Zaostrené na chĺpky: depilácia tváre, intímnych partií i holenie bez podráždenia

ZAOSTRENÉ NA CHĹPKY: DEPILÁCIA TVÁRE, INTÍMNYCH PARTIÍ I HOLENIE BEZ PODRÁŽDENIA

Hladkú pokožku v našej spoločnosti často vnímame ako estetický štandard. Prístupy k jej získaniu sa ale líšia. Či už sa niekto počíta medzi priaznivcov klasického holenia či depilácie alebo epilácie, nevyhne sa u žiadnej z metód niektorým úskaliam. Zoznámte sa s možnosťami a výhodami každej z nich a vyberte si podľa našich tipov šetrnú techniku, ktorá vám bude vyhovovať.

  • Pleť a pokožka
  • Životný štýl
  • Starostlivosť

5 minút čítania



Ako sa holiť Ako sa holiť

Holenie sa dá považovať za najklasickejšiu metódu zbavenia chĺpkov. Páni odpustia, že tu necháme trochu bokom úpravu a holenie fúzov. Presne na túto tému sa totiž zameriava článok: Ako sa správne starať o fúzy. V ňom  detailne zaoberáme tipy na úpravu fúzov.

Pri odstránení chĺpkov žiletkou alebo napríklad elektrickým holiacim strojčekom sa zbavujete iba časti chĺpku z povrchu kože. Holenie preto smelo môžeme počítať medzi metódami depilácie. Predstavme si pomôcky na holenie s ich výhodami, nevýhodami a spôsob, ako ich správne použiť.

Holiace strojčeky a jednorazové žiletky

prava intimních partií


Ak by sme pomôcky na holenie zoradili za sebou podľa ich životnosti, s prehľadom najkratší čas vydržia jednorazové žiletky. Výhodou žiletiek je, že sú ľahké a skladné. Môžu teda dobre poslúžiť ako záložný alebo cestovný variant.

S používaním jednorazových žiletiek idú ruka v ruke aj niektoré nevýhody. Brity jednorazových žiletiek bývajú spočiatku veľmi ostré ale rýchlo sa tupia, čo nesie väčšie riziko poranenia a tiež podráždenie pokožky. Pri lacných variantoch sa často stretávame s nevhodne tvarovanou rukoväťou, ktorá sťažuje manipuláciu.

Klasické holiace strojčeky s vymeniteľnými hlavicami sú o niečo ekologickejším variantom oproti žiletkám. Postačí u nich vymeniť hlavicu strojčeka. Spravidla sa doba používania hlavice pohybuje okolo 1 mesiaca. Záleží ale na kvalite strojčeka, počte použití aj na skladovaní a zaobchádzaní so strojčekom.

Strojčeky a žiletky sa medzi sebou môžu líšiť kvalitou prevedenia alebo počtom čepieľok. S väčším počtom čepieľok rastie bezpečnosť pri holení, pokiaľ na hlavicu príliš zatlačíte. Zvýši sa aj efektivita holenia.

Pri väčšine strojčekov sa stretnete so zvlhčujúcim pásikom, napriek tomu pre šetrné oholenie s jednorazovými paličkami a holiacimi strojčekmi používajte prípravky ako gél alebo penu na holenie.

Ako postupovať pri holení

  1. HoĽte na mokro
    Pred samotným holením vám prospeje teplá sprcha. Vďaka teplej vode pred holením chĺpky zmäknú a budú lepšie pripravené na oholenie.
  2. Použite prípravok na holenie
    Bezprostredne pred holením aplikujte penu alebo gél na holenie. S penou lepšie uvidíte, ktoré miesta sú už oholené a vďaka tomu nebudete opakovať jednotlivé ťahy. To pomôže predísť podráždeniu pokožky. Gély na holenie sú zase výhodnejšie, ak máte tvrdšie chĺpky.
  3. Starajte sa správne o svoj holiaci strojček
    Veľkým nešvárom pri holení je tlačenie na strojček. Tomu sa zásadne vyhnite. Pokiaľ strojček pri holení chĺpky vynecháva, dráždi pokožku alebo zanechá červené bodky po holení, ide o ukazovatele jeho opotrebovania. Siahnite preto radšej po novej hlavici. Životnosť hlavice môžete predĺžiť, pokiaľ holiaci strojček budete skladovať na suchom mieste, rozhodne teda nie v kúpeľni. Počas holenia tiež strojček často oplachujte najlepšie v studenej vode.

Starostlivosť o oholenú pokožku

Samotným zbavením pokožky chlpkov starostlivosť ešte nekončí. Naopak, ďalšie ošetrenie pokožky je veľmi zásadné. Pokožka môže byť po holení podráždená. Opláchnite ju a dezinfikujte. Ale aj keď ide všetko dobre, potrebuje pokožka následnú starostlivosť. Ošetrenie upokojujúcim a hydratačným prípravkom je najlepšou metódou, ako sa zbaviť vyrážky po holení. Po čom siahnuť?

  • Gél po holení
    Upokojujúce gély často obsahujú výťažky napríklad z aloe a vďaka tomu príjemne pôsobia na podráždenú pokožku po holení. Navyše na koži príjemne chladí.
  • Voda po holení s výťažkami z byliniek
    Ružová, levanduľová alebo napríklad medovková voda dopraje vašej pokožke príjemné upokojenie a podporí regeneráciu po holení.
  • Olej po holení
    Použitie oleja po holení vám bude sedieť hlavne, pokiaľ máte sklon k veľmi vysušenej pokožke.
  • Krém po holení
    Krém ponúka príjemnú strednú cestu medzi gélom a olejom. Na upokojenie pokožky sa dobre hodí aj hydratačné telové mlieka na citlivú pokožku.

Niekedy zabudnutým bodom starostlivosti o oholenú pokožku je peeling. Pritom je veľmi dôležitý. Predídete vďaka nemu nepríjemnému vrastaniu chĺpkov. Zarastený chlp v koži nielen nevyzerá dobre, ale má často tendenciu sa zapáliť a spôsobiť nepríjemné pupienky po holení.

Úprava intímnych partií Úprava intímnych partií

Odpovede na otázky ako a ako často holiť intímne partie by si úplne slobodne mal dať každý človek sám. Možno nájsť argumenty proti holeniu, ktoré stoja obvykle na strane prirodzenej mechanickej ochrany intímnych miest, argumenty pre sú na strane jednoduchej hygieny a pohodlia.

Na holenie intímnych partií uplatníte mnoho zásad ako pri bežnom holení. Pred samotným holením je vhodné dlhšie chĺpky zastrihnúť. Zmäkčiť chĺpky okrem teplej vody môžete aj olejom pred holením. Ešte viac dbajte o hygienickú čistotu žiletky. Medzi prípravky na umývanie a holenie siahnite po tých, ktoré sú priamo určené na intímne partie. Hoľte v smere rastu chĺpkov. Hoci sa pri tomto spôsobe holenia brit nedostane tak blízko ku korienku chĺpku, holenie je šetrnejšie a predídete nepríjemnému vrastaniu chĺpkov.

Ako sa holiť v tehotenstve

Ani postupy ako sa holiť v tehotenstve sa nelíšia od bežných odporúčaní. Budúce mamičky by sa iba mali zamerať na výber šetrných umývacích intímnych mydiel a nedráždivé kozmetiky na holenie. Z hľadiska bezpečnosti sa v tehotenstve dá skôr odporučiť použitie elektrického holiaceho strojčeka, s rastúcim bruškom to totiž bude čím ďalej väčší kumšt. S problémom, ako sa holiť tam dole ku koncu tehotenstva, sa budúce mamičky vysporiadajú rôzne. A že je to bábätko oboch, často je najjednoduchšie, keď s holením pomôže partner.

Zbavte sa podráždenia

Čo použiť po holení intímnych partií, pokiaľ dôjde k podráždeniu pokožky? Ako prvú pomoc ošetrite kožu detským púdrom. Pre ďalšiu starostlivosť kúpte upokojujúci krém po holení napríklad s výťažkom z aloe vera. Ihneď po holení sa vyhnite nadmernému poteniu, ktoré by mohlo vyvolať napríklad saunovanie alebo ťažká fyzická námaha. Pot totiž tiež môže vyvolať podráždenie, samozrejmosťou by preto mala byť spodná bielizeň, ktorá ho dobre odvádza.

Elektrické holiace strojčeky Elektrické holiace strojčeky
 

prostředky na holení

 

Variantom pre rýchle a jednoduché odstránenie chĺpkov sú elektrické holiace strojčeky. Použitím elektrických strojčekov sa vyhnete nebezpečenstvu porezania. Pri výbere sa zamerajte na to, či chcete strojček so sieťovým adaptérom alebo s akumulátorom. Pri akumulátorových holiacich strojčekoch vám pri použití nebude prekážať žiadny kábel, pri mnohých je tiež možnosť použitia priamo v sprche. Nezabudnite si ale overiť, či má zariadenie dostatočnú výdrž batérie.

Výrobcovia elektrických strojčekov vás okrem kvalitného protišmykového prevedenia strojčeka môžu zaujať aj ďalšími funkciami a ponúkaným príslušenstvom. Sady na holenie pre dámy môžu obsahovať nástavce na zastrihovanie chĺpkov, ale aj peelingové nástavce alebo praktické cestovné puzdrá.

Depilácia alebo epilácia Depilácia alebo epilácia

Aký je medzi epiláciou a depiláciou rozdiel? Hoci sa tieto pojmy občas zamieňajú, depiláciou rozumieme odstránenie vrchnej časti chĺpku. Pri epilácii sa odstraňuje celý chĺpok aj s korienkom. Depilácia chĺpkov je rýchlejšia a bezbolestná, efekt je ale len krátkodobý. Dlhodobé odstránenie chĺpkov dosiahnete pomocou epilácie. Nie je to ale jediná výhoda. Po epilácii chĺpky netvrdnú ako napríklad pri holení a sú stále mäkké. Tiež ak vás trápi zarastanie chĺpkov, epilácia pre vás je lepšou voľbou. Veľkú výhodu prináša aj pre ľudí s tmavšími chĺpkami, ktorým po obyčajnom holení môžu na kožu zostávať viditeľné čierne bodky..

Depilačné krémy Depilačné krémy

Elegantný variant na zbavenie nežiaducich chĺpkov ponúka depilačné krémy. Existujú vo variantoch na depiláciu tváre aj na telo, nemali by ale prísť do kontaktu so sliznicou. Na to treba dať pozor pri použití depilačného krému v oblasti bikín.

Depilačné krémy prenikajú do chĺpku a rozrušia jeho štruktúru. Vyhnete sa riziku poranenia pri holení a zároveň bezbolestne dosiahnete odstránenie chĺpkov. Po depilácii krémom nemajú chĺpky tendenciu zarastať ani netvrdnúť. Hladká pokožka ale vydrží o niečo kratšiu dobu ako pri epilácii, udáva sa okolo 10 dní. Pred prvým použitím vyskúšajte individuálnu znášanlivosť prípravku nanesením na malé miesto na pokožke. Depilačné krémy nie sú vhodné na podráždenú pokožku alebo pre ľudí s kožnými problémami.

Epilátory Epilátory

Vďaka epilácii zostane vaša pokožka dlho hladká. Druhú stranu mince však predstavuje fakt, že vytrhávanie chĺpkov epilátorom je bolestivé. Hoci postupom času chĺpky budú postupne tenšie a na epiláciu si navyknete, nevyhovuje táto metóda každému. Aké zásady sa pri epilácii oplatí dodržiavať?

  1. Nezanedbávajte peeling
    Peeling nie je nevyhnutný len pre ľudí, ktorí si pokožku holia. Doprajte si ho aj pár dní pred epiláciou. Vďaka peelingu odstránite odumreté šupinky pokožky a uvoľníte prípadné zarastajúce chĺpky. Vaša pokožka tak bude na epiláciu pripravená a zároveň jej dáte priestor zregenerovať.
  2. Po sprche to ide lepšie
    Teplá sprcha pred epiláciou prispeje k otvoreniu pórov a vďaka tomu bude následná epilácia menej bolestivá. Ak máte epilátor, ktorý je možné používať priamo v sprche, je to ideálne riešenie. Pokiaľ nie, kožu pred epiláciou dobre osušte. Od bolesti pomôže aj kožu počas epilácie napínať. Na citlivejších miestach znížte rýchlosť epilátora
  3. Po epilácii upokojte pokožku
    Rovnako ako pri holení môže byť aj po epilácii príjemná studená sprcha. Červené škvrnky na koži po epilácii sú bežné. Vytrhnutím chĺpku totiž na pokožke vznikajú mikrotraumy, udržujte ju preto v čistote, aby nemohol vzniknúť zápal. Na takto podráždenú kožu neaplikujte dezodoranty alebo antiperspiranty. Na upokojenie pokožky môžete použiť napríklad termálne vody, upokojujúci gél, olej, krém alebo balzam po holení na citlivú pokožku.

Okrem spomínanej možnosti používania epilátora namokro sa epilátory líšia počtom pinziet. Viac pinziet vám umožní rýchlejšiu epiláciu. Pokiaľ je pre vás epilácia bolestivá alebo s ňou začínate, nemusí pre vás byť epilátor s menej pinzetami zlou voľbou. Na začiatku používania epilátor budete potrebovať 1x týždenne, pretože bude potrebné odstrániť všetky postupne dorastajúce chĺpky. Potom už epiláciu postačí vykonať raz za 3–4 týždne.

Menej pinziet majú aj špeciálne epilátory na tvár a sú skvelou dlhodobou alternatívou napríklad k dermaplaningu alebo depilácii žiletkou na obočie.

Depilácia voskom Depilácia voskom

Na odstránenie chĺpkov s korienkom je možné použiť aj vosk. Depilácia teplým voskom pokožku o niečo menej dráždi ako klasický studený vosk na depiláciu vo forme voskových pásikov. Depilácia voskom sa dá aplikovať na všetkých častiach tela, teda či už ide o odstránenie chĺpkov z tváre, podpazušia alebo kompletnú brazílsku depiláciu intímnych partií, ktorá predstavuje alternatívu k tomu, ako si oholiť intímne miesta u mužov aj u žien. Alternatívou vosku je depilácia cukrovou pastou.

Dlhodobý efekt po epilácii intímnych partií je lákavý pre ľudí, ktorých často otravuje otázka, ako často sa holiť tam dole. Pokožka je v týchto miestach ale veľmi citlivá, preto je epilácia najmä na začiatku bolestivá.

IPL a laserová epilácia IPL a laserová epilácia

IPL depilátor, laserový epilátor, laserová depilácia…všetky tieto pojmy sa točia okolo prakticky bezbolestného dlhodobého odstraňovania chĺpkov za pomoci svetla. Zatiaľ čo na odstránenie chĺpkov laserom je potrebná návšteva salónu, s IPL epilátorom odstránite chĺpky aj doma.V našej ponuke nájdete napríklad IPL epilátor značky Braun Silk expert Pro alebo Truelife BELLE IPL.

Pri použití IPL svetla (intenzívneho pulzného svetla) kúra môže zaistiť hladkú pokožku až na 6 mesiacov. IPL epilácia je najvhodnejšia pre ľudí so svetlejším odtieňom pleti a tmavými chĺpkami, u niektorých značiek IPL epilátorov sa stretnete s automatickým prispôsobením intenzity podľa odtieňa pleti. Pri konkrétnom prístroji sa pozerajte na parameter počtu zábleskov epilátora. Tento údaj určuje, ako dlho vám IPL epilátor vydrží.

Keď sa rozhodnete pre variant IPL epilátora, budete pokožku v 1. fáze ošetrovať každých 14 dní. Po niekoľkých cykloch prejdete približne za 2 mesiace do ďalšej fázy, kedy IPL epilátor budete potrebovať po 4-8 týždňoch. Tým dosiahnete odstránenie postupne dorastajúcich chĺpkov a budete si môcť užívať pocit dlhodobo hladkej pokožky.

Pozor, po použití IPL epilátora nevystavujte pokožku na slnku 24 hodín a potom ju ešte 14 dní chráňte krémom s vysokým ochranným faktorom. Práve kvôli slneniu sa odporúča začať s IPL epiláciou počas letných mesiacov. IPL epilácia tiež nie je vhodná pre tehotné ženy, neodporúča sa ani u ekzematickej pokožky a pre oblasť genitálií.

Investícia do IPL epilátora nie je najmenšia. Pohodlie a dlhodobý efekt môže byť ale nedoceniteľný.

Autor : Petra Večeřová

Holenie a depiláciaKozmetika na holenie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

TRUELIFE Belle IPL E3 epilátor 1 ks

  • Doprava zadarmo

Nedostupné

118,69 €

TRUELIFE Belle IPL E5 epilátor tri druhy lámp 1 ks

  • Doprava zadarmo
  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

235,26 € 211,73 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    12. 05. 2020

    Aké prípravky mi odporúčate použiť po epilácii ?

    Dobrý deň. Po epilácii (epilátorom) sa mi vždy na druhý deň na nohách objavia hnisavé a boľavé vyrážky, ktorých sa neviem zbaviť aj týždeň. Na iných partiách sa po epilácii neobjavia, iba na nohách. Po epilácii som skúšala aplikovať tea tree olej, zinkovú masť, sprej aloe vera a iné na ukľudnenie pokožky, ale výsledok bol stále rovnaký. Aké prípravky by som mala použiť pred/po epilácii, aby sa neobjavili, resp. aspoň zredukovali? Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Pred epiláciou či už epilátorom alebo holiacim strojčekom je vhodné si dopriať kúpeľ alebo horúcu sprchu. Chĺpky zmäknú a ľahšie sa odstránia, pleť sa  zbavuje  odumretých kožných buniek. Je dôležité holiaci strojček po každom použití vydezinfikovať napr. liehom 60%. Po holení je vhodné hneď pokožku hydratovať.

    Skúste na hydratáciu vyskúšať  pleťové oleje - odporúčam WELEDA NECHTÍKOVÝ dojčenský olej 200ml, kt. je vhodný aj pre najcitlivejšiu pokožku.  Vhodnou alternatívou môže byť aj WELEDA MANDĽOVÝ pleťový olej 50ml, do ktorých  si môžete primiešať zopár kvapiek levanduľovej silice, kt. pôsobí ukľudňujúco na pokožku.  Ak uprednostňujete  krémy, alebo mlieka pred telovými olejmi doporučujem Vám WELEDA Skin Food Body Butter 1x150 ml, alebo HYDRATAČNÉ MLIEKO 473ml od CERAVE. Ak sa ešte objavia drobné hnisavé vyrážky, potrite ich gélom  PURESSENTIEL Gél na odreniny a drobné poranenia 33 esenciálnych olejov 30ml.

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    04. 04. 2022

    Čo je vhodné na vyrážky po depilácii?

    Dobry den. Prosim vas vyepilovala som si nohy a hned na to som pouzila ipl pristroj lumeu. Nemala som hned reakciu. Az na 3.den som zacala mat tvrde svrbive vyrazky. .vyskusala som aj fenistil,aloe vera ,uriage ,no nic nepomohlo. Mozem na to pouzit aj Ialugen plus? Ak nie ten co by ste mi poradili. Dakujem pekne za pomoc

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám použiť SAFORELLE Intimny upokojujúci krém 40 ml alebo LA ROCHE-POSAY Serozinc.  V prípade svrbenia použite systémovo antialaergiká - napr. CLARITINE 10 mg 10 tabliet. Po pravidelnej depilácii pokožky môžete použiť VIVAPHARM Aloe vera 97% upokojujúci chladivý gél 250 ml. Ľahko sa vstrebáva, príjemne chladí, osviežuje a upokojuje.

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.