Vši: Nenechajte sa nimi zastra(v)šiť!

VŠI: NENECHAJTE SA NIMI ZASTRA(V)ŠIŤ!

Poznáte to trápenie, keď vám dieťa prinesie zo školy hlavu plnú vší. Vy sa ihneď zľaknete, že budete musieť všetky vlásky strihať. Nemusíte sa báť, v dnešnej dobe naozaj stačí poznať svojho "nepriateľa" a použiť funkčné prípravky špeciálne vytvorené na odstránenie týchto "vlasových škodcov". Prečítajte si viac, sezóna vší sa blíži...

 • Články o zdraví
 • Deti a mamičky
 • Pleť a pokožka

6 minút čítania


Sú tu detské vši

Detský kolektív je rajom pre malých parazitov - vši. Môžete sa snažiť najviac ako vládzete, ale aj tak sa stane, že váš malý školák prinesie zo školy nevítaného hosťa. Pokiaľ sa tak stane, nesnažte sa to "ututlať". Ide o bežnú vec a nie je to žiadna hanba - stať sa to môže každému dieťaťu bez ohľadu na rodinné zázemie.  Čo najrýchlejšie informujte školu, škôlku alebo krúžky, kam dieťa dochádza, aby sa nutné opatrenia urobili čo najskôr. 

vos pod lupou

Čo je to vlastne voš? Čo je to vlastne voš?

Detská voš je veľká cca 1-3 milimetre a nachádza sa výhradne len v prostredí vlasov. Jej životný cyklus trvá 30 dní: počas svojho cyklu lepí svoje vajíčka priamo na pokožku hlavy a po 7 dňoch sa z týchto vajíčok (alias hnid) vyliahnu larvy, ktoré okamžite začínajú sať krv. 
 

Voš pod lupou

• Profil (silueta): Voš je plochá. Vďaka svojej plochej stavbe tela sa môže ľahko a jednoducho pohybovať medzi vlasmi. 
• Nožička: Je špeciálne tvarovaná a zakončená malými kliešťami, vďaka ktorým sa ľahšie prichytí k vlasom. Dokonca sa po nich môže aj kĺzať. Ak by ste voš položili na stôl, nedokázala by robiť nič, ale vo vlasoch sa mení na šampióna, ktorého je takmer nemožné chytiť!
• Hlavička: Voš má dlhý vysúvací sosáčik, ktorým prepichne kožu na hlave a saje krv, a to 2 až 4-krát denne.
• Zadok: Má špeciálny tvar, ktorý vyzerá ako chvost lastovičky. Vďaka nemu sa môže prichytiť u koreňa vlasov, vylúčiť lepivý sekrét a ešte do neho uložiť vajíčko. 3v1. 
• Veľkosť malej vši: Meria 2 - 3 mm (takže je veľmi ťažko viditeľná okom).
• Maskovacie sfarbenie: Voš sa prispôsobuje prostrediu, v ktorom sa nachádza. To znamená, že preberá farbu vlasového porastu v ktorom žije, aby sa v ňom lepšie stratila: na brunetkách bude tmavá/čierna…Na svetlých vlasoch ale môže mať hneď po napití červenú farbu. 
• Dýchacie otvory: Ako názov vypovedá, ide o otvory, ktorými voš dýcha. Má ich 9 párov (to znamená že 18 otvorov) a sú umiestnené na každom hrudnom článku.

Ako poznať vši? Ako poznať vši?

Prvé štádium vší sú hnidy. Ako vyzerajú? Ide o miniatúrne vačky pripojené k vlasom, ktoré sú zvyčajne biele a lesklé a preto ich na 100% neprehliadnete. Myslíte si, že si ich pomýlite s lupami? Určite nie, stačí do nich fúknuť, alebo zmyť vodou. Lupy je možné odfúknuť a umyť, ale vši žiaľ nie. Odstránime ich len mechanicky. 

Čo robiť ak máte podozrenie, že máte v rodine vši? Najskôr si poctivo pozrite pokožku hlavy - najmä oblasť za ušami a vo vlasovej línii nad čelom - pretože práve tu najčastejšie kladú vši svoje vajíčka.

Máme naozaj vši?

Príznaky:

 • škrabanie a šteklenie pokožky hlavy,
 • drobné škrabance na hlave,
 • poruchy koncentrácie - rozruch, nervozita,
 • poruchy spánku.

Ako rastie voš?

Voš nesedí na vajíčkach, ale umiestňuje ich ku korienkom vlasov, kedže je tam najteplejšie a vajíčka tu nie sú skoro vôbec vidieť a hneď po narodení sa takáto všia hnida nachádza u potravy, ktorou je pokožka vlasov na hlave. Z malej vši sa stáva dospelý jedinec už za 2 týždne a to v prípade, ak má dostatok živín. Dospelá voš sa neustále pári, živí sa krvou a ak ide o samičku, tá kladie vajíčka. Ak vajíčko nie je silne uchytené ku korienku vlasov, je možné že sa posunie a zbelie hneď potom, ako z nej larva vši vylezie.

Kde všade sa vyskytujú vši?

Najhoršie čo môžete urobiť, je podceniť voš. Voš totižto dokáže bez ľudskej krvi prežiť cca 24 hodín a dostane sa veľmi ľahko do vášho okolia prostredníctvom vášho oblečenia, posteľnej bielizne či vecami, s ktorými prichádzate každý deň do kontaktu. Preto ak sa chcete zbaviť vší nadobro, je dôležité dostať ich preč z napadnutých vecí a predmetov: mali by ste vyprať všetky vaše posteľné obliečky, vankúše, čapice, oblečenie a iné. Bielizeň a prádlo by sa malo optimálne prať na vysokej teplote, aby ste si boli istý tým, že ste dostali všetky parazity preč.

Čo robiť ak dieťa prinesie vši domov? Čo robiť ak dieťa prinesie vši domov?

 • Dospelé vši sú infekčným ochorením - preto neposielajte dieťa do kolektívu.
 • Dôkladne prezrite vlasy aj u ostatných členov domácnosti.
 • Použite účinný prostriedok presne podľa príbalového letáku.
 • Odstráňte všetky mŕtve hnidy vo vlasoch : 3 až 5 minút prečesujte vlasy hustým hrebeňom-všiváčikom.
 • Dôkladne kontrolujte vlasy po dobu 3 týždňov od odšivenia.

Kúry proti všiam Kúry proti všiam

Prelom začal v 50 rokoch, kedy toto obdobie môžeme nazvať ako zlatá éra zbavovania sa hmyzu, neskôr sa začali používať syntetické deriváty kvetov margarétiek.
Bohužiaľ v tej dobe hoci niektoré prípravky mali pozitívny účinok, mali však aj negatívny - boli neurotoxické, dráždivé a dokonca horľavé. Vyskytovali sa na trhu aj produkty, na ktoré si vši postupom času zvykli a boli rezistentné voči ich účinkom. Približne od polovice 90. rokov na trhu prakticky neexistovali 100% účinné prípravky proti všiam. Navyše nešlo ani o žiadne šetrné produkty. Niektoré dokonca vznikli podobnou cestou ako známy bojový plyn.

Od roku 2004 sa na trhu pomaly začali objavovať nové prípravky na odvšivenie vlasovej oblasti. Tie mali iné zloženie aj odlišnú techniku napadnutia vší. Išlo o dostatočne mastné produkty, ktoré tento malý hmyz jednoducho udusia tým, že im upchajú dýchacie otvory. Hlavnou výhodou tejto druhej generácie odvšivovacích produktov bola hlavne skutočná účinnosť a nemožnosť vzniku rezistencie. Aj tieto mastné produkty však mali jednu nemilú vlastnosť a to, že vznikali najmä z dimetikonu, ktorý zaraďujeme medzi deriváty silikónu - tzv. môže škodiť prostrediu, nakoľko absentuje prírodný prístup... 

Vši sa dajú pohodlne a bez väčších problémov vyliečiť tak, že použijete:

 • Šampón alebo sprej vyvinutým proti všiam, ktorý parazity zabije ochromením ich nervovej činnosti.
 • Prírodnejšími prípravkami s olejnatými látkami, ktoré upchávajú všiam dýchacie cesty, takže sa udusia. 

Najmä v poslednej dobe sa ukazuje druhá možnosť ako tá vhodnejšia. Aktuálne sa rezistencia vší proti olejovým prípravkov nezvyšuje, preto ich tak vieme vyhubiť práve týmto spôsobom. V prvom prípade sú vši len ochromené, naopak v druhom prípade už dochádza k uduseniu.

Používajte šampóny a spreje na vši, ktoré obsahujú olejnaté látky a zbavíte sa ich tak dokonalo. Poriadne nimi umyte pokožku hlavy a túto procedúru opakujte opätovne po 8-10 dňoch. Väčšina prípravkov nezabije hnidy hneď a práve z tohto dôvodu je potrebné pravidelné opakovanie, aby neprichádzalo k situácii, že sa vyliahnu ďalšie vši z nepoškodených hníd. Týmto umývacím rituálom sa zbavíte zárodkov, z ktorých by sa mohli vyliahnuť ďalšie vši. 

Liečbu doplňte v ideálnom prípade aj pravidelným kefovaním vlasov pomocou hrebeňa, ktorý je často pribalený k prípravkom. 

Najobľúbenejšie produkty na vši Najobľúbenejšie produkty na vši

 1. LIVSANE Šampón proti všiam a hnidám - neobsahuje chemické insekticídy a vši ani hnidy si nemôžu proti nemu vytvoriť ochranu. Jeho zloženie na báze kokosového oleja zabíja vši a hnidy tým, že ich udusí. Po 15 minútach kontaktu so šampónom sa 100% vší považuje za mŕtve. Čistiace a peniace vlastnosti šampónu z neho robia vhodnú náhradu za obvyklý šampón.
 2. PARASIDOSE Gél proti všiam a hnidám - na odstránenie vší a hníd z vlasov a pokožky hlavy počas jednej 15 minútovej aplikácie, ktorá spôsobí ich udusenie upchatím dýchacích ciest. Je bezpečný pre deti od 3 mesiacov, tehotné a dojčiace ženy.
 3. Elimax proti všiam a hnidám -  s dvojitým účinkom: s extrémnou účinnosťou likviduje vši a hnidy a minimálne tri dni chráni pred ich novým výskytom. Určený pre dospelých aj deti.
 4. LiQuido DUO FORTE - predstavuje dvojitý zásah proti všiam, v podobe šampónu a séra na vlasy, hrebeňa a čiapky zadarmo. Je založený na báze olejov a rastlinných silíc, je šetrný a dobre znášaný aj citlivou pokožkou, nedráždi ju, nie je parfumovaný a je vhodný aj pre malé deti či alergikov.
 5. PARANIT - odstraňuje vši a hnidy pôsobí hlavne na dýchacie otvory vší a hníd, čím spôsobí ich udusenie a následne ich dehydratuje. Okrem toho preniká do vnútra hníd a zastavuje ich vývoj. Vzhľadom k tomu, že neobsahuje insekticídy, vši sa nemôžu na zloženie prípravku stať rezistentnými.
 6. NYDA - účinkuje už za 10 minút len v 1 aplikácii.Roztok preniká hlboko do dýchacieho systému vší, nýmf (lariev) a vajíčok (hníd) a spôsobuje zadusenie..
 7. Puressentiel proti všiam - obsahuje esenciálne oleje (levanduľa, klinček, tea tree, pakost), ktoré pôsobia hojivo a antisepticky, čo je ideálne na podráždenú a svrbiacu vlasovú pokožku. Preukázaná účinnosť už za 10 minút od prvej aplikácie. Šetrný k vlasom aj prostrediu.

hladanie vsi deti

Prevencia proti všiam Prevencia proti všiam

Ak sa vo vašom okolí objavia vši, ako prevencia pred vlastnou nákazou, skúste použiť rastlinné silice, ktoré rozpustíte v oleji a následne aplikujete na hlavu a priamo vlasy, na cestičku a za uši. Najviac používaný v tomto prípade je olej z čajovníka australského (známy ako Tea tree olej), alebo olej z eukalyptu. Ďalšou z možností, ako aplikovať túto olejovú prevenciu je pridanie pár kvapiek esenciálneho oleja ( tea tree, levanduľa, eukalyptus)  priamo do bežného šampónu, ktorým si pravidelne umývate vlasy. Paranit Repelent na prevenciu proti všiam a na zabránenie ich opätovnému výskytu je vynikajúci ochranný produkt.

Nezabudnite, že zbaviť dieťa vší je vašou rodičovskou povinnosťou.  Veríme, že teraz to už s ľahkosťou zvládnete. 

Vlasová kozmetika proti všiam a hnidám

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Ewa 29. 4. 2020 5

  Výborný článok! ja by som len doplnila ešte jeden prípravok proti všiam z lekárne - ozaj rýchlo pomáhajúci - nyda plus :) u nás pomohol rýchlo asi do 20 min.