Kedy a ako často kúpať bábätko - tipy a najčastejšie chyby

KEDY A AKO ČASTO KÚPAŤ BÁBÄTKO - TIPY A NAJČASTEJŠIE CHYBY

Maličké novorodeniatko je neuveriteľne krehké. Je teda úplne prirodzené, že si mamička robí starosti, aby mu zlou manipuláciou neublížila. Okrem prebaľovania, obliekania alebo polohovania bábätka je skutočnou výzvou kúpanie. A kedy prvýkrát kúpať bábätko? Prvé kúpanie bábätka novopečená mamička absolvuje spoločne so sestričkou už na oddelení šestonedelia, kde ju naučí s novorodencom bezpečne zaobchádzať. Čoskoro sa s dieťaťom ale vydá domov a kúpaciu rutinu budú musieť zvládnuť spoločne s čerstvým otcom sami.

  • Deti a mamičky

7 minút čítania


Kedy začať a ako často kúpať bábätko Kedy začať a ako často kúpať bábätko

Novorodenec sa rodí s pokožkou pokrytou mazkom. Ide o vrstvičku mazu, ktorá sa mu na koži vytvorí ku koncu tehotenstva. Pokožka novorodenca je oveľa tenšia a priepustnejšia ako koža dospelého človeka. Mazok ju tak od začiatku chráni pred vysychaním alebo infekciou. Z toho vyplýva, že rýchle odstránenie tejto vrstvičky po narodení dieťaťa nie je žiaduce. Po príchode z pôrodnice preto nemusia rodičia umývať bábätko hneď, stačí ho vziať do vaničky až za pár dní. Obvyklá frekvencia kúpania dojčiat je potom raz za 2–3 dni. U najmenších detí s kožnými problémami (napríklad atopickým ekzémom) sa intervaly medzi kúpaním bežne ešte predlžujú až na jedno kúpanie do týždňa. V dňoch, kedy sa práve nekúpe, stačí bábätku utrieť kožné záhyby a zadoček vlhkým obrúskom, netkanou textíliou alebo plátennou plienkou.

Čo si pred kúpaním nachystať? Čo si pred kúpaním nachystať?

Než sa pustíte priamo do akcie, nachystajte si všetko, čo budete počas kúpania potrebovať:

  • Teplomer do vody – bábätko je maličké a zároveň zatiaľ nemá dokonale rozvinutú termoreguláciu. Teplota vody pre bábätko by sa preto mala pohybovať okolo 37 °C, pred kúpaním ju rodičia musia skontrolovať.
  • Lehátko do vaničky – slúži ako opora bábätka, aby hlavička zostávala vyššie ako hrudníček. Zároveň veľmi uľahčuje manipuláciu s bábätkom.
  • Prebaľovacia podložka – v blízkosti vaničky majte nachystanú podložku na prebaľovanie, aby ste dieťa mohli bezpečne presunúť do vody aj z vody von.
  • Jemná osuška a látková plienka alebo viac látkových plienok – jednu plienku si nachystajte rovno na prebaľovaciu podložku. Použiť sa dá aj uterák, plienky ale majú spravidla vyššiu savosť. Druhá plátená plienka sa vám bude hodiť, pokiaľ sa vaše bábätko vody bojí. Zabalenie hrudníka do plienky totiž dáva dieťaťu pocit bezpečia a upokojuje ho.
  • Mäkká špongia – na ľahšie omývanie bábätka, v prípade potreby môže položenie špongie na hrudníček nahradiť zabalenie do plienky pozri bod vyššie.
  • Čistá plienka – po kúpaní treba bábätko rýchlo zabaliť a obliecť, aby neprechladlo. Plienku preto majte po ruke.
  • Čisté oblečky – prípadne aj zavinovačku.
  • Detské mydlo, prípadne aj detský šampón – mydliť bábätko každý deň rozhodne nie je vhodné, detské mydlo sa používa raz za 2–3 dni. Jemné detské mydlá spravidla obsahujú oleje a ďalšie hydratačné zložky, ktoré navrátia bábätkovskej pokožke vlhkosť stratenú umývaním. Pokiaľ má bábätko krátke vlásky, postačí na ich umývanie mydlo, na dlhšie vlásky ale používajte detský šampón.
  • Detský olej – hodí sa na čistenie aj ošetrenie detskej pokožky alebo jemnej masáži. Najčastejšie ho využijete na ošetrenie kožných záhybov na predchádzanie vzniku detských zaparenín. Pokiaľ má bábätko suchú pokožku, môžete používať aj olejovú prísadu do kúpeľa.
  • Telové mlieko – detská pokožka by mala byť vždy dostatočne hydratovaná. Pokiaľ je po kúpaní suchšia, doprajte jej starostlivosť pomocou detského telového mlieka.
  • Štvorčeky buničitej vaty – pre starostlivosť o ušká a nos bábätka, u novorodenca ich využijete aj na ošetrovanie pupočníka.

Z ďalších vecí, ktoré nebudete potrebovať pri alebo počas kúpania každý deň, ale mali by ste ich mať doma pripravené, možno vymenovať:

  • Detské nožničky na nechty, ktoré spoznáte podľa zaguľatených špičiek.
  • Detský hrebienok, prípadne silikónový hrebienok na vyčesávanie šupiniek pri mliečnej kruste vo vláskoch.
  • Masti a krémy na detské zapareniny, pretože aj keď sa snažíte o pokožku bábätka dôsledne starať, deti sú na ich vznik náchylné. Buďte preto dopredu pripravení. Zapareninám bábätiek a správnemu ošetrovaniu sa podrobne venujeme v samostatnom článku:

Prejsť na článok: Ako sa vysporiadať s zapareninami u bábätka

Prostredie na kúpanie bábätka

Bábätko môže rýchlo prechladnúť. Okrem chystania všetkých vecí preto nezabudnite tiež skontrolovať teplotu v miestnosti. Na kúpanie by mala byť vyhriata na 22–24 °C, zároveň zaistite, aby nebol žiadny prievan.

V čom kúpať bábätko? Vyberať si môžete, či budete chcieť kúpať vo veľkej vani, kúpacom vedierku alebo v klasickej detskej vaničke:

  • Na kúpanie vo vani vhodné zaobstarať kúpacie lehátko, na ktoré budete môcť dieťa položiť. Obzvlášť pri kúpaní najmenších bábätiek ale kúpanie vo veľkej vani nebýva komfortné pre rodičov, ktorí k nemu po celú dobu kúpania musia byť sklonení cez okraj vane. Argumentom proti kúpaniu najmenších detí vo vani je aj riziko prenosu infekcie cez vaňu od iného člena domácnosti. Vyberať si môžete, či budete chcieť kúpať vo veľkej vani, kúpacom vedierku alebo v klasickej detskej vaničke.
  • Kúpacie vedierko je najmenším kúpacím variantom s najnižšou spotrebou vody. Pri kúpaní malého bábätka v vedierku musí byť mamička veľmi zručná, aby dieťa udržala. Tento typ kúpania nie je optimálny z toho hľadiska, že môže viesť k nevhodnému pasívnemu posadzovaniu bábätka.
  • Vanička pre bábätká je klasická kúpacia voľba. Dieťa vo vaničke nie je ani príliš stiesnené, ani sa k nemu nemusí rodič ďaleko naťahovať. Aj v detskej vaničke je možné zároveň využiť kúpacie lehátko pre najmenšie deti, aby ste mali voľnejšie ruky, čo vám napríklad pomôže vyriešiť praktický problém, ako držať bábätko pri umývaní zadočku. Výhodou vaničky je spravidla aj protišmykový povrch.

Kúpanie novorodenca Kúpanie novorodenca

Kúpanie novorodenca je špecifické kvôli hojacemu sa pupku a preto, že svaly dieťatka nemajú zatiaľ také napätie a správanie je preto ťažšie ako u odrastenejších dojčiat. Na pupok je potrebné si dávať pozor, pokiaľ sa nezahojí. Pri kúpaní by sa mal namáčať čo najmenej a po kúpeli ho rodičia musia vydezinfikovať liehom z lekárne. Podrobne sa starostlivosti o pupok venujeme v samostatnom článku:

 

Prejsť na článok: Lieh na pupok a starostlivosť oň

Ako držať bábätko pri kúpaní

Na prenesenie bábätka do vaničky si položte dieťa na predlaktie:

  • natočte bábätko mierne na bok,
  • dajte ruku pod hlavičku (nedržte krk!),
  • druhou rukou fixujte zadoček.

Do vaničky pokladajte dieťa od nožičiek. Postupujte pomaly, bábätko sa vody alebo prudkých pohybov môže ľakať.

Ako postupovať pri kúpaní bábätka Ako postupovať pri kúpaní bábätka

Akonáhle je všetko pripravené a bábätko máte vo vode, postupujte s umývaním dieťaťa od hlavičky, cez krk a bruško, ručičky, nožičky a chrbátik. Zadoček bábätka si nechajte až na koniec. Dôsledne sa pri umývaní venujte predovšetkým všetkým záhybom - pod krčkom, pod pažičkami, lakťové jamky, faldíky na nožičkách. U dievčatiek pamätajte, že je zadoček potrebné umývať smerom spredu dozadu, aby sa nemohli rozšíriť baktérie z konečníka.

Bábätko pri umývaní upokojuje váš hlas a dotyky, preto naň pokojne hovorte a neustále ho pridržujte a hlaďte. Tiež s dieťaťom udržujte očný kontakt. Spoločné chvíľky pri kúpaní si určite zamilujete vy aj vaše dieťa. Aby tomu tak skutočne mohlo byť, máme pre vás zopár tipov, ale aj častých chýb pri kúpaní, ktorým stojí za to sa vyhnúť.

Osvedčené tipy na kúpanie bábätka

  • Kedy kúpať bábätko pred alebo po dojčení? Rozhodne nie, keď je uťahané alebo hladné. Za takých podmienok by bol každý nevrlý a dieťa to vie dať pekne hlasno najavo. Kúpte preto radšej za chvíľu po dojčení.
  • Pravidelnosť v hygienických návykoch prináša ovocie. Urobte z kúpania pravidelnú podvečernú rutinu, na ktorú sa môžete tešiť a ktorá bude zároveň ohraničovať večernú prípravu na spánok.
  • Ako spríjemniť bábätku kúpanie? Nejlepšia je vaša priama pozornosť. Ako postupne začína bábätko sledovať i svet okolo seba, zabezpečte mu na kúpanie hračku do vody.
  • Mokrému bábätku bude chladno aj vo vyhriatej kúpeľni. Pri umývaní preto bábätku čo najviac ponárajte do vody aj hrudníček. Po vytiahnutí z vody bábätko položte na nachystanú plienku alebo uterák a rýchlo osušte. Nezabudnite dobre vysušiť a prípadne aj ošetriť detským olejčekom všetky kožné záhyby.

Časté chyby pri kúpaní detí

  • Spustiť dieťa z očí pri kúpaní je základná a neodpustiteľná chyba. Nehoda sa môže stať v sekunde a bábätko sa môže ocitnúť s tváričkou pod vodou!
  • Vaše dieťa je možno vodný živel a čvachtalo by sa vo vaničke pokojne hodinu. Tak tu pozor. Vody vo vaničke nie je toľko, aby vydržala dlho teplá. Navyše pre bábätká nie je dlhé kúpanie vhodné kvôli vysušovaniu ich pokožky, preto sa ich odporúča kúpať najmenšie deti cca 5 minút.
  • Čím namydlenejšie, tým lepšie pri kúpaní detí neplatí. Bábätko umývajte detským mydlom len raz za 2-3 dni alebo ak je to nutné. Pokiaľ kúpete každý deň, stačí dieťa každý druhý deň umývať len v čistej vode.
  • Po kúpaní treba bábätko rýchlo usušiť. Nie je ale jedno akým spôsobom. Divoké trenie uterákom jemnej detskej pokožke ubližuje, preto radšej dieťatko do uteráka zabaľte, tým pomôžete vode sa vsiaknuť len jemnými dotykmi cez uterák.
Odkedy môže bábätko do bazéna?

Voda je pre bábätko prirodzená, absolvovalo v nej celý 9-mesačný vnútromaternicový vývoj. Dokonca bábätkám zostávajú niektoré reflexy spojené so správaním vo vode. Plávanie bábätiek potom pomáha deťom budovať pozitívny vzťah k vode a pohybovo sa rozvíjať. Na druhú stranu musia rodičia zvážiť aj riziká pôsobenia chlórovanej vody.

Do bazéna je možné brať dieťa už od 6 mesiacov. Na detské plávanie je ale vhodné vyberať priamo bazény určené deťom. Po kúpaní musia rodičia zbaviť detskú pokožku dokonale umyť od chlórovanej vody jemným detským sprchovým gélom a dodať jej hydratáciu hypoalergénnym telovým liekom. To všetko platí iba pre zdravé deti. Pokiaľ bábätko bojuje s kožnou chorobou, typicky atópiou, je možné ho vziať do bazéna len so súhlasom lekára.

Šupinky na hlave bábätka, alebo ako sa zbaviť mliečnej chrasty Šupinky na hlave bábätka, alebo ako sa zbaviť mliečnej chrasty

Keď jemnú pokožku hlavičky dieťaťa pokryjú biele šupinky, rodičia niekedy začnú panikáriť. Ide o prejavy detskej formy seboroickej dermatitídy, pri ktorej vo vláskoch bábätka zostávajú kúsky odlupujúcej sa kože. Od bielej farby šupinatej pokožky na hlavičke sa potom odvodzuje ľudový názov „mliečna chrasta“. V žiadnom prípade ale tento problém nemá vzťah k výžive bábätka.

Vznik mliečnej chrasty vyvolá nadmerná produkcia mazu v mazových žliazkach na pokožke najčastejšie vo vlasoch. Kvôli tomu sa odumreté vrstvičky kože príliš neoddeľujú z povrchu pokožky. Mliečna chrasta u detí nezanecháva žiadne následky a spravidla vymizne najdlhšie po 2. roku dieťaťa. Na pokožke sa ale ľahšie preto môžu začať množiť mikroorganizmy.

Ošetrovanie detskej seboroickej dermatitídy alias mliečne chrasty

Aktivita mazových žliazok závisí od hladiny hormónov, príčinu tvorby chrastičiek preto nejde priamo ovplyvniť. Závažnosť prejavov mliečnej chrasty u rôznych detí sa veľmi líši, preto sa aj pristupuje inak k jej ošetrovaniu.

  • Mierne prejavy mliečnej chrasty ošetrujte bežnou kozmetikou ur.čenou pre najmenšie deti. Pri umývaní vláskov jemne premasírovávajte vlasovú pokožku. Olupujúce sa šupinky z vláskov vyčesávajte jemným detským hrebienkom
  • Pokrýva hlavičku bábätka výraznejšia krustička? Pred kúpaním do vláskov aplikujte krém na mliečnu chrastu, ktorý pokožku zjemní. Následným umytím vláskov a premasírovaním vlasovej pokožky sa šupinky uvoľnia. Nakoniec vlásky prečešte jemným detským hrebeňom.
  • Nedarí sa prejavy seboroickej dermatitídy zlepšiť? V tom prípade sa vypravte za pediatrom. Lekára vyhľadajte, aj keď na pokožke hlavičky uvidíte známky infekcie alebo zápalu.

Aby kúpanie bola zábava Aby kúpanie bola zábava

Pre batoľatá a väčšie deti sa kúpanie stáva zábavným večerným rituálom, obzvlášť pokiaľ používate detskú penu do kúpeľa. Nezabudnite vaňu vybaviť protišmykovými prísavkami a hračkou do vody. Zaobstarajte dieťaťu tiež vlastnú žinku, napríklad v tvare zvieratka, aby sa so zábavnou formou pomaly ale iste učilo v hygienických návykoch osamostatňovať.

bejby


ZDROJE

  • Koupání miminka. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2024-03-04]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/2856-0-Koupani-miminka.html
  • VALUCHOVÁ, Hana. Koupání miminka. Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí [online]. [cit. 2024-03-04]. Dostupné z: https://nemocnicevalasskemezirici.agel.cz/pracoviste/oddeleni/novorozenecke-oddeleni/edukace/koupani.pdf
  • JUNÁŠEK, Milan. SEBOROICKÁ DERMATITIDA. Pediatrie pro praxi [online]. 2006 [cit. 2024-03-04]. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2006/05/03.pdf

Autor : Petra Večeřová

Detská kozmetika a hygiena Plienky a prebaľovanie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

WELEDA Nechtíkový detský krém 75 ml

  • WELEDA + darček

Skladom v e‑shope

7,39 €

CODEXIAL Lipolotio lipofilná emulzia s pumpičkou 400 ml

Skladom v e‑shope

13,69 €

LA ROCHE-POSAY Lipikar Baume AP+ M relipidačný telový balzam 200 ml

  • LA ROCHE-POSAY + darček

Skladom v e‑shope

17,19 €

PETITE&MARS Lehátko dojčenské do vaničky meli biele 1 ks

Skladom v e‑shope

7,99 €

ANGELCARE Lehátko do vane light pink pre deti 0-6 mesiacov 1 ks

Skladom v e‑shope

26,89 €

BABY PATENT Digitálna vanička pre deti Aquascale 1 ks

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

74,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.