Rýchla pomoc pri prejavoch alergie

RÝCHLA POMOC PRI PREJAVOCH ALERGIE

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Napriek tomu, že jar je pre mnohých ľudí jedno z najkrajších ročných období, zároveň má aj svoju odvrátenú stránku. Kýchanie, nádcha, začervenanie a svrbenie očí aj kože pozná väčšina z nás. Práve v tomto období sa najčastejšie stretávame s prejavmi alergie, ktorá patrí k najrozšírenejším chronickým ochoreniam. Dnes však už poznáme viacero možností na potlačenie jej príznakov.

 • Články o zdraví
 • Dýchanie
 • Alergie

5 minút čítania


Čo je to alergia? Čo je to alergia?

Alergia je zvýšená a prehnaná reakcia imunitného systému na bežne sa vyskytujúce látky, ktoré väčšine ostatných ľudí neprekážajú. Za normálnych podmienok funguje imunitný systém ako obranný systém nášho tela. Pri alergických reakciách však reaguje ako falošný poplach. Úlohu tu zohrávajú aj gény a prostredie. Ľudia, ktorí často trpia alergiami, sú väčšinou citliví na viac ako jednu látku.

Ako vzniká alergia

Alergia vzniká, keď si imunitný systém pomýli bežnú, neškodnú látku s nebezpečnou. Imunitný systém následne produkuje protilátky (konkrétne imunoglobulíny IgE), ktoré sa naviažu na žírne bunky, z ktorých sa masívne vyplaví histamín. Ten sa naviaže na H1 receptory, aktivuje sa, a tým sa spustia prejavy alergie.

 

Najčastejšie alergény Najčastejšie alergény

 

Medzi alergény, čiže látky spúšťajúce alergické reakcie, patria:

vzdušné alergény ako je peľ, srsť domácich zvierat, roztoče a spóry plesní;

uštipnutie hmyzom napríklad od včely alebo osy;

niektoré potraviny, najmä arašidy, orechy, pšenica, sója, vajcia, mlieko či ryby;

lieky ako penicilín alebo antibiotiká na báze penicilínu;

latex alebo iné látky, ktorých sa dotknete, môžu taktiež spôsobiť alergické kožné reakcie.

 

​ Prejavy alergie a jej druhy ​ Prejavy alergie a jej druhy

Alergie spôsobujú rôzne príznaky, ako je nádcha, kýchanie, svrbenie, vyrážky, opuchy alebo astma. Alergie sa môžu pohybovať od ľahších až po závažné. Na diagnostiku alergií lekári používajú kožné a krvné testy. Závažnosť sa líši od človeka k človeku a môže sa pohybovať od menšieho podráždenia až po potenciálne život ohrozujúcu reakciu, akou je anafylaxia. Príznaky alergie, ktoré závisia od príslušnej látky, môžu ovplyvniť dutiny, dýchacie cesty, kožu a tráviaci systém. 

Senná nádcha, tiež nazývaná alergická rinitída, môže spôsobiť:

 • kýchanie
 • alergická nádcha, opuch nosovej sliznice (pocit upchatého nosa)
 • svrbenie očí a nosa
 • začervenané alebo opuchnuté oči (konjunktivitída)

Potravinová alergia sa zvykne prejavovať ako:

 • mravenčenie v ústach
 • opuchy v oblasti pier, jazyka, hrdla a tváre
 • anafylaxia

Alergia na bodnutie hmyzom môže spôsobiť:

 • opuch v mieste bodnutia
 • svrbenie alebo žihľavka po celom tele
 • kašeľ, tlak na hrudníku, dýchavičnosť
 • anafylaxia

Alergia na lieky sa zvykne prejavovať svrbením pokožky, vyrážkou kdekoľvek na tele, opuchom tváre a v horšom prípade až anafylaktickým šokom.

 

Anafylaxia Anafylaxia

Niektoré typy alergií, vrátane alergie na potraviny a bodnutie hmyzom, môžu vyvolať závažnú reakciu známu ako anafylaxia, ktorá sa prejaví už do pár sekúnd. Príznaky anafylaxie zahŕňajú pokles krvného tlaku, ťažkú dýchavičnosť, nevoľnosť, točenie hlavy až stratu vedomia. Anafylaxia je najťažšia alergická reakcia a vyžaduje si okamžitú prvú pomoc formou podania adrenalínuzaistenia dýchania. V opačnom prípade môže končiť až smrteľne.

 

Liečba alergie Liečba alergie

Keďže kľúčovú úlohu pri vzniku alergických ochorení zohráva vyplavenie histamínu, liečba alergických reakcií zahŕňa blokádu účinku histamínu. Liečba je zameraná na užívanie liekov na alergiu a vyhýbanie sa látkam, ktoré spôsobujú reakcie.

Antihistaminiká

Antihistaminiká sa už dlhodobo používajú na liečbu symptómov alergie. Môžu sa užívať systémovo vo forme tabliet alebo lokálne ako nosové spreje, očné kvapky a gély. 

Ako účinkujú antihistaminiká?

Ako už bolo vysvetlené, pri alergii bunky imunitného systému známe ako "žírne bunky" uvoľňujú látku nazývanú histamín, ktorá sa viaže na receptory, čo spôsobuje typické alergické prejavy ako začervenanie, opuch, svrbenie a zmeny sekrétov. Antihistaminiká blokujú histamín a bránia mu vo väzbe na receptory.

Pri staršej generácii antihistaminík je nevýhodou, že väčšina spôsobuje únavu a ospalosť, pričom pri moderných antihistaminikách je už tento vedľajší účinok minimálny.

Lokálne antihistaminiká - antihistamínové očné kvapky zmierňujú začervenanie a  svrbenie očí, nosové spreje možno použiť na liečbu príznakov sezónnych alebo celoročných alergií. Najpoužívanejšie lokálne antihistaminiká sú nosový sprej a očné kvapky Livostin a nosový sprej Allergodil. V prípade alergických prejavoch na pokožke je vhodné použiť Fenistil gél, ktorý sa aplikuje lokálne, nepoužíva sa však na rozsiahle plochy kože. Taktiež nie je vhodné vystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu počas použitia Fenistilu.

Systémové antihistaminiká

Systémové antihistaminiká sú liečivá, ktoré účinkujú veľmi efektívne na prejavy alergie. Poznáme tri generácie H1 antihistaminík, od starších po novšie.

Prvá generácia H1 antihistaminík je najstaršia a i keď sú dobre účinné na alergické prejavy, vyskytujú sa u nich častejšie nežiadúce účinky, resp. horšia znášanlivosť. Keďže vedľajšie účinky sa prejavovali ako útlm a navodenie spánku, niektoré z nich sa využívajú na nespavosť. Tie sú však len na lekársky predpis.

Druhá generácia H1 antihistaminík zahŕňa liečivá, ktoré majú menšie množstvo nežiadúcich účinkov v porovnaní s prvou generáciou, pričom antialergický účinok ostáva. Je to spôsobené tým, že ide o molekuly, ktoré sú selektívnejšie na histamínové receptory v periférii a neviažu sa tak intenzívne na receptory v centrálnom nervovom systéme. Vďaka tomu nemajú výrazné utlmujúce nežiaduce účinky. Najčastejšie používanými liekmi z tejto skupiny sú Zodac, ZyrtecClaritine. Sú vhodné na zmiernenie nosových a očných príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy, tiež ich možno použiť ako pomoc pri zmiernení príznakov žihľavky (svrbenie, začervenanie a počet a veľkosť vyrážok). Výhodné je aj užívanie, keďže stačí užiť 1 tabletu jedenkrát denne.

Tretia generácia H1 antihistaminík je najnovšia a zaraďujeme sem liečivá, ktoré sú, laicky povedané, vylepšenou formou molekúl liečiv 2. generácie tak, aby sa zvýšil antialergický účinok a znížili nežiadúce účinky. Z liekov odporúčame Xyzal a Dasseltino najmä pre pacientov trpiacich pretrvávajúcou, silnou alergickou nádchou i žihľavkou. 

Dekongestíva – pri opuchu nosovej sliznice sú rýchlou pomocou nosové spreje nazývané dekongestíva. Okamžite uvoľňujú upchatý nos, avšak nesmú sa užívať dlhodobo z dôvodu potenciálneho vzniku závislosti. Možno použiť Olynth či Nasivin, výborným voľbou je aj kombinácia dvoch účinných látok – dekongestíva a antihistaminika obsiahnutého v nosovom spreji, resp. kvapkách Vibrocil.

Ectoin v boji proti alergii

Ectoin je prírodná látka, ktorá sa nachádza v niektorých druhoch baktérií. Objavená bola v roku 1985 a odvtedy je predmetom skúmania, keďže vďaka svojim účinkom predstavuje veľký potenciál aj v liečbe alergie. Používa sa vo forme očných kvapiek Vividrin, ktoré zmierňujú svrbenie, pálenie, slzenie a začervenanie očí. Pomáha pri zápaloch spojiviek, ak sú vyvolané alergénom. Vividrin existuje aj ako nosový sprej, ten sa odporúča pri kýchaní, upchatom nose, nádche a pri svrbení nosa. Sprej pôsobí regeneračne na nosovú sliznicu. Novinkou na trhu sú LIVSANE Antialergické pastilky na cmúľanie s obsahom ectoinu. Sú veľmi dobrým prostriedkom pri inhalačných alergénoch, akými sú peľ, prach a srsť zvierat. Zvlhčujú podráždenú sliznicu v krku a ústnej dutine. 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ZODAC 10 mg 7 tabliet

Skladom v e‑shope

4,79 €

LIVOSTIN®0,5 mg/ml očné suspenzné kvapky 4 ml

 • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

7,89 € 7,09 €

FENISTIL Gél pri poštípnutí a svrbení 50 g

Skladom v e‑shope

10,99 €

VIBROCIL Nosový sprej alergická nádcha 15 ml

Skladom v e‑shope

9,59 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  15. 05. 2020

  Ktorý je účinný liek na liečbu sezónnej alergie ?

  Dobrý deň, prosím Vás čo je lepšie silnejšie Zyrtec alebo Zodac? Kedysi som používal Zyrtec aj Zodac, ale je to pár rokov dozadu a začínam byt od včera zúfalý ...môžem si to u Vás objednať aj s tým, že by to došlo domov alebo je to na predpis ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Doporučujem Vám vyskúšať antialergikum s inou účinnou látkou CLARITINE 10 mg tbl 10x10mg. Liek obsahuje liečivo loratadín, ktoré patrí do skupiny liekov nazývanej „antihistaminiká“. Liek zmierňuje príznaky spojené s alergickou rinitídou (napríklad senná nádcha), ako sú kýchanie, výtok z nosa alebo svrbenie nosa a pálenie alebo svrbenie očí. Liek možno tiež použiť ako pomoc pri zmiernení príznakov žihľavky (svrbenie, začervenanie a počet a veľkosť vyrážok).

  7 a 10 tbl balenie je voľné bez Rp, 30tbl balenie je už viazané na lekársky predpis. 

   

  Okrem systémovej liečby - užívanie antihistaminík môžete používať na zmiernenie príznakov voľnpredajné lokálne lieky - Livostin 0,5 mg/ ml aer nau 1x10 ml spr nas 10ml , ak sa alergia prejavuje formou rinitídy alebo Livostin 0,5 mg/ ml oči 1x4 ml gtt oph 4ml. ( zmierňuje pálenie a svrbenie očí)  Ako doplnok liečby aj homeopatoiický prípravok RHINALLERGY tbl 3x20

   

  Je dôležité dodržiavať určité zásady - používanie slnečných okuliarov, častejšie umývanie rúk a sprchovanie po pobyte v prírode. 

   

  Sezóna len začína, prajem Vám pevné nervy. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  • Tehotenstvo a dojčenie
  14. 05. 2020

  Čo je vhodné na alergiu pre tehotné ?

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať o lieku na alergiu, konkrétne voľnopredajný nosový sprej Livostin. Minulý rok som ho počas alergie (sennej nádchy) užívala a veľmi mi pomohol. Teraz ale plánujeme dieťatko a ja neviem či je vhodné ho znovu začať užívať. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Po prípade aký iný nosový sprej by bol vhodný? Teraz som začala uživať aj Rhinallergy tablety, ale pravdepodobne užívať len ten asi stačiť nebude. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Livpostin spr. výrobca neodporúča používať počas gravidity, pokiaľ prínos liečby pre ženu nepreváži nad rizikom pre plod. Namiesto Livostinu užívajte PHYSIOMER Nosový sprej Hypertonický 20ml., ktorý obsahuje morskú vodu vo vyššej koncentrácií. Pomáha liečiť bežnú aj alergickú nádchu a prechladnutie. 

  Naďalej užívajte Rhinalergy v dávke 1 tableta 3-6x denne, homeopatika patri medzi najbezpečnejšie lieky pre ženy v tehotenstve.  V  prípade zhoršenia príznakov môžete užívať  vnútorne liek Zodac alebo Zyrtec - môžu  sa užívať počas tehotenstva a dojčenia s opatrnosťou.

   

  Doporučujem ešte robiť pravidelné výplachy nosa konvičkou. Na vyplachovanie nosa sa používa vlažná slaná voda. Do konvičky Rhino Horn sa nasype 2,7g kuchynskej soli (NaCl) pomocou špeciálnej odmerky na dávkovanie soli (dodáva sa v balení s konvičkou) a doplní sa s 300 ml vody približne telesnej teploty.
   

  Pri pobyte vonku používajte slnečné okuliare, po každom pobyte vonku sa odporúča sprcha s umytím vlasov. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Homeopatia
  10. 09. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné na alergiu na pele?

  Dobry den, mozem pouzivat na alergiu na pely homeopatikum a ake davkovanie
  Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na alergické prejavy spôsobené peľmi je základným homeopatickým liekom RHINALLERGY 3 x 20 tabliet. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 1 tableta 3-6x denne. So zlepšením zdravotného stavu sa intervaly predlžujú.Ak príznaky trvajú dlhšie ako 7 dní alebo sa zhoršia, je potrebné obrátiť sa na lekára.

  Lokálne odporúčam užívať VIVIDRIN Ectoin nosový sprej 10 ml do nosa a VIVIDRIN Ectoin očné kvapky 10 ml do očí. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.