TRÁPI VÁS CITLIVOSŤ ZUBOV? UŽ VIAC NEMUSÍ!
Pociťujete náhlu intenzívnu bolesť na zuboch, keď zjete niečo kyslé alebo si dáte pohár vína? Aké sú príčiny nadmernej citlivosti zubov a čo to vlastne je? Existuje prevencia a liečba citlivých zubov? Tu sa dozviete, ako sa správne starať o zuby, aby ste predchádzali zvýšenej citlivosti a čo robiť keď vás trápia.
7 minút čítania
Čo je to zvýšená citlivosť zubov?
Zuby majú špecifickú štruktúru. Ich povrch nad ďasnom pokrýva zubná sklovina, pod ktorou je dentín (zubovina) a pod ním, výrazne inervovaná, zubná dreň. Citlivosť zubov vzniká, keď sa vrstva dentínu obnaží. Dentín je žltobiela hmota, ktorá prepája sklovinu s nervami vo vnútri zubu. Je pevnejšia ako kosť, ale mäkšia ako sklovina a tak pomáha tlmiť tlak na vonkajšiu vrstvu zubu. V dentíne sa nachádzajú kanáliky, ktoré, v prípade obnaženia, prenášajú vonkajšie stimuly ako je teplo, chlad a kyslosť a môžeme pociťovať lokálne bodavú bolesť, ktorá niekedy sála do celej hlavy.
Kedy pociťujeme zvýšenú citlivosť zubov?
- teplé alebo studené jedlá a nápoje
- studený vzduch
- sladké alebo kyslé jedlá a nápoje
- pri čistení zubov
- pri vyplachovaní ústnou vodou na báze alkoholu
Bolesť, ktorá sprevádza citlivé zuby, môže byť dočasná alebo chronická. Niekedy ju pociťujeme na jednom zube, inokedy na celom chrupe. Bolesť sa môže prejaviť ako jemné pichnutie, ale môže byť aj veľmi obmedzujúca a trvať niekoľko hodín. Pokiaľ je bolesť pretrvávajúca, môže ísť o vážnejší stav. V každom prípade ju netreba podceňovať a vyhľadať odborníka.
Zvýšená citlivosť zubov postihuje všetky vekové kategórie, ale najčastejšie ľudí od 20 do 30 rokov. Štatisticky citlivými zubami viac trpia ženy ako muži.
Aké sú príčiny citlivosti zubov?
- Zubná erózia – Je to vlastne rozpad skloviny pôsobením kyselín v jedlách a nápojoch. Vyskytnúť sa môže u niektorých ľudí pri príliš častom požívaní takýchto jedál. Eróziu môže spôsobiť aj žalúdočná kyselina, ak pacient trpí napríklad refluxom alebo často vracia v dôsledku bulímie či gastroparézy.
- Umývanie zubov – Zubná hygiena môže aj škodiť. Pri príliš častom alebo pri veľmi silnom čistení, môže dôjsť k obrusovaniu skloviny a obnaženiu dentínu. Stáva sa to hlavne v oblasti okolo ďasien, ak sa zuby umývajú pohybom zo strany na stranu.
- Zubný kaz – Ochorenie zubu prejavujúce sa lokálne a poškodzujúce sklovinu. Zubná citlivosť pri zubnom kaze je lokalizovaná.
- Ochorenie ďasien – Ak sa hromadí zubný povlak alebo zubný kameň, môže spôsobiť zápal a zároveň neumožňuje dostatočné čistenie. Ďasno môže ustúpiť a odkryť dentín.
- Paradentóza – Patrí k ochoreniam ďasien a spôsobuje zápaly a často výrazné obnažovanie zubných kŕčkov a následnú citlivosť zubov. Zápaly môžu narúšať aj kosť v okolí zubov a problémy sa nabaľujú. Tento stav je nevyhnutné riešiť.
- Prirodzený ústup ďasien – Niekedy nemusí ísť o patologický stav a ďasná ustúpia napríklad vekom, ale výsledkom môže byť opäť zvýšená citlivosť. Tu sa nerieši príčina, ale samotné prejavy.
- Bruxizmus – Škrípanie zubami je problém, ktorý trápi viacerých ľudí, ale mnohí o tom ani nevedia. Ak pociťujete zvýšenú citlivosť zubov, môže to byť aj preto, že sa vám zubná sklovina obrusuje opakovaným tlakom a trením zubov o seba, obyčajne počas noci.
- Bielenie zubov – Niektorí ľudia pociťujú zvýšenú citlivosť počas a po zákroku na bielenie zubov. Citlivé zuby po bielení či inom zákroku sú väčšinou dočasný stav a je dobré ak je o tom zubný hygienik alebo zubár pred samotným zákrokom informovaný.
- Prasknutý zub alebo plomba – Ak dôjde k fyzickému poškodeniu plomby alebo k zlomeniu časti zubu či puknutiu skloviny, obnažia sa štruktúry a citlivosť zubu sa zvyšuje.
Ako sa diagnostikuje a lieči zvýšená citlivosť zubov?
Ak napríklad pociťujete zvýšenú citlivosť zubov pri studených nápojoch, vyššej či nižšej intenzity, môže ísť o vážnejší problém, ktorý citlivosti predchádza a je na mieste navštíviť svojho zubára. Obyčajne vyšetreniu predchádza dentálna hygiena, aby mal zubár lepší prehľad o možných príčinách. Po vizuálnej kontrole, môže vykonať test citlivosti prostredníctvom zubnej sondy (kontrola reakcie na dotyk) alebo vzduchovým testom (kontrola reakcie na studený podnet). Lekár ďalej môže odporučiť vykonať RTG snímku, aby získal kompletný prehľad o možných dutinách a zápaloch, ktoré nie sú okom viditeľné na povrchu.
Liečba citlivých zubov závisí od príčiny. Ak je príčinou infekcia, ako napríklad zubný kaz alebo paradentóza, tak treba začať riešiť najskôr infekciu a potom citlivosť. Každá spomenutá príčina má svoje riešenie a váš zubár vám bude vedieť pomôcť alebo vás odporučiť k inému špecialistovi. Reflux patrí do rúk gastroenterológa a napríklad bulímia musí byť pod dohľadom psychiatra.
Na škrípanie zubov existujú zubné dlahy a tiež fyzioterapeutické cvičenia, ktoré sa zameriavajú na prácu so svalmi v oblasti tváre a sánky. Prasknuté zuby alebo plomby zubár reparuje priamo na mieste. Ak ide napríklad o citlivé zuby na teplé jedlo alebo kyslé nápoje bez inej príčiny, tak sa môžu aplikovať dentínové adhezíva alebo fluoridové laky a gély. V niektorých prípadoch môže zubár odporučiť vykonať spojivový štep ďasna aby sa zakryl obnažený dentín alebo zub umŕtviť.
Ako si pomôcť?
Domáce (lieky) na citlivé zuby
Existujú mnohé domáce recepty na citlivé zuby, ale treba dodať, že sú zamerané skôr na zmiernenie zápalu, bolesti alebo na dezinfekciu ústnej dutiny. Neriešia priamo problém s citlivosťou, ale skôr niektorú z jej príčin. Môžu však v niektorých prípadoch pomôcť a preto vám nič nebráni to vyskúšať. Tu je pár z nich.
- Kurkuma: Má silné protizápalové účinky a masírovaním do ďasien redukuje aj bolesť. Pastu si môžete vyrobiť zmiešaním prášku kurkumy, horčičného oleja a soli a aplikovať 2 krát denne. Existuje aj pasta s kurkumou Biela perla Kurkuma + Q10.
- Klinčekový olej: Má analgetické a protizápalové účinky. Aplikovať buď prikladaním oleja vatou priamo na miesto alebo žutím samotných klinčekov. Je dostupná aj alternatíva vo forme doplnku pod názvom Dentacol 20 ml.
- Kokosový olej: Metódou takzvaného ťahania oleja. Držte olej v ústach 20 sekúnd a potom vypľujte. Vyplachovanie úst kokosovým olejom môže pomôcť zredukovať citlivosť zubov.
O prevenciu citlivosti zubov a z časti aj o terapiu sa môžeme postarať aj sami. Čo teda robiť, aby sme predišli problémom, ktoré sa spájajú so zvýšenou citlivosťou a ako zmierniť citlivosť zubov ak ju máme?
- Dodržiavať správnu a pravidelnú hygienu: Umývať zuby každých 12 hodín použitím zubnej kefky a medzizubných kefiek alebo nití. Kefka by mala byť čo najjemnejšia a môže byť buď klasická alebo elektrická. Elektrické kefky však majú svoje výhody. Na zuby netlačíme, aby nedochádzalo k obrusovaniu skloviny a dráždeniu ďasien. Sonické zubné kefky ako napríklad Oral-B iO series, Truelife Sonicbrush alebo Philips Sonicare majú množstvo sérií a hlavíc. Vhodné sú hlavne jemné hlavice ako napríklad Oral-B Sensitive clean alebo Oral-B iO gentle care. Výhoda elektrických kefiek spočíva v tom, že samotnú prácu vykoná kefka a vy len regulujete tlak a nastavujete intenzitu. Čistenie je rovnomerné a obyčajne kvalitnejšie ako klasickou zubnou kefkou. Ak si však vyberiete klasiku, ideálne je siahnuť po jemných variantoch ako napríklad Curaprox CS 5640 Ultrasoft alebo Herbadent Original eco. Ak neradi používate medzizubné kefky, za zváženie stojí aj ústna sprcha, ako napríklad Oral-B Aquacare, ktorá uľahčí umývanie medzizubných priestorov.
- Používať vhodné zubné pasty a ústne vody: Existujú špeciálne vyvinuté pasty pre citlivé zuby ako napríklad Lacalut Sensitive, Elmex Sensitive professional alebo Curasept Biosmalto sensitive. Tieto pasty znižujú citlivosť pomerne rýchlo a obsahujú arginín alebo fluorid, ktoré pomáhajú obnovovať sklovinu. Ďalšie pasty s regeneračným účinkom na sklovinu, často odporúčané aj lekármi sú Oral-B Professional enamel regeneration alebo rada Sensodyne Repair & protect. Pomôcť sa dá aj ústnymi vodami bez alkoholu s obsahom antiseptického chlorhexidínu ako Meridol ústna voda a tiež takými čo posilňujú zubnú sklovinu ako napríklad Elmex Sensitive plus ústna voda. Fluorid, ktorý pomáha budovať sklovinu, obsahujú aj niektoré zubné nite ako napríklad Sensodyne expandujúca zubná niť a gély ako je Elmex gél.
- Kontrolovať čo jeme a pijeme: Príliš veľa jedál so zvýšeným obsahom kyselín ako rôzne octy, paradajky a citrusové plody ako pomaranč, grapefruit alebo citrón môžu narúšať sklovinu. Treba sa vyhýbať bublinkovým nápojom, ktoré kombináciou kyselín a cukrov neprospievajú vonkajšej vrstve našich zubov. Zredukovať sladkosti a alkohol. Ak takéto jedlá zjeme, tak, v ideálnom svete, je potrebné po konzumácii počkať 30 minút a potom zuby jemne vyčistiť.
- Nevystavovať zuby častým extrémom: Príliš studené alebo teplé jedlá a nápoje zhoršujú prejavy citlivosti zubov.
Ak vás citlivé zuby trápia a skúšate spomenuté metódy, zlepšenie by sa malo dostaviť za týždeň, niekedy viac. Každý sme však výnimočný a preto niekedy chvíľku trvá kým si nájdete to čo vám vyhovuje. Zubár alebo zubný technik by vám mal vedieť poradiť a odporučiť najvhodnejší produkt, prípadne techniku zubnej starostlivosti, ak si neviete poradiť sami. Napriek mnohým voľne dostupným prípravkom je dôležité zopakovať, že ak máte citlivé zuby, neváhajte a navštívte svojho zubára.
ZDROJE:
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/10954-teeth-sensitivity
- https://www.webmd.com/oral-health/tooth-sensitivity
- https://www.healthline.com/health/sensitive-teeth#Whats-the-outlook-for-tooth-sensitivity
- https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth
- https://www.sensodyne.sk/o-citlivosti/symptomy/symptomy-citlivosti.html
- https://www.haleonhealthpartner.com/sk-sk/oral-health/conditions/sensitivity/diagnosis/
- https://www.smilearizonadentistry.com/blog/home-remedies-sensitive-teeth
- https://www.clinicapuyuelo.es/en/blog/foods-to-avoid-if-you-have-tooth-sensitivity/
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
SENSODYNE Repair & protect whitening zubná pasta pre opravu citlivých zubov 75 ml
Skladom v e‑shope
4,49 €
ORAL-B iO series 6 grey opal 1 ks
Nedostupné
137,19 €
CURASEPT Biosmalto sensitive teeth zubná pasta pre citlivé zuby 75 ml
Nedostupné
10,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
01. 04. 2022
Bielenie zubov
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť, aké produkty resp. ktoré zubné pasty na bielenie zubov sú najúčinnejšie? s ktorými sú najlepšie výsledky, spokojnosť zákazníkov? Aká je dostupnosť jednotlivých produktov na fyzických predajniach? sú všetké dostupné alebo je potrebné si ich predom rezervovať/objednať? ďakujem
-
25. 10. 2023
Veľká bolesť zubov
Trhali my dva zuby a potom na chirurgiu vybrať korene na bolesť môžem 4 krát aulin za deň. Ďakujem.
-
05. 02. 2024
ORAL-B-Io series zubné kefky
Dobrý deň môžem sa Vas opýtať je táto zubná kefka sonická? Ďakujem pekne
-
29. 05. 2024
Elektrická zubná kefka ORAL iO - rozdiel v sériach 4,5,6 a 7
Dobrý deň, prosím vás mal by som otázku, v čom sú rozdieli medzi elektrickými zubnými kefkami iO sériami 4, 5, 6 a 7 ? Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Všetko na danú tému sa dočítate v článku, kt. som pre Vás pripravila - AKO NA BIELENIE ZUBOV. Najúčinnejšiu formu bielenia zubov v domácom prostredí poskytuje systém: BIELA PERLA Systém na bielenie zubov 1 set.
V našej e-shopovej lekárni ponuku bieliacich zubov nájdete TU. Výber bieliacich pást je bohatý. Spokojnosť zákazníkov na bieliace pasty sa dočítate v recenziách pod popisom produktu - napr. dobré odozvy sú na pasty - BIELA PERLA Zubná pasta na intenzívne bielenie zubov 75 ml, BIOREPAIR Plus pro white zubná pasta 75 ml Ak si vyberiete pastu, najjednoduchšie si objednať v našej e-shopovej lekárni. Vzhľadom na to, že spoločnosť BENU má vyše 100 lekárni, je ťažko zistiť dostupnosť jednotlivých bieliacich zubných pást v kamenných lekárňach. Určite ponuku bieliacich pást nájdete aj tam, ale najväčšiu ponuku nájdete v e-shopovej lekárni.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77