POPÔRODNÁ DEPRESIA - AKO SA S ŇOU VYSPORIADAŤ?
Obdobie po pôrode, predstavuje u žien, predovšetkým u prvorodičiek veľkú psychickú záťaž. Ženy prechádzajú veľkými biologickými a psychosociálnymi zmenami, ktoré môžu viesť až k duševným poruchám ako je popôrodné blues, popôrodná depresia a popôrodná psychóza. Jednou z hlavných príčin dušených porúch je náhla zmena hladiny hormónov, vysadenie dlhodobo užívanej liečby pred plánovaným tehotenstvom, výmena liečby počas tehotenstva, ale aj negatívne pocity a obavy o schopnosť postarať sa o dieťa, ktoré sa môžu po pôrode objaviť. Častý plač, podráždenie a vyčerpanie sú tiež pre ženu a najbližšie okolie varovným signálom upozorňujúcim, že niečo nie je v úplnom poriadku. Nikdy to nepodceňujte.
Aké sú najčastejšie duševné poruchy po pôrode?
Duševné poruchy v časovej súvislosti s pôrodom delíme do 3 skupín: popôrodná skleslosť, popôrodná depresia a popôrodná psychóza.
1. Popôrodná skleslosť
Popôrodná skleslosť (baby blues, popôrodné blues) – sa vyskytuje u 50 – 80 % žien, častejšie u prvorodičiek. Príznaky sú mierne, objavujú sa v prvých dňoch po pôrode, kulminujú medzi 3. až 5. dňom. Majú prechodný a menlivý charakter.
Medzi najčastejšie príznaky popôrodnej skleslosti patria: podráždenosť, plačlivosť, vyčerpanosť, rýchle zmeny nálad a zvyčajne bývajú prítomné aj poruchy spánku. Príznaky odznejú spontánne a bez liečby do 10 – 14 dní, aj vďaka empatickému prístupu okolia (podpora zdravotného personálu, laktačných poradkýň a najbližšej rodiny). Nepriaznivý priebeh popôrodnej skleslosti môže ohroziť vytvárajúci sa vzťah matka – dieťa a začiatok laktácie a viesť až k rozvoju popôrodnej depresie.
2. Popôrodná depresia
Popôrodná depresia (Postnatálna depresia) – vyskytuje sa menej často, približne u 10 – 20 % rodičiek v priebehu prvého roka po pôrode. Ide o závažný stav s negatívnymi pocitmi ako je menejcennosť, pocit viny, úzkosti, poruchy koncentrácie a myslenia. Prítomné sú vždy somatické príznaky. Na zvládnutie popôrodnej depresie je okrem podpory okolia nevyhnutná aj odborná pomoc psychiatra a psychológa. V niektorých prípadoch je nevyhnutné ukončenie laktácie, pri samovražedných sklonoch aj hospitalizácia v nemocnici.
3. Popôrodná (laktačná) psychóza
Popôrodná (laktačná) psychóza – vyskytuje sa približne len u 0,1 – 0,3 % žien po pôrode. Z časového hľadiska ich môžete rozdeliť na skorú (vzniká krátko po pôrode, už počas pobytu v pôrodnici) a neskorú (vznikajú pomalšie, zvykne sa označovať aj ako laktačná psychóza). Najčastejšie sa manifestuje v priebehu prvých 4 týždňov po pôrode, ale môže sa objaviť aj neskôr. Ide o veľmi závažný stav so zvýšeným rizikom rozšírenej samovraždy, kedy je ohrozené okrem ženy aj dieťa.
U skorých foriem psychózy bývajú prítomné: sluchové a zrakové halucinácie, paranoidné bludy, zmätenosť, bezradnosť, úzkosť, emočná labilita či stuhnutosť s neschopnosťou pohybu a rozprávania. U neskorých psychóz je typický bipolárny a schizofrenický podtyp. Popôrodné psychózy sa môžu objaviť len jedenkrát po pôrode, ale aj po každom pôrode. Základom úspešnej liečby je neodkladná hospitalizácia a terapia psychofarmakami, najčastejšie antipsychotikami. Vo väčšine prípadov sa pacientke odporúča ukončenie laktácie, v prípade dobrej spolupráce zo strany matky nie je ukončenie laktácie bezpodmienečne nevyhnutné.
Z etiologického hľadiska je možné duševné poruchy rozdeliť na organické, psychogénne a endogénne.
- Organické: infekčné, cievne, iné
- Psychogénne: reaktívna depresia po potrate, resp. po pôrode mŕtveho dieťatka, popôrodná depresia u otcov, iné
- Endogénne: popôrodná depresia, popôrodná psychóza, endogénna efektívna porucha, schizofrénia a iné
Napriek tomu, že popôrodné duševné poruchy nepatria medzi zriedkavé, častokrát však zostávajú nediagnostikované, ale ich dopad a neliečenie môže výrazne negatívne ovplyvniť kvalitu života celej rodiny.
Popôrodná depresia u otcov
Vedeli ste, že popôrodnou depresiou môžu trpieť aj muži? Popôrodná depresia u otcov je stav, ktorý môže postihnúť aj mužov po narodení ich vlastného dieťaťa. Až 10,4% otcov trpí depresiou už v priebehu obdobia prvého trimestra gravidity partnerky až do konca prvého roka po pôrode. Častejší výskyt depresie je u otcov, ktorí majú prvé dieťa, ak sa stanú rodičmi v pomerne mladom veku (do 25 rokov) a u tých, ktorých partnerky tiež trpia popôrodnou depresiou. Rodinná anamnéza depresie a úzkosti a tlak na materiálne zabezpečenie celej rodiny tiež k celkovej pohode neprispeje.
Hlavné príčiny duševných porúch po pôrode
Medzi hlavné príčiny, ktoré sa podieľajú na rozvoji duševných porúch po pôrode patria:
- Hormonálne zmeny
- Nízky vek rodičky
- Nedostatočná podpora okolia
- Nechcené tehotenstvo
- Neskorší začiatok dojčenia
- Sociálna izolácia po pôrode
- Finančné problémy
- Fyzické a psychické vyčerpanie
- Komplikácie počas tehotenstva a po pôrode
- Patologický stav novorodenca alebo jeho temperament
Čo je popôrodná depresia?
Popôrodná depresia je psychický stav, ktorý môže prekvapiť po pôrode nejednú čerstvú mamičku. Prvé príznaky sú spravidla diagnostikované v prvých štyroch až šiestich týždňoch po pôrode. Popôrodná depresia sa môže vyskytnúť kedykoľvek po pôrode, najčastejšie však v šiestom týždni a medzi 2. a 3. mesiacom po pôrode. V porovnaní s popôrodným blues, príznaky pretrvávajú dlhšie ako 2 týždne, u 25 – 50% žien popôrodná depresia pretrváva viac ako 7 mesiacov. Často vedie k prerušeniu dojčenia, k narušeniu vzťahu matka – dieťa, ale aj partnerského vzťahu, ktorý môže skončiť rozchodom či rozvodom.
V klinickom obraze dominuje únava, vyčerpanie, strach o dieťa, úzkosť, plačlivosť, podráždenie, smútok, beznádej, pocit viny, myšlienky na smrť, poruchy spánku a rýchle chudnutie. Tieto negatívne pocity, ktoré sa po pôrode dostavia, výrazne zaťažujú celú rodinu a ovplyvňujú starostlivosť nielen o dieťa ale aj o seba.
Riziko popôrodnej depresie je vyššie u matiek s pozitívnou osobnou anamnézou depresívnej poruchy, u matiek bez sociálneho zázemia, pri užívaní psychoaktívnych látok, pri poruchách funkcie štítnej žľazy, ale aj pri zdravotne postihnutom či temperamentnom dieťati. U veľmi závažných stavoch môže popôrodná depresia viesť až k ublíženiu na zdraví a k samovražde.
Ako sa prejavuje popôrodná depresia?
Popôrodná depresia sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi a u každej ženy môže byť iná.
Medzi najčastejšie varovné signály popôrodnej depresie patria:
- Intenzívny smútok a plačlivosť: bez zjavného dôvodu
- Časté zmeny nálad: často sa prejavuje podráždenosť, hnev a stres
- Úzkosť, strach a napätie: neopodstatnené obavy matky o zdravie dieťatka, obavy o svojich schopnostiach, či dokáže byť pre dieťa dobrou matkou
- Pocit viny: ženu sprevádzajú negatívne myšlienky. že nie je dobrou matkou alebo že zlyhala
- Znížený záujem o aktivity: chýba záujem o okolie, jedlo a aktivity, ktoré ju predtým dokázali potešiť
- Problémy so spánkom: problémy so zaspávaním, prebúdzaním sa v noci alebo nespavosťou.
- Uvažovanie o sebapoškodení alebo ublížení dieťaťu: myšlienky na odchod, útek alebo na sebapoškodenie
Kedy vyhľadať odbornú pomoc?
Ak sa niektoré varovné signály objavili tiež u vás a myslíte si, že popôrodná depresia je aj vaša téma, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Vyplnenie a vyhodnotenie skríningových dotazníkov, ktorých súčasťou je aj Zungova sebaposudzovacia škála pre depresiu a vizuálne analogické škály (hodnotenie aktuálnej nálady v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom), pomôže včasne odhaliť stav, v akom sa nachádzate. Na základe získaného skóre sa vám môže odporučiť psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom sa stanoví diagnóza a liečebný postup.
Zungova sebaposudzovacia škála pre depresiu
Zungova sebaposudzovacia škála pre depresiu je 20 položková sebahodnotiaca škála na skríning prítomnosti a závažnosti depresívnych symptómov. Vypĺňa sa tvrdeniami : nikdy alebo zriedka (1bod), niekedy (2body), dosť často (3 body), veľmi často alebo stále (4 body). Maximálne hrubé skóre je 80 bodov. U osôb, ktoré získajú zvýšené skóre, je potrebné diagnózu depresie potvrdiť psychiatrickým vyšetrením. Pre jednoduchšie vyhodnotenie a interpretáciu výsledkov sa používa SDS index, ktorý je prevodom hrubého skóre na hodnotu 100.
Podľa hodnoty SDS indexu sa hodnotí závažnosť depresívnych symptómov:
- menej ako 50 nie sú známky depresie
- 50 – 60: prítomné sú známky minimálnej alebo ľahkej depresie
- 60 – 89: prítomná je stredne ťažká až celkom zreteľne vyjadrená depresia
- Viac ako 50: prítomná je ťažká až extrémne ťažká depresia
Liečba popôrodnej depresie
Liečba duševných porúch pi pôrode patrí do rúk psychiatra. Vyhodnotiť stav, že ide len o popôrodné blues bez vyšetrenia môže skončiť fatálne vykonaním rozšírenej samovraždy, pri ktorom zbytočne vyhasnú 2 ľudské životy – život matky a jej nevinného dieťatka.
Terapia popôrodnej depresie musí byť komplexná. Zahŕňa režimové opatrenia, psychoterapiu a v indikovaných prípadoch farmakoterapiu. Vždy je potrebné zvážiť pomer benefitu a rizika nielen pre matku, ale najmä pre dieťa. Pri dodržiavaní zásad pri terapii a dobrej spolupráci s matkou, nie je nevyhnutné laktáciu ihneď zastaviť.
Aké sú všeobecné odporúčania na farmakologickú liečbu perinatálnej depresie (súhrný názov na prenatálne a postnatálne – popôrodné obdobie):
- Preferovať monoterapiu najnižšími dávkami lieku.
- Počas tehotenstva nevysadzovať medikáciu za každú cenu – zvýši sa riziko relapsu.
- V prípade, že matka počas tehotenstva užívala liek, je potrebné pokračovať v jeho podávaní aj počas laktácie, po pôrode nemeniť terapiu.
- Počas tehotenstva a laktácie preferovať lieky, ktoré sa z tela rýchlejšie vylučujú.
- Užiť liek pred najdlhším spánkom dieťaťa, nedojčiť v čase, keď sa dosahuje najvyššia koncentrácia lieku v materskom mlieku.
- Po celý čas pravidelne monitorovať účinky a nežiadúce účinky liekov.
- Súčasne podávať vitamíny a výživové doplnky.
- Dodržiavať pitný režim,
Ako lepšie zvládnuť popôrodné blues pomocou homeopatie
Aj keď liečba duševných porúch po pôrode patrí do rúk psychiatra a je komplexná, k zlepšeniu zdravotného stavu môžu okrem indikovanej farmakoterapie prispieť aj homeopatické monokomponentné lieky.
Základným homeopatickým liekom pri popôrodnej skleslosti je SEPIA OFFICINALIS v riedení 9CH, 15CH a 30CH. Užíva sa 1 dávka (5 granúl) denne 3 dni po sebe s odstupom 24 hodín v stúpajúcich riedeniach 9CH, 15CH a 30CH. (1.deň 5 granúl 9CH, 2. deň 5 granúl riedenia 15CH a 3. deň 5 granúl riedenia 30CH). Cieľom homeopatickej liečby je stimulovať organizmus a ponechať čas na reakciu. Ďalšie dávky toho istého lieku by mohli pôsobiť negatívne, nadmerná stimulácia by mohla spôsobiť útlm.
V prípade, že po 7 až 10 dňoch od užitia homeopatického lieku Sepia oficinalis ešte niektoré príznaky zostali, prípadne sa objavia nové, výber vhodného homeopatického lieku zvolíme v závislosti od prítomných symptómov. Nižšie uvedené lieky sa užívajú 3 dni.
- reaktívna depresia (po prežití traumatickej udalosti, pri psychickej a fyzickej únave) – PHOSPHORICUM ACIDUM CH30 5 granúl ráno a večer
- pocit prázdneho brucha (emočný smútok za tehotenstvom po pôrode a pretrvávajúce bolesti kontrakcií maternice) – ACTAEA RACEMOSA CH15 5 granúl ráno a večer
- úzkosť (z toho, že zostane so svojim bábätkom sama a že nanaplní očakávania okolia) – PULSATILLA 15CH 5 granúl ráno a večer
Ako správne užívať homeopatiká ? Jedna dávka jednozložkového homeopatika predstavuje 5 granuliek (guličiek). Tie sa prostredníctvom uzáveru nasypú do úst a nechajú sa voľne rozpustiť v ústach bez zapíjania tekutinou. Odporúča sa aspoň 15 minút pred podaním a 15 minút po podaní nejesť ani nepiť.
Ako predchádzať popôrodnej depresii?
Popôrodná depresia a ďalšie duševné poruchy sú psychické stavy, ktoré sa môžu objaviť po pôrode nečakane. Aj keď jednu z hlavných príčin, ktorou je náhla zmena hladiny hormónov po pôrode veľmi ovplyvniť nevieme, negatívne pocity a obavy, ktoré počas tehotenstva a po pôrode prichádzajú, dokážeme zmenou myslenia, prácou na sebe a zodpovednou prípravou na materstvo minimalizovať.
Čo môže pomôcť predísť popôrodnej depresii?
- Počas tehotenstva udržiavajte zdravý životný štýl – uprednostnite na tanieri zdravú stravu, pravidelné prechádzky v lese či v prírode.
- Doprajte si dostatok kvalitného spánku každý deň.
- Nepotláčajte pocity – prežívajte a prejavujte pocity, kedy prichádzajú, nechajte ich voľne plynúť, pracujte na postupnom uvoľnovaní potlačených emócií.
- Doprajte si čas len pre seba – meditujte, čítajte, robte to, čo vás baví a čo s vami súznie.
- Pripravte sa aktívne na rodičovstvo – preštudujte si knihy o starostlivosti o dieťa, venujte sa téme dojčenia. Aj keď rola matky je prirodzená, na dojčenie je potrebné sa naozaj pripraviť.
- Navštevujte prenatálne kurzy a špeciálne cvičenia pre budúce mamičky.
- Rodinnú anamnézu depresie, prípadne vaše depresívne stavy pred alebo počas tehotenstva pred lekárom nezamlčujte, zabránite tým možným komplikáciám.
- Nebojte sa požiadať o pomoc so starostlivosťou o novorodeniatko svojich najbližších, verte že s radosťou vám pomôžu.
- Doprajte si dostatok času na odpočinok – ak máte možnosť, oddychujte počas dňa so spiacim dieťatkom aj vy. Aj 10–15 minút meditácie pomôže upokojiť telo a myseľ.
- Vnímajte svoje telo a pocity, ktoré prichádzajú po pôrode. Ak sa objavia príznaky depresie, neváhajte obrátiť sa na lekára.
ZDROJE
- Izáková, Ľ: Duševné zdravie počas tehotenstva a po pôrode, Psychiatria pre preax 2015,16(3): 18 – 20, dostupné z: https://www.solen.sk/sk/casopisy/psychiatria-pre-prax/dusevne-zdravie-pocas-tehotenstva-a-po-porode
- Izáková, Ľ, Borovská, M, Baloghová, B, Krištúfková, A.: Výskyt depresívnych príznakov v popôrodnom období, Psychiatria pre prax, 2013, 14 (2), 75 – 78| dostupné z: https://whttps://www.solen.sk/storage/file/article/19e87058021252b0bad61ac57484373c.pdf
- Vachek, J., Tesař, V., Zakiyanov, O., Maxová, K. a kol.: Farmakoterapie v těhotenství a při kojení, 2. vydanie, Maxdorf Jessenius/
- Boiron, M., Roux,F., Charvet, Ch.: Gynécologie et obstétrique, Wolters Kluwer France, 2013, 155-156
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
LEJDYVITA 3 Som mama 60 kapsúl
Skladom v e‑shope
22,29 €
FEMIBION 3 Dojčenie 28 tabliet + 28 kapsúl
Skladom v e‑shope
20,89 €
TEREZIA Magnezium + vitamín B6 a medovka 30 kapsúl
Skladom v e‑shope
3,69 €
LIVSANE B-komplex vysoká dávka 60 tabliet
Skladom v e‑shope
6,99 €
LIVSANE Medovkový čaj 20 x 1,5 g
Skladom v e‑shope
2,59 €
SÉDATIF PC 90 tabliet
Skladom v e‑shope
10,49 €
Súvisiace otázky z poradne
-
17. 07. 2020
Vitamíny v období dojčenia
Dobrý deň, poradili ste mi vitamín na lámanie vlasov donna hair tbl, dojčím ročne bábätko, ešte mam jednu otázočku môžem užívať aj betakaroten 6mg walmark na opálenie. Ďakujem.
-
31. 07. 2023
Depresia problém so spánkom
Dobrý deň prosím vás môže persen pomôcť aj veľmi skorom vstavani a nemožnosti znova zaspat a nočných morach v dôsledku asi depresie resp.psychickeho vypätia? Ďakujem
Dobrý deň,
v období dojčenia mnoho mamičiek pozoruje zhoršenie kvality pleti a vlasov. Na vine je zmena hormónov. Kým v tehotenstve boli vlasy lesklé a pevné, po porode vypadávajú a lámu sa. Dojčením sa naviac strácajú z tela potrebné vitamíny, a preto by si ich mali mamičky doplňovať vo forme vitamínov Femibion 3 dojčenie alebo špeciálných vitamínov na vlasy a nechty. Výrobca uvádza, že DonnaHair tablety sú vhodné pre dojčiace ženy a naviac lepší účinok dosiahnete v kombinácii so šampónom.
Čo sa týka betakarotenu,nie je v období dojčenia kontraindikovaný na rozdiel od tehotenstva, kedy sa absolútne nedoporučuje. Je možné ho teda užívať.
S pozdravom
Mgr. Ľubica Sobčáková
lekárnik BENU Praha