Čo pomáha  na zápal v tele

ČO POMÁHA NA ZÁPAL V TELE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zápal v tele je viacfázový proces, ktorý nastáva v tele po poškodení tkaniva alebo určitého orgánu. Ide vlastne o obrannú reakciu celého organizmu, ktorý reaguje náležitou intenzitou v závislosti od druhu poškodenia.  Významnú úlohu zohráva imunitný, nervový  a retikuloendotelový systém a  obranné bunky ako sú T-lymfocyty, B -lymfocyty, makrofágy, trombocyty a zápalové mediátory, ktoré spúšťajú celý zápalový proces.  Cieľom vzájomnej spolupráce je rozpoznať škodlivý agens, odstrániť ho z tela, zreparovať postihnutú oblasť a prinavrátiť jej pôvodný zdravý stav. Ako teda odstrániť zápal z tela? 

  • Choroby

9 minút čítania


 1.	Zápal v tele 1. Zápal v tele

Zápal (inflammatio) v tele je komplexná reaktívna odpoveď cievneho a spojivového tkaniva na poškodenie tela.

Pozostáva zo 4 základných procesov :

  • Poškodenie tkaniva - vzniká následkom škodlivého pôsobenia faktora na bunky, dochádza k uvoľňovaniu histamínu, zvyšuje sa permeabilita ciev v postihnutej oblasti, ktorá umožňuje prienik obranných látok do poškodenej oblasti.
  • Poruchy cirkulácie - zapríčiňujú vznik 4 príznakov zápalu (sčervenanie, opuch, bolesť a zvýšenie teploty zápalového ložiska).
  • Exsudácia - je proces vznik zápalového exsudátu, ktorej cieĺom je zriediť škodlivinu a jej čiastočné odplavenie. 
  • Proliferácia pozostáva z 2 fáz – fáza resorpcie (vyčistenie zápalového ložiska a resorpcia infiltrátu) a fáza reparácie (nahradenie a vyplnenie defektu tkaniva, tvorba nového granulačného tkaniva, vznik jazvy).

Pri zápale vzniká veľké množstvo škodlivín a bunkového odpadu, ktoré sa musí z tela čo najskôr odstrániť prostredníctvom lymfy a lymatického riečišťa, jej hladina stúpa v postihnutej oblasti 5-10 násobne. 

Aká je príčina vzniku zápalu?

Príčina vzniku zápalu môže byť vonkajšia (exogénna) a vnútorná (endogénna). Vnútornou príčinou zápalu môžu byť  splodiny pri rozpade buniek a tkanív (pri trombózach a nekrózach) či autoimúnne ochorenie.

Vonkajšie príčiny :

  1. Fyzikálne - mechanické poranenia, RTG žiarenie, IČ žiarenie, UV svetlo, pôsobenie vysokých a príliš nízkych teplôt (popáleniny, omrzliny).
  2. Chemické – pôsobenie silných kyselín a zásad, toxické látky, jedy, ťažké kovy.
  3. Biologické – vírusy, baktérie, plesne, alergie, autoimúnne ochorenia (napadanie vlastných buniek imunitným systémom).

	Ako sa prejavuje zápal v tele? Ako sa prejavuje zápal v tele?

 Každý zápal je sprevádzaný typickými lokálnymi príznakmi, z  celkových príznakov zápalu je typická horúčka, ktorá sa však  nemusí vždy objaviť. 

 Medzi lokálne príznaky, ktoré opísal už Celsius v r. 25 n. l. patria :

  • sčervenanie tkaniva (rubor) z dôvodu zvýšeného prítoku krvi na miesto poranenia,
  • opuch, zdurenie tkaniva (tumor) - z dôvodu prestupu krvnej plazmy  do postihnutej oblasti,
  • zvýšenie teploty postihnutého miesta (calor) - reakcia mediátorov zápalu na podnet zápalu, 
  • bolestivosť (dolor) - prenos informácií z postihnutých buniek do nervových vlákien, z nich do CNS, ktorý prijíma podnet ako pocit bolesti,
  • porucha funkcie postihnutého miesta (functio laesa) – 5. príznak doplnený rímskym lekárom Galenom v 2. storočí n. l., postihnuté miesto má z dôvodu poškodenia obmedzenú funkciu.

Celkové príznaky môžu byť rôznej intenzity v závislosti od poškodenia tkaniva, najčastejšie ide o zvýšenú produkciu protilátok, zvýšený počet leukocytov (leukocytóza) a horúčku.

Ako prebieha zápal v tele? Ako prebieha zápal v tele?

Zápal v tele môže prebiehať náhle a rýchlo, alebo pomalšie, plazivo, nepozorovane. Podĺa prebiehu môžeme rozoznávať :

  • akútny zápal - náhly záčiatok s búrlivým priebehom (zápal priedušiek, zápal pľúc),
  • subakútny zápal - vznik a priebeh medzi akútnym a chronickým zápalom,
  • chronický zápal - pomalý začiatok, pomalý priebeh (artritída).

Akútny alebo subakútny zápal sa môže ukončiť vyhojením (náhrada pôvodným, funkčne plnohodnotným tkanivom alebo tvorbou granulačného tkaniva), prechodom do chronického stavu alebo smrťou.

Ako znížiť zápal v tele? Ako znížiť zápal v tele?

Aké lieky na zápal v tele použiť? Liečba zápalu v tele závisí od príčiny, ktorá zápal spôsobila.

1. Antibiotická liečba je predpísaná v prípade bakteriálneho pôvodcu infekcií. Antibiotikum je teda látka, ktorá usmrcuje niektoré mikroorganizmy alebo bráni ich rozmnožovaniu. Môžu sa podávať celkovo alebo lokálne podľa intenzity postihnutia. Predpisovanie antibiotík spadá do rúk lekára, najlepšie až po kultivačnom vyšetrení bakteriálnych pôvodcov, ktoré umožňuje odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej, čím znižuje riziko vzniku rezistencie na antibiotiká (odolnosť baktérie na antibiotikum). Antibitická rezistencia je obávaný stav, ktorý môže nastať pri nadmernom a neopodstatnenom užívaní antibiotík  pri chripkových virózach.

2. Antivirotická liečba  (Virostatiká)  sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu vírusových ochorení predovšetkým u ľudí s oslabenou imunitou. Častejšie sa podávajú lokálne pri herpetických ochoreniach (Zovirax, Herpesin).

3. Antimykotická liečba má opodstatnenie vtedy, ak pôvodcom mykóz (plesňového ochorenia) sú vláknité huby (dermatofyty), kvasinky a dimorfné huby. Mykóza postihuje kožu, nechty a sliznice. Môže sa  vyskytovať kdekoľvek na ľudskom tele, najčastejšie  postihuje nohy (prsty, nechty),  pošvu a ústnu dutinu z dôvodu premnoženia kvasiniek. Liečba zvyčajne spočíva v lokálnej aplikácii krémov (CanestenCandibene, Imazol), roztokov (Canespor) , vaginálnych tabliet, alebo liečivých lakov na nechty pri plesňovom postihnutí nechtu (LOCERYLEXOROLFINAMOROLFIN).

4. Kortikoidy alebo kortikosteroidy  sú hormóny vytvárané kôrou nadobličiek. V medicíne sa využívajú  pre svoj protizápalový, imunosupresívny a protialergický účinok u závažnejších zápalových stavov na odporúčanie lekára.  Podávajú sa celkovo alebo lokálne. Nasálne kortikoidy sú určené  na liečbu príznakov sennej nádchy a celoročnej nádchy, dermokortikoidy  sú určené na miestnu terapiu viacerých zápalových kožných chorôb (ekzémy, dermatitídy, psoriázy a dermatózy, ktoré dobre  odpovedajú na liečbu kortikosteroidmi).

5. Nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, kyselina acetylsalicylová, flurbiprofen, diklofenak, naproxen) účinne zmierňujú zápal, bolesť a horúčku. Patria medzi najčastejšie používané lieky. Podávajú sa celkovo (vo forme tabliet, roztokov a sirupov) alebo lokálne vo forme mastí a krémov (Voltaren, Veral, Flector, Ibalgin, Dolgit).

Ako liečiť zápal v tele bez antibiotík Ako liečiť zápal v tele bez antibiotík

Prírodná liečba zápalu v tele prostredníctvom enzymoterapie vďaka prísunu vysokých dávok enzýmových preparátov optimalizuje zápalovú reakciu. Enzýmový liek, dobre známy Wobenzym  sa odporúča práve pri akútnych zápaloch, ktorý reguluje a podporuje celý zápalový proces. Urýchľuje priebeh zápalu, ktorý je potrebný na uzdravenie. Zároveň obmedzuje prechod zápalu z akútnej formy do chronického stavu, tlmí nadmerné procesy ako je tvorba jazviev a vznik fibrómov tkanív a orgánov.

Liek Wobenzym obsahuje vhodne zostavené enzýmy (látky štiepiace bielkoviny), ktoré majú schopnosť účelne ovplyvňovať imunitu, tlmiť zápaly a opuchy, do istej miery aj rozpúšťať krvné zrazeniny. Urýchľujú priebeh zápalu a zmierňujú jeho následky, tlmia chorobné prejavy spôsobené škodlivými imunokomplexami vznikajúcimi v dôsledku protilátkových reakcií.
Odporúča sa u dospelých pri poúrazových opuchoch, na zápalové a pooperačné stavy v chirurgii, lymfedémy (opuchy spôsobené poruchou odtoku lymfy) rôznej etiológie, zápaly povrchových žíl, niektoré choroby spôsobené imunokomplexami (chronický zápal kĺbov, mnohopočetná mozgomiechová skleróza, zápaly ciev), pokročilé štádiá artrózy (dlhotrvajúce, nezápalové ochorenie kĺbov obmedzujúce ich pohyb a spôsobujúce bolesť), na chronické a recidivujúce zápaly (v oblasti nosa, uší a krku, horných a dolných ciest dýchacích, močového a pohlavného ústrojenstva, kĺbov) a ako podporná liečba pri podávaní antibiotík. 

Dávkovanie  a dĺžka liečby Wobenzymom závisí od stanovenej diagnózy. Tablety sa užívajú najmenej 30 minút pred alebo 90 minút po jedle. Liek Wobenzym  sa neodporúča u pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek alebo pečene a  v prípadoch, ktoré sú spojené so zvýšeným sklonom ku krvácaniu alebo so zvýšenou fibrinolýzou (rozpúšťaním krvných zrazenín).

Ak Vás trápi bronchitída, zápal nosových dutín, zápaly vaječníkov, močových ciest, kĺbov  a ďalších orgánov, vyskúšajte Wobenzym ako podporný liek, rýchlejšie uzdravenie a zotavenie Vám bude odmenou. Liek Wobenzym nenahradzuje antibiotickú liečbu infekčného zápalu, zvyšuje však jej účinnosť.

Proteolytické enzýmy nájdete aj vo výživových preparátov s aktívným enzymatickým zložením - BARNY'S Activenzym 120 kapsúl, WOBECAREProfi ZYM - určené na podporu zdravia.

Pomoc z prírody proti zápalu Pomoc z prírody proti zápalu

Ako ešte odstrániť zápal z tela?  Zbaviť sa zápalu v tele pomôžu aj  ďalší pomocníci z prírody.

  1. Kurkuma -  podporuje dobrý stav kĺbov a kostí, normálnu činnosť nervovej sústavy, dýchacieho systému a pokožky, podporuje duševnú rovnováhu, normálne trávenie, správnu činnosť pečene, krvného obehu a kardiovaskulárneho a imunitného systému. V kuchyni sa používa pre svoju výraznú žltú farbu. 
  2. Cesnak - pôsobí ako antioxidant a posilňuje imunitný systém, pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu a lipidov (tukov) v krvi. Podporuje zdravé fungovanie srdca a ciev a vplýva pozitívne pri liečbe bakteriálnych infekcií, je  neodoeliteľnou súčasťou každej kuchune.  Fermetáciou upravený cesnak bez zápachu a výraznej cenakovej chuti, zato s vyšším znásobením účinkov nájdete v prípravku TEREZIA Čierny cesnak 60 kapsúl
  3. Oregánový olej -  je známy vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam, účinkom proti parazitom, zápalom a pomáha pri tráviacich a žalúdočných ťažkostiach. Posilňuje imunitu, pôsobí ako antioxidant. (JAMIESON Oregánový olej 25 ml).
  4. Zázvor - pomáha  zvládať zápalové reakcie, podporuje trávenie, pomáha pri poruchách trávenia, pri žalúdočných nevoľnostiach z cestovania.
  5. Masticha- je prírodný výživový doplnok, ktorý obsahuje mastix - vzácnu živicu stromu Pistacia lentiscus.  Podporuje zdravie žalúdka, uplatňuje sa pri  eradikácii Helikobaktera pylori, pri pálení záhy.  
  6. Kapucínka väčšia  - napomáha k normálnej činnosti močových ciest, pri zápaloch obličiek a močového mechúra. 
  7. Reishi - zdraviu prospešná huba (Lesklokôrovka lesklá) obsahuje cenné látky pre ľudský organizmus. Prispieva k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu a k udržaniu zdravej obehovej sústavy. Okrem toho má protialergické a protizápalové účinky - inhibuje uvoľňovanie histamínu, tlmí autoimunitnú odpoveď, priaznivo pôsobí na astmu bronchiale a CHOCHP. 
  8. Boswelia  (Kadidlovník) -  poskytuje  vzácnu živicu - kadidlo, ktorá sa využíva predovšetkým počas náboženských obradov. Dôležitou zložkou kadidla sú boswellové kyseliny s protizápalovým účinkom. Zmierňujú zápalové procesy.  Sú súčasťou výživových prípravkov, ktoré podporujú pohybový aparát, kosti a kĺby a posilňuje ich činnosť (PROENZI Arthrostop rapid, TEREZIA Kĺby fit).
  9. čajoviny - Harmanček, šalvia, repík sa využívajú v ľudovom liečiteľstve pre svoje dezinfekčné a protizápalové účinky zvnútra aj zvonka (kloktanie, obklady).

Domáce testy na zápal
Domáce testy na zápal

Medzi samodiagnostické testy, ktoré môžete použiť z pohodlia domova patria :

  • CRP test - test na stanovenie C-reaktívneho proteínu (CRP) určeného pre rozlíšenie bakteriálnej alebo vírusovej infekcie z kvapky krvi. C-reaktívny proteín (CRP) je nešpecifický marker, pomáha pri stanovení bakteriálnej infekcie a iných zápalových ochorení. Výsledok CRP testu slúži k správnemu rozhodnutiu o spôsobe liečby, či je potrebné už nasadiť antibiotiká alebo skontrolovať ich účinnosť, pokiaľ už boli nasadené. Vyšetrenie CRP sa používa u pacientov so zápalovými ochoreniami, niektorými druhmi artritídy a autoimunitnými ochoreniami na odhad miery zápalu a monitorovanie účinnosti zvolenej liečby.
  • CANESTEST test na samodiagnostiku vaginalnych infekcii - test na samodiagnostiku vaginálnych infekcií. Pomáha diagnostikovať bežné vaginálne infekcie a nájsť vhodnú liečbu. Poskytuje výsledky v priebehu niekoľkých sekúnd prostredníctvom zmeny farby a to s viac ako 90% presnosťou.
  • CELIATIK Test - vhodný nielen na odhalenie celiakie, ale aj na sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty vďaka stanoveniu protilátok IgA proti transglutamináze, ktoré sú pri celiakii prítomné v krvi.
  • Helicobacter pylori test - na diagnózu gastritídy a žalúdočných vredov. Jednoducho, rýchlo a kvalitne detekuje protilátky na Helicobacter Pylori z krvi. 
  • Diagnostické prúžky na semikvantitatívnu analýzu moču (HEXAPHAN, HEPTAPHAN) - testovacie močové prúžky sú určené na stanovenie nasledovných parametrov v moči: pH, PRO (bielkoviny), GLU (glukóza), UBG (urobilinogén), KETO (ketolátky) a HEMO (hemoglobín). Zvýšená hodnota  bielkovín upozorňuje na priebiehajúci zápal v močových cestách. 

Výsledky samodiagnostických testov majú vždy len informatívny charakter, je potrebné ich skonzultovať s lekárom.

Čo nám telo hovorí alebo psychosomatická príčina zápalu Čo nám telo hovorí alebo psychosomatická príčina zápalu

 Choroby prejavujúce sa neskôr na našom fyzickom tele majú spočiatku pôvod v  emocionálnej rovine. Ak sa v niektorom psychikou oslabenom orgáne  objaví disharmónia z dôvodu energetickej blokády (napr. nesprávnymi myšlienkami, postojmi, nadmerným stresom), začnú sa rozmnožovať baktérie, vírusy alebo plesne, telo sa automaticky bráni zvýšeným prísunom obranných látok do postihnutého miesta, ktorých výsledkom je zápal s typickými lokálnymi príznakmi. 

Psychosomatický pohľad na zápal v tele  upozorňuje na vnútorný boj v našom tele, kde to  doslova vrie. Zápal začína tam, kde chýba spokojnosť s tým, čo práve prežívame. Je to vyjadrene našej vnútornej nespokojnoti k tomu,  čo nám život v danej chvíli ponúka - či už ide o prácu, nezdravé vzťahy, stravovanie či veľký tlak, ktorý sa seba kladieme.

 Dovoľujeme druhým, aby nás ovládali? Nedokážeme sa presadiť, vyjadriť svoje pocity alebo povedať nie, aj keď v našom vnútri to poriadne vrie? Potláčame pocity  frustrácie, hnevu, strachu, podráždenosti, smútku a krivdy ? Práve tie stoja za príčinou zápalu v tele. 

Ak Vás akýkoľvek zápal prekvapí, nech nie je dôvodom ísť do role obete (prečo práve ja?), práve naopak. Nech je pre každého z nás dôvodom na krátke včasné zastavenie (počas liečby), aby sme si uvedomili, že to, čo sme robili alebo ako sme uvažovali, nebolo správne.  Ak to správne pochopíme, chyby sa už nebudú musieť  znovu opakovať a samouzdravujúci proces môže začať. Ak to neuchopíme hneď a v chybnom uvažovaní alebo nastavení  budeme pokračovať naďalej, môže sa to odraziť v závažnejších ochoreniach, pri ktorých rekonvalescencia bude omnoho dlhšia. Vhodné je si dopriať  dostatok odpočinku, ľahkú výživnú stravu, balzamom pre dušu je krásna kniha ( napr. aj o príčinach chorôb), liečivá meditačná  hudba, alebo len božské  ticho. Na zdravie!

Všetko na zápal

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

WOBENZYM 800 tabliet

  • Doprava zadarmo
  • Zľava 4 %

Skladom v e‑shope

141,29 € 136,00 €

VOLTAREN Forte 2,32% gél na bolesť chrbta svalov a kĺbov 150 g

Skladom v e‑shope

19,49 €

JAMIESON Kurkumín s čiernym korením 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

19,39 €

MASTICHA Chios original 120 kapsúl

Skladom v e‑shope

35,09 €

LIVSANE Horúci zázvor + med + citrón 10 vreciek

Skladom v e‑shope

3,69 €

TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl

Nedostupné

27,29 €

NEFDESANTÉ Oregano oreganový olej 30 ml

Skladom v e‑shope

10,09 €

EDENPHARMA Kapucínka väčšia akut forte 20 tabliet

Skladom v e‑shope

8,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Imunita
    15. 05. 2020

    Aké je vhodné dávkovanie u lieku Wobenzym na posilnenie imunity?

    Dobrý deň, zakúpila som si u Vás Wobenzym, viete mi povedať, koľko tabliet by som mala užívať, ak si chcem nim posilniť imunitu? Nejako sa neviem dočítať o dávkovaní práve pri posilnení imunity. Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Wobenzym obsahuje vhodne zostavené enzýmy (látky štiepiace bielkoviny), ktoré majú schopnosť účelne ovplyvňovať imunitu, tlmiť zápaly a opuchy, do istej miery aj rozpúšťať krvné zrazeniny. Urýchľujú priebeh zápalu a zmierňujú jeho následky, tlmia prejavy choroby spôsobené škodlivými imunokomplexami vznikajúcimi v dôsledku protilátkových reakcií. Ľudskému telu škodlivé produkty látkovej výmeny a odumretý tkanivový materiál sa rýchlejšie odbúravajú. Opuchy a krvné výrony sa lepšie vstrebávajú. Rutín normalizuje priepustnosť cievnej steny. Wobenzym znižuje viskozitu krvi a tým zlepšuje krvný obeh v najdrobnejších cievach. Tablety sú odolné proti žalúdkovej šťave.

      Na podpornú liečbu pri chronických a opakujúcich sa zápaloch  používajte udržiavaciu dávku 3-krát 5 tabliet denne po dobu 3 - 4 týždňov.. v prípade zápalov - v pípade akutného stavu môžete zvýšiť na -3krát 10 tabliet denne po dobu 2 týždňov. 

     

    Odporúča sa užívať tablety najmenej 30 minút pred alebo 90 minút po jedle s veľkým množstvom vody (približne 250 ml). Gastrorezistentná tableta sa nemá žuvať, rozdeľovať alebo drviť.Užívanie lieku sa neodporúča u pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek alebo pečene. Liek sa nemôže užívať v prípadoch, ktoré sú spojené so zvýšeným sklonom ku krvácaniu alebo so zvýšenou fibrinolýzou (rozpúšťaním krvných zrazenín).

     

     

    Na posilnenie imunity ako prevenciu pred nákazou vírusmi a baktériami   môžete užívať  vitamín C, vitamín D a zinok, príp. preparáty s obsahom Imunoglukanu  IMUNOGLUKAN , alebo  TEREZIA HLIVA USTRICOVITÁ + LAKTOBACILY cps 10 alebo TEREZIA HLIVA USTRICOVITÁ S RAKYTNÍKOVÝM OLEJOM cps 60+60

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Intimita
    24. 04. 2020

    Jak užívat Wobenzym na zápal pošvy?

    Dobry den.Mavam caste zapaly po zenskej stranke.Dieta este nemam.Na internetovej stranke som vyhladala liek Wobenzym a chcela by som ho na tieto caste gynekologicke problemy vyskusat.Je vhodne ho uzivat a ak ano v akom davkovani mam zacat.Dakujem.

    Dobrý deň,

    jednou z indikácií lieku Wobenzym  sú aj chronické a opakujúce sa zápaly pohlavného ústrojenstva. Dávkovanie v tomto prípade je – 3x 10 tabliet denne po dobu 2 týždňov, pri chronických a opakujúcich sa zápaloch 3x 5 tabliet denne po dobu 3 - 4 týždňov. Tablety sa užívajú výhradne na lačno, aby sa enzými nespotrebovali na trávenie potravy. Znamená to, že sa užijú 1/2 hodiny pred jedlom, alebo dve hodiny po jedle. 

    S pozdravom
    Mgr. Ľubica Sobčáková
    lekárnik BENU, Praha

    šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

    Na otázku odpovedal Mgr. Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    23. 01. 2023

    Zapal žalúdka a masticha

    Dobry den prajem.moze sq masticha bdat aj ked nie je helicobakter pritomny? Na erozivnu gastritidu.??

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Masticha sa používa  pri tráviacich problémoch ako  pálenie záhy (súvisí s nadbytkom žalúdočnej kyseliny), žalúdočné vredy, bolesti žalúdka a Helicobakter pyroli.  Masticha sa neodporúča kombinovať s liekmi na blokáciu tvorby žalúdočných štiav (inhibítory protónovej pumpy). Môže sa užívať aj dlhodobejšie, závisí od diagnózy. Na liečbu Helikobakter pylori je potrebné užívať 2kapsuly 2x denne   minimálne 1 mesiac, odporúča sa kúra 2-3 mesiace.  Na liečbu žalúdočných vredov je potrebné vybrať minimálne 1 balenie. Pri pálení záhy sa užíva podľa potreby pri ťažkostiach. Mastichová kúra sa odporúča užívať aj preventívne raz ročne  na prečistenie žalúdka. Masticha sa užíva obvykle  2 x 2

    kapsuly denne pred jedlom, ktoré je potrebné  zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

    Na gastritídu môžete použiť mastichu, ktorá priaznivo pôsobí na žaludočnú sliznivu vďaka protizápalovému účinku. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.