Materské znamienka: Prečo ich kontrolovať a ako na samovyšetrenie?

MATERSKÉ ZNAMIENKA: PREČO ICH KONTROLOVAŤ A AKO NA SAMOVYŠETRENIE?

Materské znamienka sú spoločne s pehami naším jedinečným doplnkom, ktorý nás sprevádza celý život. Aby sa však nestali nebezpečnými, je potrebné ich pravidelne kontrolovať a starať sa o ne. Tento článok vám prezradí viac.

  • Pleť a pokožka

5 minút čítania


Čo sú materské znamienka Čo sú materské znamienka

Materské znamienka sú viditeľnými farebnými útvarmi na koži, ktoré sa vyskytujú buď pri narodení, alebo sa vyvinú tesne po narodení. Môžu mať rôznu veľkosť a tvar a vznikajú vďaka prítomnosti pigmentových buniek, ktoré obsahujú melanín. Časom sa ich podoba môže meniť.

co jsou mateřská znaménka

Podoby materských znamienok Podoby materských znamienok

Materské znamienka môžu mať mnoho rôznych farieb, vrátane hnedej, čiernej, svetlomodrej, ružovej, bielej, červenej alebo fialovej. Niektoré materské znamienka sú iba sfarbením povrchu kože; iné sú vyvýšené nad povrch kože alebo zasahujú do tkanív pod kožou.

Čo ovplyvňuje vznik materských znamienok Čo ovplyvňuje vznik materských znamienok

Vznik materských znamienok a pieh ovplyvňujú najmä dva faktory – gény a slnko. Pigmentácia však môže vzniknúť aj potom, čo sme sa spálili, po zápale kože, po užívaní antikoncepcie, v dôsledku hormonálneho ochorenia alebo s pribúdajúcim vekom.

Dá sa vzniku materských znamienok predísť? Dá sa vzniku materských znamienok predísť?

Neexistuje žiadny známy spôsob, ako zabrániť vzniku materských znamienok. Vo väčšine prípadov však samotné materské znamienka nie je vôbec potrebné liečiť. Ľudia s materskými znamienkami by iba mali venovať pozornosť ich pravidelnej kontrole a tiež by mali venovať zvýšenú pozornosť ochrane pred slnečným žiarením a pri pobyte na slnku používať kvalitný opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším, aby sa predišlo prípadným komplikáciám.

Dá sa vzniku materských znamienok predísť

Kedy spozornieť Kedy spozornieť

Komplikáciou môžu byť znamienka na citlivých miestach, ktoré môžu ovplyvniť bežné fungovanie (napr. na tvári alebo na intímnych partiách). Väčšiu pozornosť by ste mali svojim znamienkom venovať vtedy, ak máte na tele väčšie množstvo pieh alebo ak ste sa za život (hlavne v detstve) viackrát spálili. Ostatným stačí znamienka kontrolovať raz za čas. Práve pravidelným pozorovaním však možno predísť vzniku rakoviny kože.

Pokiaľ si materské znamienka vyžadujú liečbu, líši sa táto liečba podľa druhu materského znamienka a súvisiacich podmienok.

Ako predísť vzniku melanómu Ako predísť vzniku melanómu

Opakované a chronické opaľovania so sebou nesú nepríjemné komplikácie, medzi ktoré patrí aktinické starnutie kože, vznik kožných nádorov a ešte nebezpečnejší malígny melanóm, ktorý však až v polovici prípadov vzniká práve z materského znamienka. Aj preto je potrebné znamienka priebežne sledovať a pravidelne, alebo pri podozrení, absolvovať kontroly u odborníka. Včasne vykonaná diagnóza, aj keď nepriaznivá, je základom budúceho úspechu liečby, a často znamená iba nutnosť ďalšieho pravidelného a podrobnejšieho sledovania.

Typy vyšetrení Typy vyšetrení

Pravidelnú preventívnu kontrolu môžete vyriešiť pomocou samovyšetrenia z pohodlia domova. To je komfortné najmä pre tých, ktorí musia kontrolu vykonávať pravidelnejšie, to znamená aj niekoľkokrát za rok. Odbornejšia kontrola - pri prevencii 1x za rok, alebo okamžite pri podozrení - prebieha u dermatológa a je bezbolestná. Odborník skúma stav znamienok a posúdi, či je akékoľvek z nich nutné ďalej vyšetriť.

​ Princíp kontroly znamienok: metóda ABCDE ​ Princíp kontroly znamienok: metóda ABCDE

Metóda ABCDE nám pomáha odhaliť, či je s našimi znamienkami niečo v neporiadku a je tak potrebné navštíviť dermatológa, aby sa predišlo vzniku melanómu. Aj vďaka nej zvládne samovyšetrenie každý sám. Samovyšetrenie vykonávajte v pokoji, v kvalitne osvetlenej miestnosti, a so zrkadlami, pokiaľ vám s kontrolou na nedostupných miestach nepomôže niekto ďalší.

Zbystrite a navštívte odborníka, ak Vaše znamienko spĺňa jeden (alebo viac) z bodov:

A - ASYMMETRY - ASYMETRIA

asymetry copy

Normálne materské znamienka alebo pehy sú obvykle symetrické. Ak by sme ich rozpolili, vznikli by typicky dve symetrické polovice.

Varovným signálom teda je, pokiaľ nebudú škvrny na oboch stranách vyzerať rovnako. Tvar sám o sebe nenaznačuje zhubný nádor, pretože niektoré materské znamienka majú nepravidelný tvar, ale je jedným zo znakov, na ktoré sa odborníci zamerajú.

B - BORDERS - OKRAJE

borders copy

Materské znamienka alebo pehy sú obvykle okrúhle.

Tie s neostrým a/alebo zubatým okrajom môžu byť známkou rakovinového alebo predrakovinového bujnenia.

C - COLOUR - FARBA

colour copy

Normálne znamienka a ďalšie škvrny na koži sú obvykle jednofarebné.

Znamienko, ktoré má viac ako jednu farbu, považujeme za podozrivé. Zmeny farby môžu zahŕňať stmavnutie škvrny (niekedy až do tmavo fialovej alebo čiernej) alebo jej zosvetlenie.

D - DIAMETER - PRIEMER 

diameter copy

Ak je znamienko väčšie ako 5 alebo 6 mm, musí ho kontrolovať lekár. To sa týka aj oblastí kože, ktoré nemajú žiadne iné abnormality, pokiaľ ide o farbu, ohraničenie alebo asymetriu. Neznamená to však, že menšie výrastky nevyžadujú žiadne vyšetrenie.

E - EVOLUTION - VÝVOJ

evolution copy

Materské znamienka sa obvykle výrazne nemenia.

Vývoj, pri ktorom musíme spozornieť znamená, že znamienko alebo výrastok mení svoju veľkosť, vzhľad a štruktúru.

F - FUNNY LOOKING - NEOBVYKLÝ VZHĽAD

funny looking copy

Pehy sú si obvykle podobné a typické materské znamienko spĺňa body vyššie - je symetrické, jednej farby a časom sa výraznejšie nemení. Pokiaľ si teda všimnete odlišnosti od obvyklých alebo ostatných kožných znamienok, je čas objednať sa na kontrolu k dermatológovi.

Ďalším varovným znakom je, ak znamienko bolí, svrbí alebo krváca. V takom prípade navštívte odborníka okamžite.

Prehliadka u odborníka
Prehliadka u odborníka

Na pravidelnej preventívnej kontrole, alebo na kontrole, na ktorú prídete s podozrením, ktoré ste získali pri samovyšetrení, vždy svojho lekára informujte o všetkých rizikových faktoroch: kedy a ako ste sa vystavovali slnečnému žiareniu, či ste v poslednej dobe využívali iné formy opaľovania ( solárium), o predchádzajúcej rakovine kože alebo rodinnej anamnéze a ďalších zdravotných problémoch.

Nezabúdajte na ochranu pred slnkom Nezabúdajte na ochranu pred slnkom

K ďalším preventívnym opatreniam pred vznikom melanómu patrí fotoprotekcia, teda ochrana kože pri vystavení slnku. Voľte kvalitné produkty, ktoré pokožku chránia pred širokým spektrom slnečného žiarenia a zároveň o ňu starajú.

ochrana před sluncem

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Bioderma, ktorá ponúka celý rad produktov, ktoré poskytujú širokospektrálnu efektívnu ochranu - 100% minerálny MINERAL Fluid SPF 50+, ktorý je šetrný k detskej, ale aj atopickej pokožke alebo BRONZ Olej SPF 50+, ktorý zároveň chráni pokožku a podporuje jej prirodzené opálenie. Produkty ochránia pokožku v každom veku - napr. KID sprej SPF 50+ bol špeciálne vyvinutý pre detskú pokožku a má hypoalergénne zloženie, antioxidačná starostlivosť SPOT AGE 50+ naopak redukuje známky starnutia pleti a pokožku regeneruje.


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.