AKO NA BIELENIE ZUBOV
Každý z nás túži po krásnom bielom úsmeve. Niektorí z nás zdedia krásne biele zuby po svojich rodičoch už v genetickej výbave, iní musia do svojho žiarivého úsmevu investovať oveľa viac času a najmä peňazí. Patríte k tým, ktorí premýšľajú, ako na to, aby zuby boli krajšie a žiarivejšie? Začítajte sa do článku, ktorý sme pre Vás pripravili. Dozviete sa, aké sú možnosti bielenia zubov, ich výhody a nevýhody a čo robiť, aby ste zabránili opätovnému zafarbeniu zubov.
10 minút čítania
Príčina žltých zubov
Pôvodná farba zubov je daná geneticky, ale výsledný odtieň zubov závisí od viacerých faktorov. S pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám minerálneho zloženia zubnej skloviny, ktorá stráca priepustnosť a opticky tmavne. Žltý a sivastý odtieň zubov vzniká v dôsledku zmeny pigmentácie zubnej skloviny. Najčastejšou príčinou sfarbených zubov sú naše stravovacie návyky, predovšetkým konzumácia farebných nápojov ako je káva, čierny čaj, červené víno či kolové nápoje. Obsahujú farebné pigmenty, ktoré sa zachytávajú na povrchu zubov a spôsobujú ich sfarbenie. Ďalším negatívnym faktorom, ktorý sa podieľa na celkovom sfarbení zubov je tabak z cigariet. Predovšetkým jeho žuvanie zanecháva na zuboch ťažko odstraniteľné škvrny. V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na lieky - známe sú vedľajšie účinky antibiotík (predovšetkým tetracyklinového radu), ktoré sa vo veľkom predpisovali v 80-90. rokov. Tie totiž dokázali pokaziť žiarivý úsmev nejedného dieťaťa predškolského veku. Rovnako chemoterapia a rádioterapia u onkopacientov a celková nedostatočná dentálna hygiena stoja za celkovým vzhľadom našich zubov.
Ako vyčistiť žlté zuby
Vybieliť žlté, sivasté či nahnedlé zuby je možné profesionálne v ambulancii zubného lekára alebo si môžete vybieliť zuby z pohodlia domova. Používajú sa na to pasty na bielenie zubov, bieliace pásiky, gély a roztoky. Ponúk k vybieleniu zubov je naozaj veľa a záleží len na vás, ktorá je pre Vás najprijateľnejšia a koľko Ste ochotní do krajšieho úsmevu investovať. Zubný kaz nemá vplyv na bielenie a jeho výsledný efekt, ale nezabudnite si ho čím skôr vyriešiť. Bielenie zubov je vhodné aj pre ľudí s výplňami, ak sa nenachádzajú na viditeľnom mieste. V tom prípade je bielenie možné vykonať bez nutnosti akýchkoľvek ďalších úkonov. Ak sú výplne na viditeľnom mieste, je možné vykonať bielenie a následne vymeniť výplne za nové v rovnakom farebnom odtieni ako bude výsledná farba zubov po bielení.
Ambulantné bielenie zubov
Ambulantné bielenie zubov trvá približne hodinu a možno ho opakovať v závislosti od použitej metódy dovtedy, kým nebudete so svojím úsmevom spokojný/á. Ceny v zubných ambulanciách sa môžu líšiť. Závisia od použitej metódy, formy ale aj od stupňa vybielenia zubov – či sa uspokojíte s odtieňom svetlejším o 2-4 stupne alebo investujete do drahšej procedúry, ale vaše zuby budú belšie až o 5-8 odtieňov.
Celá procedúra pozostáva z viacerých fáz – po dôkladnom vyšetrení chrupu a zmeraní aktuálneho odtieňa sa Vám umiestni do úst rozvierač, nanesie sa na ďasná ochranný gél proti podráždeniu a na zuby bieliaci gél. Stačí už len nasadiť ochranné okuliare a relaxovať v špeciálnom kresle približne hodinu za pôsobenia špeciálnej LED lampy, kt. pôsobí na Vaše zuby. Pod jej vplyvom za pôsobenia bieliaceho gélu sa zuby začínajú bieliť. Počas bielenia zubov dochádza k depigmentácii všetkých organických vrstiev obsiahnutých v zubnej sklovine. Účinné látky bieliaceho gélu sa prostredníctvom pôsobenia špeciálnej LED lampy zaktivujú. Takýmto spôsobom sa zuby postupne začínajú bieliť smerom od povrchu k jednotlivým pigmentovým vrstvám vašej zubnej skloviny. Na celkový výsledok pekných zubov má vplyv viacero faktorov. Ide najmä o pôvodný odtieň zubov, hrúbku zubnej skloviny ako aj o konzumáciu farebných nápojov. Po ambulantnom vybielení zubov sa odporúča, aby ste sa 48 hodín stránili sfarbujúcim nápojom, potravinám a cigaretám.
Ďalšou účinnejšou metódou bielenia je aplikácia bieliacej látky s vysokým obsahom peroxidu vodíka. Vyznačuje sa vysokou účinnosťou a vďaka tomu, že celá procedúra prebieha pod dohľadom odborníka, je zabezpečená aj spoľahlivá ochrana ďasien a skloviny.
Ambulantné bielenie zubov je bezpečné, používajú sa len bieliace gély, ktoré vyhovujú prísnym kritériam. Vašim zubom nehrozí žiadne riziko a ani vedľajšie účinky.
Domáce bielenie zubov
Ak Vám peňaženka a ani čas nedovolí absolvovať bielenie zubov v ambulancii u zubného lekára, nezúfajte, môžete vyskúšať prípravky na bielenie zubov z pohodlia domova. V ponuke máme sady na bielenie zubov, bieliace pero, bieliace pasty a bieliace ústne vody.
1. Sada na bielenie zubov
Biela perla Systém na bielenie zubov a iWHITE 2 Instant sada na bielenie zubov 10 kusov sú sady určené na domáce bielenie zubov spôsobom, aký používajú stomatológovia.
BIELA PERLA - Systém na bielenie zubov funguje na princípe dvojfázového bielenia. 1. fáza spočíva v dôkladnom natretí zubov aktivátorom (obsahuje aktívnu látku chloritan sodný) pomocou štetca. V 2.fáze sa do vyformovaných aplikátorov nanesie bieliaci gél (s aktívnymi látkami - kyselinou citrónovou a glukózo-oxidázou) a nechá sa pôsobiť 10-20 minút. Pri reakcii chloritanu sodného a kyseliny citrónovej vzniká účinná bieliaca látka – oxid chloričitý.
Oxid chloričitý procesom oxidácie odstráni organické zafarbenia z povrchu zubnej skloviny, je účinný a bezpečný pre zuby a ďasná. Navyše má aj antibakteriálne vlastnosti. Odstraňuje zafarbenia na zuboch počas 14 dní bielenia s viditeľnými efektami bielenia, už po 5 dňoch. Biela perla odstraňuje každodenné zafarbenia na zuboch spôsobené potravinami, nápojmi alebo fajčením.
2. Bieliace pero
Bielenie pomocou praktického pera (Biela perla Bieliace pero) odstraňuje organické zafarbenie zubov oxidačným procesom a prinavracia zubom ich prirodzenú belosť a lesk. Set obsahuje pero s bieliacim gélom, aplikátor a zubnú pastu na intenzívne bielenie zubov. Pred bielením sa zuby umyjú pastou na intenzívne bielenie zubov. Zubná pasta s obsahom mäty, citrónového oleja, klinčeka, enzýmu a aktívnej bieliacej látky (PAP) pripraví zuby na proces bielenia. Nasadí sa fixátor. Na zuby sa nanáša perom bieliaci gél, ktorý sa nechá pôsobiť 3 minúty.
Účinná látka peroxykyselina PAP (Phthalimidoperoxycaproic acid) priamo reaguje so škvrnami a rôznymi zafarbeniami na povrchu zubov a procesom oxidácie ich rozpúšťa, v dôsledku čoho dochádza k depigmentácii škvŕn a jemnému bieleniu zubov. Na dosiahnutie rýchlejšieho a viditeľného efektu bielenia je potrebné používať gél 2-3 krát denne v priebehu 2-4 dní.
3. Bieliace pasty
Bieliace zubné pasty - sú charakteristické prevažne svojím prírodným zložením. Obsahujú enzým glukózo-oxidázu alebo využívajú enzýmy papaín a bromelaín z papájae a ananásu, ktoré namiesto mechanického čistenia rozpúšťajú zafarbenia a vyčistia zuby bez poškodenia zubnej skloviny. Okrem nich môžu byť v bieliacich pastách obsiahnuté účinné zložky ako kuchynská sóda, bioaktívny kalcium peroxid a aktivovaný uhlík. Bieliace pasty zuby prirodzene vybielia a vďaka obsiahnutým bylinným extraktom a aktívnym látkam poskytnú kompletnú starostlivosť o ústnu dutinu.
Slovenská značka Biela perla® z Kežmarku ponúka špeciálne bieliace zubné pasty určené pre citlivé zuby, pre tehotné a dojčacie ženy, pre fajčiarov (odstraňuje tabakové škvrny) a pre menšie či väčšie deti. Zubné pasty Biela perla® sú výnimočné vďaka enzymatickej receptúre s obsahom bylín, ktoré zuby bezpečne vybielia. Vyznačujú sa nízkym RDA (bezpečnostný index abrazivity = stupeň mechanického čistenia zubnej skloviny ). Čím je číslo RDA vyššie, tým je pasta abrazívnejšia. Tým sa zvyšuje riziko poškriabania zubnej skloviny, čo môže spôsobiť následnú vyššiu citlivosť zubov.
BIELA PERLA Zubná pasta na intenzívne bielenie zubov obsahuje prirodzený enzým glukózo-oxidázu a bieliacu látku PAP, ktoré enzymaticko-oxidačným bielením rozpustia zafarbenia na zubnej sklovine, a to bez zaťaženia zubnej skloviny. Obsahuje výťažky mäty, citrónového oleja a klinčeka. Má viditeľný bieliaci efekt, odstraňuje silnejšie zafarbenia a odstraňuje zubný povlak, zároveň osviežuje dych. Odporúča sa používať dvakrát denne. Je určená na každodenné použitie, ktoré prispieva k dosiahnutiu vybielenia zubnej skloviny.
4. Bieliace ústne vody
Bieliace ústne vody napomáhajú šetrne rozpúšťať zafarbenie zubov bez použitia agresívnych bieliacich činidiel, pomáhajú vytvárať ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje ďalšiemu zafarbovaniu zubov. Udržiavajú zuby belšie. Chránia chrup pred vznikom a tvorbou zubného kameňa. Používajú sa zvyčajne 2x denne po vyčistení zubov na dočistenie a vypláchnutie ústnej dutiny.
Výhody a nevýhody bielenia zubov
Každé bielenie zubov či už ambulatné alebo domáce má svoje výhody ale aj nevýhody, o ktorých by sme mali vedieť skôr, ako sa k bieleniu zubov odhodláme.
Výhody bielenia zubov :
- dosiahnutie svetlejšieho odtieňa zubov,
- odstránenie farebných pigmentov a farebných škvŕn na zuboch,
- krok k lepšiemu zdravšiemu sebavedomiu, pocit spokojnosti a viac prirodzených úsmevov bez nútenej sebakontroly.
Nevýhody bielenia zubov :
- zvýšená citlivosť zubov, z dôvodu neopatrného nanášania bieliacich gélov aj do oblasti zubných krčkov,
- odlišná farba zubov, ak pri výbere odtieňa zubov sa neberie ohľad na už prítomné zubné náhrady, fazety či plomby v chrupe,
- poškodenie zubnej skloviny pri neopatrnom a agresívnom bielení zubov či bielení zubov nekvalitnými prípravkami,
- akútny zápal zubnej drene - ak sa pre bielenie zubov rozhodnete bez predchadzajúcej konzultácie a vyšetrenia u zubného lekára,
- v prípade ambulantného bielenia zubov vyššia cena a niekoľko hodín strávených v ambulancii zubného lekára.
Ako sa starať o zuby po bielení?
Aby Váš krásny žiarivobiely úsmev vydržal čo najdlhšie, dodržujte zopár cenných rád :
- Obmedzte konzumáciu farebných nápojov a jedál na minimum, uprednostnite skôr biele potraviny.
- Pri pití zafarbených nápojov (káva, čaj) používajte slamku.
- Vyhnite sa kyslým potravinám ( citrusové plody), ktoré môžu oslabiť vašu sklovinu.
- Zrieknite sa cigariet.
- Na čistenie zubov používajte najmenej 1-2x týždenne bieliace zubné pasty a bieliace ústne vody, zvyšok týždňa stačia klasické zubné pasty.
- V prípade zvýšenej citlivosti, ktorá sa môže objaviť po bielení zubov, použite Elmex geléé na upokojenie citlivosti.
- Dôkladne sa starajte o vaše zuby, aby boli nielen biele, ale aj čisté a zdravé. Na čistenie zubov okrem klasických či elektrických zubných kefiek použite aj medzizubné kefky a jednozväzkové kefky na ich dočistenie. Príjemný pocit z krásnych a čistých zubov a celej ústnej dutiny Vám umocní používanie ústnej sprchy alebo ústnej vody.
Kedy sa bielenie zubov neodporúča?
Ambulantné ani domáce bielenie zubov pomocou bieliacich sád a bieliaceho pera sa neodporúča deťom do 14 rokov, tehotným a dojčacim ženám a ľuďom s oslabeným imunitným systémom. Pre tehotné a dojčacie ženy sú určené špeciálne zubné pasty. Na bielenie zubov Vás nezoberú ani vtedy, pokiaľ sa Vám na perách vyhodil herpes, afty, máte akékoľvek problémy s ďasnami ((krvácanie, zápaly, paradontitída) alebo došlo k úrazu ústnej dutiny.
Ak už máte namiesto svojich vlastných zubov zubnú náhradu s odieňom, ktorí ste si sami určili, je zbytočné, aby Ste absolvovali bielenie zubov. Žiadne bielidlo totiž nevybieli zubnú náhradu vyrobenú zo syntetických materiálov. Na čistenie zubných náhrad môžete použiť čístiace tablety, alebo navštíviť dentálnu hygienu, kde ponúkajú aj služby pre nositeľov zubných náhrad.
Čo rozhodne neskúšajte
Babské rady na domáce bielenie zubov a odporúčania „facebookových expertov“ nájdete na internete viac. Väčšinou ide o recepty našich babičiek, ktoré používali na bielenie zubov citrón, jedlú sódu bikarbónu, soľ, jahody či jablko alebo v poslednej dobe veľmi populárny kokosový olej. Síce tieto recepty vychádzajú lacnejšie, môžu však nenávratne poškodiť Vaše zuby a to určite nechcete.
Odborníci dentálnej hygieny neodporúčajú používať na bielenie zubov tieto babské recepty ani peroxid vodíka v domácom prostredí, nakoľko môžu Vašim zubov viac uškodiť ako pomôcť. Obsahujú totiž látky, ktoré sú pri bielení zubov buď neúčinné alebo pôsobia na zuby veľmi agresívne a abrazívne. Pri dlhšom používaní môžu spôsobiť zvýšenú citlivosť zubov a poškodiť zubnú sklovinu. Postupne môže dôjsť až k stenčeniu zubnej skloviny a jej optickému žltnutiu z dôvodu presvitania žltej zuboviny cez stenšenú zubnú sklovinu.
Vedeli ste, že v minulosti dokonca Rimania používali ako zubnú pastu ľudský moč? Moč totiž obsahuje amoniak, ktorý zuby čistí a bieli, a preto bol moč súčasťou čistiacich prípravkov na zuby až do 18. storočia. Ďalšími prísadami boli prášok z porcelánu, koralov a sépiových kostí. Dnes už našťastie nemusíte používať tieto obsoletné látky, v našej internetovej lekárni nájdete širokú ponuku kvalitných bieliacich prípravkov na zuby, vďaka ktorým budú vaše zuby žiarivobiele a Váš úsmev bude neoodolateľný :).