Kontrola astmy počas Vianoc

KONTROLA ASTMY POČAS VIANOC

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Prázdninová sezóna je plná spúšťačov prieduškovej astmy, ako sú vianočné stromčeky, peľ alebo studený vzduch. Ak cestujete na prázdniny do chladnej alebo horúcej destinácie, môžu sa tam objaviť aj neznáme spúšťače, ako sú pele, s ktorými ste sa ešte nestretli. Počas sviatkoch by ste mali byť opatrní. Pri zvládnutí astmy počas prázdnin vám môžu pomôcť odporúčania, o ktorých sa dozviete v článku.

  • Dýchanie
  • Astma a CHOPN

3 minúty čítaniaUmývajte si ruky a to často! Umývajte si ruky a to často!

Hlavne v tomto období, keď vonku zúri COVID-19 je táto zásada obzvlášť dôležitá. Respiračné infekcie môžu u osôb s astmou spôsobiť vážne poruchy  pľúc. Aby ste zostali zdraví, umyte si často ruky. Ak mydlo a voda nie sú ľahko dostupné, použite dezinfekčný prostriedok na ruky, aby ste zabránili prechladnutiu a chrípke.

Jedálniček

Prázdninová sezóna ponúka veľa príležitostí k prejedaniu sa. Udržiavanie zdravej hmotnosti je však dôležité pre prevenciu a liečbu astmy. Podniknite preto kroky k udržaniu zdravej váhy a vyváženého jedálnička počas prázdnin. Nadváha vám môže spôsobiť mnoho zdravotných ťažkostí a tiež môže zhoršiť príznaky astmy.

Prečítajte si článok:  Ako na zdravý životný štýl?

Cvičenie

Naplánujte si čas na cvičenie. Táto zásada sa týka všeobecného prístupu k astme. Cvičenie môže zlepšiť zdravie vášho srdca a pľúc, čo pomáha zmierniť príznaky astmy. V chladnom prostredí je doporučené nosiť tvárovú masku a zostať v teple. Ak je pre vás cvičenie v chlade spúšťačom astmy, mali by ste sa pozrieť na možnosti vnútorného cvičenia, ako je miestna telocvičňa alebo iné vnútorné aktivity.

Majte svoj liek na astmu nablízku Majte svoj liek na astmu nablízku

Keď počas sviatku cestujete autom, vlakom alebo lietadlom, udržujte svoje lieky na astmu v príručnej taške pre rýchly a jednoduchý prístup pre prípad, že sa vaše cestovné plány oneskoria alebo zmena prostredia spôsobí príznaky astmy. Ak cestujete ďaleko od domova, nezabudnite si priniesť osobitný písomný predpis pre prípad, že by ste liek na astmu stratili alebo zničili. V prípade núdze budete tiež chcieť mať po ruke kartu poistenca a poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Akčný plán pre astmu Akčný plán pre astmu

Použite svoj akčný plán pre astmu. Váš akčný plán pre astmu je zásadný pre zvládnutie prázdnin, pretože vám pomôže sledovať vaše príznaky a prijať vhodné opatrenia. V písomnom denníku alebo na zariadení by ste mali počas sviatkov sledovať svoje príznaky astmy, spúšťače a užívanie liekov. V dialógu so svojím lekárom môžete pomocou tohto akčného plánu upraviť svoje lieky v reakcii na akékoľvek zmeny vašich príznakov a to nielen počas sviatkov. Ak nemáte akčný plán pre astmu, opýtajte sa svojho lekára na jeho vytvorenie.

Zvládnite svoj stres

Stres sa v našich životoch môže kedykoľvek objaviť a to špeciálne počas sviatkov. A pretože stres môže astmu oveľa zhoršiť, tým že vaše telo uvoľňuje určité chemikálie a napína svaly vo vašich dýchacích cestách. Preto je dôležité so stresom bojovať a v najlepšom prípade sa mu tiež vyhnúť.

Tiež môžete využiť týchto päť spôsobov, ako znížiť stres:

  • Doprajte si cvičenie. Krátke cvičenie trvajúce aspoň dvadsať minút môže výrazne znížiť hladinu stresu.
  • Pamätajte, že smiech a úsmev môže výrazne znížiť váš stres. Urobte si čas ísť sa pozrieť na divadlo alebo film s kamarátom.
  • Urobte si čas na meditáciu. Krátka meditácia môže pomôcť vášmu telu i mysli účinnejšie sa vysporiadať so stresom.
  • Urobte si chvíľku bez stresoru. Pokiaľ vo vašom živote existuje osoba alebo projekt, ktorý vám spôsobuje stres, mali by ste si od toho dať aspoň na chvíľu pokoj. Aj keď nie je múdre stresor úplne vynechať alebo ho ignorovať, čo ho ešte zhorší, je dôležité si od neho občas urobiť prestávku, aby ste získali určitý nadhľad.
  • Nájdite sociálnu podporu. Urobte si čas zavolať kamarátovi a pohovorte si o vašej stresujúcej situácii. To vám môže pomôcť situáciu spracovať a znížiť úroveň stresu.

Vakcína proti chrípke

Aj keď u ľudí s astmou nie je väčšia pravdepodobnosť chrípky, chrípková infekcia môže byť pre nich vážnejšia, a to aj keď je ich astma dobre kontrolovaná. Preto je pre astmatikov vhodné uvažovať nad vakcínou proti chrípke. V prípade že uvažujete nad očkovaním proti chrípke, informujte svojho lekára, ktorý vám podá ďalšie informácie.

Čítajte tiež: Očkovanie proti chrípke, oplatí sa?

Zdrave-plice_950x280

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.