Ste v bezpečí? Kedy používať rúška a kedy radšej respirátor

STE V BEZPEČÍ? KEDY POUŽÍVAŤ RÚŠKA A KEDY RADŠEJ RESPIRÁTOR

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Ešte  pred rokom sa rúška nosili len v nemocniciach, poznali sme ich zo zubných ordinácií alebo nás nimi "ľakali" turisti z Ázie. Respirátory používali pracovníci v stavebníctve alebo pri práci s toxickým odpadom. Dnes už slovo rúško pozná každý a patrí do povinnej výbavy každého z nás. A každý z nás aj vie, aké to je mať rúško nasadené celý deň. Ochráni nás dostatočne  aj látkové rúško? Ako si ho prípadne vyrobiť a kedy je na mieste siahnúť po kupovanom rúšku alebo respirátore? Buďte s nami  v  bezpečí a neriskujte.

 • Dýchanie
 • Životný štýl

7 minút čítania


Rúška a respirátory, aký je medzi nimi rozdiel? Rúška a respirátory, aký je medzi nimi rozdiel?

Slovíčka sa niekedy ľahko spletú a potom už ani neviete, či nosíte masku, náustok , rúško alebo respirátor. Ako sa správne  vyznať v pojmoch?

Rúško / ochranná maska 

Chirurgický náustok, lekárska maska, chirurgické rúško alebo jednoducho len rúško. Je veľa názvov pre jeden a ten istý zdravotnícky prostriedok. Je typický pre pracovníkov v zdravotníctve pri operačných zákrokoch a tam, kde je potrebné udržať prostredie bez mikróbov. Rúška sú vyrobené tak, aby zachytili kvapôčky z úst a nosa nositeľa a chránili tak jeho okolie.

Okolo úst a nosa dobre netesnia, takže vzduch prúdi z bočných strán. Jednorázové rúška sa štandardne skladajú z troch tenkých vrstiev a sú nariasené, aby sa lepšie prispôsobili veľkosti tváre. Za uši sa dajú založiť gumičkou alebo zaviazať na dvoch miestach za hlavou.

Zatiaľ čo v Európe sme  si na rúška na verejnosti dlho  zvykali a hanbili sme sa za ne, v  azijských krajinách je nosenie rúšok počas chrípkovej epidémie celkom bežné a považuje sa za prejav společenskej zodpovednosti voči ostatným obyvateľom.

Bavlnené rúško

Keď sa kvôli nekončiacemu šíreniu koronavírusu rapídne zvýšil predaj rúšok, boli zásoby v lekárňach a veľkoskladoch vypredané. Na zakrytie nosa a úst sa doporučovalo nosiť aspoň textilné rúško. Praktické sú tiež rúška s kapsou, kde si môžme vložiť filter z nanovlákna. Teraz sú už rúška skladom dostupné , ale v prípade najvyššej núdze sa dá použiť aj rúško z trička. Výroba rúška je celkom jednoduchá. Stačí, keď máte strih na rúška a trochu krajčírskych zručností. Prikladáme nižšie šablónu na rúška a návod na ušitie rúška.

Ako ušiť rúško

INFOGRAFIKA- rousky

Strih na rúško si môžete vytlačiť TU: Rúško_šablóna.PDF

Rúško z nanovlákien

Rúška z nanovlákien sú vyrobené z vlákien a polymérov. Ide o veľmi tenké vlákno z prírodných alebo syntetických materiálov, ktoré sa dá použiť mimo iného tiež na výrobu filtra do respirátora alebo ochranného rúška. Ide o patentované výrobky od rôznych  výrobcov, ktoré sa vyrábajú vo variantoch pre mužov, pre ženy a tiež menšie rúška pre deti.

Rúška s nanovláknami vytvárajú mechanickú membránu, zadržujú aj tie nejmenšie častice a zároveň sa v nich dobre dýcha. Chránia nielen okolie pred šírením kvapôčiek, ale tiež svojho nositeľa, pretože majú husto pretkané vlákna. Rúška proti koronavírusu  majú účinnosť záchytu 84% - 99%, podľa rôznych vlákien a výrobcov. Nanovláknové rúška proti vírusom FFP3 sa z technického hľadiska považujú skôr za respirátor.

Respirátor

Oficiálny názov je respiračná polomaska, s ktorým sa ale veľmi nestretnete. Miesto toho sa hovorovo používajú výrazy ako respiračné rúško alebo len jednoducho respirátor. Zakrýva nos a ústa tak,  aby užívateľ nevdychoval nefiltrovaný vzduch. Chráni ho pred jemným prachom, tuhými a kvapalnými toxickými časticami a tiež pred mikroorganizmami (baktérie, vírusy, plesne). Na rozdiel od rúšok, delíme respirátory podľa triedy účinnosti na FFP1, FFP2 a FFP3. je možné si  zaobstarať tiež respirátor z nanovlákien, respirátor s vymeniteľným filtrom alebo celotvárový respirátor.

Ako nosiť rúško Ako nosiť rúško

Chirurgické rúška  sú jednorázová záležitosť. Po niekoľkohodinovom nosení patrí z hygienických dôvodov do koša. Z vnútornej strany sa totiž pri používaní zachytávajú mikroorganizmy z ústnej dutiny a nosa,  sliny, drobné zbytky jedla a pot z tváre. A ako ich čo nejšetrnejšie zlikvidovať? Vložit ich do igelitového sáčka a vyhodiť do komunálneho odpadu.

Textilné rúška a predovšetkým detské rúška potrebujú pravidelnú starostlivosť, možné je ich dezinfikovať a používať opakovane. Je výhodou, keď ich máte hneď niekoľko a môžete si ich priebežne meniť. Je jasné, že pár rúšok nebudete prať samostatne v práčke  a preto je praktickejšie ich vyvarovať. Ako tede vyvariť rúško? Rúško vyvarte na sporáku v hrnci a to minimálne 5 minút. Látka tak prejde teplotou aspoň 100 °C. Nechajte ju potom ešte vo vode vychladnúť a poriadne vysušte. Aby ste mali naozaj istotu, že sú zlikvidované všetky baktérie a vírusy, rúško vyžehlite. Takto vyprané a vyžehlené rúška uložte do zatvárajúceho sáčka a majte ich pripravené na použitie.

Tiež rúška s filtrom z nanovlákna je možné prať, žehliť a používať opakovane, vždy podľa pokynov výrobcu.

Ako vybrať respirátor? Ako vybrať respirátor?

Respirátor vyberajte podľa triedy ochrany. Respirátory podliehajú prísnym normám a majú stanovenú  aj účinnosť ochrany. Podľa toho ich rozdeľujeme do tried ochrany, označenú ako  Face Filter Protection (FFP).

 • FFP1- hodí sa skôr na stavby alebo do zlievárni. Chráni nositeľa pred prachovými časticami pri práci s kovom, drevom, tehlami, dláždicami a iným stavebným materiálom.
 • FFP2 - chráni dýchacie cesty pred ešte jemnejšími prachovými časticami. Možno ich použiť na ochranu pri natieraní farbami riediteľnými vodou, pri práci s minerálnym sklom, alebo pesticídmi. Tiež chránia pri alergii. Vedia zachytiť ešte menšie častice než FFP1 a dajú sa použiť tiež na zníženie rizika nákazy koronavírusom.
 • FFP3 - respirátor proti vírusom, ktorý sa považuje za najúčinnejšiu triedu ochrany. Zachytí azbestové vlákna a toxické látky a proti baktériam a vírusom funguje najlepšie. Proti koronavírusu a tiež proti rhinovírusom funguje ako najspoľahlivejšia ochrana. Niektoré sa dajú používať len jednorázovo, ale respirátor s nanovláknom s obsahom strieborných nanovlákien je možné používať 1-2 týždne, v závislosti na početnosti nosenia a množstva vírusu vo vzduchu.

Respirátor s vymeniteľným filtrom

Do respirátorov s vymeniteľným filtrom sa dajú zaobstarať rôzne typy filtrov. Filtre proti plynom  majú označenie A, B, E a K.

Označenie filtrov proti prachu a aerosolom s označením P1, P2 a P3 udáva násobok najvyššej prípustnej koncentrácie škodlivých častíc (NPK-P).

 • Respirátor P1 – max. 4× NPK-P, filtračná účinnosť 80 %.
 • Respirátor P2 – max. 12× NPK-P, filtračná účinnosť 94 %.
 • Respirátor P3 – max. 50× NPK-P, filtračná účinnosť 99 %.

Správne nosenie respirátora

Aby vás respirátor čo najlepšie ochránil, dodržujte nasledujúce zásady:

 • Respirátor najlepšie tesní na hladko oholenej tvári.
 • Pri nasadzovaní majte čisté ruky.
 • Nosnú svorku vytvarujte tak, aby tesne priliehala na koži.
 • Po nasadení sa respirátora nedotýkajte.
 • Respirátor skladajte  za úchytom za gumičkami.
 • Respirátor na jednorázové použitie vložte do sáčku a zlikvidujte do komunálneho odpadu.

Životnosť respirátora

Obstarávacia cena respirátora je oproti jednorázovému rúšku o niečo vyššia. Preto tiež väčšinu zákazníkov zaujíma ako dlho vydrží respirátor chrániť nositeľa pred vírusom. U každého modela respirátora to môže byť inak, preto sledujte označenie písmenami R, NR a D.

 • Respirátory s R - môžete použiť opakovane.
 • Respirátory s NR - sú len na  jednorázové použitie. Ochranu poskytujú najviac na  24 hodín.
 • Respirátory s D - respirátory spĺňajú požiadavky na odolnosť voči zaneseniu výdychového ventilu.

Ústne rúška, masky a respirátory

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.