Vši: Nenechajte sa nimi zastra(v)šiť!

VŠI: NENECHAJTE SA NIMI ZASTRA(V)ŠIŤ!

AdobeStock_29176664

Poznáte to trápenie, keď vám dieťa prinesie zo školy hlavu plnú vší. "Mami, keď v triede to majú všetci!" a vy sa ihneď zľaknete, že bude potreba všetky vlásky strihať.

Nebojte sa, v dnešnej dobe naozaj stačí poznať svojho "nepriateľa" a použiť funkčné prípravky špeciálne vytvorené na odstránenie týchto "vlasových škodcov". Detská voš je veľká cca 1-3 milimetre a nachádza sa výhradne len v prostredí vlasov. Jej životný cyklus trvá 30 dní: počas svojho cyklu lepí svoje vajíčka priamo na pokožku hlavy a po 7 dňoch sa z týchto vajíčok (alias hnid) vyliahnu larvy, ktoré okamžite začínajú sať krv. Preto nie je potreba čakať, ale je nutné jednať ihneď a zbaviť sa vší čo najskôr.

Prečítajte si viac v tomto článku...

 

 • Články o zdraví

Sú tu detské vši

Detský kolektív je rajom pre malých parazitov - vši. Môžete sa snažiť najviac ako vládzete, ale aj tak sa stane, že váš malý školák prinesie zo školy nevítaného hosťa. Pokiaľ sa tak stane, nesnažte sa to "ututlať". Ide o bežnú vec a nie je to žiadna hanba - stať sa to môže každému dieťaťu. Čo najrýchlejšie informujte školu, škôlku alebo krúžky, kam dieťa dochádza, aby sa nutné opatrenia urobili čo najskôr. 

vos pod lupou

Čo je to vlastne voš? Voš pod lupou: Čo je to vlastne voš? Voš pod lupou:

• Profil (silueta): Voš je plochá. Vďaka svojej plochej stavbe tela sa môže ľahko a jednoducho pohybovať medzi vlasmi. 
• Nožička: Je špeciálne tvarovaná a zakončená malými kliešťami, vďaka ktorým sa ľahšie prichytí k vlasom. Dokonca sa po nich môže aj kĺzať. Ak by ste voš položili na stôl, nedokázala by robiť nič, ale vo vlasoch sa mení na šampióna, ktorého je takmer nemožné chytiť!
• Hlavička: Voš má dlhý vysúvací sosáčik, ktorým prepichne kožu na hlave a saje krv, a to 2 až 4-krát denne.
• Zadok: Má špeciálny tvar, ktorý vyzerá ako chvost lastovičky. Vďaka nemu sa môže prichytiť u koreňa vlasov, vylúčiť lepivý sekrét a ešte do neho uložiť vajíčko. 3v1. 
• Veľkosť malej vši: Meria 2 - 3 mm (takže je veľmi ťažko viditeľná okom).
• Maskovacie sfarbenie: Voš sa prispôsobuje prostrediu, v ktorom sa nachádza. To znamená, že preberá farbu vlasového porastu v ktorom žije, aby sa v ňom lepšie stratila: na brunetkách bude tmavá/čierna…Na svetlých vlasoch ale môže mať hneď po napití červenú farbu. 
• Dýchacie otvory: Ako názov vypovedá, ide o otvory, ktorými voš dýcha. Má ich 9 párov (to znamená že 18 otvorov) a sú umiestnené na každom hrudnom článku.

Ako poznať vši? Ako poznať vši?

Prvé štádium vší sú hnidy. Ako vyzerajú? Ide o miniatúrne vačky pripojené k vlasom, ktoré sú zvyčajne biele a lesklé a preto ich na 100% neprehliadnete. Myslíte si, že si ich pomýlite s lupami? Určite nie, stačí do nich fúknuť, alebo zmyť vodou. Lupy je možné odfúknuť a umyť, ale vši žiaľ nie. Odstránime ich len mechanicky. 

Čo robiť ak máte podozrenie, že máte v rodine vši? Najskôr si poctivo pozrite pokožku hlavy - najmä oblasť za ušami a vo vlasovej línii nad čelom - pretože práve tu najčastejšie kladú vši svoje vajíčka. 

Máme naozaj vši? Príznaky:

 • Škrabanie a šteklenie pokožky hlavy,
 • drobné škrabance na hlave,
 • poruchy koncentrácie - rozruch, nervozita,
 • poruchy spánku.

Ako rastie voš?

Voš nesedí na vajíčkach, ale umiestňuje ich ku korienkom vlasov, kedže je tam najteplejšie a vajíčka tu niesu skoro vôbec vidieť a hneď po narodení sa takáto všia hnida nachádza u potravy, ktorou je pokožka vlasov na hlave. Z malej vši sa stáva dospelý jedinec už za 2 týždne a to v prípade, ak má dostatok živín. Dospelá voš sa neustále pári, živí sa krvou a ak ide o samičku, tá kladie vajíčka. Ak vajíčko nie je silne uchytené ku korienku vlasov, je možné že sa posunie a zbelie hneď potom, ako z nej larva vši vylezie. 

vsi hreben

Kde všade sa vyskytujú vši?

Najhoršie čo môžete urobiť, je podceniť voš. Voš totižto dokáže bez ľudskej krvi prežiť cca 24 hodín a dostane sa veľmi ľahko do vášho okolia prostredníctvom vášho oblečenia, posteľnej bielizne či vecami, s ktorými prichádzate každý deň do kontaktu. Preto ak sa chcete zbaviť vší nadobro, je dôležité dostať ich preč z napadnutých vecí a predmetov: mali by ste vyprať všetku vašu posteľnú bielizeň, vankúše, čepice, oblečenie a iné. Bielizeň a prádlo by sa malo optimálne prať na vysokú teplotu, aby ste si boli istý tým, že ste dostali všetky parazity preč.

Aké existujú kúry proti všiam? Aké existujú kúry proti všiam?


• Prelom začal v 50 rokoch, kedy toto obdobie môžeme nazvať ako zlatá éra zbavovania sa hmyzu, neskôr sa začali používať syntetické deriváty kvetov margarétiek.
Bohužiaľ v tej dobe hoci niektoré prípravky mali pozitívny účinok, mali však aj negatívny - boli neurotoxické, dráždivé a dokonca horľavé. Vyskytovali sa na trhu aj produkty, na ktoré si vši postupom času zvykli a boli rezistentné voči ich účinkom. Cca od polovice 90. rokov na trhu prakticky neexistovali 100% účinné prípravky proti všiam. Navyše nešlo ani o žiadne šetrné produkty. Niektoré dokonca vznikli podobnou cestou ako známy bojový plyn. 


• Od roku 2004 sa na trhu pomaly začali objavovať nové prípravky na odvšivenie vlasovej oblasti. Tie mali iné zloženie aj odlišnú techniku napadnutia vší. Išlo o dostatočne mastné produkty, ktoré tento malý hmyz jednoducho udusia tým, že im upchajú dýchacie otvory. Hlavnou výhodou tejto druhej generácie odvšivovacích produktov bola hlavne skutočná účinnosť a nemožnosť vzniku rezistencie. Aj tieto mastné produkty však mali jednu nemilú vlastnosť a to, že vznikali najmä z dimetikonu, ktorý zaraďujeme medzi deriváty silikónu - tzv. môže škodiť prostrediu a tým sa nejednalo o prírodný prístup...

Už dávno nie sme v dobe, kde riešením tohto problému je strihanie vlasov. Vši sa dajú pohodlne a bez väčších problémov vyliečiť tak, že použijete:

 • Šampón alebo sprej vyvinutým proti všiam, ktorý parazity zabije ochromením ich nervovej činnosti.
 • Prírodnejšími prípravkami s olejnatými látkami, ktoré upchávajú všiam dýchacie cesty, takže sa udusia. 

Najmä v poslednej dobe sa ukazuje druhá možnosť ako tá vhodnejšia. Aktuálne sa rezistencia vší proti olejovým prípravkov nezvyšuje, preto ich tak vieme vyhubiť práve týmto spôsobom. V prvom prípade sú vši len ochromené, naopak v druhom prípade už dochádza k uduseniu.  

TIP-BENU1vši-

Používajte šampóny a spreje na vši, ktoré obsahujú olejnaté látky a zbavíte sa ich tak dokonalo. Poriadne nimi umyte pokožku hlavy a túto procedúru opakujte opätovne po 8-10 dňoch. Väčšina prípravkov nezabije hnidy hneď a práve z tohto dôvodu je potrebné pravidelné opakovanie, aby neprichádzalo k situácii, že sa vyliahnu ďalšie vši z nepoškodených hníd. Týmto umývacím rituálom sa zbavíte zárodkov, z ktorých by sa mohli vyliahnuť ďalšie vši. 

Liečbu doplňte v ideálnom prípade aj pravidelným kefovaním vlasov pomocou hrebeňa, ktorý je často pribalený k prípravkom

Najobľúbenejšie produkty na vši Najobľúbenejšie produkty na vši

 1. Puressentiel proti všiam esenciálne oleje (levanduľa, klinček, tea tree, pakost) pôsobia hojivo a antisepticky, čo je ideálne na podráždenú a svrbiacu vlasovú pokožku. Preukázaná účinnosť už za 10 minút od prvej aplikácie. Šetrný k vlasom aj prostrediu.
 2. PARASIDOSE šampón na vši 200 ml proti všiam a ich vajíčkam. Jedna kúra spočíva vo dvojitom umytí vlasov. 
 3. LiQuido RADICAL125 ml + hrebienok a čiapka prípravok je založený na prírodnej báze, je šetrný a vhodný aj pre citlivú pokožkou, nedráždi ju, nie je parfumovaný a je vhodný aj pre malé deti (od 3 rokov), či alergikov.
 4. Elimax proti všiam a hnidám s extrémnou účinnosťou likviduje vši a hnidy a minimálne 3 dni chráni pred ich novým výskytom.
 5. LiQuido DUO FORTE: šampón obsahuje ako účinnú zložku špeciálny olej dimethicon a zmes prírodných silíc. Tieto unikátne látky vytvárajú nepriaznivé podmienky pre prežívanie, rast a množenie vší.
 6. PARANIT SENSITIVE odstraňuje vši a hnidy pôsobí hlavne na dýchacie otvory vší a hníd, čím spôsobí ich udusenie a následne ich dehydratuje. Okrem toho preniká do vnútra hníd a zastavuje ich vývoj. Vzhľadom k tomu, že neobsahuje insekticídy, vši sa nemôžu na zloženie prípravku stať rezistentnými.

hladanie vsi deti

Prevencia proti všiam Prevencia proti všiam

Ak sa vo vašom okolí objavia vši, ako prevencia pred vlastnou nákazou, skúste použiť rastlinné silice, ktoré rozpustíte v oleji a následne aplikujete na hlavu a priamo vlasy, na cestičku a za uši. Najviac používaný v tomto prípade je olej z čajovníka australského (známy ako Tea tree olej), alebo olej z eukalyptu. Ďalšou z možností, ako aplikovať túto olejovú prevenciu je pokvapkanie pár kvapiek z tohto oleja priamo do bežného šampónu, ktorým si pravidelne umývate vlasy. Paranit Repelent na prevenciu proti všiam a na zabránenie ich opätovnému výskytu je vynikajúci ochranný produkt.

Nezabudnite, že zbaviť dieťa vší je vašou rodičovskou povinnosťou. 

Vlasová kozmetika proti všiam


Hodnotenia

Hodnotenia

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.

napísať nové hodnotenie

_title_article_your_review

1-5

1 2 3 4 5
Prevádzkovateľ si vymedzuje právo na odstránenie nevhodných komentárov.