Dlhovekosť – ako sa k nej dopracovať?

DLHOVEKOSŤ – AKO SA K NEJ DOPRACOVAŤ?

Mgr. Alexandra Kubalcová

Mgr. Alexandra Kubalcová

Čo je dlhovekosť a ako sa tento pojem zmenil za posledné desaťročia? Aké zóny dlhovekosti poznáme? Viete, aké sú tipy k dosiahnutiu dlhovekosti? V článku sa dočítate, ako sa čo najlepšie dopracujete k dlhšiemu životu a ako vplýva strava, pohyb, stres, fajčenie či alkohol na náš organizmus.

  • Články o zdraví

8 minút čítania


Dlhovekosť – ako sa k nej dopracovať? Dlhovekosť – ako sa k nej dopracovať?

Ľudia sa už po stáročia snažia nájsť spôsob, ktorým by spomalili alebo úplne zastavili starnutie. Veď kto by predsa nechcel objaviť liek na nesmrteľnosť? Na takýto liek si však budeme musieť ešte asi chvíľu počkať. Dožiť sa „stovky“ však nemusí byť iba zbožným prianím. Dosiahnutie dlhovekosti je v súčasnosti jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Ak si myslíte, že ide o kryoterapiu či kyslíkovú hyperbarickú komoru, mýlite sa. Dlhovekosti je možné dosiahnuť niekoľkými jednoduchými (no pre niekoho zásadnými) zmenami životného štýlu. Ak vás zaujíma, čo presne je receptom na dlhovekosť, nasledujúci článok vám to dopodrobna vysvetlí.

Čo je dlhovekosť a ako sa tento pojem zmenil za posledné desaťročia?

Dlhovekosť v jednoduchosti znamená dlhý život. Tento pojem sa však za posledných 100 rokov výrazne zmenil. Pokým pred sto rokmi bola priemerná dĺžka života okolo 50 rokov, dnes je priemerná dĺžka života v EÚ 79 rokov u mužov a 84 rokov u žien. A toto číslo stále rastie. Samozrejme, je množstvo faktorov, ktoré ako jednotlivci nie sme schopní ovplyvniť, ako sú napríklad genetika alebo úroveň zdravotnej starostlivosti v oblasti, kde žijeme. Existuje mnoho vedeckých štúdii, ktoré odhadujú, že genetika ovplyvňuje približne 25 % priemernej dĺžky dožitia človeka. Zvyšok je potom už len v našich rukách.


Zóny dlhovekosti Zóny dlhovekosti

Nakoľko je priemerná dĺžka života iba do malej miery ovplyvnená genetikou, otázkou zostáva, čo môžeme v živote zmeniť, aby sme sa dožili dlhšie? To, že životný štýl má najväčší vplyv na dlhovekosť a naše zdravie dokazujú tzv. modré zóny. Sú to oblasti sveta, v ktorých majú ľudia nízku mieru chronických ochorení, dožívajú sa dlhšie a majú lepšiu kvalitu života aj vo vyššom veku.

Na svete existuje 5 modrých zón:

  • Ikaria (Grécko)
  • Ogliastra (Taliansko)
  • Okinawa (Japonsko)
  • Nicoya Peninsula (Costa Rica)
  • Loma Linda (Kalifornia)

foto1

Aj napriek tomu, že sú tieto miesta na rôznych kútoch sveta, vedci zistili, že existuje niekoľko faktorov stravovania a životného štýlu, ktoré sú spoločné pre všetky tieto miesta.

  • strava je tvorená predovšetkým rastlinnou zložkou. Hoci väčšina ľudí, žijúcich na týchto miestach nepatrí medzi vegetariánov, mäso si doprajú len niekoľkokrát za mesiac. Ich strava je veľmi pestrá, ľahká a s minimom spracovaných potravín. Základnými piliermi ich stravy je zelenina, strukoviny, orechy a ryby.
  • pravidlo 80 % a dosť – dodržiavajú najmä Okinawčania. Ide o spôsob stravovania, kedy prestanú jesť, keď sa cítia plní približne na 80 percent, nie na 100. Takýmto spôsobom zabraňujú prejedaniu, a tým priberaniu na váhe, čím sa vyhnú mnohým chronickým ochoreniam. V modrých zónach sa vo všeobecnosti je pomalšie, čo umožňuje zjesť menšie porcie. Môžu za to „hormóny sýtosti“, ktoré dosiahnu maximálne hladiny až 20 minút po najedení.
  • obmedzenie alkoholu na minimum – vo väčšine modrých zón sa alkohol konzumuje iba príležitostne. V tejto súvislosti je veľmi dôležité, o aký druh alkoholu ide. V Ogliastre na Sardínií sa tamojší muži rozhodne nevyhýbajú červenému vínu. To však obsahuje veľké množstvo antioxidantov a je asi najlepšou možnosťou, po akej môžete siahnuť, čo sa zdravia týka.
  • cvičenie ako súčasť každodenného života si nepredstavujte ako nútené silové tréningy. V týchto zónach ľudia necvičia cielene, ale pohyb je prirodzenou súčasťou ich dňa. Ide hlavne o záhradkárčenie, prechádzky,  chov hospodárskych zvierat, či pohyb po horách, v ktorých žijú. Štúdia zistila, že ľudia žijúci v týchto oblastiach nachodia veľké množstvo krokov alebo prejdú veľa výškových metrov, čo prispieva k zníženiu rizika chronických ochorení ale aj napríklad rakoviny.
  • dostatok spánku je pre dlhovekosť taktiež veľmi dôležitý. Ľudia v modrých zónach spia dostatočne dlho a častokrát si zdriemnu aj počas dňa. Viacero štúdii dokazuje, že optimálny spánok by mal trvať aspoň 7 hodín.
  • náboženské alebo duchovné komunity môžu súvisieť so sociálnou podporou od ľudí v danej komunite a tým prispieť k zníženej miere stresu.
  • životný cieľ a duševná pohoda

Napriek tomu, že sú oblasti modrých zón od seba vzdialené tisícky kilometrov a majú rozdielne sociálno-ekonomické podmienky, dožívajú sa v nich ľudia nadpriemerne vysokého veku. Ukázalo sa, že každý zo spoločných faktorov životného štýlu ľudí žijúcich v modrých zónach súvisí s dlhším a kvalitnejším životom. Poďme si preto bližšie opísať rady do bežného života k dosiahnutiu dlhovekosti.

Sedem tipov, ako dosiahnuť dlhovekosť Sedem tipov, ako dosiahnuť dlhovekosť


1. Strava

Veta „sme to, čo jeme“ naozaj nie je iba obyčajný výmysel. Zdravá strava, bohatá na vitamíny, minerály či antioxidanty, je veľmi dôležitá pre správne fungovanie nášho organizmu. Takéto potraviny podporujú imunitu, vďaka čomu môžeme predchádzať mnohým infekčným ochoreniam a iným zdravotným rizikám. Zároveň strava bohatá na antioxidanty pomáha nášmu telu chrániť sa pred oxidačným stresom a tým sa vyhnúť mnohým chronickým ochoreniam.

Štúdie dokazujú, že výbornou podporou cesty k dlhovekosti je rastlinná strava. Dôležité je konzumovať najmä strukoviny, orechy, celozrnné výrobky a vo všeobecnosti ovocie a zeleninu ako takú. Takúto stravu samozrejme netreba dodržiavať na 100 %, treba sa hlavne držať určitých zásad. Vyhnúť by ste sa mali hlavne potravinám s vysokým obsahom cukrov a tuku, polotovarom a nadmernej konzumácii červeného mäsa. Dôležité je, aby bola väčšina potravín pokiaľ možno nespracovaných a pochádzajúcich z rastlín. Nikto vám ale nezakazuje dať si občas aj mäso či zákusok.


2. Pohyb

Túto časť som zámerne nenazvala „cvičenie“, nakoľko ide skôr o to, byť aktívnejším akoukoľvek formou fyzickej aktivity. Fyzická aktivita pozitívne ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vyššiemu veku dožitia. Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko srdcového infarktu, mŕtvice, diabetu a mnohých iných chronických ochorení. Je to preto, lebo pri cvičení  a významnejšej fyzickej aktivite sa nám posilňujú cievy, svaly, pľúca srdce atď. Okrem toho netreba podceňovať dôležitosť psychickej stránky cvičenia a fyzickej aktivity na naše zdravie. Pri cvičení sa vyplavujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a zvyšujú náš pocit šťastia.

Koľko pohybu je dostatok pohybu?

Existuje viacero smerníc, ktoré stanovujú, koľko pohybu by ste mali za týždeň mať na to, aby ste boli zdraví a žili dlhšie.

Podľa oficiálnych guidelinov (smerníc) by ste mali dodržiavať aspoň:

  • 150 minút miernej aktivity týždenne (zahŕňa aj chôdzu a cvičenie v pomalom tempe alebo s nižšou intenzitou, upratovanie, zdvíhanie malých závaží, ale aj práce v záhrade ako rýľovanie, okopávanie atď.)
  • 75 minút intenzívnej aktivity týždenne (beh, vysokointenzívne tréningy, crossfit, zdvíhanie ťažkých váh a podobne)
  • prípadne kombinácia týchto dvoch možností

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, pravidelná chôdza má množstvo zdravotných benefitov. Magické číslo 10 tisíc krokov denne je však iba mýtus, ktorý nie je podložený žiadnou vedeckou štúdiou. Zdravotné benefity totižto začínajú už pri 2 500 krokoch denne. Toto je minimálny počet krokov, nikto vám nezakazuje spraviť viac, naopak, vášmu zdraviu to dokonca aj prospeje. Pri vyššom počte krokov sa zdravotné riziká ešte viac znižujú. Sedavá práca je významný rizikový faktor pri dosahovaní minimálneho počtu krokov za deň. Spraviť dostatok krokov môže byť pre ľudí so sedavou prácou ťažšie, pretože všetky kroky musia spraviť po práci, čo môže byť časovo náročné. Ak nemáte dostatok času „krokovať“, môžete takúto aktivitu nahradiť intenzívnejšou aktivitou, napríklad chôdzou do schodov.


3. Nefajčite

Fajčenie je zdraviu škodlivé a skracuje život. Tento zlozvyk nemá žiadne zdravotné benefity a rozhodne nepomáha k dosiahnutiu dlhovekosti. Fajčenie zvyšuje riziko rôznych druhov rakoviny, poškodzuje pľúca a zhoršuje zdravie pokožky a ústnej dutiny. Preto, ak nefajčíte, ani nezačínajte. Ak však už fajčíte, existuje viacero účinných spôsobov, ako prestať fajčiť. V súčasnosti sú dostupné napríklad náplasti, žuvačky či cukríky s obsahom nikotínu, ktorými sa môžete postupne zbaviť tejto závislosti.

4. Spánok

Pri dosahovaní dlhovekosti je nemenej dôležitý aj spánok, ktorého by ste si podľa odborníkov mali dopriať aspoň 7 hodín denne. Kvalitný spánok je dôležitý nielen pre zdravie, ale aj pohodu počas celého života.

Ak spíte dlhodobo veľmi málo, zvyšuje sa tým riziko chronických zdravotných problémov. Málo spánku má negatívny vplyv na naše srdce, mozog, pľúca, imunitný systém a tým sa naše telo stáva náchylnejším na vznik diabetu či Alzheimerovej choroby. Okrem toho, nedostatok spánku má za následok vyplavovanie väčších množstiev hormónu kortizolu, čo v konečnom dôsledku vedie k neopodstatneným zápalom v tele. S tým súvisí aj zvýšený výskyt kožných ochorení, ako sú psoriáza alebo ekzém.

Spánok je jednou z vecí, ktoré sa pri dosahovaní dlhovekosti jednoducho nedajú ničím nahradiť. Ak zle spíte, nezúfajte. V súčasnosti totiž existuje množstvo výživových doplnkov alebo liekov na podporu zdravého spánku. Pokiaľ nemáte skúsenosť s takýmto typom prípravkov, na začiatok sú vhodné prípravky s obsahom melatonínu, prípadne bylinné prípravky vo forme čajov alebo tabliet.

5. Obmedzte alkohol

V takomto prípade tiež platí, že ak nepijete alkohol, tak ani nezačínajte. Úplná abstinencia je pre vaše zdravie najlepšia. Striedme pitie alkoholu však nejako neublíži vášmu zdraviu, dôležité je ale vybrať typ alkoholu, ktorý má aj zdravotné benefity, napríklad červené víno. Za pitie alkoholu s mierou sa považuje jeden pohárik vína denne pre ženy a dva a menej pohárikov vína denne pre mužov. Nadmerné pitie alkoholu významne narušuje funkciu imunitného systému, zvyšuje riziko poškodenia pečene a vzniku rôznych typov rakoviny, čo vašej ceste k dlhovekosti rozhodne neprispeje.

6. Psychická pohoda a stres

Napriek tomu, že tento bod je veľmi ťažké ovplyvniť, mali by sme sa o to snažiť, pretože úzkosti a psychický stres výrazne skracujú náš život. U žien, ktoré trpia chronickým stresom je až dvakrát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby v porovnaní s tými menej vystresovanými. U mužov vystavených dlhodobému stresu je riziko predčasného úmrtia vyššie až trikrát v porovnaní s tými, ktorí majú kľudnú prácu.

Stres spôsobuje uvoľňovanie hormónu kortizolu, ktorý nášmu telu pomáha pri ohrození pripraviť sa na „útok alebo útek“. Ak náš organizmus vyhodnotí, že nám nič nehrozí, hladina kortizolu sa dostáva zas do normálu. Ak však máme stres dlhodobo (napríklad z práce), hladiny kortizolu sú dlhodobo zvýšené, čo spôsobuje problémy so spánkom, zápalmi v tele, zníženou imunitou a podobne.

Viacero štúdii ukazuje, že stačia aj malé zmeny v podobe optimistickejšieho myslenia. Optimizmus úzko súvisí s dlhšou dĺžkou života, čo bolo podložené viacerými vedeckými zisteniami, ktoré ukazujú, že optimisti trpia menej často chronickými ochoreniami. V konečnom dôsledku možno povedať, že ak budete myslieť pozitívne, môžete sa dožiť dlhšie.

Okrem toho existuje množstvo spôsobov, akými môžeme odbúravať stres. Existuje množstvo cvičebných plánov na doma (napríklad jóga), ktoré spájajú cvičenie so správnym dýchaním a pomáhajú vyrovnávať spojenie medzi „telom a mysľou“. Okrem toho je na odbúranie stresu výborná meditácia, stačí si nájsť vhodnú techniku a približne 10 minút času denne.


7. Socializácia

Hovorí sa, že človek je druh spoločenský a samota mu neprospieva. Vedci potvrdili, že je to naozaj tak. Údaje z jednej nedávnej štúdie dokazujú, že stačia aspoň 3 stabilné sociálne väzby k tomu, aby sa znížilo riziko predčasnej smrti o viac ako 200 %. Zaujímavým zistením je, že pre naše zdravie je prospešnejšie podporu iným ľuďom poskytovať ako ju prijímať. Stretávanie sa s inými ľuďmi nám pomáha odbúravať stres a reagovať na napäté situácie menej negatívne, čo vysvetľuje pozitívny vplyv sociálnych interakcií na dĺžku života.

Záver: Návod na dlhší život už máte. Je iba na vás, či sa ho rozhodnete dodržiavať!



ZDROJE:

ROBERTSON, R. Why People in “Blue Zones” Live Longer Than the Rest of the World. In healthline.com [online] 3. december 2024 [cit. 2024-12-28]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/blue-zones#TOC_TITLE_HDR_9

CATANESE, L. Longevity: Lifestyle strategies for living a healthy, long life. In health.harvard.edu [online] 25. jún 2024 [cit. 2024-12-28]. Dostupné z: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/longevity-lifestyle-strategies-for-living-a-healthy-long-life

GARANČOVSKÁ, D. Ako dosiahnuť dlhovekosť. In protein.sk. [online] 2. júl 2024 [cit. 2024-12-28]. Dostupné z: https://www.protein.sk/ako-dosiahnut-dlhovekost-825-clanok?srsltid=AfmBOooUbeY4S8IUbplnWGKeG8OvxWz7sebQffI2neuoQcls3FoUgAjI

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

PHARMATON Geriavit vitality (50+) 100 tabliet

Skladom v e‑shope

33,09 €

GELOREN Active 90 želatínových tabliet

  • Dlhodobo výhodná cena

Skladom v e‑shope

21,27 €

LIVSANE B12 životná sila 10 x 10 ml

Skladom v e‑shope

13,99 €

ADVANCE Chlorella bio 1000 tabliet

Skladom v e‑shope

20,79 €

FARMILION Bio spirulina prášok 200 g

Skladom v e‑shope

5,99 €

JAMIESON Kórejský ženšen 100 tabliet

Skladom v e‑shope

23,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Odvykanie od fajčenia
    16. 08. 2021

    Ako môžem najúčinejšie odvyknúť od fajčenia?

    Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o radu čo najúčinnejšie mi viete poradiť na odvykanie fajčenia Chcela by som prestať fajčiť ale potrebujem nejaké odporúčania čo mi najviac pomôže Ďakujem pekne Prajem krásny deň

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    V prvom rade je dôležitá pevná vôľa z Vašej strany, bez nej to bohužiaľ nepôjde. Ako pomocné barličky môžete použiť Nicorette  alebo NiQuitin , ktoré  sú dostupné vo forme spreja, žuvacich tabliet či náplastí podľa preferencie.  Ak sa liek v akejkoľvek forme používa krátkodobo, stačí informovať Vášho všeobecného lekára pri najbližšej návšteve. Celková liečba bez konzultácie lekára by nemala prekročiť vaic ako 3 mesiace. 

     

    Dávka pre dospelých v inhalačnej forme je 6-12 vdychov v denne počas prvých 8 týždňov. Počas ďalších 2 týždňov sa počet inhalácii znižuje na polovicu a v ďalších týždňoch sa aplikácia postupne ukončí. 

    Vo forme náplastí je to 15-21mg ( t.j. jedna náplasť, kt. sa nalepí na kožu vnútornej plochy ramena, predlakia alebo sedacieho svalu. Na noc sa náplasť odstraní, popr. sa môže nechať nalepená aj cez noc. Po 4 týždňoch sa prechádza na náplasť 10-14mg nikotínu a po ďalších 4 týždňoch s obsahom 5-7mg nikotínu. Náplasť sa lepí každý deň na iné miesto. 

     

    Dávka pre dospelých pri žuvacích tabletách je individuálna. Používa sa technika prerušovaného žuvania. Tableta sa žuje pomaly, kým sa nedosiahne intenzívna príchuť a následne sa uloží medzi ďasno a líce. Užíva sa vtedy, ak dostanete chuť na fajčenie, aby sa zachovala kontinuita abstinenčého fajčenia. Počas dňa treba použiť 8-12 žuvačiek, maximálne 15. Aby sa prerušil návyk, je potrebné užívať žuvačky 3 mesiace a potom postupne znižovať. Užívanie sa preruší, keď potreba klesne na 1-2 žuvačky denne. Treba si však nechať zopár žuvačiek pre prípad, že dostanete náhle chuť na nikotín. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Stres a spánok
    02. 05. 2023

    Spánok, úzkosť, nervozita

    Dobry den, prosim poradte ucinny volnepredajny produkt na podporu spanku, znizenie nervozity, uzkosti.

    Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak ste otvorený homeopatii, odporúčam Vám SÉDATIF PC 90 tabliet tradične používaný pri úzkostných stavoch, precitlivenosti, podráždenosti a poruchách spánku. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 2 tablety 3x denne. Ak je to potrebné, dávky sa môžu opakovat' častejšie. Pri poruchách spánku je potrebné užiť tablety už počas dňa a večer pred spaním. Ak sa  do 2 týždňov nebudete cítiť lepšie alebo sa bude cítiť horšie, musí sa obrátiť na lekára. Tablety sa nechajú voľne rozpustit' v ústach alebo v malom množstve vody, ktorá sa má následne vypiť.

     

    Viac o nespavosti a ďalších možnostiach sa dozviete v článku AKO NA PROBLÉMY SO SPÁNKOM a ČO POMÁHA NA LEPŠÍ SPÁNOK?

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby, svaly, kosti
    08. 04. 2024

    Podpora pohybového aparátu

    Dobrý deň, viete mi odporučiť nejaký účinný výživový doplnok na posilnenie väzív, šliach a kĺbov pre ľudí v strednom veku ? Prípravok nesmie obsahovať lepok a laktózu. Poprosím Vás niečo o čom viete, že skutočne pomôže, nakoľko orientovať sa v množstve ponúkaných doplnkov nie je jednoduché. Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam vyskúšať prípravok  –  patentovaný nemecký doplnok výživy, ktorý napomáha doplňovať chrupavky kĺbov a spojivové tkanivá kolagénom.  Jeho účinky boli  vedecky preukázané u všetkých vekových kategórii, či u športovcov, ľudí po úrazoch alebo aj u starších ľudí. Regeneruje kĺbové chrupavky a spojivové tkanivá rýchlo a účinne, stimuluje vlastné mechanizmy tela pre udržanie zdravých kĺbov, ich optimálnu pohyblivosť a flexibilitu, podporuje zdravie kĺbov prirodzene a bez vedľajších účinkov, aj pri dlhodobom užívaní. Znižuje zápal, opuch a bolesť. Pre dostatočné doplnenie chrupaviek kolagénom sa odporúča užívať CH-Alpha® min. 3 mesiace v roku. CH-Alpha® je však bezpečný produkt aj pre dlhodobé užívanie (štúdia 48 týždňov). Dĺžka užívania závisí od diagnostikovaného stavu a symptómov (bolesť, opuch, zlá hybnosť atď.), ktorými trpíte. Nakoľko je účinok na regeneráciu rýchly, k zlepšenie stavu už môže nastať už  po 1-2 mesiaci užívania. Výživový doplnok sa užíva  v dávke 1 ampula 1x denne. Pred použitím je potrebné ampulu pretrepať. Ampula sa vypije priamo alebo sa zamieša do vody alebo džúsu (200 ml) a vypije sa. Užívať sa môže kedykoľvek v priebehu dňa (nalačno, alebo po jedle, bez diétnych opatrení).  Je vhodný aj pre diabetikov a pacientov s intoleranciou na laktózu a lepok.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

     

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.