Liečivé bylinky na podporu vykašliavania a bylinky podporujúce imunitu

LIEČIVÉ BYLINKY NA PODPORU VYKAŠLIAVANIA A BYLINKY PODPORUJÚCE IMUNITU

Miroslav Kramár

Miroslav Kramár

Na ochorenia dýchacích ciest máte na výber liečivá chemického pôvodu alebo sa používajú liečivé bylinky s obsahom slizov, saponínov a silíc. Iné liečivé bylinky pôsobením na imunitný systém zvyšujú jeho aktivitu alebo urýchľujú vyliečenie, majú protivírusové účinky. Stretnete sa so sypanými drogami (lekárenský výraz pre sušenú časť rastliny) na prípravu záparov, výluhov (macerátov) alebo so silicami a tinktúrami. Tak ako každý liek, aj ten prírodný môže byť nevhodný pre určitú skupinu pacientov (deti, tehotné, kojace) alebo pri určitých diagnózach, preto sme sa snažili upozorniť aj na tieto skutočnosti.

  • Imunita
  • Dýchanie
  • Choroby

5 minút čítania


​  Liečivé bylinky na vykašliavanie hlienov s obsahom saponínov ​ Liečivé bylinky na vykašliavanie hlienov s obsahom saponínov

 

  • List brečtanu (Hedera helix L. – brečtan popínavý)

Listy brečtanu sa používajú výlučne vo forme suchého alebo tekutého extraktu, v lekárni sa najčastejšie stretávame so sirupmi alebo tabletami s obsahom týchto extraktov. Sú registrovanými liekmi, bol teda potvrdený ich expektoračný účinok (podporujúci odchod hlievov, vykašliavanie). Okrem neho sa listy brečtanu vyznačujú účinkom bronchodilatačným (uvoľňujú priedušky), antiflogistickým (protizápalovým), a antimikrobiálnym.  
Zdokumentovanými nežiaducimi účinkami sú nevoľnosť, vracanie a hnačka. Tieto príznaky sa vyskytujú aj v prípade predávkovania. Hlásené sú tiež alergické reakcie. Keďže saponíny brečtanu môžu pôsobiť dráždivo na sliznice tráviaceho traktu, odporúča sa opatrnosť pri použití u pacientov s gastritídou alebo žalúdočnými vredmi. Neodporúčajú sa v období počas tehotenstva a kojenia z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti. U detí je ich použitie možné od dvoch rokov. 

  • Koreň sladkovky (Glycyrrhiza glabra – sladkovka hladkoplodá)/“Sladké drievko“

Používa sa vo forme čajoviny, z ktorej sa pripravuje zápar, alebo vo forme extraktov, ktoré sú zložkou viacerých bylinných prípravkov.
S koreňom sladkovky sa neuskutočnili žiadne klinické štúdie, jej použitie v tejto indikácii je overené výlučne dlhodobými skúsenosťami. V čajových zmesiach a sirupoch sa využíva aj pre sladkú chuť
Sladkovka je známa aj svojím protizápalovým pôsobením v dýchacích cestách. Interakcia s hormónmi nadobličiek je príčinou liekových interakcií. Kvôli tomuto pôsobeniu sa sladkovka neodporúča užívať dlhšie ako štyri týždne.  Neodporúča sa tiež u pacientov s nízkou hladinou draslíka, ochoreniami srdcovocievnymi, obličiek a pečene, pri vysokom krvnom tlaku a u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.
Kvôli nedostatku údajov o bezpečnosti sa neodporúča jej použitie u detí do 18 rokov., Nie je vhodná v tehotenstve a počas kojenia. 

  • Kvet prvosienky, koreň prvosienky (Primula veris – prvosienka jarná, P. elatior – prvosienka vyššia)

S koreňom aj s kvetom prvosienky sa síce môžeme stretnúť vo forme čajoviny, prípadne tinktúry, oveľa častejšie sa však používajú rôzne druhy extraktov, ktoré sú súčasťou viaczložkových rastlinných prípravkov určených na uľahčenie vykašliavania hlienov.
Neodporúčajú sa v tehotenstve a počas kojenia z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti. U detí sa čaj z kvetov odporúča až od 12 rokov, aj keď sú na trhu lieky s extraktom koreňa vhodné na použitie od 1 roka.  Keďže saponíny prvosienky môžu pôsobiť dráždivo na sliznice tráviaceho traktu, odporúča sa opatrnosť pri použití u pacientov s gastritídou alebo žalúdočnými vredmi.
 

  • Kvet divozelu (Verbascum thapsus – divozel malokvetý, V. thapsiforme – divozel veľkokvetý a V. phlomoides – divozel sápovitý)

Používa sa vo forme záparu, ktorý vykazuje hlavne antimikrobiálny a protizápalový účinok. 
Kvet divozela sa tradične používa nielen na uľahčenie vykašliavania hlienov, ale aj pri suchom kašli. Okrem saponínov, ktorým sa pripisuje expektoračný účinok, obsahuje totiž aj slizy, zodpovedné za účinok proti suchému kašľu. Použitie v tehotenstve a počas kojenia nie je vhodné z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti, u detí je použitie možné od 12 rokov. Neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky ani liekové interakcie.  

​  Liečivé bylinky na uľahčenie vykašliavania hlienov s obsahom silíc ​ Liečivé bylinky na uľahčenie vykašliavania hlienov s obsahom silíc

 

  • Silica anízu, plod anízu (Pimpinella anisum – bedrovník anízový)

Plody anízu sa používajú vo forme čajoviny, z ktorej sa pripravuje zápar, silica sa odporúča užívať v množstve 0,05 – 0,2 ml perorálne.
Jeho použitie je overené výhradne dlhodobými skúsenosťami. Zvyšuje tvorbu tekutého sekrétu v dýchacých cestách, následkom čoho klesá hustota hlienov. 
Alergické reakcie sú najčastejším zdokumentovaným nežiaducim účinkom anízu. Pri predávkovaní (množstvo silice vyššie ako 1 ml) hrozí nevoľnosť, vracanie až záchvaty.
Silica sa však kvôli nedostatkom údajov o bezpečnosti a obsahu estragolu a anetolu neodporúča u detí a dospievajúcich do 18 rokov. Z rovnakého dôvodu sa silica neodporúča v období tehotenstva a kojania. Naopak plody sa používajú v čajových zmesiach pre dojčiace ženy. Taktiež používame ako korenie (do sladkých jedál alebo k mäsu, hlavne v orientálnych kuchyniach) alebo pri výrobe likérov. 
 

  • Silica eukalyptu, list eukalyptu (Eucalyptus globulus – eukalyptus guľatoplodý, Eucalyptus polybractea – eukalyptus šupinový)

Listy eukalyptu sa používajú na prípravu záparu, ktorý je možné užívať perorálne alebo inhalovať. Tinktúra z listov sa užíva perorálne, pri eukalyptovej silici je možné perorálne, inhalačné a použitie ako prísada do kúpeľa v kombinácii so soľou alebo mliekom. Hlavná zložka silice - terpén eugenol sa ukázal ako účinný pri úľave od príznakov infekcií dýchacích ciest a jeho pozitívny účinok bol zaznamenaný aj pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, či astme.
Pri zápalových a vredových ochoreniach tráviaceho traktu sa pri perorálnom užívaní silice odporúča opatrnosť, nakoľko môže dráždiť tráviaci trakt. Použitie eukalyptu sa ďalej neodporúča až do 4 rokov kvôli nedostatku údajov o bezpečnosti, perorálne použitie silice sa neodporúča do 12 rokov. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča ani použitie počas tehotenstva a pre kojace matky.
 

  • Silica plodu fenikla horkého, plod fenikla horkého, plod fenikla sladkého (Fenikel obyčajný/horký/sladký)

Plody fenikla sa používajú vo forme čajoviny, z ktorej sa pripravuje zápar, silica sa odporúča užívať v množstve 0,2 ml perorálne. Obsahuje terpény anetol a estragol. 
Užívanie feniklu sa neodporúča pri precitlivenosti na peľ paliny, kvôli skríženej alergickej reakcii. Zložky silice uvoľňujú kŕče hladkého svalstva, odstraňujú nadúvanie (najmä v detskej praxi), pôsobia dezinfekčne a uvoľňujú zo zápalených horných dýchacích ciest hlieny. Je výborný pre dojčiace matky - zvyšuje tvorbu materského mlieka. Užíva sa vnútorne v náleve na posilnenie žalúdočnej a črevnej činnosti. Zvonka sa používa na omývanie očí pri rôznych očných zápaloch.

  • Silica dúšky (tymiánu), Vňať dúšky (Dúška tymiánová, Dúška španielska)

Silica tymiánu sa na uľahčenie vykašliavania hlienov odporúča užívať perorálne v dávke 0,2 ml, alebo dermálne na kožu v oblasti hrudníka či chrbta (zmiešať s nosným olejom), prípadne ako prísada do kúpeľa na úľavu od symptómov kašľa a prechladnutia. Z vňate dúšky sa pripravuje zápar, alebo sa užíva vo forme tinktúr či rôznych iných druhov extraktov.
Tymol a karvakrol, zložky silice tymiánu, majú dokázaný bronchospazmolytický účinok - uvoľňujú priedušky. Silica tymiánu je známa svojim výrazným antimikrobiálnym účinkom, riedi hlieny, uľahčuje ich odchod a má protizápalové účinky. Z dôvodu chýbajúcich údajov o bezpečnosti sa neodporúča perorálne ani dermálne použitie silice u detí ladistvých do 18 rokov, použitie vo forme prísady do kúpeľa u detí do 3 rokov. V lieku Bronchicum sirup sa nachádza tymiánový aj prvosienkový extrakt a je vhodný už pre deti od 1 roka. 

​  Liečivé bylinky podporujúce funkciu imunitného systému ​ Liečivé bylinky podporujúce funkciu imunitného systému

 

  • Koreň Echinacey purpurovej (Echinacea purpurea)

Z koreňa Echinacey purpurovej sa pripravujú extrakty, kým z vňate echinacey sa používa čerstvá vytlačená šťava na prípravu tuhých alebo tekutých liekových foriem, ktoré sa užívajú perorálne. Extrakty z koreňa echinacey sú tradičným rastlinným liekom na úľavu od príznakov prechladnutia. 

Účinok čerstvej šťavy z vňate echinacey už je potvrdený dostatočným množstvom klinických štúdií a čerstvá šťava je tak registrovaným liekom určeným na krátkodobú prevenciu a liečbu prechladnutia. Pri dostatočne včasnej liečbe zabraňuje rozvoju infekcií horných dýchacích ciest,  skracuje dĺžku ich trvania a zmierňuje ich závažnosť a príznaky. Zatiaľ však chýbajú štúdie, ktoré by preukázali jej účinok aj v rámci dlhodobej prevencie týchto infekcií, rovnako ako štúdie, ktoré by dostatočne preukázali účinok u detí.  
S užívaním echinacey sa odporúča začať čo najskôr pri objavení sa prvých príznakov prechladnutia a doba užívania by nemala presiahnuť 10 dní. Jej obsahové látky sú citlivé na skladovanie a rýchlo nastáva ich rozklad, preto by sa kvapalné prípravky bez konzervantov mali po prvom otvorení uchovávať v chladničke a spotrebovať do dvoch týždňov.  
Alergická reakcia je najvážnejším a najčastejším nežiaducim účinkom echinacey – najmä u atopických pacientov. Zdokumentované boli okrem vyrážky, svrbenia či opuchov aj závažné alergické reakcie ako anafylaktický šok, angioedém či Stevens-Johnsonov syndróm.
Ani vňať ani koreň sa ďalej neodporúčajú pri progresívnych systémových ochoreniach (napr. tuberkulóza), autoimunitných ochoreniach, potlačenej imunite a ochoreniach bielych krviniek. Keďže echinacea má imunomodulačné pôsobenie, mohla by teoreticky ovplyvniť priebeh a liečbu týchto ochorení.
Z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti sa koreň echinacey neodporúča v tehotenstve a počas kojenia. Použitie čerstvej vňate bolo pozorované na niekoľkých stovkách tehotenstiev po dobu 5 – 7 dní a nezaznamenali sa žiadne nepriaznivé účinky na plod ani priebeh tehotenstva, bez porady s lekárom však jej užívanie neodporúčame. Chýbajú však údaje o jej bezpečnosti počas dojčenia. Ani koreň ani čerstvá vňať sa neodporúčajú u detí do 12 rokov. Šťava z čerstvej vňate  bola skúšaná už u detí od 1 roka s dobrým bezpečnostným profilom, nepreukázala sa však dostatočne účinná.

  • Echinacea úzkolistá a Echinacea bledá

Korene oboch druhov sú používané ako tradičný rastlinný liek na úľavu od príznakov prechladnutia. Kým z Echinacey bledej sa používa výlučne suchý extrakt alebo tinktúra, pri druhu Echinacea úzkolistá sa používa rezaná droga na prípravu záparu, tinktúra alebo tekutý extrakt.
Ani jeden z týchto dvoch druhov echinacey tak nemá dostatok kvalitných klinických štúdií na to, aby prípravky z nich mohli byť registrované ako lieky, ich použitie teda ostáva na úrovni tradičného rastlinného lieku a je overené výhradne dlhodobými empirickými skúsenosťami. Nevhodné pre deti do 12 rokov, kojace a tehotné.  

  • Koreň muškátu (Pelargonium sidoides – Muškát hviezdicový a Pelargonium reniforme – Muškát obličkový)


Koreň muškátu sa používa vo forme tekutých alebo suchých extraktov, z ktorých sa pripravujú rôzne liekové formy (kvapky, sirup či tablety) určené na perorálne užívanie. Užívanie sa odporúča ešte niekoľko dní po odznení príznakov ochorenia, aby nedošlo k jeho recidíve. Za účinky prípravkov z koreňa muškátu sú zodpovedné sekundárne metabolity s protizápalovým pôsobením – kumaríny a polyfenoly. Inhibujú tvorbu viacerých prozápalových mediátorov, majú antibakteriálnu a antivírusovú aktivitu a stimulujú imunitný systém. Inhibujú tiež bakteriálnu adhéziu na slizniciach dýchacích ciest, čím chránia pred rozširovaním infekcie.
S extraktmi z koreňa muškátu bolo vykonaných približne 25 klinických štúdií. Väčšina z nich však prebiehala mimo členských štátov EÚ a Európsky výbor pre rastlinné lieky ich nepovažuje za dostatočne relevantné. V rámci EÚ tak použitie koreňa muškátu ostáva na úrovni tradičného rastlinného lieku, ktorého účinky sú overené výhradne dlhodobým užívaním. 
Najčastejšími nežiaducimi účinkami, ktoré sa pri užívaní extraktov vyskytli, sú gastrointestinálne ťažkosti ako vracanie, hnačka, či diskomfort až bolesť v epigastriu. Zaznamenané boli aj alergické reakcie. V ojedinelých prípadoch sa zistilo zvýšenie transamináz a poškodenie pečene. Prípravky z koreňa muškátu sa preto neodporúčajú pri precitlivenosti na niektorú ich zložku a pri závažných ochoreniach pečene. Nakoľko nemáme k dispozícii žiadne údaje o bezpečnosti koreňa muškátu je jeho užívanie u tehotných a dojčiacich žien kontraindikované.

bylinn

Zdroje:

Doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc.:Herbálne prípravky na liečbu symptómov 
chrípky a prechladnutia, Solen 2015
prof. MUDr. Gabriela Nosáľová, DrSc., doc. MUDr. Slavomír Nosáľ, PhD.: Ako liečiť kašeľ?, solen 2013
PharmDr. Silvia Fialová, PhD.: Prírodné liečivá na podporu imunity, solen 2013

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

DR. THEISS PREIMMUN Echinacea kräuter tropfen kvapky 50 ml

Skladom v e‑shope

4,79 €

KALOBA Kvapky 50 ml

  • Dlhodobo výhodná cena

Skladom v e‑shope

10,69 €

BRONCHIPRET Sirup 100 ml

Skladom v e‑shope

7,49 €

THERATUSS Pronatural prírodný sirup na kašel 128 g

Skladom v e‑shope

8,49 €

HEDELIX Sirup 100 ml

Skladom v e‑shope

6,59 €

STODAL Nos a hrdlo sirup 150 ml

Skladom v e‑shope

6,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Kašeľ
    10. 11. 2021

    Ktorý liek je vhodný na vlhký kašeľ u dospelých?

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo by ste mi odporučili na vlhký kašeľ u dospelých. sirup, horúci nápoj, pastilky. ďakujem,

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Na podporu vykašliavania môžete použíť lieky na prírodnej forme : BRONCHIPRET Sirup 100 ml alebo  SINUPRET Forte 20 tabliet. Vhodnou  alternatívou sú lieky s obsahom ambroxolu :  MUCOSOLVAN Sirup pre dospelých 100 mlAMBROBENE Sirup 15 mg/5 ml 100 ml alebo tbl. 

     

    Ak Vás okrem kašľa trápi aj horúčka a zabezpečili Ste si  pokoj na lôžku  - môžete namiesto sirupu  užívať THERAFLU Forte 10 vreciek. Používa na krátkodobú úľavu od  príznakov prechladnutia, zimnice a chrípky. Tieto príznaky zahŕňajú miernu až stredne silnú bolesť, horúčku, prekrvenie nosovej sliznice (upchatý nos) a vlhký, produktívny kašeľ. Je určený len pre dospelých, starších pacientov a dospievajúcich starších ako 16 rokov. s hmtnosťou nad 50kg. Liek sa môže používať len v prípade, že sa vyskytujú všetky nasledovné príznaky: bolesť a/alebo horúčku,,upchatý nos a vlhký, produktívny kašeľ (kašeľ s vykašliavaním hlienu). Používa sa jedno vrecko každých 4 až 6 hodín podľa potreby. Celková denná dávka nemá prekročiť viac ako 3 vrecká počas 24 hodín (1 vrecko užité 3-krát denne). Dĺžka liečby nemá prekročiť 3 dni. Obsah vrecka sa rozpustí v hrnčeku horúcej, ale nie vriacej vody (250 ml). Nechá sa ochladiť na teplotu vhodnú na pitie. Roztok sa má vypiť ešte teplý. Môže sa užívať s jedlom alebo bez jedla. Liek sa má užívať, iba ak sú prítomné všetky nasledujúce príznaky (bolesť a/alebo horúčka, opuch nosovej sliznice a prieduškový kašeľ). Pacienti nesmú súbežne užívať žiadne iné lieky obsahujúce paracetamol vzhľadom na riziko závažného poškodenia pečene v prípade predávkovania a taktiež nesmú súbežne užívať žiadne iné lieky proti kašľu, prechladnutiu ani dekongestíva.

     

    Podporným prostriedkom je cmúľanie pastiliek - DR. WEISS Stopkašeľ medical 24 pastiliek, LIVSANE Bylinné pastilky mentol, eukalyptus 75 g a pitie čaju proti kašľu - TEEKANNE Bylinný čaj kašeľ a priedušky 10 x 2 g, FYTO Nontusyl bylinný čaj pri kašli 20 x 1,25g. Je vhodné porpodiť imunitu - vitamín C, vitamín D 200IU, selén, zinok, echinacea. Odporúčam na podporu imunity a ochranuy pľúc používať Reishi -TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl

     

    Zároveň Vám odporúčam mať doma aj CRP test na samovyšetrenie - VEROVAL "Pomôžu vám pri liečení antibiotiká?" CRP test 1 kus. Ak máte príznaky 2-3 dni, prítomný kašeľ a horúčka, je vhodné si ho urobiť. Ak Vám vyjde pozitívny- je to informácia pre Vás, že sú potrebné antibiotílká. Pokiaľ je príčinou ochorenia COVID, pri prítomnej bakteriálnej infekcii všasné nasadenie antibiotík môže zabrániť ťažkému priebehu ochorenia a hospitalizácii.  Bohužiaľ práve prvé dni ochorenia sú častokrát bagatelizované a nie sú vyležané, čo má za následok zhoršenie zdravotného stavu až zbytočnú hospitalizáciu. COVID ochorenie s príznakmi sa týka úplne všetkých - či sú zaočkovaní alebo nezaočkovaní, je na každom z nás ako k svojmu zdraviu pristupujeme.

     

    Prajem Vám skoré uzdravenie :)

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Kašeľ
    29. 05. 2023

    Suchý a vlhký kašeľ u detí

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo je dobré na suchý a vlhký kašeľ u detí. najlepšie sirup. Je nejaký univerzálny, aj na suchý a vlhký? ďakujem,

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam TUSSIREX Junior sirup 120 ml. Zmierňuje suchý dráždivý  a prieduškový kašel. Ak ste otvorená homeopatii, vhodnou alternatívou na oba druhy kašľa je STODAL Sirup s poistkou proti kvapkaniu 200 ml . je určený pre deti od 2 rokov. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.