Ako sa zbaviť vší

AKO SA ZBAVIŤ VŠÍ

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Objavili ste u vás alebo svojho dieťaťa vši? Nie je  potrebné panikáriť. Dnes sa už našťastie nemusíte báť, že vás ostrihajú nakrátko. Existujú efektívne spôsoby likvidácie vší, pri ktorých nestratíte ani vlások. Zistite, čo sú títo otravní parazity zač a ako sa im preventívne brániť a riešiť ich výskyt. 

  • Deti a mamičky
  • Pleť a pokožka

5 minút čítania


 Pár informácii o vši detskej Pár informácii o vši detskej

Voš detská meria zhruba tri milimetre a nájdete ju výhradne vo vlasoch. Jej životný cyklus trvá zhruba tridsať dní. Vši lepia svoje hnidy (vajíčka) priamo na pokožku hlavy a v priebehu siedmych dní sa z hnid vyliahnu larvy, ktoré okamžite začínajú sať krv. Preto je potrebné konať a zbaviť sa vší, čo najskôr. 

Ako poznáte, že máte vši? Ako poznáte, že máte vši?

Prvé štádium vši sú hnidy. Ako vyzerajú? Sú to také miniatúrne vačky pripojené k vlasom, väčšinou belavo lesklé. Určite ich neprehliadnete. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 1 mm. Od lupín ich rozlíšite ľahko - na rozdiel od lupín ich totiž nie je možné zmyť či odfuknúť. Odstraníte ich  len mechanicky. 

Čo robiť, keď máte podozrenie, že máte vy alebo vaše dieťa vši? Najskôr si prezrite pokožku hlavy, zamerajte sa predovšetkým na oblasť za ušami, v tyle a vo vlasovej línii nad čelom. Do týchto oblastí kladú vši svoje vajíčka najčastejšie. 

Príznaky výskytu vší:

  • svrbenie a šteklenie pokožky hlavy,
  • drobné škrabance na hlave,
  • poruchy koncentrácie - nepokoj, nervozita,
  • poruchy spánku.

Ako sa zbaviť vší? Ako sa zbaviť vší?

Už nie sme v dobe, kedy by bolo riešením ostrihať dotyčného nakrátko. Vši sa dnes dajú pohodlne vyliečiť bez väčších problémov, použite: 

  • Šampón alebo sprej s insekticídom vyvinutým proti všiam, ktorý parazity ničí ochromením ich nervovej činnosti.
  • Prípravky s obsahom silikónových zložiek, ktoré vši obalia, zabránia im v dýchaní a udusia ich.
  • Prírodné prípravky s olejnatými látkami, ktoré upchajú všiam dýchacie cesty, takže sa udusia. 

V poslednej dobe sa ukazuje ako vhodnejšia druhá metóda. Vši nie sú odolné proti uduseniu pomocou prípravkov s olejnatými látkami. Navyše sa rezistencia parazitov proti prípravkom nezvyšuje. Vši nie sú ako v prípade prvej metódy len ochromené, ale udusia sa. Použite šampóny a spreje na vši, ktoré obsahujú olejnaté látky a zbavte sa vší raz a navždy. Medzi preferované značky šampónov proti všiam patrí napríklad -  Liquido Forte, Paranit, Všiven a  Barnys Effective

Šampónom proti všiam poriadne umyte pokožku hlavy. Procedúru opakujte znovu po 8-10 dňoch. Väčšina prípravkov proti všiam nezabíjajú ihneď všetky hnidy. Zmyslom opakovaného použitia je likvidácia vší, ktoré by sa mohli vyliahnuť z nepoškodených hníd. Zbavte sa hnid, z ktorých by sa vyliahli ďalšie vši. 

Ďalej liečbu podporte vyčesávaním vlasov tzv. všiváčikom, čo je veľmi hustý hrebeň, ktorý si zakúpite v lekárni alebo je pribalený k prípravkom proti všiam. Ďalším vhodným nástrojom pre vyčesávanie hníd je elektrický hrebeň.  

Rozhodne vši nepodceňujte. Dostanú sa aj do vášho okolia. Voš dokáže bez ľudskej krvi prežiť približne 24 hodín. Často sa vyskytujú vo vašom oblečení, posteľnom prádle, veciach, s ktorými prichádzate do každodenného styku. Preto je dôležitým krokom pri ničení  vší, dostať ich preč aj z napadnutých predmetov. Vyperte všetky vaše posteľné obliečky,posteľné prádlo,  čiapky a oblečenie, s ktorým mohla voš prísť do styku. Optimálne prádlo perte na vysokej teplote, aby ste si boli istí, že dostanete všetky parazity naozaj preč.

Prevencia proti všiam Prevencia proti všiam

Ako prevenciu, pokiaľ sa vo vašom okolí vši objavia, použite rastlinné silice rozpustené v oleji. Tie vši odpudia. Často používaný je olej z čajovníka austrálskaho alebo tea tree olej či olej z eukalyptu. Esenciálny olej kvapnite priamo do bežného šampóna, ktorým si umývate vlasy alebo potom naneste priamo do vlasov, do cestičky vo vlasoch  a za uši.

V prípade, že sa vo vašom okolí objavili vši, preventívne používajte šampóny na vši k tomu určené, ako sú Hedrin protect&go spray 120mlParanit alebo Pediakid Balépou

Prípravky na vši

 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.