Príprava liekov v lekárni

PRÍPRAVA LIEKOV V LEKÁRNI

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Premýšľali ste niekedy o tom, čo sa deje v zázemí lekárne? Okrem skladových zásob liekov a priestoru pre lekárnikov tam nájdete aj laboratórium. A prečo práve tu? Hromadne vyrábaných liekov, ktoré sú do lekárni dodávané hotové, zabalené a pripravené k výdaju, je väčšina. Ale v okamihu, keď na trhu nie je nejaký liek dostupný, alebo keď pacient potrebuje pripraviť liek priamo na mieru, prichádza na rad lekárnik a jeho umenie.

  • Pleť a pokožka

3 minúty čítania


Individuálne pripravný liek na recept Individuálne pripravný liek na recept

Predpísal vám lekár liek, ktorý sa musí v lekárni pripraviť? Obsahom takéhoto receptu sú všetky suroviny, teda účinné látky s liečebným efektom a pomocné látky. Ďalej musí lekár uviesť, aké množstvo látok sa má zmiešať a tiež celkové množstvo lieku. Potom doplní údaj o tom, aká bude výsledná lieková forma a  aj to, ako často sa má liek užívať. V lekárňach je pripravovaná celá rada liekových foriem, od kapsúl cez čapíky, masti a gély až po najrôznejšie kvapky a roztoky, ktoré potom zakúpite len v kamenných lekárňach. Všetko je prísne kontrolované a jednotlivé postupy sú nastavené tak, aby boli pre pacientov individuálne pripravované lieky bezpečné a kvalitné.

Takéto lieky sa vo väčšine prípadov začnú pripravovať po tom, čo pacient príde s receptom do lekárne. Následne musí deň-dva čakať na informáciu z lekárne, že je liek pripravený na vyzdvihnutie.

Čo sa ďalej deje v lekárni? Čo sa ďalej deje v lekárni?

Nahliadneme do tajov prípravy liekov. Nepostrádateľnými pomocníkmi pri príprave všetkých liekových foriem sú samozrejme váha, kadička, odmerka a miska s tĺčikom. Pre zložitejšie prípravu sa používa špeciálny prístroj na miešanie mastí, tobôlkovač alebo forma na čapíky.

Príprava čapíkov

Čapíky sa skladajú z čapíkového základu a liečivých a pomocných látok, ktoré sú v základe rozpustené. Pre bezproblémové užívanie musia byť dostatočne pevné, celistvé, s hladkým povrchom a liečivo v nich musí byť rovnomerne rozptýlené. Preto sa pri príprave zahrieva navážená zmes - účinné a pomocné látky pod infračervenou lampou, aby sa všetko riadne rozpustilo a spojilo. Rozpustená zmes sa naleje do čapíkovej formy a nechá sa v chladničke stuhnúť. Po zatuhnutí sa otvory, ktorými sa zmes do formy vliala, prelepí špeciálnou páskou, aby bolo liečivo sterilné.

Príprava toboliek

Priehľadné kapsuly, v ktorých je sypká alebo aj tekutá zmes, poznáme všetci. Vyrábajú sa štandardne zo želatínovej hmoty, ktorá sa ľahko rozpustí v tráviacom trakte. Existuje aj variant pre vegánov, ktorá je vyrobená z celulózy. Kapsuly svoj obsah spravidla uvoľní v priebehu dvoch až troch minút. Prázdne kapsuly sa vložia do tobôlkovača, kde sa naplní pripravenou zmesou a následne sa uzavrú.

Príprava mastí

Najpočetnejšou skupinou liekov, ktoré sa v lekárňach pripravujú, sú liečivá predpísaná dermatológmi napr. na atopický ekzém, lupienku alebo rôzne dermatitídy. Najmä v tejto oblasti sa totiž vyskytujú požiadavky na špecifické vlastnosti, či koncentrácia a zloženie prípravkov. Masti bývajú na prípravu často najjednoduchšie, lebo masťové základy sú do lekární dodávané už hotové. Prídavné zložky a ďalšie súčasti masti sa musia presne navážiť a starostlivo rozmiešať dohromady, aby sa všetko spojilo v jednoliatu hmotu. A je hotovo.


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.