielych depigmentáciách každú podozrivú zmenu nechajte vyšetriť od kožného lekára.
Maskovanie vitiliga
Máte pocit, že na vás kvôli bielym škvrnám od vitiliga priľnú cudzie nechápavé pohľady? Zakryte vitiligo jednoducho make-upom! Kvalitné prípravky sú hypoalergénne, vhodné aj pre citlivú pokožku a perfektne kryjú. Niektoré maku-upy s SPF navyše dokážu súčasne chrániť pokožku, ako opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.
Samoopaľovacie prípravky
Zakrytie bielych depigmentácií make-upom je síce rýchle a jednoduché, efekt však je len krátkodobý. Na maskovanie vitiliga preto mnohí pacienti zvolia samoopaľovacie prípravky. Biele škvrny sú vďaka nim zamaskované rádovo niekoľko dní. Pozor, samoopaľovací krém nie je metódou, ako obnoviť pigment, a zafarbenie kože neposkytuje pokožke slnečnú ochranu ako klasické opálenie! Preto počas slnečných dní ešte navyše chráňte pokožku opaľovacím prípravkom s SPF 30 alebo vyšším.
Autor : Petra Večeřová
Zdieľajte tento článok
Súvisiace otázky z poradne
-
09. 12. 2020
Ktoré prípravky sú vhodné na liečbu vitiliga?
Dobrý deň,
prosím, ktoré prípravky by ste odporučili na liečbu vitiliga?
Vopred ďakujem..
-
16. 06. 2021
Čo je vhodné na Vitiligo?
Dobrý deň, ktorý prípravok je dobrý na odstránenie vitiliga? Ďakujem, pekný deň
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Na liečbu vitiliga z voľnopredajných prípravkom Vám odporúčam použiť ACM VITIX gél na reguláciu pigmentácie 50 ml. Gél sa aplikuje raz alebo dvakrát denne (ráno a večer) na postihnuté oblasti a tiež na kontúru lézií primerané množstvo gélu (4 mg/cm2). Gél sa dôkladne vmasíruje do pokožky krúživými pohybmi končekmi prstov! Na úplné preniknutie možno používať obvyklý krém na starostlivosť o pleť alebo make-up. Gél sa odporúča v kombinácií s pobytom na slnku alebo UVB fototerapiou. Doba trvania ošetrovania sa riadi rozsahom a lokalizáciou postihnutých miest a mala by byť stanovená dermatovenerológom. Jedná sa o ošetrovanie najmenej 3 mesiace. Najlepšie výsledky sa dosahujú po 6-12 mesiacoch ošetrovana. U starších lézií sa pozitívny účinok niekedy prejaví až po roku.
Na prekrytie svetlejších miest použite ACM VITICOLOR krycí gél 50 ml. Trvale sfarbuje depigmentované plochy pokožky za 3 až 5 dní. Môže sa použiť v spojení s obvyklou liečbou vitiliga, najmä fytoterapiou. Viticolor krycí gél obsahuje farbivá, ktoré okamžite sfarbujú pleť v oblasti aplikácie.
Vnútorne môžete podporiť liečbu vitiliga užívaním tabliet VITIX 30 tabliet. Obsahujú extrakt z melónu, vitamín C, E, B9 (folát), B12 a minerály selén, meď, zinok, ktoré prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Odporúča sa užívať 1 tableta 1x denne počas jedla.
Liečbu vitiliga by bolo vhodné skonzultovať aj s odborným lekárom dermatovenerológom. Veľmi dobre účinkuje aj Protopic masť, kt. je viazaný na predpis a môže Vám ju predpísať dermatovenerológ alebo imunológ- alergológ.
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77