Ako sa efektívne pripraviť do plaviek

AKO SA EFEKTÍVNE PRIPRAVIŤ DO PLAVIEK

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Chudnutie je pre viaceré z nás nikdy nekončiaca téma, s ktorou sa musíme zaoberať každoročne nielen pred príchodom leta. Ide o proces, ktorý si vyžaduje poriadnu dávku sebazaprenia, veľké odhodlanie a správne nastavenie mysle. Ak to všetko správne uchopíte, výsledkom môže byť nielen príjemný pohľad do zrkadla, ale aj návrat k zdravému sebavedomiu.

Stačí dodržiavať týchto 8 krokov, a už začiatkom leta sa aj Vy môžete pochváliť krajšou a pevnejšou postavou, ktorá v plavkách vyzerá fakt lepšie.

 • Životný štýl
 • Ženy

6 minút čítania


Dodržujte pitný režim Dodržujte pitný režim

Stará múdrosť hovorí, že hlad je prezlečený smäd. A je to naozaj pravda. Ak neprijímate dostatok tekutín, ste odvodnená, máte väčšiu chuť na jedlo. Namiesto toho, aby ste si doplnili zásoby vody, cítite hlad, ktorý jednoducho zaženiete porciou jedla. Skúste to urobiť naopak. Pri pocite hladu si doprajte pohár čistej vody, uvidíte, že to naozaj funguje.

Zabudnite na všetky sladené nápoje a aj  nápoje s označením LIGHT. Dodržujte pitný režim, pite aspoň 2-3l denne. O tom, či pijete dostatočné množstvo, Vám napovie farba vášho moču. Čím tmavší, žltší moč, tým väčšia potreba dodať telu vodu.

Ak chudnete cielene a chudnutie máte spojené s intenzívnou pohybovou aktivitou, je potrebné, okrem dostatočného pitného režimu, dbať aj na dopĺňanie minerálov. Odporúčame Vám preto piť minerálne vody alebo špeciálne nápoje pre športovcov.

Pri chudnutí je vhodné striedavo piť čistú vodu, minerálne nápoje a nesladené čaje. Takto jednoducho vrátite vypotené minerály telu späť.

Doprajte si zdravé jedlo Doprajte si zdravé jedlo

Ak chcete vyzerať naozaj fit, je najvyšší čas vymeniť poctivú slovenskú kuchyňu za zdravé jedlo. Uprednostnite skôr chudnutie vyváženou zdravou stravou pred rýchlou diétou, ktorá sa skôr či neskôr prejaví známym „jojo“ efektom.

Vyskúšajte efektívnu metódu zdravého taniera výživovej poradkyne PharmDr. Margity Slimákovej Dopriať si môžete všetko, akurát udržujte základné živiny v správnom pomere.

Na pomyselnom tanieri, ktorý predstavuje denný príjem potravín, si potraviny rozdeľte na 4 diely:

 1. Zelenina tvorí ¼ taniera. Čím rozmanitejšie, tým lepšie. Pozor na zemiaky, majú veľký obsah polysacharidov a do príjmu zeleniny sa nepočítajú.
 2. Ovocie je druhá štvrtina taniera. Ak nemáte ovocie radi, nahraďte ho zeleninou.
 3. Sacharidy, ktorých máte často nadbytok, tvoria len jednu tretinu príjmu. Počítajú sa do toho ako jednoduché cukry (sladkosti), tak aj prílohy (zemiaky, ryža, cestoviny, pečivo).
 4. Bielkoviny dopĺňajú tanier živín, ich množstvo by malo byť minimálne rovnaké, ako sacharidov. Zdrojom sú mäso ryby, strukoviny, vajcia a tvaroh.

Vhodnou alternatívou na chudnutie stravou je aj harmonické stravovanie podľa Antónie Mačingovej alebo delená strava, makrobiotická strava a viacero ďalších. Môžete vyskúšať aj „krabičkovú“ stravu, ktorú Vám donesú priamo domov. Je síce finančne nákladnejšia, v porovnaní s domácou prípravou jedál, ušetrí Vám však Váš drahocenný čas.

Kontrolujte si príjem kalórií Kontrolujte si príjem kalórií

Ak Vás premôže vlčí hlad a nekontrolovaná chuť na sladké, nesiahnite hneď po nezdravých maškrtách (keksíky, cukríky či zákusky). Maškrtiť môžete skutočne aj zdravo. Uprednostnite skôr orechy, lyofilizované ovocie, semienka alebo proteínové tyčinky. Sú bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály, omega-kyseliny a bielkoviny.

Aby Ste mali chudnutie pod kontrolou, odporúčame Vám ustrážiť si príjem a výdaj kalórií. Pomôcť Vám môžu kalorické tabuľky, ktoré si môžete jednoducho stiahnuť do svojho mobilu a mať ich vždy po ruke. Vďaka aplikácii budete mať Váš jedálniček vždy pod kontrolou a budete vidieť ako blízko ste k dosiahnutiu Vášho vytúženého cieľa.

Hýbte sa Hýbte sa

Dôležitým krokom, ktorý musíte na ceste za krajšou postavou urobiť, je viac sa hýbať.

Vyberte si športovú aktivitu, ktorá Vás bude napĺňať a budete ju robiť s radosťou. Či už to bude beh, plávanie, športové hry s priateľmi, bicyklovanie alebo dlhé prechádzky v prírode. Niektoré z Vás skôr uprednostnia pobyt v posilňovni, cvičenia s osobným trénerom, v skupinkách  či cvičenia vo Vacushape.

Ak sa športu vyhýbate, skúste to s tancom. Roztancujte svoje telo v rytme salsy, samby a iných latino či disko tancov. Vyberte si čokoľvek, robte to však s vášňou a verte, že Vaše telo sa Vám za to odmení úbytkom prebytočných kíl a spevnením postavy. Určite to za to stojí!

Preferujte zdravý životný štýl Preferujte zdravý životný štýl

Aj zmena životného štýlu smerom k zdravšiemu spôsobu života prispieva k upevneniu zdravia a celkovej harmónii.

Zdravý životný štýl zasahuje do všetkých životných rovín ako sú vaše stravovacie návyky, trávenie voľného času, spánok, dobrá nálada a pohyb.

Okrem úpravy jedálneho lístka je potrebné minimalizovať príjem alkoholu, ktorý je dosť kalorický. Doprajte si dostatok kvalitného 7-8 hodinového spánku, počas ktorého sa môže telo zregenerovať. V prípade, že Váš spánok je nekvalitný a krátky, odrazí sa to nielen na nižšej výkonnosti, ale aj na únave a chýbajúcej energii, ktorú dopĺňate jedlom plné sacharidov. A práve jednoduché cukry sú hlavnou príčinou priberania na váhe.

Podporujte chudnutie aj zvnútra Podporte chudnutie aj zvnútra

Chudnutie môžete podporiť a urýchliť aj pomocou vhodných výživových doplnkov, ktoré dokážu nielen nasýtiť, spáliť, ale aj odvodniť či očistiť.

Užitočnými pomocníkmi pri chudnutí sú psyllium, spirulina, chlorela, jablčný ocot, chróm, synefrín,  L-karnitín alebo prípravky, ktoré obsahujú kombináciu viacerých zložiek so synergickým účinkom.

Psyllium  je rozpustná vláknina podporujujúca správne trávenie, podporuje činnosť črevnej mikroflóry a správne vyprázdňovanie. Po zmiešaní s vodou napučí, dokáže zväčšiť svoj objem až 40-násobne. Vďaka svojej absorpčnej schopnosti sa budete cítiť viac zasýtená, nebudete mať chuť do jedla a potrebu prijímať kalórie a tým uľahčite aj chudnutie. Priaznivo ovplyvňuje hladinu cukrov, tukov a cholesterolu v krvi. Jej obrovskou výhodou je, že je takmer bez kalórií. Odmerané množstvo vlákniny zmiešajte s vodou, dôkladne premiešajte a užite pred jedlom. Môže sa  tiež pridať do rôznych náhrad jedla, mliečnych koktailov, alebo jogurtov. Nezabudnite  vždy zapiť ďalším pohárom vody či inej tekutiny.

Synefrín je jeden z najpopulárnejších spalovačov tuku prírodného pôvodu, ktorý sa získava  z citrusových plodov. Dokáže podporiť termogenézu a tým aj zvýšený energetický výdaj. Okrem toho podporuje aj štiepenie tukov. Je cenovo dostupný a preto veľmi obľúbený spaľovač tukov. 

Ak máte pocit, že ste naliata vodou, siahnite po bylinnom prípravku Forfemina slim, ktorý Vám pomôže prebytočnú vodu z tela odstrániť. Okrem toho zabraňuje vzniku opuchov nôh a prispieva ku kontrole telesnej hmotnosti.

Pochutnajte si aj na diétnom výživovom nápoji, ktorý je zdrojom potrebných vitamínov, minerálov a bielkovín. Jeho náhrada za 2 denné jedlá prispieva k zníženiu hmotnosti, jeho náhrada za 1 denné jedlo pomáha udržať hmotnosť po jej znížení.

Povedzte zbohom celulitíde Povedzte zbohom celulitíde

Celulitída alebo pomarančová kôra, je až v 98% prípadov záležitosťou žien. Často je zvýraznená práve pri nadváhe a kilách navyše.

Celulitída spôsobuje hrboľatú nevzhľadnú hrubú pokožku, podobnú pomaranču. Dochádza pri nej k zmene tukových buniek v podkožnom tukovom väzive. Najčastejšie sa vyskytuje na bokoch, bruchu, stehnách a v hornej časti ramien. Príčinou sú predovšetkým oslabený lymfatický systém, hormonálne zmeny a zmeny látkovej výmeny. Pravidelnou starostlivosťou o kritické partie je možné ju výrazne zmierniť. Okrem používania masážnych krémov a gélov proti celulitíde sa odporúčajú masáže – či už maderoterapia, LPG masáže alebo masáže pomocou masážneho zariadenia (Rolletic® Original, Rollfit). Možností nájdete určite viac, vyberte si takú, ktorá Vám vyhovuje najviac.

Ak chcete celulitíde povedať naozaj zbohom, je potrebné podporiť prekrvenie a detoxikáciu organizmu aj pomocou bylinných čajov alebo kapsúl, ktoré podporujú lymfatický systém. Vnútorná podpora je totiž rovnako dôležitá ako vonkajšia. Preto jedzte veľa surovej stravy, zeleninových štiav zo zeleru a červenej repy, ktoré taktiež dokážu očistiť a detoxikovať telo zvnútra. 

 

Nájdite si čas na relax Nájdite si čas na relax

Myslíte na to, že vonkajšia krása nestačí. Nezabúdajte ani na svoje duševné zdravie a psychohygienu. Doprajte si dostatok času na stíšenie či už pri cvičení jógy, meditácii, intuitívnom tanci, maľovaní alebo prechádzke v lese.

Krásna žena je tá, ktorá žiari nielen zvonku, ale vyžaruje aj zvnútra. Je spokojná so svojim zovňajškom a pristupuje k sebe a svojmu telu s láskou.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Detoxikácia a chudnutie
  25. 05. 2020

  Čo je vhodné na spaľovanie tuku?

  Dobrý deň
  Potrebujem sa opýtať čo je lepšie, stačí mi Lipovitan S alebo Lipovitan Duo, ide mi hlavne o spálenie tuku a regeneráciu.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Lipovitan S obsahuje 175 mg extraktu zo semien pestreca mariánskeho, kt. účinná látka silzmarín prispieva k regenerácii pečene.

   

  Lipovitan duo obsahuje cholín a SIM Komplex (silymarín, inozitol, metionín) a vitamíny. Prípravok prispieva k udržaniu normálnej činnosti pečene a prispieva k normálnemu metabolizmu lipidov.Je určený na dlhodobé užívanie.

   

  Medzi prípravky, kt. Vám pomôžu so spaľovaním tukov je Lipoxal Effect tbl 1x120 ks 120 tbl alebo ADVANCE Garsin cps 1x60 ks 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Detoxikácia a chudnutie
  17. 02. 2021

  Je výživový koktejl LIVSANE Diétny výživový koktejl vanilka 450 g vhodný pre celiatikov?

  Dobry den,

  chcela by som sa opytat na zlozenie vyrobku LIVSANE Diétny výživový koktejl vanilka 450 g.

  V zlozeni sa pise, ze obsahuje koncentrat psenicnej bielkoviny a zaroven, ze moze obsahovat stopy lepku. Toto sa vsak vylucuje, pretoze psenicna bielkovina = gluten, lepok. Cize podla zlozenia obsahuje lepok, nie ze moze obsahovat stopy lepku.

  Je teda tento vyrobok bezlepkovy? Mozu ho celiatici? Ak je bezlepkovy - aku psenicnu bielkovinu, ktora je bezlepkova, obsahuje?

  Dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  LIVSANE Diétny výživový koktejl vanilka 450 g  je  zmes  vitamínov, minerálov a bielkovín dodáva telu dostatočné množstvo esenciálnych živín. Obsiahnuté bielkoviny rastlinného a živočišneho pôvodu prispievajú k udržaniu svalovej hmoty a normálnych kostí. 

   

  1 dávka - 25g prášku +300ml nízkotučného mlieka  a 2g slnečnicového oleja obsahuje :

  obsah energie  993kJ (236kcal)) 

  tuky ( nasýtené mastné .3,6g  a nenasýtené 1,6g)

  sacharidy - 17,7g, y toho cukry 15,8g

  vláknina -7,8g

  bliekoviny -21,4g 

  soľ  - 0,83g

  vitamín A - 280 mikrogramov

  vitamín D - 1,5 mihkrogramov

  vitamín E - 4,3mg

  vitamín C - 24,2mg

  vitamín B1 - 0,53mg

  vitamín B2 - 1,1mg

  niacín - 5,9mg

  vitamín B6 - 0,65mg

  kyselina listová - 119 mikrogramov

  vitamín B12 - 1,9 mikrogramov

  biotín - 22,7 mikrogramov

  kys. pantoténová - 2,3mg

  vitamín K - 22,5 mikrogramov

  vápnik - 376mg

  fosfor - 403mg

  draslík- 593mg

  železo-6,3mg 

  zinok- 4,2mg

  meď-0,55mg

  jód- 71 mikrogramov

  selén - 28 mikrogramov

  horčík - 118 mikrogramov

  mangán - 0,65 mg

  chlór - 375mg

  molybdén - 16 mikrogramov

  sodík - 337mg

  kys. linolénová- 1,5g

  1 balenie obsahuje 18 porcií.  Pre prípravu koktejlu rozmiešať 25 g prášku (zodpovedá 2 odmerným lyžičkám) v 300 ml nízkotučného mlieka (1,5 % tuku) a pridať 2 g slnečnicového oleja. Nahradením jedného denného jedla pri nízkoenergetickej diéte prispieva koktejl k udržaniu hmotnosti po jej znížení. Náhradou dvoch denných jedál pri nízkoenergetickej diéte prispieva koktejl k zníženiu hmotnosti. 

  Výrobca bližšie nešpecifikuje, aký je pomer  bielkovín rastlinného a živočišneho pôvodu. Prípravok nie je bezlepkový. Nie je vhodný pre celiatikov. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  04. 01. 2022

  Existuje nejaký účinný prostriedok na chudnutie?

  Zdravim poradte nejaký účinný prostriedok na chudnutie

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Neviem, či existuje nejaký špeciálny úplne účinný prostriedok na chudnutie, pri kt. by stačilo užívať len tablety  a s ľahkosťou by došlo k  zmene hmotnosti bez pohybu a obmedzenia alebo zmeny jedálneho lístka.

  Je potrebné zapracovať na všetkých 3 úrovniach : 

  1.  doprajte aj každodenný pobyt na čerstvom vzduchu

  2. dodržujte zdravý životný štýl - uprednostnite ľahké zeleninové šaláty, dostatok vlákniny v strave, menej bieleho cukru. Môžete vyskúšať aj 28 dňový program s Antóniou Mačingovou Najedzte sa do štíhlosti - viac na https://macingova.com/harmonicke-stravovanie/, ktorý obsahuje predovšetkým zeleninové recepty na  jednotlivé dni počas 28 dňového programu. Dobrú ponuku jednoduchých a zdravých receptov, kuchárske knihy  nájdete na  stránke Jeme zdravo.

  3. podporné výživné prípravky - vhodné sú zelené superpotraviny - chlorella a spirullina, kt. sú zdrojom vlákniny. Spirulina podporuje kontrolu telesnej hmotnosti a chudnutie. Chlorella napomáha z tela odstraňovať toxíny. Má schopnosť do seba toxíny absorbovať a pomáha tak prečisteniu organizmu.  Nájdete ich v prípravkov ADVANCE Chlorella + Spirulina BIO 1 000 tabliet  ADVANCE Spirulina 1 000 tabliet alebo TOPNATUR Green Trio 540 tabliet ( navyše obohatený o zelený jačmeň).

  Alternatívou je aj kombinovaný prípravok -  Astina KILOSTOP BALANCE cps 60, kt. obsahuje  kombináciu 10 zložiek  Glukomanán, Garcinia cambogia, Spirulina, Žihľava dvojdomá, Inulín, zelený čaj, chlorela, mladý zelený jačmeň, Zelená káva a Chróm. Užívajte 2 kapsuly 3x denne pred jedlom, nutné zapiť väčším množstvom tekutiny (1 - 2 poháre), v spojení s nízkoenergetickou diétou po dobu minimálne 1 mesiaca.  Verím, že sa Vám podarí udržať váhu s ktorou budete spokojná. 

   

  VIac o chudnutí Vám poskytne článok , kt. sme pre Vás pripravili : AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE SCHUDNÚŤ, Aký je „zdravý“ obvod pása a AKO ZDRAVO JESŤ.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Detoxikácia a chudnutie
  14. 02. 2022

  Ako dlho sa môže užívať prípravok ADVANCE Chlorella + Spirulina BIO?

  dobry den chcel by som sa opytat ako dlho sa moze brat ADVANCE Chlorella + Spirulina BIO 1 000 tabliet

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Chlorellu so spirulinou môžete užívať dlhodobo na detoxikáciu organizmu. Sam budete vidieť, ako sa vaše telo čistí a zbavuje nánosov. Môže sa stať, že po prechodnom zlepšení, môže dôjsť k zhoršeniu stavu organizmu - môžu sa objaviť vyrážky - ide o hĺbkové čistenie z vnútra von. Vydržte v jeho užívaní. Organizmus sa začína harmonizovať po 3 mesiacoch  užívania a očista organizmu sa končí po 6 mesiacoch užívania.  Ak je pre Vás 6 mesiacov veľa, skúste aspoň 3 mesiace. Očistná kúra sa odporúča na jar a  je vhodné ju zopakovať na jeseň. 

  Ak Ste doposiaľ zelené superpotraviny  neužíval, začnite s  dávkou 2× denne 3 tablety a dávku postupne po týždňoch zvyšujte až na  2× denne 6 až 12 tabliet. Užívajte ideálne 15 až 30 minút pred jedlom. Dostatočne zapite (min. 2 dl tekutiny). V priebehu užívania odporúčame zvýšený príjem tekutín. Užíajte s odstupom času  aspoň hodinu od užívania  od klasických liekov!

   

  Viac o detoxikácii nájdete v článku : AKO NA DETOXIKÁCIU ORGANIZMU, kt. sme pre Vás pripravili.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.