Vitamín C na pleť – odhaľte 4 tajomstvá jeho pôsobenia

VITAMÍN C NA PLEŤ – ODHAĽTE 4 TAJOMSTVÁ JEHO PÔSOBENIA

Vedeli ste, že vitamín C je najhojnejšie zastúpeným antioxidantom v ľudskej pokožke? Napriek jeho významnej úlohe si naše telo vitamín C alebo kyselinu askorbovú nevie samo vytvoriť a musíme ho prijímať stravou. „Céčko“ sa podieľa na fungovaní imunity, hojení rán, činnosti nervov alebo syntéze kolagénu. Až do kože sa ho ale dostane len malý zlomok skonzumovaného množstva. Avšak moderné formy vitamínu C umožnili jeho aplikáciu priamo na kožu pomocou kozmetických prípravkov.

 • Pleť a pokožka

7 minút čítania


Vitamín C, ako ho dobre poznáte… Vitamín C, ako ho dobre poznáte…

Vitamín C je starý dobrý známy pre každého, kto dbá o svoje zdravie. Určite aj vám ho od mala vaši blízki odporúčali, keď videli, že na vás niečo lezie, a kupovali vám hory pomarančov. A to je len zlomok z jeho užitočných vlastností. Čo všetko v tele sa nezaobíde bez vitamínu C si môžete prečítať v našom samostatnom článku. V ďalšom texte sa totiž podrobne zameriame priamo na benefity, ktoré má pôsobenie vitamínu C na pleť.

Prejsť na článok: Čo je vitamín C a prečo je dôležitý

​ 1. Antioxidačné vlastnosti vitamínu C v starostlivosti o pokožku
​ 1. Antioxidačné vlastnosti vitamínu C v starostlivosti o pokožku

Pokožka nás ako štít chráni pred vplyvmi okolitého sveta, preto je každý deň vystavená znečisteniu z vonkajšieho prostredia, slnečnému žiareniu alebo aj pôsobeniu cigaretového dymu. To všetko sú faktory spôsobujúce oxidačný stres v pokožke, ktorý poškodzuje naše bunky, zmnožuje elastín, zvyšuje rozklad kolagénu v pleti a zároveň znižuje jeho tvorbu v pokožke.

Vitamín C vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam zachytáva voľné kyslíkové radikály a tým zabraňuje ich pôsobeniu na:
 • zvýšený rozklad kolagénu,
 • znižovanie tvorby kolagénu,
 • vznik pigmentových škvŕn.
 • zmnoženie elastínu v pleti a jej ochabovanie (solárna elastóza).
Vitamín C a vitamín E na pleť – účinná synergia

Čo kombinovať s vitamínom C? Na poli kozmetických produktov na túto otázku prináša jednoduchú odpoveď vitamín E. Zatiaľ čo vitamín C prináša svoje antioxidačné vlastnosti do štruktúr pokožky bohatých na vodu, pretože je hydrofilný, lipofilný vitamín E mu prispeje svojimi antioxidačnými vlastnosťami vo vnútri buniek.

2. Neutralizácia podráždenia a začervenania

Silný antioxidačný efekt okrem kyslíkových radikálov samotných blokuje aj pôsobenie mediátorov zápalu v pokožke. Vďaka tomu:

 • normalizuje začervenanie pleti,
 • pôsobí priaznivo pri jej podráždení a
 • podporuje regeneráciu kože

3. Anti–aging efekt vitamínu C

Vitamín C je nepostrádateľným faktorom pre syntézu kolagénu, ktorý prepožičiava pokožke pružnosť a pevnosť. Okrem toho vitamín C chráni a stabilizuje kolagénne vlákna (hlavne typov I a III) v pokožke a bráni ich odbúravaniu. Kolagén sám potom v pokožke zabraňuje tvorbe rýh aj hlbokých vrások alebo ochabovaniu pleti.

Zaujíma vás viac informácií o druhoch kolagénu a jeho účinkoch? Prečítajte si náš článok:

Prejsť na článok: Kolagén na kĺby aj na pleť – aký vybrať?

4. Depigmentačný a rozjasňujúci efekt vitamínu C

Melasma a hyperpigmentácia môžu znamenať škvrny na pleti i na sebavedomí jej nositeľa. Vitamín C sa aj tu ale môže prejaviť ako ochranca pokožky vďaka svojmu inhibičnému vplyvu na enzým tyrozinázu, ktorý v pokožke vytvára kožný pigment melanín. Starať sa preto dokáže o pokožku so sklonom k ​​pigmentáciám alebo stareckým škvrnám a prinášať jej prejasnenie a mladistvý vzhľad.

​ Moderné formy vitamínu C na aplikáciu na pleť ​ Moderné formy vitamínu C na aplikáciu na pleť

Blahodarné účinky vitamínu C sú známe skutočne dlho. Prečo sa teda s jeho využitím v kozmetických prípravkoch tak dlho otáľalo? Jadro problému tkvie priamo v molekule účinnej formy vitamínu C kyseline L-askorbovej, lepšie povedané v niektorých jej vlastnostiach: 

 • Kyselina L-askorbová má nízku stabilitu. Inými slovami rýchlo sa rozkladá pôsobením slnečného svetla, kyslíka alebo tepla.
 • Je hydrofilná teda rozpustná vo vode a nerozpustná v látkach tukovej povahy, čo jej zabraňuje prenikať do pokožky.
 • Molekula kyseliny askorbovej má vlastný náboj a ako taká nemôže ľahko prechádzať biologickými membránami, teda ani kožou.

Tieto prekážky, ktoré bránili využitiu vitamínu C v starostlivosti o pokožku, ale dokázali prekonať nové formy a nosiče kyseliny askorbovej. Vďaka nim je sila vitamínu C dnes už dostupná aj pre vašu pokožku:

 • Často ide o soli kyseliny askorbovej, ktoré zvyšujú lipofilitu a tým aj priestupnosť vitamínu C do pokožky.
 • Možností je aj využitie neionizovanej formy vitamínu C.

Veľkú úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory napríklad ďalšie pomocné látky kozmetického výrobku, ktoré môžu vitamín C v prípravku stabilizovať. Významným faktorom je aj samotná formulácia výrobku, v ktorej môže byť vitamín C zabudovaný do lipofilného nosiča (lipozómu). V neposlednom rade vitamín C môže byť v prípravkoch chránený napríklad aj vďaka uzavretému baleniu s pumpičkou alebo obalu, ktoré neprepúšťa svetlo.

Neionizovaná kyselina L-askorbová Neionizovaná kyselina L-askorbová

Vziať vitamínu C náboj je jedna z možností, ako ho prinútiť prestupovať do pokožky. Ako to dosiahnuť? Vitamín C sa vyskytuje v neionizovanom stave pri pH 3,5 alebo nižšom. Súčasťou kozmetického produktu teda musia byť také pomocné látky (napríklad kyselina ferulová), ktoré pH budú stabilizovať na tejto hodnote.

V nízkom pH tejto formulácie môže tkvieť aj nevýhoda týchto prípravkov. Môžu byť totiž dráždivé pre veľmi citlivú pleť.

Askorbyl palmitát (ascorbyl palmitate) Askorbyl palmitát (ascorbyl palmitate)

Zlúčením telu vlastnej mastnej kyseliny palmitovej a vitamínu C vznikne askorbyl palmitát. Ide o stabilnú a lipofilnú formu vitamínu C. Zároveň si vitamín C v tejto väzbe zachováva všetky svoje vlastnosti. Má tiež neutrálne pH a hodí sa teda aj na citlivú pokožku. Okrem kozmetiky sa askorbyl palmitát využíva aj v potravinárstve ako E304. V akých prípadoch si ho môžete užiť?

Sklon k začervenaniu:

 • V starostlivosti o pokožku so sklonom k ​​začervenaniu nájdete askorbyl palmitát napríklad v pleťovom umývacom géle radu BIODERMA Sensibio.

Suchá alebo podráždená pleť:

 • Ošetrujúca kozmetika pre suchú pokožku ako krém Linola Face sa tiež nezaobíde bez tejto stabilnej formy vitamínu C rovnako ako napríklad  krém  Eucerin AtopiControl Acute krém.
 • Na umývanie atopickej pokožky vedľa ďalších zložiek ako je kyselina hyalurónová využijete jeho silu vo zvláčňujúcom umývacom géle A-DERMA Exomega CONTROL.

Regenerácia pri starostlivosti o jazvy:

Askorbylglukosid (ascorbyl glucoside) Askorbylglukosid (ascorbyl glucoside)

Vitamín C vo väzbe na jednoduchý cukor glukózu vytvára askorbylglukozid. V tejto forme zostáva kyselina askorbová naďalej látkou rozpustnou vo vode, má však oproti samotnej kyseline askorbovej po rozpustení vo vode väčšiu stabilitu. V tele sa z tejto zlúčeniny vitamín C ľahko uvoľní vďaka enzýmu glukozidázy.

Intenzívne pleťové séra

 • Hydrofilná povaha vitamínu C vo forme glukozidu ho predurčuje na využitie v pleťových sérach či už pre starostlivosť proti vráskam alebo o problematickú pokožku so sklonom k ​​akné, ako to je pri sére VICHY Liftactiv H.A. epidermis filler alebo Normaderm PROBIO-BHA každodenného peelingového séra.
 • V kombinácii s výťažkami z horkého pomaranča a šalvie hispánskej rozjasní vašu pleť aj v luxusnom sére NUXE Prodifieuse Boost BIO. 

Vlasová kozmetika

 • Ani vlasová starostlivosť nie je ochudobnená o stabilizovaný hydrofilný vitamín C napríklad vďaka Ultrazpokojujúcemu šampónu VICHY Dercos určenému pre normálne až mastné vlasy.

kosmetika s vitamínem C

Magnezium askorbyl fosfát (magnesium ascorbyl phosphate)Magnezium askorbyl fosfát (magnesium ascorbyl phosphate)

Tiež ho môžete nájsť pod názvom ascorbyl fosfát horečnatý. Ide o jednu z najstabilnejších solí vitamínu C, ktoré preniká do pokožky, kde pomaly uvoľňuje vitamín C. Využíva sa v prípravkoch na starostlivosť o pokožku postihnutú melazmou, stareckými škvrnami aj v prípravkoch chrániacich pred fotostarnutím pleti. Je veľmi cenený aj pre svoje hydratačné účinky.

Problematická aknózna pokožka

 • Pokožka so sklonom k ​​akné vyžaduje nielen upokojenie, ale aj účinnú hydratáciu, aj preto je forma magnézium askorbyl fostátu súčasťou starostlivosti AcneUP  Gél na akné a problematickú pleť.

Hydratačná starostlivosť

 • Hydratácia a sila vitamínu C pre očnú pokožku sa spája v kréme VICHY Liftactiv Očné obsahujúcom hneď dve formy vitamínu C: magnézium fosfát a glukozid.

Sodium askorbyl fosfát (sodium ascorbyl phosphate) Sodium askorbyl fosfát (sodium ascorbyl phosphate)

Veľmi stabilná forma vitamínu C, to je askorbyl fosfát sodný. Vo všeličom sa podobá svojmu horečnatému príbuznému. Posúďte sami podľa kozmetiky, ktorá ho obsahuje:

Hydratácia a boj proti známkam starnutia

Kozmetika s vitamínom C a slnečná ochrana

Vitamín C chráni kožu pred následky vystavenia UV žiareniu vďaka svojmu antioxidačnému účinku. Znamená to teda, že kombinácia vitamín C plus SPF produkty je zbytočná? Takto to rozhodne nie je! Vitamín C nemá funkciu sunscreenu a nechráni kožu pred slnečnými lúčmi, ale iba následky ich pôsobenia zmierni. Preto ani pri používaní pleťového vitamínu C na slnečnú ochranu nezabúdajte.


Ako používať vitamín C na pleť? Ako používať vitamín C na pleť?

Aké vitamíny sú najlepšie na pleť? Univerzálne riešenie v tomto prípade neexistuje, každý typ pokožky totiž vyžaduje inú starostlivosť. Avšak vitamín C je natoľko základným a všestranným vitamínom na fungovanie pokožky, že je vhodný pre všetky typy pleti. A tak vitamín C ako ingrediencie kozmetických produktov prenikol už do väčšiny typov prípravkov na starostlivosť o pleť. Jeho účinok si tak môžete užívať už pri čistení pleti aj počas jej vyživovania a aplikácie ošetrujúcich produktov:

 • Micelárne vody s vitamínom C

Ako prvý krok starostlivosti o pleť prinášajú micelárne vody dôkladné vyčistenie a súčasne rozjasnenie pleti. Pretože ide o formu prípravku s veľkým obsahom vody, vitamín C by v ňom nemal byť v čistej forme kyseliny askorbovej, pretože by sa rýchlo rozložila. Je nutné, aby vitamín C micelárna voda obsahovala v stabilizovanej forme napríklad glykozidu kyseliny askorbovej (askorbylglukoside). 

 • Sérum s vitamínom C

Ako intenzívne dodávať pleti výživu? Odpoveď môže byť v používaní koncentrovaného pleťového séra. Vitamín C sérum alebo ampulka obsahujú vo veľkej koncentrácii, ktorá napomáha jeho intenzívnejšiemu vstrebávaniu a zrýchľuje cestu k dosiahnutiu jeho účinkov.

 • Krémy s vitamínom C

Môže obsahovať vitamín C krém? Áno, spravidla však v nižšej koncentrácii ako sérum. Ak by sa niekto pýtal, ako a s čím kombinovať vitamín C vo forme séra, vhodnou odpoveďou by bol práve pleťový krém s obsahom vitamínu C. Aplikácia krému po použití séra starostlivosť môže náležite dopĺňať napríklad v kozmetických radoch proti starnutiu pleti, vráskam alebo na prejasnenie pleti.

Vitamín C na vlasy - čo dokáže ponúknuť?

V prípade vitamínu C účinky pre vitalitu kože ocenia aj vaša vlasová pokožka. Vitamín C ako nepostrádateľný faktor pre tvorbu kolagénu totiž samozrejme zohráva zásadnú rolu v raste vlasov. Napriek tomu, že samotné vlasové vlákno vytvára keratín, nie kolagén, je to práve kolagén, ktorý zastáva hneď niekoľko dôležitých funkcií vo vnútri vlasového korienku (folikulu). Iste vás preto neprekvapí, že práve vitamín C je častou prísadou šampónov a ďalšej vlasovej kozmetiky na podporu rastu vlasov. Ale nie je to jeho jediný účinok. Rovnako ako pleť sú aj vlasy vystavené riziku poškodenia slnkom a voľnými radikálmi, čo môže viesť k ich poškodeniu a pravdepodobne aj predčasnému šediveniu. Využívať preto možno aj antioxidačný účinok vitamínu C.

Kedy používať vitamín C na pleť?

Kozmetiku s vitamínom C vyhľadávajú predovšetkým tí, ktorí sa chcú rozjasniť svoju pleť a starať sa o jej mladistvý vzhľad, či už riešia drobné vrásky alebo pigmentové škvrny. Výživa v podobe vitamínu C prospeje aj podráždenej pokožke so sklonom k ​​červenaniu alebo vzniku zápalových procesov, preto majú kozmetické produkty čo ponúknuť aj ľuďom s citlivou a začervenanou pleťou alebo akné.

Riziká používania kozmetiky s vitamínom C

Pre telo je vitamín C prirodzenou látkou a aj pokožka prípravky s ním dobre znáša. Napriek tomu pokiaľ máte citlivú pleť vyberajte radšej produkty s neutrálnym pH a nižšími koncentráciami vitamínu C od 5 do 10 %.

Zaobstarali ste si práve nový kozmetický prípravok? Pred prvou aplikáciou produktu s vitamínom C na tvár najskôr vykonajte malý test individuálnej znášanlivosti prípravku (patch test), ktorý by ste mali vykonávať vždy, ak chcete používať nový druh kozmetického prípravku:

 • Naneste malé množstvo prípravku na pokožku na zápästí alebo lakťovej jamke.
 • Počkajte 24 hodín.
 • Pokiaľ v mieste aplikácie nedôjde k žiadnej nežiaducej reakcii (svrbenie, začervenanie), začnite bez obáv produkt používať.

Vitamín C je v kozmetike dobre znášaný. Zriedkavo ale niekto môže reagovať na kyselinu 3 O-etyl askorbovou alergickou reakciou. Precitlivenosť ale môže vyvolať napríklad aj iná pomocná látka v produkte. Opatrnosť je preto vždy na mieste.

Na zabezpečenie vysokej účinnosti vitamínu C sa odporúčajú prípravky s jeho koncentráciou od 8 do 20 %, záleží samozrejme aj na konkrétnej forme vitamínu C. Avšak pri koncentráciách kyseliny askorbovej vyšších ako 20 % už nedochádza k zintenzívneniu jej pôsobenia, naopak sa môže objavovať podráždenie pleti.

Autor : Petra Večeŕová


ZDROJE

 • AL-NIAMI, Firas a Nicole YI ZHEN CHIANG. Topical Vitamin C and the Skin: Mechanisms of Action and Clinical Applications. NIH[online]. 2017 [cit. 2024-03-06]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605218/
 • SAOKAR TELANG, Pumori. Vitamin C in dermatology. NIH[online]. 2013 [cit. 2024-03-06]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
 • DOYLE, Annie. 11 Reasons to Add Vitamin C Serum to Your Skin Care Routine.Healthline[online]. 2023 [cit. 2024-03-06]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/vitamin-c-serum-benefits#Whats-a-vitamin-C-serum?
 • WENNER, Melinda. Does Vitamin C Actually Help Your Skin?The New York Times[online]. 2023 [cit. 2024-03-06]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2023/09/15/well/vitamin-c-skin-care.html
 • RAVETTI, Soledad, et al. Ascorbic acid in skin health. Cosmetics, 2019, 6.4: 58.

Kozmetika a starostlivosť o telo Pleťové séra a emulzie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BIODERMA Pigmentbio C-koncentrát sérum proti pigmentovým škvrnám 15 ml

Skladom v e‑shope

27,89 €

VICHY Liftactiv collagen specialist cream 50 ml

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

42,79 €

LA ROCHE-POSAY Redermic C normálna až zmiešaná pleť 40 ml

 • LA ROCHE-POSAY + darčeky
 • Doprava zadarmo

Nedostupné

38,09 €

SANTADERM Krém s vitamínmi na suchú a odlupujúcu sa pokožku 50 ml

Skladom v e‑shope

2,19 €

BABÉ Pleť healthyaging+ multi ochranný krém SPF 30 50 ml

Skladom v e‑shope

26,39 €

NEOSTRATA Pigment controller 50 ml

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

43,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.