Ako na pigmentové škvrny

AKO NA PIGMENTOVÉ ŠKVRNY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Pigmentové škvrny sú farebné zmeny na koži, spôsobené nadbytkom (hyperpigmentáciou) kožného farbiva melanínu alebo prítomnosťou iného exogenného alebo endogenného pigmentu. Najčastejšiou príčinou hyperpigmentácie kože je UV žiarenie, prirodzené starnutie, hormonálne zmeny alebo zápalové zmeny kože. Okrem hyperpigmentácie môžu byť zmeny pigmentácie kože spôsobené aj nedostatkom (hypopigmentáciou) melanínu, ktorý sa naopak prejaví bielymi škvrnami na koži.

  • Pleť a pokožka


Kožné farbivo  melanín 
Kožné farbivo melanín

Melanín je kožné fyziologické farbivo určujúce  farbu kože. Spôsobuje zafarbenie kože, vlasov, fúzov, dúhovky, sietnice a cievnatky. Má ochrannú funkciu, chráni kožu pred UV žiarením. Vzniká v melanocytoch uložených medzi bazálnymi bunkami epidermy, jeho tvorbu reguluje stredný lalok hypofýzy prostredníctvom MSH (melanocyty stimulujúceho hormónu).

Farba kože je geneticky daná, rozdiely vo farbe kože medzi rasami sú dané nielen počtom melanocytov, ale aj  množstvom melanínu, ktorý melanocyty produkujú, aktivitou melanozomov (granule, v ktorých je skladovaný melanín).  Prirodzená farba kože je závislá nielen na melaníne a  melanocytoch, ale aj na prítomnosti karotenoidov, bilirubínu a množstve oxidovaného a redukovaného hemoglobínu, ktoré sa na celkovom sfarbení kože podieľajú. 

Poruchy pigmentácie, keď pigment chýba, nazývame hypopigmentácia, v prípade jeho nadbytku hovoríme o hyperpigmentácií. 

Patologicky znížené množstvo melanínu sa môže vyskytovať celkovo ako albinizmus (u ľudí zriedkavé ochorenie) alebo lokálne vitiligo. Ide o  ostro ohraničené mapovité depigmentácie kože na niektorých miestach. Čiastočnou depigmentáciou je aj leukoderma - chýbanie pigmentu v jazvách, po zápaloch.

Melaninový pigment môže pribúdať nielen jeho zvýšenou tvorbou, ale aj pribúdaním počtu melanocytov. Jeho tvorbu stimuluje najčastejšie UV žiarenie, zvýšená teplota, zápalové faktory alebo hormonálna dysbalancia, vplyv na tvorbu melanínu (melanogenéza) majú estrogény a progesterón. 

Hyperpigmentácia kože Hyperpigmentácia kože

Hyperpigmentácia je stav, ktorý spôsobuje, že niektoré oblasti pokožky sú tmavšie ako iné. Môže sa prejaviť ako hnedé, červené alebo sivé škvrny, známe ako starecké škvrny, slnečné  alebo pečeňové švrny.

Hyperpigmentácia môžu byť vrodená alebo získaná.  Delí sa na melanocytovú, spôsobenú melanocytmi (melanocytové škvrny - cafe au lait, lentigo) a nemelanocytovú, ktoré nie je vyvolaná melanocytmi (seborrhoická verruka, hemangiom, histiocytom). 

Hyperpigmenácia vzniká nadbytkom melanínu alebo iného endogenného  alebo exogeného pigmentu. Nahromadenie telu vlastných pigmentov iných než melanín sa nazýva dyschromia. Medzi endogénne dyschromie patria zvýšené ukladanie železa, biliribínu, karoténu v koži, medzi exogénne dychromie patrí absorbcia chemikálií a liečiv – ukladanie solí striebra, zlata, ortuti v koži. Medzi lokálne exogénne dyschrómie patrí aj tetovanie

Aké sú hlavné príčiny hyperpigmentácie? Aké sú hlavné príčiny hyperpigmentácie?

Medzi najčastejšie príčiny hyperpigmentácie patria :

  • Hormonálne zmeny - v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej liečby, hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva (melasma).
  • Pôsobenie UV žiarenia (expozícia na slnku, pobyt v soláriách) -  utrafialové žiarenie zo slnka stimuluje melanocyty, čo môže viesť k zvýšenej tvorbe melanínu a vytvorenie tmavých škvŕn na pokožke, najčastejšie na tvári. Pre vznik hyperpigmentácie je najnebezpečnejšie UVA žiarenie, preto je potrebné používať ochranné krémy s SPF UVA/UVB. (UVC žiarenie je pohlcované atmosférou, nemá priamy vplyv na našu pokožku).
  • Zápalové stavy - zápalové ochorenie kože, ako je akné, seboroická dermatitída môže spôsobiť pozápalovú hyperpigmentáciu v dôsledku nahromadenia melanocytov v poškodenej, zápalovej oblasti s vyššou produkciou melanínu.
  • Starnutie organizmu - vekom podmienené starnutie kože môže spôsobiť zmeny na koži v podobe "stareckých" škvŕn.
  • Ďalšie faktory - užívanie fotosenzitívnych látok (niektoré antibiotiká, ľubovník bodkovaný, retinoidy), používanie nevhodných kozmetických produktov a kozmetických procedúr, poranenia kože (popáleniny, poštípanie hmyzom, rezné rany) môžu vyvolať hyperpigmentáciu.

Aké pigmentové škvrny rozoznávame? Aké pigmentové škvrny rozoznávame?

Pigmentové škvrny sú tmavé, farebné škvrny na koži, ktoré sú spôsobené nadprodukciou kožného farbiva melanínu alebo exo či endogennného pigmentu. Existuje niekoľko rôznych typov pigmentových škvŕn.

Medzi najčastejšie typy pigmentových škvŕn patria :

  • pehy - malé, tmavé škvrny na koži, ktoré sú často dedičné a ich počet sa môže zvýšiť po intenzívnej expozícii slnečného žiarenia,
  • starecké škvrny - vekom podmienené škvrny alebo mapy nepravidelného tvaru sa najčastejšie objavujú na tvári, na rukách a iných častiach, ktoré sú vystavené expozícii slnečnému žiareniu,
  • slnečné škvrny vznikajúce následkom pôsobenia UV žiarenia (fotostarnutie pleti),
  • melazmy - hormonálne indikované hyperpigmentácie v tehotenstve, ide o hnedé fľaky na tvári - tzv tehotenská maska. Tehotenská melazma  často spontánne  po pôrode zmizne,
  • pozápalové hyperpigmentácie - táto forma pigmentácie môže vzniknúť po zápalových stavoch, ako sú akné, ekzémy, popáleniny, alebo pooperačné jazvy, holenie,
  • Café-au-lait škvrny (škvrny farby kávy s mliekom) - sú to svetlé až bledohnedé, rovnomerne zafarbené škvrny, ktoré sa môžu objaviť u detí a ľudí trpiacich neurofibromatózou a ďalšími vrodenými chorobami.

Opačným stavom ako pigmentové škvrny spôsobené hyperpigmentáciou je kožné ochorenie Vitiligo - depigmentácia kože. Dochádza pri nej  k zániku melanocytov, ktoré produkujú kožný pigment – melanín. V koži ubúda melanín, čo vedie k bielym škvrnám.

Starostlivosť o pleť s pigmentovými škvrnami Starostlivosť o pleť s pigmentovými škvrnami

Základom starostlivosti  o pleť s pigmentovými škvrnami je správny výber kozmetických prípravkov. Na noc sa na pleť aplikujú depigmentačné prípravky, niektoré depigmenačné séra sa môžu používať aj na dennú starostlivosť pod ochranným krém s vysokým SPF faktorom. Slnečná ochrana s vysokým SPF faktorom aplikovaná ráno je pre pleť s pigmentovými škrvrnami  nevyhnutnosťou.

  • Depigmentačné sérum

Sérum na pigmentové škvrny je základný kozmetický produkt pre pleť s pigmentovými škrvrnami, navrhnutý na redukciu a zlepšenie vzhľadu pigmentových škvŕn na pokožke. Obsahuje vysokú koncentráciu účinných zložiek, ktoré pomáhajú redukovať viditeľné pigmentové škvrny, zabraňujú vzniku nových a zjednocujú odtieň pleti. (BIODERMA Pigmentbio nočné sérum zosvetľujúce 50 mlDUCRAY Melascreen serum global 30ml, EUCERIN Anti-pigment rozjasňujúce sérum 30 mlVICHY, LA ROCHE-POSAY Niacinamide 10 sérum proti tmavým škvrnámHY Liftactiv specialist glyco-c ampulky proti pigmentácii 10 x 2 ml.

Medzi najčastejšie obsiahnuté zložky v sérachvysoké koncentrácie exfoliačných kyselín (kyselina glykolová, salicylová, citrónová), ktoré pomáhajú odstrániť odumreté kožné bunky, kyselina hyaluronová na intenzívnejšiu hydratáciu pokožky, vitamín C s antioxidačným pôsobením, retinol, ktorý podporuje obnovu kožných buniek, niacínamid na zmiernenie mikrozápalov, extrakty z rastlinných bylín a slnečné filtre ako prevencia pred ďalším poškodením pokožky slnečným žiarením. 

Pri použití séra na pigmentové škvrny je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu a aplikovať produkt pravidelne. V intenzívnej kúre je potrebné aplikovať sérum 3 mesiace, na udržiavanie stavu stačí sérum užívať 1 mesiac každé 3 mesiace.

  • Denná a nočná starostlivosť

Najdôležitejšie je čistenie pleti ráno a večer. Odličovacie prípravky je potrebné vyberať podľa typu pleti. Pre normálnu a suchú pleť sú vhodné odličovacie mlieka, fluidy a emulzie (EUCERIN Dermatoclean hyaluron čistiace mliekoVICHY Purete thermale odličovač 3v1,  SKINCODE Essentials 3v1 jemné čistiace mlieko) v kombinácii s pleťovými vodami bez alkoholu (EUCERIN Dermatoclean Hyaluron toner čistiaca voda). Pre zmiešanú a mastnú pleť sú vhodné čistiace gély a peny (EUCERIN Dermopure hĺbkovo čistiaci gélSKINCODE S.O.S. Čistiaci pleťový prípravok) v kombinácii s miceálnymi vodami (EUCERIN Dermopure micelárna voda problematická pleť, BIODERMA Pigmentbio H2O zosvetľujúca micelárna voda).

Krém na pigmentové škvrny je ďalším kozmetickým produktom navrhnutým na redukciu a zlepšenie vzhľadu pigmentových škvŕn na pokožke. Obsahuje podobné aktívne zložky ako sérum na pigmentové škvrny v nižších koncentráciách. Vďaka bohatšej textúre pôsobí nielen ochranne (vysoký SPF faktor) ale aj  hydratačne. (BIODERMA Pigmentbio denný krém SPF50+ zosvetľujúci, BIODERMA Pigmentbio C-concentrate 15 ml,  EUCERIN Anti-pigment denný krém SPF30 tónovaný, EUCERIN Antipigment nočný krém, LA ROCHE-POSAY Anthelios pigment correct SPF50, SKINCODE Rozjasňujúci denný krém SPF 15).

  • Doplnková starostlivosť

Pomocou nej zabezpečíme pleti komplexnú starostlivosť a tým urýchlime liečbu. Patria sem :

  • očné krémy, krémy na ruky (DUCRAY Melascreen soin global mains SPF50+ fotostarnutie komplexná starostlivosť o ruky, SKINCODE Zosvetľujúci krém na ruky, EUCERIN Hyaluron-filler elasticity krém na ruky s depigmentačným účinkom SPF30)
  • lokálna starostlivosť (DUCRAY Melascreen dépigmentant krém proti pigmentovým škvrnám,  EUCERIN Antipigment lokálny korektor 5 ml)
  •  ochranné opaľovacie krémy s vysokým SPF faktorom (EUCERIN Sun pigment control SPF50+ emulzia na tvár, BIODERMA Photoderm spot-age SPF50+, SKINCODE Ochranné pleťové mlieko SPF 50+ 100 ml, VICHY Capital soleil krém proti tmavým škrvnám SPF50+). 

Starostlivosť o pleť s pigmentovými škvrnami v 4 krokoch 

  1. Odlíčenie a čistenie pleti (RÁNO A VEČER) - mlieko, fluid a emulzia na normálnu a suchú pleť, gél alebo pena na zmiešanú a mastnú pleť.
  2. Dočistenie (RÁNO A VEČER) - termálna voda alebo tonikum na dočistenie normálnej a suchej pleri, micelárna voda na dočistenie zmiešanej a mastnej pleti.
  3. Denný ochranný krém s SPF faktorom (RÁNO).
  4. Depigmentačné sérum, koncentrát, depigmentačný krém (VEČER).

Liečba pigmentových škvŕn Liečba pigmentových škvŕn

Vhodne zvolená liečba hyperpigmentácie závisí od jej typu, príčiny vzniku a závažnosti. Okrem používania depigmentačných sér a krémov so zosvetľujúcim účinkom sa na liečbu pigmentových škvŕn môže použiť chemický peeling, IPL svetlo alebo laser. Pred oštetrením pigmentových lézií je nutná dôkladná konzultácia a správna diagnostika. Každá atypická lézia má byť vopred vyšetrená biopsiou  a následnou histológiou.

  • Ošetrenie pigmentových škvŕn laserom

Pri ošetrení laserom je nevyhnutné sa riadiť princípom selektívnej fototermolýzy, to znamená, že  na ošetrované ložisko (tzv. chromofor)  sa pôsobí elektromagnetickým žiarením s vlastnosťami a takou vlnovou dĺžkou, ktorá má minimálny efekt na okolité tkanivo. Čím väčšia selektivita laseru k cieĺovému chromoforu, tým väčšia efektivita výkonu a tiež menšie poškodenie okolitého tkaniva.  Ihneď po ošetrení Q-S lasermi dochádza k prechodnému zbieleniu v mieste aplikácie, následne rytrémom, ľahkým opuchom, bodkovitým krvácaním , drobnými modrinkami, pľuzgierami a krustami. Hojenie trvá dní, závisí od stavu pokožky, použitého laseru a energie. Po laserovom zákroku sa aplikujú antiseptické a antibiotické zásypy a vysoká slnečná ochrana SPF 50  proti UVA a UVB  žiareniu  minimálne mesiac. Ďalšie ošetrenie je možné vykonať za 4-6 týždňov. Počet ošetrení závisí na hĺbke uloženia melanínu, pigmentu,  typu pigmentu, použitej laserovej technológii s vhodnou vlnovou dĺžkou, dĺžkou pulzu a hustotou energie, miestnej reakcii kože a kvalite priebehu ošetrenia. 

Po ošetrení laserom sa môžu objaviť komplikácie ako infekcia v mieste aplikácie, pretrvávajúce sčervenanie, hypopigmentácia, hyperpigmentácia, jazvenie a po ošetrení tetováže pretrvávajúce tieňovanie.  Laserová liečba pigmentových škvŕn je kontraindikovaná pri užívaní liekov ako sú kortikoidy a retinoidy, pri prebiehajúcej infekcii v mieste ošetrenia, pri autoimunitných ochoreniach imunitného systému, hojení keloidných jaziev a v gravidite. 

  • Chemický peeling

Chemický peeling je vhodný k zjemneniu drobných vrások, zosvetleniu miernej hyperpigmentácie, zjednoteniu farebného tónu pleti a k vyhladeniu povrchu pleti. Dochádza pri ňom k narušeniu epidermy uvoľnením bunkových väzieb, odlúčením povrchných vrstiev kože a následne k epidermálnej regenerácii.  

Najčastejšie sa vykonáva chemický peeling s použitím ovocných alfa-hydroxykyselín (AHA), v koncentáciách 20-70%. Najviac používanou kyselinou je  kyselina glykolová s malou molekulou, čo umožňuje rýchly prienik do kože.  Chemický peeeling musí vykonávať skúsený lekár a musí sa opakovať, podľa tolerancie pacienta v intervale 2-4 týždne. Okrem prírodným alfakyselín sa k chemickému peeelingu používajú prírodné a netoxické PHA -polyhydroxykyseliny (napr. glukonolakton) a  BHA -betahydroxyseliny (kyselina salicylová, kyselina azelaová), prípadne ich kombinácia (kombinácia AHA/BHA -kyselina citrónová), ktoré majú synergický účinok k AHA kyselinám. Ošetrenie sa odporúča vykonať na jeseň a zimu, výnimkou je kyselina azealová, ktorá sa môže aplikovať aj v lete.  

Kontraindikáciou chemického peelingu je tehotenstvo, alergia na účinnú látku, akútna infekcia, keloidné jazvy, poruchy imunity, liečba izotretinoinom za posledných 6 mesiacov.  Komplikáciou je akútny ekzém, jazvenie, opuchy, posuny pigmentu, herpes simplex.

​Ako sa účinne chrániť pred vznikom pigmentových škvŕn? ​Ako sa účinne chrániť pred vznikom pigmentových škvŕn?

  1. Používajte slnečnú ochranu s vysokým SPF UVA/UVB faktorom - uprednoste krémy s vysokým SPF, ktoré ochránia vašu pokožku pred škodlivými UVB a UVA žiarením. Aplikujte ich dostatočne na celú pokožku a pravidelne obnovujte ochranu, najmä po plávaní alebo potení.
  2. Uprednostnite ľahké oblečenie, ktoré zakrýva prevažnú časť tela a tak Vás dostatočne ochráni pred slnkom. Pri pobyte na slnku nezabúdajte ani na šiltovku, klobúk a slnečné okuliare.
  3. Doplňte do jedálnička aj potraviny bohaté na antioxidanty a vitamíny, ktoré prispievajú k zdraviu pokožky.
  4. Podporte zdravie pokožky aj užívaním vitamínov a antioxidantov vo výživových doplnkoch. 
  5. Vyhýbajte sa soláriám, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku pigmentových škvŕn.

Zvýšená opatrnosť a ochrana pred UV žiarením  je nevyhnutná predovšetkým u ľudí s genetickou predispozíciou k pigmentovým škrnám a u ľudí s pehami. Kombinujte tieto preventívne opatrenia s pravidelnou starostlivosťou o pokožku, v prípade vzniku nezvyčajných škvŕn na pokožke konzultáciu s dermatológom neodkladajte. 


ZDROJE

  • Chaloupecká, Jitka, Možnosti ošetření pigmentových lézí laserem. Dostupné z: https://www.solen.sk/sk/casopisy/dermatologia-pre-prax/moznosti-osetreni-pigmentovych-lezi-laserem.
  • Fajkošová, Kateřina, Chemický peeling k odstraňování pigmentací. Dostupné z: https:https://www.solen.sk/sk/casopisy/dermatologia-pre-prax/chemicky-peeling-k-odstranovani-pigmentaci.
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

DUCRAY Melascreen dépigmentant krém proti pigmentovým škvrnám 30 ml

  • Doprava zadarmo

Nedostupné

47,89 €

BIODERMA Pigmentbio C-koncentrát sérum proti pigmentovým škvrnám 15 ml

Skladom v e‑shope

27,89 €

EUCERIN Antipigment lokálny korektor 5 ml

  • EUCERIN + darček

Skladom v e‑shope

21,19 €

SKINCODE Ochranné pleťové mlieko SPF 50+ 100 ml

Skladom v e‑shope

18,35 €

BIODERMA Pigmentbio H2O zosvetľujúca micelárna voda 250 ml

Skladom v e‑shope

12,89 €

SIB REDUPETIN Špeciálny krém na redukciu pigmentových škvŕn, nočný 20 ml

Skladom v e‑shope

11,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    15. 05. 2020

    Je vhodný krém Eucerin SUN pigment control na liečbu pigmentových škvŕn?

    Dobrý večer. chcela by som vedieť , či krém bojuje proti pigmentovým škvrnám, alebo len chráni pleť proti pigmentu a účinkuje aj na vrásky.?
    Poradte mi niečo na pigment, ale aj vrásky. Mam 31 rokov Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Eucerin  SUN pigment control  je emulzia na opaľovanie, ktorá  má okrem protektívneho účinku aj účinok na redukciu už vzniknutých škvŕn. Nemá však vplyv na redukciu vrások.

     

    Na každodené používanie na  už vzniknuté pigmentové škvrny doporučujem SKINCODE Rozjasňujúca nočná maska 50ml- ide o ľahký gél-krém určený na hydratáciu, regeneráciu a rozjasnenie pleti počas noci. Znižuje veľkosť a farbu pigmentových znamienok a stareckých škvŕn. 

    Denne používajte SKINCODE Rozjasňujúci denný krém SPF 15 50ml , kt. hydratuje pokožku, pomáha v boji proti príznakom starnutia , rozjasňuej vzhľad pokožky.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    01. 02. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na pigmentové škvrny?

    Dobrý deň,
    Prosím o radu, čo na pigmentové škvrny. Ide o vcelku jemné škvrny. Najviac v oblasti čela. Mala som vyhliadnuty Eucerin sérum,ale to nemáte skladom. Viete mi odporučiť niečo iné okrem krému denného a nočného ?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    V ponuke máme viacero špeciálnych krémov a prípravkov na pigmentové škvrny. Môžete vyskúšať SIB REDUPETIN Špeciálny krém na redukciu pigmentových škvŕn, nočný 20 ml alebo ACM DÉPIWHITE ADVANCED krém proti pigmentovým škvrnám 40 ml, či sérum BIODERMA Pigmentbio nočné sérum zosvetľujúce 50ml. Vhodnou alternatívou pri zvýšenom výskyte pigmentových švŕn je používanie kozmetického radu Skincode Alpine White  od švajčiarskej značky Skincode , kt. napomáha prevencii nerovnomerného tónu pokožky z dôvodu nerovnomernej pigmentácie.  Maska SKINCODE Rozjasňujúca nočná maska 50 ml - používa sa na rozjasnenie na noc namiesto nočného krému , nezmýva sa. Znižuje veľkosť a farbu pigmentových škvŕn, neutralizuje voľné radikály. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    21. 04. 2023

    Eucerin anti pigment

    Dobrý deň
    prosím Vás môžem používať Eucerin anti pigment korektor keď kojim? V tehotenstve mi nebol odporúčaný.
    Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Eucerin Anti-Pigment  korektor môžete používať  počas j dojčenia. Kvôli obsahu účinnej zložky Thiamidolu,  môžete  maximálne štyrikrát počas celého dňa a to ako pri jednom prípravku, tak aj pri všetkých Eucerin Anti-Pigment spolu. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.