ALERGIA NA CHLAD
Čo je to alergia na chlad a je to vlastne alergia? Ako zistím, že mám alergiu na chlad a ako sa diagnostikuje? Môže byť táto alergia nebezpečná a dá sa vôbec liečiť? Môže otužovanie pomôcť alebo uškodiť? Ako sa alergia na chlad prejavuje a kedy je potrebné vyhľadať lekára?
8 minút čítania
Čo je to alergia na chlad?
Alergia na chlad je odborne nazývaná aj chladová urtikária. Je to vlastne forma žihľavky, kedy dochádza primárne k začervenaniu kože vplyvom studeného vzduchu alebo iného podnetu nízkej teploty. Zaraďujeme ju medzi „pseudoalergie“, lebo vzniká vplyvom fyzikálneho podnetu – chladu a nie pôsobením typického alergénu ako je peľ, prach, roztoče či potraviny. Alergén alebo, v tomto prípade, chlad spúšťa prehnanú imunitnú reakciu, lebo ho organizmus chybne vyhodnotí ako škodlivý.
Existuje niekoľko foriem alergie na chlad:
1. Primárna chladová urtikária: Najbežnejší typ, ktorý sa objavuje na miestach kde je pokožka priamo vystavená chladu alebo v dotyku s chladným predmetom. Objaví sa, väčšinou pri chladnom počasí, do pár minút a pomerne rýchlo odznieva (1 až 2 hodiny).
2. Reflexná chladová urtikária: Môže sa objaviť aj na miestach, ktoré neboli priamo vystavené chladu a prejavuje sa hlavne po celkovom ochladení organizmu, napríklad po kúpaní sa v studenej vode.
3. Sekundárna chladová urtikária: Tento typ je spôsobený inými ochoreniami a liečba sa teda zameriava v prvom rade na riešenie primárnej diagnózy.
Ochorenia, ktoré môžu spôsobiť sekundárne alergiu na chlad:
- infekčné choroby: vírusová hepatitída, syfilis, borelióza, ovčie kiahne, infekčná mononukleóza
- autoimunitné ochorenia: systémový lupus (SLE), reumatoidná artritída (RA)
- ochorenia krvi: kryoglobulinémia
- endokrinné poruchy: hypotyreóza
- nádorové ochorenia: lymfosarkóm, niektoré druhy leukémie
4. Dedičná (familiárna) chladová urtikária: Podobne ako sekundárna forma, je tento typ vzácny, prejavy trvajú dlhšie a sú zväčša miernejšie. Ak spozorujeme alergiu na chlad u detí, môže ísť práve o túto formu.
Okrem dedičnosti, oslabenej imunite kvôli infekčným ochoreniam alebo vplyvu iných chorôb, sa môže alergia na chlad vyskytnúť aj ako reakcia na niektoré protizápalové lieky, imunomodulátory alebo antibiotiká.
Najčastejšie sa alergia na chlad objavuje u mladých dospievajúcich, pričom niekedy spontánne ustupuje, prípadne sa opakovane vracia. Alergia na chlad u detí a starších dospelých je teda menej častá, ale nie je vylúčená, hlavne taká čo vzniká ako dôsledok iných primárnych faktorov.
Aké sú prejavy alergie na chlad?
Dôvod, že chladovú urtikáriu pomenúvame aj „pseudoalergia“ vychádza z príznakov, ktoré ju sprevádzajú. Alergia na chlad a jej prejavy sú podobné bežnej alergii a môžu byť mierne, ale aj vážnejšie.
- Žihľavka (urtikária): Objavujú sa svrbivé vyrážky, hlavne na miestach vystavených chladu do pár minút po externom stimule. Začervenanie kože pri alergii na chlad je, v prípade sekundárnej urtikárie, na väčších plochách a pretrváva dlhšie a to aj niekoľko hodín.
Pozor na rýchle zahriatie
Ak dôjde k rýchlemu zahriatiu postihnutého miesta alebo celého tela, tak sa kožné prejavy alergie na chlad zvyčajne zhoršia. Nie je preto vhodné rapídne meniť teplotu okolia, ale prehrievať postupne. Nepoužívajte termofory alebo horúcu vodu. Využite teplé oblečenie (rukavice, ponožky, teplý uterák) a zohrievajte sa vnútorne (teplý čaj, vývar). Pri umývaní použite vlažnú vodu do 37 ˚C, prípadne končatiny jemne masírujte.
- Opuch: Často spozorovaný na miestach, ktoré boli v priamom kontakte s chladom. Preto si ľudia často spájajú alergiu na chlad a ruky, ktoré opuchnú často prvé. Pri konzumácii studených nápojov a jedál, môže dôjsť k vážnejším prejavom, ako je opuch pier, jazyka a hrdla.
- Dýchacie problémy: Pri vdýchnutí studeného vzduchu môže dôjsť k astmatickým príznakom a dýchavičnosti. V kombinácii s opuchom hrdla môže byť sťažené dýchanie.
- Anafylaktický šok: V extrémnych prípadoch dochádza k náhlemu poklesu krvného tlaku (hypotenzia) a zrýchlenému tepu (tachykardia), ktorý je často nepravidelný. Môže dôjsť až k strate vedomia.
Medzi ďalšie prejavy, ktoré sa môžu vyskytnúť, patria bolesť hlavy a migréna, bolesť kĺbov a svalov, únava a vyčerpanie, horúčka, triaška a príznaky blízke bežnej alergii ako je slzenie, kašeľ, kýchanie a opuch dutín. Príznaky podobné sennej nádche nie sú však typickým prejavom, teda alergia na chlad a dutiny, prípadne kašeľ by sme si nemali obyčajne spolu spájať, ide skôr o nejakú formu infekcie.
Kedy vyhľadať lekára?
Pokiaľ máte podozrenie, že vo vašom prípade ide o alergiu na chlad, je úplne v poriadku ak vyhľadáte lekársku pomoc a následne vám bude stanovená diagnóza. Ak máte pravidelné, chronické príznaky ako je žihľavka, opuchy, svrbenie, prípadne sa vám po vystavení chladu ťažko dýcha, je dôležité, aby lekár urobil vyšetrenie. Ak aj nejde o alergiu na chlad, môže ísť o niektoré iné, už spomínané, ochorenie, ktoré má ako jeden so symptómov, prehnanú reakciu tela na chladový podnet. Prípadne môže ísť o ochorenia, ktoré sa často s chladovou urtikáriou mýlia. Ak by ste sa vy, alebo niekto vo vašej blízkosti, dostali vplyvom studeného podnetu do anafylaktického šoku, mali by ste nepravidelný srdcový tep, dýchavičnosť, opuch hrdla a jazyka alebo by došlo k náhlemu poklesu krvného tlaku a strate vedomia, tak je nevyhnutné okamžite zabezpečiť rýchlu zdravotnú pomoc. Anafylaktický šok, sprevádzaný spomenutými prejavmi, môže vzniknúť pri rôznych typoch alergie a takmer vždy je to stav, vyžadujúci si zásah zdravotnej služby.
Ako sa diagnostikuje?
Pokiaľ si chcete v domácich podmienkach overiť, či máte zvýšenú citlivosť na chlad, jednoduchý test na alergiu na chlad je priloženie kocky ľadu na predlaktie po dobu 3 až 5 minút. Na mieste dotyku sa objaví jasná, často ohraničená a napuchnutá vyrážka do 20 minút od priloženia. Jednoznačná diagnóza je však v rukách odborníka a nasledovať by mala návšteva lekára. Ten vykoná krvné a metabolické testy, aby eliminoval iné ochorenia a tiež sa bude pýtať na prípadný výskyt alergie v rodine a prejavy aké sa u vás vyskytujú a ako dlho trvajú.
Existujú ochorenia, ktoré sa príznakmi podobajú alergii na chlad:
- Raynaudov syndróm: Je to stav postihujúci hlavne krvné cievy na prstoch a iných koncových častiach tela, po vystavení chladu. Cievy sa sťahujú a spôsobujú bolestivé, bledé až modré zafarbenie končekov prstov (cyanóza).
- Studená aglutinínová choroba (CAD): Je to autoimunitné ochorenie, kedy vlastný imunitný systém pri nízkych teplotách ničí červené krvinky. Výsledkom je modranie koncových častí tela, anémia a niekedy až žltačka.
- Paroxyzmálna chladová hemoglobinúria (PCH): Tiež ide o zriedkavé autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje, okrem modrého zafarbenia prstov (cyanózy), červenohnedým zafarbením moču. Dochádza tu taktiež k deštrukcii červených krviniek (hemolýze).
Alergia na chlad – liečba a prevencia
Ak máte stanovenú diagnózu, je potrebné držať sa pokynov lekára, v tomto prípade alergológa. Terapia a aj prevencia vzniku alergickej reakcie je založená na dodržiavaní režimových opatrení a medikamentóznej terapii (liečba liekmi).
Lieky:
- Antihistaminiká: Používajú sa prevažne H1 antihistaminiká 1. alebo 2. generácie. Sú to látky ako cetirizín, loratadín, levocetirizín alebo desloratadín, dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Prípadne fexofenadín, ktorý je výhradne na recept. Ak máte užívať tieto lieky proti alergickým prejavom, odporúča sa ich užiť pred tým, ako sa budete vystavovať chladu. Všetky lieky by však mali byť užívané pod dohľadom lekára a po konzultácii s lekárnikom.
- Kortikosteroidy: Dajú sa predpísať pri závažných reakciách a len pod dohľadom lekára.
- Antileukotriény: Niekedy lekár môže predpísať aj lieky na uvoľnenie sťahov priedušiek s protizápalovým účinkom, ak býva pri alergickej reakcii problém s dýchaním.
- Adrenalín: Pokiaľ existuje riziko závažnej reakcie akou je anafylaktický šok, je na mieste mať pri sebe vždy injekciu s adrenalínom. Jej potrebu a aj predpis je v rukách lekára.
Alergia prípravky
Režimové opatrenia:
- Vyhýbanie sa priamemu nadmernému kontaktu s chladom (voda, vzduch, nápoje, jedlo). Nosiť rukavice a primerane teplo sa obliekať. Opatrnosť je na mieste pri zimných športoch a práci vonku a tiež v supermarketoch v chladených častiach.
- Pred operáciou, zubným zákrokom, pôrodom alebo kozmetickou procedúrou, je vhodné informovať zúčastnených o vašom stave, aby nedošlo k nechcenej reakcii.
- Desenzibilizácia môže taktiež pomôcť. Ak sa kontrolovane vystavíte chladu napríklad otužovaním, tak v mnohých prípadoch môže dôjsť, z dlhodobého hľadiska, k zlepšeniu prejavov alergie na chlad. Malo by to prebiehať pod dohľadom lekára. Nemôže ísť napríklad o plávanie v zamrznutom jazere. V prípade alergie na chlad sa densenzibilizuje skôr chladnými sprchami a jemným postupným znižovaním teploty. Aby sa dosiahol žiadaný efekt, je potrebné „otužovanie“ vykonávať pravidelne. Ak by sa objavili závažnejšie reakcie, tak je nutné proces ihneď ukončiť. Terapia desenzibilizáciou nie je pre každého a aj keď máte miernu formu alergie, je vhodné pred tým užiť tabletu s antihistaminikom (lieku proti alergii).
Alergia na chlad a krém na ruky
Pri alergii na chlad sa dajú používať aj krémy na ruky a kožu. Samotné však nepostačia a berieme ich skôr ako podporné opatrenie. Môžete použiť bariérové krémy, ktoré obsahujú vosky, ako napríklad Avene Cold krém 40 ml alebo A-derma Dermalibour+ barrier ochranný krém 50 ml, prípadne obsahujúce glycerín v produkte La Roche Cicaplast Mains 50ml. Tieto krémy mechanicky pomáhajú chrániť pokožku pred vplyvom chladu. Pomôcť vedia aj hydratačné krémy s ureou alebo ceramidmi napríklad od firmy Cerave, ktoré posilňujú prirodzenú kožnú bariéru. Ak už sa vyskytnú kožné prejavy, tak sa na samotnú liečbu dajú použiť krémy s obsahom protizápalových látok ako sú kortikoidy (na predpis) alebo iné krémy na ekzémy ako napríklad Imunoglukán krém 30 g alebo Doxyane Med upokojujúci reparačný krém.
ZDROJE:
- https://rarediseases.org/rare-diseases/urticaria-cold/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-urticaria/symptoms-causes/syc-20371046
- https://etabletka.sk/alergia-na-chlad-alebo-chladova-urtikaria-priznaky-a-prva-pomoc/
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24629-cold-urticaria
- https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-cold-urticaria
- https://dermnetnz.org/topics/cold-urticaria
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30776418/
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
CLARITINE 10 mg 10 tabliet
Skladom v e‑shope
5,69 €
AVENE Cold cream krém 40 ml
Nedostupné
10,49 €
A-DERMA Dermalibour+ barrier ochranný krém upokojujúci 50 ml
Skladom v e‑shope
10,39 €
DEXERYL zvláčňujúci krém emolienčný 500 g
Skladom v e‑shope
15,39 €
BEPANTHEN Sensiderm krém 50 g
Skladom v e‑shope
14,49 €
ALLERGIKA Krém na tvár med 50 ml
Skladom v e‑shope
25,79 €
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Alergiu môžete mať z jedla, z liekov, z kozmetiky. Vaše telo jednoducho niečo odmieta. Odporúčam vám užiť CLARITINE 10 mg 7 tabliet (Zodac, Zyrtec) v dávke 1 tabletu denne do zmiernenia príznakov. Už po 1. dávke lieku by ste sa mali cítiť lepšie a kožné prejavy budú slabšie.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77