Ako správne odlíčiť a vyčistiť svoju pleť?

AKO SPRÁVNE ODLÍČIŤ A VYČISTIŤ SVOJU PLEŤ?

Ako sa starať o pokožku, aby bola zdravá a krásna? Mnoho ľudí (a určite nielen ženy) si túto otázku často kladie. Odpovede im ponúka veľké množstvo výrobcov kozmetiky. Avšak ani veľmi kvalitný kozmetický prípravok nedokáže vyvážiť zásadné chyby v starostlivosti o pleť. Základných chýb sa pritom dá dopustiť už v 1. kroku každodennej rutiny – v čistení pleti. Ako urobiť šetrné odlíčenie pleti a prečo dbať na zásady jej čistenia? Ako často si potom dopriať hĺbkové čistenie pleti a čím sa riadiť pri výbere konkrétnych prípravkov?

  • Pleť a pokožka

Zanedbávať čistenie pleti sa nevypláca Zanedbávať čistenie pleti sa nevypláca

Čistenie pleti nie je len 1. krokom starostlivosti o pokožku. Je to tiež základný krok, na ktorom úspech celej starostlivosti stojí alebo padá. Nielenže nevyčistená pleť dostatočne nedýcha, ale nedokáže ani dosť dobre prijímať výživu, ktorú jej prináša ďalšie kroky starostlivosti. Hromadiace sa nečistoty z vonkajšieho prostredia (prachové a peľové častice, chemické látky), ale aj nadbytočný maz, odlupujúce sa odumreté bunky alebo pot prispievajú k upchávaniu pórov. Odtiaľ je už len krôčik ku vzniku podráždenia, čiernych bodiek, zápalu a vyrážok. Pritom osvojiť si zásady správneho čistenia pleti nie je zložité. Prečítajte si o nich ďalej a vyberte si vhodné prípravky, ktoré vášmu typu pleti pristanú.

Ako postupovať pri šetrnom čistení pleti? Ako postupovať pri šetrnom čistení pleti?

Správne vyčistenie pleti musí byť dôsledné, avšak stále šetrné a šité na mieru typu vašej pleti. Pokožka tváre vyžaduje pozornosť 2x denne – ráno a večer. Z času na čas jej navyše doprajte ešte hĺbkové čistenie alebo peeling, a potom aj hĺbkovú hydratáciu.

Ranné čistenie pleti

Nestačí, že vaša pokožka bola večer vyčistená. Skutočne bola, ale teraz už na nej spočíva nános nečistôt. Ráno ide predovšetkým o nadbytočný kožný maz. Pokožka počas spánku totiž nelenila a intenzívne pracovala na svojej regenerácii.

1. krok rannej starostlivosti: Čistenie

Kozmetickým tampónom naneste čistiaci produkt (napríklad micelárnu vodu alebo čistiace mlieko) na pokožku a veľmi jemne rozotierajte. Pokiaľ používate produkt vyžadujúci oplachovanie, zmyte ho vlažnou (v žiadnom prípade nie horúcou) vodou.

2. krok rannej starostlivosti: Tonizácia

Použite tonikum na dočistenie pleti. Vďaka 2. kroku sa odstránia aj zvyšky nečistôt (a prípadne aj čistiaceho prípravku) a zjednotí sa pH pleti.

Pokračujte ďalej vo svojej rannej rutine aplikáciou séra alebo priamo pleťového krému. Tápete, aké sérum vybrať a ako ho vôbec správne aplikovať? Po prečítaní článku: PLEŤOVÉ SÉRUM – NA ČO JE VHODNÉ A AKO SI VYBRAŤ” všetky vaše nejasnosti zmiznú.

Večerné čistenie pleti

Používate make-up alebo nie? Či tak alebo tak, v oboch prípadoch vaša pokožka bola cez deň namáhaná najrôznejšími vonkajšími vplyvmi a žiada si vašu pozornosť.

1. krok večernej starostlivosti: Odlíčenie

Ak používate make-up, začnite večerné čistenie pleti dôkladným odlíčením. Ako správne odlíčiť make-up? Šetrne, ale dôsledne. Potrebovať budete odličovač očí a odličovač na pleť alebo produkt, ktorý je dostatočne šetrný a zároveň zvládne oboje. Pozor, niektoré produkty na čistenie pleti neplnia funkciu odličovača a to ani v prípade, že sú schopné odstrániť zvyšky mejkapu. Pri použití takého produktu na odličovanie musíte vyvinúť veľkú silu na odstránenie make-upu očí, pier i pokožky. Drnúť pleť odličovacími tampóny ale rozhodne nie je vhodné! Radšej odličovačom jemne stierajte make-up. V oblasti očí alebo na miestach s väčšou vrstvou make-upu namočený tampón najskôr chvíľu podržte. Dávate tým odličovaciemu prípravku čas make-up rozpustiť, zotrieť ho potom bude výrazne jednoduchšie. Tento postup radšej viackrát opakujte, než aby ste na tampón pritlačili. Keď už tampón zostáva čistý, máte hotovo.

Čím odlíčiť vodeodolný make-up?

Ako najlepšie odlíčiť oči alebo pery, ak ste použili vodeodolnú kozmetiku? Odličovače na vodnej báze bývajú v tomto prípade nedostačujúce. Vodeodolnú kozmetiku odstránite odličovačmi na olejovej báze alebo dvojfázovou micelárnou vodou alebo dvojfázovým odličovačom. Tie obsahujú ako vodnú fázu, tak aj olejovú zložku. Pred použitím sa fáza pretrepaním spojí a umožní tak efektívne odlíčenie pleti.

Ďalšie kroky večernej starostlivosti už nasledujú rannú rutinu, teda vyčistenie pleti, následnú tonizáciu a aplikáciu vyživujúcich prípravkov. Človek niekedy príde neskoro večer domov a úplne logicky sa mu vkradne na myseľ otázka, či je vážne nutné pleť čistiť, aj keď sa v ten deň nenalíčim. Odpoveď je vždy áno. Po celom dni je pleť zanesená a vyčistenie jej pomôže v noci účinne regenerovať.

Oil Cleansing Method (OCM) čiže olejové čistenie pleti

Čistenie pleti na jednej strane a olej na druhej predstavujú dva protipóly. Napriek tomu ich metóda olejového čistenia pokožky alebo Oil Cleansing Method (OCM) spája dohromady. Ako to môže fungovať? Olejové čistenie vychádza z toho, že podobné sa rozpúšťa v podobnom. V prípade pleti nadbytočný kožný maz dokáže rozpustiť olej a je preto účinným čističom pórov.

Chcete olejové čistenie vyskúšať, ale neviete, ako na to? Pleť čistite olejom večer, pokožka sa tým pripraví na nočnú regeneráciu. Použite 1 lyžicu oleja vyhovujúceho typu vašej pleti. Tento olej zrieďte s jednou lyžicou olivového alebo ricínového oleja. Fungovať môže aj kvalitný slnečnicový olej.

Napríklad pre mastnú pleť je vhodný olej arganový či olej z jojoby. Jojobový olej môžu využiť aj ľudia s citlivou pleťou rovnako ako šípkový olej. Suchej pleti dobre sedí olej avokádový olej. Po vyčistení zmyte olej teplou vodou a odličovacím tampónom. Než sa prvýkrát pustíte do dvojfázového čistenia pleti, overte si na malom kúsku kože, že pleť konkrétny olej dobre znáša. Pri mastnej pleti môže byť potrebné zvyšky oleja následne dočistiť bežným prípravkom.

Hĺbkové čistenie pleti

Každodenné čistenie pleti drží pokožku tváre v kondícii. Z času na čas je ale potrebné urobiť trochu dôkladnejšie upratovanie. Doprajte si preto tvárový peeling alebo hĺbkovo čistiacu pleťovú masku. Kvôli skutočne dôkladnému vyčisteniu pleti dnes už nemusíte hneď bežať do salónu krásy. Vďaka elektrickej čistiacej kefke na tvár zvládnete hĺbkové čistenie pleti doma. A na cesty sa vám bude perfektne hodiť obojstranná silikónová kefka na čistenie pleti. Elektrické čistiace kefy na pleť zvládnu bežné aj hĺbkové čistenie a peeling. Preskúmajte napríklad sortiment TOUCHBeauty a nechajte sa rozmaznávať.

Kozmetické prístroje

Hĺbková hydratácia pleti

Následným krokom po dôkladnom vyčistení pleti je jej dôkladné vyživenie a hydratácia. Doprajte svojej pleti 1x týždenne výživnú alebo hydratačnú pleťovú masku. Využite tú klasickú alebo vyskúšajte napríklad textilnú masku na pleť napr. z radu VICHY - VICHY Mineral 89 Hyaluron booster pleťová maska.

Vyčistenie mastnej pleti - nemožné? Vyčistenie mastnej pleti - nemožné?

Mastná pleť je na pohľad lesklá, často s rozšírenými pórmi. Tvorí sa v nej totiž nadbytok kožného mazu (seborea). Ten potom póry ľahko upcháva a je živnou pôdou pre mikroorganizmy. Dôsledkom týchto procesov je strata prirodzeného pH pleti a teda aj ochrany, ktorú poskytuje. Čistenie mastnej, problematickej pleti je preto skutočná výzva! Správne ranné a večerné čistenie zbaví mastnú pleť nečistôt, potu a hlavne prebytočného mazu bez toho, aby ju nadmerne vysušilo.

Tipy na čistenie mastnej pokožky

  • Čistenie pleti nikdy nevynechávajte! Mastná pleť sa sklonom k ​​akné by sa zaniesla a vznikali by čierne bodky.
  • Neumývajte pleť horúcou vodou – áno, veľmi teplá voda zbaví pokožku mazu najlepšie. Takéto pravidelné umývanie ju ale zbavuje aj ochrannej vrstvy a pleť je preto dehydratovaná.
  • Nepoužívajte nešetrné prípravky obsahujúce alkohol alebo laurylsulfát sodný (SLS), ktoré by pokožku presušili. Pleť by na to reagovala tvorbou ďalšieho kožného mazu.
  • Vyhýbajte sa prípravkom obsahujúcim komedogénne zlúčeniny – oleje a parafíny.
  • Pravidelne si doprajte hĺbkové čistenie. Mastná pleť môže potrebovať peeling 1 – 3 x týždenne! Na mastnú pleť sa hodí predovšetkým chemický peeling, použiť sa dá ale aj klasický scrub.
  • Po vyčistení pleť vždy hydratujte.

Využívajte kozmetické produkty vyrobené na mieru mastnej pleti, ktoré pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu a pôsobia protizápalovo (napríklad s obsahom kyseliny salicylovej).

Komedogénne či nekomedogénne - to je o čo tu beží!

Medzi látky upchávajúce póry patrí mnoho olejov, rozhodne ale nie všetky. Mnohé prírodné oleje majú na mastnú pleť naopak blahodarný vplyv. Nekomedogénne sú napríklad šípkový a arganový olej alebo olej z hroznových jadierok. Obzvlášť mastnej pleti potom sedí jojobový olej, ktorý veľmi prirodzene preniká do pokožky a vďaka tomu pomáha regulovať tvorbu seba. Nekomedogénny je tiež skvalený, na ktorý je bohatý olivový olej. Málo komedónny je aj olej slnečnicový. Vďaka tomu sa dajú tieto dva oleje používať na riedenie vyššie zmienených vzácnych olejov. Naopak kokosový alebo avokádový olej a bambucké maslo mastnej pleti nemusia robiť dobre.

prípravky na odlíčenie

Prípravky na čistenie mastnej a problematickej pleti

Problémy s mastnou pleťou a akné trápi veľa ľudí nielen v dospievaní. Našťastie existujú produkty, ktoré im ich pomôžu zvládnuť:

  • Rada LA ROCHE-POSAY EFFACLAR sa na problémy mastnej a problematickej pleti špecializuje. Na čistenie ponúka gél, mikropeelingový gél aj čistiacu masku. Za zmienku stojí LA ROCHE-POSAY EFFACLAR adstringentné tonikum, ktoré v 2. kroku čistenia pleti pomáha sťahovať póry a chrániť ich pred upchávaním.
  • BIODERMA Sébium je komplexný rad produktov na šetrnú starostlivosť o aknóznu pleť. Na čistenie pleti ponúka celú paletu produktov – micelárnu vodu, čistiaci gél, umývaciu kocku, peelingový gél a tiež nočný chemický peeling Sébium Night peel.
  • Starostlivosť radu Avène Cleanance je založená na účinkoch termálnej vody Avène a patentovanej látky Comedoclastin z pestreca mariánskeho v dvoch variantoch: HYDRA pre vysušenú pleť a WOMAN na mieru pleti dospelých žien majúcich problémy s akné.
  • Dôkladné vyčistenie pleti so sklonom k akné zabezpečí  aj Eucerin DermoPure, špeciálne vyvinutý proti hlavným príčinám a prejavom aknóznej a problematickej pleti.
  • Odtrhla sa problematická pleť z reťaze? Bojujte proti zápalu vo vnútri nej pomocou koloidného striebra, ktoré pridáte do svojej čistiacej rutiny.

Čistenie normálnej pleti – miesto na starostlivosť, nie na spanie na vavrínoch Čistenie normálnej pleti – miesto na starostlivosť, nie na spanie na vavrínoch.

Ak ste majiteľkou normálnej pleti, máte skoro vyhrané. Normálna pleť sa nestretáva ani s nadmernou tvorbou kožného mazu ani so prílišnou suchosťou. Napriek tomu si vaša pokožka denne zaslúži pozornosť.

Tipy na čistenie normálnej pleti:

Ruky máte úplne voľné. Vyberať si môžete zo všetkých typov prípravkov na čistenie pleti, na ktoré si len spomeniete. Od micelárnych vôd, cez čistiace gély, čistiace krémy a emulzie až po čistiace peny. Napriek tomu si v zložení výrobkov kontrolujte, či sú bez alkoholu a potenciálne dráždivých látok ako sú laurylsulfát sodný a parabény. Po vyčistení potom pokožku vyživte hydratačným prípravkom, aby zostala zdravá a krásna.

Prípravky na čistenie normálnej pleti:

  • Bude Vašej pleti vyhovovať čistiaci rad Very rose od Nuxe? Pokiaľ prahne po veľmi šetrnej starostlivosti založenej na ružovej vode, tak ju tento rad jednoducho nemôže sklamať.
  • Dôkladné vyčistenie a súčasnú hydratáciu vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej zaistí vašej pleti Eucerin DermatoCLEAN.
  • Čistiacu starostlivosť ponúka totiž aj WELEDA v podobe  mandľového čistiaceho mlieka.
Ide to aj ekologicky

Od roku 2009 je u nás zakázané testovanie kozmetiky na zvieratách. Týmto významným krokom sa však trend posúvania kozmetiky smerom uprednostňovania produktov šetrnejších k prírode aj ku človeku neskončilo. Okrem rozmanitého portfólia prírodnej kozmetiky sú dnes k dispozícii napríklad aj zaujímavé ekologické varianty štandardných odličovacích tampónov.

Znovupoužiteľné odličovacie tampóny sú vyrobené z jemného materiálu. Vďaka tomu, že sú tieto látkové odličovacie tampóny prateľné, nevzniká ich používaním odpad ako pri štandardných, jednorazových, vatových tampónoch. Ďalším eko ​​variantom na čistenie pleti je konjaková hubka. Konjak (zmijovec indický) je ázijská rastlina z ktorej vlákien získaných z podzemných hľúz sa vyrábajú hubky prirodzene obsahujúce minerály a antioxidanty. Po namočení konjaková hubka zmäkne a hodí sa k hĺbkovému čisteniu pleti aj jemnému peelingu. 

Čistenie suchej pleti – citlivosť a komplexná starostlivosť Čistenie suchej pleti – citlivosť a komplexná starostlivosť

Suchá pokožka ide ruka v ruke so sklonom k ​​precitlivenosti, pnutiu a nepríjemnými pocitmi. Čistenie suchej pleti je preto vždy výzva. Technika čistenia ani kozmetika nemá pokožku dráždiť. Naopak by mala podporiť jej hydratáciu, obnovu prirodzenej lipidovej vrstvy a bojovať proti zvýšenej reaktívnosti pleti a jej predčasnému starnutiu..

Hydratácia zvonku aj zvnútra

Suchá pleť vyžaduje nielen šetrné čistenie, ale aj komplexnú hydratáciu. Kozmetické zložky ako urea a glycerín na seba dokážu nadviazať veľké množstvo vody a pleti dodávať potrebnú hydratáciu. Kožnú bariéru pomôže obnoviť mandľový olej, ktorý veľmi bohatý na kyselinu linolovú. Suchej pleti viac ako ostatným typom svedčí aj avokádový olej alebo bambucké maslo. Silnou hydratačnou zložkou je aj lanolín, ktorý navyše podporuje hojenie kože. Pozor ale na to, že niektorí ľudia na neho môžu byť alergickí. Hydratáciu pleti zvonku podporte aj hydratáciou pleti zvnútra dodržiavaním pravidelného a dostatočného pitného režimu.

Tipy na čistenie suchej pleti:

  • Veľmi suchej a citlivej pleti viac ako micelárnej vody vyhovujú prípravky vo forme mlieka.
  • Za suchosť pokožky často môže poškodenie ochrannej lipidovej bariéry pleti. Túto vrstvu môže poškodiť aj prílišné drhnutie pokožky v priebehu čistenia, horúca voda a samozrejme už niekoľkokrát spomínané látky laurylsulfát sodný a etanol.
  • Vašu pokožku môže zanechať suchú aj pobyt na slnku. Obzvlášť suchá pokožka preto potrebuje dôslednú ochranu pred UV žiarením pomocou kvalitnej opaľovacej kozmetiky a starostlivosť po opaľovaní. Suchosť pleti zhoršujú aj ďalšie vonkajšie faktory ako vietor, studené počasie alebo fajčenie.
  • Suchá pokožka sa regeneruje pomalšie ako mastný typ pleti. Z toho dôvodu nepoužívajte peeling viac ako 1x týždenne. Pokiaľ máte pleť precitlivenú, môžete tento interval ešte predĺžiť. Pre suchú a citlivú pleť je najvhodnejším variantom enzymatický peeling, na chemický peeling tváre radšej úplne zabudnite. Niektoré typy pleti peeling dokonca vôbec neznesú. Našťastie môžu využiť hĺbkovo čistiace masky alebo ílové masky.
Slimačia kozmetika vystrkuje rožky!

Slimákový extrakt, slimákový sliz, slimačí extrakt či anglicky snail extract… Že by do kozmetiky nikto nič také nedával? Opak je pravdou. Slimák sliz má úplne blahodárne účinky na pleť – podporuje jej regeneráciu, výrazne hydratuje, zvyšuje jej pružnosť. Ide teda o veľmi cenenú ingredienciu a slimačí krém (pomaly, ale iste) prináša intenzívnu starostlivosť pre dehydratovanú pleť, zrelú pleť a boj proti vráskam. Neveríte? Presvedčte sa sami s produktmi MIZON All in one snail repair cream.

Prípravky na čistenie suchej a citlivej pleti

  • Citlivú pokožku ohľaduplne odlíčite s využitím prípravkov Tolerancia a Tolerancia CONTROL francúzskej značky Avène.
  • BIODERMA ako prvá vyvinula čistiacu micelárnu vodu. Dnes ale okrem micelárnej vody pre citlivú pokožku Sensibio ponúka aj dvojfázový micelárny odličovač očí Sensibio H2O eye. Trápi vás tiež začervenanie? Vyberte si ich micelárnu vodu Sensibio AR. Dehydrovanej pokožke potom budú najlepšie vyhovovať prípravkami Hydrabio Mlieko a Hydrabio H2O.

Je hlavným problémom vašej pleti začervenanie? Naučte sa vyhýbať spúšťačom červenania a účinne pokožku upokojovať. Ako na to? Odpovede a množstvo rád a tipov nájdete v našom článku:

Začervenanie pleti? Zamerajte sa na správnu starostlivosť!

Čistenie zmiešanej pleti - tonizácia je neoddeliteľná súčasť rutiny Čistenie zmiešanej pleti - tonizácia je neoddeliteľná súčasť rutiny

Zmiešaný typ pleti je ako chameleón. Niekde sa tvári ako pleť mastná, inde zase ako pleť normálna alebo až suchá. Že máte zmiešanú pleť poznáte spravidla podľa T-zóny. Čo je T-zóna je? Pri zmiešanej pleti T-zóna tvár rozdeľuje na miesta s mastnou a suchou pokožkou. Mastná pokožka vytvára pomyselné písmeno T skladajúce sa z čela, nosa a brady. Na tvárach je pokožka suchšia. Zmiešaný typ pleti sa veľmi často objavuje počas dospievania.

Tipy na čistenie zmiešanej pleti:

  • Zmiešaná pleť viac ako ostatné druhy pleti potrebuje zjednotenie pomocou tonizácie. Máte zmiešanú pleť? Potom nikdy nevynechávajte 2. krok čistiacej rutiny – tonizáciu!
  • Napriek tomu, že sa pokožka v oblasti T-zóny mastí, spravidla je v hĺbke veľmi dehydratovaná. Nadprodukciou kožného mazu sa v skutočnosti snaží chrániť. Na čistenie pleti preto vyberajte šetrnú kozmetiku a po vyčistení aplikujte hydratačný produkt.
  • Správnou a pravidelnou starostlivosťou dôjde k zjednoteniu a upokojeniu zmiešanej pleti.
Vyznáte sa v micelárnych vodách?

Micelárna voda čistí pleť silou mnohých a mnohých neviditeľných mikrokvapiek šetrných tenzidov. Bezoplachová micelárna voda pomáha v prípade, že máte doma tvrdú vodu, ktorá pokožku dráždi. Zle vybraná micelárka by ale pokožku mohla vysušovať. Preskúmajte náš článok: “Micelárna voda, kedy pomôže a kedy môže ublížiť ” a ponorte sa hlbšie do jej tajomstiev.

Prípravky na čistenie zmiešanej pleti:

Najčastejšie chyby pri čistení pleti Najčastejšie chyby pri čistení pleti

Vybrali ste si už kozmetiku na čistenie pleti, ktorá bude sedieť vášmu typu pokožky? Aby jej použitie a čistiaca starostlivosť bola účinná, vyvarujte sa niektorých všeobecných chýb, ktorých sa dá pri čistení pleti ľahko dopustiť:

  • Make-up nie je dokonale odlíčený. Ak na pleti zostanú zvyšky dekoratívnej kozmetiky hrozí, že dôjde k upchatiu pórov. Nebezpečné sú z tohto hľadiska napríklad zložky ako silikóny dimetikón alebo simetikón.
  • Umývanie pleti horúcou vodou poškodzuje prirodzenú lipidovú bariéru pleti, ktorá ju chráni pred stratou hydratácie.
  • Rovnako drhnutie pleti silou pomocou vatového tampónu pokožku dráždi.
  • Vaše produkty na čistenie pleti obsahujú dráždivé zložky alebo zložky oslabujúce prirodzený lipidový film napríklad alkohol alebo laurylsulfát sodný.
  • Preskakujete tonizáciu. Druhý krok čistenia pleti je dôležitý pre zjednotenie jej pH a dočistenie. Tonizácia tiež pripraví pleť na aplikáciu ošetrujúcich prípravkov.

Autor : Mgr. Petra Večeřová

Kozmetické prístroje Prípravky na odličovanie a čistenie pleti


ZDROJE

  • The Complete List Of Comedogenic Oils. Bono spera [online]. 2020 [cit. 2023-08-14]. Dostupné z: https://bonospera.com/blogs/morf/the-complete-list-of-comedogenic-oils
  • Top six home treatments for oily skin. MedicalNewsToday [online]. 2023 [cit. 2023-08-14]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321090#treatment
  • What to Know About Deep Oil Cleansing. RadiancebyWebMD [online]. 2023 [cit. 2023-08-14]. Dostupné z: https://www.webmd.com/beauty/deep-oil-cleansing-what-to-know
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ACNEUP Cleanser jemná čistiaca emulzia 250 ml

Skladom v e‑shope

6,09 €

BIODERMA Sensibio H2O micelárna voda na citlivú pleť 250 ml

Skladom v e‑shope

11,89 €

NUXE Very rose ľahká čistiaca pena 150 ml

  • Zľava 22 %

Nedostupné

17,39 € 13,49 €

PHARMA ACTIV Koloidne striebro Ag100 hustota 40 ppm 50 ml

Skladom v e‑shope

5,99 €

ARGAN COSMETICS Arganový olej 50 ml

Skladom v e‑shope

12,79 €

TOUCHBEAUTY 1387A čistiaca kefka na pleť 3v1 1 ks

Skladom v e‑shope

20,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    27. 05. 2020

    Je vhodná používať Ružovú vodu aj na čistenie pleti?

    Dobrý večer,

    chcela by som sa opýtať či sa môže ružová voda používať namiesto čistiaceho gélu to znamená, že si pleť len odlíčim, nastriekam ružovú vodu a poprípade dám krém.
    Dakujem za odpoved

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ružovú vodu môžete používať na dočistenie pleti namiesto čistiacej alebo micelárnej vody., sama ju tiež používam.  Ružová voda sa v potrebnom množstve nanesie na vatový tampón a vyčistí /odlíči  sa . Ružová voda má blahodárne účinky pre pleť, je vhodná na všetky typy pleti,  má nielen hydratačný účinok, ale  poskytuje  pocit harmónie, ktorý ovplyvňuje telo, myseľ a dušu. Ružovú vodu si prelejte aj do malého rozprašovača, v lete ju noste v kabelke, je vynikajúca na osvieženie  počas  horúcich letných dní, stačí si len nasprejovať  na tvár a telo.  Je vynikajúca aj  na upokojenie podráždených  a červených očí u ľudí, ktorých trápi alergia. Nastrieka sa na kozmetické tampóny, kt sa  priložia na podráždené oči ( vhodné večer pred zaspávaním) 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    26. 01. 2022

    Ako vhodne aplikovať koloidné striebro pri akné?

    Prosim Vas mozte mi presne opisat ako sa postupuje pri aplikacii koloid.striebra pre odstranenie resp.zahojenie akne na tvari?dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na vonkajšiu aplikáciu na pokožku (sprej, obklad) je vhodné koloidné striebro (40-55 ppm). Vhodné je aplikovať pomocou tampónov aj niekoľkokrát denne na vyčistenú pleť. Koloidné striebro pôsobí na problematickú pleť so sklonom ku akné, a svojimi antibakteriálnymi účinkami pomáha čistiť problematickú pleť. Okrem akné sa používa aj na  bradavice, lupiny, herpes, furunkulus, psoriázu, otvorené a rezné rany, popáleniny, odreniny, rôzne zápaly, uštipnutia hmyzom, rôzne ekzémy, plesňové ochorenia, opary, vredy.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    30. 08. 2022

    Aký je vhodný Cerave prípravok na čistenie suchšej pleti?

    Dobrý deň,
    chcem sa Vás opýtať, aký typ gélu CERAVE si mám kúpiť, ak mám občas vyrážky na čele a v zime mám veľmi suchú pleť a pokožku.
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na čistenie pleti  Vám odporúčam CERAVE Hydratačná čistiaca emulzia 473 ml. V  zimnom období, ak je vaša pokožka veľmiu suchá,  môžete na čistenie používať CERAVE Hydratačný čistiaci penivý olej na normálnu až veľmi suchú pokožku.  Denne je potrebné pokožku hydratovať - ráno môžete použiť krém so slnečnou ochranou  SPF 25 - CERAVE Hydratačný pleťový krém SPF25, večer CERAVE Hydratačný krém 50 ml. Doplnenie ceramidov pokožke pomôže aj s výskytom občasných vyrážok.  Myslíte aj na hydratáciu pleti zvnútra dodržiavaním pitného režimu, 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.