AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY DIGITÁLNY TLAKOMER?
Tlakomery na meranie krvného tlaku sú prístroje, ktoré nám dokážu presne monitorovať krvný tlak a pulz. Meranie krvného tlaku s moderným a kvalitným tlakomerom je veľmi jednoduché, presné a rýchle. Naopak zistiť hodnotu krvného tlaku bez tlakomeru nie je možné. Ako si teda vybrať správny a spoľahlivý tlakomer, ktorý bude pre Vás najvhodnejší?
6 minút čítania
Aké typy tlakomerov poznáme?
Tlakomery môžu byť manuálne, poloautomatické alebo plnoautomatické. Sú určené na monitorovanie krvného tlaku v domácom prostredí a v ambulanciách lekára a lekárskych klinikách (profesionálne – lekárske tlakomery). Niektoré sú určené na meranie tlaku na zápästí, iné sú určené na meranie tlaku na ramene.
Tlakomery na domáce použitie
Na meranie krvného tlaku v domácom prostredí sa najčastejšie používajú digitálne tlakomery, ktoré umožnia zmerať krvný tlak presne a spoľahlivo, už za pár sekúnd. Samozrejme za predpokladu, že budete dodržiavať zásady správneho merania krvného tlaku. Pozostávajú z manometra (prístroja, ktorý meria krvný tlak) a manžety.
Digitálne tlakomery
- Poloautomatické tlakomery – tvoria prechod od manuálnych k plnoautomatickým tlakomerom. Pri tomto type je potrebné manžetu pomocou balónika jeho manuálnym stlačením nafukať ručne, zobrazenie však prebieha na displeji automaticky. Medzi poloautomatické tlakomery patrili staršie typy tlakomerov, ktoré už dnes nahradili kvalitnejšie a jednoduchšie plnoautomatické tlakomery.
- Plnoautomatické tlakomery – manžeta sa nafukuje jednoduchým stlačením tlačidla, bez nutnosti stláčania balónika, výsledok sa zobrazí okamžite na digitálnom displeji. Digitálne tlakomery využívajú ako zdroj energie batérie, niektoré typy umožňujú aj sieťové napájanie.
Cenovo dostupnejšie, no pre bežných ľudí komplikovanejšie na správne odčítanie krvného tlaku sú manuálne tlakomery (tzv. manometrické). Hodnota krvného tlaku sa určuje pomocou analógových hodín (hodnoty krvného tlaku zobrazuje ručička, ktorá sa pohybuje po číselníku). Súčasťou balenia je manžeta, balónik a fonedoskop/stetoskop, ktorý slúži na počúvanie tlkotu srdca.
Tlakomery na domáce použitie sú určené na použitie v domácnosti, len pre vlastnú kontrolu hodnôt krvného tlaku. Výsledky meraní nesmú nikdy nahrádzať návštevu u lekára, ani nesmú byť podkladom pre nastavenie alebo zmenu farmakoterapie bez riadneho vyšetrenia u lekára.
Lekárske tlakomery
V ambulanciách a zdravotníckych zariadeniach sa používajú klasické tlakomery (s fonendoskopom), alebo digitálne tlakomery, určené na profesionálne použitie.
Klasické tlakomery umožňujú auskultačné meranie krvného tlaku tonometrom. K meraniu je potrebný fonendoskop, pomocou ktorého sa v uchu zachytáva tlkot srdca. Môžu byť ortuťové alebo bezortuťové.
Klasické ortuťové tlakomery patria medzi mechanické tlakomery. Ide o najstarší typ tlakomera, ktorý je aj v dnešnej dobe veľmi spoľahlivý. Sú súčasťou povinnej výbavy v ambulanciách lekárov, postupne sa však v moderne zariadených ambulanciách nahrádzajú elektromechanickými alebo digitálnymi tlakomermi.
Elektromechanické tlakomery (bezortuťové tlakomery) pracujú na podobnom princípe ako ortuťové tlakomery, k ich použitiu je potrebný fonendoskop, majú tiež manuálne nafukovanie manžety. Využívajú však novú technológiu, namiesto ortuťového stĺpca je tam vložená digitálna LED stupnica.
Digitálne tlakomery používané v ambulanciách lekára alebo na klinikách v porovnaní s tlakomermi na domáce použitie majú viacero pridružených funkcií, ktoré napomáhajú lekárovi k stanoveniu správnej diagnózy (možnosť výberu metódy merania krvného tlaku, dvojitá manžeta s detekciou predsieňovej fibrilácie, pripojenie k PC). Sú cenovo nákladnejšie, ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 200 do 1500Eur.
Na akom princípe fungujú tlakomery
Tlakomery na meranie krvného tlaku fungujú na oscilometrickom alebo auskultačnom princípe merania.
Oscilometrická metóda merania krvného tlaku sa najčastejšie využíva v digitálnych tlakomeroch. Na meranie sa používa pneumatická manžeta, ktorá sa automaticky nafukuje až do tlaku, ktorý prevyšuje systolický krvný tlak. Pri postupnom uvoľnovaní tlaku vzduchu z manžety sa v manžete objavia slabé pulzácie (tzv oscilometrický pulz), ktoré súvisia s pulzáciami krvného tlaku v tepne pod manžetou.
Zmeny krvného tlaku sú merané v manžete na základe impulzu ramena a sú prevedené na číselné hodnoty aktuálneho krvného tlaku. Zároveň umožnia aj registráciu pulzovej frekvencie – počtu tepov za minútu.
Auskultačná metóda merania krvného tlaku (Korotková metóda) spočíva v počúvaní tzv. Korotkovových oziev. Využíva sa v klasických tlakomeroch, s fonendoskopom. Po manuálnom nafuknutí manžety dochádza k stlačeniu tepny pod ňou až tak, že sa vytvorí prekážka v prietoku krvi. Pri postupnom uvoľňovaní tlaku v manžete sa prúdenie krvi obnoví a je ho možné zachytiť práve pomocou srdcovým odoziev vo fonendoskope. Ozvy prestanú byť počuteľné, ak tlak na ramene úplne pominie a krv začne prúdiť normálne. Tlak pri prvej počuteľnej ozve zodpovedá hodnote systolického tlaku, tlak pri poslednej počuteľnej ozve hodnote tlaku diastolického.
Ramenný či zápästný tlakomer?
Meranie krvného tlaku s moderným digitálnym tlakomerom je jednoduché a presné. Existujú tlakomery, ktoré merajú tlak na zápästí alebo na ramene. Vyberte si podľa to, čo vám viac vyhovuje.
Tlakomery na zápästie
Sú určené predovšetkým pre športovcov a aktívnych ľudí. Ich výhodou je nižšia cena, menšie rozmery a nízka hmotnosť, nevýhodou menšia presnosť. Sú vhodné najmä na priebežnú kontrolu krvného tlaku počas dovolenky alebo v práci. Zmerajú Vám tlak bez nutnosti vyhrnutia rukáva. Aby výsledky merania neboli skreslené, je potrebné zabezpečiť správnu polohu ruky - na úrovni srdca, ktorú docielite podložením ruky vankúšom. Niektoré tlakomery na zápästie majú zabudovaný senzor polohy (napr. VEROVAL Tlakomer zápästný) na určenie správnej polohy merania v úrovni srdca.
Tlakomery na rameno
Ramenné tlakomery patria medzi najpresnejšie a preto najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Sú vhodné pre pacientov s hypertenziou, tehotné ženy a diabetikov na pravidelné monitorovanie krvného tlaku, ale aj pre ľudí na spoľahlivú kontrolu krvného tlaku a celkového zdravotného stavu. Ramenné tlakomery môžu byť poloautomatické (nafukovanie pomocou ručného balónika) alebo plnoautomatické (nafukovanie manžety pomocou zabudovaného kompresora).
Poprední výrobcovia tlakomerov Omron, Veroval, Microlife, Beurer za využitia moderných digitálnych technológii neustále inovujú a vylepšujú svoje modely, ktoré sa vyznačujú viacerými pridruženými funkciami. Najmodernejšie typy tlakomerov umožňujú už prepojenie s mobilným telefónom alebo počítačom.
Aké vlastnosti a funkcie má mať spoľahlivý tlakomer?
- Musí byť certifikovaný (zodpovedá medzinárodným protokolom).
- Musí byť kalibrovaný, výhodou je ak je klinicky overený (je zárukou presnosti).
- Musí mať dostatočnú záručnú dobu (minimálne 3 a viac rokov) a zabezpečený dostupný pozáručný servis.
- Veľký, ľahko čitateľný podsvietený displej, výhodou je duálny displej (porovnanie s predchádzajúcim meraním).
- Dobrý pomer cena/kvalita.
- Správna veľkosť manžety a kontrola jej správneho nasadenia.
- Detekcia pohybu počas merania.
- Ukladanie meraní do pamäti, výpočet priemeru z 3 meraní, pamäť hodnôt viacerých osôb (na monitorovanie viacerých členov rodiny).
- Indikátor vysokého krvného tlaku, vysokého pulzu, a arytmí.
- Pridružený adaptér (sieťový zdroj) je výhodou.
Najnovšie modely tlakomerov disponujú možnosťou Bluetooth prepojenia na mobilný telefón alebo PC, čo umožňuje namerané hodnoty ukladať, analyzovať a zároveň zdieľať so svojim lekárom.
Manžeta na tlakomer
Neoddeliteľnou súčasťou tlakomera je dobre tvarovateľná manžeta, ktorá je navrhnutá tak, aby zabezpečila pohodlné a správne meranie krvného tlaku na ramene. Je vyrobená z textílii, niektoré manžety majú možnosť po vybratí vzduchového vaku poťah manžety vyprať, tým sa zaručí ich dlhodobé a hygienické použitie. Pri ich výrobe sa môže využívať technológia Comfort Air (Tensoval) pre bezbolestné, plynulé a rýchle meranie krvného tlaku.
Manžeta na tlakomer je dostupná vo viacerých veľkostiach podľa obvodu ramena - S (detská manžeta 15-22cm), M (štandardná veľkosť- obvod paže 22-32cm), L (32–42cm), M-L (22-42cm) a L-XL (32 -52cm). Správne zvolená veľkosť manžety (meria sa obvod paže, 2-3 cm nad lakťovou jamkou) má zásadný vplyv na čo najpresnejšie meranie hodnôt. Nesprávne zvolená šírka manžety nepriaznivo ovplyvní výsledky merania. Nesmie byť stiahnutá príliš tesno, ale ani voľná, musí byť nasadená vo vzdialenosti 2-3cm od lakťovej jamky, ideálne na úrovni srdca. Väčšina dostupných tlakomerov disponuje univerzálnou manžetou (22-42cm), ktorá umožňuje monitorovať krvný tlak viacerým členom rodiny.
Na tesnosť vzduchového vaku manžety platí 2 ročná záruka. Pred dokúpením manžety si vždy skontrolujte, či konektor manžety je vhodný pre daný model tlakomeru. Omron manžeta je vhodná len pre vybrané typy tlakomerov OMRON. Manžety Microlife sa dodávajú s dvomi konektormi, ktoré sú vhodné pre všetky modely tlakomerov Microlife.
Rada na záver
Ak rozmýšľate nad kúpou nového tlakomera, na začiatok zvážte, koľko chcete do tlakomera investovať. Ak potrebujete monitorovať krvný tlak pravidelne, vsaďte na zaručenú kvalitu digitálnych tlakomerov od popredných výrobcov (certifikované, kalibrované a klinicky testované tlakomery). Vybrať si môžete z viacerých modelov podľa preferovanej značky a technických parametrov.
Tip BENU : Dobrým pomerom cena/kvalita sa vyznačuje LIVSANE Elektronicky monitor krvneho tlaku tlakomer s manžetou na rameno, ktorý umožňuje automatické meranie krvného tlaku a pulzu na hornej časti ramena. Je certifikovaný, klinicky testovaný a spĺňa podmienky spoľahlivého tlakomera.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace otázky z poradne
-
11. 01. 2021
Je vhodné použiť Tensoval manžetu k tlakomeru Microlife?
Môzem tuto mazetu pouzit s tlakomerom MICROLIFE BP 3AG1
-
14. 01. 2021
Aký je rozdiel medzi tlakomerom MICROLIFE TLAKOMER DIGITÁLNY BP 3AG1 a MICROLIFE TLAKOMER DIGITÁLNY BP 3AG1 ZLATÝ?
Pekný deň prajem,
viete mi vysvetliť rozdiel medzi prodkutmi MICROLIFE TLAKOMER DIGITÁLNY BP 3AG1 a MICROLIFE TLAKOMER DIGITÁLNY BP 3AG1 ZLATÝ?
Ďakujem za odpoveď!
-
21. 10. 2021
Aká je záručná doba tlakomeru OMRON?
Dobrý deň,
koľkoročná je záruka na Tlakomer OMRON M6 Comfort? Je v cene tlakomeru zahrnutá aj bezplatná kalibrácia presnosti po dobu záruky? Ak áno koľkokrát?
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Tensoval manžeta je určená len k tlakomeru Tensoval comfort. K tlakomeru Microlife si musíte zakúpiť manžetu, kt. je určená k danému tlakomeru. V našej internetovej elkárni máme uvedenú manžetu nedostupnú. Skúste navštíviťa kamnnú lekáreň vo vašom okolí, abz Vám záväzne danú manžetu objednala, alebo navštívte ( v prípade, že pochádzate z Bratislavy) Záručný a pozáručný servis Microlife. https://www.microlife.sk/kontakt
CENTRUM ZDRAVIA
Radničné nám. 7/C
821 05 Bratislava-Prievoz
Tel.: +421 2 43 42 95 02 (04)
Otváracie hodiny
PO-PI: 9:00-17:00
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77