Predávkovanie vitamínom D

PREDÁVKOVANIE VITAMÍNOM D

Matej Kolencik

Matej Kolencik

Opaľujete sa? Konzumujete potraviny bohaté na vitamín D? Môžete sa vitamínom D aj predávkovať? Má to nejaké následky / prejavy? Ako viem, že som sa predávkoval vitamínom D a ako to riešiť? Hypervitaminóza môže mať mierne prejavy, ale môže byť aj veľmi závažná. Predávkovanie vitamínom D nie je síce úplne bežné, ale v dnešnej dobe sa to stáva čoraz častejšie, aj vďaka jeho silnej propagácii. Je to veľmi dôležitý vitamín, ale ako sa hovorí "aj dobrého veľa škodí".

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Choroby

6 minút čítania


Čo je hypervitaminóza?

Hypervitaminóza je stav, ktorý môžeme označiť aj za ochorenie, spôsobené nahromadením vitamínov v organizme. Poznáme vitamíny rozpustné buď v tukoch alebo vo vode. Toto ochorenie sa zväčša týka vitamínov rozpustných v tukoch teda vitamínov A,D,E a K, ktoré sú ukladané v pečeni a v telesnom tuku a ich vylučovanie je pozvoľné. Vitamíny rozpustné vo vode telo neuskladňuje a ich prípadný prebytok je vylučovaný priebežne obličkami, preto je hypervitaminóza C alebo B vzácna.

Príčiny Príčiny

Suplementácia: Príjem nadmerne vysokých dávok vo výživových doplnkoch je najčastejšou príčinou hypervitaminózy D. Predávkovanie vitamínom D vzniká pri dlhodobom suplementovaní (týždne, mesiace až roky) vysokými dávkami. Po jednorazovom požití aj niekoľko násobne vyšších dávok ako je odporúčaná denná dávka spravidla nedôjde k metabolickým problémom.

Štúdie potvrdzujú, že každých 100 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D3, ktoré denne zjete, priemerne zvýši celkovú hladinu vitamínu D v krvi o 1 ng/ml (2,5 nmol/l). Za otravu vitamínom D sa považuje jeho koncentrácia v krvi vyššia ako 150 ng/ml (375 nmol/l). Väčšina lekárov považuje za dostatočnú hladinu vitamínu D v krvi 30 ng/ml (75 nmol/l), ale niektoré zdravotnícke organizácie odporúčajú udržiavať koncentráciu vitamínu D v krvi v rozmedzí 40-80 ng/ml (100-200 nmol/l). Treba vziať do úvahy ale aj fakt, že koncentráciu v krvi či tukoch a následne aj prípadné predávkovanie ovplyvňuje veľa ďalších faktorov ako vek, váha, bmi index, prípadne pridružené ochorenia.

Predávkovanie vitamín D je omnoho pravdepodobnejšie pokiaľ máte napríklad niektoré z chorôb:

 • histoplazmóza
 • sarkoidóza
 • tuberkulóza
 • ochorenia pečeňe (steatóza, cirhóza)
 • ochorenia obličiek
 • hyperparatyroidizmus

Lieky: Niektoré liečivá môžu zvýšiť koncentrácie vitamínu D v krvi, ako napríklad digoxín (na ochorenia srdca), tiazidové diuretiká (na vysoký krvný tlak), antacidá (zníženie kyslosti žalúdka), izoniazid (na tuberkulózu) a estrogénová terapia

Symptómy Symptómy

Príznaky predávkovania vitamínom D sú mnohé a rôznorodé a väčšinou ich sprevádza nadbytok vápnika v krvi. Vitamín D totiž zvyšuje vstrebávanie vápnika z potravy. To patrí medzi jeho najdôležitejšie úlohy v organizme. Nadbytok vitamínu D po jeho nadmernej suplementácii môže teda vyvolať závažnú hyperkalciémiu a práve nadmerné množstvo vápnika v krvi je zodpovedné za väčšinu symptómov predávkovania vitamínom D.

Pri akútnom predávkovaní k prvým príznakom patrí únava, bolesti hlavy, suchosť a kovová chuť v ústach, časté močenie, nechutenstvo, nauzea a vracanie ako dôsledok zvýšenej koncentrácie vápnika v krvi. Vápnik ďalej môže spôsobiť hnačku alebo naopak zápchubolesti brucha. Normálna koncentrácia vápnika v krvi je 8,5-10,2 mg / dl (2,1-2,5 mmol / l)

Ak užívanie vysokých dávok pokračuje, môže spôsobiť aj srdcové arytmie, dochádza k demineralizácii kostí a kalcifikácii mäkkých tkanív, kedy sa vápnik ukladá hlavne do ciev a pľúc. Vznikajú obličkové kamene, neskôr renálna a hepatálna insuficiencia zlyhanie obličiek. V niektorých prípadoch môže dôjsť k pankreatitíde, vysokému krvnému tlaku či keratopatii (zápalové ochorenie očí), artralgii (stuhnutosť a bolesť kĺbov) alebo strate sluchu.

Existujú aj prípady kedy je, v dôsledku predávkovania vitamínom D, ovplyvnená psychika. Dostavuje sa zmätenosť, apatia, psychózy, depresie, prípadne aj kóma.

Aj keď je vitamín D potrebný pre dostatočné vstrebávanie vápnika z potravy, jeho vysoká koncentrácia v krvi môže spôsobiť až poškodenie kostnej hmoty, pretože narúša správnu funkciu vitamínu K2, ktorý udržuje vápnik v kostiach a mimo krvný obeh. Preto je vhodné užívať spolu s vitamínom D aj vitamín K2. Majú synergický efekt a spolu sa dopĺňajú. Existuje viacero doplnkov výživy s touto kombináciou. Ak prípadne užívate samotný vitamín D3 skúste ho doplniť aj o vitamín K2 v sólo forme. Dbajte ale na správne dávkovanie, aj vitamínom K2 sa dá predávkovať.

 

 

Dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu nevyvolá toxické koncentrácie vitamínu D v organizme, keďže pri dlhšie trvajúcom pôsobení lúčov UVB sa vitamín D vytvorený v koži mení na neúčinné metabolity tachysterol a lumisterol. Predávkovanie vitamínom D je tiež veľmi zriedkavé iba príjmom potravy. Aj keby ste jedli len jedlá bohaté na vitamín D, dávky na úrovni toxicity do tela s vysokou pravdepodobnosťou nedostanete.

Diagnóza a liečba Diagnóza a liečba

Ak máte niektoré so spomínaných symptómov, hlavne kovovú chuť v ústach, bolesti hlavy, prípadne zvýšený tlkot srdca a zároveň ste užívateľmi vyšších dávok vitamínu D, dajte si urobiť test na stanovenie koncentrácie vitamínu D v krvi. Existujú aj domáce testy pre orientačný výsledok alebo sa nechajte vyšetriť u svojho lekára.

Lekár by sa mal tiež opýtať aké konkrétne doplnky užívate a spolu s vašou liekovou kartou a prípadnými pridruženými diagnózami vyhodnotiť výsledok testu. Ak by test potvrdil podstatne zvýšenú hladinu Vitamínu D je niekedy vhodné urobiť test aj na koncentráciu vápnika, prípadne fosforu aby sa vylúčilo poškodenie obličiek. Ďalšie vyšetrenia môžu zahrňovať vyšetrenie moču na obsah vápnika a tiež RTG snímok kostí, či nedošlo k výraznejšej strate kostnej hmoty.

Liečba spočíva v tom, že sa okamžite prestanú brať doplnky výživy s obsahom vitamínu D a tiež aj kalcia, až kým sa pravidelnou kontrolou nezistí, že hladiny sú v normále. V niektorých závažných prípadoch sa môžu podať kortikosteroidy, prípadne bisfosfonáty aby sa potlačilo uvoľňovanie vápnika z kostí. Pretože vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, dochádza k jeho pomalému uvoľňovaniu do krvi. Preto sa aj jeho toxické účinky prejavujú dlhodobo a môžu byť prítomné aj niekoľko mesiacov po tom, čo doplnky stravy s vitamínom D prestanete užívať.

Vitamín K2 D3

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

LIVSANE Duo vital D3 + K2 30 kapsúl

 • Livsane 2+1

Skladom v e‑shope

10,99 €

LIVSANE vápnik + D3 + K2 príchuť lesné ovocie 20 šumivých tabliet

 • Livsane 2+1

Skladom v e‑shope

4,69 €

BIOMIN Vitamín K2 Solo 60 kapsúl

 • Biomin 2+1

Skladom v e‑shope

23,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  02. 10. 2020

  Ktorý je najlepší vitamín D ?

  Dobry den, chcem sa opytat od ktoreho vyrobcu je najlepsi vitamin D. Ktory by ste mi odporucili. Docital som sa, ze je dobry ako prevencia pred ochorenim na covid. Vopred dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Je ťažko na  Vašu otázku odpoveď, nakoĽko každý výrobca si stojí za svojím produktom. 

  Veľmi obľúbeným a dobre predávaným prípravkom je prípravok DEVIT 2000 60 kapsúl v želatínových kapsulich. 1 kapsula obsahuje 50 µg vitamínu D3. Užívajte  1 kapsulu denne po jedle. Pri deficite vitamínu D ( z krvného obrazu) sa za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-5000IU  - teda 2 kapsuly denne.  Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  12. 03. 2021

  Aký obsah vitamínu D obsahuje denná dávka 3-4 kvapky Livsane Tekutý vitamín D, 10 ml.?

  Prosím o informáciu, koľko cholekalciferolu obsahuje denná odporúčaná dávka 3-4 kvapky tohto výrobku. Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Denná doporučená dávka 3-4 kvapky obsahuje 15-20 mikrogramov vitamínu D , čo zopdovedá 600-800IU vitamínu D. 5 mikrogramov  zodpovedá dávke 200 IU. 

   

  1 kvapka zopdovedá 5 mikrogramov vitamínu D3 (100%RVH).  2 kvapky zopdovedá 10 mikrogramov vitamínu D3( 200%RVH).  3 kvapky zopdovedá 15 mikrogramov vitamínu D3( 300%RVH).  4 kvapky zopdovedá 20 mikrogramov vitamínu D3 (400%RVH). RVH - % referenčnej výživovej hodnoty .

  V súčasnom období môžete zvýčiť dávku vitamínu D na 1000-2000IU denne - t.j. 5 -10 kvapiek vitamínu D denne. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  11. 04. 2022

  Ktorý vitamín D je dostupný v lipozomálnej forme?

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať ci tento vitamín D (v prílohe) je lipozomalny. Nejdem sa dočítať.
  Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prípravok Vitabalans D-max 4000 IU (100 µg) žuvacie tablety 1x90 ks nie je lipozomálny. Slovo lipozomálny musí byť označený v názve. Medzi lipozomálne príprvaky s obsahom vitamínu D sú ADELLE DAVIS Lipozomálny vitamín D3 200 mlADELLE DAVIS Lipozomálny vitamín D3 + K2 200 ml s vitamínom K (Vitamin K2 prispieva k udržaniu zdravých kostí, cielene smeruje vápnik do kostí a zabraňuje jeho ukladaniu do mäkkých tkanív),  kombinácia vitamínu C, vitamínu D a zinku -NOVO C Komplex lipozomálny vitamín C + vitamín D3 + zinok 90 kapsúl.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  13. 12. 2022

  Vitamín D a dieťa

  obrý den syn 8 rocny mu bol v marci tohto roku zmerana hladina vit, D , hodnota bola 16, dr odporucil devit forte kvapky 2 , teaz poveal aby sme mu dávali devit v tobolkach 2000, chcem sa spýtat nakolko mal taky deficit D a čítala osm ze ak sa podáva v odporucanych davkach tak sa stale udrzuje len ta hladina, cize ak sa má zvýsit zásoba vit D tak sa má davat nad odporucané mnozstvo, co by ste odporucili,aby sme zvýšili hladinu D. dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Denná odporúčaná dávka u 8 ročného dieťaťa je 12µg (500IU). Váš syn užíva momentálne 50µg -2000IU (viac ako odporúčaná dávka), takže by to malo byť v poriadku. Po 3 mesiacoch užívania 2000IU Devitu mu nechajte urobiť kontrolný odber na zistenie hladiny D. 

   

  Verím, že to bude v poriadku. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  15. 02. 2023

  Deficit vitamínu D

  Dobry den, syn 13 rokov(okolo 58 kg) mal zisteny deficit vitamin D, kolko kvapiek devitforte mu mam davat denne /1-2?/, a ako dlho kolko mesiacov? 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam sa spolu s výsledkami testov (ak ste ich nechali urobiť mimo detskej ambulancie) obrátiť sa na lekára. 

   

  Normálna hladina vitamínu D  je v rozmedzí od 30-80 mikrogramov / l  alebo 75-200 nanomol/l , optimálna hladina ( koncentrácia vit. D je najučinnejšia sa pohybuje v rozmedzí od 60-65mikrogramov/l alebo 160-162nanomol/l. V súčasnej dobe má veľa ľudí na Slovensku deficit vitamínu D a ich hodnoty sa pohybujú okolo 30mikrogramov /l alebo dokonca okolo 15 mikrogramov/l. 

  Užívanie dennej doručenej dávky, kt. je u prípravku Devit forte  1 kvapka  (obsahuje  37,50mikrogramov - 1500IU ) denne nebude stačiť na vykrytie deficitu vit. D - bude Vám len udržiavať Vašu aktuálnu hodnotu. Ak potrebujete odstrániť Váš deficit, za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-4000IU - u prípravku Devit forte  by to mali byť 2  kvapky  denne, ktoré je najlepšie nakvapkať  do nápoja - jogurtu, mlieka, polievok a omáčok , v tom prípade sa najlepšie vstrebe.    Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. 

  Viac o vitamíne D sa dočítate v článku ČO JE VITAMÍN D A PREČO JE TAKÝ DÔLEŽITÝ?

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.