Šestonedelie

ŠESTONEDELIE

Miroslav Kramár

Miroslav Kramár

Šestonedelie je obdobie prvých šiestich týždňov po pôrode dieťaťa. Toto obdobie je charakteristické veľkými zmenami v organizme a živote ženy aj dieťaťa. Súčasne aj zmenami v štruktúre a chode celej rodiny. Organizmus ženy sa postupne vracia do takmer rovnakého stavu ako pred tehotenstvom. Musíme však počítať s tým, že žena nikdy už nebude rovnaká ako pred pôrodom. Tehotenstvo a pôrod každú ženu osobitým spôsobom premení.

  • Tehotenstvo
  • Deti a mamičky

10 minút čítania


Šestonedelie je obdobie prvých šiestich týždňov po pôrode dieťaťa. Toto obdobie je charakteristické veľkými zmenami v organizme a živote ženy aj dieťaťa. Súčasne aj zmenami v štruktúre a chode celej rodiny. Organizmus ženy sa postupne vracia do takmer rovnakého stavu ako pred tehotenstvom. Musíme však počítať s tým, že žena nikdy už nebude rovnaká ako pred pôrodom. Tehotenstvo a pôrod každú ženu osobitým spôsobom premení. V rámci zmien dochádza k postupnej adaptácii na novú životnú rodičovskú úlohu, k premene partnerského vzťahu a k novému usporiadaniu celej rodiny. Počas šestonedelia dochádza k rekonvalescencii tela, obnoveniu vitality a stabilizácii emócií ženy a k nadviazaniu a prehĺbeniu láskyplného vzťahu matky s dieťaťom. 

Zmeny orgánov tela po pôrode Zmeny orgánov tela po pôrode

  • Zavinovanie maternice

Praktické informácie a rady poskytujú pôrodné asistentky a fyzioterapeutky na podporu zavinovania maternice ako prevenciu neskorších komplikácií so zavinovaním maternice a vylučovaním očistkov. Medzi základné odporúčania radíme ležanie na bruchu niekoľkokrát denne, vždy po dobu aspoň 10 minút. Ideálne je dať do oblasti nadbruška stočený uterák (alebo vankúšik), aby neboli stláčané prsia. U žien po vaginálnom pôrode sa ľah na bruchu odporúča už za 24 hodín po pôrode. U žien po cisárskom reze je vhodné počkať až od 4. dňa po pôrode. Na podporu zavinovania maternice je ďalej možné využiť z aromaterapie jazmínový olej či homeopatický liek Arnica montana, ktorá podporuje pružnosť ciev a celkovú regeneráciu organizmu po záťaži a traume. U žien, ktoré rodili svoje druhé prípadne ďalšie dieťa, treba vziať do úvahy, že zavinovanie maternice po pôrode je viac bolestivé, pretože svalové vlákna v maternici sú čiastočne nahradené väzivom. Zavinovanie maternice a jej uloženie späť do fyziologickej pozície je dobré súčasne podporiť vhodnou telesnou aktivitou.

mamaa

  • Pošva

Pošva sa po vaginálnom pôrode vracia do pôvodného stavu zhruba za tri týždne, kedy sa postupne vracia aj jej pružnosť a ustupuje opuch. Z dôvodu poklesu hladín estrogénov ženy po pôrode niekedy trápia pocit suchosti v pošve. Pošvové sliznice a prostredie by malo byť úplne regenerované do konca šestonedelia.

  • Vonkajšie rodidlá a panvové dno

V oblasti vonkajších rodidiel môžeme pozorovať zníženie ich presiaknutia a pigmentácie. Prípadné varixy (kŕčové žily) sa zatiahnu alebo úplne vymiznú väčšinou do niekoľkých dní po pôrode. Počas pôrodu býva niekedy, vplyvom extrémneho roztiahnutia tkaniva či prípadného poranenia pri pôrode (natrhnutie či epiziotómia - nástrih), narušená celistvosť tkaniva hrádze. Je potrebné správne hojenie podporiť a včas odhaliť prípadné známky začínajúcej infekcie či známky už šíriacej sa infekcie. Pôrodné poranenia predstavujú pre ženu aj psychickú záťaž. Je dôležité, aby žena vedela, že sa tomuto miestu nemá pri hygiene vyhýbať, ale naopak, stotožniť sa s ním, prijať ho a pracovať s ním, nebáť sa ho dotýkať.

  • Svaly panvového dna

Svalstvo panvového dna sa postupne tiež vracia do svojej pôvodnej pozície a napätia, aj keď zmena často trvá aj niekoľko mesiacov. Svalový tonus panvového dna je významne ovplyvnený záťažou a hormonálnymi zmenami už v priebehu tehotenstva a tiež spôsobom a šetrnosťou prebehnutého pôrodu. Odhaduje sa, že zhruba jednu štvrtinu žien po vaginálnom pôrode trápi stresová inkontinencia moču. Problémy s inkontinenciou majú obvykle príčinu v nešetrnom a zbytočne intervenovanom vedení pôrodu. Dôvodom môže byť plný močový mechúr, kedy nie je venovaná dostatočná pozornosť jeho pravidelnému vyprázdňovaniu najmä v prvej pôrodnej dobe. Ďalšou častou chybou je tlačenie s plným močovým mechúrom alebo predčasné a dlhé tlačenie v druhej dobe pôrodnej. S inkontinenciou sa môžeme stretnúť aj po pôrode cisárskym rezom, v dôsledku napríklad nešetrného zaobchádzania s maternicou pri šití, kedy je maternica vytiahnutá z brušnej dutiny kvôli lepšiemu prístupu k operačnej rane. Ide o preťaženie vezikouterinného väzu.

Zmeny na ďalších orgánových sústavách ženy

 

  • Kardiovaskulárny systém a pľúca

Relatívne rýchlo po pôrode prebehnú významné srdcovo-cievne zmeny. Srdce sa vďaka poklesu bránice vracia do svojej pôvodnej polohy, dôjde k poklesu srdcového výdaja, zníži sa systolický výtlak. Vďaka väčšiemu priestoru pre rozťažnosť pľúc, môže šestonedieľka hlbšie dýchať, čím klesá počet dychov aj tepov. Postupne dochádza k redukcii tehotensky zväčšeného objemu krvi. Objem krvi závisí aj na krvnej strate počas pôrodu. Stúpa koncentrácia zrážacích faktorov, ktorá má brániť stratám krvi. Ide o prirodzenú ochranu organizmu ženy proti nadmerným krvným stratám v súvislosti s pôrodom. Na druhej strane sa tento ochranný systém stáva rizikom pre možnosť trombózy.

  • Močové cesty

Po ťažkom pôrode môže byť pomliaždená a opuchnutá sliznica močovej rúry. Močový mechúr máva znížený tonus a tým aj sklon k ťažšiemu vyprázdňovaniu, často so zvyškom nevyprázdneného moču. Zväčšené obličky pomaly v priebehu niekoľkých týždňov normalizujú svoj objem. To všetko predstavuje väčšie riziko infekcií močových ciest v šestonedelí.

  • Hemoroidy

Ženy po pôrode pomerne často trápia hemoroidy – guľovité, zdurené cievky okolo análneho otvoru (vonkajšie a vnútorné). K tvorbe hemoroidov dochádza obvykle už v tehotenstve (zvýšený vnútrobrušný tlak, zmeny kvality väziva a pevnosti ciev, zápcha) a k zhoršeniu dochádza najmä pri pôrode (v dôsledku tlačenia počas druhej doby pôrodnej). Prejavujú sa bolesťou pri sedení a pri stolici, pálením či svrbením v oblasti okolo konečníka, niekedy môžu aj krvácať. Odporúčané je upraviť stravovanie – zvýšiť množstvo vlákniny v strave, prijímať dostatok tekutín, do stravy zaraďovať potraviny s vitamínom C a rutínom (podporuje pružnosť ciev), zaraďovať pravidelný pohyb a vyhýbať sa dlhému sedeniu. Z prírodnej lekárne možno odporučiť na vonkajšie použitie dubovú kôru (gél, odvar), ktorá má dobré dezinfikujúce a sťahujúce účinky. Ďalej je dobré lokálne aplikovať ľad či studenú vodu, čo taktiež pomáha cievy kontrahovať. Hemeroidy vo väčšine prípadov odznievajú pozvoľna, môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov. V prípade neúspechu lokálnej terapie, a neúčinnosti liekov s obsahom diosmínu a hesperidínu, prípadne u hemoroidov s pretrvávajúcim krvácaním, je možné vykonať chirurgické riešenie. To sa však odporúča najskôr až po skončení šestonedelia.

  • Koža

Hyperpigmentácia kože (chloazma gravidarum, linea fusca) mizne s postupným znížením tehotenských hladín hormónov. U každej ženy to však môže byť rôzne dlhé obdobie. U niektorých žien vymiznutie tehotenskej pigmentácie aj o týždne presahuje šestonedelie. Strie, ktoré vznikli počas tehotenstva, už nikdy nezmiznú. Zmení sa však ich vzhľad, z červenkastej až červenej farby sa stane striebristo šedá farba.

  • Kosti a svaly

Brušná stena je po pôrode povolená v dôsledku nadmerného rozpätia brušných svalov v tehotenstve, ktoré po pôrode plodu pretrváva. Trvá niekoľko týždňov, kým sa svaly dostanú znova do pôvodnej kondície. Znížený tonus a ochabnutosť brušných svalov má súvislosť aj so stavom svalov panvového dna a väziva, čo vo svojom dôsledku má vplyv aj na riziko vzniku inkontinencie moču, prípadne stolice. Tu má veľký význam vhodná a pravidelná pohybová aktivita. Pôvodné napätie svalov a návrat do ich fyziologickej pozície je vhodné podporiť špecifickými cvikmi pre ženy v šestonedelí. Pre komplexné zhodnotenie a podporu funkčnosti brušných svalov, a aj napríklad diastázy priamych brušných svalov či funkčnosti panvového dna odporúčame konzultáciu so skúseným fyzioterapeutom.

V priebehu šestonedelia je dobré telo nezaťažovať nadmernou pohybovou aktivitou, pretože všetky väzy a svaly sú ešte presiaknuté a krehké. Najmä panvovému pletencu trvá dlhší čas, než sa spevní a vráti do stavu pred otehotnením. Z tohto dôvodu je najlepším druhom pohybovej aktivity v počiatku šestonedelia chôdza a jemné naťahovacie cviky, joga a cviky špecificky určené pre popôrodné obdobie.

  • Krv

Po pôrode je potrebné zistiť prípadnú krvnú inkompatibilitu matky a dieťaťa (výsledok vyšetrenia krvnej skupiny z pupočníkovej krvi dieťaťa a porovnanie s krvnou skupinou matky) a následne zaistiť prevenciu u Rh-negatívnych žien, pokiaľ je ich dieťa Rh-pozitívne a tiež u žien s krvnou skupinou 0 pri pozitívnom Coombsovom teste z pupočníkovej krvi. 

  • Hormonálny systém

Po pôrode placenty začne v organizme ženy rýchla významná hormonálna prestavba. Dochádza k prudkému poklesu hladín všetkých placentárnych hormónov. Choriový gonadotropín vymizne zhruba do týždňa po pôrode. Prudký pokles zaznamená aj hladina estrogénov a progesterónu.

Hladina ďalších hormónov je závislá od toho, či a v akej kvantite žena dojčí. V skorom popôrodnom období v súvislosti s prirodzeným rozvojom laktácie sa významne zvyšuje hladina prolaktínu, ktorý je zodpovedný za tvorbu materského mlieka a oxytocínu, ktorý podporuje uvoľňovanie mlieka. Pokiaľ žena intenzívne dojčí, ich hladina je vysoká. Pokiaľ žena nedojčí, hladina prolaktínu sa znižuje, čo ovplyvní prebudenie prirodzenej hormonálnej samoregulácie: osi hypotalamus-hypofýza-vaječníky (ovaria) a po skončení šestonedelia dochádza postupne k nástupu ovariálneho cyklu, kedy sa obnovuje produkcia hormónov FSH a LH.

Do 6 týždňov po pôrode dochádza aj k normalizácii sekrécie hormónov štítnej žľazy a nadobličiek. Pokiaľ žena výlučne a intenzívne dojčí, nastupuje ovulácia (teda aj menštruácia) iba zriedkavo skôr ako pred desiatym týždňom po pôrode. Pokiaľ žena nedojčí intenzívne, ovulácia sa u 30% žien objaví asi do 3 mesiacov po pôrode. Hormonálne zmeny ovplyvnia nielen telesné zmeny, ale do značnej miery aj psychiku ženy po pôrode.

Kojenie - laktácia Kojenie - laktácia

Na kojenie sa telo ženy vďaka placentárnym hormónom pripravuje už v priebehu tehotenstva, kedy estrogény pôsobia na rozvoj mliekovodov a progesterón pôsobí na výstelku alveolov. Popôrodný pokles estrogénov a progesterónu spolu so skorým prisatím sa dieťaťa k prsníku stimuluje popôrodnú produkciu prolaktínu a tým je podporený aj skorý nástup laktácie. Ďalším dôležitým hormónom pre laktáciu a dojčenie je (ako bolo vyššie spomenuté) oxytocín, ktorý sa podieľa na vylučovaní materského mlieka, tým je podporená súčasne zavinovanie maternice. Oxytocín a prolaktín sa podieľajú aj na podpore väzby matky s dieťaťom. Prvé dni po pôrode, obvykle dva až tri dni, sa tvorí husté prvotné mlieko, nazývané mledzivo alebo kolostrum. Toto mlieko je cenné pre svoj vysoký obsah bielkovín, minerálnych látok, vitamínov, protilátok a nenasýtených mastných kyselín. Je pre novorodencov výborne stráviteľné a tiež kaloricky bohaté. Čerstvo narodenému dieťaťu poskytuje všetko, čo vo výžive a adaptácii na vonkajšie prostredie aktuálne potrebuje. V ďalších dňoch po pôrode, optimálne od druhého či tretieho dňa, sa rozvíja vlastné zrelé materské mlieko. Je pre novonarodené dieťa najprirodzenejšou a najdokonalejšou stravou. Má veľké množstvo predností, a okrem dobrej stráviteľnosti, vyváženého obsahu výživných látok, takzvane rastie s dieťaťom a prispôsobuje sa jeho aktuálnej nutričnej, vývojovej a imunologickej potrebe.

Emócie, psychika a nová matka Emócie, psychika a nová matka

Niekoľko hodín po pôrode sa žena obvykle prirodzene v myšlienkach vracia k pôrodu a jeho priebehu. Porovnáva reálny zážitok náročnej situácie so svojim pôvodným očakávaním. Pôrodný zážitok sa vždy premietne do jej sebahodnotenia. Vyrovnáva sa s ukončeným tehotenstvom a s prijatím novorodenca ako samostatnej bytosti. Žena je zvyčajne v zajatí myšlienok na starostlivosť o dieťa a otázok ohľadom kompetencií s tým spojených. Či starostlivosť zvládne a či bude dobrou matkou a pod.

V prvých hodinách a popôrodných dňoch je možné sledovať pri veľkej časti čerstvých šestonedieľok radostnú až euforickú náladu. Žena cíti úľavu, že má pôrod za sebou a konečne má v náručí svoje dlho očakávané dieťa. Euforický stav však väčšinou nemá dlhé trvanie a býva vystriedaný zvýšenou citlivosťou a úzkostnejším pohľadom na svet. Žena si začína uvedomovať realitu „všedných“ dní. Môže byť zaskočená faktom, že fantázia, ktorá sa zmenila na skutočnosť, vyžaduje zodpovednosť, odriekanie, stálu pohotovosť a plné nasadenie. Než si na trvalú záťaž žena po pôrode zvykne, môže byť konfrontovaná s pocitmi nízkej sebadôvery, nedostatočnosti až neschopnosti.

Pocity po pôrode sú umocnené nielen objektívnym priebehom pôrodu, ale významne viac subjektívnym zážitkom ženy. V dôsledku napríklad nenaplnených predstáv o priebehu pôrodu či pôrodnej traumy môže žena prežívať posttraumatickú stresovú reakciu. Negatívny vplyv na pocity a prežívanie ženy má aj spánkový deficit a únava. Vplyv tu môže mať aj to, či žena a dieťa spí spolu a vo vzájomnej blízkosti a či je/nie je spánok prerušovaný neistotou o stav dieťaťa spiaceho v inej miestnosti. Ďalšími faktormi sú hormonálne zmeny, prípadne bolestivosť pôrodných poranení a nástup tvorby mlieka.

Popôrodný blues

Tzv. popôrodný blues sa vyznačuje emocionálnou nestabilitou, náladovosťou, podráždenosťou, úzkostnými epizódami, plačlivosťou, zmätenosťou, nepokojom a niekedy aj pocitmi zníženej sebaúcty a sebahodnoty. Tiež sa môžu objaviť telesné prejavy, medzi ktoré môžeme zaradiť bolesť hlavy, nechutenstvo, malátnosť, palpitácie a poruchy spánku. Popôrodný blues väčšinou rýchlo odznieva, a to obvykle do desiateho dňa po pôrode. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako dva týždne, môžu znamenať riziko rozvoja závažnejšej popôrodnej depresie.

Možnými príčinami vzniku popôrodného blues je súvislosť so spomínanými zmenami tela, s partnerskou disharmóniou, možné sú aj príčiny psychosexuálne, nespracované neplánované materstvo, predošlá depresia, či traumatizujúci pôrod. Výskyt je častejší u prvorodičiek. Zdá sa, že popôrodný blues nesúvisí s ekonomickým zázemím či rodinným stavom ženy.

Popôrodná depresia

Popôrodná depresia sa môže objaviť kedykoľvek v priebehu prvých šiestich mesiacov po pôrode. Výskyt vrcholí obvykle cca 4 týždne po pôrode, pričom u 25–50 % žien trvá 6 mesiacov. Niektorí autori túto dobu predlžujú na priebeh prvého popôrodného roka.

Za najrizikovejšie obdobie pre rozvoj popôrodnej depresie je považovaný príchod domov z pôrodnice, kedy je žena zaťažená starostlivosťou o dieťa a domácností bez podpory a pomoci svojho najbližšieho okolia a bez dostupnej možnosti konzultácie s odborníkom. Ďalšie rizikové obdobia sú dva až tri týždne po pôrode, keď už klesá euforický záujem bližšej rodiny a klesá miera pomoci a podpory novej rodine. Život sa vracia do bežnej každodennej rutiny, keď žena môže cítiť samotu a pocity beznádeje.

Popôrodná depresia sa vyznačuje úzkostnými pocitmi, strachom zo samoty, pocitmi bezmocnosti a beznádeje, ďalej katastrofickými obavami z budúcnosti. Pocity smútku a úzkosť môžu byť také silné, že dokážu narušiť schopnosť plniť bežné denné úlohy a postarať sa o dieťa aj o seba samotnú. Práve pocit neschopnosti milovať svoje dieťa, problémy sa dieťaťa dotýkať a starať sa oň býva jedným z jej významných ukazovateľov. Z ďalších symptómov je možné menovať extrémne zmeny v chuti na jedlo a problémy so spánkom. Diagnostika popôrodnej depresie nebýva jednoduchá, pretože niektoré jej prejavy sú ľahko zameniteľné s normálnymi prejavmi v šestonedelí (nespavosť, pocity nízkej sebadôvery, sexuálny nezáujem, úbytok na váhe).

Avšak je nutné dodať, že niekedy je ťažké určiť, čo je príčina a čo následok, pretože depresia matky môže byť tiež čiastočne spôsobená náročným správaním dieťaťa.

Neopomenuteľným faktorom, ktorý pravdepodobne tiež prispieva k rozvoju popôrodnej depresie, je kvalita výživy tehotnej a dojčiacej ženy (!). Mnohé štúdie ju dávajú do súvislosti s nedostatočným príjmom najmä omega 3 mastných kyselín, vitamínu D, ďalej potom kyseliny listovej, B vitamínov všeobecne, železa a vápnika. Preto kvalitná výživa ženy už v tehotenstve by mohla zohrať preventívnu úlohu, najmä ak má žena depresiu v anamnéze. Popôrodnou depresiou sú viac ohrozené ženy s popôrodnou anémiou, čo zase spätne vedie k podčiarknutiu preventívneho významu výživy, ale aj k spozorneniu u žien s veľkou krvnou stratou počas pôrodu. Popôrodná depresia môže byť spojená aj s dysfunkciou štítnej žľazy. Depresia sa môže objaviť už v tehotenstve, pričom jej výskyt je až u 20% tehotných žien.


Na posúdenie popôrodnej depresie sa odporúča využívať špeciálny štandardizovaný dotazník, tzv. Edinburghskú škálu postnatálnej depresie.


Popôrodná depresia je v šestonedelí pomerne častá a predstavuje záťaž pre ženu, dieťa, partnera aj celú blízku rodinu. Niekedy zostáva zvonka skrytá. Dôležité je súčasne ošetriť možné pocity viny, zlyhania a hanby ženy a požiadať o podporu blízku rodinu.

Popôrodná psychóza

Typickými príznakmi sú halucinácie, chorobné predstavy (bludy), plačlivosť, úzkosť, poruchy spánku, paranoja, poškodzovanie seba i dieťaťa, samovražedné sklony. Jej liečba prebieha rovnakým spôsobom ako pri iných psychotických ochoreniach. Zástava laktácie je nutná len v prípade, že látky liečivá prestupujú do materského mlieka a ohrozujú tak zdravie dieťaťa. Veľký dôraz je tu potom opäť kladený nielen na starostlivosť o ženu trpiacu popôrodnou psychózou, ale aj na psychosociálnu podporu celej rodiny.

Narodením dieťaťa sa zo ženy stáva matka. Byť matkou predstavuje prejsť významným transformačným procesom, ktorý zahŕňa aj duchovnú/spirituálnu zložku osobnosti ženy. U väčšiny žien sa jedná absolútnu transformáciu doterajšieho spôsobu života, a to nielen v hmotnej, ale aj v nehmotnej úrovni bytia. Žena spracováva otázky svojej existencie a života v širších súvislostiach. Častým je téma zmyslu života a ďalšieho smeru cesty, po ktorej žena kráča. Ďalej sú to otázky hodnôt a orientácie v živote a v novej situácii. Prebieha tiež prijatie a vybalansovanie materského poslania, ktoré súčasne so ziskami prináša aj určité straty.

Zmeny sexuality a partnerského vzťahu Zmeny sexuality a partnerského vzťahu

So zmenami v sebahodnotení a sebapoňatí, ktoré sa mení v reakcii na pôrod a obdobie materstva ženy, súvisia aj zmeny v sexualite a v partnerskom živote. V tehotenstve a následne po pôrode sa často sexualita presúva do ženskejšej kvality prežívania, ktorá zahŕňa jemné, ošetrujúce a citlivé milovanie, ktoré nezahŕňa také intenzívne telesné výboje, ale naopak preferuje nežnosti, objatie, masáže, dotyky, hladenie, bozky, plynutie. Tehotenstvo je pre niektoré ženy je obdobím, kedy prvýkrát zažijú orgazmus vďaka väčšiemu prekrveniu malej panvy a schopnosti sa uvoľniť. Podobne obdobie po pôrode je celkovo pre väčšinu žien časom, keď sú veľmi citlivé a zraniteľné, a môžu mať strach z bolesti as tým spojenú obavu a strach z vlastného sexuálneho aktu.

Sexualita a jej prežívanie po pôrode, rovnako ako sebahodnotenie ženy, tesne súvisí s priebehom pôrodu a zážitkom, ktorý si z neho žena odnáša. Pokiaľ pôrod prebehol komplikovane a obsahoval prvky nerešpektujúceho až dehonestujúceho správania okolia k žene, býva žena traumatizovaná, unavená a potrebuje dlhší čas na rekonvalescenciu, kým nájde znovu cestu späť k sebe a svojmu telu.

Sexualita doznáva niekedy významnejšie zmeny aj zo strany partnera, keď žena môže byť mužom vnímaná skôr ako matka ako milenka. Jedná sa o tzv. Madonin komplex. Vo väčšine prípadov sa objavuje u mužov, ktorí boli prítomní pri pôrode a prežili aj svoju pôrodnú traumu.

Sám partnerský vzťah je po pôrode plný zmien s potrebou sa na ne adaptovať. Mení sa nielen žena na matku, ale aj muž na otca. Často práve muž potrebuje zhruba rok na adaptáciu na svoju novú otcovskú úlohu. Medzi hlavné úlohy „novorodeného“ otca patrí podpora ženy, podpora emocionálnej väzby medzi ňou a dieťaťom (dať žene priestor a nenarušovať jej spojenie s dieťaťom), ochrana ženy a dieťaťa, starostlivosť o spoločný domov, aktívna podpora v stabilizácii ženy v jej novej úlohe a v integrácii jej vnútorného zážitku materstva, akceptácie ženy a jej rozhodnutí. Spoločnosť v súčasnej dobe síce pozitívne oceňuje, keď sa muž zapája do starostlivosti o narodené dieťa, ale treba si uvedomiť, že najdôležitejšou rolou a úlohou otca nie je suplovať matku, ale dať jej oporu. Aby adaptácia prebehla hladko, nová rodina by sa mala riadiť jednoduchým pravidlom: Otec sýti na všetkých úrovniach matku, matka sýti na všetkých úrovniach dieťa. Súčasne sú schopní, žena aj muž, sa navzájom oceniť.

Rolové popôrodné zmeny u ženy Rolové popôrodné zmeny u ženy

Fenoménom dnešnej doby je, že od žien očakávame bezchybné plnenie úlohy „dobrej matky“, ktorej obrazom je zdravé a spokojné dieťa, na druhej strane ženy v tejto situácii často zostávajú osamotené a bez podpory.

Ženy – matky často z rôznych zdrojov informácií počúvajú vzletné slová o materstve, ale v realite všedných dní fakticky na rebríčku sociálnej prestíže klesajú, pretože naša spoločnosť hodnotí spoločenskú prestíž skôr podľa druhu zamestnania, príjmu, výkonu, kultúrnych aktivít a vzdelania. Naša novodobá spoločnosť je všeobecne chudobná na oslavné a prechodové rituály. To, že sa narodilo dieťa, obvykle oslavujeme. Ale to, že sa z ženy stala matka, už príliš neregistrujeme a neoslavujeme. Nevieme ženu, ako darkyňu nového života, oceniť a berieme všetko ako samozrejmosť. Moderná spoločnosť sa čoraz viac odkláňa od ocenenia role matky a jej podpory.

Potenciálne problémy spojené s priebehom šestonedelia Potenciálne problémy spojené s priebehom šestonedelia

  • Neinformovanosť, nevhodné/rizikové návyky.
  • Psychický diskomfort súvisiaci s traumatickým priebehom pôrodu, následné ťažkosti s kojením, narušenou väzbou medzi matkou a dieťaťom alebo zníženým sebahodnotením ženy, prípadne poruchou adaptácie na novú rolu.
  • Únava v dôsledku celkového fyzického a psychického vyčerpania.
  • Spánková deprivácia v dôsledku starostlivosti o novorodenca.
  • Telesný diskomfort súvisiaci s telesným poranením, prípadne s inými pôrodníckymi intervenciami.
  • Bolesť najčastejšie v dôsledku pôrodného poranenia, prípadne v súvislosti so sťahovaním maternice.
  • Riziko infekcie v dôsledku narušenia tkaniva v oblasti pôrodných ciest a prsníkov.
  • Horúčka pri komplikáciách s infekciou v maternici alebo v súvislosti s laktáciou.
  • Riziko deficitu telesných tekutín/dehydratácia matky v dôsledku krvných strát v pôrodnom období a v súvislosti s nástupom laktácie.
  • Problém s vyprázdňovaním moču v dôsledku opuchu rodidiel.
  • Zápcha v súvislosti s doznievajúcim účinkom progesterónu, strachom z bolesti pri vyprázdnení po natrhnutí hrádze, tiež v súvislosti nedostatkom tekutín, pohybu, nevhodným zložením stravy, podanými anestetikami a opiátmi počas pôrodu.
  • Poruchy dojčenia v dôsledku nesprávnej techniky alebo nesprávnej motivácie.
  • Nedostatočný príjem tekutín u novorodenca súvisiaci s neefektívnym dojčením či novorodeneckou žltačkou.

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

MOMCARE Popôrodné hygienické vložky 18 ks

  • MOMCARE + darček

Skladom v e‑shope

10,99 €

CHICCO Nohavičky popôrodné sieťované 4 ks

Skladom v e‑shope

6,69 €

LANSINOH Jednorázové vložky do podprsenky 60 kusov

Skladom v e‑shope

10,69 €

LIVSANE Masť na hemoroidy 30 g

Skladom v e‑shope

8,69 €

LIVSANE Včasný tehotenský test 1 kus

Skladom v e‑shope

4,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Vlasy a nechty
    12. 05. 2020

    Aký prípravok je vhodný proti vypadávaniu vlasov po pôrode?

    Dobrý deň, som po pôrode, cca 3 mesiac a dosť mi padajú vlasy. Chcela by som sa Vás opýtať, aký šampón resp. výživové produkty by ste mi odporučili proti padaniu vlasov aby to neškodilo aj materskému mliečku a padanie sa minimalizovalo? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak neužívate výživové prípravky vhodné pre dojčacie ženy, doporučujem Vám  prípravok Femibion 3, kt. je vyvinutý špeciálne pre dojčacie ženy.

    Ide o výživový doplnok, kt.  je určený na podporu špecifických potrieb dojčiacej ženy a potrieb bábätka počas dojčenia. Balenie obsahuje 28 tabliet a 28 kapsúl (4 týždne užívania). Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin® + vápnik a ďalšie minerály, vitamíny, luteín a cholín + DHA. Prípravok obsahuje  komplex vitamínov a minerálov, kt. majú priaznivý vplyv aj  na vlasy. 

    Odporúča sa užiť 1 tabletu a 1 kapsulu denne a zapiť dostatočným množstvom vody, najlepšie počas hlavného jedla.

     

    celkové zloženie : cholekalciferol (vitamín D3) , cholín , D-alfa-tokoferol (vitamín E) , D-biotín (vitamín B7, vitamín H) , jód (nešpecifikovaný) , kyanokobalamín (vitamín B12) , kyselina dokozahexaénová (DHA) , kyselina L-askorbová (vitamín C) , kyselina listová - Folát (vitamín B9) , kyselina pantoténová (vitamín B5) , luteín , niacín (vitamín B3) , pyridoxín (vitamín B6) , retinol (vitamín A) , riboflavín (vitamín B2) , selén (nešpecifikovaný) , tiamín (vitamín B1) , vápnik (nešpecifikovaný) , železo (nešpecifikované) , zinok (nešpecifikovaný)

     

    Vhodným výživovým prípravkom na podporu vlasov, kt. možete užívať počas kojenia Donna HAIR Forte cps 60  https://www.benulekaren.sk/donna-hair-forte-cps-60.. Užíva sa 1 tobolka denne. Odporúča sa zapiť dostatočným množstvom tekutín.  Prípravok užívajte aspoň 2-3 mesiace, aby sa efekt. V ponuke máme  aj  darčekové balenie, výživový doplnok v balení s regeneračným šampónom DonnaHAIR PERFECT: Donna HAIR Forte 3 mesačná kúra cps 90 ks + DonnaHAIR PERFECT šampón 100 ml 1set. https://www.benulekaren.sk/donna-hair-forte-3-mesacna-kura-cps-90-ks-donnahair-perfect-sampon-100-ml-1set

    Pamätajte prosím, nie je vhodné užívať viac vitamínových produktov, aby nedošlo k prekročeniu maximálnej dennej dávky jednotlivých vitamínov a minerálov. Je vhodné si vybrať 1 z tých 2 produktov - buď Femibion 3 alebo Donna Hair.

    Vlasy si môžete umývať šampónom  - Vlasové hnojivo šampón  https://www.benulekaren.sk/vlasove-hnojivo-sampon-150ml. Prináša účinnú pomoc pri nadmernom vypadávaní, rednutí a poškodení vlasov. Zloženie šampónu Vlasové hnojivo spája účinky kofeínu a komplexu hustoplexTM(extrakt žihľavy dvojdomej, extrakt zeleného čaju, extrakt silymarínu) pre dosiahnutie optimálnej hustoty, objemu a kvality vlasov u žien aj mužov.  Šampón je vhodné používať dlhodobo.

    Alternatívou je používanie Donna HAIR PERFECT regeneračný ŠAMPON 1x200 ml https://www.benulekaren.sk/donna-hair-perfect-regeneracny-sampon-1x200-ml-200ml

    Šampón je určený na každodennú starostlivosť o vlasy poškodené, namáhané, vlasy so sklonom k štiepeniu a lámavosti. Preniká do najhlbších vrstiev vlasu, intenzívne vyživuje a regeneruje oslabené časti vlasových vlákien a chráni vlasy pred poškodením.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Žily a cievy
    29. 11. 2021

    Krvácanie z konečníka počas šestonedelia

    Dobrý deň

    Chcela by som sa opýtať či existuje liek na vnútorné užitie na liečbu krvácania z konečníka a pri bolestiach konečníka počas vyprázdňovania? Som 5 týždňov po pôrode, kojím a zatiaľ si na postihnuté miesto aplikujem gel z dubovej kôry. Problém trvá asi 5 dní.
    Vopred Ďakujem za radu.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na liečbu hemoroidov sa používa liek Detralex alebo Flebaven, ale počas dojčenia sa nepoužíva.  U dojčiacich žien je potrebné rozhodnúť, či sa má prerušiť dojčenie alebo či prerušiť/zdržať sa užitia lieku.

    Vhodným prípravkom pre Vás je PREPARATION H 12 čapíkov: Špeciálnym prípravkom, kt. je odporúčaný na úľavu od analného nepohodlia počas tehotenstva a po pôrode je MULTI-GYN Anal compresses obklad proti hemeroidom 12 obkladov. Používajte Multi-Gyn Compresses tak často ako je potrebné, zakaždým keď pocítite alebo budete chcieť predísť nepríjemnému svrbeniu, citlivosti, podráždeniu a opuchom. Zohnutý obklad otvorte a aplikujte impregnovanou časťou na konečník. Nechajte pôsobiť tak dlho ako je potrebné, najmenej 5 minút. Opakujte minimálne dva krát denne až kým problémy neustúpia.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    19. 05. 2023

    BelanGel a šitie po pôrode

    Dobrý deň, je BepanGel vhodný aj na hojenie čerstvej rany v intímnej oblasti po pôrode a následnom strihani a šití?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Na hojenie čersvej rany môžete použiť Bepangel, UNIGEL na hojenie rán 30 g alebo môžte vyskúšať špeciálny prípravok na hrádzu - LANSINOH Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode 100 ml.

     

    Viac informácii o popôrodnej starostlivosi nájdete v článku  POPÔRODNÝ SPRIEVODCA – ČO BUDEM POTREBOVAŤ A AKO SA STARAŤ O RANU PO NASTRIHNUTÍ.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Močové cesty
    • Tehotenstvo
    03. 07. 2023

    Únik moču po pôrode

    Dobrý deň , poraďte prosím niečo na únik mocu po pôrode samozrejme rieši sa to aj vyšetreniami a bude pravdepodobne operácia ale doktor kázal dáke podporné vitamíny alebo niečo si kúpiť 

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na únik moču sú vhodné na 2 produkty - VULM INCOVENAL comfort tblIVE Inkontin stop 30 tabliet, ktoré nie sú vhodné pre dojčiace ženy. 

     

    Ak máte problémy s únikom moču po pôrode, môžete posilňovať svaly panvového dna  pravidelnými cvičeniami Kegelových cvikov, ktoré posilňujú svaly panvového dna a tak môže pomôcť zlepšiť kontrolu nad močovým mechúrom. Snažte sa vyprázdňovať močový mechúr pravidelne a úplne, vyhýbajte sa zadržiavaniu moču. Monitorujte svoj príjem tekutín a upravte ho podľa potreby. Vyhýbajte sa príliš veľkému množstvu tekutín, najmä pred spaním. Je vhodné obmedziť jedlá a potraviny, kt. pôsobia dráždivo na močový mechúr : káva, citrusy, korenené jedlá. Tento problém zvyčajne dočasný, zlepšuje sa s časom, ako sa telo zotavuje po pôrode. Je potrebné sa obrátiť na gynekológa, nech Vám navrhne liečbu, ktorá je vhodná aj pre dojčiace ženy. 

    Prajem Vám rýchle zotavenie po pôrode. Viac o tejto téme sa dočítate v článku POPÔRODNÝ SPRIEVODCA – ČO BUDEM POTREBOVAŤ A AKO SA STARAŤ O RANU PO NASTRIHNUTÍ.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.