Rozpoznanie a liečba anémie u detí : Príčiny a príznaky

ROZPOZNANIE A LIEČBA ANÉMIE U DETÍ : PRÍČINY A PRÍZNAKY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Vedeli ste, že anémia patrí celosvetovo k najčastejším ochoreniam? Bohužiaľ neobchádza ani deti a je častým problémom v pediatrickej praxi.  Vyskytuje sa až u 25% detí a 30% adolescentov. Anémia sprevádza bežné ale aj závažnejšie ochorenia. Príčinou anémie  môže byť porucha tvorby erytrocytov, ich zvýšený rozpad alebo výraznejšie straty krvi pri krvácaní. Najbežnejšie sa vyskytujúcim  typom anémie  je sideropenická anémia, spôsobená nedostatkom železa, ktorá  patrí medzi najčastejšie diagnostikované anémie práve  v detskom veku.

  • Krvný obeh
  • Choroby

7 minút čítania


Anémia Anémia a jej príznaky

Anémia (chudokrvnosť) je patologický stav, pri ktorom dochádza k zníženiu hladiny hemoglobínu pod fyziologickú hodnotu pre daný vek a pohlavie. Závažnosť anémie závisí od stupňa hladiny hemoglobínu, rýchlosti vzniku a od veku pacienta. Rozoznávame ľahkú anémiustredne ťažkú anémiu  a ťažkú anémiu. Môže byť vrodená - prítomná už od narodenia alebo získaná - nadobudnutá kedykoľvek počas života. Anémia môže byť príznakom mnohých ochorení, od bežných až po veľmi závažné (nádorové ochorenia, imunodeficiencia, zlyhanie krvotvorby). 

Chcete sa dozvedieť o nej viac?  Čítajte v našom článku:

Prejsť na článok ,,CHUDOKRVNOSŤ (ANÉMIA) - PREVENCIA AJ LIEČBA''

Anémia u detí Anémia u detí

Anémia u detí je bežným zdravotným stavom, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi. V priebehu vývoja dieťaťa sa normálne hladiny červeného farbiva hemoglobínu (Hb) menia - novorodenec má hodnoty vysoké, najnižšie bývajú okolo jedného roku života. S nástupom dospievania sa normálne hodnoty hemoglobínu líšia pre chlapcov a dievčatá. 

Fyziologické hodnoty hemoglobínu v detskom veku Fyziologické hodnoty hemoglobínu v detskom veku

Normálne hodnoty pre jednotlivé vekové skupiny dokumentuje nasledujúca tabuľka :

Vek

hemoglobín (g/l)   medián (-2SD)

novorodenec

185 (145)

2 týždne

165 (125)

3-6 mesiacov

115 (95)

1-2 roky

120 (105)

2-6 rokov

125 (115)

6-12 rokov

135 (115)

12-18 rokov

 

chlapci

145 (130)

dievčatá

140 (120)

nad 18 rokov

 

chlapci

155 (135)

dievčatá

140 (120)

-2SD = hranica anémie podľa veku a pohlavia

Za anemické sa všeobecne pokladá dojča a dieťa mladšie ako 2 roky, ak má hemoglobín (Hb) pod 105g/l, od 2-12 rokov, ak má Hb pod 115g/l, deti staršie ako 12rokov sú anemické pri Hb pod 120g/l, chlapci nad 15 rokov pri Hb pod 135g/l. 

Príčiny anémie v detskom veku Príčiny anémie v detskom veku

Príčiny anémie v detskom veku sú rôznorodé : môže ísť o poruchu tvorby, rozpad červených krviniek, zvýšená strata krvácaním alebo kombinácia viacerých faktorov.

Kým anemické dieťa do 3 mesiacov má najčastejšie hemolytickú chorobu novorodenca, anémiu nedonosených detí, u bábätiek od 3-6 mesiacov sa diagnostikujú vrodené hemolytické anémie, deficit železa sa ešte neprejaví. Pre staršie deti je typická sideropenická forma anémie spôsobená práve nedostatkom železa, ktorej zároveň patrí  prvenstvo za najčasteší výskyt anémie v detskom veku.

Anémia chronických ochorení je druhá najčastejšie diagnostikovaná  anémia v  detskom veku a najčastejšia anémia hospitalizovaných pacientov. Vzniká ako prirodzená obranná reakcia organizmu na prebiehajúce ochorenie, ktorej cieľom je obmedziť ponuku železa baktériám a nádorovým bunkám. S ňou sa najčastejšie stretávame pri recidivujúcich a chronických bakteriálnych ochoreniach, ale aj pri neinfekčným zápalových ochorenaich autoimunitného pôvodu (idiopatické črevné zápaly, juvenilná idiopatická artritída, lupus erytematodes), pri nádorvých ochoreniach a chronickom poškodení pečene a obličiek. 

Medzi menej časté anémie v detskom veku patria talasemia (vrodená porucha krvotvorby, konkrétne hemoglobínu), vrodené hemolytické anémie (zapríčinené abnormalitami erytrocytov), autoimunitné hemolytické anéme (spôsobené zrýchleným rozpadom červených krviniek v dôsledku prítomnosti protilátok proti vlastným erytrocytárnym antigénom) a  erytroblastopenia detského veku (nedostatok erytroblastov v kostnej dreni) manifestujúca sa u predškolákov. Jej spúšťačom býva vírusová infekcia.

Makrocytárne anémie (spôsobené nedostatkom vitamínu B12, alebo niektorými liekmi,  vrodené a získané aplastické anémie) a megaloblastové anémie sa v detskom veku vyskytujú vzácne.  


Príznaky anémie u detí Príznaky anémie u detí

Klinické prejavy závisia od veku pacienta, rýchlosti jej vzniku a  závažnosti anémie. Medzi typické príznaky, ktoré môžeme pozorovať u detí a ktoré nás môžu upozorniť na anémiu patria: 

  • celkové nešpecifické príznaky - bledosť, slabosť, znížená výkonosť, podráždenosť, zmeny nálady, nechutenstvo až anorexia, pika (pojedanie neobvyklých látok - omietky, hlina),
  • neurologické príznaky - anémia u bábätka spôsobuje oneskorenie pohybového vývinu a poruchy správania, u starších detí znížený intelektuálny výkon, znížená pozornosť, poruchy pamäte,
  • kardiologické príznaky - tachykardia, systolické šelesty,
  • kožné príznaky - krehké nechty, vypadávanie, lámavosť nechtov, zápal jazyka, prehĺbené nechty,
  • GIT príznaky - znížená sekrécia kyselín, znížená absorpcia tukov, vitamínu A, intolerancia laktózy,
  • imunologické príznaky - zvýšená vnímavosť k infekciám, ich vyšší výskyt a recidívy respiračných ochorení.

Sideropenická anémia Sideropenická anémia v detskom veku

Sideropenická anémia je v detskom veku najčastejším typom anémie. Vyskytuje sa až u 25% detí a 30% adolescentov. Typická sideropenická anémia má počas detstva 2 vrcholy výskytu : prvý u detí vo veku 6 mesiacov - 3 roky a druhý u detí nad 12 rokov. 

Je spôsobená relatívnym alebo absolútnym nedostatkom železa, ktorý predstavuje najčastejší nutričný deficit v celosvetovom meradle. Príčinou býva nedostatočný príjem železa potravou, porucha jeho vstrebávania, jeho zvýšená spotreba  alebo krvné straty. Len vo vzácnych prípadoch ide o vrodené poruchy metabolizmu železa. 

Požiadavky detského organizmu na dodávku železa sa menia v priebehu rastu : u detí v 1. roku života je najvyššia 1-1,5mg Fe/kg/deň, potom klesá : u batoliat je 0,5mg Fe/kg/deň, v školskom veku 0,25mgmg Fe/kg/deň, v období puberty a adolescencie sa opäť zvyšuje a krátkodobo prevyšuje potrebu v dojčenskom období. Do 3mesiacov je krytá z intrauterinných a postnatálnych zásob, neskôr je nutná dodávka potravou. 

Podľa dĺžky trvania deficitu železa v organizme sideropenickú anémiu rozdeľujeme na :

  • Prelatentná sideropénia - dochádza k postupnému znižovaniu zásob železa (Fe), nie je ešte ovplyvnená dodávka železa, (sérová hladina Fe a Hb sú primerané veku).
  • Latentná sideropénia - zásoby železa sú vyčerpané, dodávka železa je znížená, nie je ešte prítomná anémia (zníženie zásobného aj sérového Fe, Hb je primerané veku).
  • sideropenická anémia - dochádza k rozvoju anémie (zníženie zásobného železa, sérového železa a hemoglobínu vzhľadom na vek).

So sideropenickou anémiou sa často stretávame u predčasne narodených detí, u dojčiat, adolescentov a tehotných dievčat. Anémia z nedostatku železa môže mať dlhotrvajúce následky na mentálny, motorický aj behaviorálny vývoj dieťaťa a preto  je pre účinnú liečbu nevyhnutné zistenie príčiny anémie. Deficit železa vo veku 6-18 mesiacov môže trvalo ohroziť kognitívne a motorické funkcie a sociálno-emocionálne správanie, u starších detí a adolescentov má priamy vplyv na fyzickú a mentálnu výkonnosť. 

Liečba sideropenickej anémie u detí Liečba sideropenickej anémie u detí

Diagnostika a liečba nekomplikovanej anémie (sideropenická, poinfekčná) spadá do kompetencie praktického pediatra. Pri podozrení na závažnejšie ochorenia (anémia chronických chorôb)  a v nejasných prípadoch by mal byť detský pacient vyšetrený detským hematológom. 

Liečba sideropenickej anémie pozostáva z podávania preparátov železa perorálne, len pri jej zlyhaní alebo pri zistení organickej príčiny vstrebávania železa sa zvažuje parenterálna aplikácia. Liečba Fe preparátmi trvá niekoľko mesiacov (2-6 mesiacov), do normalizácie nielen krvného obehu, ale aj zásobného železa - feritínu. Po ukončení liečby železom je vhodná kontrola krvného obehu s odstupom niekoľko mesiacov k vylúčeniu recidívy sideropenickej anémie.

U najmenších detí sa uprednostňujú preparáty s trojmocným železom kvôli lepšej tolerancii ( bez GIT ťažkostí, bez rizík predávkovania, nevýhodou je však  pomalší nástup účinku). U starších detí sa predpisujú lieky s dvojmocným železom (najčastejšie vo forme sulfátu a fumarátu železnatého). Ich výhodou je rýchly nástup účinku, ľahšia resorpcia črevom, nevýhodou naopak zlá tolerancia, časté GIT ťažkosti a možnosť predávkovania. Odporúčaná terapeutická dávka je 5mg/kg/deň väčšinou rozdelená do dvoch denných dávok. U detí sa neprekračuje maximálna dávka 180mg železa/deň.

Ako správne aplikovať liek s obsahom železa?

Podávanie lieku nalačno nie je aj napriek  najvyššej resopcii železa optimálna.  Naopak, aplikácia po jedle znižuje jej resorpciu v závisloti od zloženia jedla, často až o 40-50%. 

Kedy je teda vhodne podať liek? Liek je možné podať po krátkej prestávke po ľahkom jedle (desiata, olovrant), na zapitie sa používa čistá voda. Ďalšia konzumácia jedla (obed, večera) je vďaka rýchlej resorpii železa z GIT možná už po 2 hodinách od užitia lieku. Vitamín C podporuje resorpciu železa a preto sa môže podávať súčasne s liekmi. Opačne pôsobia potraviny s obsahom vápnika, vlákniny, čaju a niektoré druhy zeleniny, ktoré resorpciu znižujú a preto sa nemôžu konzumovať súčasne.  Aplikácia lieku na noc sa takiež neodporúča,  je spojená so zvýšeným výskytom NÚ  pri jeho dlhodobom užvaní. Súčasťou liečby je aj úprava  stravovacieho režimu - preferovanie potravín bohatých na hémové železo (tmavé mäso) a vitamín C (ovocie a zelenina). 

Ako predchádzať anémii v detskom veku? Ako predchádzať anémii v detskom veku?

Prevenciou sideropenickej anémie je jednoznačne pestrá strava bohatá na  železo, u bábätiek sa odporúča dojčenie aspoň do 6 mesiacov života. Ak už z akýchkoľvek dôvodov dojčiť nemôžete, pri výbere detskej mliečnej výživy dbajte, aby bola fortifikovaná železom.  Deťom od ukončeného 6. mesiaca možno podávať železom obohatené cereálie. 

Riziko vzniku sideropenickej anémie sa zvyšuje pri vegetarianskom spôsobe stravovania, ktorý je úplne nevhodný v dojčenskom období a v puberte, keď je potreba železa najvyššia. 

Aké sú najlepšie zdroje železa?

  • červené mäso - hovädzie, pečienka, ryby,
  • zelený druh zeleniny - šalát, brokolica, avokádo, kel, pór, špenát
  • sušené marhule, broskyne, hrozienka
  • celozrné pečivo, mak
  • strukoviny - čerevná fazuľa, šošovica, hrach
  • vajcia

saddd

Len včasné odhalenie anémie a správna liečba anémie v kombinácii s pestrou stravou prispieva k prevencii ohrozenia mentálneho, motorického a psychického vývoja dieťaťa v útlom veku a optimálnej výkonnosti a rozvoju kognitívnych funkcií u starších detí.

ZDROJE

  • Smíšek, P. : Diferenciální diagnostika anémie v dětském věku; Pediatrická praxi, 2014,15(6), 330-333 dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2014/06/01.pdf
  • Grešíková, M, .: Aktuálny pohľad na sideropenickú anémiu v detskom veku, 2014,15(3)   dostupné z: https://www.solen.sk/sk/casopisy/pediatria-pre-prax/aktualny-pohlad-na-sideropenicku-anemiu-v-detskom-veku/
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ZDRAVÝ SVET Lipozomálne železo + C + B9 + B12 200 ml

Skladom v e‑shope

16,99 €

LIVSANE Železo + vitamín C 20 šumivých tabliet

Skladom v e‑shope

3,89 €

TEREZIA Hemoplus + kyselina listová 50 + 10 kapsúl ZADARMO

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

11,09 € 9,99 €

JAMIESON Železo v tekutej forme s príchuťou citrusového ovocia 200 ml

Skladom v e‑shope

16,19 €

EISEN Vital F 250 ml

Skladom v e‑shope

10,59 €

SALUS Floradix železo + 500 ml

Skladom v e‑shope

23,49 €

ADELLE DAVIS Lipozomálne železo s vitamínom C 200 ml

  • Zľava 20 %

Skladom v e‑shope

13,89 € 11,15 €

VEROVAL  Domáci test nedostatok železa 1 kus

Nedostupné

14,59 €

GENERICA Ferrigen 30 kapsúl

Skladom v e‑shope

7,09 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    20. 01. 2021

    Ktorý prípravok obsahuje hémové železo?

    dobrý deň, jedná sa o hémové železo?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pri tomto prípravku nejde o hémove železo, železo je dostupné vo forme organickej zlúčeniny - glukonanu železnatého. hémové železo nájdete v prípravku GLOBIFER Forte 40 tabliet

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    18. 01. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný pri anémii?

    Dobry den,

    Skoro vzdy som anemicka a preto vyuzivam doplnky aby sa mi zlepsila krv. Chcem sa spytat co je lepsie na tvorenie zeleza, denna konzumacia stavy z aronie ci horeuvedenny doplnok?
    Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Z etiologického hľadiska delíme anémie na viacero druhov. Príčin vzniku anémie môže byť viacero : nedostatok železa, nedostatok vitamínu B12, kyseliny listovej, chybná výstavba enzýmov.  Na záklalde vašho mailu neviem posúdiť, či Ste riešili anémiu s vašou lekárkou, či Váš zdravotný stav je pod odborným dohľadom - pravidelný odber krvi,  (zistená anémie v hodnotách ) pri anémii predpisanie vhodného lieku, porp. odporúčanie od nej - uprednostnostniť stravu bohatú na Fe, zakúpenie vhodného prípravku, atď.  Je dôležité vedieť, ako anemická Ste, či bude stačiť doplniť železo voľnopredajnými prípravkami alebo liekmi s vyšším obsahom Fe, vit. B12 či kyseliny listovej. Odporúčam Vám konzultáciu vhodného  prípravku či predpisanie lieku s vašim lekárom na základe krvného obrazu. 

     

    Z voľnopredjaných prípravkoch Vám odporúčam JAMIESON Gentle iron komplex 90 kapsúl - kombinovaný prípravok na správnu krvotvorbu. Železo prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa, vitamíny B2, B12 a kyselina listová prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy a podporujú správnu tvorbu a udržanie zdravých červených krviniek. Užíva sa 1 kapsula obdeň s jedlom. Užite s časovým odstupom niekoľkých hodín pred alebo po užití iných liekov alebo výživových doplnkov. Prípravok obsahuje 35mg železa, 800µg B2, 8µg B12, 60mg vitamínu C  a 400µg kyseliny listovej. Odporúčaná denná dávka Fe u dospelých žien sa pohybuje v rozmedzí od 15-18mg.  Pri deficite je potrebné doplňať viac. Šťavu z arónie môžete konzumovať na dennej báze na doplnenie Fe v rámci odporúčaného denného príjmu, výživový dopnok na zníženie deficitu Fe ( ak máte). 

    Vhodnou alternatívou m§že byť TEREZIA Hemoplus + kyselina listová 50 + 10 kapsúl ZADARMO ( kombinovaný prípravok). Ak príčinou anémie je len deficit železa, môžete aj prípravok, kt. Ste si vybrala. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    16. 08. 2022

    Koľko železa obsahuje LIVSANE Železo plus?

    Dobry den, mozete mi prosim povedat, kolko FE obsahuje jedna tabletka?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Jedna tableta obsahuje 14mg železa, čo zodpovedá 100% odporúčanej dennej dávke (RVH - referenčná výživová hodnoyta).  Prípravok neobsahuje laktózu a lepok, je bez fruktózy a sladidiel. Vhodné pre vegetariánov a vegánov. Odporúča sa podávať ráno, najlepšie pred jedlom. Potraviny a nápoje zhoršujúce vstrebávanie železa je potrebné podávať v dostatočnom odstupe od užitia dávky železa (káva, čaj, víno, čokoláda, kakao...)

     

    Celkové zloženie 1 tableta : železo14 mg100%RVH, meď1000 μg100%RVH, vitamín C 80mg 100%RVH,  vitamín B2 1,4 mg100%RVH, vitamín B6 1,4 mg100%RVH, vitamín B12 2,5 μg 100%RVH. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    23. 01. 2023

    Nedostatok železa u dieťaťa

    Dobry den prajem.Pekne Vas prosim o radu.Mojej 6 rocnej dcere som pomocou domaceho testu Veroval zistila nizku hladinu zeleza v krvi.Obvodnemu lekarovi som 2 x hovorila,ze sa ani mne ani pani ucitelke nezda ,lebo je bledunka a tvoria sa jej cervene kruhy pod ocami.Nic na to nepovedal .
    Ine tazkosti nema,je hrava,stale v pohybe ,unavena vyrazne nebyva.Je pravda,ze je malo masa a nechce ani vajecny zltok ,ani spenat..
    Od dnes jej davam susene marhule.Vedeli by ste mi poradit co s tym ,ci kupit nejaky doplnok ?
    Vopred velmi pekne dakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ako podporný prípravok s obsahom železa môžete vašej 6 ročnej dcérke podávať EISEN Vital F 250 ml 10ml denne (rozdelené v 2 dávkach).  Extrakt sa odporúča zapiť 150-200 ml tekutiny (voda, vlažný čaj), s odstupom od jedla. Pre optimálny príjem sa odporúča nekonzumovať extrakt spolu s jedlom.

    Vhodnou alternatívou je prípravok  TEREZIA Hemoplus + kyselina listová 50 + 10 kapsúl ZADARMO. Užíva sa 1 kapsula 2x denne po jedle. Kapsuly sa prehĺtajú celé a zapíjajú vodou alebo sa rozdelia a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

    Po mesiaci užívania môžete skontrolovať hladinu železa domácim testom, alebo si vyžiadajte krvné odbery. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.