BENU lekárne odhaľujú diabetes

BENU LEKÁRNE ODHAĽUJÚ DIABETES

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Meranie glykémie v BENU lekárňach je rýchle, bezbolestné a navyše nemusíte prísť na lačno, ako na odber krvi. Vďaka tomuto dostupnému meraniu sme pomohli ku včasnej diagnostike a liečbe už niekoľko desiatkam skrytých diabetikov a to aj medzi mladými ľuďmi.

 • Diabetes

3 minúty čítania


Potvrdení diabetici Potvrdení diabetici

Najtypickejším príznakom diabetu, o ktorom sa stále hovorí, je zvýšená hladina glykémie. Mať diabetes totiž znamená mať porušený metabolizmus cukrov, a tiež tukov a bielkovín.  V našich lekárňach sme viacerým zákazníkov, ktorí si nechali zmerať hladinu glykémie, zistili zvýšenú hladinu a odporučili sme im navštíviť ordináciu praktického lekára. Podozrenie na  diabetes  vo väčšine prípadov lekár potvrdil a mohol tak začať diabetes liečiť.
Pod liečbou diabetu si predstavte nielen lieky, ale tiež nevyhnutnú zmenu stravovania s dôrazom na vyvážené jedlo a pohybové aktivity. I keď niektorí môžu vnímať užívanie liekov, aplikáciu inzulínu alebo obmedzenie príjmu sacharidov ako obmedzujúce, je to nevyhnutné na zmiernenie komplikácií diabetu.

Občas sa ale môže stať, že budete mať hladinu cukru v krvi mierne zvýšenú aj bez toho, že ochorením diabetes netrpíte.

Typické príklady zvýšenej hladiny cukrov v krvi:

 • užívanie niektorých liekov,
 • stresové zaťaženie,
 • prejedanie a nadbytok sacharidov v strave,
 • prekonávanie infekčného ochorenia spojeného s horúčkou,
 • použitie dezinfekčného prípravku na kožu bezprostredne pred samotným meraním.

Diabetes v mladom veku Diabetes v mladom veku

Väčšina z nás má diabetes II. typu spojený so staršími osobami. Preto sa ochorenie nesprávne hovorí starecká cukrovka.

Takí pacienti majú väčšinou pridružené aj ďalšie ochorenia metabolizmu ako sú hypertenzia, vysoký cholesterol a poruchy zrážanlivosti krvi. Nezriedka trpia nadváhou, alebo sú fajčiari. Na základe nášho merania cukru sme ale zistili, že diabetes sa nevyhýba ani ľuďom v produktívnom veku, ktorí často svoje zdravotné ťažkosti nepripisujú diabetu.

Môžeme len hádať, aké príčiny viedli k rozvoju diabetu u jednotlivých diabetikov. Dá sa predpokladať, že svoju úlohu tu zohráva dlhodobé vysoké stresové zaťaženie, nedostatok pohybu, nevyvážená strava s nadbytkom sacharidov, genetická predispozícia alebo prekonaný zápal pankreasu. 

Myslíte si, že máte zvýšenú hladinu cukru?  Môžete si ju aj Vy nechať  zmerať v kamenných BENU lekárňach. Všetko, čo na to potrebujete je kvapka krvi a pár minút času navyše.  Cena za vykonanie merania je 0,89 €.  Z dôvodu protikovidových opatrení sa museli počas COVID-pandémie na nejaký čas  akékoľvek merania v kamenných BENU  lekárňach pozastaviť. Našťastie sa život  pomaly vracia do normálu a vo viacerých BENU lekárňach už merania znovu obnovili. Je potrebné sa o tejto službe vopred informovať  vo vami zvolenej lekárni. Okrem glukózy si môžete nechať skontrolovať aj hladinu cholesterolu a triglyceridov. Cena za vykonanie každého merania je 1,89 €.  Aj tento malý  krok z vašej strany môže prispieť k včasnej diagnostike, liečbe a následnému prinavráteniu zdravia. 

 

Potreby pre diabetikov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  22. 06. 2020

  Aké sú vhodné výživové doplnky pre diabetika?

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadne doplnku pre diabetikov pre ocina. Berie 4x denne inzulín a mali sme zlé výsledky glykovaného hemoglobínu a nasadili sme prísnu dietu. Chceli by sme ešte nejaký doplnok. čo by ste nám odporučili ?
  ďakujeme.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Medzi prípravky, ktoré sú vhodné pre Vášho ocina je prípravok  ADVANCE Diaben cps 1x60 ks 60ks - obsahuje prírodné látky, ktoré prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Diaben obsahuje  kombináciu 3 prírodných látok – Gurmar, kyselinu alfa-lipoovú a extrakt zo škorice. 

  Alternatívnym prípravkom je Diaregul od Terezie Company , možno ho nájdete pod novým názvom GLUREGUL 60 KAPSÚL -obsahuje  kombináciu huby hnojníka obyčajného a prospešných rastlín vrátane tinospóry srdcolistej , ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Zázvor lekársky a škorica pomáhajú udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi a hnojník obyčajný sa vyznačuje vysokou výživovou hodnotou, takže právom sa zaraďuje medzi prospešné huby. Diaregul je vhodný pre všetkých na podporu regulácie hladiny cukru v krvi.  Bohužiaľ tieto produkty sú  v našej internetovej lekárni momentálne nedostupné, určite ich však nájdete v kamenných BENU lekárňach. 

  Doplnkovou liečbou je užívanie vitamínov pre diabetikov  Gesundhaus Vitamíny pre diabetikov 30 ks tbl .-doplnok výživy pre dospelých a dospievajúcich s cukrovkou na diabetickej diéte alebo pitie čajovín vhodných pre diabetikov. https://www.benulekaren.sk/vyhladavanie?q=diabte

   

  Pri užívaní týchto voľnopredajných produktov je dôležité pravidelné meranie glukózy. V prípade výrazného poklesu glukózy v krvi bude potrebné upraviť dávkovanie liekov. Je vhodné užívanie týchto prípravkov spomenúť svojmu diabetológovi. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cholesterol
  04. 06. 2021

  Výsledok testu na cholesterol v lekárni udáva celkový cholesterol alebo LDL cholesterol?

  Dobry den,chcem sa opytat na sluzbu testovania cholesterolu vo vasej sieti lekarni. Vysledok testu udava hodnotu celkoveho cholesterolu alebo hodnotu LDL cholesterolu
  Dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Výsledok testu udáva hodnotu celkového cholesterolu.  Uvedený test  môže prispieť  k včasnej diagnostike, liečbe. Cena za vykonanie každého merania je 1,89 €. Ak sa preukáže zvýšený celkový cholesterol, je to pre Vás informácia, že je potrebné sa viac venovať svojmu zdraviu, je potrebné začať niečo užívať (v prípade mierne zvýšenej hodnoty sa odporučí voľnopredajný prípravok a odporúčanie navštíviť vášho lekára)

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.