Cestovanie so psom – návod na zbalenie psej lekárničky

CESTOVANIE SO PSOM – NÁVOD NA ZBALENIE PSEJ LEKÁRNIČKY

Dovolenku alebo výlet do prírody by si rozhodne nemal nechať ujsť ani váš štvornohý člen domácnosti. Cestovanie so psíkom je stále obľúbenejšie a ako dobrí majitelia musíte vedieť, čo vziať psíkovi so sebou. Pripravili sme pre vás preto zoznam vecí na zbalenie lekárničky pre psa, s ktorou vás žiadna nepríjemnosť po ceste nemôže zaskočiť.

  • Veterina
  • Cestovanie

5 minút čítania



Čo zbaliť do psej lekárničky Čo zbaliť do psej lekárničky

Keď príde do tuhého, nesmie v lekárničke pre psíka chýbať nič dôležité. Na druhú stranu vám ale lekárnička nemôže zaberať polovicu batohu. Ušetriť miesto je možné vyberaním malých balení alebo tým, že zbalíte dezinfekciu a prostriedky na ošetrenie rán, ktoré môžu poslúžiť pri prvej pomoci vám aj vášmu psovi. Avšak pri liekoch toto rozhodne neplatí. Mnohé ľudské lieky sú pre psíkov veľmi toxické a môžu im ublížiť! Nikdy preto psovi nepodávajte lieky určené pre ľudí.

Zoznam vecí do lekárničky pre psov:

  • Lieky, ktoré psík pravidelne užíva – ak máte psa s epilepsiou či inou chorobou vyžadujúcou pravidelné užívanie liekov, sú tieto jeho lieky prvou vecou, ​​ktorú nesmiete zabudnúť zbaliť do psej lekárničky. Ak váš pes trpí nejakou alergiou, berte so sebou aj jeho antihistaminiká pre psov predpísané veterinárom.
  • Probiotiká pre psov alebo detoxikačný prípravok – vám pomôžu riešiť tráviace problémy psíka počas cestovania. Aj psy totiž môžu trpieť na cestovateľskú hnačku.
  • Antiparazitiká proti kliešťom, komárom a ďalšiemu hmyzu – predovšetkým ak vyrážate do prírody, vybavte psíka obojkom proti kliešťom a blchám. Ďalšou možnosťou je použitie spot-on prípravkov aplikovaných na kožu alebo tabliet proti parazitom na prehĺtnutie.
  • Pinzeta – napriek všetkej snahe preventívne ochrániť psa pred kliešťami buďte pripravení a v prípade prisatia tohto krvilačného roztoča majte po ruke pinzetu na jeho odstránenie. Ak chcete byť pripravení ešte lepšie, môžete mať v lekárničke priamo set na vyťahovanie kliešťov s prípravkom pre jeho jednoduchšie odstránenie. Dobrá pinzeta vám potom poslúži napríklad aj v prípade nechcene zapichnutej triesky.
  • Teplomer – horúčka napríklad kvôli infekcii alebo úpalu môže postihnúť aj psa.
  • Rukavice – pri ošetrovaní psíka totiž budete musieť dbať na čistotu, ale aj chrániť svoje vlastné zdravie. Rukavice sú napríklad aj v povinnej výbave autolekárničky.
  • Dezinfekcia na rany – čím dezinfikovať ranu psovi? Vhodná dezinfekcia pre psov je potrebná či už na báze jódu alebo peroxidu vodíka. Jódové dezinfekčné prípravky majú navyše výhodu, že nepália. Zviera je tak pri čistení rany pokojnejšie. Navyše ich možno spravidla aplikovať aj do hlbších rán.
  • Gáza – malé balenie sterilných gázových štvorcov v prípade, keď potrebujete prekryť otvorenú ranu, ako keď nájdete!
  • Samodržiace ovínadlo – alebo aj kohezívne ovínadlo je perfektné ako obväz pre psov k ľahkému omotaniu končatiny či inej časti tela aj u neposedného psíka. Vrstvy samofixačného obväzu k sebe totiž navzájom priľnú, bandáž preto psíkovi nepadá ani na ťažšie ošetrovaných miestach.
  • Náplasť – je možné ju používať u psíka na oholenú kožu. Hlavne ju ale využijete napríklad na upevnenie obväzu.
  • Nôžničky s guľatými hrotmi – sú veľmi dôležité, pretože vystresovaný pes počas ošetrovania môže ľahko urobiť nečakaný pohyb a klasické, špicaté manikúrne nožničky by ho tak mohol poraniť.
  • Očné kvapky – je váš pes objaviteľ, čo všade strčí ňufák? Takýmto psíkom sa často dostanú nečistoty do očí. Očné kvapky pre psov preto nemôžu v lekárničke chýbať.
  • Núdzová píšťalka – sa môže hodiť hlavne, ak beriete psíka do neznámeho členitého terénu, napríklad na hory.
  • Savá podložka – v prípade poranenia vo vonkajšom prostredí poslúži ako čisté miesto, kde môžete psíka ošetriť.
  • Izotermická fólia – pes rovnako ako človek v prípade zranenia nesmie prechladnúť, tepelný komfort mu dokážete zaistiť vďaka izotermickej fólii.
  • Skladacia miska – je na výlete úplná nutnosť. Pes pri pohybe potrebuje dopĺňať tekutiny, inak by mohol byť dehydrovaný. Nebezpečenstvo dehydratácie hrozí najviac za horúceho počasia.

Lekárničke by v batohu malo patriť miesto úplne hore alebo v niektorej zo šikovných bočných vreciek, aby bola v prípade potreby po ruke. Ďalším tipom, ako zbaliť lekárničku, je zaobstarať nepriepustný obal, ktorý na cestách ochráni obsah lekárničky nielen pred dažďom.

Doplnky stravy pre psov

Mnoho majiteľov psov okrem bežného krmiva dopraje svojim zvieracím miláčikom ešte niektoré psie doplnky stravy. Pokiaľ ide o veľmi aktívneho psíka alebo musí zvládať dlhé trasy, môže ísť o kĺbovú výživu pre psov. Hlavne v období pĺznutia je dôležitým doplnkom olej pre psov, ktorý zlepšuje kvalitu srsti. Zaslúžilí výletníci z radov psích seniorov si zaslúžia aj vitamíny pre psov alebo pre ne prispôsobené krmivo, pretože v starobe sa u nich už tak efektívne nevstrebávajú mikronutrienty zo žrádla. 

Ako zvládnuť najčastejšie zdravotné ťažkosti pri cestovaní so psom Ako zvládnuť najčastejšie zdravotné ťažkosti pri cestovaní so psom

Cestovná horúčka nie je len záležitosťou ľudí. Stres z odchodu a príprav sa ľahko prenesie aj na štvornohých miláčikov. Pes je počas cestovania vytrhnutý z pravidelného denného rytmu a môžu ho tak postihnúť tráviace problémy alebo cestovná nevoľnosť. Ako sa s klasickými patáliami na cestách vysporiadať?

Cestovná nevoľnosť u psa

Kinetóza, ako sa odborne cestovnej nevoľnosti hovorí, nie je výsadou ľudí. Aby psíkovi nebolo počas cesty autom zle, nechávajte pootvoreným okienkom prichádzať dovnútra čerstvý vzduch. Psíkovi doprajte počas dlhej cesty niekoľko krátkych zastávok. Pred cestou by mu malo stačiť malé žrádlo, aby nemal úplne preplnený žalúdok.

Čo môžete dať psovi na upokojenie, ak trpí aj napriek tomu pri cestovaní nevoľnosťami?  Skúste veterinárne doplnky na upokojenie na báze L-theanínu a vitamínu B1.  Vyskúšajte niektorý z týchto produktov – .

 Stále nič nepomáha? Vydajte sa teda za veterinárom, ktorý môže odporučiť lieky na potlačenie kinetózy viazanej na veterinárny recept.

obr_clanek

Teplota a horúčka u psa

Zvýšená teplota psa výrazne zasiahne, je unavený až apatický a nežerie. Rýchlym digitálnym teplomerom môžete zmerať teplotu psa v konečníku, ktorá by nemala presiahnuť 39 °C. Psíka uložte do chladnej miestnosti a dajte mu neobmedzený prístup k vode. Ak teplota pretrváva, vyhľadajte pomoc veterinára. Rozhodne nedávajte psovi žiadne liečivá pre ľudí. Ľudské lieky na teplotu pre psa znamenajú smrteľné nebezpečenstvo otravy!

Otrava u psa

Na dovolenke si radi doprajeme všeličo dobré navyše. Pozor ale, ak chcete dopriať niečo také aj svojmu psiemu miláčikovi. Nejedna dobrota psovi môže urobiť zle a hrozí dokonca aj otrava! Určite ste už počuli, že čokoláda alebo avokádo sú pre psa jedovaté. Problémy psom ale robia aj cibuľa a cesnak alebo hrozno. Skrytým nebezpečenstvom pre psov je náhradné sladidlo xylitol alias brezový cukor. Majitelia psov by si preto mali radšej 2x rozmyslieť, než sa podelia so psom o niečo zo svojho taniera. V cudzom prostredí na dovolenke môžu na psa číhať aj iné nástrahy – jed na potkany v garáži, jedovaté tablety na slimáky na záhrade alebo nedbalo uschované čistiace prostriedky.

Pri otrave psa je možné ako prvú pomoc vyvolať zvracanie len v prípade, že je psík pri dobrom vedomí a poznáte látku, ktorá otravu spôsobila. Nevyvolávajte zvracanie, pokiaľ ide o chemikálie alebo peniace látky! Ako vyvolať zvracanie u psa? Najúčinnejšou metódou je použiť peroxid vodíka na čistenie rán, ktorý však treba zriediť s vodou v pomere 1:1. Nariedený peroxid možno podať do papule v dávke približne 1–2 ml na kilogram váhy psa. Po podaní udržujte psíka v pohybe, napríklad s ním choďte. Peroxid tak podráždi žalúdok a vyvolá zvracanie.

Ako ošetriť otvorenú ranu u psa?

Akútne zranenie je stav, ktorý preverí vaše vybavenie lekárničky. Psíkovi, ktorý je v takejto situácii v strese, je (aj keď sa to zdá byť kruté) nutné najprv zviazať papuľu ovínadlom, aby vás pri ošetrovaní nemohol uhryznúť. Ak máte v lekárničke savú podložku, položte psíka na ňu, aby pokiaľ možno bol v čo najčistejšom prostredí. Nasaďte si rukavice a pokiaľ rana veľmi krváca, pritlačte na ňu sterilnú gázu, alebo sa pustite rovno do čistenia rany. Najväčšie nečistoty opláchnite pitnou vodou, následne ranu dezinfikujte. Potom poranenia zakryte sterilnou gázou, ktorú obtočte niekoľkými vrstvami samofixačného ovínadla. Zraneného psíka dopravte na ošetrenie k veterinárovi.

Čo ešte nezabudnúť vziať na dovolenku so psom? Čo ešte nezabudnúť vziať na dovolenku so psom?

Žiadny psičkár by doma nemal zabudnúť vodítko a náhubok. Samozrejmosťou je u psa tiež obojok, opatrený identifikačnou známkou. Do zahraničia sú potom nutnosťou doklady, teda pas zvieraťa slúžiaci súčasne aj ako doklad o očkovaní. Pri cestách po EÚ zviera musí mať tiež aplikovaný mikročip.

Okrem zásoby granúl a sáčkov na exkrementy sa vám do auta musí zmestiť aj cestovný box alebo mreža, pokiaľ pes pôjde v kufri. Pre jeho pohodlie so sebou berte aj pohodlný cestovný pelech, počas leta bude vďačný aj za chladiacu podložku. A čo rozhodne nesmie chýbať je jeho najobľúbenejšia hračka!

 

Autor: Petra Večeřová

 


ZDROJE

  • 5 TIPŮ PRO POHODOVÉ CESTOVÁNÍ SE PSEM. Online. PETHOME. Dostupné z: https://pethome.cz/cs/blog/post/cestovani-dovolena-se-psem. [cit. 2024-05-29].
  • EVINIC, Samuel. LÉKÁRNIČKA PRO PSY. Online. METROPOLEVET. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/lekarnicka-pro-psa/. [cit. 2024-05-29].
  • I. Cestování se psy, kočkami a fretkami z České republiky do členských států EU. Online. Státní veterinární správa. Dostupné z: https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/i-cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami-z-ceske-republiky-do-clenskych-statu-eu/. [cit. 2024-05-29].
  • První pomoc při otravě psa. Online. PRVNÍ POMOC PRO PSY. Dostupné z: http://www.prvnipomocpropsy.cz/stitek/za-jak-dlouho-se-pozna-otrava-u-psa/. [cit. 2024-05-29].

Antiparazitiká pre psov Obsah a vybavenie lekárničky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ALAVIS Calming extra silný pre psy a mačky 30 žuvacích tabliet

  • ALAVIS + darček

Skladom v e‑shope

18,19 €

LIVSANE Kohezívne fixačné ovínadlo na prsty 5 cm x 4,5 m 1 ks

Skladom v e‑shope

3,99 €

ALFA ANIMAL Háčik na kliešťov 1 kus

Skladom v e‑shope

1,19 €

BECO Bamboo čistiace obrúsky pre psov neparfumované 80 ks

Skladom v e‑shope

8,19 €

VETOQUlNOL Care calo-pet gel 120 g

Skladom v e‑shope

19,99 €

VET´S BEST Advanced hip + joint 60 ks

Skladom v e‑shope

21,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    05. 08. 2021

    Ktoré prípravky sú vhodné na na utlmenie psa ?

    Dobrý deň. prosím vás , máte niečo na utlmenie psa? chceli by sme ho ostrihať, ale ak vidí, že máme nožnice, tak by nás zožral aj s nimi... je to kokršpaniel, ale keď bol malý, bol otrávený...chodili sme k veterinárovi na infúzie a teraz sa bojí, že ho budeme pichať...viete mi poradiť, alebo aj máte niečo na mierne uspanie?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám aj bez  prítomnosti vašho psíka návštevu veterinára, kt. mu môže niečo predpísať na ukľudnenie. Z voľnopredajných dostupných prípravkov máme ALAVIS Calming extra silný pre psy a mačky 30 žuvacích tabliet. Do 25 kg hmotnosti psa a mačky jedna mäkká žuvacia tableta denne, 25-45 kg hmotnosti psa 2 žuvacie tablety a nad 45 kg hmotnosti psa sa podávajú 3 žuvacie tablety denne. V období zvýšeného stresu je bezpečné dvojnásobné či trojnásobné zvýšenie uvedenej dávky. Odporúčame podávať pol hodiny až hodinu pred predpokladaným stresom.Pre menšie váhové kategórie je určený ALAVIS Calming 30 tabliet. Do 10 kg sa podáva 1 mäkká žuvacia tableta denne. V období zvýšeného stresu je bezpečné dvojité zvýšenie uvedenej dávky.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    17. 07. 2023

    Výživa pre psa pri probléme s bedrovými kĺbmi

    Dobrý deň prajem

    Chcel by som sa opýtať na prípravok ALAVIS je tam strasne vela na výber a strácam sa v tom. Mám psíka váha cca 17 kg, vek cca 13,5 a máme problém s kĺbmi/ bedrovými. A alavis nám bol odporučený ako dobrá volba.

    Vedeli by ste mi prosím poradiť aký mu mám vybrať.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Správny veterinárny prípravok sa volí podľa diagnózy alebo pretrvávajúcich ťažkostí. 

     

    Ako vybrať správny veterinárny prípravok?

    • osteoartróza I. a II. stupňa - ALAVIS 5 Mini 90 tabliet, ALAVIS Kĺbová výživa 90 tabliet, INCAPET Collagen 30 x 3 g,
    • osteoartróza III. a IV. stupňa - ALAVIS 5 90 tabliet, ALAVIS MSM + Glukozamín sulfát 60 tabliet, ALAVIS Triple blend pre psy a mačky 200 g
    • proti zápalu a bolesti kĺbov a pohybového aparátu - ALAVIS Single maxík 600 g,
    • na odstránenie stuhnutosti a lepšiu hybnosť v kĺboch -  ALAVIS Celadrín 60 kapsúl,
    • na podporu hojenia tkanív po úrazoch a operáciách a potlačenie prejavu zápalu - ALAVIS Enzymoterapia pre psy a mačky (20 a 80 kapsúl).

     

    Ak ho trápi bolesť kĺbov z dôvodu zápalového ochorenia alebo osteoartrózy,  odporúčam prípravok ALAVIS ™ MSM a glukosamin sulfát pre správnu funkciu väzov, šliach, kĺbov a kostí. Odporúča sa užívať u šteniat a mladých psov pre správny vývoj pohybového aparátu, ďalej u psov každého veku pri ochoreniach kĺbov, kostí a svalových úponov a pre ich prevenciu. Jedinečná kompozícia tohoto preparátu vykazuje výrazný účinok proti bolesti a zápalu. Podáva sa  psom všetkých vekových kategórií, šteňatám od 2. – 3. mesiaca, mladým psom, športovým a pracovným psom (výcvik, dostihy, záprahy, agility), psom vyššieho veku a psom s nadváhou. 

    Prípravok je vhodné užívať pri dysplázii kĺbu (hlavne veľké a obrie plemená), luxácii a subluxácii pately (skôr malé plemená), pri čiastočnej ruptúre skrížených kolenných väzov, pri zápale väzov, šliach a svalov, na poúrazové a pooperačné stavy, na ochorenia chrbtice, osteoartrózu a osteoporózu (rednutie kostí). 

    Prvých 14 dní sa odporúča pri hmotnosti 15 - 25 kg 3 tablety, udržiavacia dávka je 1 1/2 tablety. Optimálny čas podávania sú 3 mesiace. Prípravok je možné podávať dlhodobo.

     

    Viac o tejto téme sa dočítate v článku, ktorý sojm pre Vás pripravila : PROBLÉMY S KĹBMI U PSOV.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Zdravotnícke pomôcky
    23. 01. 2024

    Teplomer na meranie teploty u psa

    Dobrý deň,

    je vhodný aj na meranie teploty psa? Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na presné meranie teploty psa sú najvhodnejšie teplomery s ohybnou špičkou, ktoré umožnia zmerať teplotu v konečníku (LIVSANE Univerzálny teplomer digitálny 1 kus).  Pred použitím teplomeru naneste na koniec teplomeru lubrikant, ako je napríklad vazelína alebo olej.  Bezkontaktné teplomery nie sú vhodné na meranie teploty psa, preože prítomnosť chĺpov alebo vlasov na čele psa zabráni nameraniu teploty. 

     

    V prípade ďalších otázok ohľadom zdravotného stavu psa kontaktujte veterinára. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

     

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.