Suchá a dehydrovaná pleť: (NIE) JE to to isté?

SUCHÁ A DEHYDROVANÁ PLEŤ: (NIE) JE TO TO ISTÉ?

 

Máte suchú alebo dehydrovanú pleť? 


Je to to isté? NIE. Veruže nie. Avšak mnoho žien si myslí pravý opak. Ak dúfate, že si správne kupujete krém na dehydrovanú pleť, popremýšľajte! Môžete mať naozaj len suchý typ pleti a bude lepšie si kúpiť úplne iný produkt.

 • Články o zdraví

Chybu však nespravíte nákupom produktov pre hydratáciu pleti - ak máte suchú pleť, to nevadí. Naopak, ak máte dehydrovanú pokožku a kupujete si produkty na suchú pleť, môže vás to nadmerne premastiť a to by nebolo najvhodnejšie. Make-up ktorý sa hodí na viacero typov pleti takú škodu určite nenapácha, lebo pôsobí len na povrchu pokožky, narozdiel od krému, ktorý sa vstrebáva.

Prečo si tieto dva pojmy mýlime?

Väčšina ľudí si pojem "suchá, suchý" spojuje s vyprahnutou pôdou plnou prasklín, ktorá nevidela dážď a vlhkosť už veľmi dlho. Lenže u pokožky je to inak. Pokožka je vlastne zložitý mechanizmus pozostávajúci z viacerých vrstiev husto zásobených krvou prinášajúcich rôzne živiny. Mnohé látky si vytvára sama a my dobre vieme, že z toho množstva látok jej môže chýbať hociktorá, alebo dokonca aj viacero látok súčasne. Záleží od vonkajších a vnútorných faktorov ako napr. životného štýlu, výživy a iné.

Suchá pokožka nie je len o ekzémoch a určite sa nejedná o chorobu a nejde ani o žiadnu alergickú reakciu. Škody na pokožke nie sú v takom veľkom rozsahu, preto sa stačí o pokožku správne starať a problém ustúpi. Poradíme, ako na to...

Rozpoznajte suchú pleť Rozpoznajte suchú pleť

Poznáme 4 základné typy pleti:

 1. Normálna pleť – má stredne veľké až jemné póry. Koža má matný lesk, jasný, čistý vzhľad a je dobre prekrvená. Normálna zdravá pleť sa zvyčajne jemne mastí v T- zóne, zatiaľ čo na tvári môže byť jemne suchšia. Nevyskytujú sa často nedokonalosti ani pocit pnutia pleti. Pleť je na dotyk hebká a vláčna.
 2. Mastná pleť – vyznačuje sa nadmernou funkciou mazových žliaz. Sébum pokrýva celú tvár, ktorá sa mastne leskne, pretože jeho produkcia je zvýšená. Pleť má veľké póry a pôsobí hrubo a silne, má sklon k tvorbe nečistôt. Tento typ pleti väčšinou vyzerá dlhšie mladšie, pretože jemné linky a vrásky sa tvoria neskôr ako pri suchšom type pleti.
 3. Zmiešaná pleť – sa najčastejšie vyskytuje u mladšej pleti. T – zóna býva výrazne mastnejšia, môžu sa vyskytovať nedokonalosti, zatiaľ čo líca zostávajú jemné a skôr suché. V neskoršom veku väčšinou prechádza zmiešaná pleť k normálnemu typu pleti.
 4. Suchá pleť - produkuje malé množstvo mazu, vyzerá matne a až neprirodzene napína celú tvár. Má sklony k začervenaniu a vytváraniu fľakov, vysušenie pleti vedie ku vzniku jemných liniek, čo prispieva k predčasnému starnutiu a tvorbe vrások. Suchá pleť – je tenká, bez viditeľných pórov, napnutá, náchylná na tvorbu rôznych alergických prejavov, má zvýšenú dráždivosť a pri nedostatočnom ošetrovaní sa prejavuje šupinatosťou, hrubosťou, drsnosťou, svrbením...

Svrbenie kože je subjektívnym nepríjemným príznakom suchej kože, ktorý má neurofyziologický podklad. Zhoršuje sa mechanickými, tepelnými, chemickými podnetmi, čím vzniká začarovaný cyklus svrbenia a škriabania. Suchá koža má nižší obsah vody v epiderme – pod 10%, obmedzená je jej pružnosť, ohybnosť a je náchylnejšia na prienik enviromentálnych faktorov - baktérií, alergénov, alebo chemikálií, na ktoré reaguje vznikom zápalu, napr. ekzému.

 

Príčiny vzniku suchej pleti Príčiny vzniku suchej pleti

 • Vonkajšie faktory

Suchá koža sa často vytvorí vplyvom vonkajších faktorov. Môže to byť spôsobené nevhodnými čistiacimi prípravkami na pleť, parfumovanými prípravkami, suchým vzduchom v období vykurovacej sezóny, ale môže byť za to zodpovedný aj nevhodný životný štýl. Nízky príjem tekutín, príjem potravinových prísad, soľ, cukor, fajčenie, konzumácia alkoholu a príliš veľa kávy, sú faktormi, ktoré zodpovedajú za zhoršenú kvalitu pokožky.

 • Vnútorné faktory

Určenie príčin je úlohou špecialistu - v prvom rade je potrebné navštíviť dermatológa. Mnohokrát iba dôkladné endokrinologické vyšetrenie môže odhaliť príčiny. Môže to byť znížená funkcia štítnej žľazy, zvýšená tvorba estrogénu, znížená produkcia androgénov, ale aj cukrovka, potravinová alergia či psychický stres.

Prevencia vzniku suchej pokožky Prevencia vzniku suchej pokožky

V prvom rade je potrebné zabrániť stratám vody z pokožky.

V druhom kroku je dôležité tieto straty nahradiť, obnoviť ochranný hydrolipidický film. Na tento účel nám slúžia prípravky, ktoré obsahujú lipidy – ceramidy, cholesterol... a tak isto hydratačné faktory ako urea, kyselina mliečna, glycerín... prípadne aj protizápalové látky. Medzi nefyziologické lipidy patrí napr. vazelína, minerálne a rastlinné oleje. K fyziologickým lipidom zaraďujeme cholesterol, ceramidy a nenasýtené mastné kyseliny.

Suchá koža je varovným príznakom, ktorý vyžaduje zvýšenú starostlivosť a liečbu. Potrebná je úprava hydratácie a obsahu lipidov, čo vedie k normalizácii ochrannej bariéry voľbou vhodného prípravku podľa typu a rozsahu poškodenia.

 

Koho postihuje?

 • Niektorí ľudia sa so suchou pokožkou už narodia, je súčasťou ich genetickej výbavy.
 • Pokožka sa mení aj vekom – je suchšia u detí s výnimkou novorodencov, ale strata vody je v tomto období väčšia, v období dospievania je mastnejšia, v zrelom veku je opäť suchšia – kožné a potné žľazy sú menej funkčné. Prirodzené starnutie pokožky spôsobuje stenčovanie epidermy, pretože dochádza k zníženiu obnovy buniek a zhrubnutiu zrohovatenej vrstvy.

Tento problém často postihuje ďalej ľudí, ktorí:

 • buď radi plávajú,
 • alebo sa často nachádzajú v teplých a následne studených priestoroch,
 • či prichádzajú do kontaktu s klimatizáciou,
 • u ľudí, ktorí pracujú s chemikáliami (ktorými sú aj čistiace prostriedky),
 • a u starších ľudí. 

Základné kroky starostlivosti o pleť Základné kroky starostlivosti o pleť

Základy starostlivosti o pleť
Koža je najväčším vylučovacím orgánom ľudského tela a zároveň našou vizitkou. Vyžaduje teda náležitú starostlivosť prispôsobenú konkrétnemu typu a stavu pleti.

Na povrchu kože je dôležitá špecifická funkcia kožnej bariéry, ktorá je nevyhnutná na udržanie zdravého stavu kože. Kožná bariéra izoluje od okolitého znečistenia a predchádza nebezpečenstve vzniku podráždenia. Zároveň je nutné priebežne a jemne odstraňovať odumreté kožné bunky, nadbytočný kožný maz a nečistoty z ovzdušia. 

Pre každý typ pleti je nutné zvoliť vhodné produkty na čistenie – aby sa pleť zbytočne navysúšala, alebo nedráždila.

Správne odlíčenie je základom starostlivosti o pleť. Hoci sú pravidlá správneho čistenia a odlíčenia takmer notoricky známe, stále existuje mnoho žien, ktoré ich nedodržiavajú. Pritom práve táto základná starostlivosť je kľúčom k bezchybnej pleti.

1. Čistenie a odlíčenie

Hygiena je základným stavebným kameňom starostlivosti o všetky typy pleti. Okrem čistiaceho účinku, keď odstraňujeme čiastočky prachu, pot, nadbytočný maz a odumreté bunky, tiež odstraňujeme make-up. Pozostatky make-upu na tvári vedia najmä počas noci (keď sa pleť najviac regeneruje) napáchať neplechu. V prípade mastnejšieho typu pleti treba zvoliť čistiace gély alebo čistiace peny a v prípade suchej pleti sú ideálne čistiace pleťové mliečka.

2. Tonizácia

Druhým krokom v základnej starostlivosti je použitie pleťovej vody, ktorá príjemne osvieži, odstráni zvyšky čistiaceho mlieka a upraví PH pleti. Tonikum pleť dočistí, upokojí, zjemní a pripraví pokožku na prijatie aktívnych látok do hlbších vrstiev pokožky, ktoré nasledujú v kréme.

3. Starostlivosť

Na očistenú a osvieženú pleť potom môžeme naniesť denný alebo nočný krém. Výživa a hydratácia pokožky je nevyhnutné pre udržanie mladistvého a zdravého vzhľadu. Podporuje prirodzené funkcie kože, predchádza vzniku vrások a zabraňuje dehydratácii.

4. Regenerácia

Pre rozžiarenie a oživenie pleti je vhodné 1 – 2krát do týždňa používať pleťové masky. V prípade suchej pleti sú vhodné hydratačné, výživné, a aj regeneračné pleťové masky. Pre ošetrenie pleti peelingom pletí všeobecné pravidlo aplikácie raz až dvakrát týždenne, ale významnú úlohu hrá typ pleti. Mastná pleť znesie peeling až 3krát do týždňa, zatiaľ čo pri suchej pleti postačí aplikácia raz za 14 dní.

Pri výbere vhodných kozmetických prípravkov je potrebné dbať na kvalitu, účinnosť, bezpečnosť a šetrnosť k pokožke. Prípravky by mali byť klinicky testované na dráždivosť a alergie, vrátane jednotlivých zložiek, vhodné aj pre citlivú pleť, hypoalergénne a nekomedogénne. Najlepšie bez alkoholu, bez parabénov a bez parfumácie.

 

 Odporúčané top produkty na ošetrenie suchej a veľmi suchej pleti Odporúčané top produkty na ošetrenie suchej a veľmi suchej pleti

Hlavnou úlohou prípravkov určených na suchú a veľmi suchú pleť je podporiť rast a dozrievanie epidermálnych buniek, upokojiť pokožku, zastaviť cyklus svrbenia a škriabania, predísť ďalšiemu poškodeniu pokožky.

1. A 2. Čistenie a tonizácia

SKINCODE – Čistiace pleťové mlieko Cellular + Revitalizačné tonikum Cellular

AVENE – Lait démaquillant douceur pleťové mlieko + Lotion tonique douceur pleťová voda

LA ROCHE-POSAY – Lait demaquillant physiological pleťové mlieko + Solution micellaire physiologique voda

BIODERMA – Hydrabio lait + Hydrabio H2O

VICHY – Pureté thermale odličovacie mlieko + Pureté thermale micerálna voda

EUCERIN – Dermato clean pleťové mlieko + Dermato clean pleťová voda

3. Starostlivosť

SKINCODE –rad AGE LAB – komplet denná a nočná starostlivosť pre suchú a veľmi suchú pokožku, ktorá pleť upokojuje, vyživuje, hydratuje, podporuje hojenie, zabraňuje podráždeniu, obsahuje okrem CM GLUKANU – podporuje imunitu kože, aloe vera, bambucké maslo, bisabolol – protizápalová zložka, vit. A,C,E, provitamín B5

AVENE – Creme nutritive compensatrice – kompenzuje nedostatok likpidov a obnovuje hydrolipidický film. Okrem termálnej vody AVENE, ktorá má vysoko účinné hydratačné a upokojujúce vlastnosti obsahuje pre – tokoferyl, ktorý chráni pleť pred vonkajšími vplyvmi

LA ROCHE-POSAY – Nutritic intense – intenzívne upokojuje suchú pleť a obnovuje vrchnú vrstvu epidermis, ostraňuje príznaky ako je pnutie, štípanie a pálenie

BIODERMA – Atoderm nutritive – vysoko výživný krém kombinujúci aktívne látky ako bambucké maslo a extrakt z avokáda, známe pre svoje obohacujúce, regeneračné a upokojujúce účinky a hydratačné látky ako vazelína a glycerín

VICHY – Nutrilogie 1 a Nutrilogie 2 – hĺbková starostlivosť o suchú pleť, obnovuje hydrolipidický film a zabezpečuje optimálnu výživu a komfort počas celého dňa

EUCERIN – Lipo balance – vyživuje pleť a navracia jej pružnosť, podporuje tvorbu lipidov v pokožke, zbavuje pleť pocitu napätia

4. Regenerácia

SKINCODE – bunkový olej na obnovu cez noc Cellular – koncentrovaná zmes olejov bohatých na omega mastné kyseliny obnovuje pružnosť a žiarivosť pleti, omladzuje ju a zlepšuje jej elasticitu. Obsahuje mandľový olej, jojobový olej, oleje z ryžových otrúb, tamanový olej a organický olej zo semienok pupalky.

AVENE – Masque apaisant hydratant – okrem termálnej vody obsahuje kartamový olej, ktorý pleti prináša okamžitý pocit komfortu a pokožka získa hebký a jemný vzhľad.

 

Odporúčané top produkty na ošetrenie suchej pokožky tela Odporúčané top produkty na ošetrenie suchej pokožky tela

 • Šampóny na suché vlasy 

KLORANE - šampón s mangovým maslom - pre suché vlasy vyživí a obalí vlasy bez zaťaženia, zatiaľ čo chráni vlasové vlákno. Vlasy sú vyživené a chránené pred vysúšaním, získajú späť hebkosť, poddajnosť a lesk. Bez silikónov.

VICHY - výživný šampón na suché a poškodené vlasy Dercos Nutri Réparateur, ktorý obsahuje keratínový komplex a 3 oleje rastlinného pôvodu pre intenzívnu výživu a obnovu vlasov. Dodáva vlasom pevnosť a vysoký lesk a je bez parabénov.

DOLIVA - Olivový posilňujúci šampón na starostlivosť o vlasy. Na posilnenie vlasovej štruktúry pre suché a lámavé vlasy.

 • Telové mlieka

EXCIPIALU LIPOLOTIO je emulzia, ktorá obsahuje liečivo močovina (urea). Patrí do skupiny liekov na zmäkčenie a ochranu pokožky. 

CERAVE - hydratačný krém určený na suchú až veľmi suchú pokožku. Hydratuje a pomáha obnoviť ochrannú kožnú bariéru na tvári a na tele. Obsahuje esenciálne ceramidy a kyselinu hyalurónovú. Bez parfumácie a hypoalergénny.

LA ROCHE-POSAY - rad LIPIKAR hydratuje pokožku. Hydratačná telová emulzia chráni a vyživuje pleť, dodáva jej hebkosť a vláčnosť. Na obnovu ochrannej  lipidovej vrstvy kože, určený pre suchú až veľmi suchú pokožku detí aj dospelých.
 

 • Krémy na ruky

CERAVE - obnovujúci krém na ruky zmierňuje vysušenie a pomáha obnove ochrannej kožnej bariéry. S obsahom ceramidov a kyseliny hyalurónovej. Bez parfumácie. Vodeodolný.

NEUTROGENA - Krém na ruky parfumovaný je vhodný na poškodené, suché a popraskané ruky.Je možné ho aplikovať na rozpraskané bradavky kojacich mamičiek, suchú pokožku diabetikov alebo na ošetrenie popraskanej kože na lakťoch, kolenách či chodidlách.

Zdroj článku: Miroslava Zlejšia (dermoporadca BENU, interný školiteľ)

 

Pleťové krémy na suchú pleť


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.