Bolesť na hrudníku pri Covide

BOLESŤ NA HRUDNÍKU PRI COVIDE

Miroslav Kramár

Miroslav Kramár

Bolesť na hrudníku môže mať viac príčin. V súvislosti s ochorením Covid-19 je obávaným dôsledkom tohto vírusu zápal pľúc. Ten sa môže prejaviť aj bolesťou na hrudníku, čo však nie je len jediný príznak a nie je typický iba pri tomto ochorení. Prečítajte si o možných ďalších príčinách bolesti na hrudi, ako rozlíšiť jej príčinu a zistite aké príčiny a následky má zápal pľúc, ako dlho sa lieči zápal pľúc a čo okrem predpísaných liekov môže pomôcť pacientovi, ak má domácu liečbu zápalu pľúc. 

  • Dýchanie

7 minút čítania


Príznaky infekcie COVID-19 Príznaky infekcie COVID-19

Ľahká forma - príznaky sú mierne, röntgen hrudníka je negatívny, bez známok zápalu pľúc. Klinické prejavy ochorenia môžu zahŕňať bolesti hlavy, bolesti hrdla, bolesti svalov, únavu, tráviace ťažkosti (hnačka, napínanie na vracanie), náhlu strata čuchu (obvykle bez prejavov nádchy), náhlu stratu chuti, zápal spojiviek, ucha. Časť pacientov nemusí mať žiadne klinické príznaky ochorenia. Ľahkú formu ochorenia je obvykle možné zvládnuť v domácom prostredí, po telefonickej konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Typická forma (pri delta a omikron variante) horúčka, zvýšená únava, bolesť hrdla, príznaky infekcie dýchacích ciest, suchý dráždivý kašeľ, sťažené dýchanie, röntgenový nález zápalu pľúc.

Ťažká forma - sťažené, zrýchlené dýchanie, rýchlo sa zhoršujúci zápal pľúc, produktívny kašeľ s vykašliavaním hlienov, s možným vykašliavaním krvi, nedostatočné zásobenie organizmu kyslíkom.

Zápal pľúc pri Covid-19 Zápal pľúc pri Covid-19


Najťažšou formou infekcie COVID-19 je zápal pľúc. Vírusové ochorenie postihuje samotné pľúca. Typickými príznakmi sú schvátenosť pacienta, hlavne pocit nedostatku vzduchu, zadýchavanie sa pri bežnej činnosti či už aj v pokoji, niekedy sprevádzané tlakovými bolesťami na hrudníku, a vysoké teploty. Zápal pľúc zasahuje spravidla pľúca na oboch stranách. Celý zápalový proces vedie k sťaženiu a spomaleniu prenosu nadýchnutého kyslíka zo vzduchu do krvných ciev, ktoré potom kyslík za pomoci červených krviniek roznášajú do celého tela. Tak sa stane, že organizmus pociťuje nedostatok kyslíka. Tento stav sa prejavuje zadýchavaním. Zmerať sa dá saturácia kyslíka v krvi za pomoci bežne dostupných pulzných oxymetrov. U zdravého jedinca je v rozmedzí 95-99%, u seniorov môže byť normálna saturácia 93%. Pri poklese pod 90% by mal pacient s Covidom privolať RZP, pri poklese pod 80% ide o kritický stav. Pri poklese pod 60% zvyčajne dochádza k strate vedomia. 

Liečba zápalu pľúc pri koronavíruse Liečba zápalu pľúc pri koronavíruse


Liečba zápalu pľúc pri koronavíruse vyžaduje vo väčšine prípadov hospitalizáciu, pretože pacient potrebuje dostávať kyslíkovú liečbu: kyslík sa pacientovi podáva spravidla tzv. kyslíkovými okuliarmi (hadička ide popod nos) alebo nosovou maskou. Hoci je tento zápal pľúc vírusový, veľmi často sa stane, že na vírusom poškodenej sliznici priedušiek sa zachytia a pomnožia baktérie a zápal pľúc sa mení na bakteriálny. Túto zmenu vieme zistiť pomocou kultivačných vyšetrení (hlien alebo výter z hrdla) a laboratórnych parametrov z krvi (zvýšenie počtu bielych krviniek a zvýšenie hodnoty CRP). Vtedy je potrebné nasadiť pacientovi širokospektrálne antibiotiká. 
Ak ani komplexná liečba nedokáže zabezpečiť pacientovi dostatočné okysličenie organizmu, je nutné použiť pľúcnu ventiláciu - dýchanie pomocou pľúcneho ventilátora. V prvom kroku sa používa ventiláciu tvárovou maskou, bez utlmenia pacienta (neinvazívna pľúcna ventilácia). Ak tento postup nie je efektívny, vedomie pacienta musí byť utlmené a pacient je okysličovaný pomocou umelej pľúcnej ventilácie cez otvor do dýchacích ciest (invazívna pľúcna ventilácia).

Použitie pľúcnej ventilácie je spravidla niekoľko dní až týždňov. Ventilátor preberá prácu postihnutých pľúc. Namiesto chorých pľúc vyvíja nádych a výdych. Práve táto fáza liečby je veľmi náročná pre pacienta, ale aj pre personál. Pacient musí ležať na monitorovanom lôžku, na oddelení intenzívnej medicíny.
Často sa stáva, že pod vplyvom ťažkého zápalu pľúc dôjde k zhoršeniu ostatných ochorení pacienta - srdcovému zlyhaniu, či zlyhaniu práce obličiek, preto starostlivosť o ťažko chorého pacienta vyžaduje starostlivosť lekárov a sestier z viacerých odborov.

Po zvládnutí zápalu sa postupne práca pľúc obnovuje. Ak pacient už nepotrebuje dýchať pomocou ventilátora, uzdravené pľúca prevezmú znovu svoju prácu a pacient môže byť odpojený od prístroja a je znovu pri vedomí. Úspešnosť vyliečenia a rekonvalescencie závisí od kondície pacienta, pridružených ochorení, veku, anamnézy fajčenia, obezity a podobne.

Domáca liečba zápalu pľúc Domáca liečba zápalu pľúc

U ľahkého priebehu ochorenia je možné pacienta liečiť ambulantne. Liečba se skladá z už zmienených liekov, ktoré bojujú s pôvodcom pneumónie a ďalej lekár často nasadí aj lieky, ktoré potlačujú ďalšie symptómy ochorenia. Typické sú  lieky s obsahom ibuprofénu a paracetamolu pre zníženie horúčky, expektorancia na vlhký a produktívny kašeľ, alebo antitusiká proti dráždivému a suchému kašľu. Liečba ľahkého priebehu ochorenia trvá 2-3 týždne. Ďalšie postupné zotavovanie a budovanie obranyschopnosti trvá 1-2 mesiacov. 

 

Rizikové skupiny a faktory pre vznik zápalu pľúc Rizikové skupiny a faktory pre vznik zápalu pľúc


Do rizikovej skupiny, u ktorej je pneumónia najčastejšie diagnostikovaná, patria:

  • seniori starší  ako 65 rokov,
  • malé deti,
  • fajčiari, 
  • pacienti s chronickým ochorením.

Očkovanie ako prevencia Očkovanie ako prevencia

Proti niektorým typom pneumónie je možné sa nechať očkovať. Pôvodcovia  môžu totiž byť aj vírusy a baktérie, na ktoré je v dnešnej dobe vyvinutá vakcína. Patria medzi ne osýpky, niektoré druhy chrípky, pneumokoky, čierny kašeľ, alebo baktéria Haemophilus influenzae typu B. Pokiaľ patríte vy, alebo vaši blízki do rizikovej skupiny, ktorá je ohrozená zvýšenou pravdepodobnosťou nákazy, obráťte sa na svojho obvodného lekára. Najčastejšie sa očkujú malé deti a seniori nad 60 rokov, ktorí sú zápalom pľúc kvôli oslabenej imunite a celkovej slabej vitalite najviac ohrození. Vakcínu proti pneumokokom hradia aj poisťovne, patrí medzi povinné očkovania.  U dospelých nad 50 rokov je tiež hradené, ale dobrovoľné

Bolesť na hrudníku Bolesť na hrudníku

Bolesť na hrudníku môže znamenať ochorenie srdca, dýchacích ciest alebo aj ako prejav z chrbtice. Do tejto oblasti môžu vyžarovať bolesť orgány z brušnej dutiny: srdce a pľúca, veľké cievy, ale aj žalúdok, pankreas a pečeň. Svaly, rebrá, stavce - to všetko môže byť príčinou bolesti na hrudi. Pri pozitívnom teste na Covid-19 je pravdepodobné, že bolesť na hrudi súvisí s ochorením dýchacích ciest, avšak u časti pacientov sa ochorenie na koronavírus spája aj s trombózou, prípadne zápalom srdcového svalu, ktoré môžu predstavovať vážne riziko pre zdravie a život pacienta. 

Ochorenia s bolesťami na hrudníku Ochorenia s bolesťami na hrudníku


Presná diagnóza sa opiera o vyšetrenie lekárom - auskultácia (počúvanie stetoskopom), röntgen pľúc, CT, zmeranie krvného tlaku a pulzu, EKG, prípadne laboratórne vyšetrenie krvi. Základné vyšetrenie zabezpečuje všeobecný lekár na svojej ambulancii.  Pri určení diagnózy spolupracuje praktický lekár s neurológom, pneumológom, kardiológom, ortopédom - podľa potreby.

Dýchacie cesty a bolesť na hrudi


Ak ide o pichavú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri nádychu alebo pri kašli, jedná sa obvykle o zápalové ochorenie alebo infekciu súvisiacu s dolnými dýchacími cestami.
Bolesťou v oblasti hrudníka sa vyznačujú napríklad:
•    zápal priedušnice a priedušiek
•    zápal pľúc
•    tuberkulóza
•    rakovina pľúc
•    zápal pohrudnice
•    pneumotorax (kolaps pľúc)
•    tekutina, krv v pohrudnicovom priestore (napríklad po úrazoch)
•    vdýchnutie prachu, nečistôt, cudzieho telesa do pľúc, zvratkov

Ochorenia srdca a ciev

  • Infarkt srdcového svalu

Ide o  náhle, nedokrvenie srdcového svalu. Príčinou môže byť trombóza alebo embolizácia koronárnej (srdce vyživujúcej) cievy. Pri zastavení či obmedzení dodávok kyslíka bunkám myokardu dochádza k ich postupnému odumieraniu. Typicky sa vyskytuje zvieravá bolesť na hrudi v strede, v oblasti sterna (spojnice rebier). Môže vystreľovať smerom do ľavého ramena, paže, krku alebo do dolnej čeľuste, ale aj medzi lopatky, do chrbtice. Ďalšie prejavy sú pomerne všeobecné - ťažoba na žalúdku, bledosť, potenie, nevoľnosť až vracanie.

  • Angína pectoris a ischémia srdcového svalu

Pri ischemickej chorobe srdca, vzniká dočasné, chvíľkové nedokrvenie srdca. Napríklad následkom zvýšenej námahy, prípadne nepriepustnosťou cievy, následkom aterosklerotického plátu alebo tuhosťou cievy. Stenokardia je bolesť zvieravého, tlakového či pálčivého charakteru

  • Aneuryzma (vydutina) aorty alebo zápal srdca

Ak je bolesť akútna a vystreľuje do dolnej časti tela, najmä do brucha alebo na driek vzadu, môže sa jednať o aneuryzmu aorty. To je veľmi vážny a život ohrozujúci stav. Bolesť je intenzívna a nepomáhajú ani lieky na jej utlmenie. 

Okrem uvedených kardiovaskulárnych príčin sa môže bolesťou na hrudníku prejaviť aj pľúcna embólia, vysoký krvný tlak, pľúcna hypertenzia, tamponáda perikardu, tachykardia.

Tráviaca sústava 


Veľakrát je bolesť vyvolaná aj nadmernou produkciou žalúdočných štiav, ktoré sa dostali do pažeráka. Tento stav poznáme aj pod názvom pálenie záhy, teda pyróza. V tomto prípade sú ale prítomné aj ďalšie príznaky, nielen bolesť na hrudi alebo za hrudnou kosťou. Napríklad pocit horkosti, kyslosti v ústach, a to hlavne po jedle, v ľahu a v noci. Časté je vyžarovanie do chrbtice.
Medzi ostatné ochorenia, na ktoré treba myslieť, patrí vredová choroba, ale aj ochorenia žlčníka a pankreasu. Niekedy sa bolesť môže vyskytnúť pri zlom prehltnutí.


Iné príčiny bolesti na hrudi


Aj psychika a jej zlý stav môžu byť príčinou tejto bolesti. Hlavne pri vysokej psychickej záťaži. Príkladom je aj neuróza, depresia, úzkosť. 
Intenzívna bolesť vzniká pri zlomených rebrách. Pri úraze v oblasti hrudníka sú citeľné intenzívne bodavé, pichavé bolesti. A to rovnako v prípade narazeného, ako aj zlomeného rebra alebo viacerých rebier.

Domáca liečba pod dohľadom lekára Domáca liečba pod dohľadom lekára

V prípade, že sa liečite se zápalom pľúc doma, je potrebné dodržiavať okrem indikácie lekára aj správnu hygienu, pokoj na lôžku a dostatočný pitný režim. Stravujte sa tak, ako vám velí váš stav – dostatočne pestro a zdravo, aby telo získalo v čase boja s ochorením dostatok vitamínov a minerálov. Pitný režim doplňte o minerálne vody a bylinné čaje, ktoré zmernia podráždenie v dýchacích cestách. Vhodné sú čaje z lipy, divozelu, skorocelu, slezu a podbeľu. Pre ľahké vykašliavanie a lepšiu priechodnosť dýchacích ciest zvlhčujte vzduch a podložte si hlavu väčším vankúšom. Vyhnite sa cigaretám a alkoholu. Okremtoho je vhodné liečbu aj zotavenie podporiť užívaním enzýmovej terapie. Podporuje hojenie, pôsobí protizápalovo a podporuje správnu funkciu krvného obehu a lymfatického systému.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ONEPHARMA Covirin 45 kapsúl

Skladom v e‑shope

17,99 €

LIVSANE Vitamín C a zinok 60 tabliet

  • LIVSANE 3+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

5,79 €

DEVIT Direct 10 000 IU 6 ml

Skladom v e‑shope

12,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Kašeľ
    18. 01. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na podporu imunity pri Covide?

    Dobrý deň, prosím Vás, keď je pozitívny antigenový test , môžem uživať IMUNOGLUKAN Acute -5 tabl.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Áno môžete , ale odporúčam Vám ho zakúpiť ( pokiaľ ho nemáte ) priamo v kamennej lekárne, je potrebné začať s podporou imunity čím skôr.  Určite k prípravku môžete doplniť vitamín D v dennej dávke 200IU až 4000IU denne - napr.  Devit (ak máte príznaky odporúčam aspoň pokiaľ pretrváva akútny stav dávku 4000IU denne) a aj keď prípravok obsahuje vitamín C, môžete k nemu pridať 1 kapsulu 500mg s postupným uvoľnovaním. Vhodnou altrenatívou je prípravok ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl. Má veľmi dobré zloženie - prípravok s obsahom polyfenolov/flavonoidov - quercetínu, kurkumínu, katechínov z extraktu, zeleného čaju vrátane EGCG, extraktu zo sladkého drievka/lekorice - glycyrrhizínu, piperínu, minerálov (zinok, selén), vitamínov skupiny B (B3, B9, B12), a vitamínov C, D a E vo forme kapsúl . Obsiahnuté vitamíny sú v dosť vysokých dávkach. 

    • Vitamín C, D, B9, B12, selén a zinok prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
    • Vitamín C, E, selén, zinok prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
    • Vitamín C, B3, B9, B12 prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy.

    Odporúča sa dávkovanie: 1 – 2 kapsuly 2x denne (maximálna dávka 4 kapsuly / deň) s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny. Ak by Ste mali problémy s dýchaním ( v prípade že ide ešte o deltu variant, kt. postihuje predovšetkým pľúca) ako podporný prostriedok na ochranu pľúc, KVS  ale aj podporu imunity a zvládnutie poscovidých ťažkostí odporúčam TEREZIA Reishi BIO 60 kapsúl - v dávke 1 kapsulu 2x denne. 

     

    Viac o liečbe Covidu máme zhrnuté v článku KORONAVÍRUS - COVID-19: PRÍZNAKY, LIEČBA, kt. sme pre Vás pripravili.  Prajem Vám skoré uzdravenie a hlavne neprepadnite strachu. Pozitívny test ešte nezmanená, že máte Covid :)

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Kašeľ
    27. 04. 2022

    Čo je vhodné na kašeľ, kt. neustále pretrváva po prekonaní Covidu?

    Dobry den, moja dcera bude mat o mesiac 4 roky. Prekonala covid a brala viac typov sirupov na kašeľ a antibiotika sumamed forte. Vsetko po porade s lekarom. Kasel u dcery nadalej pretrvava, nie casto, len par krat za den. Doktorka nam odporucila gastrotuss, aby sa jej uklidnil žalúdok, kedze brala viac liekov.
    Chcem sa len informovať, kedy ten kašeľ ustane? Vopred ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Častokrát sa stáva, že  kašeľ ešte pretrváva mesiac po  prekonaní ochorenia. V prípade, že ide o kašeľ suchý, kt. vyčerpáva, je vhodne užiť aspoň pár dní PAXELADINE 0,2% sirup 125 ml. Vhodným doplnkom v prípade potreby  je užívanie lišajníkového sirupu LIVSANE Detský sirup proti kašľu 150 ml. Obsiahnutá zložka extrakt z islandského machu pokrýva dráždivé ústne sliznice a hltan ako ochranný film, aby ich chránila pred ďalšími podráždeniami. V niektorých prípadoch, ak ide o kašeľ na alergickom podklade stačí zmena prostredia.

     

    Môžete dcérke ešte urobiť dobrý cibuľový čaj, určite známy aj z Vašich detských  čias.

     

    Prajem skoré uzdravenie. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Covid
    26. 09. 2022

    Covid v tehotenstve

    Dobrý deň , 
    Čo prosím odporúčate na covid v treťom trimestri ? Konkrétne už len kašeľ a trosku tečie z nosa , teploty som nemala len bolesti svaly a kĺby inak som už viac menej v pohode.

    Ďakujem 

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ako prevencia je najlepšie sa vyhnúť užívaniu liekov v tehotenstve. Uprednostnite používanie homeopatík - na kašeľ  Stodal sirup, na nádchu Coryzaliu a morskú vodu. Na bolesť svalov, ak je to nevyhnuté, užite Paralen. Paracetamol sa môže podávať počas tehotenstva, avšak má byť použitá minimálna účinná dávka po čo najkratšiu dobu a s najnižšiu možnou frekvenciou. Zvýšte dávku vitamínov C a D - VITAMIN C TRIO NATUR+ 30 KAPSÚL, max denná dávka vitamínu D u rehotných je 4000IU. 

     

    Prajem Vám skoré uzdravenie. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Imunita
    22. 12. 2023

    Lieky na Covid pri intolerancii laktózy

    Dobrý deň, prosím Vás aké lieky môžem užívať keď mám covid. Horúčka, upchaté dutiny, bolesť celého tela…
    Aké sú vhodné lieky bez laktózy a kazeínu ?
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Dôležité je hlavne kľud na lôžku, dostatočný pitný režim a príjem vitamínov. Ako podporný prípravok Vám odporúčam ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl na komplexnú podporu imunity. Obsahuje 16 zložiek vo vysokých dávkach, ktoré synergicky spolupracujú a vzájomne sa dopĺňajú pre posilnenie imunity proti respiračným vírusovým ochoreniam. Je bez laktózy, lepku, konzervancií, umelých sladidiel a farbív.  Pri jeho užívaní už nemusíte užívať žiadne iné vitamínové preparáty.  V prípade akútneho stavu je vhodná denná dávka 2 kapsuly 2x denne (4 kapsuly/deň) vždy s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny. Neužívať nalačno!  V období prevencie stačí nižšia dávka  1 kapsula 2x denne (2 kapsuly/deň). COVIRIN možno užívať dlhodobo.

     

    Vysokú horúčku môžete zrážať liekom Paralen, na upchatý nos je vhodná kombinácia hypertonickej morskej vody  a MUCONASAL Plus nosný sprej 10 ml (používať maximálne 5-7 dní). Prospešné je aj konvičkovanie - preplachy nosa Vincentkou. Ako podporný liek na zápal nosových dutín odporúčam SINUPRET Akut 20 tabliet

     

    V prípade, že pochádzet z Bratislavy a okolia, môžete využiť EXPRESNÉ DORUČENIE.

     

    Prajem Vám skoré uzdravenie. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

    Ďakujeme za priazeň a prajeme Vám pokojné vianočne sviatky. Užívajte si ich v zdraví v kruhu rodiny. 

     

    Christmas decoration

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.