Kyselina hyalurónová a jej blahodárne účinky

KYSELINA HYALURÓNOVÁ A JEJ BLAHODÁRNE ÚČINKY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Kyselina hyalurónová (HA) je unikátna, telu vlastná látka, ktorá sa vyskytuje vo všetkých tkanivách. Takmer polovica z jej objemu je prítomná v koži, v synoviálnej tekutine, sklovci oka a v pupočnej šnúre. HA je biokompatibilná, rozložiteľná a má len minimálne imunologické vlastnosti, preto sa stáva veľmi výhodným a obľúbeným materiálom pre medicínske a estetické ciele.

 • Pohyb
 • Pleť a pokožka
 • Životný štýl

8 minút čítania


Čo je kyselina hyalurónová? Čo je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová (Hyaluronic Acid, HA) je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu. Z chemického hľadiska ide o molekulu glykozaminoglykánu, polysacharidu s veľkou molekulovou hmotnosťou. Je zložená z opakujúcich sa disacharidových jednotiek, každá z nich obsahuje kyselinu D-glukurónovú a N-acetylglukosamín. Kyselina hyalurónová môže ako kyselina existovať iba v silne kyslom prostredí. V organizme je ph vyššie (mierne kyslé až mierne zásadité), preto v tomto prostredí sa HA vyskytuje iba vo forme soli, najčastejšie sodnej, vo forme hyaluronátu sodného.

Okrem reparačnej funkcie, má kyselina hyalurónová schopnosť viazať vodu v tkanivách, podporuje tvorbu kolagénu, urýchľuje hojenie rán, premazáva kĺby a spolu reguluje správanie buniek počas embyogenézy.

U 70kg človeka jej obsah predstavuje až 15g, pričom približne jedna tretina 5 g je za 24 hodín biodegradovaná a následne obnovená ľudským organizmom. Schopnosť obnovy vekom klesá (každých 10 rokov o približne 6 %). Po 40. roku života máme v tele len polovičné množstvo kyseliny hyalurónovej, čo vedie k dehydratácii pleti, tvorbe vrások a ďalším problémom, preto je potrebné telu a pleti vo vyššom veku ju dodatočne doplniť.


v Hlavné účinky kyseliny hyalurónovej

 1. Hydratácia tkanív, slizníc a pokožky: Jej hydratačné účinky sa pripisujú jej schopnosti viazať veľké množstvo vody, čo pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a pružnú.
 2. Vyplňovanie vrások: V kozmetike sa používa na vyplňovanie jemných vrások a zlepšenie textúry pokožky.
 3. Regenerácia tkanív: Kyselina hyalurónová podporuje a urýchľuje proces hojenia rán a jaziev. Vďaka hydratačným schopnostiam sa podieľa aj na obnove tkanív.
 4. Podpora kĺbov: Kyselina hyalurónová je základnou súčasťou spojivového tkaniva. Pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov, znižuje ich bolestivosť, čo sa využíva aj v liečbe kĺbov. Injekcie s touto látkou môžu pomôcť pri artritíde a iných kĺbových ochoreniach.
 5. Ochrana očí:  HA pomáha udržiavať oko zvlhčené, chráni namáhané oko pred vysýchaním a preto býva dôležitou súčasťou očných kvapiek na suché oči.

Kyselina hyalurónová a jej začiatky

HA bola objavená ako polysacharid s vysokou molekulovou hmotnosťou v roku 1934 profesorom oftalmológie Dr. Mayerom a jeho asistentom Palmerom, ktorí ju izolovali zo sklovca oka hovädzieho dobytka a neskôr aj z kohútich hrebienkov. Jej názov je odvodený od sklovca, z ktorého bola látka izolovaná (hyaloid) a kyseliny urónovej, z ktorej bola zložená. Spočiatku sa používala ako vyplňovací materiál získaný z kohútich hrebienkov, ktorý však spôsoboval alergické reakcie a preto sa musel hľadať jej zdroj neživočíšneho pôvodu. Stabilizovanú HA sa podarilo získať biofermentáciou baktérie Streptococcus equi, ktorá sa používa na výrobu výplní dodnes.

Kyselina hyalurónová v kozmetike a dermatológii Kyselina hyalurónová v kozmetike a dermatológii

 • 1. Hydratácia pleti a korekcia vrások

Kyselina hyalurónová je v kozmetike a dermatológii veľmi obľúbenou zložkou pre svoje hydratačné účinky na pokožku. HA má schopnosť viazať veľké množstvo vody, až 1000 – 3000 násobne viac, ktoré postupne uvoľňuje, čo vedie k intenzívnej hydratácii pleti, ktorá sa stáva jemnou a pružnou. Okrem toho stimuluje tvorbu kolagénu, potrebného pre pružnosť pokožky.

Kyselina hyalurónová je dôležitou súčasťou hydratačných a anti-aging krémov a sér. Krémy a séra s obsahom kyseliny hyalurónovej (VICHY Mineral 89LA ROCHE-POSAY Hyalu B5) pomáhajú zjemňovať vrásky, zlepšujú  tonus a elasticitu pokožky.

Účinok kyseliny hyalurónovej závisí od veľkosti molekulovej hmotnosti. Čím menšia molekulová hmotnosť, tým ľahšie a hlbšie preniká do pokožky. Aké druhy kyseliny hyalurónovej by mal obsahovať kvalitný hydratačný kozmetický produkt?

 1. Vysokomolekulárnu HA, ktorá pôsobí na povrchu pokožky, kde vytvára ochranný viskózny film. Zabezpečuje rýchlu hydratáciu pleti, jej účinok je okamžitý, avšak krátkodobý.
 2. Nízkomolekulárnu HA, ktorá preniká hlbšie do hlbších vrstiev pokožky a zabezpečuje dlhodobú hydratáciu a viditeľnú redukciu vrások.

Kombinácia oboch foriem zabezpečuje rýchlo viditeľný efekt na vašej pleti a zároveň dlhodobú hydratáciu a redukciu vrások. HA je univerzálna, vhodná pre všetky typy pleti, ale blahodárne pôsobí predovšetkým na suchú a  dehydratovanú pleť, s ktorou kyselina hyalurónová dokáže doslova zázraky. Okrem samotnej HA sa v kozmetike často používa jej derivát – hyaluronát sodný. Jeho výhodou je menšia molekulová hmotnosť a lepšia rozpustnosť vo vode.

 • 2. Estetické zákroky – Vyplňovanie vrások 

Kyselina hyaluronová patrí medzi základnú a druhú najčastejšie aplikovanú látku v estetickej medicíne. Pre jej okamžite viditeľný efekt a časovo nenáročnú aplikáciu je veľmi populárna pri nechirurgických estetických zákrokoch. Dobre sa kombinuje s botulotoxínom pri redukcii nežiadúcich prejavov prirodzeného starnutia kože, ako sú vrásky a dehydratovaná pleť. Aplikuje sa injekčne. Medzinárodnou spoločnosťou plastických chirurgov bola vyhodnotená ako najlepšia neinvazívna estetická procedúra na korekciu nosovo-ústnych rýh, statických vrások čela, asymetrie úsmevu, na zvýraznenie a zlepšenie tvaru a objemu pier.

Ako dlho pretrváva účinok HA vo výplniach? Pri správnej aplikácii injekcií s kyselinou hyalurónovou účinok môže pretrvávať 12 až 18 mesiacov, po hlbokej aplikácii väčšieho množstva materiálu v oblasti líc a brady až 24 mesiacov. Pri perách je HA rozložená organizmom po 6 až 9 mesiacoch. Opakované a pravidelné aplikácie predlžujú efekt a spomaľujú prirodzené odbúravanie produktu v ľudskom tele.

Aké riziká prináša aplikácia kyseliny hyaluronovej pri vyplňovaní vrások? Injekčná aplikácia HA patrí medzi bezpečné estetické zákroky, ak je vykonaná skúseným zdavotníkom. V opačnom prípade hrozí riziko vzniku nekrózy v ošetrovanej oblasti, dôsledkom nechceného prerušenia cievneho zásobenia. Použitie mikrokanýl pri zákrokoch skracuje čas zotavenia, znižuje výskyt modrín a krvácania, čo je pre pacienta bezpečnejšie a výhodnejšie.

 • 3. Hojenie rán pomocou kyseliny hyalurónovej 

Základným predpokladom úspešného hojenia nekomplikovaných rán je vytvorenie primeranej vlhkosti a vlhkého prodstredia. Okrem najčastejšie používaných hydrokoloidných, polyuretánových a alginátových krytí sa pri hojení rán uplatňujú aj prípravky s kyselinou hyalurónovou.

Kyselina hyalurónová ako základná substancia extracelulárnej matrix hrá dôležitú úlohu v oprave poškodenej kože a preto sa používa aj na liečbu rán. Má vysokú schopnosť hydratácie, je schopná absorbovať 1 000 – 3000 násobok vlastnej váhy vo vode. Vďaka tejto absorpčnej schopnosti zabezpečuje hydratáciu tkanív, pomáha udržiavať ranu vlhkú, čo je dôležité pre tvorbu nových tkanív v poškodenej oblasti. Pomáha redukovať jazvy, jej aplikácia do rán jazvy zjemňuje a zlepšuje ich celkový vzhľad.

HA aplikovaná vo forme gélu alebo krému (Bionect, ROSENPHARMA Ha gél z kyseliny hyalurónovej) výrazne urýchľuje hojenie rán, popálenín či odrenín. Použiť ju môžete aj na kožné podráždenia, akútne a chronické rany, rezné rany a odreniny, popáleniny 1. a 2. stupňa, pooperačné rany, vredy predkolenia a preležaniny.


Kyselina hyalurónová v reumatológii 
Kyselina hyalurónová v reumatológii

 • Osteoartróza

Kyselina hyalurónová patrí medzi symtomaticky pomaly pôsobiace liečivá (SYSADOA), tzv. kĺbovú výživu, ktorá sa používa na liečbu osteortrózy. SYSADOA (z ang.  symptomatic slow acting drug oosteoarthritis,) sú lieky, ktoré znižujú bolesť a zlepšujú funkciu kĺbov. Medzi SYSADOA okrem kyseliny hyalurónovej patrí aj glukózamín sulfát, chondroitín sulfát, diacereín, ASU (avokádový a sójový nesaponifikovaný olej) a MSM (metylsulfonylmetán).  SYSADOA  sa používajú na liečbu osteoartrózy, odporúčajú sa hlavne pri artróze kolena (gonartróza), artróze bedrového kĺbu a osteoartróze rúk. Nástup ich  účinku je pomalý, 2 – 4 týždne, ale ich efekt pretrváva aj nejaký čas po ukončení užívania.

Koncentrácia HA ako prirodzenej súčasti synoviálnej tekutiny pri osteoartróze klesá. Suplementácia exogénnej  HA zlepšuje reologické vlastnosti synoviálnej tekutiny. Kyselina hyalurónová stimuluje aktivitu chondrocytov na syntézu kyseliny hyalurónovej, proteoglykánov. Inhibuje chemotaxiu,  fagocytózu a proliferáciu leukocytov. 

Pri liečbe osteoartrózy sa kyselina hyalurónová aplikuje do vnútra kĺbu (intraartikulárne), kde vďaka svojej viskozite zlepšuje reologické vlastnosti synoviálnej tekutiny. V kĺbovej dutine je metabolizovaná za 4 až 5 dní, ale jej priaznivé účinky pretrvávajú niekoľko týždňov. Podávajú sa v 3 – 5 injekciách v týždňových intervaloch s možnosťou opakovania po 1/2 roku. Vysokomolekulové preparáty sa môžu podávať v jednej injekcii ročne. Okrem injekčnej formy je možné kyselinu hyalurónovú  podávať  perorálne ako podporný prípravok pri liečbe osteoartritídy (Hyalurmed, ) alebo aplikovať lokálne na postihnuté miesto (). 

Ďalšie možnosti využitia kyseliny hyalurónovej Ďalšie možnosti využitia kyseliny hyalurónovej

 1. Urológia – prevencia recidív: Kyselina hyalurónová našla svoje uplatnenie aj v urologickej praxi. Používa sa v rámci prevencie recidív infekcie dolných močových ciest, k liečbe post-radiačného zápalu močového mechúra ale aj pri syndróme chronickej bolesti močového mechúra ().
 2. Očné lekárstvo – Liečba syndrómu suchého oka: Kyselina hyalurónová je vďaka svojim lubrikačným vlastnostiam dôležitou zložkou očných kvapiek na suché oči, ktoré sa používajú pri liečbe syndrómu suchého oka. Hydratuje, chráni a zvlhčuje povrch oka. Vytvára stabilný slzný film, čo zlepšuje hydratáciu rohovky a spojivky.  Očné kvapky s kyselinou hyalurónovou alebo jej sodnej soli môžu mať rôznu viskozitu. Očné kvapky s obsahom 0,1% kyseliny hyalurónovej (HYLO COMOD®) sú ideálne pre mierne až stredne suché oči, vyšššia koncentráia 0,2 a viac % je vhodná na ťažké formy suchých očí. (HYLO® GEL).
 3. Gynekológia – zmierňuje vaginálny diskomfort pri menopauze: HA s lipozomálnou štruktúrou (MUCOGYNE) zvlhčuje vulvovaginálnu sliznicu, udržiava jej prirodzenú pružnosť a zvyšuje lubrikáciu pri nedostatočnej vaginálnej sekrécii.
 4. ORL a pneumológia: Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou medzibunkových priestorov dýchacích ciest. Cielené podanie kyseliny hyalurónovej (YABRO) do horných aj dolných dýchacích ciest inhalačnou formou pomáha pri opakovaných infekciách horných alebo dolných dýchacích ciest, pri dlhodobom kašli, suchom alebo vlhkom pocite suchosti sliznice, problémoch s hlasivkami, po operačných zákrokoch (napr. v prínosových dutinách).

Kyselina hyalurónová a jej nežiadúce účinky Kyselina hyalurónová a jej nežiadúce účinky

Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka, ktorej koncentrácia vekom klesá. Jej suplementácia zvonku či už aplikáciou na tvár v kozmetických výrobkoch alebo zvnútra vo forme výživových doplnkoch je veľmi dobre tolerovaná aj vďaka minimálnym imunologickým vlastnostiam. Aj keď je riziko alergickej reakcie nízke, môže sa vyskytnúť, predovšetkým pri estetických zákrokoch. Prejavom alergickej reakcie na mieste vpichu sú opuchy a bolesti. Aplikácia HA neskúseným zdravotníkom môže navyše spôsobiť nekrózy a modriny a preto venujte dostatočnú pozornosť pri výbere osoby a kliniky, ktorá zákrok vykoná.

Kyselina hyalurónová – v akých produktoch sa ukýva? Kyselina hyalurónová – v akých produktoch sa ukýva?

O skvelých účinkov aplikácie kyseliny hyaluruónovej na tvár formou kozmetických produktoch ste sa už dozvedeli, ale kedy užívať kyselinu hyalurónovú vnútorne ako doplnok stravy?

Po kyseline hyalurónovej vo výživových doplnkoch môžete siahnuť vtedy, keď chcete dopriať pleti to najlepšie, k čomu patrí aj jej podpora zvnútra. Najčastejšie sa vyskytuje v kombinácii s kolagénom, vitamínmi a minerálmi či už vo forme tabliet, kapsúl, prášku na prípravu nápoja alebo vo forme kvapiek. (, , .

Jej užívanie ocenia aj tí, ktorí chcú posilniť zdravie a pohyblivosť svojich kĺbov, či už sú to aktívni športovci, alebo všetci tí, ktorým vek alebo vitalitu neúprosne pripomínajú ich boľavé kĺby (). 

Kyselina hyalurónová


ZDROJE

 1. Soršáková Trnovksá, K. : Základné injekčné aplikačné techniky kyselinou hyalurónovou používané v dermatológii, Dermatológia pre prax, 2023, roč. 17 (1), 36 –41, dostupné z: :https://www.solen.sk/sk/casopisy/dermatologia-pre-prax/zakladne-injekcne-aplikacne-techniky-kyselinou-hyaluronovou-pouzivane-v-dermatologii.pdf
 2. Urbanček, S.: Kyselina hyalurónová a hojenie chronických rán, Dermatológia pre prax, 2015; 9 (3), 106 – 108 dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/819561ab00bafaaf528ec17301679e63.pdf
 3. Musilová, H.: Kyselina hyaluronová – použití v urologické praxi, Urologie pro praxi, 2023, roč. 24 (2), 64–67, dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/Solen_uro-202302-0002.pdf
 4. Poláková, K,: Hojenie rán pomocou kyseliny hyalurónovej, Praktické lekárnictvo, 2011, roč. 1(4), 171 – 174, dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/80c4a0351488ba961e08cc14b7620efd.pdf
 5. Lukáčová, O, Lukáč, J.: Liečba osteoartrózy, Via practica, 2015, roč. 12(3), 114 – 121, dostupné z: hhttps://www.solen.sk/storage/file/article/093b97882749be5a699c81175d1ebef0.pdf
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

VICHY Minéral 89 hyaluron booster 50 ml

 • VICHY 2+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

26,09 €

HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100 ml

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

56,89 €

MOVIT Morský kolagén beauty plus + kyselina hyaluronová 90 tabliet

Skladom v e‑shope

20,29 €

HYALURON N-MEDICAL 100% čistá kyselina hyalurónová 100 ml

 • N-MEDICAL + darček
 • Novinka
 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

81,69 €

KOLAGENDRINK Vegan hyaluronic acid sirup kyselina hyalurónová 500 ml

Skladom v e‑shope

19,79 €

PLANTHÉ Hyaluronové sérum 50 ml

Skladom v e‑shope

18,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  24. 04. 2023

  Používanie LA ROCHE-POSAY Hyalu B5 sérum počas dojčenia

  Dobrý deň, môže sa toto sérum https://www.benulekaren.sk/la-roche-posay-hyalu-b5-serum-1x30-ml?gclid=Cj0KCQjwi46iBhDyARIsAE3nVrbpvErSSISG3m_sjQVL5dk_Ogo3Gi8qt0j0M0Wk8GuvOsCbfX03zHwaAtRbEALw_wcB používať počas dojčenia? Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  LA ROCHE-POSAY Hyalu B5 sérum 30 ml je vhodný a bezpečný počas dojčenia. Obsahuje dva typy kyseliny hyalurónovej, vitamín B5 pre vyplnenie a regeneráciu aktívnej obnovy pleti. Vypĺňa pleť a obnovuje ochrannú kožnú bariéru.  Aplikuje sa  ráno a/alebo večer  na tvár.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  09. 10. 2023

  Aký je obsah kyseliny hyalúronovej v prípravku HEPATICA Kyselina hyaluronová 90 kapsúl?

  Koľko mg kyseliny hyalurónovej obsahuje 1 kapsula HEPATICA Kyselina hyaluronová 90 kapsúl ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Výživový doplnok obsahuje  nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú (v 1 kapsule 70 mg hyaluronátu sodného). 

   

  Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová vo forme sodnej soli je stabilnou formou hyalurónovej kyseliny. V ľudskej koži tvorí kyselina hyalurónová zložku EMC - extracelulárnej matrice. Zvlhčuje ju a dodáva jej elastickosť, oneskoruje proces starnutia kože, preto je súčasťou mnohých prípravkov proti vráskam. Jej prítomnosť v kĺboch zaisťuje príslušne mazacie vlastnosti (viskozitu, elasticitu), synoviálnej tekutiny, zodpovedné za ochranu kĺbov.
  S pribúdajúcimi rokmi úroveň kyseliny hyalurónovej v našom tele postupne znižuje. Denná dávka (1 kapsula) kyseliny hyalurónovej Hepatica pomáha doplniť jej nedostatok, udržiavať jej optimálnu úroveň v organizme. Kapsula sa užíva vcelku 30 minút pred jedlom a zapíja sa  dostatočným množstvom vody. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  05. 12. 2023

  Inhalovanie kyseliny hyaluronovej inhalátorom

  Je mozne pouzit aj kyselinu hyaluronovu?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na rozprašovanie kyseliny hyaluronovej (IBSA YABRO 30 ml 10 ampuliek) sa odporúča s používať prístroj vybavený kompresorom, u ktorého je zaručený dostatočný výkon (orientačná hodnota je minimálne 0,40 ml za minútu). Nepoužívajte ultrazvukové zariadenia.

   

  Výkon rozprašovača Beurer IH 58 je  cca 0,25 ml/min. Na rozprašovanie Yabra je vhodnejší výkonnejší - napr. OMRON Comp air NE-C28P inhalátor kompresorový 1 kusOMRON A3 Complete NE-C300 inhalátor kompresorový 1ks

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.