AKO SA ZBAVIŤ VŠÍ
Objavili ste u vás alebo svojho dieťaťa vši? Nie je potrebné panikáriť. Dnes sa už našťastie nemusíte báť, že vás ostrihajú nakrátko. Existujú efektívne spôsoby likvidácie vší, pri ktorých nestratíte ani vlások. Zistite, čo sú títo otravní parazity zač a ako sa im preventívne brániť a riešiť ich výskyt.
5 minút čítania
Pár informácii o vši detskej
Voš detská meria zhruba tri milimetre a nájdete ju výhradne vo vlasoch. Jej životný cyklus trvá zhruba tridsať dní. Vši lepia svoje hnidy (vajíčka) priamo na pokožku hlavy a v priebehu siedmych dní sa z hnid vyliahnu larvy, ktoré okamžite začínajú sať krv. Preto je potrebné konať a zbaviť sa vší, čo najskôr.
Ako poznáte, že máte vši?
Prvé štádium vši sú hnidy. Ako vyzerajú? Sú to také miniatúrne vačky pripojené k vlasom, väčšinou belavo lesklé. Určite ich neprehliadnete. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 1 mm. Od lupín ich rozlíšite ľahko - na rozdiel od lupín ich totiž nie je možné zmyť či odfúknúť. Odstránite ich len mechanicky.
Čo robiť, keď máte podozrenie, že máte vy alebo vaše dieťa vši? Najskôr si prezrite pokožku hlavy, zamerajte sa predovšetkým na oblasť za ušami, v tyle a vo vlasovej línii nad čelom. Do týchto oblastí kladú vši svoje vajíčka najčastejšie.
Príznaky výskytu vší:
- svrbenie a šteklenie pokožky hlavy,
- drobné škrabance na hlave,
- poruchy koncentrácie - nepokoj, nervozita,
- poruchy spánku.
Ako sa zbaviť vší?
Už nie sme v dobe, kedy by bolo riešením ostrihať dotyčného nakrátko. Vši sa dnes dajú pohodlne vyliečiť bez väčších problémov, použite:
- Šampón alebo sprej s insekticídom vyvinutým proti všiam, ktorý parazity ničí ochromením ich nervovej činnosti.
- Prípravky s obsahom silikónových zložiek, ktoré vši obalia, zabránia im v dýchaní a udusia ich.
- Prírodné prípravky s olejnatými látkami, ktoré upchajú všiam dýchacie cesty, takže sa udusia.
V poslednej dobe sa ukazuje ako vhodnejšia druhá metóda. Vši nie sú odolné proti uduseniu pomocou prípravkov s olejnatými látkami. Navyše sa rezistencia parazitov proti prípravkom nezvyšuje. Vši nie sú ako v prípade prvej metódy len ochromené, ale udusia sa. Použite šampóny a spreje na vši, ktoré obsahujú olejnaté látky a zbavte sa vší raz a navždy. Medzi preferované značky šampónov proti všiam patrí napríklad - Liquido Forte, Paranit, Všiven a Barnys Effective.
Šampónom proti všiam poriadne umyte pokožku hlavy. Procedúru opakujte znovu po 8-10 dňoch. Väčšina prípravkov proti všiam nezabíjajú ihneď všetky hnidy. Zmyslom opakovaného použitia je likvidácia vší, ktoré by sa mohli vyliahnuť z nepoškodených hníd. Zbavte sa hníd, z ktorých by sa vyliahli ďalšie vši.
Ďalej liečbu podporte vyčesávaním vlasov tzv. všiváčikom, čo je veľmi hustý hrebeň, ktorý si zakúpite v lekárni alebo je pribalený k prípravkom proti všiam. Ďalším vhodným nástrojom pre vyčesávanie hníd je elektrický hrebeň.
Rozhodne vši nepodceňujte. Dostanú sa aj do vášho okolia. Voš dokáže bez ľudskej krvi prežiť približne 24 hodín. Často sa vyskytujú vo vašom oblečení, posteľnom prádle, veciach, s ktorými prichádzate do každodenného styku. Preto je dôležitým krokom pri ničení vší, dostať ich preč aj z napadnutých predmetov. Vyperte všetky vaše posteľné obliečky, posteľné prádlo, čiapky a oblečenie, s ktorým mohla voš prísť do styku. Optimálne prádlo perte na vysokej teplote, aby ste si boli istí, že dostanete všetky parazity naozaj preč.
Prevencia proti všiam
Ako prevenciu, pokiaľ sa vo vašom okolí vši objavia, použite rastlinné silice rozpustené v oleji. Tie vši odpudia. Často používaný je olej z čajovníka austrálskeho alebo tea tree olej či olej z eukalyptu. Esenciálny olej kvapnite priamo do bežného šampónu, ktorým si umývate vlasy alebo potom naneste priamo do vlasov, do cestičky vo vlasoch a za uši.
V prípade, že sa vo vašom okolí objavili vši, preventívne používajte šampóny na vši k tomu určené, ako sú Hedrin protect&go spray 120ml, Paranit alebo Pediakid Balépou.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
DR. MÜLLER VšiVen plus 120 ml
Skladom v e‑shope
7,89 €
LIQUIDO Duo forte proti všiam 200 ml + 125 ml
Skladom v e‑shope
14,29 €