Ako podporiť odkašliavanie a zbaviť sa zahlienenia

AKO PODPORIŤ ODKAŠLIAVANIE A ZBAVIŤ SA ZAHLIENENIA

Počujete dunivo bublavý zvuk pri zakašľaní? Produktívny kašeľ s tvorbou hlienov je bežný príznak sprevádzajúci respiračné ochorenie. Prečo hlieny v pľúcach vznikajú a ako môžete telu pomôcť, aby sa ich rýchlejšie zbavilo?

 • Dýchanie

7 minút čítania


Prečo v pľúcach vzniká hlien? Prečo v pľúcach vzniká hlien?

Skúste si na chvíľu uvedomiť, ako dýchate. Človek spraví každú minútu obvykle 12–20 nádychov a výdychov. Aby pri takej nepretržitej prevádzke sliznice poťahujúce dýchacie cesty zvnútra nevyschla a nepopraskala, je neustále zvlhčovaná. Jej povrch navyše pokrýva tenká vrstva hlienu. Hlien dýchacej cesty chráni aj mechanicky. Malé, vdýchnuté častice nečistôt sa na ňom zachytia. Spoločne s hlienom potom vďaka malým riasinkám na povrchu sliznice odcestujú z dýchacích ciest preč. Riasinky totiž hlien aj cudzorodé častice neustále postrkujú smerom von z pľúc.

Ako vzniká zahlienenie Ako vzniká zahlienenie

V určitých situáciách sa tvorí v pľúcach príliš veľa hlienov. Dôsledkom toho vzniká vlhký alebo produktívny kašeľ prejavujúci sa vykašliavaním hlienu. Aké bývajú najčastejšie príčiny vlhkého kašľa?

 • Infekcia dýchacích ciest

Vírusy, baktérie alebo dokonca kvasinky môžu v dýchacích cestách vyvolať zápal. Podráždením dýchacích ciest môže najskôr vzniknúť suchý kašeľ. Dýchacie cesty ale na infekciu zareagujú väčšou tvorbou hlienov, preto kašeľ postupne vlhne a premení sa na produktívny kašeľ. Infekcia postihuje rôzne časti dýchacích pľúc a môže sa šíriť. Z neliečeného zápalu priedušiek sa tak môže ľahko vykĺbiť nebezpečný zápal pľúc.

 • Dráždenie dýchacích ciest

Prachové častice, znečistené životné prostredie alebo aj chlórovaná voda na kúpalisku počas letného kúpania môže pľúca podráždiť a spustiť tvorbu hlienov. U vlhkého kašľa vznikajúceho týmto spôsobom je nutné odstrániť vyvolávajúci faktor. Do tejto kategórie zaraďujeme aj fajčenie. Kvôli chronickému zápalu v pľúcach u fajčiarov to, ako dlho trvá vykašliavanie hlienu aj samotná liečba kašľa, trvá výrazne dlhšie.

 • Alergie

Alergická reakcia spúšťa nielen vodnatú nádchu a slzenie. U niekoho sa môže objaviť kašeľ aj s vykašliavaním hlienov.

zahlenění_produkty

Liečba zahlienenia Liečba zahlienenia

Kašeľ je reflex, ktorý odstraňuje hlieny a prípadne aj nečistoty alebo cudzorodé telesá z dýchacích ciest. S tým, ako sa tvoria hlieny v krku a pľúcach, sa kašľací reflex spustí. Liečba vlhkého kašľa sa zameriava na uľahčenie toho, ako vykašľať hlieny z krku a dýchacích ciest. K tomu pomôžu režimové opatrenia, liečivá alebo napríklad bylinky.

Režimové opatrenia pri liečbe kašľa

Pokoj, výdatný odpočinok a dostatok spánku dá pri ochorení imunite priestor vysporiadať sa s chorobou. Pri zahlienení je rovnako nevyhnutné dbať na dostatočný pitný režim. Odporúča sa zvýšiť príjem tekutín napríklad o 1–2 poháre teplého bylinkového čaju.

Podporiť riedenie hlienov pri kašli môžete zvlhčovaním vzduchu alebo inhaláciou morskej vody. Na inhaláciu možno využiť aj éterické oleje alebo niektoré kvapky na vlhký kašeľ. U detí by ale tento postup mal byť vopred konzultovaný s lekárom.

Lieky na zahlienenie a vlhký kašeľ

Vysporiadať sa s hlienmi v dýchacích cestách vám pomôžu aj liečivá. Lieky môžu pôsobiť na odstránenie hlienov rôznymi spôsobmi. Obvykle sa delia do 2 skupín na expektoranciá a mukolytiká.

1. Mukolytiká

Mukolytiká dokážu stekutiť hlien, ktorý sa potom ľahšie dostane z dýchacích ciest. Aké účinné látky medzi mukolytikami nájdete?

 • Bromhexin a ambroxol
  Ambroxol alebo bromhexin okrem riedenia hlienu majú efekt aj na uľahčenie jeho odstránenia z dýchacích ciest. Medzi ich výhody patrí aj to, že sa môžu používať počas liečby antibiotikami.
 • Acetylcystein
  Acetylcysteín pôsobí priamo na hlien a stekucuje ho. Okrem toho má aj antioxidačné vlastnosti.
 • Erdostein
  Erdostein stekucuje hlien v dýchacích cestách a tiež zabraňuje baktériám, aby sa zachytili na sliznici a vyvolali následnú infekciu. Ďalej erdostein pôsobí ako antioxidant.

2. Expektoranciá

Expektoranciá svojim pôsobením podporujú odstránenie hlienu z dýchacích ciest. Aké účinné látky medzi nimi nájdeme?

 • Guaifenezín
  Guaifenezín znižuje viskozitu hlienov v pľúcach a podporuje činnosť malých riasiniek v dýchacích cestách, ktoré vďaka tomu lepšie pohybujú hlienom smerom von z dýchacích ciest. Guaifenezín nie je vhodný pre ľudí s ochorením myasthenia gravis.
 • Extrakt z brečtanu
  Výťažok z brečtanu so svojou hlavnou účinnou látkou ɑ-hederínom uľahčuje odkašliavanie a má aj mierny bronchodilatačný efekt, vďaka ktorému môže uľahčovať dýchanie.
 • Cineol
  Cineol je látka z eukalyptovej silice. Uľahčuje riedenie hlienov a podporuje funkciu riasiniek čistiacich dýchacie cesty. Má navyše protizápalový efekt.

Lieky na odkašliavanie by s opatrnosťou mali vyberať ľudia trpiaci na žalúdočné alebo dvanástnikové vredy. Mnohé prípravky s ambroxolom, acetylcysteínom, bromhexínom, brečtanom alebo tymianom pre nich nie sú vhodné alebo by ich mali užívať len s opatrnosťou. Pri výbere lieku je preto vhodné poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom.

Bylinky na podporu dýchacích ciest

S odkašliavaním pomôžu aj bylinky. Okrem brečtanu riedi hlieny tiež tymián, prvosienka alebo fenikel. Na vlhký kašeľ využijete aj tradičný skorocelový sirup alebo bylinky na podporu dýchacích ciest ako mätu, materiálnu dúšku alebo harmanček. Bylinkový čaj si oslaďte napríklad medom, ktorý obsahuje vitamíny, minerály a ďalšie mikronutrienty.

Bylinky pri kašli môžu pomáhať aj zvonka. Okrem éterických olejčekov na inhaláciu môže pomôcť aj prsný balzam. Balzamy sa aplikujú na hruď ďalej aj na chrbát, krk, čelo alebo spánky. Obsahujú často aromatické silice ako je eukalyptová, borovicová, mätová alebo klinčeková. Po aplikácii príjemne prehrievajú a majú aj aromaterapeutické účinky.

Liečba kašľa v tehotenstve Liečba kašľa v tehotenstve

Väčšina liekov na vlhký kašeľ sa v období tehotenstva neodporúča alebo ich nasadenie musí posúdiť lekár. Preto ak vás trápi zahlienenie, snažte sa podporiť liečbu kašľa dostatočným pitným režimom a veľa odpočívajte. Pomôcť môžu aj inhalácie soľných roztokov. Svoje problémy s kašľom sa nebojte konzultovať so svojím lekárom, nejde o banalitu. Hlavne na konci tehotenstva silné dráždenie ku kašľu môže spustiť predčasný pôrod.

Vlhký kašeľ u detí Vlhký kašeľ u detí

Pred začatím terapie kašľa je vždy potrebné rozlíšiť, či sa jedná o suchý kašeľ alebo štekavý kašeľ u detí spájaný s laryngitídou, alebo či je kašeľ vlhký a produktívny. Liečba sa v týchto prípadoch výrazne líši. Aké sú vhodné postupy liečby detského kašľa si prečítajte v článku, kde sa na túto tému zameriavame: Ako na kašeľ u detí.

Kašeľ u psa
Kašľanie a infekcie dýchacích ciest sa nevyhýbajú ani najlepšiemu priateľovi človeka. Pes môže chytiť ľahké prechladnutie, ktoré samo odznie. Niekedy je príčinou kašľania tzv. kotercový kašeľ, ktorý môžu vyvolať vírusy aj baktérie, alebo závažnejší zdravotný problém. Na uzdravenie kašľa psíka pomôže, keď svojho maznáčika budete držať v pokoji a teple. Dbajte tiež na kvalitné krmivo, je možné využiť aj veterinárne prípravky na prechladnutie napríklad s skorocelom. Ak má pes horúčku, nežerie alebo je schvátený, obráťte sa na veterinára.

Kedy kvôli kašľu vyhľadať lekára? Kedy kvôli kašľu vyhľadať lekára?

Kašeľ je veľmi častý symptóm bežných prechladnutí. Nevyplatí sa ho ale podceňovať. Kedy je lepšie navštíviť lekára?

 • Vykašliavanie sfarbeného alebo hnisavého hlienu

Čo znamená vykašliavanie hlienu sfarbeného na žlto alebo do zelena? Žltý hlien alebo rôzne odtiene zeleného hlienu môžu svedčiť o bakteriálnej infekcii. V takom prípade je lepšie vyhľadať lekára. Pokiaľ sa bakteriálny pôvod kašľa potvrdí, budú možno na liečbu potrebné antibiotiká. U bakteriálnej infekcie sa často objavuje aj horúčka.

 • Krvavý hlien?

Čo sa deje, keď kašlem krv? Vykašliavanie krvavého hlienu (hemoptýza) môže byť príznakom závažnejších ochorení poškodzujúcich pľúca ako sú zápal pľúc, tuberkulóza, pľúcna embólia alebo tiež nádorové ochorenie.

 • Dušnosť

Pri dýchavičnosti pacient pociťuje, že mu chýba dostatok kyslíka. U detí sa môže prejavovať pískavým zvukom pri dýchaní.

 • Závažné symptómy kašľa

Niektoré závažnejšie ochorenia sa môžu tiež prejavovať kašľom. U čierneho kašľa, ktorý sa dá pomenovávať aj dávivý kašeľ, je dráždenie ku kašľu veľmi silné a sprevádza ho aj vysoká horúčka. Pri záškrtu je kašeľ spojený s tvorbou bielych povlakov (pablán). Tieto ochorenia sa však u nás vďaka očkovaniu vyskytujú len veľmi zriedkavo. Varovným príznakom, pri ktorom je vhodné nechať sa vyšetriť, je tiež silné nočné potenie spojené s celkovou únavou.

 • Dlhodobé zahlienenie

Samoliečba kašľa je vhodná iba pri akútnych ochoreniach. Pokiaľ je kašeľ chronický, musí ho vyšetriť lekár a nájsť jeho príčinu. Chronický produktívny kašeľ je napríklad symptómom CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc). Toto ochorenie často postihuje fajčiarov a nie je liečiteľné.

 • Deti mladšie ako pol roka

S najmenšími deťmi navštívte pri kašli lekára ihneď, aby sa predišlo vzniku komplikácií.

Autor : Petra Večeřová

 

Lieky na vlhký kašeľ a vykašliavanieChrípka a prechladnutie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  22. 10. 2021

  Ktorý liek je vhodný na vlhký kašeľ pre 7 mesačné bábätko?

  Dobrý deň, prosím Vás aký je najlepší sirup na vlhký kašeľ pre 7 mesačne bábo. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Na vlhký kašeľ je  dobrý Trifed expectorans, ale ten je viazaný na lekársky predpis. U malého dieťatka odporúčam homeopatický sirup STODAL sirup 200 ml. Je vhodný už od narodenia. Deti užívajú dávku -  (5 ml) pomocou priloženej odmerky 3 - 5x denne 1/2 hod pred jedlom. Vhodnou alternatívou je BRONCHIPRET Sirup 50 ml alebo HEDELIX Sirup 100 ml.  Lieky na vykašliavanie dávajte najneskôr podvečer okolo 17-18hod, aby dieťatko v noci nenútilo vykašliavať. Pre istotu majte doma aj liek na suchý kašeľTUSSIN 25 ml alebo STOPTUSSIN Kvapky 25 ml, kt. môžete podať večer, ak ho bude v noci dusiť. Zároveň je potrebné podporiť imunitu Vášho dieťatka - podávajte dieťatku vitamín D - DEVIT Kvapky 22 ml, od ukončeného 1. roku môžete podávať. TEREZIA BabyImun sirup s hlivou a rakytníkom, príchuť malina 100 ml ( v ponuke máme  viacero príchutí).

   

  Prajem skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  10. 11. 2021

  Ktorý liek je vhodný na vlhký kašeľ u dospelých?

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo by ste mi odporučili na vlhký kašeľ u dospelých. sirup, horúci nápoj, pastilky. ďakujem,

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Na podporu vykašliavania môžete použíť lieky na prírodnej forme : BRONCHIPRET Sirup 100 ml alebo  SINUPRET Forte 20 tabliet. Vhodnou  alternatívou sú lieky s obsahom ambroxolu :  MUCOSOLVAN Sirup pre dospelých 100 mlAMBROBENE Sirup 15 mg/5 ml 100 ml alebo tbl. 

   

  Ak Vás okrem kašľa trápi aj horúčka a zabezpečili Ste si  pokoj na lôžku  - môžete namiesto sirupu  užívať THERAFLU Forte 10 vreciek. Používa na krátkodobú úľavu od  príznakov prechladnutia, zimnice a chrípky. Tieto príznaky zahŕňajú miernu až stredne silnú bolesť, horúčku, prekrvenie nosovej sliznice (upchatý nos) a vlhký, produktívny kašeľ. Je určený len pre dospelých, starších pacientov a dospievajúcich starších ako 16 rokov. s hmtnosťou nad 50kg. Liek sa môže používať len v prípade, že sa vyskytujú všetky nasledovné príznaky: bolesť a/alebo horúčku,,upchatý nos a vlhký, produktívny kašeľ (kašeľ s vykašliavaním hlienu). Používa sa jedno vrecko každých 4 až 6 hodín podľa potreby. Celková denná dávka nemá prekročiť viac ako 3 vrecká počas 24 hodín (1 vrecko užité 3-krát denne). Dĺžka liečby nemá prekročiť 3 dni. Obsah vrecka sa rozpustí v hrnčeku horúcej, ale nie vriacej vody (250 ml). Nechá sa ochladiť na teplotu vhodnú na pitie. Roztok sa má vypiť ešte teplý. Môže sa užívať s jedlom alebo bez jedla. Liek sa má užívať, iba ak sú prítomné všetky nasledujúce príznaky (bolesť a/alebo horúčka, opuch nosovej sliznice a prieduškový kašeľ). Pacienti nesmú súbežne užívať žiadne iné lieky obsahujúce paracetamol vzhľadom na riziko závažného poškodenia pečene v prípade predávkovania a taktiež nesmú súbežne užívať žiadne iné lieky proti kašľu, prechladnutiu ani dekongestíva.

   

  Podporným prostriedkom je cmúľanie pastiliek - DR. WEISS Stopkašeľ medical 24 pastiliek, LIVSANE Bylinné pastilky mentol, eukalyptus 75 g a pitie čaju proti kašľu - TEEKANNE Bylinný čaj kašeľ a priedušky 10 x 2 g, FYTO Nontusyl bylinný čaj pri kašli 20 x 1,25g. Je vhodné porpodiť imunitu - vitamín C, vitamín D 200IU, selén, zinok, echinacea. Odporúčam na podporu imunity a ochranuy pľúc používať Reishi -TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl

   

  Zároveň Vám odporúčam mať doma aj CRP test na samovyšetrenie - VEROVAL "Pomôžu vám pri liečení antibiotiká?" CRP test 1 kus. Ak máte príznaky 2-3 dni, prítomný kašeľ a horúčka, je vhodné si ho urobiť. Ak Vám vyjde pozitívny- je to informácia pre Vás, že sú potrebné antibiotílká. Pokiaľ je príčinou ochorenia COVID, pri prítomnej bakteriálnej infekcii všasné nasadenie antibiotík môže zabrániť ťažkému priebehu ochorenia a hospitalizácii.  Bohužiaľ práve prvé dni ochorenia sú častokrát bagatelizované a nie sú vyležané, čo má za následok zhoršenie zdravotného stavu až zbytočnú hospitalizáciu. COVID ochorenie s príznakmi sa týka úplne všetkých - či sú zaočkovaní alebo nezaočkovaní, je na každom z nás ako k svojmu zdraviu pristupujeme.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie :)

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  19. 08. 2022

  Ktorý liek je vhodný na vlhký kašeľ?

  Dobrý deň, prosím o radu, som Covid pozitívna, mám upchaté horné dýchacie cesty na ktoré si dávam už 3 dni Sinupret Akut. Zároveň má trápi kašeľ, zo začiatku bol suchý dráždivý, v nočných hodinách nedovoľoval spánok, teraz už prechádza do vlhkého skupenstva. Čo mi prosím odporučíte?
  Dakujem pekne za pomoc.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na kašeľ Vám odporúčam Stoptussin. Liek sa používa na liečbu suchého, dráždivého a ťažko utíšiteľného kašľa pri vírusových infekciách horných a dolných dýchacích ciest, pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri zápale hltana, hrtana, priedušiek a pľúc. V prípade hustého, ťažkého  hlienu skôr Solmucol. K tomu Vám odporúčam ISLA Medic hydro+ 20 kusov alebo LIVSANE Pastilky s islandským lišajníkom 40 kusov na upokojenie suchého kašľa (večer pred spaním). Podporte imunitu zvýšeným prísunom dôležitých vitamínov a minerálov, kt. Vám pomôžu sa s chorobou  lepšie vysporiadať. Odporúčam Vám Covirin - obsahuje veštky dôležité látky na pdoporu i´munity v dostatočných dávkach. 

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.