Ako si poradiť s kašľom a nádchou

AKO SI PORADIŤ S KAŠĽOM A NÁDCHOU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Pri prechladnutí sa môžeme stretnúť s rôznymi prejavmi. Najčastejšími prejavmi pri predchladnutí sú nádcha a kašeľ, poprípade bolesť v krku.

 • Dýchanie

5 minút čítania


Kašeľ Kašeľ

Kašel je jedným zo základných obranných mechanizmov organizmu. Naše telo tak reaguje na prekážku v dýchacích cestách, ktorou môže byť cudzie teleso alebo aj hlien. Kašeľ je jedným z najčastejších príznakov ochorenia dýchacích ciest. Predtým, ako začneme s liečbou kašľa, je potrebné rozlíšiť, o aký druh kašľa  v našom prípade  ide.

Rozlišujeme dva typy kašľa:

 • Suchý - u tohto typu kašľa sa netvorí hlien a kašeľ je dráždivý a často narušuje spánok.
 • Vlhký – základným prejavom u vlhkého kašľa je, že sa tvorí hlien a dochádza k jeho vykašliavaniu.

S kašľom si môžeme poradiť samoliečbou a zakúpiť liek  v lekárni (existuje celý rad voľnopredajných liekov na kašeľ a bolesť v krku), ale sú aj  prípady, kedy je potrebné navštíviť lekára. Lekára by sme mali navštíviť, pokiaľ dôjde k vykašľávaniu krvi, alebo ide o kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako 6 týždňov. V každom prípade by sme  mali vyhľadať detského lekára, pokiaľ kašľom trpí novorodenec.

Čo na suchý kašeľ? Čo na suchý kašeľ?

 • Butamirát (SINECOD SIR, TUSSIN GTT) – ide  o antitusikum nekodeinového typu, výhodou je, že by nemal vo veľkej miere spôsobovať ospalosť.
 • Dextrometorfán (ROBITUSSIN ANTITUSSICUM, MUGOTUSSOL, DINAREX) – potlačuje kašeľ centrálnym mechanizmom, je potrebné počítať s tým, že môže ovlyvňovať pozornosť.
 • Bylinné preparáty  (LIVSANE ISLANDSKÝ LIŠAJNÍK PROTI KAŠĽU) – najväčšou výhodou bylinných preparátov je, že ich môžeme použiť aj v tehotenstve alebo pri dojčení.

Čo na vlhký kašeľ? Čo na vlhký kašeľ?

Všetky účinné  látky pôsobia tak, že riedia hlien a podporujú jeho ľahšie vykašliavanie. Je potrebné  piť veľa tekutín, aby sa hlien zriedil. Všetky tieto lieky sa nedoporučujú podávať na noc, ale najneskôr 4 hodiny pred spaním. 

Nádcha Nádcha

Nádcha je zápal nosnej sliznice, ktorý sa niekedy môže rozšířiť aj do nosných dutín alebo uší. Najčastejšími prejavmi sú pocit upchatého nosa, vodnatá sekrécia z nosa vo forme hlienu. Pokiaľ je hlien priehľadný, ide o klasickú nádchu, pokiaľ sa však hlien zmení na žltkastý alebo zelený, ide  o bakteriálnu infekciu a je potrebné vyhľadať lekára.

Nádchu môžeme rozdeliť na:

 • Akútnu – trvá jeden až dva týždne                                                                                                       
 • Chronickú – môže pretrvávať aj mesiace

Ako na nádchu? Ako na nádchu?

V dnešnej dobe existujú na trhu lieky na nádchu uvoľňujúce upchatý nos, vo forme kvapiek, sprejov a gélov a tiež pre všetky vekové kategórie. U malých detí sa doporučuje okrem prípravkov na uvoľnenie nosa používať odsávačka na hlieny (ARIANNA Baby-VacMIOBEBEE DETSKÁ ODSÁVAČKA HLIENOV ).

 • Dekongestíva (OLYNTH , OTRIVIN, MUCONASAL PLUS, NASIVIN) – výhodou týchto liekov je, že prinášajú pocit uvoľnenia nosa veľmi rýchlo, avšak je potrebné počítať s tým, že sa môžu používať maximálne 7 dní.
 • Morská voda (QUIXX, STERIMAR, PHYSIOMER) – výhodou je, že sa môžu používať aj dlhšiu dobu a tiež to, že ich môžu používať tehotné a dojčacie ženy, avšak účinok nie je taký silný ako u dekongestív.
 • Bylinné preparáty SINUPRET) – výhodou lieku Sinupret je, že sa vyrába vo forme  tabliet a uvolňuje aj zadnú nádchu a upchaté dutiny.

Výber vhodného lieku alebo prípravku, jeho účinky a dávkovanie vždy konzultujte s lekárom alebo lekárnikom. A nezabudnite, že predísť prechladnutiu môžete pomocou  liekov na posilnenie imunity alebo liekmi na chrípku a prechladnutie.

Všetko na kašeľ Všetko na nádchu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  12. 05. 2020

  Aké sú vhodné náplasti na uvoľnenie dýchania u detí počas spánku?

  Dobry den. Pouzivala som na dychanie naplaste Naspiro na uvolnenie nosa. uz dlhsiu dobu ich neviem zohnat. 
  viete mi prosim dat info, ci sa prestali vyrabat a ci existuje nieco podobne? vhodne aj pre deti (2 a 4 roky). 
  dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Naspiro náplaste budú dostupné u dodávateľa v druhej polovici februára 2020. 

   

  Alternatívou môže byť použitie WALMARK Sinulan forte Aroma Patch junior náplasť 1x5 ks. U detí od 18 do 36 mesiacov sa náplasť aplikuje mimo ich dosahu. 

  Obsahuje upokojujúce bylinné arómy na pokojný spánok , uľahčuje dýchanie až po dobu 8 hodín tým, že s uvoľňuje prírodné arómy esenciálnych olejov.

  Ďalšou možnosťou je aromatizovať priestor na spanie pomocou difúzera  kvalitnými esenciálnymi olejmi , kt. sú vhodné aj  pre malé deti : eucalyptus radiata, borovica, levandula. Pôsobia  preventívne   pred respiračnými ochoreniami , v prípade už prepuknutých respiračných ochorení  skracujú  trvanie choroby, uľahčujú dýchanie . Vaše deti sa Vám odmenia pokojným spánkom. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  16. 11. 2020

  Čo je vhodné na suchý kašeľ pre 8 mesačné bábätko?

  Dobry den,

  chcem sa opýtať na dieťatko 8 mesačné ma už 3. deň suchý kašeľ v noci sa to stupňuje, cez deň možno raz, dvakrát zakašle, nemá horúcku vôbec. poradili by ste asi nejaký sirup na takýto kašeľ pre bábätko?

  Ďakujem krásne

  Dobrý deň,

  pre 8 mesačné dieta by som Vám odporučila kvapky Tussin, pretože sú vhodné aj pre najmenších a jednoducho sa dávkujú. Obsahujú účinnú látku, ktorá tlmí suchý a dráždivý kašeľ. Dávkuje sa podľa hmotnosti dieťaťa. Pokiaľ by kašeľ neustal po týždni liečby, navštívte detského lekára. 

  Tussin kvapky 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Kašeľ
  14. 09. 2020

  Aký je rozdiel medzi Sinupret akut a forte?

  Dobrý deň,

  aký je rozdiel medzi Sinupret AKUT a Sinupret FORTE ?

  Obsahuje Sinupret AKUT väčšie množstvo účinných látok ako FORTE ?

  Ktorý je najúčinejší a najlepší? Forte, Akut alebo Kvapky ?

  ďakujem za odpoveďe

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  SINUPRET Akut 20 tabliet je určený na liečbu akútnych, nekomplikovaných zápalov prinosových dutín. Indikuje  sa u dospelých osôb na liečbu akútnych nekomplikovaných zápalov paranazálnych dutín (akútna nekomplikovaná rinosinusitída).

  1 obalená tableta obsahuje suché extrakty :   160,00 mg prírodný suchý extrakt (3-6:1) získaný z koreňa horca (Gentiana lutea L.), kvetov prvosienky (Primula veris L.), šťavela (Rumex crispus L.), kvetu bazy (Sambucus nigra L.), železníka lekárskeho (Verbena officinalis L.) (1:3:3:3:3)

  Dospelí užívajú 1 obalenú tabletu 3× denne (maximálne 3 obalené tablety denne).

   

   

  SINUPRET Forte 20 tabliet  patrí medzi mukolytiká, expektoranciá. Uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). V horných dýchacích cestách sú to akútne a chronické zápaly prinosových dutín („sinusitis“), ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha spojená so silnými bolesťami hlavy. V dolných dýchacích cestách je to akútna a chronická bronchitída, pri ktorej väzký sekrét poškodzuje sliznicu, bráni jej samočistiacej schopnosti a zhoršuje dýchanie.

  Každá obalená tableta obsahuje 12 mg koreňa horca (Gentiana lutea L., radix), 36 mg prvosienkového kvetu s kalichom (Primulae flos cum calycibus), 36 mg vňate štiavca (Rumicis herba), 36 mg kvetu bazy čiernej (Sambucus nigra L., flos) a 36 mg vňate železníka (Verbena officinalis L., herba).

  Tablety môžu užívať dospelí a mladiství od 12 rokov 3x denne 1 tabletu. Dĺžka podávania je 7-14 dní.

  SINUPRET kvapky 100 ml sa používajú rovnako ako Sinupret forte, ale môžu ho užívať aj malé deti od 2 rokov v  menšej dávke.

  Ak Vás trápia zápaly prínosových dutín - nádcha, opuch nosovej sliznice a hustý sekrét vytekajúci z nosa - nasaďte si Sinupret akut.

  Ak sa pridruží aj zápal dýchacích ciest, kašeľ  zatekanie hlienu  a hustý hlien- vtedy zvoľte Sinupret forte alebo Sinupret kvapky. ( liekovú formu zvoľte podľa toho čo preferujte) . Kvapky sú horkej chuti. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  16. 10. 2020

  Je vhodný LIEK SINUPRET aj pre 2 mesačné dieťa?

  Dobrý deň, môže byt sinupret podávaný 2mesacnemu dieťatku, keď mu štekajú soplíky do hrdla a dusi sa nimi? Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pre Váše dieťatko je vhodný  Sinupret.  Uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). V horných dýchacích cestách sú to akútne a chronické zápaly prinosových dutín („sinusitis“), ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha, spojená so silnými bolesťami hlavy. V dolných dýchacích cestách je to akútna a chronická bronchitída, pri ktorej väzký sekrét poškodzuje sliznicu, bráni jej samočistiacej schopnosti a zhoršuje dýchanie. Užíva sa u dojčiat v dávke 3x denne 10kvapiek. Môžete ich podávať v čaji alebo vode. 

   

  Alternatívou  môžu buť kvapky  STOPTUSSIN Kvapky 25 ml. Liek tlmí dráždenie na kašeľ a mení skladbu prieduškového hlienu, a tak uľahčuje jeho vykašliavanie. Liek sa používa na liečbu suchého, dráždivého a ťažko utíšiteľného kašľa pri vírusových infekciách horných a dolných dýchacích ciest, pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri zápale hltana, hrtana, priedušiek a pľúc.

   

  Dávka sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta:
  do 7 kg: podáva sa 3-4x denne 8 kvapiek.
  7-12 kg: podáva sa 3-4x denne 9 kvapiek.
  12-20 kg: podáva sa 3x denne 14 kvapiek.

   

  Liek sa má užívať po jedle. Príslušný počet kvapiek sa odmeria približne do 100 ml tekutiny - voda, čaj. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  30. 11. 2020

  Ktorý liek je vhodný na suchý kašeľ, ak už nie je dostupný Ditustat?

  Dobrý deň,


  chcel by som sa spýtať, prečo je DITUSTAT nedostupný a kedy by sa dal u Vás kúpiť. Potrebujem niečo na suchý dráždivý kašel. Ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Liek Ditustat je  už momentálne nedostupný, prestal sa vyrábať. Možno ho ešte nájdete v niektorej kamennej lekárni. Na liečbu suchého kašľu môžete použiť kvapky TUSSIN gto por 25ml. Dávkovanie treba zvoliť podľa zodpovedajúcej hmotnosti. Ak preferujete skôr sirupy, na suchý kašeľ je vhodný ROBITUSSIN Antitussicum sirup 100 ml.

   

  Kompletnú ponuku liekov na suchý kašeľ nájdete : https://www.benulekaren.sk/lieky-na-suchy-kasel. 

  Kompletnú ponuku prípravkov na suchý kašeľ, kt. môžu byť aj doplnkovou liečbou nájdete na : https://www.benulekaren.sk/pripravky-na-suchy-kasel.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.