HALLUX VALGUS – VYBOČENÝ PALEC NA NOHE
Ako zistím, že mám „halux“? Je možné, aby vybočený palec sám zmizol? Aká je pravdepodobnosť, že budem mať vybočený palec, ak ho majú moji rodičia? Musím podstúpiť operáciu haluxu? Môže mať hallux valgus aj moje dieťa? Aká je prevencia a liečba vybočeného palca?
8 minút čítania
Čo je to vybočený palec na nohe?
Hallux valgus je odborné pomenovanie pre vybočený palec na nohe alebo niekedy pomenovaný aj vbočený palec, podľa toho či názov odvodzujeme od postavenia palca (vbočený) alebo postavenia kĺbu (vybočený). V literatúre sa môžeme stretnúť aj s pojmom bunion alebo po česky „kostka“. Pri všetkých názvoch tejto deformity však ide o to isté. Je to anatomická zmena na palci nohy, kedy sa palec nakláňa smerom dovnútra a kĺb smerom von. V prípade haluxu teda nejde primárne o výrastok, hoci mnohí ho tak vnímajú. V odbornej literatúre to nájdeme aj ako deviáciu metatarzofalangeálneho (MTP) kĺbu. Tento kĺb sa nachádza medzi predpriehlavkovou (metatarzálnou) kosťou a prvým článkom prsta (falanga).
Vybočený palec na nohe je komplexná deformita, ktorá ovplyvňuje celé chodidlo. Okrem spomínaného kĺbu, sú zasiahnuté aj menšie kosti v nohe a tiež mäkké tkanivá v okolí. Navyše, palec ako aj celé chodidlo môže rotovať. Mení sa tlak na jednotlivé časti nohy a hallux valgus má tak tendenciu sa zhoršovať.
Existujú viaceré typy vybočeného palca na nohe.
Môžeme ich rozdeliť:
- podľa príčiny:
a) Idiopatický (primárny) hallux valgus: Nemá jasne definovanú príčinu, často je dedičného pôvodu. Podľa niektorých štúdií až 70 % ľudí s touto diagnózou má rodinného člena s vybočeným palcom. Ide často o vrodenú predispozíciu danú anatómiou chodidla. Medzi primárne príčiny zaraďujeme aj nosenie nesprávnej obuvi. Nie je to síce pravidlo, ale ukázalo sa, že dlhodobé nosenie úzkej obuvi a topánok na podpätkoch spôsobuje výraznejší výskyt diagnózy vybočeného palca.
b) Získaný (sekundárny) hallux valgus: Vzniká ako dôsledok iných zdravotných stavov, prípadne poranení alebo zmien v biomechanike chodidla a nesprávnom stereotype chôdze. Môže sa vyskytnúť ako komplikácia napríklad pri reumatoidnej artritíde, osteoartróze a iných zápalových ochoreniach kĺbov a spojivového tkaniva. Neurologické ochorenia, ako je Downov syndróm, mozgová obrna alebo choroba Charcot-Marie-Tooth, sú taktiež často sprevádzané vznikom haluxov, kvôli poruchám svalového napätia v nohe. Oslabené svaly následne dávajú priestor na vznik deformít v často zaťažovaných častiach tela ako je aj chodidlo. Vybočený palec môže vzniknúť aj ak človek trpí hypermobilitou kĺbov rôznej príčiny, ak má ploché nohy alebo ako následok predchádzajúceho zranenia.
c) Juvenilný hallux valgus: Nie je veľmi bežný. Vyskytuje sa už u detí alebo adolescentov a je často spojený s genetickou predispozíciou alebo nesprávnym vývojom nohy. Pokiaľ zbadáte, že vaše dieťa má „výrastok“ v okolí spomínaného kĺbu, prípadne sa sťažuje na bolesť alebo tlačenie topánky, nebojte sa navštíviť lekára. Vybočený palec sa môže často zhoršovať, ale so správnym odborným prístupom sa dá hravo zvládnuť.
- podľa stupňa deformity:
HVA | IMA | |
Normálny uhol | < 15 stupňov | < 9 stupňov |
Mierna deformita | 15 – 30 stupňov | 9 – 13 stupňov |
Stredná deformita | 30 – 40 stupňov | 13 – 20 stupňov |
Ťažká deformita | > 40 stupňov | > 20 stupňov |
Aký častý je výskyt?
Hallux valgus alebo vybočený palec je pomerne častý stav v každej populácii. Táto deformita postihuje približne 23 % dospelých ľudí a po 65 roku života sa pomer zvyšuje asi na 36 %. Sporadicky sa vyskytuje aj u malých detí a dospievajúcich. Čo sa týka pohlavia, ženy trpia vybočeným palcom častejšie ako muži. Je to dané vplyvom nosenia spomínanej obuvi, nie však nevyhnutne. Aj v spoločenstvách kde ľudia chodia bosí sa objaví hallux valgus asi 2 krát častejšie u ženy ako u muža.
Symptómy vybočeného palca
Prejavy tejto deformity zahŕňajú:
- viditeľné fyzické zmeny: vybočenie palca smerom k ostatným prstom a vydutina alebo hrčka na vnútornej strane chodidla
- bolesť a nepohodlie: v oblasti kĺbu palca je často citeľný pocit tlaku alebo bolesti najmä pri chôdzi alebo obutí tesných topánok
- zápal a opuch: niekedy vzniká aj opuch ako dôsledok zápalu, sprevádzaný bolesťou a začervenaním
- problém s pohyblivosťou: kĺb palca môže byť stuhnutý a následkom obmedzenej pohyblivosti a bolesti môže dôjsť k zmenám v chôdzi, čo stav ešte zhoršuje
Ak sa táto deformita včas nerieši, môže dôjsť ku komplikáciám ako je burzitída, čo je zápal obalu kĺbu palca, k tvorbe mozoľov a otlakov na vnútornej strane nohy a medzi prstami a tiež ku osteoartróze, degeneratívnemu zápalu kĺbu. Častou komplikáciou je aj kladivkový prst – hammertoe, kedy sa druhý prst ohýba smerom nahor, ako dôsledok tlaku palca. Neliečený stav môže viesť až k metatarzalgii, čo je zápal a bolesť prednej časti chodidla a vzniká ako dôsledok nerovnomerného rozloženia váhy. Chronická bolesť môže znižovať kvalitu života. Estetický vzhľad a problémy pri výbere vhodnej obuvi sú tiež aspekty, ktorým sa chcete vyhnúť.
Ako sa diagnostikuje?
Ak pociťujete bolesť, zhoršenú pohyblivosť alebo iný príznak, ktorý vám ovplyvňuje kvalitu života, je vhodné vyhľadať ortopéda, prípadne rehabilitačného lekára. Včasná liečba môže predísť komplikáciám a niekedy tiež operácii. Lekár vás najskôr fyzicky prezrie, urobí RTG snímok a odmeria uhly v kĺboch. Na základe tabuľky a rodinnej anamnézy stanoví diagnózu a jej progres. Obyčajne nie je nevyhnutné absolvovať krvné testy, ale ako bolo spomínané, niekedy môže ísť o sekundárny hallux valgus a vtedy sa musí liečiť v prvom rade ochorenie, v dôsledku ktorého vzniká.
Hallux valgus liečba
Liečba tejto deformity sa delí na konzervatívnu a chirurgickú. Obyčajne sa začína nechirurgickou liečbou, ktorá má za cieľ zmierniť symptómy a čiastočne reparovať anatomickú zmenu v postavení palca. Pokiaľ táto neinvazívna terapia nezaberie alebo nie je dostačujúca, tak sa pristupuje k operácii. Nie je však vždy nevyhnutné operovať. Záleží to od rôznych faktorov ako je progresia deformity, pridružené symptómy alebo iné sprievodné ochorenia.
Nechirurgická terapia:
- obuv: Pacient by mal nosiť voľnú obuv s dostatočným priestorom na prsty, ideálne ortopedickú s podporou klenby.
- ortopedické pomôcky: Ide o vložky a korektory. Vložky vkladané do topánok podporujú správne rozloženie váhy tela. Korektor hallux valgus je ortéza, špeciálne navrhnutá na podporu chodidla a zarovnanie deformity. Niektoré typy sú vyvinuté tak, aby sa dali nosiť s obuvou, znižujú mieru bolesti a chránia pred odieraním. Iné sú do určitej miery schopné reparovať deformitu úpravou uhla zakrivenia. Existujú aj korektory, ktoré sa vkladajú medzi palec a prst.
- fyzioterapia: Zameriava sa na posilnenie svalov nohy, uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie pohyblivosti kĺbov.
Cviky na Hallux valgus zahrňujú:
a) naťahovanie palca smerom von a tiež ohýbanie a vystieranie ostatných prstov
b) dvíhanie malých predmetov prstami
c) naťahovanie Achillovej šľachy postavením sa špičkami na hranu schodu a pomalým poklesom päty
d) drep až úplne dolu, ak je to možné preklopenie dopredu na kolená a zotrvanie v pozícii pár sekúnd
e) bicyklovanie s nižším posedom a niektoré typy cvičení v joge môžu pomôcť uľaviť od symptómov
- lieky a chladenie: Studené obklady, ako je Livsane studený zábal, zmierňujú prejavy bolestivosti a zápalu a podobný efekt majú samozrejme aj lieky proti bolesti a opuchu, ktoré môžu byť vo forme tabliet ako Nalgesin, Ibalgin alebo Flector kapsule. Iné sú aplikované lokálne vo forme gélov a krémov ako napríklad Livsane Diclofenac gél 100 g, Aulin gél, Aflamil krém alebo aj Voltaren forte gél. O dávkovaní a spôsobe použitia je potrebné sa poradiť so svojim lekárnikom alebo lekárom.
- tejpovanie hallux valgus: Aj tejpovacími páskami si viete pomôcť uľaviť od symptómov. Je však dôležité, aby bola páska nalepená správne a preto by vám ho mal aplikovať odborník, ako napríklad fyzioterapeut, rehabilitačný lekár alebo ortopéd. Správnym tejpovaním sa zníži záťaž na postihnutom mieste, zlepší sa pohyblivosť a redukuje bolestivosť. Ak je ťah pásky nepríjemný, môže sa nalepiť na gélovú výplň, ktorá sama funguje aj ako korektor hallux valgus.
Chirurgická terapia:
Operácia hallux valgus je odporúčaná, ak neinvazívna terapia nedokáže dostatočne zmierniť bolesť a zlepšiť kvalitu života. Existuje vyše 150 operačných techník, ktorých voľba závisí od viacerých faktorov, individuálnych potrieb pacienta a iných pridružených chorôb. Ide o úplnú alebo čiastočnú nápravu deformity. Nedá sa však povedať, že sa operáciou vždy natrvalo vyrieši daný problém. Väčšinou sa využívajú nasledujúce možnosti operácií alebo ich kombinácie:
- osteotómia: touto metódou sa kosť nareže a napraví do správnej polohy, následne sa zafixuje kovovými skrutkami alebo platničkami
- artrodéza: ide o fúziu a znehybnenie metatarzofalangeálneho kĺbu a používa sa u starších pacientov a ľudí s degeneratívnym poškodením kĺbov
- artroplastika: tu sa odstraňuje celý kĺb alebo jeho časť, prípadne sa nahradí implantátom
- buniektómia: odstránenie zväčšeného kostného výbežku na kĺbe palca, používa sa zvyčajne v kombinácii
Operáciou sa však nič nekončí, hoci sa výrazne zmiernia prejavy ako je bolesť a nepohodlie. Je dôležité nasledovať pokyny lekára a primerane rehabilitovať. Úplné zahojenie a zotavenie závisí od typu operácie a je individuálne. Môže trvať od 2 týždňov až po niekoľko mesiacov. Dôležitý je odpočinok, nezaťažovanie chodidla a pokiaľ je to možné udržiavanie chodidla vo zvýšenej polohe. Odporúča sa nešoférovať a nepracovať 2 až 8 týždňov a vyhýbať sa športu aspoň 3 mesiace. Ďalej je vhodné podstúpiť rehabilitačnú terapiu zameranú na posilnenie svalov a obnovu pohyblivosti a nosiť špeciálnu pooperačnú obuv alebo dlahu.
Pokiaľ trpíte nadváhou, je na mieste schudnúť, vyhýbať sa dlhému státiu a pravidelne precvičovať chodidlá. Výber obuvi je nesmierne dôležitý, musí byť dostatočne voľná a pohodlná. Obyčajne vyhovuje ortopedická obuv s podporou klenby. Často sa stáva, že vaše číslo topánky bude väčšie ako ste boli zvyknutí a je to v poriadku. Starajte sa o svoje chodidlá uvedeným spôsobom, aj keď nemáte vybočený palec, prípadne ste po operácii, ide totiž aj o vhodnú prevenciu.
ZDROJE:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553092/
- https://etabletka.sk/hallux-valgus-ci-vyboceny-palec-na-nohe-priciny-vznik-a-pomoc/
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14386-bunions-hallux-valgus
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bunions/symptoms-causes/syc-20354799
- https://www.nhs.uk/conditions/bunions/
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17038-hammertoes
- https://en.hallufix.com/blogs/ratgeber/hallux-valgus-tapen
- https://en.hallufix.com/blogs/ratgeber/wie-sie-mit-hallux-valgus-ubungen-ihre-beschwerden-lindern
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
SVORTO Gélový korektor s návlekom 1 kus
Skladom v e‑shope
2,79 €
SVORTO Bandáž nočná hallux valgus 030 pravá, veľkosť 36-40 1 kus
Skladom v e‑shope
7,72 €
KINE-MAX Super-pro cotton kinesiology tape ružová tejpovacia páska 5 cm x 5 m 1 ks
Skladom v e‑shope
8,99 €
FLECTOR 25 mg 20 kapsúl
Skladom v e‑shope
5,29 €
5,09 €
SVORTO Gélový korektor s chráničom palca 1 kus
Skladom v e‑shope
3,56 €
NALGESIN S 30 tabliet
Skladom v e‑shope
7,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
04. 02. 2021
Je bandáž svorto nočná HAlux pravá určená na pravú nohu?
Prosím Vás bandáž pravá je na pravú nohu?
ďakujem -
26. 01. 2023
Korektor na vybočený palec na nohe
Dobrý deň.objednal som si u vas korektor na vybočeny palec na nohe. Chcem sa opýtať či to je rovnaky korektor na pravú ak ľavú nohu.
-
17. 04. 2023
Hallux a gélový korektor Svorto
Dobrý deň, po pôrode mam vyboceny pravy palec a dost veľké bolesti. Co by ste mi poradili? Uvažujem nad nocnim korektorom na pravú nohu a gélový korektor s dvojitým krúžkom. Neviem však ci je univerzálny.
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
svorto BANDÁŽ NOČNÁ Hallux Valgus - pravá 1ks je určená na pravú nohu. V prípade záujmu si ju môžete objednať v našej internetovej lekárni.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77